Jump to content

Çin resmen kapitalizme geçiyor

Recommended Posts

Çincilere, Maoculara duyurulur, Çin  resmen kapitalizme geçiyor.

Çin zaten kapitalistti ancak bunu resmi olarak açıklayamıyorlardı uydurdukları modern sosyalizm ismiyle ve 14 maddelik prensiple resmen kapitalizme geçti.

(Sosyalizm için ölen  milyonlar gümbürtüye gitti)

yeni-cag-doktrini-1910171200_m2.jpg

14 TEMEL PRENSİP

"Yeni çağda Çin karakterinde bir sosyalizm" doktrini 14 temel prensipten oluşuyor:

Parti liderliğinin ülkedeki tüm işleyişte söz sahibi olması

İnsan odaklı bir yaklaşıma odaklanma

Kapsamlı reformlara devam edilmesi

Gelişim için yeni bir vizyon belirlenmesi

Halkın yönetimde katıldığına emin olunması

İktidarın her biriminin kanun çerçevesinde çalıştığından emin olunması

Temel sosyalist değerlerin korunması

Yaşam standartlarının yükseltilmesi ve garanti altına alınması

Doğa ve insan arasındaki uyumun sağlama alınması

Ulusal güvenlik için bütünsel bir yaklaşıma geçilmesi

Silahlı kuvvetlerde Parti liderliğinin mutlak yönetiminin korunması

"Tek Devlet İki Sistem" prensibinin korunması ve ulusal birliğin yayılması

İnsanoğlu için ortak bir gelecek fikrinin hakim olduğu bir toplum inşası

Parti ekseninde titiz ve tam bir iktidar faaliyeti yürütmek.

http://odatv.com/yeni-cag-doktrini-1910171200.html

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, bilgivehis said:

O zaman sosyalizmin kralı şu an Türkiye'de yaşanıyor.

Kar amacı gütmeyen bir ekonomi mi anlatılmak istenen? Diğer maddelerden ipucu edinmeye çalışalım.

Çin'de bugüne dek yapılmış en "büyük" reform işçilerin iş koşulları ve ücret haklarının neredeyse tümüyle piyasanın insafına bırakıldığı mülksüzleştirme sürecidir. Demek ki bu "reform" kapsamlanarak ve kapsüllenerek devam edecek.

"Gelişim" denince farklı sınıflardan insanların aklına farklı şeyler gelir. Ama, burjuvaların sözünü ettiği "gelişim" mülk sahibi olmayan sınıflar ve doğa için genellikle yıkım anlamına gelir. Dolayısıyla bu maddeyi "İnsan ve doğanın yıkımı için yeni bir film senaryosuna yönelik tatlı telaş" diye okuyabiliriz.

Bak bu konuda kısmen fırsat adaletinin olduğu bir ülke bu Çin. Partiye girersen, parti genel sekreterliğine, devlet başkanlığına kadar yardırma fırsatın var. Demokrasiyle alakası yok, ama yönetime katılma bürokrasiye biat etmek şartıyla çok geniş olarak mümkün yani.

Orman kanunları o kanunların yanında serenat gibi kalır.

Temel sosyalist değer bellidir: Herkesten emeğine göre, herkese emeği kadar. Çin'de böyle bir şey olsaydı, "Çin mucizesi" diye bir şey olmazdı. Çin mucizesi bir mucize olmayıp, emek hırsızlığı sonucunda doğal olarak oluşmuş bir durumdur. 

İşte, gerçekleşirse, asıl mucize bu olur. Burada şunu soralım: Anamızı da alıp gelebiliyor muyuz?

Uyumu sağlamış da, geriye sağlama almak kalmış yalnızca. Doğa insana uydurulmaz, insan doğaya uymak zorundadır. Doğa seninle masaya oturur mu amcık. Doğaya uymak istiyorsan, büyük şehirleri bırakacak, küçük topluluklar halinde bir yaşama geçeceksin. Doğaya uyacaksın ya da yok olacaksın.

Bunların yönetici kadrolarının gelip bizde biraz staj görmeleri çok işlevsel olur.

Bunlar yemin ediyorum bizden kopya çekiyorlar.

Hong Kong'tan bahsediyor. Yani, Hong Kong'ta kapitalizm olsun, Çin'in geri kalanında da sosyalizm adı altında parti bürokrasisi hüküm sürüp dursun, geçinip gidelim. Uzun konu.

