Jump to content

Atatürk'te Gördüğünüz Hatalar

Recommended Posts

• İleti 240
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

15 dakika önce, yeniçeri53 yazdı:

Her sarhoş olan ayyaş değildir.Ayyaş bir insan o kadar büyük işler yapamaz.

Neden yapamasın?

Danışmanları yapıyor onun yerine.

Danışmanlarında danışmanları var.piramit şeklinde gittikçe tabana yayılıyor.

Başarı olursa atatürk hanesine başarısızlık olursa danışmanlara yazılıyor.

Yönetici olmayı gözünüzde çok büyütüyorsunuz.

Sanki bütün işi o yapıyor? 

O konuma seni koysak daha çok işler yapardın.Ama seni takan olmadığı için bir şey yapamazdın.

Kim takar yalova kaymakamını(vatandaşı)? :)

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Bir Buçuk yazdı:

Başlık, düzgün tartışma ortamının sürmesi için temizlendi. Alakasız sohbetler, konuyu baltalamamak adına başka yerde yürütülürse daha iyi olur.

Nerde yürütelim ? Orda da sileceksiniz çünkü ..

Sitelerde Paylaş
36 dakika önce, democrossian yazdı:

Öyle bir şey yok. Bu Müslüm yalan propagandası. Suçsuz niye ipe çekilsin?

Var, müslüm yalanı deyip kafanı çevirme, tarihi objektif kaynaklardan oku.. Kargaşa döneminde ne suçsuzlar ipe çekildi şaşarsın...

Sitelerde Paylaş

Müslümler kara propaganda yapıyor, 3'e 5'e 15 ilave ediyor, o ayrı.. Ama gerçekte suçsuz insanlar da (suçsuz derken aılması gerekmeyen) infaz edilmiştir. Adam İstanbul'da banka genel müdürü, sırf yetkileri alınmak ve bankadan el çektirilemediği için asılmıştır. Ve niceleri benzer şekilde asılmıştır, bana akşam akşam liste çıkarttırma..

Sitelerde Paylaş

öyle bir başlık açmışsınız ki garip ki ne garip. aslında bana bu yorumu yapmam için bir şans verdiğiniz içinde ayrıca teşekkürler ben başlığın ve ya konunun şöle olmasını tercih ederdim atatürkün izinde gitmekte yaptığımız hatalar diyerek hatayı kendimizde aramak bence çok daha isabetli olurdu,neden ?bir gün konu sigaraydı ve bir arkadaş şöle birşey söyledi sigara zararlı olsaydı atatürk içmezdi ve bir oyuncunun atatürkün resmi önünde rakı kadehi kaldırdığını gördüm işte bizim atatürkün izinden gitme şeklimiz  buydu ,oysa kitap okumayan bir millet olarak yüzlerce kitap okumuş bir adamın nekadar izinden gidebiliyoruz, diye kendimizi sorgulayacağımıza bilinçsizce hala  atatürkte hata aramak nasıl bir gaflette olduğumuzun göstergesidir...

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, Phaselis yazdı:

Adam İstanbul'da banka genel müdürü, sırf yetkileri alınmak ve bankadan el çektirilemediği için asılmıştır.

Böyle bir yalana inanmam. Böyle iğrenç iftiralarla eleştirdiğin yobazların aynısı oluyorsun.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hâla dinlisi dinsizi aynı fikirdesiniz. "Ne gerek vardı Avrupalıları ülkeden kovmaya!"

Beleş teknoloji, beleş refah ürünleri, yattığınız yerden hazır gelen zenginlik... Şu an Kürtler de bunun peşinde. ABD nin kuracağı Kürt devletinde beleş bir refah içinde yüzmenin hayallerini kuruyorlar. Atatürk'ün Milli Mücadeleyi kazanması yüzünden sizin de onların da suya düşen hayalleri şimdi tekrar canlanıyor.

Batılılar sömürür ama karşılığını da öderler diye düşünüyorsunuz. Ne garip ki dinciler Avrupa egemenliğinde dinlerini daha rahat yaşayacaklarına, hatta dört karıyı filan o zaman rahatça alacaklarına, dinsizler de Avrupalılar sayesinde islam geriliğinden kurtulacaklarına inanıyorlar. Hanginizin doğru düşündüğü belli değil.

Avrupa sihirli değnek size göre, herkesin gönlüne göre verecek! Yani aslında Avrupa sizin allahınız. Bu halk zaten ya Arabı allah olarak gördü, ya ABD yi, ya Sovyetleri. Ya da Avrupa'yı. İlla bir allah lazım bu halka. Fikri köle, vicdanı köle. İlla kul köle olmadan yapamıyor. Tabii alışmış yüzlerce yıl padişahların kulu olmaya, don durmuyor. Alışmak kudurmaktan beter derler.

