Jump to content

12 Eylül mü? yoksa RTE rejimi mi demokratik.?

Recommended Posts

On 21.10.2017 at 23:02, Türk Ateist yazdı:

Kenan Paşa geri zekalının tekiydi, ekibiyle birlikte. Yükselen sol-komünizmi güya pasifize edip halkı kontrol altına alabilmek için din kullanmaya karar verdi ve tarikatları iyice hortlatıp bir yığım İmam Hatip'ler falan kurdular. Elinde Kur'an'la meydanlarda din güzellemesi yapması hayal meyal aklımda. 7 yaşındaydım, okula gidip gelemez halde gelmiştik, kaos korkunçtu ve darbe herkesi çok memnun etti ama acısı sonra çıktı.

Solu vurdu o darbe. 

Ama sen solculardan nefret ettiğin için bu kısım seni bağlamıyordur, hatta hoşuna gidiyordur.

Bir de şu var, Evren bugünün ana nedeni veya tek nedeni değildir. Ülkeyi ille de dincileştirme politikaları onunla başlamadı. Ama hızlandı ve netleşti diyebiliriz.

"İmam Hatiplilerer benim dönemimde artmadı. 34 tane İmam Hatip Lisesi'ne bizim dönemimizde hiç öğrenci alınmadı. Ben bunları açıkladım ama dinleyen yok. Demirel zamanında 86, Ecevit zamanında 32 İmam Hatip Lisesi açıldı. Onlara kimse birşey demiyor. Sanki 34 okulu biz açtık gibi biz eleştiriliyoruz."

Suçlu Turgut Özal. Zaten hatırladığım kadarıyla Kenan Paşa seçim öncesi televizyona çıkıp "Özal'a oy vermeyin" demişti ama maalesef yeterli olmadı.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 105
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

29 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Püskevit değil de iki püskevit arasındaki kremasın sen. Daha da kötü yani.

O kalın kafan almıyor, Türkçe derslerinde okuduğumuzu anlayalım egzersizleri sende işe yaramamış diye tek cümleyi almayıp tüm paragrafı getirdim ki daha iyi anla. Sen bir de ilgili cümlenin altını kendin çizmiştin sonra, ben bir daha ne çizeyim dedim...

Utanmadan bu dürüstlüğümü ve anlayacağını düşünme gafletine düşmemi, "cevab vermedi" şeklinde sunup duruyorsun. Paragrafı getirmişim, sen zekasız ille de cümleyi de işaretle diyordun hala. Kendin işaretlediğin ve ben de oradan devam ettiğim halde.

Pis polemikçi. 

Ne gülücüğü göndereceğiz acaba sana... 

Ayrıca seni manipüle eden etmiş. Daha da önemlisi, biz manipüle etmeyi de sevmeyiz. 

Sen manipüle etmeye çalışansın zaten. Biz değil. Eksik yazmış oluyorum bu durumda. Bize manipüle olmayan ve manipüle ederek ikna ettiğini düşünmeyecek kadar sağlam kafalar lazım.

Senin işin gücün bu ama. Farkında mısın, kendini ne kadar gözlemliyorsun bilmem.

Kendimi çooooook gözlemlerim. Buna emin ol. Bu sâyede çok şey öğrenirim. 

Türkçe ilkokuldan beri hep iyiydi. Dile yeteneği, doğal olarak var. Dili çok severim. Forumlarda polemik sevmemin ardında biraz da bu yatar.

Sizler göremiyorsunuz, ben görüyorum. Ama size anlatamıyorum. Sebebi açık. Sizin aptallığınız değil, aptallaştırılmış olmanız... Bir de dil engeli. Bunu bugün açtığım başlıkta ele alacağım, ayrıntılı olarak...

O tek cümleden senin o dediğin anlam çıkmıyor turkish'ciğim. :)

O tek cümlede bakan, Yunanlıların fiilî işgalinin çok önceden başlamış olduğunu söylüyor, kendi dönemlerinde değil. Dolayısıyla bu, kendileriyle ilgili bir itiraf değil. Tabii yine de eleştirilebilirler. Sonuçta hükümet onlar. Ama en azından, bu fiilî işgal olayı akp öncesinde olmuş. Tabii bakanın ifadesi esas alınacak olursa...

Demek tüm paragrafı, ben daha iyi anlayayım diye getirdin, öyle mi turkish'ciğim? Olmayan cümleyi bulamayayım diye değil yani! :)

Sen bana gülücük gönderme, ben sana gönderirim. :) Sen beni böyle güldürmeye devam  et, yeter. :)

Sitelerde Paylaş

Sen  hem nalına hem de mıhına gidiyorsun.

Hem bana hak veriyorsun, hem de yozlaşmış ve çağ dışı kanunları (gelenek ve görenekleri) savunarak Tayyip ve çetesine hak veriyorsun..

Diğer batı demokrasileri gibi olmak zorunda değiliz belki ama, onlarla birlikte yaşamak için, ya onların bize benzemesi gerekiyor, ya da bizim onlara benzememiz gerekiyor.

Onlar bize benzemeyeceğine göre....

Senden ve senin gibi düşünenlerden bize hayır yok..

Sen özgür düşünceyi savunduğu izlenimi uyandıran, aklı yeniliğe kapalı bir kesimi simgeliyorsun. Yobazlardan daha bile tehlikelisin.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, haci yazdı:

Hem bana hak veriyorsun, hem de yozlaşmış ve çağ dışı kanunları (gelenek ve görenekleri) savunarak Tayyip ve çetesine hak veriyorsun..

Diğer batı demokrasileri gibi olmak zorunda değiliz belki ama, onlarla birlikte yaşamak için, ya onların bize benzemesi gerekiyor, ya da bizim onlara benzememiz gerekiyor.

