Jump to content

Kartallar Nasıl Görürler ?

Recommended Posts

34 minutes ago, Bir Buçuk said:

Single pixel kameralar nasıl çalışıyor?

İnternetten biraz baktım ama üstteki diyagram da dahil olmak üzere, pek anlayamadım. Mesela, 100x100'lük bir kameramız olsa, bu yöntemle çok daha net bir görüntü elde edebilir miyiz?

Sanırım belirli yerlerdeki verileri umursamadan(siyah gözüken yerler) kalanlarına görüntü işleme ve hesaplama yöntemleri kullanıp resmin tümünü elde ediyor.

Tam olarak öyle değil. Elinizde bir şablon var, 100x100 piksel diyelim. bunun belli bir sayıda ortogonal maskelerini üretiyorsunuz. Sonra gelen ışığı, bu maskelerden geçiriyorsunuz. Neticeyi belirleyen bu ortogonaliteyi mümkün olduğunca doğru tutturabilmek. Böylece, her bir ortogonal maske için, tek pikselin bir parlaklık değerini elde ediyorsunuz. Sonra bu değerleri karşıya gönderiyorsunuz, o da aynı maskeleri kullanarak asıl resmi geri elde ediyor. 

Buradaki husus daha farklı öncelikleri olan bir işlev. Bu bir çeşit görüntü sıkıştırma algoritması aslında. Kabaca, 100 x 100 pixel bir resim, 10K yer tutarken, bu yöntemle 5-6 bayt ile elde edilebilecektir. Ama bunun heyecan verici tarafı bu değil. Bir yıldızdan gelen ışığı düşün. Zamana bağlı olarak, iletim ortamı aynı şekilde değiştiği için, yıldızın ışığı benzer bir değişim ortaya koyar. Bu metotla, aradki iletmi ortamı modellenebileceği gibi, ortamı simüle edip, yıldızın resmini çekmek mümkün olacaktır. Benzer işler MR taramalarında vs. bir sürü kullanım alanına sahip.

Ten ten zibidisinin anlaması pek olası değil. Ama elinde tek bir piksel yok. Elinde, bir piksele gelen sürekli bir veri var. Yani, aktarılan bilgi, bir değil, tek piksel üzerinden bir sürü veri şeklinde, tıpkı, bir tek kabol üzerinden bin kişinin konuşmasının taşınması gibi. Kartalın görme sistemi, mercek ve retina şeklini değiştirip, hareket ile reseptörü ilerletip vs. tek piksellik sürekli veriden, tavşanı ayırt edebilecek kabiliyete sahip. Zaten bu kameralarda, kartal gözünün bu özelliğini taklit etmek üzere geliştirildi biraz. Hoş, bu özellik çoğu yırtıcıda, özellikle balıklarda ve kuşlarda mevcut. Biz, evrim sürecinde bu özelliği kaçırmışız. 

Bu mevzunun en ekstrem örneği, denizanasının gözüdür ki, tek pikselle bir sürü iş görür. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 91
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

https://www.newscientist.com/article/dn10233-single-pixel-camera-could-simplify-imaging/

dn10233-1_250.jpg

Görüntü buysa 1200 m ötedeki fareyi nasıl görecek.:0_80cbc_37a71a73_L:

It reflects light from 1024 x 768 micro-mirrors onto a single photodiode. Tek pikselli kamera neresine deniyor.Gelen görüntü 1024 x768  mikro aynadan fotodiyota yansıtılıyor.

scanning-disk-3.jpg

eski mekanik televizyonlar gibi  çalışıyor  zannetmiştim.hiç alakası yokmuş. :)

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, Ten Ten yazdı:

https://www.newscientist.com/article/dn10233-single-pixel-camera-could-simplify-imaging/

dn10233-1_250.jpg

It reflects light from 1024 x 768 micro-mirrors onto a single photodiode. Tek pikselli kamera neresine deniyor.Gelen görüntü 1024 x768  mikro aynadan fotodiyota yansıtılıyor.

scanning-disk-3.jpg

Mercekten gelen görüntü micro aynalar üzerine düşecek.

1024x768 mikro aynadan gelen bilgiyi doğru dürüst elde edemeyen bu sistem tek mikro aynadan gelen görüntüyü nasıl elde edecek?:)

Sitelerde Paylaş
30 minutes ago, Ten Ten said:

dn10233-1_250.jpg

scanning-disk-3.jpg

Gerizekalı lafı işitmek için bu kadar kasmana gerek yok, ben sana gani gani söylerdim zaten... 

O gerizekanın almayacağı şeyleri de söylüyoruz elbette. Sanki kartalın gözüne birisi single pixel sensör takmışmışta falan gibi. Beynin tek nörondan oluşp falzasını alamadığı için bu da gayet normal. 