Sitelerde Paylaş
18 hours ago, Ten Ten said:

Neden yapamasın?

Danışmanları yapıyor onun yerine.

Danışmanlarında danışmanları var.piramit şeklinde gittikçe tabana yayılıyor.

Başarı olursa atatürk hanesine başarısızlık olursa danışmanlara yazılıyor.

Yönetici olmayı gözünüzde çok büyütüyorsunuz.

Sanki bütün işi o yapıyor? 

O konuma seni koysak daha çok işler yapardın.Ama seni takan olmadığı için bir şey yapamazdın.

Kim takar yalova kaymakamını(vatandaşı)? :)

İmla hataları yapmak önemli değil ama Atatürk yazarken" a "yı kastenmi küçük harfle yazıyorsun?Neyse

Atatürk eğer Kurtuluş savaşını kaybetmiş olsaydı sonu ne olurdu tahmin edebiliyormusun? Bırak Onu daha işin başında Kazım Karabekir tarafından tutuklanabilir ve İstanbulda idam edilebilirdi!Ayyaş bir insan hiç bir şeyde sorumluluk alamaz değilki ordusu silahları dahil teslim olmuş ve işgal edilmiş bir ülkeyi kurtarmak ve yeni bir Devlet kurmak.Nutuku oku bak Orada İnönü hariç Komutanların neredeyse hepsi ona karşı.Elbetteki onu takacaklardı.38 yaşında Paşa olmuş bir adamdı boru değil yani.

Sitelerde Paylaş

Atatürk o kadar büyük bir liderdir ki kelimeler anlatmaya yetmez. Onun yerinde yanındaki paşalardan hangisi olsa Büyük Taarruz riskini göze alamazdı. 26 Ağustos sabahı ya istiklal ya ölüm diyerek kat kat dikenli tellerle örülü Yunan istihkamlarına karşı taarruz başlatmak hiç bir babayiğidin harcı değildi. Bu çok büyük bir riskti. Bu riski göze alacak Atatürk'ten başka hiç kimse yoktu. Bu taarruz dalgası o istihkamlara çarptığında sönseydi Atatürk idam edilirdi. Çünkü Sakarya savaşını, Dumlupınar savaşını İnönü savaşlarını kazanmış bir orduyu böyle yok oluşa sürüklemek affedilemezdi. Yunanlılar da buna güveniyordu. Atatürk böyle bir çılgınlık yapmaz demişlerdi. Çünkü istihkamlar öyle böyle değildi. Batılı uzmanlar Türklerin burayı altı yıl uğraşsalar aşmaları olanaksız demişlerdi. Bilmiyorum altı saat sürdü mü...

Atatürk düşmanı iyice gafil avlamak için Azerilerle anlaşıp dublörünü gönderip kendini Azerilerin arasında kadınlarla dans ediyor içki içiyor eğleniyor gösterdi. Halbuki meşhur olduğu gibi Kocatepe'de dürbün başında gözünü aşması gereken istihkamlardan ayırmadan, kıpırdamadan bakıyor ve az sonra tarihin nasıl şekilleneceğini, ordusunu yok oluşa, kendini idama mı götürdüğünü, yoksa tarihi bir zafere mi imza atacağını düşünüyordu. Bu istihkamlar aşılırsa iş tamamdı. Çünkü burada çok zayiat verilse bile Ege dağlarında bekleyen takviyelerle ordu İzmir'e sel gibi akacaktı, bunu biliyordu. Her şey bu istihkamların önünde belli olacaktı. Bu dikenli teller bir aşılırsa işi bitireceğini biliyordu.

Fakat bu kat kat korkunç dikenli teller aşılabilecek miydi? Yunanlıların uçakları vardı. İstihkamları aşmaya çalışanlara bomba yağdırırlar ve bir panik çıkarsa sonu hazırlanmış olurdu. Risk çok büyüktü. O kadar büyük bir liderdi ki, palyatif zaferlerle günü kurtarmanın yetmeyeceğini, nihai darbeyi indirmenin şart olduğunu biliyordu. Emri verdi: "Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz! İleri!" Bu tarihe geçecek komut ile zafer taarruzu top sesleri ile sabah güneş doğmadan başladı. Türkler sel gibi istihkamlara saldırdı. Kan oluk oluk aktı. Çok kan döküldü. Dikenli tellerde eller, ayaklar parçalandı, parmaklar yerlere döküldü. Bu tarihte ender görülen bir taarruzdur. Bu askerlerin çoğunun çizmesi yoktu. Çarıklarla dikenli tellerden geçiyorlardı. Ellerinde eldiven yoktu, adi bezler sarmışlardı ellerine. Bu istihkamlar ne pahasına geçildi ben bilmiyorum. O dikenli tellerle boğuşarak ateş altında üstelik, onları geçmeye çalışmadan bunu bilmek olanaksız.

