Jump to content

Merhabalar

Recommended Posts

Merhabalar abilerim/ablalarım,

Foruma yeni üye oldum, hepinizle tanışmak elbet isterim.

Ben liseye giden biriyim ve aklımda değişik soruların türemesiyle ''Ben Kimim?'' gibi dinleri araştırmaya başladım ve hala devam ediyorum. Araştırdıklarımdan yola çıkarak İslam'ı reddetdim ve ateist olmaya karar verdim lakin bunu sindirebilmek yıllarımı alıcak elbet. 6 yaşında sübyana gidip kuran okmaya başlıyan ve ortaokulumu imamhatip ayrıca şuan lisemde de imamhatip okuyan biriyim. Bir tek kız arkadaşıma (sevgilim değil) söyledim, çok tepki vermedi ama ailem... Eğer onlara söylersem reddedilmekten o kadar korkuyorum ki... Ailemde dindar bu yüzden. Hala aklım almıyor olayları. Ben kendimin bile bu noktaya geleceğini tahmin edemezdim. 

İyi forumlar.

Sitelerde Paylaş

Ben de 13 yaşımda ateist oldum ve aileme bir süre söyleyemedim. Sonra babam dışındakilere söyledim ama babama söylemeyip onu üzmek istemedim. 

Mevcut dinler insan aklının gelişimini engelliyor. Dinlerin eski tip yorumu özellikle engelliyor. Binlerce asılsız veya şüpheli hadis külliyatından oluşan bir erkek egemen din çıkarmışlar karşımıza, onunla insanları eziyorlar.

Ben ateist olduğumda düşüncelerimin nasıl özgürleştiğini görüp şaşırmış ve sevinmiştim. Saçma sapan hurafeler, boş inanışlar, kocakarı masalları çöpe atılmıştı aniden.

Ateistlik, uyanan insanların son durağı değildir yalnız. Bunu da aklının bir köşesinde tut. Yolun devamı da var. :) Daha ileri bir düşünce ve yaklaşım tarzı...

Özgür düşünme en önemlisidir. Doğru da olsa, yanlış da olsa senin kendi arayıp bulman önemli. Ezberci, basmakalıp, mahalle baskısıyla oluşturulmuş ve itaat edilen değil, kendi bireysel serüveninde edindiğin düşünceler önemli. 

Ve düşünce hep daha ayrıntıya inerek, nüans kazanarak gelişir. Nüans düzeyinde ayrıntı kazanmamış düşünce henüz hamdır. Hayatın zenginliği karşısında düşüncelerimiz de zengin ve kapsayıcı olmak durumundadır.

Sitelerde Paylaş

Bende hala araştırmaya devam ediyorum, lakin sınıftaki arkadaşlarıma bile söyliyemedim, hala zorunlu cuma namazı ve kuran okuyoruz. Eğer arkadaşlarıma söylersem  benle dalga geçerler ve reddedilme korkusu beni engelliyor. Ailemde aynı şekilde. Hepinize teşekkür ederim bu arada.

Sitelerde Paylaş
On 21.10.2017 at 09:05, yusuf38 yazdı:

Söyleme, acelen ne ? Ne olacak söyleyince. Kendin için en iyi olanı seç. Şimdilik en iyi olan söylememek. İlerde kimseye hesap vermeyeceğin zaman gelecek. O zaman istediğini yaparsın. Önüne taş koyacak her hareketten kaçınmalısın. 

Sitelerde Paylaş

Bizim zamanımızda internet yoktu, Ateizm hakkında okuyacak çok fazla yazı ya da kitap mevcut değildi. Zaten bu kitaplara ulaşmak da o kadar kolay değildi. Biz Ateizm'i kendi düşüncelerimiz, kendi sorgulamalarımız, kendi bilincimizle bulduk. Belki adını Ateizm koymamıştık ama tanrı fikrinin fasa fiso olduğunu net bir şekilde anladık. Şimdilerde imkanlar geniş, özellikle internet çok büyük bir şans, çünkü bilgiye ulaşmak kolay. O nedenle günümüzdeki sınırsız imkanları değerlendirip bol bol okumanızı tavsiye ediyorum. Unutmayın Ateizm bilgi demektir, öyle ben Ateist oldum demekle bu işler olmaz. 

Sitelerde Paylaş
On 21.10.2017 at 09:05, yusuf38 yazdı:

Foruma yeni üye oldum, hepinizle tanışmak elbet isterim.

Ben liseye giden biriyim ve aklımda değişik soruların türemesiyle ''Ben Kimim?'' gibi dinleri araştırmaya başladım ve hala devam ediyorum. Araştırdıklarımdan yola çıkarak İslam'ı reddetdim ve ateist olmaya karar verdim lakin bunu sindirebilmek yıllarımı alıcak elbet. 6 yaşında sübyana gidip kuran okmaya başlıyan ve ortaokulumu imamhatip ayrıca şuan lisemde de imamhatip okuyan biriyim. Bir tek kız arkadaşıma (sevgilim değil) söyledim, çok tepki vermedi ama ailem... Eğer onlara söylersem reddedilmekten o kadar korkuyorum ki... Ailemde dindar bu yüzden. Hala aklım almıyor olayları. Ben kendimin bile bu noktaya geleceğini tahmin edemezdim. 

İyi forumlar.

Ateist olman da sindirmen de gerekmiyor. Hani ateist olmaya karar verdim demişsin ya? Ondan diyorum bunları.

Dindar bir ailede büyümene ve orataokulu İmam Hatip'te bitirip liseye yine İmam Hatip'te devam etmene rağmen dinden çıkmışsın. 6 yaşından beri ağır din eğitimi alıyorsun resmen. Korkunç bir haksızlık bu.