Zavallı, acınası haldeki, tek piksellik, tek nöronluk beyne sahip gerzek budala. Şu dediğimi anlayamayacan için üzgünüm, ama öyle: Kartalın gözünde o tek piksellik kameralardan milyonlarca var. 

Tabi o gerzek aklın bunu almyacak, gene böyle osuruktan laflar edip duracaksınız. Bilmediğimiz şapşal olsan, neyse..

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, anibal yazdı:

Gerizekalı lafı işitmek için bu kadar kasmana gerek yok, ben sana gani gani söylerdim zaten... 

O gerizekanın almayacağı şeyleri de söylüyoruz elbette. Sanki kartalın gözüne birisi single pixel sensör takmışmışta falan gibi. Beynin tek nörondan oluşp falzasını alamadığı için bu da gayet normal. 

Zavallı, acınası haldeki, tek piksellik, tek nöronluk beyne sahip gerzek budala. Şu dediğimi anlayamayacan için üzgünüm, ama öyle: Kartalın gözünde o tek piksellik kameralardan milyonlarca var. 

Tabi o gerzek aklın bunu almyacak, gene böyle osuruktan laflar edip duracaksınız. Bilmediğimiz şapşal olsan, neyse..

Kartal gözünde tek piksellik kameralardan milyonlarca varsa bir tanesinin çalışma sistemi gösteren bir şekil filan atsan daha iyi olur.

Böyle havada kalıyor iddiaların. :)

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, Ten Ten said:

Kartal gözünde tek piksellik kameralardan milyonlarca varsa bir tanesinin çalışma sistemi gösteren bir şekil filan atsan daha iyi olur.

Böyle havada kalıyor iddiaların. :)

Sana aklın basmayacak diyoruz, hala debeleniyorsun. Varıp varabileceğin tek yer, malum çıktığın yer, bunu da biliyorsundur eminim aslında.

Senin burdaki yandan yemiş zırvaların öyle kafa ütülerken, kartallar 3 km öteden tavşanı görüp yemeye devam ediyor. Köpekler havlar, sen gibi salaklar zırvalar ama hayat kendi yolunda sürer gider.

Senin hayatın zaten foseptik, o yüzden sen devam et oradan gulup, galup diye böyle sallayıp durmaya... Maalesef, sen gibi amip beyinli, tek hücreli akla sahiplere bir şeyler anlatacak kadar teknolojimiz gelişmedi.

Sitelerde Paylaş

Sana aklın basmayacak diyoruz, hala debeleniyorsun. Varıp varabileceğin tek yer, malum çıktığın yer, bunu da biliyorsundur eminim aslında.

Senin burdaki yandan yemiş zırvaların öyle kafa ütülerken, kartallar 3 km öteden tavşanı görüp yemeye devam ediyor. Köpekler havlar, sen gibi salaklar zırvalar ama hayat kendi yolunda sürer gider.

Senin hayatın zaten foseptik, o yüzden sen devam et oradan gulup, galup diye böyle sallayıp durmaya... Maalesef, sen gibi amip beyinli, tek hücreli akla sahiplere bir şeyler anlatacak kadar teknolojimiz gelişmedi.

Anlatamıyorsan bilmiyorsun demektir. :)

Kartal  3 km yerine 1 km den görünce avlanamayacak mı? :)

Hala bir piksellik kameranı göremedik.

İnternette bulduklarım bir piksellik kamera sayılmaz.Çünkü yansıtıcısı piksellerden oluşuyor. :)

Sitelerde Paylaş

Kıçına koca plaj şemsiyesi girmiş, hala açacam diye debeleniyorsun. Bir piksellik kamera var mıymış? Uğraşma, açılmaz o şemsiye. Vazelin bazen kanrıtan acına faydalı olabilir, tavsiye ederim. 

Ha, şunu da söyleyelim de, sana değil, sen git o şemsiyeyi kayganlaştıracak şeyler ile uğraş. "Single pixel camera" mikro ayna ile falan yapılmaz, bu salak kendince bir halt buldum sanıp şemsiyeyi iyice yerleştirmeye uğraşıyor hepsi o. DLP, yani Digital Light Processor kullanarak aynalarla bu kameranın bir versiyonu yapılmış, ortogonal fonksiyonu kolayca uygulamak için, hepsi o. Bu salakta sanıyor ki, bu iş illa öyle yapılıyor, moron işte, hemde kıçı şemsiyeli moron. 

Ve zavallı, her kımıldadıkça şemisye daha çok oturdukça, kartalın gözünde tek piksel kamera var diyen olmuş gibi anırmaya devam ediyor, hepsi bu.

Başka türlüsü varsa bilgi versene.

Veremiyorsan öyle bir cihaz yoktur. :)

Sitelerde Paylaş
15 minutes ago, Ten Ten said:

Başka türlüsü varsa bilgi versene.

