Jump to content

Dünyayı yönetenlerin bildiğini biliyor musunuz?

Recommended Posts

Merak ettim, dünyayı yönetenler zaten nasıl yöneteceklerini kendileri planlıyor, peki bunların aldıkları kararları, projeleri, ilerisi için ne gibi hazırlık yaptıklarını ciddi olarak biliyor musunuz yoksa size sunulan kaynaklardan öğrendikleriniz bunları bilmek için yeterli mi diyorsunuz?

Örneğin medya ve internetten öğrendiklerimizle bunları tam manasıyla bilmemiz mümkün değil diye düşünüyorum ama ip ucu ile tahmin yürütebiliriz, daha ötesi yok...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 45
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

10 hours ago, bilgivehis said:

Merak ettim, dünyayı yönetenler zaten nasıl yöneteceklerini kendileri planlıyor, peki bunların aldıkları kararları, projeleri, ilerisi için ne gibi hazırlık yaptıklarını ciddi olarak biliyor musunuz yoksa size sunulan kaynaklardan öğrendikleriniz bunları bilmek için yeterli mi diyorsunuz?

Örneğin medya ve internetten öğrendiklerimizle bunları tam manasıyla bilmemiz mümkün değil diye düşünüyorum ama ip ucu ile tahmin yürütebiliriz, daha ötesi yok...

Dünyayı yönetenler falan yok...

Dünyayı yöneten sandığın aristokrasinin bu kadar ayakta kalma sebebi, olayları yönetmesi değil, her duruma karşı tedbirli olmasıdır. 

Yani, dünyayı yönetemezsin, ama biraz doğa ve tarih biliyorsan, ne olacağını bilir, ona göre tedbir alıp hep karlı çıkarsın.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, bilgivehis said:

Peki o tedbirin nasıl planlandığı ve nasıl yapıldığı biliniyor mu?

Gerekmiyor ki....

Bazen bir kürek, yangın, su baskını, hırsız, karda yolda kalma vs. gibi bir sürü iş için yeterince kifayetli olur çıkar. 

Önemli olan, yeni duruma karşı, hızlı ve doğru adapte olabilme yeteneğidir. Ki aristokrasi işte bu noktada her zaman tedbirli olandır. 

Askeri operasyonlarda ilk kural: ihtiyatsız askerlik olmaz....

Öküz altında buzağı arayana kadar, bu mevzulara ayıkmamız, bizi daha güçlü yapacaktır. 

Biraz Dr. Who izleyin. Bir düşmanı yenmenin en kolay yolu, onun gücünü kendisine karşı kullanmaktır.

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, anibal yazdı:

Gerekmiyor ki....

Gerekmiyorsa tedbiri nasıl alacaksın, hayalle mi?

Belki güzel şeyler diyorsun ama çok sıradan, sanki mahalle çetesinin tedbirine indirgiyorsun.

Dünya üzerinde etkin güçleri çok küçümsüyorsun, bu da açtığım başlıkta olduğu gibi bilinmezlik ortamını doğruluyor.

Dünyayı yönetenlerle ilgili yeterince bilgi sahibi olunmadığının bir göstergesi diyebiliriz.

Örneğin bırakın dünyayı, Türkiyeyi yönetenlerin dahi ne gibi projeler hazırladığını ancak uygulama sonrası öğrenebiliyoruz veya tahminde bulunabiliyoruz.

Zaten bu bilinmezlik değil mi bir çok noktada pasif kalmamızın nedeni.

Bu başlığı bunun için açtım, neden yeterince bilmiyoruz, bilmemiz gerekir mi, bilirsek ortam ne gibi bir şekle dönüşür gibi benim aradığım cevaplar bunlar...

Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, bilgivehis said:

Gerekmiyorsa tedbiri nasıl alacaksın, hayalle mi?

Belki güzel şeyler diyorsun ama çok sıradan, sanki mahalle çetesinin tedbirine indirgiyorsun.

Dünya üzerinde etkin güçleri çok küçümsüyorsun, bu da açtığım başlıkta olduğu gibi bilinmezlik ortamını doğruluyor.

Dünyayı yönetenlerle ilgili yeterince bilgi sahibi olunmadığının bir göstergesi diyebiliriz.

Örneğin bırakın dünyayı, Türkiyeyi yönetenlerin dahi ne gibi projeler hazırladığını ancak uygulama sonrası öğrenebiliyoruz veya tahminde bulunabiliyoruz.

Zaten bu bilinmezlik değil mi bir çok noktada pasif kalmamızın nedeni.