Hem ulusal güvenlikten bahsediyorsun, hem de enternasyonalizmden dem vuruyorsun, senin bu dramın ne zaman bitecek ey marksist?

İnsanlığın ortak geleceği başka bir faaliyetle gerçekleştirilemezdi zaten!

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, bilgivehis yazdı:

Çincilere, Maoculara duyurulur, Çin  resmen kapitalizme geçiyor.

Çin zaten kapitalistti ancak bunu resmi olarak açıklayamıyorlardı uydurdukları modern sosyalizm ismiyle ve 14 maddelik prensiple resmen kapitalizme geçti.

(Sosyalizm için ölen  milyonlar gümbürtüye gitti)

yeni-cag-doktrini-1910171200_m2.jpg

14 TEMEL PRENSİP

"Yeni çağda Çin karakterinde bir sosyalizm" doktrini 14 temel prensipten oluşuyor:

http://odatv.com/yeni-cag-doktrini-1910171200.html

İki madde dışında eleştirilecek birşey bulamadım.

Tek devlet iki sistem prensibini zaten uyguluyordu.Karma ekonomi modeli gelir farkına ve üretim araçlarının özelleştirilmesine yol açar.Bu sosyalizme ters uygulama.

Parti liderliğinin ülkede ki tüm işleyişte söz sahibi olması.Bu madde de sosyalizme ters uygulama.Liderlerin ilahlaştırılmasına ve halkın ülke  yönetiminde söz sahibi olmasına engel olur.Mao zedung çinde put  yarı tanrı gibi birşey. :)

Sitelerde Paylaş

- Bunlara kızamıyorum da. 

Çünkü çok kalabalıklar 2 milyar kişi filanlar. Demokrasiye geçebilirler mi? Nasıl geçerler? tam bilemiyorum.

Yine de bu "Komünist Parti"nin gücü batılıları korkutuyor, beni de korkutuyor. 

Xi Jin Ping'de Mao dönemindeki Otoriter yönetim anlayışını sürdürmek ve pekiştirmek istiyor.

Allah'tan saldırgan, yayılmacı bir devlet değil. Şimdilik de idare ediyorlar bakalım. 

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, bilgivehis yazdı:

Çin zaten kapitalistti

10 saat önce, Huuu yazdı:

Bilgivehis, bu maddelerin hangilerinde "resmen" kapitalizme geçişi gördün? Benim gördüğüm, mevcut sistemin daha da pekiştirilerek devam ettirilecek olması.

Senin mevcut sistem dediğinin zaten kapitalist sistem olduğunu baştan söylemişim.

Aslında Çin'in "Modern sosyalizm" diyerek cilalı bir isimde bulunması modern kapitalizmden başka bir şey değildir.

Sosyalizmde bir devlet başkanı kızını Harvard'da okutamaz!

Sosyalizmde reformdan söz edilemez! (karma ekonomi diyerek bunu tenten dahi çözmüş)

Sosyalizmde insanoğlunun ortak bir gelecek gibi diğer sistemlerle uzlaşı ifade eden fikirler söz konusu olamaz!

Sosyalizmde sistemin ve halkın üzerinde parti liderliği mutlaklandırılamaz!!!

Sosyalizmde pazar rekabetine girilemez!

Sosyalizmde kişisel fuhuşa ihtiyaç duyulmaz!

Sitelerde Paylaş
42 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Senin mevcut sistem dediğinin zaten kapitalist sistem olduğunu baştan söylemişim.

Aslında Çin'in "Modern sosyalizm" diyerek cilalı bir isimde bulunması modern kapitalizmden başka bir şey değildir.

Sosyalizmde bir devlet başkanı kızını Harvard'da okutamaz!

Sosyalizmde reformdan söz edilemez! (karma ekonomi diyerek bunu tenten dahi çözmüş)

Sosyalizmde insanoğlunun ortak bir gelecek gibi diğer sistemlerle uzlaşı ifade eden fikirler söz konusu olamaz!

Sosyalizmde sistemin ve halkın üzerinde parti liderliği mutlaklandırılamaz!!!

Sosyalizmde pazar rekabetine girilemez!

Sosyalizmde kişisel fuhuşa ihtiyaç duyulmaz!

Tamam işte, ben de bunu dedim. Sen resmen kapitalizme geçtiğini söylemişsin. Oysa mevcut süreç devam ediyor, bir nitelik değişimi yok. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Modern sosyalizme geçtik demek kapitalizme geçtik demek olduğunu yeterince anlattım zan edersem...

