Jump to content

Kartallar Nasıl Görürler ?

Recommended Posts

Bir saat önce, anibal yazdı:

Geri zekalı #193938383

Senin gözün o 1.5 mm noktanın ne halt olduğunu anlamaz, ama kartalın gözü onu anlayacak beyin ve yapıyla desteklidir, gider, ensesinden tutar gelir onun.

O gerizekalı beynin, bir kuş beyni kadar bile çalışmadığı için, elma ile jet uçağını kıyas etmeye çıkıyorsun, eee, normaaal, gerzeğin birisin zaten, daha ne olacaktı ki?

Salak kartalın gözüne göre hesapladık.

İnsan gözüyle nasıl görüneceğinide hesapladık.

Göreceği bir nokta. :)

120 metreye gelirse ancak fare olduğunu anlar.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 91
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ben tam olarak denileni anlamadım.

Anibal diyor ki, reseptör ve nöral bakımdan kartal kat kat üstün. Gözü daha çok büyütebilmekle beraber, aynı zamanda görüntüyü de daha iyi elde eden bir retinası mevcut. Reseptör yoğunluğu da fazla yani. Aynı zamanda nöronlar ve reseptörlerin bağlanma şekline göre, farklı şekilde işleyip daha da netleştirebiliyor veya algılayabiliyor.

Dürbünle illa benzetme yapacaksak, kartalın gözü tam olarak dürbün gibi değil. Sen dürbün kullanınca, belirli bir alanı senin gözüne "odaklıyorsun". Halbuki kartal, kendi görebildiği alan kadarını, yakınlaştırmadan senin görebildiğin netlikten fazla görebiliyor çünkü reseptörleri fazla. 

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Ten Ten yazdı:

120 metreye gelirse ancak fare olduğunu anlar.

Teniten anladığım bir konu değil ama şu 120 metre hesabınla işte şimdi sıçtın:)

Ne 120 metresinden bahsediyorsun, kendim dağlarda çobanlık yapmış biriyim, en az bir kilometre yüksekteyken hedefine yoğunlaştığına şahitim, üstelik bunu defalarca görmüşümdür. Öyle senin matematiğe benzemiyor bu işler, istersen dağlara git bizzat kendin gör ama bir kartal bulman belki aylar sürer o da ayrı mesele...

Sitelerde Paylaş

Ayrıca avını nasıl tespit ettiğini de şöyle anladım, köpek yavrusu vardı, yavrunun hemen bir kaç metre ilerisinde fare varmış, kartal avına süzülünce yavruya saldıracak zanettim, ben yetişene kadar baktım ağzında fare, şimdi anladın mı teniten, yoksa devam edeyim mi?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, bilgivehis yazdı:

Teniten anladığım bir konu değil ama şu 120 metre hesabınla işte şimdi sıçtın:)

Ne 120 metresinden bahsediyorsun, kendim dağlarda çobanlık yapmış biriyim, en az bir kilometre yüksekteyken hedefine yoğunlaştığına şahitim, üstelik bunu defalarca görmüşümdür. Öyle senin matematiğe benzemiyor bu işler, istersen dağlara git bizzat kendin gör ama bir kartal bulman belki aylar sürer o da ayrı mesele...

Odaklaştığı nesnenin boyutu ve mesafesi geçerli.

arctan(avın boyutu/mesafe)= ayırt etme açısı

Bu açı 1/300 derecede ise görür ama ne olduğunu anlayamaz.1/30 derece olursa anlamaya başlar ne olduğunu.

1 kilometreden 60 santimetreden büyük  hayvanların ne olduğunu anlar.  :)

Bu boyutlarda kuzu irice bir tavşan olur ancak.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Bir Buçuk yazdı:

Anibal diyor ki, reseptör ve nöral bakımdan kartal kat kat üstün. Gözü daha çok büyütebilmekle beraber, aynı zamanda görüntüyü de daha iyi elde eden bir retinası mevcut. Reseptör yoğunluğu da fazla yani. Aynı zamanda nöronlar ve reseptörlerin bağlanma şekline göre, farklı şekilde işleyip daha da netleştirebiliyor veya algılayabiliyor.

Dürbünle illa benzetme yapacaksak, kartalın gözü tam olarak dürbün gibi değil. Sen dürbün kullanınca, belirli bir alanı senin gözüne "odaklıyorsun". Halbuki kartal, kendi görebildiği alan kadarını, yakınlaştırmadan senin görebildiğin netlikten fazla görebiliyor çünkü reseptörleri fazla. 

Fazla ama söyledikleri mesafe ve cismin boyutları abartılı.Bir piksellik bilgiden hayvanın ne olduğunu anlayabilirmisin?

En az 10 x10 piksel olursa zar zor anlamaya başlarsın.

