Jump to content

Renk Hapsi Sorunsalı

Recommended Posts

Renk hapsi olayı kısaca renk yüklü parçacıkların (kuarklar gibi)  hiçbir zaman tek başına izole edilemeyeceğini ve dolayısıyla doğrudan gözlemlenemeyeceğini savunan bir olay.. 

Bu duruma örnek olarak kuark-anti kuark birleşmesinden ortaya çıkan mezonlar örnek verilebilir.. Bu bileşendeki kuarklar hadronlardan ayrılamaz.. 

300px-Gluon_tube-color_confinement_animation.gif

Sitelerde Paylaş
26 dakika önce, haci yazdı:

Burada bir soru mu var? Varsa nedir?

Hani seninle kuark yıldızı diye bir konuda tartismistik .. Sen , zirva cunku protonlar bozunamaz falan demistin .. 

Aslında kuarkların tek basina bulunamayacaginin gercek sebebi buydu .. Bilgi vermek istedim ..

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, haci yazdı:

İngilizce bir kaynak verebilir misin? Renk hapsi kavramını ilginç buldum.

https://tr.m.0wikipedia.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi5tLndpa2lwZWRpYS5vcmcvd2lraS9Db2xvcl9jb25maW5lbWVudA

Renkhapsi animasyonu. Kuarklara enerji veriliyor ve gluontüpü uzuyor. Belirli bir mesafeden sonra enerjinin artması kuark-antikuark çiftini oluşturuyor..

300px-Gluon_tube-color_confinement_animation.gif.f052a8f5b49a059cad395b749efc6f5d.gif

Sitelerde Paylaş

Verdiğiniz kaynak olayı oldukça güzel açıklıyor.. Ama ben olayın herkes tarafından anlaşılabilmesi için, biraz daha geniş açıklanması gerektiğini düşünüyorum.

Evrenin Big Bang olarak bildiğimiz çok yoğun ve çok sıcak bir başlangıcı vardır. Başlangıçtaki koşulları laboratuvarda simüle etmek imkansızdır. Süpernovalar o koşullara yakındır ama onlar bile yeterince yoğun ve sıcak değillerdir.

Big Bang sırasında evren soğurken enerjinin maddeye dönüşmesinden açığa çıkan parçacıklar bir araya gelmişler ve ilerde ilk atomu oluşturacak dengeli parçacıklar şeklinde bir yapı oluşturmuşlardır. Olağan madde Hagedorn temperatür denen bir sıcaklığa kadar ısınırsa madde buharlaşır veya quark maddeye dönüşür. Tabii bu artık mümkün değildir.

Big Bang sırasında sıcaklığın Hagedorn temperatürden daha yüksek olduğu durumlarda madde quarklardan oluşmuştur. Yüksek enerjili durumlarda quarklar serbesttirler.

Bu temperatür düşerse quarklar artık maddeyi oluşturamazlar ve serbest olamazlar. Bu koşullarda quarklar gluonlarla birleşip hadronları oluştururlar.

Başka bir deyişle renk hapsi quarkların Hagedorn temperatüründen daha düşük bir ortamda tek başlarına maddeyi oluşturamayacağı anlamına gelmektedir.

Sitelerde Paylaş
41 dakika önce, haci yazdı:

Verdiğiniz kaynak olayı oldukça güzel açıklıyor.. Ama ben olayın herkes tarafından anlaşılabilmesi için, biraz daha geniş açıklanması gerektiğini düşünüyorum.

Evrenin Big Bang olarak bildiğimiz çok yoğun ve çok sıcak bir başlangıcı vardır. Başlangıçtaki koşulları laboratuvarda simüle etmek imkansızdır. Süpernovalar o koşullara yakındır ama onlar bile yeterince yoğun ve sıcak değillerdir.

Big Bang sırasında evren soğurken enerjinin maddeye dönüşmesinden açığa çıkan parçacıklar bir araya gelmişler ve ilerde ilk atomu oluşturacak dengeli parçacıklar şeklinde bir yapı oluşturmuşlardır. Olağan madde Hagedorn temperatür denen bir sıcaklığa kadar ısınırsa madde buharlaşır veya quark maddeye dönüşür. Tabii bu artık mümkün değildir.

Big Bang sırasında sıcaklığın Hagedorn temperatürden daha yüksek olduğu durumlarda madde quarklardan oluşmuştur. Yüksek enerjili durumlarda quarklar serbesttirler.

Bu temperatür düşerse quarklar artık maddeyi oluşturamazlar ve serbest olamazlar. Bu koşullarda quarklar gluonlarla birleşip hadronları oluştururlar.

Başka bir deyişle renk hapsi quarkların Hagedorn temperatüründen daha düşük bir ortamda tek başlarına maddeyi oluşturamayacağı anlamına gelmektedir.

Direk derece/sıcaklık diye cevirseydin temperature kelimesini ..

tarihinde The_Individualist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Şimdi, The_Individualist yazdı:

Derece/sıcaklık yazdım zaten ..

Senin bu renk olayini bilmemen ilgincmis haci .. 

Olayı gayet iyi biliyorum. Daha önce birçok kereler yazdım. Hatta o konuda bir teori bile ortaya atmıştım.  Ona Türkçe renk hapsi dendiğini ilk defa duyuyorum.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, haci yazdı:

Olayı gayet iyi biliyorum. Daha önce birçok kereler yazdım. Hatta o konuda bir teori bile ortaya atmıştım.  Ona Türkçe renk hapsi dendiğini ilk defa duyuyorum.

Bu konuya da yorum yaparsan sevinirim ..

Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...

Renk hapsi olayında asimptotik özgürlük denen bir durum var. Kuarklar yüksek  enerjilerde  veya birbirlerine çok yaklaştıklarında görülen serbestlik. Yüksek enerjileri bir kenara koyacak olursak, özellikle birbirlerine çok yaklaştıklarında olan şeyi anlatacak birisi varsa çok memnun olurum 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...