Veremiyorsan öyle bir cihaz yoktur. :)

Yahu uğraşma açılmaz o şemsiye...

https://www.osapublishing.org/ol/abstract.cfm?uri=ol-38-14-2524

Yanında holgramı da bonus, sokacak tarafın kalmıştır senin, onu da alırsın, az daha gevşet kafi...

Sitelerde Paylaş
20 minutes ago, Ten Ten said:

http://www.nature.com/articles/ncomms12010/figures/1

ncomms12010-f1.jpg

Bu yöntemdede laser kullanıyor.

DMD gene kullanılıyor. :)

Kartal gözünden herhalde laser gönderiyor hedefe.

Bu yöntemde DMD dediğin şey kullanılmaz, uğraşma, açılmaz o şemsiye. 

Faz modülasyonu ile vs. tonla şekilde bu yapılır. Ki senin bu aldığın başka bir mevzu...

Diyorum, açılmaz o koca plaj şemsiyesi, uğraşma daha fazla. 

Sitelerde Paylaş

Faz modülasyonu ile vs. tonla şekilde bu yapılır. Ki senin bu aldığın başka bir mevzu...

Kartal gözüne ne zaman geleceğiz.

İnsan yapımı şeyler ile konudan uzaklaştırıyorsun. :)

Sitelerde Paylaş

Masal anlatıp durma.

Bu yöntem madem o kadar iyi bana bu yöntemle çekilmiş pluton resmi at.

Teleskoplar ile ayrıntılı resim çekilemiyor dünyadan.

:)

Sitelerde Paylaş
25 minutes ago, Ten Ten said:

Masal anlatıp durma.

Bu yöntem madem o kadar iyi bana bu yöntemle çekilmiş pluton resmi at.

Teleskoplar ile ayrıntılı resim çekilemiyor dünyadan.

:)

Yazık la kimin çocuğuysan...

Mevzu tek piksel kamera mı, tek piksel ile bir şeyler elde edilip edilemediği mi? 

Diyorum bak, uğraşma, o şemsiye açılmaz artık oynadıkça daha bir iyice girer...

Sitelerde Paylaş

anibal, orthogonal dediğin şey, lineer cebirdeki gibi dikliği mi ifade ediyor?

Örneğin, bu maskeler ne kadar dik olursa o kadar fazla bilgi ediyoruz, çünkü diğerlerinin etkisi azalmış oluyor. Konuya uzağım ama ne kastettiğimi anladığını düşünüyorum. 

Kartal, bu yöntemi hareketi sayesinde mi uyguluyor?

Sitelerde Paylaş
Just now, Bir Buçuk said:

anibal, orthogonal dediğin şey, lineer cebirdeki gibi dikliği mi ifade ediyor?

Örneğin, bu maskeler ne kadar dik olursa o kadar fazla bilgi ediyoruz(diklikten).

Kartal, bu yöntemi hareketi sayesinde mi uyguluyor?

Sayılabilir, ama bu diklik, daha farklı bir alanda tarif edilir. CS açısından, bu kameralar, şifreleme ve sıkıştırmayı aynı zamanda sağlamak gibi özellikler sunar. Bu nedenle özellikle silah tabanlı sensör networkları için çok elverişlidirler. 

Ama nerden, nereye geldik. Kartalın gözünde elbette single cell camera vs. özelliği yok. Ama her reseptörün verisi, komşu reseptörler ve bir önceki algılanan görüntü ile birlikte çalışıp, bir tür korelasyon yapılarak nerdeyse tek bir piksel boyutundaki imajı algılama, yani "detect" etme kabiliyeti sağlıyor hayvana. Bu kabiliyet kartalda eşsiz değil, yırtıcı kuşların hemen hepsinde var. Başka özelliklerle birlikte, kartalda iyice zirve yapıyor, o başka mesele.

Ten ten zıpçıktısı cahil aklıyla, atıp tutmaya çalışıyor hepsi bu. KArtalın göünzdeki reseptörlerin her biri, farklı spatial özellikleri ve ışığa, spektrum vs. ile farklı tepki veren bir yapıya sahip. Bu mevzuyu anlamanın en iyi yolu, yeni iPhone'lardaki yüz tarama teknolojisini anlamakla biraz mümkün. Göz merceğinin davranışı ile birlikte, o bir piksellik görüntünün yer değiştirmesi, iki gözden gelen veri ile birleşince, o pikselin bir nevi 3D imajını oluşturuyor. Zaten burada karakter tanıma yapmaya çalışmıyor hayvan. Bir yaprak vs. ile yanılmaz elbette, ama bir tüy yumağını tavşan sanabilir uzaktan. 