Anlatmak istediğim şey bu. :)

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Bir Buçuk said:

Konu bundan daha öte..

Niceliğe takılıyor herkes. İnsan 3 km ötedeki tavşanı görse, aha dur yakalamaya gideyim dese, zaten bir saat yola gitmesi lazım, dağdan taştan. İnsan için o mesafedeki şeyin av olduğunu anlamak anlamsız bilgi. İnsan oraya varana kadar, o tavaşn ydi dağ, dokuz dere aşar gider. 

Ama kartal onu gördüğü anda, saniyeler içinde orada olabilir. 

O nedenle, tüm görüş sistemi, o yüksek hız ve çok öteden görmeye göre evrilmiştir. Çünkü, tavşanın da gözleri, dahası kocaman kulakları var. Onun göremeyeceği kadar uzak bir yerden onu görecek ki, kendi görülmeden baskın yapabilsin. Ve tavşanın gözü memeli gözü, bizimki gibi nerdeyse (gerçi bizimkinden biraz farklı ama genelde daha iyi görür). 

Bu nedenle, nicelik olarak olduğu kadar, nitelik olarakta kartalın gözü çok çok farklı bir şekilde çalışır. Bu atlanılan bir şey oluyor. Yani, aynı görme özellikleri yok hayvanda, daha fazlası var. Bu, mesela jet motoru ile, pervaneli pistonlu motoru karşılaştırmaya benziyor. İkiside uçağı uçuruyor diye, ikisini de aynı şey sanmak gibi oluyor. 

Dahası, ten ten gibi beyin fukarası olanlar, görmenin göz ile pek alakası olmadığını da anlamıyor. Görme, işitmeyi dahi kapsayan, bir sürü duyunun kesişmesi ile gerçekleşen, temel olarak beyinsel bir faaliyet. Yarasaların pek çoğu, bizden daha iyi görebilir, ama eko ile daha kesin görür avını mesela. Görme, en önemli bileşeni göz olsa da, bir de görüntü işleme sistemi ile gerçekleşiyor ki, kartallarda bu çok çok daha gelişmiş, taaa gözden itibaren.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, Ten Ten said:

Fazla ama söyledikleri mesafe ve cismin boyutları abartılı.Bir piksellik bilgiden hayvanın ne olduğunu anlayabilirmisin?

En az 10 x10 piksel olursa zar zor anlamaya başlarsın.

Anlatmak istediğim şey bu. :)

Hah işte geri zekalı. Senin o uyuz gözün, 10x10 piksel olunca anlar, ama kartalın gözü bir piksel olsa bile onun tavşan olduğunu bilir. En başından beri anlamıdığın bu, o beyinsiz kafanla...

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, bilgivehis said:

Ayrıca avını nasıl tespit ettiğini de şöyle anladım, köpek yavrusu vardı, yavrunun hemen bir kaç metre ilerisinde fare varmış, kartal avına süzülünce yavruya saldıracak zanettim, ben yetişene kadar baktım ağzında fare, şimdi anladın mı teniten, yoksa devam edeyim mi?

Kartal ve diğer yırtıcı kuşların gözleri, bizimkilerin tersine telefoto objektifler gibi çalışır. Göz merceğinin yanında fovea tarafı, telefoto sisteminde olan negatif mercek gibi görev yapar. Yani, ten ten gerzeğinin boş tantanası olan dürbünle sanal görüntü değil, teleobjektifli bir fotoğraf makinesi gibi çalışır. Ve aynı anda iki şeyi birden görebilir ki, o köpeğin hareketini de, farenin hareketini de aynı zamanda takip edebilir. 

Sitelerde Paylaş

Hah işte geri zekalı. Senin o uyuz gözün, 10x10 piksel olunca anlar, ama kartalın gözü bir piksel olsa bile onun tavşan olduğunu bilir. En başından beri anlamıdığın bu, o beyinsiz kafanla...

Anlamaz gerizekalı.

Birde hava atıyorsun yok bilgisayar okudum elektronikten anlarım.

Bir piksellik görüntüden ne insan anlar nede kartal anlar hayvan olduğunu. :)

Beyin ne yapacak bir piksellik görüntüye?Pikseli tavşan resmi ile eşlerse kafayı yer kartal. :)

Sitelerde Paylaş

Kartal ve diğer yırtıcı kuşların gözleri, bizimkilerin tersine telefoto objektifler gibi çalışır. Göz merceğinin yanında fovea tarafı, telefoto sisteminde olan negatif mercek gibi görev yapar. Yani, ten ten gerzeğinin boş tantanası olan dürbünle sanal görüntü değil, teleobjektifli bir fotoğraf makinesi gibi çalışır. Ve aynı anda iki şeyi birden görebilir ki, o köpeğin hareketini de, farenin hareketini de aynı zamanda takip edebilir. 