Seni tebrik ederim. İçinde bulunduğun çevre, büyütülme biçimin, altı yaşından beri aldığın dini eğitim ve yaşının gençliğine bakınca, içimden sadece tebrik etmek geldi. 

Ne ailene ne de arkadaşlarına bir şey söylemek zorunda değilsin, hatta söylememelisin. Kendini asla iki yüzlü hissetme. Seni bu okullara gönderen ailen. Kendi tercihinle, koşa koşa gittiğini hiç sanmıyorum. Öyle bile olsa sorumlu olan ailen.

Okulunu bitir, üniversiteyi kazan ve evden uzaklaş. Başka bir şehir yaz sınavlarda. Çok çalış ve iyi bir okul kazan ki çevren de daha iyi olsun. Okulu bitirince zaten hepten özgürsün, kimseye hesap vermen gerekmez. Ekonomik özgürlüğünü kazanmadıkça hayatını istediğin gibi sürdürmen de özgürce kendini belirtmen de zor. Senin durumun epeyce özel çünkü.

Dediğim gibi, kendini asla iki yüzlü hissetme ve düşüncelerini kendine saklamak konusunda titiz ol. O düşünceler sana ait. Seni ilgilendiriyor. Kimsenin bilmesine gerek yok. 

Sitelerde Paylaş

inanmanı gerektirecek bir yaratıcı zaten yok. Bilim kurgu olarak nitelendirip olabildiğince güzel zaman geçirmeye çalış.  Benim yaptığımı yapıp eleştirip bağırıp çağırmaya başlarsan etrafında kimse kalmaz. 

adım adım

I.    cuma namazlarına gitmemeye çalış.

II.  Orucu tutuyorum de, tutma :)

III. insanlar selam verdiklerinde al.

Üniversiteye kadar idare ettiğinde rahatlayacaksın. Ayrıca olaya mesleki olarak yaklaşabilirsin, imam hatip okuyor olman dini özgürlüğünü etkilemez.

Ateist imam olup mesleğine profesyönelce yaklaşabilirsin.

Yada liseden sonra meslek değiştirip farklı bir alanda ilerleyebilirsin. Öğrendiğin duaları ve bunun gibi mitleri "mesleki yeterlilik" bilgileri olarak düşünürsen rahatsız olmazsın.

Sitelerde Paylaş

Hepinizinkini teker teker okudum, muazzam şeyler yazmışsınız. Çok çok teşekkür ederim. Kafamda hala onlarca soru ve sorun var araştırarak üstesinden gelmeye çalışıyorum. Araştırdıkça daha derine iniyorum sanki, sanki bilgiye ulaştıkça daha bir özgür oluyorum. Bir kaç gündür sanki bir şeyin içinden kurtulmuş gibi hissediyorum. Tabii psikolojim hala yerinde değil, küçüklükten bu yana dindar bir çevrede yetiştim sonuçta. Hepsini atlatacağım umarım, tekrardan sizlerede teşekkürlerimi sunuyorum.

Sağlıcakla.

Sitelerde Paylaş

Ben de 21 yaşımda sorgulamaya başladım ve dini reddettim. Bize mucize diye yutturulan iddiaların birer birer fos çıktığını, insanları dine çekmek için üretilmiş aldatmacalar olduğunu, Kuran'ın tanrı kelamı olamayacak kadar ilkel, basit, gereksiz şeylerle dolu olduğunu, halkın din büyüğü diye baş tacı ettiği kimselerin ipe sapa gelmez şeyler söylediğini görmem beni dini ciddi bir şekilde sorgulamaya itti ve bu sorgulama sürecinde çocukluğumdan beri inandığım dinî öğretilerin yalan olduğu gördüm. Bu gerçeğe alışmak benim için kolay olmadı. Boşluk hissi, hayal kırıklığı, şaşkınlık vb. karışık duygular yaşadım. Ne de olsa din ile fazla haşır neşir olmuş biriydim, o yüzden yoksunluk sendromu biraz şiddetli geçti. Ama zamanla bunları atlattım. Şimdi çok daha huzurluyum. Gerçeği bilmenin hazzını yaşıyorum. :) 

Sen daha erken uyanmışsın, üstelik o kadar maruz kaldığın dinsel beyin yıkamaya rağmen. Tebrik ederim.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, yusuf38 yazdı:

Hepinizinkini teker teker okudum, muazzam şeyler yazmışsınız. Çok çok teşekkür ederim. Kafamda hala onlarca soru ve sorun var araştırarak üstesinden gelmeye çalışıyorum. Araştırdıkça daha derine iniyorum sanki, sanki bilgiye ulaştıkça daha bir özgür oluyorum. Bir kaç gündür sanki bir şeyin içinden kurtulmuş gibi hissediyorum. Tabii psikolojim hala yerinde değil, küçüklükten bu yana dindar bir çevrede yetiştim sonuçta. Hepsini atlatacağım umarım, tekrardan sizlerede teşekkürlerimi sunuyorum.

Sağlıcakla.

Yusuf , birkaç kitap önereceğim sana onları oku . Kesinleşir kafandaki tasvir ..

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Çok iyi ya ama henüz ölmedin yapabiliyorsan uzak bi şehirde yaşa ama insan ailesini bi çırpıda silemez sen yine oruç tutar gibi yap tutma namaz kılar gibi yap filan bi süre otomatiğe bağla yani zor değil yalnız kalırsın kitaplar oku yazılar yaz ama bazen zor oluyor  onca yalan ama olsun hayat bu her şeye rağmen çok güzel :) mükemmel bişey ama acı verici çoğu zaman

Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...