Sen özgür düşünceyi savunduğu izlenimi uyandıran, aklı yeniliğe kapalı bir kesimi simgeliyorsun. Yobazlardan daha bile tehlikelisin.

İlginç bir mantık!.. artık sormaya yoruldum, neden diye... kimbilir neden...

Hâlâ diyorsun ki "tayyip'e hak veriyorsun!..

Kimsenin kimseye benzemesi gerekmiyor. Bu lafı da söyledin, kimbilir neden!.. onlarla birlikte yaşamak gibi bir proejmiz mi var? Aynı dünyada birbirine saygılı yasayalım, yeter. Biz kendi ülke sorunlarımızı çözelim önce. Onların kültürünü o kadar da almasak olur. 

Dev sorunlarımız var ve burada neyi konuşuyoruz ne zamandır...

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, Ateist Türk yazdı:

"İmam Hatiplilerer benim dönemimde artmadı. 34 tane İmam Hatip Lisesi'ne bizim dönemimizde hiç öğrenci alınmadı. Ben bunları açıkladım ama dinleyen yok. Demirel zamanında 86, Ecevit zamanında 32 İmam Hatip Lisesi açıldı. Onlara kimse birşey demiyor. Sanki 34 okulu biz açtık gibi biz eleştiriliyoruz."

Suçlu Turgut Özal. Zaten hatırladığım kadarıyla Kenan Paşa seçim öncesi televizyona çıkıp "Özal'a oy vermeyin" demişti ama maalesef yeterli olmadı.

Özal'ın ne olduğu zaten malum. Ama Kenan Evren dinle minle zerre kadar ilgisi olmayan bir adam. 

Hani İmam Hatip açmamış olsa da çok farketmez ki. Komünizmin etkisini kırmak için panzehir olarak dini kullandılar işte. Evren'e ait bireysel bir karar değildir bu. 

Kafasızlık... 

Sonra da ay bu türbanlı kızlar nereden çıktı, laiklik tehlikede, irtica arttı falan dedi durdu...

Yoksa o darbeyi yapmak şart olmuştu pratikte. Ama ülkeyi bilerek o hale getirdi bunlar, kendileri yaptı, kaos ortamı oluşturdular ki darbe yapabilsinler vs vs diyenler çoktur.

Ülke tarihine kara bir leke olarak düştü neticede, sol kökten bitti, dincilik ve Kürtçülük güçlü biçimde hortladı.

Sağcılarla solcular birbirini yiyip öldürüken dinciler inlerinde ellerini ovuşturup sinsice büyüdü, darbe sonrası ortaya rahatça çıktılar ve bugünlere geldik.

Fethullah darbe sonrası devlete sızmaya başlamıştır mesela. İçeriden, rahatlıkla sağlam diyebileceğim üst düzey birilerinin söylediğine göre Evren o dönem pekçok din adamı, cemaat liderini çağırmış ve işbirliği teklif etmiş. İçlerinden yalnızca Fethullah kabul etmiş.

Cemaatler politikadan genellikle uzak durur, hoşlanmaz, karışmaz da. Tayyip'in son zamanlarına kadar da böyledir bu. Hatta Tayyip'i hiç sevmezler ama onlar da politikaya bulaşmaya ve Tayyip'i desteklemeye mecbur kaldı.

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, Huuu yazdı:

Türkçe ilkokuldan beri hep iyiydi. Dile yeteneği, doğal olarak var. Dili çok severim. Forumlarda polemik sevmemin ardında biraz da bu yatar.

Sizler göremiyorsunuz, ben görüyorum. Ama size anlatamıyorum. Sebebi açık. Sizin aptallığınız değil, aptallaştırılmış olmanız... Bir de dil engeli. Bunu bugün açtığım başlıkta ele alacağım, ayrıntılı olarak...

O tek cümlede bakan, Yunanlıların fiilî işgalinin çok önceden başlamış olduğunu söylüyor, kendi dönemlerinde değil. Dolayısıyla bu, kendileriyle ilgili bir itiraf değil. Tabii yine de eleştirilebilirler. Sonuçta hükümet onlar. Ama en azından, bu fiilî işgal olayı akp öncesinde olmuş. Tabii bakanın ifadesi esas alınacak olursa...

Demek tüm paragrafı, ben daha iyi anlayayım diye getirdin, öyle mi turkish'ciğim? Olmayan cümleyi bulamayayım diye değil yani! :)

Sen bana gülücük gönderme, ben sana gönderirim. :) Sen beni böyle güldürmeye devam  et, yeter. :)

Aptal olan sensin. Bir de cıvık.

Senin bir şey görebilmen, sağlıklı analizler yapabilmen ve doğru safta yer alabilmen imkansız.

Sana olanlar olmuş çoktan.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Yürü git şuradan. Savcılar görürmüş de gördükleri anda işlem yapmak zorundaymış da.

İnternet binlerce özel olarak görevlendirilmiş aktroll dolu, ihbarcılar sapkınlar didik didik milleti takip ediyor. Niye? Hukuka çok uygun davrandığını ve diktatör olmadığını söylediğin Tayyip ve ailesi istiyor diye. 

Adam hukukun anasını ağlatmış, canını sıkan herkesi alakasız suçlarla bir dakikada içeri atıyor. Eleştirinin adı hakaret olmuş, önüne geleni senelerdir dava ediyor. Adnan Oktar'ın diğer versiyonu.

Kim, hangi vatandaş onu, ettiği hakaretlerden, attığı iftiralardan, kışkırtmaların vb her tür pis davranıştan dolayı dava eder de bu dava savcı tarafından kabul edilir?

