Jump to content

Goethe'nin Muhammed şiiri.

Recommended Posts

Şimdi, Epihippas yazdı:

Müslüman değilim diyorsun,Goethe,Muhammad adlı şiir yazdı diye götün kalkıyor..

Sen ne ayaksın?

Bu tür ifadeleri bâri Goethe gibi insanların konu edildiği başlıklarda kullanmasanız?..

Adamın adından yola çıkılarak yapılan bayat esprilerden gına geldi zaten.

Adam senin peygamberine sövseydi o zaman da senin "götün kalkacaktı", değil mi? Sence bu işte bir terslik yok mu?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 184
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Goethe Doğu Batı Divanı’nın notlar ve araştırmalar kısmının “Muhammed” bölümünde Kuran’ın üslup güzelliğini şu sözlerle över:”Kuran’ın üslubu kati, müthiş, yer yer gerçekten ulvidir.”…Her şeyden evvel Kuran, Goethe’ye dini alakalarından dolayı çok çekici gelmiştir. İslâm dininin asıl esasları, Kur’an bildirdiği üzere, onun kendi dinî ve felsefî kanaatleriyle bağdaşıyordu. Bu esaslar şunlardı: Tevhit inancı, Allah’ın tabiatta tecelli etiği ve vahiy yoluyla farklı peygamberlerin insanlığa dini tebliğ ettiği,”mucize”yi reddetmek ve imanın hayır işlerinin gerçekleştirilmesinde müessir olduğu.”

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, Huuu yazdı:

Müslüman kurandaki ayetlere harfiyen inanır. Ben ise bir kısım ayetlerin değiştirilmiş olabileceğini, ayrıca diğerlerinin de harfiyen ve lafzen değil, öz itibarıyla ele alınması gerektiğini düşünüyorum. 

Ee Allah’ın lafı var ya,Kuran’ın koruyucusu benim diye..Allah’a laf mı çakıyorsun?

Yoksa Allah öyle demedi mi?

Kuran değiştirilebilir mi dedi?

Bunlar değiştirilibileri,değiştirilemez diye değiştirip,değiştirdiler mi ?

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, Huuu yazdı:

Evet yaa... işin mi yok senin, beni gibi tuhaf birine akıl vermeye kalkıyorsun! Git dizi film izle, sözcü gazetesi oku, ulusal kanal veya halk tv izle, ne bileyim, yap bir şeyler. Zaman değerli.... :)

Goethe mi? O kim ya!?! Adı bile tuhafmış zaten adamın. Bak zaten ne müthiş espiriler patlatmışlar hemen, düşünme organı oturma organıyla yer değiştirmiş olan sevgili forumahalimizgillerden birileri, isim benzerliği espirisi... :)

Valla ben ne bu gazeteyi okuyorum ne de bu kanalları izliyorum, genel olarak TV izleyen biri değilim (çocukken de sevmezdim) ama sen zırvacının Allah'ısın. Ruhçu, saçma sapan, cahilin önde gideni, tutarsız adamın tekisin. Sözcü'yü okuyup bahsini ettiğin kanalları izlesen azıcık beynin filan açılır belki, Ahmet Hulusi şarlatanı yerine onu takip etsen iki satır edep öğrenirsin.

Aptal saptal zırvalarla haşır neşirsin. Hepsi de bu... 

Cahilin bayrak sallayanı da sensin ayrıca. Osmanlı'da oğlancılık hikayesinde, bir akil insan'ın getirdiği linklerden sonra nasıl kıvırıp kıvrandığını gördük. Bilmemek hiç dert değil ama Halil İnalcık dedikten sonra bizzat onun elinden gelen kaynak karşısında kıvırman acayip kötüydü, tipik yarı cahil davranışıydı.

Cahil ve cahil olmayan kişi "bilmiyordum, teşekkürler" der. Yarı cahil ise bilmediğini yediremez, kıvırır, sonra da bel altı çalışmaya çıkar falan işte...

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Huuu yazdı:

Bu tür ifadeleri bâri Goethe gibi insanların konu edildiği başlıklarda kullanmasanız?..

Adamın adından yola çıkılarak yapılan bayat esprilerden gına geldi zaten.

Adam senin peygamberine sövseydi o zaman da senin "götün kalkacaktı", değil mi? Sence bu işte bir terslik yok mu?

Yalan ifadelerlerle buraya gelirsen karşılığını alırsın

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Epihippas yazdı:

Ee Allah’ın lafı var ya,Kuran’ın koruyucusu benim diye..Allah’a laf mı çakıyorsun?