Şunu belirtmeden geçemeyeceğim: O toplar hep Maxim markalı Rus malı toplardı. Ağır makineli tüfekler de öyle. Lenin Atatürk'e çok yardım etti. Daha sonra Stalin, Atatürk'ün Lenin'i aldattığını ve yardımları alıp üzerine yattığını söyleyerek yardımların karşılığı olarak Kars, Ardahan ve boğazlar kontrolünü talep etti. Kars sınırına asker yığması üzerine Türkiye NATO'ya girmek zorunda kaldı. Atatürk hayatta olsaydı NATO'ya filan girmez, çizmelerini giyer Kars'ta karargahı kurar, vatanı savunur, bir çakıl taşını da vermezdi.

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, democrossian yazdı:

Atatürk o kadar büyük bir liderdir ki kelimeler anlatmaya yetmez. Onun yerinde yanındaki paşalardan hangisi olsa Büyük Taarruz riskini göze alamazdı. 26 Ağustos sabahı ya istiklal ya ölüm diyerek kat kat dikenli tellerle örülü Yunan istihkamlarına karşı taarruz başlatmak hiç bir babayiğidin harcı değildi. Bu çok büyük bir riskti. Bu riski göze alacak Atatürk'ten başka hiç kimse yoktu. Bu taarruz dalgası o istihkamlara çarptığında sönseydi Atatürk idam edilirdi. Çünkü Sakarya savaşını, Dumlupınar savaşını İnönü savaşlarını kazanmış bir orduyu böyle yok oluşa sürüklemek affedilemezdi. Yunanlılar da buna güveniyordu. Atatürk böyle bir çılgınlık yapmaz demişlerdi. Çünkü istihkamlar öyle böyle değildi. Batılı uzmanlar Türklerin burayı altı yıl uğraşsalar aşmaları olanaksız demişlerdi. Bilmiyorum altı saat sürdü mü...

Atatürk düşmanı iyice gafil avlamak için Azerilerle anlaşıp dublörünü gönderip kendini Azerilerin arasında kadınlarla dans ediyor içki içiyor eğleniyor gösterdi. Halbuki meşhur olduğu gibi Kocatepe'de dürbün başında gözünü aşması gereken istihkamlardan ayırmadan, kıpırdamadan bakıyor ve az sonra tarihin nasıl şekilleneceğini, ordusunu yok oluşa, kendini idama mı götürdüğünü, yoksa tarihi bir zafere mi imza atacağını düşünüyordu. Bu istihkamlar aşılırsa iş tamamdı. Çünkü burada çok zayiat verilse bile Ege dağlarında bekleyen takviyelerle ordu İzmir'e sel gibi akacaktı, bunu biliyordu. Her şey bu istihkamların önünde belli olacaktı. Bu dikenli teller bir aşılırsa işi bitireceğini biliyordu.

Fakat bu kat kat korkunç dikenli teller aşılabilecek miydi? Yunanlıların uçakları vardı. İstihkamları aşmaya çalışanlara bomba yağdırırlar ve bir panik çıkarsa sonu hazırlanmış olurdu. Risk çok büyüktü. O kadar büyük bir liderdi ki, palyatif zaferlerle günü kurtarmanın yetmeyeceğini, nihai darbeyi indirmenin şart olduğunu biliyordu. Emri verdi: "Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz! İleri!" Bu tarihe geçecek komut ile zafer taarruzu top sesleri ile sabah güneş doğmadan başladı. Türkler sel gibi istihkamlara saldırdı. Kan oluk oluk aktı. Çok kan döküldü. Dikenli tellerde eller, ayaklar parçalandı, parmaklar yerlere döküldü. Bu tarihte ender görülen bir taarruzdur. Bu askerlerin çoğunun çizmesi yoktu. Çarıklarla dikenli tellerden geçiyorlardı. Ellerinde eldiven yoktu, adi bezler sarmışlardı ellerine. Bu istihkamlar ne pahasına geçildi ben bilmiyorum. O dikenli tellerle boğuşarak ateş altında üstelik, onları geçmeye çalışmadan bunu bilmek olanaksız.

Şunu belirtmeden geçemeyeceğim: O toplar hep Maxim markalı Rus malı toplardı. Ağır makineli tüfekler de öyle. Lenin Atatürk'e çok yardım etti. Daha sonra Stalin, Atatürk'ün Lenin'i aldattığını ve yardımları alıp üzerine yattığını söyleyerek yardımların karşılığı olarak Kars, Ardahan ve boğazlar kontrolünü talep etti. Kars sınırına asker yığması üzerine Türkiye NATO'ya girmek zorunda kaldı. Atatürk hayatta olsaydı NATO'ya filan girmez, çizmelerini giyer Kars'ta karargahı kurar, vatanı savunur, bir çakıl taşını da vermezdi.

