Jump to content

Bizler Tanrıyız !

Recommended Posts

Şimdi, democrossian yazdı:

Öyle bir şey yok. Panteizm yaratıcı gücün doğanın kendisi olduğunu, hariçten bir güce ihtiyaç duymadığını söyler. Bu güç doğa içinde gizlenmiş bir ruh filan da değildir, öyle bir şey söylemez panteizm.

Doğru...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 58
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

5 dakika önce, democrossian yazdı:

Hayır kendi kafan karışık. Kendininki karışık olunca herkesinki de karışık sanıyorsun.

Tabii benim kafam da karışık. Çünki yeni bir yola girmişim. Bu doğal. Bu çok da kötü bir şey değil.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, democrossian yazdı:

Öyle bir şey yok. Panteizm yaratıcı gücün doğanın kendisi olduğunu, hariçten bir güce ihtiyaç duymadığını söyler. Bu güç doğa içinde gizlenmiş bir ruh filan da değildir, öyle bir şey söylemez panteizm.

Bende natural panteizm akımı yüzünden panteizmi doğa dışında birşey kabul etmiyorlar zannediyordum.

Kısa bir süre panteizmi savundum.

Doğayı kabul etseydiler tanrı kelimesini isimlerinden çıkarırlardı.Naturalizm yaparlardı.

Agnostiklik içeriyor  panteizm.

Bu yüzden kafası karışık olanlar takılıp kalıyorlar. :)

Panteizmi savunupda akıl sağlığı yerinde olan çok azdır.Forumun üç delisi diye boşuna yazmadık. :)

Hacı yıda ilave edecem.Yaşlandıkça akıl sağlığını yitirmeye başladı. :)

Sitelerde Paylaş

Tenten, panteizmin çok çeşidi var tabii. Bilirsin Hallacı Mansur da panteisttir ve sonu iyi olmamıştır. Ve evet kafayı sıyıranları da çoktur. Celaleddin Rumi de tasavvufa bulaşınca kafayı yedi diye ona bu işi bulaştıran Şems öldürülmüştür derler. Tasavvuf tabii ki panteizmin İslami versiyonu.

Bu kadar dolaylı dolambaçlı karışık yollar izlemek ve bu kadar çok sembolizme başvurmak akıl sağlığı açısından bence de iyi değil. O yüzden ben oldum olası tasavvuftan zaten hiç hazzetmem de, natural panteistlere de hoşgörü ile baksam da riskli görürürüm yani dolambaçlı patikaları.

Hani hoca vaaz ediyormuş allah ne yerde ne gökte ne sağda ne solda ne gökte ne yerde ne şurda ne burda uzattıkça baba erenler dayanamamış. Hoca şuna uzatmadan allah yok desen olmuyor mu demiş! :lol:

Ben o kafadayım. Allah yok yani, o kadar. Fakat panteizm allah her yerde diyerek aslında hiç bir yerde yok öyle bir şey demeye çalışmanın dolambaçlı yoludur. İnsanlar bir sözü dambadak direk söyleyince biraz hoşlanmazlar, lafı dolandırmak hoşlarına gider. Bundan kaynaklı bir durum. Bak şimdi Celaleddin Rumi dambadak söylememiş, lafı dolandırmış, ama bayağı da iyi etmiş görünüşe bakılırsa. Dinlisi dinsizi hepsi iyi adammış bu Cello diyorlar! :D Yani faydası da yok değil. 

Yani türlü çeşit insan ve türlü çeşit yoğurt yiyiş tarzı var. Olması da lazım. Bizler robotlar değiliz. 

Sitelerde Paylaş
24 dakika önce, Ten Ten yazdı:

Huuu  yaşını bilmiyorum.Ama geleceği olmayacak bir yaşta olduğunu tahmin ediyorum. 

Benim gibi akıl sağlığını yitirmiş biri. :)

Hayır, akıl sağlığım çok iyi. Geleceği olmayan bir yaş diye bir şey bilmiyorum. :)

Okumanın, öğrenmenin, düşünmenin ve sorgulamanın yaşı yoktur bence.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Huuu yazdı:

Hayır, akıl sağlığım çok iyi. Geleceği olmayan bir yaş diye bir şey bilmiyorum. :)

Okumanın, öğrenmenin, düşünmenin ve sorgulamanın yaşı yoktur bence.

Fincan deneyimi sonrasında ruhun varlığına inanan birine akıl sağlığı yerinde diyebilir misin? :)

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Ten Ten yazdı:

Fincan deneyimi sonrasında ruhun varlığına inanan birine akıl sağlığı yerinde diyebilir misin? :)

Fincan deneyiminden sonra inanmadım ki ruhun varlığına, o deneyimden yaklaşık 30 yıl sonra inandım. :)

Sitelerde Paylaş

Ben fincan deneyimi sonrası akıl sağlığı riske giren birisi olarak konuşuyorum. Müslüm kalmaya ve cinlere, peri sevgilim olduğuna inanmaya devam etseydim şizofren olmam riski büyüktü.