Yoksa Allah öyle demedi mi?

Kuran değiştirilebilir mi dedi?

Bunlar değiştirilibileri,değiştirilemez diye değiştirip,değiştirdiler mi ?

Bu açtığım başlığın konusundan pek ayrılmak istemiyorum, ama şu kadarını söyleyeyim, Kuran o dönem, o topluma getirilmiş bir kitaptı. Buna çeşitli kesimlerden müdahaleler oldu. Içerik olarak çok gelişkin ve kapsamlı bir kitap, ama ona yüklenen kutsallık havası, onun içeriğini gölgede bırakıyor. Neyse, buna sonra, başka yerde değiniriz.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Valla ben ne bu gazeteyi okuyorum ne de bu kanalları izliyorum, genel olarak TV izleyen biri değilim (çocukken de sevmezdim) ama sen zırvacının Allah'ısın. Ruhçu, saçma sapan, cahilin önde gideni, tutarsız adamın tekisin. Sözcü'yü okuyup bahsini ettiğin kanalları izlesen azıcık beynin filan açılır belki, Ahmet Hulusi şarlatanı yerine onu takip etsen iki satır edep öğrenirsin.

Aptal saptal zırvalarla haşır neşirsin. Hepsi de bu... 

Cahilin bayrak sallayanı da sensin ayrıca. Osmanlı'da oğlancılık hikayesinde, bir akil insan'ın getirdiği linklerden sonra nasıl kıvırıp kıvrandığını gördük. Bilmemek hiç dert değil ama Halil İnalcık dedikten sonra bizzat onun elinden gelen kaynak karşısında kıvırman acayip kötüydü, tipik yarı cahil davranışıydı.

Seni kızdırmak güzeldi! :)

Osmanlı'da oğlancılık konusunu bilmeyen mi var yahu? O dönem şiirlere de geçmiş. Ben de biliyorum tabii. O devirde pek çok yerde vardı. Osmanlı kadın sevmeyi Mısır sosyetesinden öğrenmiş. Yâni kadına aşık olunacağını falan... :)

Bak, biliyormuşum, değil mi?..

Neyse, konuyu değiştirme lütfen. Burada Goethe gibi bir dev adamın Muhammed'e olan hayranlığından söz ediyoruz. 

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, Huuu yazdı:

Uww, süper kaynakmış hakikaten.

Ben ikna oldum.

Sen bizle kafa mı buluyorsun, nedir? Goethe'yi resmen Müslüman ilan etmiş adam. 

Nasıl bu kadar ahlaksız olabiliyorsunuz bilmiyorum ki. Kaldı ki Müslüman olsa ne olacak? Buraya gelip başlık açacak ve İslam-Muhammed güzellemesi mi çekeceksin onun üzerinden?

Sen bu başlıkta resmen tebliğ yapıyorsun. 

tarihinde Türk Ateist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Sen bizle kafa mı buluyorsun, nedir? Goethe'yi resmen Müslüman ilan etmiş adam. 

Nasıl bu kadar ahlaksız olabiliyorsunuz bilmiyorum ki. Kaldı ki Müslüman olsa ne olacak? Buraya gelip başlık açacak ve İslam-Muhammed güzellemesi mi çekeceksin onun üzerinden?

Okumuyorsunuz... Aynı yerden, bakın:

"Her şeyden evvel Goethe’nin yukarda asıl anlamında iktibas edilen İslâm inanışından, yani Allah’ın iradesine teslimiyetten Divan şairinin gizlice ihtida edip İslâm’a geçtiğini ve bundan dolayı onun yeni dinine taraftar kazanma gayesi güttüğünü söylemek tamamen yanlış olurdu. Goethe’nin başka bir dine geçmeye ne kadar az önem verdiğini “Hikmetler Kitabı (Buch der Sprühe)’ndaki bir dörtlük ortaya koymaktadır. Goethe’nin bu dörtlüğü Sadî’nin Gülistan’da geçen ve İran’da atasözü haline gelen bir hikmete gönderme yapmaktadır:

“İnsan, İsa’nın eşeğini/ Götürseydi Mekke’ye,/Olmazdı daha terbiyeli/Bilakis eşek kalırdı yine.” 

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Kripto fetöcü veya başka fraksiyondan siyasal islamcı bir tip bu..

Güya kendini gizleyip tebliğ yapmaya çalışıyor.

Siz forumda etkili bir insansınız.

Forum yöneticilerine iletirseniz sevinirim.