Bak, sen "resmen" demişsin. "Resmî olarak açıkladıgını" ileri surüyorsun. Resmen demek, hiç bir yoruma yer bırakmayacak kadar açık biçimde bunu ilan etmesi demektir. Yani o maddeler arasında "Çin artık kapitalizme geçmistir" gibi bir madde olması gerekir.

Onun dışındakiler yoruma açıktır. Çin devleti zaten kapitalist yoldan sosyalizme doğru ilerlemeye devam ettiğini iddia ediyor. Resmî devlet yorumu bu.

Sitelerde Paylaş

- Yorumlar bunun tam tersidir.

Xi Jinping, 3 saat süren konuşmasında, Mao döneminden beri görülmemiş oranda otoritenin merkezileştirilmesi ve "Komünizm"in güçlendirilmesinden, Komünist partinin gerekliliğinden filan söz etti.

Manşet yapacaz diye çarpıcı başlık arayışındalar siz de hala okuyorsunuz. 

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Huuu yazdı:

Bak, sen "resmen" demişsin. "Resmî olarak açıkladıgını" ileri surüyorsun. Resmen demek, hiç bir yoruma yer bırakmayacak kadar açık biçimde bunu ilan etmesi demektir. Yani o maddeler arasında "Çin artık kapitalizme geçmistir" gibi bir madde olması gerekir.

Onun dışındakiler yoruma açıktır. Çin devleti zaten kapitalist yoldan sosyalizme doğru ilerlemeye devam ettiğini iddia ediyor. Resmî devlet yorumu bu.

Tayyip resmi olarak diktatör oldu ama ben diktatörüm demiyor.

Hitler resmi olarak soykırım uyguladı ama ben soykırım yapıyorum demedi.

ABD resmi olarak Irak'ı işgal etti ama ben işgal ettim demedi.

Askeri faşist darbeler de dahil bunun gibi bir çok resmi olaylar uygulanır ama adı farklı icra edilir.

İşte ben sana resmin iki yüzünü gösterdim, yine de istersen Çin devlet başkanına git kulağını çek "Neden doğrudan kapitalizme geçtiğini söylemiyorsun" diye...

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, bilgivehis yazdı:

Askeri faşist darbeler de dahil bunun gibi bir çok resmi olaylar uygulanır ama adı farklı icra edilir.

İşte ben sana resmin iki yüzünü gösterdim, yine de istersen Çin devlet başkanına git kulağını çek "Neden doğrudan kapitalizme geçtiğini söylemiyorsun" diye...

Bu "resmen" lafının bir sokakta kullanımı vardır, bir de gerçek anlamıyla kullanımı. Sen sokak ağzındaki anlamıyla kullanmışsın. Boş yere bu nedenle yazıştık demek ki.

Resmen dendiğinde resmî bir belge olur, resmî bir açıklama olur. Açıkça ve yoruma yer bırakılmayacak biçimde ifade edilir. Bu olayda sen yorum yapıyorsun. Başkası da başka yorum yapar. Mesela şimdi perinçek kesimine sorsak, türlü laf oyunlariyla buna itiraz ederler.

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, Huuu yazdı:

Bu "resmen" lafının bir sokakta kullanımı vardır, bir de gerçek anlamıyla kullanımı. Sen sokak ağzındaki anlamıyla kullanmışsın. Boş yere bu nedenle yazıştık demek ki.

Resmen dendiğinde resmî bir belge olur, resmî bir açıklama olur. Açıkça ve yoruma yer bırakılmayacak biçimde ifade edilir. Bu olayda sen yorum yapıyorsun. Başkası da başka yorum yapar. Mesela şimdi perinçek kesimine sorsak, türlü laf oyunlariyla buna itiraz ederler.

İşte bu başlık bunun için açıldı, itirazı olan yorumunu yapar...

Sitelerde Paylaş
19 saat önce, bilgivehis yazdı:

- Doğrudan kapitalizme geçmesi için doğrudan demokratik ülke olması lazım. Çin komünist bir ülke değil zaten.

1978'de Deng XiaoPing döneminden itibaren ülkede liberal politikalar uygulanmaya başladı ve ülke dünyaya açılmaya başladı.

Çin o dönemden beri yönetimde "Komünist" bir sistem uygulayan, uygulamada kapitalist bir ülkedir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Çin_Halk_Cumhuriyeti_tarihi

tarihinde Donatello23 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...