Atatürk'ün gerçek potansiyelini o dönemde İngiltere veya Fransa komutanı olsa görebilirdik bence ..

Çünkü o zekayla doğru orantıda elde silah yok .. Güç yok , para yok , yiyecek yok ..

Ona rağmen sırf kendi zekasıyla -kendi zekasıyla diyorum çünkü Atatürk aslında yapayalnız adamdı- Büyük Taarruz , Sakarya Meydan Muharebesi , Çanakkale Savaşı , Trablusgarp gibi birçok savaşta başarılı oldu ..

Aslında Atatürk'ü şu anki modern zamanda komutan olarak görmek vardı .. Şu anki teknolojide neler yapabileceğini görmek ..

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, democrossian yazdı:

Öyle bir şey yok. Bu Müslüm yalan propagandası. Suçsuz niye ipe çekilsin?

Sevsek de, saysak da, doğrular neyse onu kabul etmeliyiz. Atatürk'ün muhaliflerini tasfiye etmek için giriştiği bazı icraatler olumsuz olmuştur. İzmir suikastini bahane edip (şimdi Erdoğan'ın yaptığı gibi), pek çok önde gelen kişiyi ortadan kaldırmak istemiştir. Kazım Karabekir'i bile yargılatmış, ama ona bağlı askerlerin mahkemeye üniformalı ve silahlı olarak gelmesi ve o şekilde duruşmaları izlemesi gibi direnişler sonucunda onu mahkum edememiştir.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, The_Individualist yazdı:

Atatürk'ün gerçek potansiyelini o dönemde İngiltere veya Fransa komutanı olsa görebilirdik bence ..

Çünkü o zekayla doğru orantıda elde silah yok .. Güç yok , para yok , yiyecek yok ..

Ona rağmen sırf kendi zekasıyla -kendi zekasıyla diyorum çünkü Atatürk aslında yapayalnız adamdı- Büyük Taarruz , Sakarya Meydan Muharebesi , Çanakkale Savaşı , Trablusgarp gibi birçok savaşta başarılı oldu ..

Aslında Atatürk'ü şu anki modern zamanda komutan olarak görmek vardı .. Şu anki teknolojide neler yapabileceğini görmek ..

- Osmanlı'Nın askeri gücünü hiç hafife alma derim. Almanya ciddi biçimde yenildiği için Osmanlı teslim olmuştur. Yoksa Kafkaslarda ve Çanakkale'de kimseyi geçirmemişler.

- Zeki insan'ın tek örneği değildir. Mesele o zeka ile yapılan iştir.

Deha mı istiyorsun? - Hitler'İn yaşamını, Stalingrad savaşını, Bir de Ruslar vs. Almanlar o döneim steplerindeki tank savaşı ile ilgili süper belgeseller var. Onları izle.

Atatürk "beni övmeyi bırakınız" demiştir. Övmeyi bırak. Yapılan işe, hedeflenen şeye bak o zaman (salak salak hacı öğretmenlerini dinleyeceğine)  

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Huuu yazdı:

Sevsek de, saysak da, doğrular neyse onu kabul etmeliyiz. Atatürk'ün muhaliflerini tasfiye etmek için giriştiği bazı icraatler olumsuz olmuştur. İzmir suikastini bahane edip (şimdi Erdoğan'ın yaptığı gibi), pek çok önde gelen kişiyi ortadan kaldırmak istemiştir. Kazım Karabekir'i bile yargılatmış, ama ona bağlı askerlerin mahkemeye üniformalı ve silahlı olarak gelmesi ve o şekilde duruşmaları izlemesi gibi direnişler sonucunda onu mahkum edememiştir.

- Bu türden entrikalar Amerikan devriminde yok. Fransız devriminde çok var. zehirlenen, idam edilen, yurt dışına kaçan, intihar eden.

Ben okumadım. Ama olmuş olabilir. Olduysa ne var bunda?

Türk insanının sorunu felsefe bilmemesidir.

Sİyaset yapabilirsiniz, yapmalısınız.

Ama okuma yazma öğrenir gibi mesela bir Platon'un "devlet" kitabını, aydınlanma dönemi filozoflarını, cumhuriyetçi düşüncenin kökenlerini kısmen de olsa okuyacaksınız.

Mesele bir ilke meselesidir. Atatürk bu ilkeleri anlamış ve uygulamış bir kişiliktir. Beni bu ilgilendirir.

Mesela aşk hayatındaki ilginçlikler de konuşma meselesidir. Ama ben bunları hiç bilmesem de olur. Mühim değil çünkü.

İdeoloji doğru anlaşılmış ve Türk halkının geleceği güvence altına alınmış mıdır? - Alınmıştır.

Önemli olan budur. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...