Jump to content

Goethe'nin Muhammed şiiri.

Recommended Posts

Bir saat önce, Huuu yazdı:

Sevgili turkish ateish... beni pullu davetiye gönderip çağırmış değilsiniz, ama benim tarafımdan "time manager" vb olarak görevlendirilmiş de değilsiniz! :)

Senin dandik dediğin kitap, önemli bir marksist tarihçinin kitabı. Bu kitaba dandik dediğine göre eminim okumuş olmalısın onu. Neden öyle nitelediğini öğrenmek isterim mümkünse...

"Başka daha yararlı ve gerçekle ilgili şeyler" önermişsin. Güzel... mesela ne?.. sakın Eren Erdem deme!.. :)

Sanırım sen Maxime Rodinson'un kitabını fantastik kitaplardan biriyle karıştırdın. Buna sebep şayet onun, Muhammed hakkında "pislik", "zombi" vb laflar etmeyip, "kardeşimizdi" demesi ise, merak etme, "hepimiz kardeşiz" ve bu gerçek!.. :)

Valla ben Maxime Rodinson'un kim olduğunu bile bilmiyorum, herhangi bir kitabını filan da okumuş değilim. Ama oturup da Muhammed'in zaafları, güçlü yanları, çelişkileri vs vs üstüne düşünüp bir de kitap yazmak biraz tuhaf. Olabilir, adam değer bulmuştur, ilgi alanına giriyordur ve yazar. Ama hani onu alıp da okumak boş iş. 

Ben Muhammed'in zaten yaşamış biri olduğunu düşünmüyorum, adam basbayağı efsane. O yüzden bu tip kitaplar hepten boş. Ama yaşadığına inansam da oturup böyle saçma sapan şeyler okumakla vakit kaybetmezdim, yani Muhammed'in yaşadığını düşündüğüm uzun yıllar boyu da okumadım. Çünkü onunla ilgili bilgilerin -istisnasız- hepsi geleneksel anlatılara dayanır. Hadislere. Çöplük kısacası. 

Yaa, işte böyle Sevgili Huuu...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 184
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Şimdi, Türk Ateist yazdı:

Valla ben Maxime Rodinson'un kim olduğunu bile bilmiyorum, herhangi bir kitabını filan da okumuş değilim. Ama oturup da Muhammed'in zaafları, güçlü yanları, çelişkileri vs vs üstüne düşünüp bir de kitap yazmak biraz tuhaf. Olabilir, adam değer bulmuştur, ilgi alanına giriyordur ve yazar. Ama hani onu alıp da okumak boş iş. 

Ben Muhammed'in zaten yaşamış biri olduğunu düşünmüyorum, adam basbayağı efsane. O yüzden bu tip kitaplar hepten boş. Ama yaşadığına inansam da oturup böyle saçma sapan şeyler okumakla vakit kaybetmezdim, yani Muhammed'in yaşadığını düşündüğüm uzun yıllar boyu da okumadım. Çünkü onunla ilgili bilgilerin -istisnasız- hepsi geleneksel anlatılara dayanır. Hadislere. Çöplük kısacası. 

Yaa, işte böyle Sevgili Huuu...

Yaşadığını düşünmediğin biri hakkında epeyce olumsuz fikre sahipsin sevgili turkish ateish. Öbür forumda da bir Ahlaksız var, o da senin gibi, hem yaşamadığını düşünüyor hem de şöyle yapmış, böyle yapmış diye adama verip veriştiriyor. "Bu bir çelişki değil mi?" diyorum, "değil" diyor. Ben anlamıyorum. :)

Maxime Rodinson gibi marksist ve ateist tarihçilerin bilimsel yaklaşımından dersler çıkarmalısınız bence. Ben o nedenle okuyorum. Epey faydalı oluyor. Bu tür sosyal bilimlerde yöntem çok ònemlidir. Kanıtlanamayan bilimlerde yöntem önemlidir. Sizlerin temel zaafı yöntem yanlışlığınızdadır.

Bir kere böyle bir adamın kitabını "neden okuyorsun, zaman kaybı" demen çok, çok, çok cahilce ve çok ayıp. Yâni cahilliğini böyle serbestçe ve rahatça sergilememelisin. Sen ilgilenmiyor olabilirsin ama konu önemli. Ben faydalandım.

