Jump to content

Hacer-ül esved olarak adlandırılan taşın aslında Put olması.

Recommended Posts

başlıkta belirttiğim gibi , söz konusu taş ve obje bir çok kaynaktan Allahın eli olarak nitelendiriliyor. Sizce bu taş nedir ? 

konu hakkında ki bilgilerinizi ve şahsi düşüncelerinizi paylaşmanız dileği ile. 

şahsi görüşüm ; söz konusu bölgede bulunmuş siyah renkli (kırmızı tonları mevcut sanki bakı ve demirden kaynaklandığını düşünüyorum), çeşitli madenlerden oluşan bir asteroit veya mineral taşı. Diğer taşlardan renk ağırlık ve özellikleri bakımından farklı olduğundan insanların ilgisini çekmiş bir taş. 

İçeriği ; demir, Nikel(%5-6), iridyum, bakır ve çeşitli elementler. 

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, nairelsaif yazdı:

başlıkta belirttiğim gibi , söz konusu taş ve obje bir çok kaynaktan Allahın eli olarak nitelendiriliyor. Sizce bu taş nedir ? 

konu hakkında ki bilgilerinizi ve şahsi düşüncelerinizi paylaşmanız dileği ile. 

şahsi görüşüm ; söz konusu bölgede bulunmuş siyah renkli (kırmızı tonları mevcut sanki bakı ve demirden kaynaklandığını düşünüyorum), çeşitli madenlerden oluşan bir asteroit veya mineral taşı. Diğer taşlardan renk ağırlık ve özellikleri bakımından farklı olduğundan insanların ilgisini çekmiş bir taş. 

İçeriği ; demir, Nikel(%5-6), iridyum, bakır ve çeşitli elementler. 

Çöl kumunun bol olduğu  yerlerde göktaşı çok ilgi çeker.

renk değişikliği ilgisini çekmiş olmalı insanların.

Sitelerde Paylaş

Ek bilgide benden gelsin ;

Söz konusu taş, kabe'de putlara tapılırken de vardı ve kalmaya devam etti. bu sefer süs olarak düşündüler sanırsam fakat fikir değiştirip öptüler.  ibrahimi dinlerin pagan mitosundan araklandığını bilmeyen yok sanırsam.  Orta asyada kalsak daha mı iyi olurdu ? diye düşünüyorum ara sıra.. 

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, Ten Ten yazdı:

- Hindistan'da bile Hz. Peygamber'İn sakalından bir parça ve Hz. Peygamber'İn ayak izinin olduğu cami var.

Bence İslam'ı eleştiren kişiler de biraz YNÖ okumalı veya eski nesil din hocalarına bu konuyu sormalıdır.

Dalga geçicem ama geçemiyorum. Bunlar dinde "Hurafe" olarak geçer. Haç ziyareti sırasında belli bir "adet yerini bulsun" düşüncesiyle birşeyler yapabilirsin. Da ben gitsem, herkesin elinin / dudağının değdiği taşa elimi bile sürmem. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Ten Ten yazdı:

İzin vermezler, çünkü İslam dünyası çıkacak sonuçları hazmedecek seviyeye henüz gelmedi.

Gerçi mort olmuș yüz ifadelerini görmek,  gerçekten epeyi ilginç olurdu.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 9 months later...

Taş günümüzde üç büyük ve bir çok küçük parçaya bölünmüştür ve gümüş ile "çerçevelenmiştir".
Çapı 25 cm kadardır ve Kabenin doğu köşesinde yerden 1,5 m kadar yükseklikte duvara "işlenmiştir".

BlackStone_(Khan_1938).jpg

İslama göre taş dünyaya indiğinde bembeyaz iken zamanla insanların günahı yüzünden kararmıştır.

683 yılında Kabe kuşatmasında bir mancınığın hedefi olan taş üçe bölünmüştür.
931 yılında taş sökülüp Bahreye götürülmüş ve 951 yılında yüksek bir fiyata geri alınmıştır.

Taşın, ay tanrısı Uzza olabileceği görüşü Mithu Sanyal tarafından dile getirilmiştir ama bunun bir kanıtı yoktur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...