Git kendin Tayyip aşıklarına yaz bu lafları. Bizim bu pembe yalanlara karnımız tok, bu sapık İslamcı faşistler yüzünden çektiğimizi biz biliyoruz.

Tayyip diktatör olsa ona hakaret edebilir misiniz buralarda, diktatör olsa kendine hakaret edenleri hukuka başvurarak mı cezalandırır falan diyen saçma salak, salağa yatan bir iktidar yanlısısın, hepsi de bu.

Eski Türkiye bitti, yeni Türkiye süper diye düşünüyorsun, yeniden eski Türkiye'ye döneceğiz diye ödün kopuyor. Neyse o eski Türkiye artık, yeni Türkiye dedikleri pislik yuvası haline getirilmiş bu ortamın nesi hoşuna gidiyorsa...

Dur ben söyleyeyim.. Nefret ettiğin Atatürkçüler artık hakim unsur değil, dinciler onları baskı altına aldı ve sistemi ele geçirdi diye...

Şu forumda Kemalistlere ve bizim muhalif medya diye tanımladığımız medyaya ağzın dolu dolu saydırıp durduğunun dörtte biri kadar bu ahlaksız hırsızlara, faşist köpekler laf etmiyorsun. 

AKP'ye laf edilen başlıklara damlayıp konuları mutlaka Kemalistlere falan getirip sabote ediyorsun. Ruhun böyle senin...

Sana ve destekçin ağzı bozuğa neden ilkeller dedim, bi de onu düşün istersen.

Evet, hiçbir medeni, özgürlükçü, gelişmiş ülkede başkanlar cumhurbaşkanları vatandaşıyla böyle uğraşmaz, küfürle ilgilenmez, kimseyi böyle dava etmez.

Vatandaş küfür de eder hakaret de. Bu işe kalkışan bunu göze alır.

En sevmediklerimizden olan Özal bile bu anlamda son derece hoşgörülüydü, öteki köpek için karikatür bile çizilemiyor bu ülkede.

Kime ne anlatıyorsun...

- Ben tepkinizi tamamen anlıyorum. 

Aramızda tartışıyoruz "Geçmişte şöyle oldu, geçmişte böyle oldu" diyerek. Ben sadece geçmişte yaşanan gerici olayları aktardım. Bugünkü Recep krizinden bile büyük facialar, üzücü olaylar, ölümler hatta katliamlar yaşandı. Vaktimiz olursa hepsini ele alırız.

Yine de TC 2012'ye kadar yüzü Batı'ya dönük, modernleşme ve cumhuriyet olma çabası içinde bir ülkeydi. Bunlar da eskiden beri çakal gibi pusuya yatıp 90'lı yıllarda ses vermeye başladılar. Hepsi konuşulur tartışılır.

Bugünkü AKP eleştirileri örneğin 1989'da Turgut Özal'ın halk tarafından sürekli eleştirilmesi gibi bir şey değildir. Daha derin ve tehlikeli şeyler oluyor. Bunu herkes kabul ediyor.

Huuu'nun AKP'Li olduğunu ben zannetmiyorum. Yine de tepkinizi beğeniyorum çünkü sonuna kadar haklısınız.

1 saat önce, haci yazdı:

Sen ne yazdığını bilmiyorsun galiba.. İletilerinden doğrudan ya da dolaylı Tayyip ve çetesini savunduğun anlamı çıkıyor.. Bir örneğini aşağıya yapıştırıyorum. Çağdaş demokratik ülkelerde politikacılara her türlü eleştiri yapılabilir. Küfür bile edilebilir. ABD'de karısına ve anasına bile küfredilebilir. Gazeteciler hapse atılmaz. Muhalefet dövülmez. Sen batı için ahlaksızlık ve sapkınlık olarak kabul edilen politik değerleri savunuyorsun. Onlar kanunları çağ dışı ve iğrenç olan bir  ülke için kanunsuzluk değil elbette.. Senin o kanunları savunman Türkiye için gerçekleri savunmak anlamına gelse de, çağdaş demokrasiler bakış açısından sapkınlıktır... Aşağıdakileri yazan sen değil misin? Ona benzer daha bir sürü iletin var.

Şu rezalete bakar mısınız! Açıkça demeye getiriyor ki, ben dilediğim gibi hakaret edeyim, küfür edeyim, cumhurbaşkanına "aşağılık faşist imam" diyebileyim; ama hakkımda hukukî yola başvurulmasın. 

Bu zihniyet sahipleri adama diktatör diyor. Ama bu "diktatör"e en ağır hakaretleri etmeye de devam ediyorlar. Peki bu diktatör ne yapıyor? Kendisine hakaret edenleri mahkemeye veriyor. Hakkını hukukî yollarla arıyor. Diktatöre bak!..

- Huuu kelime oyunu yapmayı seviyor (bence) sorgulayın adamı. hemen heyecanlanmayın. AKP tayfası bu kadar cümleyi bir araya getiremez. Relax.

1 saat önce, Huuu yazdı:

Adama köpek diyorsun, sonra da "eleştirinin adı hakaret olmuş" diyorsun! :)

Yapma turkish ateist, şurada din kardeşiyiz. Beni güldür ama bu kadar âniden yapma bunu!:)

Atatürkçulerden nefret etmediğini söyledim daha önce. Ama buna rağmen aynı yalana başvurmanın nedeni üzerinde uzun uzun düşünmemize bence gerek yok, sence? :)

Siz atatürkçülere laf atmanın, sizi sinirlendirmemin, eğlenme amaçlı olabileceğini neden kabul etmek istemiyorsun? Keşke akp'liler de sizin kadar sinirlenip eğlenceli durumlara düşünseler kendilerini, onları tercih edebilirdim o zaman.