Teleobjektif en az kaç mercekten oluşuyor?

Bir tane resim atda görelim. :)

Ya tutarsa diye desteksiz sallayıp duruyorsun.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Zoom_lens

Sitelerde Paylaş
18 minutes ago, Ten Ten said:

Anlamaz gerizekalı.

Birde hava atıyorsun yok bilgisayar okudum elektronikten anlarım.

Bir piksellik görüntüden ne insan anlar nede kartal anlar hayvan olduğunu. :)

Beyin ne yapacak bir piksellik görüntüye?Pikseli tavşan resmi ile eşlerse kafayı yer kartal. :)

Bir kuş beyninden bile aciz olan sen elbette yersin o kafayı. 

Sen hiç bir piksellik kamera yaptın mı, ben yapmıştım bir kaç kez. 

image.thumb.png.6ed21641849f32dfd8ec8e6d5647ab13.png

Yani, şö..... Ne uzatayım ki, akılsız, beyinsiz, sibopun tekisin, söylüyoruz dostça, ama hala üstüne bunak falan olduğundan bir türlü kabul etmiyorsun. 

tarihinde anibal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 minutes ago, Ten Ten said:

Teleobjektif en az kaç mercekten oluşuyor?

Bir tane resim atda görelim. :)

Ya tutarsa diye desteksiz sallayıp duruyorsun.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Zoom_lens

Gerizekalı demekten ben bıktım, sen işitmekten bıkmadın...

http://www.nature.com/nature/journal/v275/n5676/abs/275127a0.html

Sitelerde Paylaş

Gözleriniz sağlam ise 1lirayı alın atatürk resmi olup olmadığını anlamayacak mesafeye kadar uzaklaşın.

Görme açınız=arctan(Atatürk resmi çapı / uzaklık)

kartalın görme açısıda bulduğunuz değerin 5 de biridir

Buna göre hesaplarsınız artık.

Sitelerde Paylaş

Angleofview_28mm_f4.jpg

odak uzaklığı 28 milimetrelik merceğin görüntüsü

Angleofview_50mm_f4.jpg

odak uzaklığı 50 milimetrelik merceğin görüntüsü

Angleofview_70mm_f4.jpg

odak uzaklığı 70 milimetrelik merceğin görüntüsü

Angleofview_210mm_f4.jpg

odak uzaklığı 120  milimetrelik merceğin görüntüsü

Odak uzaklığı arttıkça görüntü büyüyor.

insan gözünün odak uzaklığı 17 mm ile 22 mm arasında değişebiliyor.

kartal gözünün odak uzaklığını bir türlü bulamadım.insan gözünün odak uzunluğundan fazla olacağınıda zannetmiyorum.:)

Sitelerde Paylaş
5 minutes ago, Ten Ten said:

Angleofview_28mm_f4.jpg

odak uzaklığı 28 milimetrelik merceğin görüntüsü

Angleofview_50mm_f4.jpg

odak uzaklığı 50 milimetrelik merceğin görüntüsü

Angleofview_70mm_f4.jpg

odak uzaklığı 70 milimetrelik merceğin görüntüsü

Angleofview_210mm_f4.jpg

odak uzaklığı 120  milimetrelik merceğin görüntüsü

Odak uzaklığı arttıkça görüntü büyüyor.

insan gözünün odak uzaklığı 17 mm ile 22 mm arasında değişebiliyor.

kartal gözünün odak uzaklığını bir türlü bulamadım.insan gözünün odak uzunluğundan fazla olacağınıda zannetmiyorum.:)

Hala buralarda mı otluyon sen?

Sitelerde Paylaş

Single pixel kameralar nasıl çalışıyor?

İnternetten biraz baktım ama üstteki diyagram da dahil olmak üzere, pek anlayamadım. Mesela, 100x100'lük bir kameramız olsa, bu yöntemle çok daha net bir görüntü elde edebilir miyiz?

Sanırım belirli yerlerdeki verileri umursamadan(siyah gözüken yerler) kalanlarına görüntü işleme ve hesaplama yöntemleri kullanıp resmin tümünü elde ediyor.

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Bir Buçuk yazdı:

Single pixel kameralar nasıl çalışıyor?

İnternetten biraz baktım ama üstteki diyagram da dahil olmak üzere, pek anlayamadım. Mesela, 100x100'lük bir kameramız olsa, bu yöntemle çok daha net bir görüntü elde edebilir miyiz?

Sanırım belirli yerlerdeki verileri umursamadan(siyah gözüken yerler) kalanlarına görüntü işleme ve hesaplama yöntemleri kullanıp resmin tümünü elde ediyor.

https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_micromirror_device

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...