Jump to content

Şınav pozisyonunda kollarımıza ne kadar yük biner?

Recommended Posts

Vücut ağırlığım 90 kilogram.

Boyum 180 cm

Şınav pozisyonunda ellerimin altına terazi koydum 62.5 kilogramı gösterdi. 

Teraziyi yerden 80 cm yüksekliğindeki masaya koyup şınav pozisyonunda durduğum zaman terazi 30 kilogramı gösteriyor.

Sandelye üzerinde ise 40 kilogramı gösteriyor.

İnsan bedenini 45 derecede eğimde duran dikdörtgen prizması olarak düşünürsek hesap yolu ile  kollarımıza düşen yükü nasıl bulabiliriz?

:)

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Ten Ten yazdı:

Vücut ağırlığım 90 kilogram.

Boyum 180 cm

Şınav pozisyonunda ellerimin altına terazi koydum 62.5 kilogramı gösterdi. 

Teraziyi yerden 80 cm yüksekliğindeki masaya koyup şınav pozisyonunda durduğum zaman terazi 30 kilogramı gösteriyor.

Sandelye üzerinde ise 40 kilogramı gösteriyor.

İnsan bedenini 45 derecede eğimde duran dikdörtgen prizması olarak düşünürsek hesap yolu ile  kollarımıza düşen yükü nasıl bulabiliriz?

62.5 kg çıkmış işte ya?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Huuu yazdı:

62.5 kg çıkmış işte ya?

Hesap yolu ile nasıl bulabiliriz onu soruyorum. :)

@Bir Buçukdışında böyle  sorulara cevap veren olacağını zannetmiyorum.

Forumda bol miktarda universite mezunu olduğu halde bilim forumunda ne soru soran var ne de cevap veren. :)

Eskiden Dreimaili vardı.O aktif tutardı bilim forumunu.

Sitelerde Paylaş

Vücut ağırlığı bedene homojen olarak dağılmaz ama yinede belli bir denge noktası vardır. Açıyı değiştirerek bu denge noktasından uzaklaştıkça kollara uyguladığın ağırlık değişiyor. Şöyle birşey deneyebilir misin? Terazi yerde kalsın ayaklarını sandalye üzerine koy :D:D 

tarihinde Dr.AldRe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

6 dakika önce, Dr.AldRe yazdı:

Vücut ağırlığı bedene homojen olarak dağılma ama yinede belli bir denge noktası vardır. Açıyı değiştirerek bu denge noktasından uzaklaştıkça kollara uyguladığın ağırlık değişiyor. Şöyle birşey deneyebilir misin? Terazi yerde kalsın ayaklarını sandalye üzerine koy :D:D 

Eskiden amuda kalkıp  20 tane şınav çekerdim hastalandığımdan beri  düz yerde 5 tane zor çekiyorum.:0_80cbc_37a71a73_L:

İnsan bedeni dikdörtgen prizması gibi olsa hesap kolay  ama ellere daha çok yük  biniyor?

tarihinde Ten Ten tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Dr.AldRe yazdı:

Geçmiş olsun. Arada nasıl bir fark olacak merak ettim şimdi. :D terazimde arızalı deneyemiyorum.

sandalyeye ayaklarımı koyunca 67 kilogramı gösterdi terazi.

belden yukarısı daha ağır. :)

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Ten Ten yazdı:

Hesap yolu ile nasıl bulabiliriz onu soruyorum. :)

@Bir Buçukdışında böyle  sorulara cevap veren olacağını zannetmiyorum.

Forumda bol miktarda universite mezunu olduğu halde bilim forumunda ne soru soran var ne de cevap veren. :)

Eskiden Dreimaili vardı.O aktif tutardı bilim forumunu.

Teşekkür ederim Ten Ten, elbet cevap veren çıkacaktır, çıkmalı.

Sabit bir noktaya göre tork hesabı yapmalısın. Burada ayaklarını sabit alırsan, ayağına göre tork alman gerekir. Burada şöyle bir sorun çıkar, senin vücudunun ağırlık merkezini bulman gerekiyor. Tabi bunun yeri de kişiden kişiye değişir, göbekli isen yukarı kayar örneğin. Ayrıca şınav pozisyonunda vücudunun şekli düz durduğun hale göre farklı olduğundan ağırlık merkezinin yeri de değişir.

Kollara binen yük x (ayaklarından omuzlarına kadar olan uzaklık) = (Ayaklarından ağırlık merkezine olan uzaklık) x Ağırlığın 

eşitliği oluşturabiliriz torktan. Tabi bu kabaca.

Tabi formülü değişik yönlerden de uygulayabiliriz. Örneğin kuvvetleri bir tarafa toplayıp hesaplarsam, ayaklarından ağırlık merkezine olan uzaklığın ayaklardan omuzlara kadar olan uzaklığa oranının %70 olduğunu söyleyebilirim. Bu hesap seni yere paralel olarak alıyor, yani ne kadar yere yakınsan o kadar gerçeğe yaklaşır, kendi ağırlık merkezini bulabilirsin. Tabi ayaklardan bulmak daha sağlıklı olabilir.

Kolları açış şeklin de bu hesabı değiştirir.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Bir Buçuk yazdı:

Teşekkür ederim Ten Ten, elbet cevap veren çıkacaktır, çıkmalı.