Bu başlığı bunun için açtım, neden yeterince bilmiyoruz, bilmemiz gerekir mi, bilirsek ortam ne gibi bir şekle dönüşür gibi benim aradığım cevaplar bunlar...

Senin sorun, tedbirin nasıl planladığı vs.

Böyle bir plan gerekmiyor. Daha doğrusu zaten bu plan, artık klişe olmuş, her defası için oturup kasmak gerekmiyor. 

Dünya üzerinde etkin güçlerin, dünya üzerinde etkin kalmasını sağlayan aslında bu kadar basit bir reçete... Bir mahhlle çetesi ile, koca Rus devrimin yapanlar aynı şekilde hareket ediyor zira. 

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, anibal yazdı:

Senin sorun, tedbirin nasıl planladığı vs.

Böyle bir plan gerekmiyor. Daha doğrusu zaten bu plan, artık klişe olmuş, her defası için oturup kasmak gerekmiyor. 

Dünya üzerinde etkin güçlerin, dünya üzerinde etkin kalmasını sağlayan aslında bu kadar basit bir reçete... Bir mahhlle çetesi ile, koca Rus devrimin yapanlar aynı şekilde hareket ediyor zira. 

Bu kadar basit olsaydı dünyayı yönetenler bunu binlerce yıl aralıksız sürdüremezlerdi, mutlaka ara-sıra etkilerini yitirirlerdi ama tam tersi aralıksız ve sürekli devleşen bir güç olgusu var karşımızda.

Bu da senin dediğin şekilde bir tedbirle olacak iş değil, bunun arkasında oturmuş bir proje olmalı ama nedir? 

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, bilgivehis said:

Bu kadar basit olsaydı dünyayı yönetenler bunu binlerce yıl aralıksız sürdüremezlerdi, mutlaka ara-sıra etkilerini yitirirlerdi ama tam tersi aralıksız ve sürekli devleşen bir güç olgusu var karşımızda.

Bu da senin dediğin şekilde bir tedbirle olacak iş değil, bunun arkasında oturmuş bir proje olmalı ama nedir? 

Emin ol o kadar basit. mühendislikte bile kaidedir, KISS... Keep It Simple and Stupid...

Siz öyle bir proje ararken, onlar kızı götürür.... Buna uyandığınız an, onların işinin biteceği andır. 

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, anibal yazdı:

Emin ol o kadar basit. mühendislikte bile kaidedir, KISS... Keep It Simple and Stupid...

Siz öyle bir proje ararken, onlar kızı götürür.... Buna uyandığınız an, onların işinin biteceği andır. 

Yani insanoğlunun bu kadar mükemmel bir azınlığı var diyorsun?

Sitelerde Paylaş
15 minutes ago, bilgivehis said:

Yani insanoğlunun bu kadar mükemmel bir azınlığı var diyorsun?

Şu insanın mükemmel olduğu teranesi, dincilerin, yani din aristokrasisinin ihtiyat envanterindeki en acil şeylerden biridir....

Sitelerde Paylaş
6 minutes ago, bilgivehis said:

Ben de mükemmel olmadığını düşündüğüm için söyledim.

Şu an görünen en mükemmel şey, amanda ABD, amanda kapitalizm, yok hadi olmadı bilmem ne mihraklar falan diye giden terane. 

Doğru çözüme ulaşmanın yeter şart koşulu, doğru soruyu sorabilmek, sorunu doğru tespit edebilmektir. 

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, anibal yazdı:

Şu an görünen en mükemmel şey, amanda ABD, amanda kapitalizm, yok hadi olmadı bilmem ne mihraklar falan diye giden terane. 

Doğru çözüme ulaşmanın yeter şart koşulu, doğru soruyu sorabilmek, sorunu doğru tespit edebilmektir. 

Dünyayı yönetenler olduğunu söyledim, yok dedin.

Proje yapıyorlar dedim, tedbir dedin.

Tedbir yetersiz dedim, KISS dedin.

Öyle ise bunlar mükemmel varlıklar mı diye sordum, no dedin.

O halde bunların ne olduğunu senden öğrenelim?

Sitelerde Paylaş
9 hours ago, bilgivehis said:

Dünyayı yönetenler olduğunu söyledim, yok dedin.

Proje yapıyorlar dedim, tedbir dedin.

Tedbir yetersiz dedim, KISS dedin.

Öyle ise bunlar mükemmel varlıklar mı diye sordum, no dedin.

O halde bunların ne olduğunu senden öğrenelim?

Onlar olsaydı, dediklerin doğru olurdu.

Dünyayı yönetenler yok, çünkü dünya yönetilebilir bir şey değil. 