Sözde sosyalist forumlarda sözde sosyalistleri, kürdcü forumlarda da kürdcüleri kızdırdım. Ama salak olanları kızdı bana, akıllı ve az çok sağduyulu olanları kızmadı, anlayışla yaklaştı.

Sizlere bir şeyler anlatmaya çalışıyorum, ey turkish ateist, anlamaya çalışır mısın birazcık?

Öyle hötzötle bir şey olmayacağını şimdiye dek anlamadın, daha da mı anlamayacaksın?

Hep direndin, hep kaybettin, olsun, yine diren, yine kaybet, ama artık biraz adam gibi kaybet be turkish! :)

- Yapma sende arkadaşım. Hassas konu. Taliban'I, Suudi Arabistan'ı, İran'ı bilmiyormuş gibi olmaz sonuçta.

1 saat önce, Huuu yazdı:

Ben ne yazdığımı inan ki çok çök iyi biliyorum haci...

Abd'de adamın karısına ve anasına küfredebilir belki, ama burada, bizim buralarda edemez, edememeli. Biz bu konuda aslâ "batılı" olmamalıyız. 

Şöyle düşün, sana, senin karına veya anana küfretseler bunu normal karşılar mısın?

Bu rezilliktir. Bunu savunmaya kalkmanız bir kültürel erozyonun sonucudur, hacı. :(

- Oluruz. Hatta Tayyip'ten çok önceleri Özal'a filan küfür edildiğini ben biliyorum.

1 saat önce, haci yazdı:

Bu arada şunları da ekleyim. ABD'in politikacıları Türk politikacılarından çok daha gururlu, onurlu ve dürüst insanlardır.

- Değildir. Bknz. Donald Trump

1 saat önce, Huuu yazdı:

Politikacıları en ağır biçimde eleştir, yerden yere vur, ille de küfretmek ve hakaret etmek zorunda mısın?

Hakaret ve küfür, çoğu zaman eleştiri yetersizliğinin sonucudur. Küfürle ve hakaretle zaten puan toplayamaz, mücadelede başarılı olamazsın. Aksine, adama puan kazandırırsın. 

- Anladık. Ama sende çık. "AKP destekçisi değilim", "Tayyip sempatizanı değilim" de de ortalık biraz sakinleşsin demek istiyorum.

1 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Acayip kaypaksın Huuu. Ben Atatürkçü diyorum, sen Kemalist anla... Eskiden ben de farklı kavramlar diyor ve ben Kemalist değil Atatürkçüyüm diyordum aptal aptal. Bal gibi de Kemalistim oysa, dibine kadar. Farkı yok.

Ne ben ne de buradaki diğerleri senin eğlence aracın değil, amacın buysa duyacağın laflar daha farklı olur, onu da hemen söyleyeyim. Senin o dandik gülücüklerin ve sözde kibar üslubun da hiç işe yaramaz.

Kendini ne sanıyorsun peki? Neyin otoritesisin de girdiğin forumlarda onların aksi fikirleri savunarak yola getirmeye, düşünmelerini sağlamaya çalışıyorsun? 

Politik başlıklara girip milleti kızdırarak eğlenmek amaçlı geldiysen derhal çekip git bu forumda.

Bu aslen bir itiraftır, yaptığın şey forumda asla istenmeyen bir şeydir, sana bunu da söylemiş olayım ki sonra sorun çıkmasın.

Ben kaybediyorum, Tayyip senin gibi işe yaramaz ezikler sayesinde kazanıyor ve ülkenin anasını ağlatıyor, evet.

Oylarımızı açıktan çalıyor, hukuku bitiriyor, önüne geleni çeşitli iftira ve yaftalarla sorgusuz sualsiz içeri atıyor, karikatüristlere kadar musallat oluyor, hepimize yıllardır olmadık iftira ve hakaretlerle saldırıyor, ona laf yok.

İki para etmezsin...

Tayyip yalakası, iktidar yalakasısın, başka da bir halt değilsin.

- Şu da bir gerçek: 15 Temmuz olaylarından sonra bile, AKP ve Tayyibin özünü kavramamış, Olayın ciddiyetini anlamamış insanlar halen var. Sizler en başından beri olayı kavradınız. Ben 15 Temmuz'da uçaklar tepemde uçunca anladım. Huuu öyle mi bilmiyorum. Ama belki "Yine de 12 Eylül'den iyidir" diyenlerden olabilir.

Konuya da dönmek için, 12 Eylül'de gencecik insanları alıp götürdüler. Öldürüp işkence ettiler. Bunu da "Ordu cumhuriyetin bekçisidir" adına yaptılar.

Şimdi kısır döngüden de çıkmak için size şöyle bir soru yönelteyim. Yıl olsun 40 sene öncesi. 12 Eylül 1980 tamam mı? 

Kenan Evren de Hayatta ve o zamanki yaşında olsun. Ama ülke şimdiki gibi olsun. 

Kenan Evren gelip de AKP'lileri keser mi? Onları dağıtıp, ülkeyi düzene sokar mı? 

- Bana sorarsanız ya hiçbirşey yapmaz, yaparsa da yine solcuları keserek bunlara göz dağı verir. Ben öyle düşünüyorum.

Bugün için darbeyi destekler miyim? - desteklerim o ayrı. Ama benim tanıdığım darbeciler. solcuları kırarlar. Hacıya, hocaya, sakkalıya bir şey yapmazlar. o da benim düşüncem.