Sabit bir noktaya göre tork hesabı yapmalısın. Burada ayaklarını sabit alırsan, ayağına göre tork alman gerekir. Burada şöyle bir sorun çıkar, senin vücudunun ağırlık merkezini bulman gerekiyor. Tabi bunun yeri de kişiden kişiye değişir, göbekli isen yukarı kayar örneğin. Ayrıca şınav pozisyonunda vücudunun şekli düz durduğun hale göre farklı olduğundan ağırlık merkezinin yeri de değişir.

Kollara binen yük x (ayaklarından omuzlarına kadar olan uzaklık) = (Ayaklarından ağırlık merkezine olan uzaklık) x Ağırlığın 

eşitliği oluşturabiliriz torktan. Tabi bu kabaca.

Tabi formülü değişik yönlerden de uygulayabiliriz. Örneğin kuvvetleri bir tarafa toplayıp hesaplarsam, ayaklarından ağırlık merkezine olan uzaklığın ayaklardan omuzlara kadar olan uzaklığa oranının %70 olduğunu söyleyebilirim. Bu hesap seni yere paralel olarak alıyor, yani ne kadar yere yakınsan o kadar gerçeğe yaklaşır, kendi ağırlık merkezini bulabilirsin. Tabi ayaklardan bulmak daha sağlıklı olabilir.

Kolları açış şeklin de bu hesabı değiştirir.

Tork formülüne göre her açıda sabit kollara binen yükün sabit kalması gerekiyor.

Ama düz yerde 5 şınav çekiyorum.

Sandalyeye ellerimi koyarsam 15 şınav çekebiliyorum.

Bu nasıl oluyor? Terazi ile ölçtüğümde de kollarıma binen yük daha az oluyor.

parf.jpg

tarihinde Ten Ten tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
9 saat önce, Ten Ten yazdı:

Tork formülüne göre her açıda sabit kollara binen yükün sabit kalması gerekiyor.

Tam olarak öyle değil. 

Senin kolların her zaman vücuduna dik. Aynı zamanda, sen yere yaklaştıkça yaptığın hareketlerin ağırlık merkezine etkisi daha fazla oluyor. Dik bileşenlere daha fazla yük biniyor yani(cisme dik).

Dik kuvvetleri ele almalısın. Çünkü aşağı yukarı dairesel bir yörünge seyrediyorsun. Örneğin, seni ağırlık merkezi tam ortada olan bir dikdörtgen olarak alırsak kollarındaki sana dik kuvvet mg/2 olmaz. MGcos(alfa)/2 olur, alfa da senin yere göre açındır. Eğer yere tam paralel olursan, ağırlığının yarısı, 60 derece açı yaparsan çeyreğine denk gelir.

Terazi ile ayaklarını ölçersen, dikleştikçe ayaklarına binen yükün arttığını görürsün. Eğer bu dediğim dik bileşeni, yere dik ve paralel olarak ayırıp aşağı ve yukarı doğru olan kuvveti eşitlersen, ayaklara binen yükü her adım için bulabilirsin.

Sitelerde Paylaş
34 dakika önce, Bir Buçuk yazdı:

Tam olarak öyle değil. 

Senin kolların her zaman vücuduna dik. Aynı zamanda, sen yere yaklaştıkça yaptığın hareketlerin ağırlık merkezine etkisi daha fazla oluyor. Dik bileşenlere daha fazla yük biniyor yani(cisme dik).

Dik kuvvetleri ele almalısın. Çünkü aşağı yukarı dairesel bir yörünge seyrediyorsun. Örneğin, seni ağırlık merkezi tam ortada olan bir dikdörtgen olarak alırsak kollarındaki sana dik kuvvet mg/2 olmaz. MGcos(alfa)/2 olur, alfa da senin yere göre açındır. Eğer yere tam paralel olursan, ağırlığının yarısı, 60 derece açı yaparsan çeyreğine denk gelir.

Terazi ile ayaklarını ölçersen, dikleştikçe ayaklarına binen yükün arttığını görürsün. Eğer bu dediğim dik bileşeni, yere dik ve paralel olarak ayırıp aşağı ve yukarı doğru olan kuvveti eşitlersen, ayaklara binen yükü her adım için bulabilirsin.

Evet kollarım bedene dik oluyor.

Kollarım yere dik olsaydı gene şınav çekemezdim. :)

Adını bilmediğim açısı ayarlanabilir kızaklı kol ve bacakları çalıştıran bir alet vardı.

@investor adını bilir belki. :)

Vucut geliştirmeciler beden ağırlığından fazla ağırlık kaldırdıkları halde bedenlerini kaldıramıyorlar.

Adam 120 kilo olmuş barfiksi ayakları yerde açılı çekebiliyor. :)

Sitelerde Paylaş

Bedenini kaldırırken, adeta bir çember yayı gibi hareket ediyor vücudun, bu yüzden sonlara doğru daha rahat kaldırıyorsun. Ağırlık merkezin daha az kalkıyor yani. Vücudunu dikleştirdikçe ayaklara daha fazla yük biniyor. Ama ayaklara binen yükü ağırlık-mgcos(alfa)/2 yaparak bulamazsın. O, senin vücuduna dik bir kuvvet, yere değil. Onun yere dik bileşenini bulman gerekiyor, sonra da toplam ağırlıktan çıkaracaksın.

Kendilerini kaldıramamaları bence doğal o kilolarda.Ağırlık kaldıranlar güç bela kaldırdığın kilonun birkaç kilo fazlasında bile nasıl zorlandığınıldığını bilir. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...