Sitelerde Paylaş

- Bu forumda din konusunda çok yanlış bilgi ve görüşler var. Ben geçmişte de bundan şikayetçi olmuştum. Buradaki yaklaşım normal bir ateistin yapması gerektiği gibi "Kanıt yok", "Bilim daha gerçek", "Dİne ihtiyacımız yok, felsefe var" gibi bir yaklaşım değil. Daha çok çoğu asılsız bazı yaklaşımlarla dini kötülemeye dayanıyor.

Netice: Hz. Muhammed'in tarihsel kişiliğini ve verdiği barış mesajının gerçekliğini inkar edemeyiz.

Huu için söylüyorum: Burada bu tartışmaya girmemek en iyisi. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Huuu yazdı:

Yaşadığını düşünmediğin biri hakkında epeyce olumsuz fikre sahipsin sevgili turkish ateish. Öbür forumda da bir Ahlaksız var, o da senin gibi, hem yaşamadığını düşünüyor hem de şöyle yapmış, böyle yapmış diye adama verip veriştiriyor. "Bu bir çelişki değil mi?" diyorum, "değil" diyor. Ben anlamıyorum. :)

Maxime Rodinson gibi marksist ve ateist tarihçilerin bilimsel yaklaşımından dersler çıkarmalısınız bence. Ben o nedenle okuyorum. Epey faydalı oluyor. Bu tür sosyal bilimlerde yöntem çok ònemlidir. Kanıtlanamayan bilimlerde yöntem önemlidir. Sizlerin temel zaafı yöntem yanlışlığınızdadır.

Bir kere böyle bir adamın kitabını "neden okuyorsun, zaman kaybı" demen çok, çok, çok cahilce ve çok ayıp. Yâni cahilliğini böyle serbestçe ve rahatça sergilememelisin. Sen ilgilenmiyor olabilirsin ama konu önemli. Ben faydalandım.

- Burada bu tür şeyleri anlamıyorlar. Troll / Çoluk-çocuk da fazla olduğu için, İslam söz konusu olduğunda her şey kötüdür. Tartışmaya da bence girme çünkü bilerek yapıyorlar. 

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, Donatello23 yazdı:

- Burada bu tür şeyleri anlamıyorlar. Troll / Çoluk-çocuk da fazla olduğu için, İslam söz konusu olduğunda her şey kötüdür. Tartışmaya da bence girme çünkü bilerek yapıyorlar. 

Ben de bunu kırmaya çalışıyorum, bilerek... :)

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, Donatello23 yazdı:

Netice: Hz. Muhammed'in tarihsel kişiliğini ve verdiği barış mesajının gerçekliğini inkar edemeyiz.

Muhammed’in yaşadığı dönem ve sonrasında ki 2-3 yüzyıllık dönemde hiçbir tarihsel izinin olmamasını neye bağlıyorsun?

İslam tarihi hep fetih ve katliamlarla geçmiş,nereye barış götürmüşler?

Var mı bir kanıtın?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Epihippas yazdı:

Muhammed’in yaşadığına dair hadis kitapları dışında bir delilin var mı?

Kuran de me ha..

Maxime Rodinson'un kitabında yararlandığı kaynaklar yeterli bilgi veriyor bu konuda. Muhammed gerçekten yaşamış bir kişi diye insanda yeterli bir kanaat uyandırıyor. Rodinson bunu ikna edici biçimde vermiş kitabında.

Uydurma olamayacak bilgiler var. Yâni bir hayal kahramanı için fazla sakıncalı bilgiler, mesela Ayşe'nin kervanin gerisinde kalması üzerine çıkan dedikodular ve sonra inen ilgili ayet. Bu bir masal kahramanı için kötü bir imaj.

Vaktim olursa kitaptan alıntılar yapıp paylaşmayı düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, Huuu yazdı:

Muhammed'in yaşamamasının dinle, daha doğrusu onun tapıcılarıyla ilgisi yok. Onların inandığı ve taptığı, Hatta Allah'tan daha çok sahiplenip savunduğu bir karakter o. Ona bakarsak Allah'a da inanmıyorum ama onu da tartışıyorum. Muhammed figürü gerçekten de iğrençtir yalnız. Buna rağmen onunla hiç uğraşmam. İnanırıyla uğraşırım. Neye taptığını ona gösteririm. 