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, Huuu yazdı:

Okumuyorsunuz... Aynı yerden, bakın:

"Her şeyden evvel Goethe’nin yukarda asıl anlamında iktibas edilen İslâm inanışından, yani Allah’ın iradesine teslimiyetten Divan şairinin gizlice ihtida edip İslâm’a geçtiğini ve bundan dolayı onun yeni dinine taraftar kazanma gayesi güttüğünü söylemek tamamen yanlış olurdu. Goethe’nin başka bir dine geçmeye ne kadar az önem verdiğini “Hikmetler Kitabı (Buch der Sprühe)’ndaki bir dörtlük ortaya koymaktadır. Goethe’nin bu dörtlüğü Sadî’nin Gülistan’da geçen ve İran’da atasözü haline gelen bir hikmete gönderme yapmaktadır:

“İnsan, İsa’nın eşeğini/ Götürseydi Mekke’ye,/Olmazdı daha terbiyeli/Bilakis eşek kalırdı yine.” 

Goethe’nin İslâm ve onun Peygamberi Hz. Muhammed (569-632) ile olan ilişkisi şairin hayatında en hayret verici fenomendir. Görülecektir ki o Müslümanların dinine bilhassa içten bir alaka geliştirmiştir.” Goethe “Doğu Batı Divanı” isimli eserinde “ kendisinin Müslüman olduğu “ yolundaki söylentiyi reddetmemektedir.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Goethe’nin İslâm ve onun Peygamberi Hz. Muhammed (569-632) ile olan ilişkisi şairin hayatında en hayret verici fenomendir. Görülecektir ki o Müslümanların dinine bilhassa içten bir alaka geliştirmiştir.” Goethe “Doğu Batı Divanı” isimli eserinde “ kendisinin Müslüman olduğu “ yolundaki söylentiyi reddetmemektedir.

Doğru, orada da öyle demiş. Bütün ipuçlarını ele almış işte. Ne var bunda?

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Epihippas yazdı:

Bu durumda bir daha sana kendi açtığım başlıklarda cevap vermeyeceğim. Umarım anlarsın. :)

Sitelerde Paylaş
Alıntı

Goethe was no more a fundamentalist Christian than Hafez was a fundamentalist Moslem. Both were considered somewhat heretical by their respective circles. That Goethe was inspired by the ghazels of Hafez is beyond dispute; but to say that Goethe left Christianity to convert to Islam is as riduculous as to say that he worshiped the Greek gods because he alluded to greek mythology in the second part of Faust. Goethe was eclectic and I think his sympathy for Hafez was that he recognised in him a kindred spirit: above sectarian strife, a lover of women(the eternal feminine) and wine.

I have no issue with mentioning this in a section about Goethe's West-Ostlicher Divan but it is revisionist history to say that Goethe "converted" to Islam.Master Cranky Hucklebubble (talk) 17:20, 6 December 2008 (UTC)Master Cranky Hucklebubble

Now the problem is that a lot of references and sources are primaly avaible in german. For example from Prof.Katharina Mommsen, who studied more then anyone else the relationship of goethe to islam. i am trying to give the english readers more transparency to this topic, but first i have to find some english sources. also, i will give you the english translation to the quotes of 82.83.134.219. greetings from germany.--The Benvolio 14:00, 30 August 2007 (UTC)

https://en.wikipedia.org/wiki/Talk%3AJohann_Wolfgang_von_Goethe#Goethe_.26_Islam

- Goethe'nin Müslüman olup olmadığı tartışmalı bir konudur.

Şöyle açıklamaya çalışayım: Düşünen insanlarda çeşitli dini inançlara karşı belli bir sempati, belli bir düşünce biçimini beğenme durumu olabilir. Ben çeşitli filozofları beğendiğim gibi, örneğin Tibet Budizmini de beğeniyorum. Ama budist değilim. Veya Alevi değilim, ama Aleviliğin bazı yönlerini çok beğeniyorum. Hatta ortalıkta "Ben şamanım, Ben Şamanistim" diye dolaşmıyorum, ama Sibirya şamanizmi ile ilgili kitaplar okudum. Şair olsaydım bu saydıklarımın hepsi hakkında şiir de yazabilirdim.

Bize tuhaf geliyor. Ama "Entelektüel özgürlük" denen bir şey vardır. Hele ki 1700'lü yılların Alman bir şairi için.

Goethe de Kuran'I okumuş ve beğenmiştir. Oryantalist olarak değil de konunun özünü anlayarak okumuş olsa gerek ki bu şiiri yazmıştır.