- Boş yere nefret ediyorlar ordudan filan. Bana sorarsanız da kompleksli oldukları için. Askerlerimiz genelde çok beyefendi ve kültürlü insanlardır. Onlarla karşılaşınca kendi kırolukları açığa çıkıyor. O yüzden yüz yüze konuşurken "En büyük komünist genel kurmay başkanıdır" gibi kankalarından duyup beğendikleri lafları tekrar ederler.

Bu yani vaziyet.

1 saat önce, haci yazdı:

RTE rejiminin demokrasi kurallarına 12 Eylülden çok daha bağlı olduğu bir gerçek...

Tayyip iti demokrasiyi kullanarak ve çıkardığı yasaları uygulayarak Atatürk Cumhuriyetinin anasını belliyor..

Bu da bir gerçek...

Bundan nasıl bir sonuç çıkarabilirsiniz?

Demokrasi olgunluk, dürüstlük, çağdaşlık, bilgelik ve sabır işidir.. Zamanla yerleşir. Biz yerleşmesine izin ve olanak vermiyoruz. Acele ediyoruz.

Demokrasilerde rejim bazen sağa kayar, bazen sola.. Bazen dürüst ve güvenilir insanlar başa geçer, bazen sapıklar ve ahlaksızlar..

Demokrasilerde onların tümüne tahammül etmek zorunluğu vardır..

Halkımız zamanla aydınlanacaktır. Bu kaçınılmazdır. Bu zavallı halk hep böyle aciz, cahil ve zavallı kalacak değildir. Zamanla mutlaka aydınlanacaktır..

Ülkenin gidişatını beğenmeyen herkese bol sabırlar diliyorum. Başka yapacak bir şey yok...

- Tanım farkları yaratarak algı karışıklığı yaratılmasına da karşıyım. 

Biri tarihsel bir olay. "İyi adam" olduğu için "Demokrasi adına" yapıyor. Eğer inanıyorsan. Ben inanmıyorum ama çoğu insan bunu böyle görüyor + Kenan Evreni üstüne Cumhurbaşkanı da seçmişler. "Türkiye'nin yapısı bu" deniliyor. Ben bu konuda tamamen şüpheciyim. O dönemi ne yaşadım ne de ciddi anlamda araştırdım. Ama dünya genelinde böyle bir şey yok. Demokrasi ya vardır ya yoktur. Atatürk'Ün böyle bir misyon vermiş olduğu doğrudur. Ben yine de 3 kere, 10 senede bir darbe olması şart mıydı emin değilim. Oturup araştırsam bu savın aksini kanıtlayan 100'lerce olguya ulaşacağımdan eminim.

Netice: Mısır halkı Tahrir meydanına "Asker gel darbe yap, Bizi İslamcılara bırakma" demek için çıkmıştır, ve Amerika kızsada, asker gelip hükümete el koymuştur. Bu (Salafist deyince kızıyorsunuz) Bu insanların bu düşünce-biçimi ivmesini kaybedinceye kadar Mısır'da muhtemelen (ve inşallah) bir şey de değişmeyecektir. Bu da Suriyeli savaş Suçlusu Esat'ın işine yarayacaktır (başka da örnek veremiyorum çünkü artık kalmadı)

- Tayyip demokrasiyi kullanıyor. Hitler nasıl Hitler oldu sanıyorsunuz? - Adamı seçtiler. Oy verdiler. Kendi de söylüyor "Demokrasi trendir, inersin de binersin de" diye. Bütün Batı medyası bunu konuşuyor. Siz daha sözcü gazetesinin yok adaydı, yok Kürttü, onları konuşuyorsunuz.

Kıyaslama yok. Ama varsa da aynı şey değil. Bambaşka bir zihniyet var. Benzer olgular, Ama ilki en azından yüzeysel olarak "demokrasiyi korumaya çalışıyorum" diyor ve kendince buna inanıyor. İkincisi Yıkmak istediğini yıllardır belirtiyor. 

Netice: Atatürkçülerle biz birbirimize düşeriz. Tamam. Ama önce AKP gitsin, sonra Atatürkçülerle birbirimize düşeriz.

1 saat önce, Huuu yazdı:

Ohooo... sen böyle yazarsan beni daha da fazla seninle uğraşmak için tahrik edersin. Hep hakaret, hep hışım, hep cinnet... nereye kadar? :)

Kemalist veya atatürkçü... ikisi biraz farklı kavramalardır. Ben ikisine de düşman değilim. Üstelik gerçek olanlarını severim de. Hani şu küfretmek ve hakaret etmek dışında da ağzı laf yapanları. Mesela eskilerden bir Doğan Avcıoğlu vardır, bilmeyebilirsin. O gerçek ve saygın bir kemalistti.

Neden düşman olayım? Beni ne kadsr tanıyorsun ki böyle itham ediyorsun? Beni senin gibi ilkel kafa yapılı birisi mi sanıyorsun? İlkel diyorum, çünki insanları paketleyip  raflara tıkıştırmayı pek seviyorsun. Elmayla armudu aynı rafa... 

Senin ettiğin küfürler ve hakaretler kadar ben kafa yordum. Emek harcadım, bu emeğin bir kısmını da bu iktidarla mücadele için harcadım. Ama aslâ sizlere payanda olmadım. Sizleri de biliyorum çünki.

- Huuu kendi politik duruşunu biraz belirtmeye çalış. Mesela nasıl bir Türkiye istiyorsun. Laikliğe ve Cumhuriyet değerlerine inanıyor musun?

Bak soruyorum. yanıtla.

1 saat önce, Türk Ateist yazdı:

İşin gücün polemik. Sen beni aslen zerre kadar ilgilendirmiyorsun, bana ne kim olduğundan, ne kadar dandik düşüncelerin bulunduğundan falan...