Bu risk konusunda da tecrübeye dayalı olarak çevremi uyarıyorum, halisünasyon gördüğünü anladığım kişilere sakın cinciye filan gideyim deme, doktora git diyorum. Halisünasyon sanırsam nüfusun yüzde birini filan kapsayan bir sorun. Belki daha az. İstatistik varsa bu konuda, bakmak lazım. Az kişi halisünasyon görür, yaygın değildir.

Ben çocukluğumdan beri, bildim bileli halisünasyon görürdüm. Fakat yaklaşık on yıldan fazladır hiç görmüyorum. Bu konuyu aştım. Halisünasyonu tetiklemenin mümkün olduğunu, yani cin çağırma dedikleri şeyin aslında halisünasyonu kendi içinden tetiklemek olduğunu da deneyimlemişimdir. Yani bunu görmek istiyorsan görüyorsun. Bilinçaltını kontrol edemediğin için gördüklerinden her zaman hoşlanmıyorsun, seni korkutabiliyor gördüklerin ama korku filmi izlemekten de hoşlanıyoruz öyle değil mi! :D 

Fakat şizofreninin belirleyici tanısı halisünasyon görmek olduğu için, tehlikeli bir durumdur. Halisünasyon gören kişinin geç kalmadan doktora gitmesi gerekir. Halisünasyonlardan korkmak kadar hoşlanmak da söz konusudur ve her ikisi de riski artırır.

Şizofreni çok tehlikelidir. Her zaman söylediğim gibi kanser olsan yatar ölürsün ama bir şizofren son derece tehlikesiz olabileceği gibi ama diğer yandan neler yapabileceğini hiç kimse kestiremez. Çok korkunç şeyler de yapabilir. Belirsizlik çok daha riskli. Güvenirsin, bakarsın zararsız dersin ama yapmayacağı delilik yok! Aşırı tehlikelidir. 

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben hiiç halüsinasyon görmedim. Olağan-üstü bir gücüm ve deneyimim de pek yok. Ben sadece aklımla sorgulayan birisiyim. Benim dna yapım, benim hormonal yapım,  vb, her neyse, o tür şeyler için uygun değil sanırım. 

Mesela birisi bana, herkesin düşüncesini okuyabiliyorum ama seninkini okuamıyorum demişti. Bunun nedeni vardır mutlaka. Benim kimyasal vb yapımla ilgili olmalı...

Ben sorgularım. Mesela rüya görür, hemen ardından üzerinde kafa yorarım, düşünürüm, onu analiz ederim.

Sitelerde Paylaş
35 dakika önce, Huuu yazdı:

Mesela birisi bana, herkesin düşüncesini okuyabiliyorum ama seninkini okuamıyorum demişti. Bunun nedeni vardır mutlaka. Benim kimyasal vb yapımla ilgili olmalı...

Bunu sana söyleyen çok çok dürüst birisi olsa gerek ki yalan söylemiş olma ihtimalini düşünmüyorsun.??

İşin aslını bilemem tabi ama birisi bana akıl okuyabildiğini söylese ilk benim aklımdan geçenleri söylemesini isterdim.

Sitelerde Paylaş

Halisünasyon görmenin sağlıksız bir psikoloji semptomu olduğunu belirttim. Ben kendimi bildim bileli çocukluğumdan beri halisünasyon gördüğüme göre psikolojik yapım doğuştan sağlıksız demektir. Buna da şaşırmıyorum, çünkü ailede öyküsü olan bir durum bu.

Fakat diğer yandan çok uzun süredir artık halisünasyon görmeyişim de üstesinden geldiğimi gösteriyor. Ki benim halisünasyonum duygusal içerikli olduğu için bağlanma riski son derece yüksek bir şeydi. Öyle bir kadını gerçek hayatta görsem aşık olurum! :lol:

Gerçek hayatta ise onun gibisi ile hiç tanışamadım ne yazık ki. Çok fazla üst düzey bir tipti. Devam etseydi gerçeklikten kopmam kaçınılmazdı. Zaten idealize ettiğim bir tipi yarattım zihnimde.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Zarava ehmel yazdı:

Bunu sana söyleyen çok çok dürüst birisi olsa gerek ki yalan söylemiş olma ihtimalini düşünmüyorsun.??

İşin aslını bilemem tabi ama birisi bana akıl okuyabildiğini söylese ilk benim aklımdan geçenleri söylemesini isterdim.

Yalan söylemeyen birisi. Yakından tanırım ve yıllardır bilirim.

Herkesi değil ama çok kişinin ne düşündüğünü hissediyormuş. Özellikle ailesinde bir iki kişiyle konuşmadan anlaşabiliyorlarmış. :)

Bunu söylüyordu ama basit anlaşmalar için böyleydi sanırım. Yoksa uzun muhabbet için herhalde öyle anlaşmıyorlardır. :)

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, bilgivehis yazdı:

Salt akıla ne kadar güvenilebilir ki, sadece aklınla sorguluyorsun?

Örneğin ben sadece aklımla sorgulamam, hislerimi de dinler ikisinin verdiği rapora göre sorgularım...

Evet, hisler de çok çok önemlidir. Ben de onlara başvururum tabii ki.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...