Yapılan denemeler, kar üstünde, bir kartalın 10 cm lik fare maketini, 1200m mesafeden algılayabildiğini gösteriyor. Baykuşların bazısı, bu mesafeden göremiyor, ama duyabiliyor mesela. Ama aynı göz mekanizması onlarda da var. 

Konu ciddi manada altyapı gerektiriyor anlamak için. Bu konuda, SAbancı üni.de bir hoca vardı, Müdat hoca idi sanırım, yanlış hatırlamıyorsam, TÜBİTAK'ta bize bir seminer vermişti mevzu hakkında. Ona ulaşılabilir sanıyorum, daha detaylı bilgi için. Sanırım tez ve makale çalışmaları da olmuştu, literatüre bakmak lazım.

Sitelerde Paylaş
13 hours ago, Ten Ten said:

Anlatamıyorsan bilmiyorsun demektir. :)

Kartal  3 km yerine 1 km den görünce avlanamayacak mı? :)

Hala bir piksellik kameranı göremedik.

İnternette bulduklarım bir piksellik kamera sayılmaz.Çünkü yansıtıcısı piksellerden oluşuyor. :)

Başkalarının konuya olan ilgisi nedeniyle, buradaki bazı soruları cevaplamak gerekiyor. Tenten, sen git kendine tapacak bir inek bul, yaramaz bu cevaplar sana.

Kartal 3 km yerine 1 km den görünce avlanamaz. Çünkü, 1 km'den avıda kartalı kabak gibi görür ve kaçar gider. Kartalın 3 kmden onu görmesi, uçarak yüksekten, onun görüş alanının dışından yaklaşması ve ani saldırıp yakalaması gerekir. 

Bu salağın internette buldukları adıyla sanıyla 1 piksellik kamera, ama şemsiye kalın gelince vaveyla etmekle meşhur. Kartal örneğine birebir uymaz, ama, o kameralarda reseptör, yani sensör 1 piksel, fakat ışık yolu değişken. Aynısı kartal gözü için, 1 reseptör ama, aynı şekilde gelen ışığın niteliğini değiştiren mercek, kornea vs. vs. araya girer. Gerek 1 piksel kamera, gerek kartlaın bir reseptörü, piksele gelen ışık bilgisini, ışığın yolu üzerindeki bileşenleri değiştirerek işlemektedir. 

Fakat, tekrar yazalım, kartalın 1 piksel kamerası yok. milyonlarca pikseli var. Bunların içindeki tek bir piksele isabet eden görüntüyü işleyebilecek çok daha gelişmiş bir mekanizması var. Bazı araştırmalar, kartalın aslında 3 km'den çok çok daha ötesini görebildiğini, ama o mesafeye ava gitmenin gereksiz enerji israfı olabileceğini ve bu yüzden tepki vermediğini iddia ediyor. 

Konunun detayları için, azıcık "sub-pixel addressing" mevzsunu araştırabilirsiniz. Bu tenten gerizekalısının bilmediği, amip kadarcık beyni ile de bilme imkanı olmayan mevzu başka. "Orthogonal-Transfer Charge-Coupled Device" denen bir zımbırtı mevcut.

image.png.5fa8a7a01b4755a36da8b5f08cd061fc.png

Burada tek piksel kameranın önünde olması gereken ortogonal filtre, doğrudan sensör üzerine yapılıyor. Zaten ortada tek piksel kamera yok, karıştırmayın. Bu sayede süper çözünürlük elde edilebiliyor. Yani, bir piksel bouytundan daha küçük detayları da yakalayabiliyorsunuz. Örnek bir implementasyonun teorisin, şurada bulabilirsiniz:

http://www.mit.edu/~hangzhao/papers/subpixelLayout_SR.pdf

Kartal gözünün çalışma prensibi bu hususa daha çok benziyor. Zaten bu mevzuda, kartla demeyelim, yırtıcı kuşların, özellikle şahinin görme sisteminden ilham alınmış bir çalışma. Kartal gözü ondan daha karmaşık ve gelişmiş zira.

Sitelerde Paylaş

Belki yazmışınız baştan aşağı  okumadım kartaların bir öeliyi daha var bir yerdeokumuştum 150 yıl yaşarlar ama gaglarını taşlara vurup düşürene kırana kadaş uğraşırlar kıranların ömrü 50 yıl daha uzarmış.

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, güven yazdı:

Belki yazmışınız baştan aşağı  okumadım kartaların bir öeliyi daha var bir yerdeokumuştum 150 yıl yaşarlar ama gaglarını taşlara vurup düşürene kırana kadaş uğraşırlar kıranların ömrü 50 yıl daha uzarmış.

http://evrimagaci.org/photo/tr/kartallar-gagalarini-ve-tuylerini-sokup-yenilerini-cikararak-omurlerini-uzatirlar-mi

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...