Onları forumda paylaşıp da bize çeki düzen vermeyi kendine görev edinince mecbur ilgileniyoruz. Yani insanları düşünceleriyle tanırız burada.

Forumda, geldiğinden beri yazdıkların da malum. Kemalistlere saydırıp duruyor, ölesiye faşist dinciyi savunuyorsun.

Sen busun. 

Sen neye kafa yorduysan boşa yormuşsun, çıktığın yer dandik, boş, ilkelce.

Kemalist ve Atatürkçü aynı şeydir ama senin gibi saplantılı bir tiple bunu tartışmayacağım şimdi. Önemli bir konu da değil zaten, bizi ilgilendiriyor.

Sen git Tayyip savun, bizim iç işlerimize burnunu sokma. 

Tayyip'e payanda olmuşsun sen çoktan. Bize senin gibi adamlar zaten lazım değil. Tutarlı, akıllı, iki gülücüğe tav olmayan, manipüle edilmesi zor insanlar lazım bize.

Senin gibiler dinciyi besler ancak...

- AKP'nin payanda olunacak hali kalmamıştır. Sadece yerel basında öyle görünüyor. Piyon Yang / Vladimir Putin / Donald Trump ne durumdaysa bu da aynı durumdadır.

Mantıklı bütün düşünürler / kaynaklar TR'nin bu AK çizgisinden hızla geri atması gerektiği görüşünde. Sadece yerel basın "yok Kürtleri dövdük" "yok araba yaptık" diye geziyor.

Olayın tutulacak yanı kalmamıştır. Gerçek de budur. 

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Aptal olan sensin. Bir de cıvık.

Senin bir şey görebilmen, sağlıklı analizler yapabilmen ve doğru safta yer alabilmen imkansız.

Sana olanlar olmuş çoktan.

Ben sana aptal demedim. Aptallaştırılmış olman senin suçun değil, kurtulmak istememem de öyle...

Seni ciddiye almamı mı istiyorsun? Bunu uzun süre yapamadığım için mi cıvık oluyorum? Sen bana öyle temelsiz bir hışımla gelirken ben ciddiyetimi nasıl muhafaza edebilirim? 

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Donatello23 yazdı:

- Huuu kendi politik duruşunu biraz belirtmeye çalış. Mesela nasıl bir Türkiye istiyorsun. Laikliğe ve Cumhuriyet değerlerine inanıyor musun?

Bak soruyorum. yanıtla.

Şimdi yoruldum, yarın buna ve diğer yazdıklarına daha rahat cevap veririm.

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, Huuu yazdı:

Niye, oradan bakınca püskevit gibi mi görünüyorum? :)

"Ölesiye faşist dinciyi" savunduğum cümlelerimi rica edeceğim, ama vermeyeceksin, çünki yok. Adalar konusunda olduğu gibi lagalugaya getireceksin. Orada da bakan itiraf etmişti adaları kendilerinin verdiğini, ama o itiraf cümlesini vermedin. Onun yerine koca bir paragrafı verdin. Ara bul, bulama, kaybol! :)

Ben iki gulücüğe ne zaman tav olmuşum? Sizde tek bir gülücük bile göremedim ki zaten. Hep şamar, hep tokat, hep tükürük, hep uçan tekme! :)

Beni manüple etmek zordur. Ama böyle eğlendirilerek bir şeylere maniple mi ediliyorum yoksa?.. Ama olsun, bu da iyi. :)

- Ya anladık da komik değil.

11 saat önce, haci yazdı:

Önemli olan onlara hakaret etmek değil. Hakaret edebilmek..Hakaret etmek hakkına sahip olmak. 

Hakaretin kötü olduğuna, bizde olduğu gibi, hakaret edilen karar vermiyor.  Hakaret etme hakkını hakaret edilen manüple etmiyor. Sen sapla samanı karıştırıyorsun.. Aradaki fark son derece önemlidir. Hatta diyebiliriz ki her şeydir..

Hakaret etmek yetersizlikse yetersizliktir. Buna da hakaret edilen karar vermiyor. Hakaret eden bu riski göze alıyor.. Türkiye'de politikacıların çoğu o kadar aşağılık insanlar ki, hakaret edilmeyi hak ediyorlar.

- Öyle evet.

Benzer bir soru sorayım. Şişe size dönecek şimdi. Deniz Baykalın atletli videoları İnternette ne yapıyordu 1)

Kılıçdaroğlu'na Twitter'den küfür eden Aktroll'ler ne 2)

3) Can Dündar'a "casus" diyen (ve halkı buna inandıran) medya ne? -Çünki benim yakınlarım bile "Can Dündar çok yaramaz bir film yapmış" filan demeye başladılar. Soruyorum "Filmin nesini bağenmedin?" diye. -Yok. Arkadaşı Can Dündarın İlluminati olduğunu anlamış dolayısıyla kendisi de adamın Yüksek dereceli Mason olması gerektiğinden emin olmuş....

4) Aslı Erdoğan gibi edebiyatçıyı / Şairi nasıl basarsın? 3 gün susuz yemeksiz alıkoyarsın? (4 4 lük İmamın ordusu üstelik İsraile çalışıyor da ne oluyoruz yani?

/Peki Manşet arayan adam bunu hiç abartmasın mı? 

- Evet 12 Eylül'den beter oldu. doğru. 2017'de bunları yapmak, o dönemde 12 Eylül'ü yapmaktan beter.

+ Savaş uçağının benim tepemde ne işi var? 

11 saat önce, Huuu yazdı:

Doğru bir mantık. Güzel... Buna pek bir şey diyemem. Politikacıya en ağır sözlerle yüklenebilmeliyiz. Ülkeyi yönetenlere ağız sözler söyleyebilmeliyiz. Bu bizim acizligimizden kaynaklansa bile bu hakkımız olmalı, peki...