Ama Goethe'Nin piyes'lerinde Yunan Tanrılarına da yer verilir. Oysa Goethe pagan değildir.

/Öyle olacaksın hayatta. Onu da oku, bunu da öğren, şunu da tanı, onu da yorumla. Ve, şimdi aklıma geldi, benim Ateizm'den uzaklaştığım nokta da bu. Siz resmen diyorsunuz ki "Ateist oldun mu, Dini, veya bu forum söz konusu olduğunda, İslam'In herhangi bir yönünü beğenemezsin" 

Bu Ateist bir yaklaşımdır, ama zihni özgür bırakan yaklaşım değildir. 

Rahat / serbest düşünen insan işte Goethe gibi olur. Yoksa o düşünmek bile değildir. O bir kalıptır. Kalıp da sıkıcıdır. 

Kenan Evren de işte bunu yapmıştır. Çok büyük hatalarının en büyüğü belki budur. 

Söz konusu düşünce olduğunda, ben her yere girip çıkabilmeliyim. Nereye istersem. bu böyle.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

- Benim istemediğim bunun Jaques Cousteau olayı haline gelmesidir.

Cousteau hem müslüman değildir hem de "denizlerin karışmaması" filan yok benim bildiğim. Şehir efsanesi.

Yusuf İslam vardır (70'lerin müzisyenlerinden). O da kendi seçip olmuştur. Büyütülecek bir şey de değil. 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Epihippas yazdı:

Siz de raporlayın, raporlama nedeninizi de belirtin sevgili arkadaşım. Yöneticiler her raporu ciddiye alır ve inceler. Ben de iletirim tabii.

Ama normal olmadığı kesin. Müslüman değilim deyip duruyor, her fırsatta İslam güzellemesi yapıyor. 

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Donatello23 yazdı:

Şöyle açıklamaya çalışayım: Düşünen insanlarda çeşitli dini inançlara karşı belli bir sempati, belli bir düşünce biçimini beğenme durumu olabilir. Ben çeşitli filozofları beğendiğim gibi, örneğin Tibet Budizmini de beğeniyorum. Ama budist değilim. Veya Alevi değilim, ama Aleviliğin bazı yönlerini çok beğeniyorum. Hatta ortalıkta "Ben şamanım, Ben Şamanistim" diye dolaşmıyorum, ama Sibirya şamanizmi ile ilgili kitaplar okudum. Şair olsaydım bu saydıklarımın hepsi hakkında şiir de yazabilirdim.

Bize tuhaf geliyor. Ama "Entelektüel özgürlük" denen bir şey vardır. Hele ki 1700'lü yılların Alman bir şairi için.

Goethe de Kuran'I okumuş ve beğenmiştir. Oryantalist olarak değil de konunun özünü anlayarak okumuş olsa gerek ki bu şiiri yazmıştır.

Ama Goethe'Nin piyes'lerinde Yunan Tanrılarına da yer verilir. Oysa Goethe pagan değildir.

/Öyle olacaksın hayatta. Onu da oku, bunu da öğren, şunu da tanı, onu da yorumla. Ve, şimdi aklıma geldi, benim Ateizm'den uzaklaştığım nokta da bu. Siz resmen diyorsunuz ki "Ateist oldun mu, Dini, veya bu forum söz konusu olduğunda, İslam'In herhangi bir yönünü beğenemezsin" 

Bu Ateist bir yaklaşımdır, ama zihni özgür bırakan yaklaşım değildir. 

Rahat / serbest düşünen insan işte Goethe gibi olur. Yoksa o düşünmek bile değildir. O bir kalıptır. Kalıp da sıkıcıdır.

Çok doğru... tamamen katılıyorum. Buradaki gençlerin anlamadığı husus bu.

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, Türk Ateist yazdı:
15 dakika önce, Epihippas yazdı:

Siz de raporlayın, raporlama nedeninizi de belirtin sevgili arkadaşım. Yöneticiler her raporu ciddiye alır ve inceler. Ben de iletirim tabii.

Ama normal olmadığı kesin. Müslüman değilim deyip duruyor, her fırsatta İslam güzellemesi yapıyor. 

Bunları okuduğum için sizlerin yerine ben utanıyorum. Hem bu kadsr akılsız olduğunuz için, hem de böyle ihbarcı bir kişiliğe sahip olduğunuz için...

Bu alıntıyı kaybolmasın diye, arşivde dursun diye yaptım. Siz devam edin. 

Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...