Proje yapan sürüyle adam var, azıcık arsa bulan bile bir projeye çıkıyor malum bugün. Ama öyle dünya çapında projeler falan yok, sanıldığı gibi. 

Bunların mükemmel falanlığı da boş, zira onlar yok.

Bütün olan biten, dünyanın değişkenliği, yönetilemezliği sonucu ortaya çıkan durumu çok iyi kullanabilme becerisi. Bunu yapan bugün sen, yarın öteki oluyor. Ama dünyanın halini görmeyip, yeldeğrimenlerine saldıran, akıntıya kürek çekenler falan da, amanda bu işler hep bunların işi diye sayıklıyor. 

Bu elbette herkes kendi bildiğine gidiyor demek değil. Gözden kaçan, dünyanın dinamikleri insanları bir yöne sürükler, birileri de bundan istifade eder. Bu birilerinin bildiği bir şey varsa, dünyayı yöneten kimelerin olmadığı ve o sürülerin istifade edilmeye hazır olduklarıdır olsa olsa..

Sitelerde Paylaş

Basitçe bir örnek verelim, kanlı canlı.

Küresel ısınma, Suriye'de tarım üretimini bitirir. Bu da gıda üretimini kötüleştirir. Gelir düşünce, millet ayaklanır. Düzen bozulup kargaşa alıp yürüyünce ışid kendine alan bulur, malum duruma gelinir. ABD mesela, bakar, durumu görür, gelir IŞİD'i durdursun diye PKK'ya silah verir. Bundan tırsan Barzani de bağımsızlık ilan etmeye çıkar. Bunu fırsat bilen Irak'ta isitfade edip Kerkük'e çöreklenir. 

Burada gözden kaçan şudur, Ne ABD ne Tayyibanlar kıçını yırtsa bunun olmasına yol açan o kargaşayı çıkaramazdı. Bunun olması için o küresel ısınma gibi kontrol edilemeyen bir durum gerekir. 

Ama millete sorarsan, amanda ABD suriyeyi karıştırdı da falan..

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, anibal yazdı:

Basitçe bir örnek verelim, kanlı canlı.

Küresel ısınma, Suriye'de tarım üretimini bitirir. Bu da gıda üretimini kötüleştirir. Gelir düşünce, millet ayaklanır. Düzen bozulup kargaşa alıp yürüyünce ışid kendine alan bulur, malum duruma gelinir. ABD mesela, bakar, durumu görür, gelir IŞİD'i durdursun diye PKK'ya silah verir. Bundan tırsan Barzani de bağımsızlık ilan etmeye çıkar. Bunu fırsat bilen Irak'ta isitfade edip Kerkük'e çöreklenir. 

Burada gözden kaçan şudur, Ne ABD ne Tayyibanlar kıçını yırtsa bunun olmasına yol açan o kargaşayı çıkaramazdı. Bunun olması için o küresel ısınma gibi kontrol edilemeyen bir durum gerekir. 

Ama millete sorarsan, amanda ABD suriyeyi karıştırdı da falan..

Libya ve Yemen de bu dahil mi?

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, adalet123 said:

Libya ve Yemen de bu dahil mi?

Belki başka sebepler, ama süreç hep böyle gider. Konu özelinde, bir ülkede öyle geniş bir halk ayaklanması, isyan, eylem falan çıkarmak mümkün değildir. Bunları "gidin isyan edin" falan diye gaz verip çıkaramazsınız. Tarih boyu bunlar olsun diye acayip taklalar atılmıştır, hiç biride tutmamıştır. İşte Küba, o kadar ambargo, fakirlik falan ama isyan misyanda yok. Ama aynı küba, daha 50 yıl önce, baya ciddi bir isyanla kurulmuştu. 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, anibal yazdı:

Belki başka sebepler, ama süreç hep böyle gider. Konu özelinde, bir ülkede öyle geniş bir halk ayaklanması, isyan, eylem falan çıkarmak mümkün değildir. Bunları "gidin isyan edin" falan diye gaz verip çıkaramazsınız. Tarih boyu bunlar olsun diye acayip taklalar atılmıştır, hiç biride tutmamıştır. İşte Küba, o kadar ambargo, fakirlik falan ama isyan misyanda yok. Ama aynı küba, daha 50 yıl önce, baya ciddi bir isyanla kurulmuştu. 

Libya da iç karışıklık olduğu anda Fransız uçakları Libya yı bombaladı.

Yani biz yeteri kadar güçlü ve akıllı olsaydık şimdi Libya petrolü bizde olurdu.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...