Yani biz cumhurbaşkanına, başbakana, bakana, milletvekiline, "aşağılık köpek" gibi bir hakareti edebilmeliyiz. O ise bunlara sessizce başını eğmeli veya çevirmeli...

Bilmem, belki de öyle olmalıdır. Ama ben şahsen öyle yapamazdım. Politikacı olsaydım. Bana hakaret eden hakkında dava açardım herhalde.

Ama en ağır, en sert eleştiriyi olgunlukla ve sakince karşılardım. En uç, en aykırı, en marjinal gösteri yürüyüşlerini bile sonuna kadar olgunlukla karşılar, şiddet olmadığı sürece aslâ müdahale ettirmezdim. 

Dediğim gibi, batı kültürü ile bizimki farklı ve biz de aynen batı gibi olmak zorunda değiliz. Mesela abd'de bayrağı dön olarak giymek veya yere koyup üzerine basmak suç değil. Bizde de öyle mi olmalı yani? Bence olmamalı. Bu bizim kültürümüz. Bu biziz...

- O da bir polemik. Yürüyebilirsin ama belediye arabasını yakamazsın. 

Niye yakmayım kardeşim? Yakarım. 

- Politikacı olsaydın açardın. Macron gibi Merkel gibi adam ol. Ben sana "eşşek" diyeyim. ve beni mahkemede süründür diyorum zaten. 

Ama AKP olup da böyle bir şey yapabilir misin? Tayyip demiyorum. AKP'den herhangi biri diyorum. 

- Sen ABD'deki 5-10 protestocu emir verip dövdüren bir zihniyetsin. Hakaret edilebilir politikacıların grubundansın. Theresa May bile değilsin. - Evet edilir. 

Adam gelsin tutuklasın. Mahkemede ne diycem peki? (önce işkence görmemişsem) "Böyle böyle" diycem "Uçak" diycem, "şalvar" diycem.

Küfür de insanlara özgü bir ifade biçimidir. 

/ İstanbul beyefendisi filan olsaydım: - Asıl o zaman görürdün. Küfür etmeden söyleceğimi söylerdim. Öyle mi yapayım? Onu mu istiyorsun?

11 saat önce, Huuu yazdı:

- Konuyu açıkladım. Jeopolitik denge meselesi. Karşı önlem alma imkanı olmadan İstanbul boğazını TR'ye devredemezlerdi. Haklı olduklarını da düşünüyorum.

10 saat önce, haci yazdı:

- tehlikeli yönü lisan hakimiyeti. O yüzden dikkatli olun derim.

10 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Özal'ın ne olduğu zaten malum. Ama Kenan Evren dinle minle zerre kadar ilgisi olmayan bir adam. 

Hani İmam Hatip açmamış olsa da çok farketmez ki. Komünizmin etkisini kırmak için panzehir olarak dini kullandılar işte. Evren'e ait bireysel bir karar değildir bu. 

Kafasızlık... 

Sonra da ay bu türbanlı kızlar nereden çıktı, laiklik tehlikede, irtica arttı falan dedi durdu...

Yoksa o darbeyi yapmak şart olmuştu pratikte. Ama ülkeyi bilerek o hale getirdi bunlar, kendileri yaptı, kaos ortamı oluşturdular ki darbe yapabilsinler vs vs diyenler çoktur.

Ülke tarihine kara bir leke olarak düştü neticede, sol kökten bitti, dincilik ve Kürtçülük güçlü biçimde hortladı.

Sağcılarla solcular birbirini yiyip öldürüken dinciler inlerinde ellerini ovuşturup sinsice büyüdü, darbe sonrası ortaya rahatça çıktılar ve bugünlere geldik.

Fethullah darbe sonrası devlete sızmaya başlamıştır mesela. İçeriden, rahatlıkla sağlam diyebileceğim üst düzey birilerinin söylediğine göre Evren o dönem pekçok din adamı, cemaat liderini çağırmış ve işbirliği teklif etmiş. İçlerinden yalnızca Fethullah kabul etmiş.

Cemaatler politikadan genellikle uzak durur, hoşlanmaz, karışmaz da. Tayyip'in son zamanlarına kadar da böyledir bu. Hatta Tayyip'i hiç sevmezler ama onlar da politikaya bulaşmaya ve Tayyip'i desteklemeye mecbur kaldı.

- Evet, bunlar önemli.

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, The_Individualist yazdı:

Kenan Evren Atatürk hayranı bir kişilik miydi ?

Cevaplayacak arkadaşlar ispatlarla gelsinler yani onun bu konudaki sözleri ile vs ..

Tam tersi Atatürk'ün bir numaralı düşmanıydı, imam hatip açmalar, kuran kursu açmalar ve teşvik etmeler, solcuları yok etmeler ve elinde baston Atatürk süsü vermeler.

Yıllarca millete kan ağlattı sonra da özala oy vermeyin dedi, yani bunun anlamı özala oy verin demektir, bu kadar ki, iki yüzlülüğü oynadı...

Sitelerde Paylaş

Donatello 23 demişki

Nasıl mahkum etmiyorlardı? Adama delil sunsan delili gözünün önünde yırtıp işkenceye / tecavüze devam ediyordu. Hey gidi hey.