Dolayısıyla Ahlaksız nickli arkadaş her kim ise, haklı. Ortada bir çelişki yok. 

Valla saçma sapan kitaplar okumak harbiden de zaman kaybıdır. Oturup da Muhammed'in güçlü yanları, zaafları, çelişkileri hakkında düşünüp kafa yormak pek dolu adam işi değil. Muhammed'in de Kur'an'ın da İslam'ın ne olduğu açıkça ortada. Hani biz Hristiyan filan oluruz da merak ederiz, hadi bir bakayım neymiş şu deriz. E her köşede bir Muhammedi var zaten, doğar doğmaz kulaklarımıza adı üfleniyor, doğduk doğalı o anlatılıyor, okullarda çocukların beynine işleniyor, ana babaların dilinden düşmüyor, Kur'an zaten herkesin elinin altında.

Bi de kalkıp elin Marksist'inin Muhammed'in karakter analizlerini okumak saçmalıktan başkası değil.

Ama tabii senin gibi biri için bu tip zırvaların değerli olması şaşırılacak bir şey değil. Daha nelerle ilgilendiğini, neleri neleri okuyup araştırdığını ve inandığını unutmuşum ben. Bir an karşımda sağlıklı düşünebilen biri var gibi düşünüp tepki vermiştim. Salaklık bende velhasıl. Kime laf anlatıyorsam...

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, Huuu yazdı:

Ayşe'nin kervanin gerisinde kalması üzerine çıkan dedikodular ve sonra inen ilgili ayet. Bu bir masal kahramanı için kötü bir imaj.

Bunlar politik hadisler,Şii-Sünni iktidar kavgası..hepsi uydurulmuş..

İktidardaysan istediğin hadis ve ayeti uydurabilirsin,engel yok ki?

Şiileri kötüleme maksatlı yazılmış,

Ali,Ayşe’yi zina ile suçlamış,

Sonra gökten ayet gelmiş,

Tırı vırı,mırı vırı..

Yersen,,ki yemiş görünüyorsun..

tarihinde Epihippas tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Ama tabii senin gibi biri için bu tip zırvaların değerli olması şaşırılacak bir şey değil. Daha nelerle ilgilendiğini, neleri neleri okuyup araştırdığını ve inandığını unutmuşum ben. Bir an karşımda sağlıklı düşünebilen biri var gibi düşünüp tepki vermiştim. Salaklık bende velhasıl. Kime laf anlatıyorsam...

Evet yaa... işin mi yok senin, beni gibi tuhaf birine akıl vermeye kalkıyorsun! Git dizi film izle, sözcü gazetesi oku, ulusal kanal veya halk tv izle, ne bileyim, yap bir şeyler. Zaman değerli.... :)

Goethe mi? O kim ya!?! Adı bile tuhafmış zaten adamın. Bak zaten ne müthiş espiriler patlatmışlar hemen, düşünme organı oturma organıyla yer değiştirmiş olan sevgili forumahalimizgillerden birileri, isim benzerliği espirisi... :)

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, Epihippas yazdı:

Bunlar politik hadisler,Şii-Sünni iktidar kavgası..hepsi uydurulmuş..

İktidardaysan istediğin hadis ve ayeti uydurabilirsin,engel yok ki?

Şiileri kötüleme maksatlı yazılmış,

Ali,Ayşe’yi zina ile suçlamış,

Sonra gökten ayet gelmiş,

Tırı vırı,mırı vırı..

Yersen,,ki yemiş görünüyorsun..

Bu konuyu başka bir başlıkta ele alacağım.

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, Epihippas yazdı:

Müslüman olmadığını söylüyorsun.

Niye müslüman olamadığını anlatırmısın?

Müslüman kurandaki ayetlere harfiyen inanır. Ben ise bir kısım ayetlerin değiştirilmiş olabileceğini, ayrıca diğerlerinin de harfiyen ve lafzen değil, öz itibarıyla ele alınması gerektiğini düşünüyorum. 

Sitelerde Paylaş
31 dakika önce, The_Individualist yazdı:

Newton da İncil ve İsa saplantısı olan bir adam ne yapalım yani şimdi ?

Teizm'in belirli bir bölge ve kişisi yok demek ..

Bir şey yapman gerekmiyor. Ben burada Goethe gibi bir edebiyat devinin ve bir aydının Muhammed'e nasıl yaklaştığını gösterdim.

Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...