Buna katılamam çünkü o zamanlarda Sıkıyönetim Askeri Hakimiydim.Bizler asla delil olmadan kimseyi mahkum etmedik.Hiçbir komutanda Sıkıyönetim mahkemelerinde verdiğimiz kararlara karışmadı.Seni temin ederim.Ha Poliste işkence ,Askeri Cezaevlerinde tutuklara karşı yapılan kötü muammeleler tamam .Ama Yargı bu günden kat ve kat iyiydi.

tarihinde yeniçeri53 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 minute ago, The_Individualist said:

Kenan Evren'in Picasso'nun tablolarına bakıp ;

- Bunları ben de yaparım .

Demesi asker kafalı , estetik kavramdan yoksun olduğunu gösteriyor ..

Resme çok meraklıydı.Erzincana  tayini çıkan bir askeri hakim arkadaşım dev bir Atatürk resmi yapıp bu resmi karargaha Komutanın emriyle asmışlardı.Kenan paşa Erzincana teftişe geldiğinde bu resmi çok beğendi.Ve Hemen Resmi yapan arkadaşın tayinini İstanbula çıkarmakla kalmadı.Onu birde Güzel Sanatlar Akademine kaydettirdi:))

Sitelerde Paylaş
Şimdi, yeniçeri53 yazdı:

Resme çok meraklıydı.Erzincana  tayini çıkan bir askeri hakim arkadaşım dev bir Atatürk resmi yapıp bu resmi karargaha Komutanın emriyle asmışlardı.Kenan paşa Erzincana teftişe geldiğinde bu resmi çok beğendi.Ve Hemen Resmi yapan arkadaşın tayinini İstanbula çıkarmakla kalmadı.Onu birde Güzel Sanatlar Akademine kaydettirdi:))

Resim ilgi alanı olabilir ama resim yorumlaması anlamında 0 estetik ..

Kubizm herkesin anlayabileceği bir sanat değil zaten ..

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, Donatello23 yazdı:

Huuu'nun AKP'Li olduğunu ben zannetmiyorum. Yine de tepkinizi beğeniyorum çünkü sonuna kadar haklısınız.

- Huuu kelime oyunu yapmayı seviyor (bence) sorgulayın adamı. hemen heyecanlanmayın. AKP tayfası bu kadar cümleyi bir araya getiremez. Relax.

- Anladık. Ama sende çık. "AKP destekçisi değilim", "Tayyip sempatizanı değilim" de de ortalık biraz sakinleşsin demek istiyorum.

Donatello, bir seferinde bir çok kişiden alıntı yapma, karşı alıntıyı yapmak zor oluyor.

Evet, ben tabii ki AKP'li değilim. Ama hayır, adamlar tepkilerinde haksız. Evet, kelime ve söz oyunu yapmayı seviyorum. İnsanların düşüncelerindeki ve dillerindeki çelişkileri görüyorum ve bunu onlara da göstermek hoşuma gidiyor. Tepkilerini merak ediyorum.

Ortalık benim insanlara çelişkilerini göstermem üzerine onların tepkileri sonucu gerginleşiyor. Ama bu gerginlik tek taraflı oluyor genellikle. Bende gerilme yok.

11 saat önce, Donatello23 yazdı:

Bak soruyorum. yanıtla.

Tabii ki laik, demokratik, ilerici, halkçı bir Türkiye istiyorum. Mümkünse azıcık da sosyalist olursa tadından yenmez! :)

Bak sordun, yanıtladım. :)

Sitelerde Paylaş

Kenan paşa dinci falan değildi.Erzuruma ilk tayinim çıkmıştı.Orada Ramazanda Erzurum halkına konuşma yapıyordu yanlışlıkla su içmişti.O yüzden halk onu dinlemekten vazgeçti.Ne Oruçla ne namazla ilgisi yoktu.Kenan paşa Atatürkçü idi çünkü solada sağada karşı eşit olarak gitti.Solcular asıldığı gibi sağcılarda asıldı.Aralarında tefrik yapılmadı.Ama Siyasal İslamcılar 1980 öncesi hiç bir eyleme karışmadıkları için kurtardılar.Öyleki onun Atatürkçülüğü hakkında fıkralar dahi vardır:Paşa hastalanmış kendisini tedavi eden doktora rica etmiş"Ölürsem şayet Doktor ölüm raporuma Sirozdan öldü diye yazın"der:)Tam bir Atatürkçü sert bir askerdi paşa.

Sitelerde Paylaş
32 dakika önce, yeniçeri53 yazdı:

Kenan paşa dinci falan değildi.Erzuruma ilk tayinim çıkmıştı.Orada Ramazanda Erzurum halkına konuşma yapıyordu yanlışlıkla su içmişti.O yüzden halk onu dinlemekten vazgeçti.Ne Oruçla ne namazla ilgisi yoktu.Kenan paşa Atatürkçü idi çünkü solada sağada karşı eşit olarak gitti.Solcular asıldığı gibi sağcılarda asıldı.Aralarında tefrik yapılmadı.Ama Siyasal İslamcılar 1980 öncesi hiç bir eyleme karışmadıkları için kurtardılar.Öyleki onun Atatürkçülüğü hakkında fıkralar dahi vardır:Paşa hastalanmış kendisini tedavi eden doktora rica etmiş"Ölürsem şayet Doktor ölüm raporuma Sirozdan öldü diye yazın"der:)Tam bir Atatürkçü sert bir askerdi paşa.

Doğrudur, tamamen atatürkçü birisiydi Kenan Evren. Atatürkçü idi ve ama akılsız biriydi ve o asker kafasıyla Atatürk'ün anısına, değerlerine ve atatürkçülüğe en büyük zararı verdi. Ülkesine de... Yasakladığı o politik liderler de öyle...

Ne tür bir lider, kendi halkının, milletinin gençlerini birbirine kırdırarak politik bir amaç elde etmeye kalkabilir? Cevabı yazmayayım...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...