Jump to content

Nasrettin hocanın en sevdiğiniz fıkrası

Recommended Posts

- Hoca ile komşusu İmad bir gün ava çıkalım demişler. Tabi o zaman av demek dağa çıkıp birkaç gün belki hafta av peşinde koşmak demek. Neyse bunlar çıkmış dağa, girmiş ormana ilk geceyi etmişler. İmad demiş "Hoca, karıyı bıraktın geldin ava. Ya sen yokken başka herifler senin karıyı severlerse." Hoca demiş, "İmad ben onu felan komşuya emanet ettim". İmad'da demiş "hoca ya o komşun senin karıyı severse." Öyle deyince hocanın içine kurt düşmüş tabi. Peki, demiş Hoca "sen karını kime emanet ettin İmad". İmad'da demiş "vallahi hoca ben Allah'a emanet ettim". Hoca başlamış gülmeye. İmad'da demiş "Hoca neye güldün?". Hoca, İmad'a dönmüş demiş "Öyle birine emanet etmişsin ki karını, günde yüz kere sevseler kimseye bir şey demez."

- Hoca'nın huysuz bir eşeği varmış. Nereye gidecek olsa başına bela açarmış. Yularını çeker gelmez, ardına geçer çifteler, üstüne biner yürümez... Elinde kalmış velhasıl. Bir gün hocaya akıl vermişler "hoca, eşeğin baktın inat ediyor, yürümüyor, kıçına az acı sür o zaman yürür." İyi demiş hoca. Hoca çıkmış odun kesmeye, işini halletmiş, yüklemiş eşeğe deh demiş, huysuzluğu tutmuş gene eşeğin. Bakmış hoca olacak gibi değil, çıkarmış acıyı, bol bol sürmüş eşeğin kıçına. Hayvan acıyı hissedince başlamış koşmaya. Hocanın yükü, kefesi ne varsa almış kaçıp gidiyor. Hoca başlamış ardından koşmaya ama yakalanacak gibi değil. Bakmış olmayacak, çıkarmış acıyı kendi kıçına da sürmüş Hoca. Acıyı duyunca o da vermiş eşeğin ardına, eşek önde bu arkada, koşuyorlar. Velhasıl, bunlar koşarken Hoca'nın evinin önünden geçmişler hocanın karısı da bunları görmüş. Bakmış eşek önde koşuyor, hoca da ardında, karı da takılmış eşeğin peşine koşmaya. Hoca arkadan bağırmış karısına "ulan bilmem neyini ne ettiğimin karısı, bırak eşeği beni tut beni, yoksa memleketi delip geçecem."

Sitelerde Paylaş
  • İleti 93
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Dünyanın bilinen en eski esprisi/fıkrası Mesopotamyadan, daha doğrusu Sümerler´den.

Hemde kapı gibi kayıtlı, yani öyle rivayete falan dayanmayan cinsinden.

Onlar, bakın neye gülüyorlarmıș:
"Eskiden beri hiçbir zaman ne olmamıștır?. Kocasının kucağında bir kadın oturuyor ve hiç osurmuyor !"

Kahkahayla gülmeseniz de, muhtemelen azıcık gülümseyeceksiniz.
Bana sorarsanız, dünyadaki fıkraların/esprilerin çoğunluğu müstehcendir, seksle hașır neșirdir.

Taa 4000 sene evvel Sümerli kardeșlerimizin bile espri yeteneği varmıș.
Bu da bana gayet doğal geliyor, çünkü canlılığın yegane hedefi üremektir.

Yani seks yap, ki üre. Üreyemiyorsan bari esprisini yap, onu da yapamıyorsan seks yapma kardeșim.:D  

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
6 saat önce, Tengiz yazdı:

- Hoca ile komşusu

Şu saçmalıklarda ne bir espri var, ne bir incelik var, ne gülünecek bir şey var, bunlar ne komik, ne anlamlı, ne güzel, ne de fıkra! Bunlar saçma sapan zırva hezeyanlar. Bunları fıkra diye anlatmak için bayağı bir zeka düzeyi gerekiyor!

Nasrettin hocayı bu saçmalıklara indirgemek ulusal kültüre bir ihanet ve bir skandaldır.

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, kavak yazdı:

Dünyanın bilinen en eski esprisi/fıkrası

Evet şimdi bunu ele alalım. İnsanların duyarlılıkları aynı değildir. Ben şahsen solunan hava kalitesine çok önem veririm. Kalitesiz havadan çok rahatsız olurum. O yüzden bu tür espri olduğu iddia edilen şeyler beni güldürmez, tersine itici gelir. İsteyen komik bulup elbette gülebilir.

Ama kimse kalkıp da ulusal bir değer olan, ulusal kültürü temsil eden bir hayali de olsa kişiliğe bez hevenklik yaptı diye pislik atamaz!  Bunu yapanın ağzına o lafı geri sokup ters tarafından çıkarmak ulusal bir görevdir.

Bu halka karşı ulusal görevlerimi yerine getirmek için son zamanlarda bayağı bir isteksiz olsam da yine de arada bir duyarlılığım tutabilir. Eee can çıkar huy çıkmaz demişler. Değmez bu halka ama... İşte huy! :D

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, kavak yazdı:

bari esprisini yap, onu da yapamıyorsan seks yapma

Yanlış ve tam ters düşünüyorsun. Dediğinin tam tersine, seks lafı edilen değil, icraati yapılan bir konudur. İcra ediyorsan, lafını etmezsin. Sadece icra edersin. Lafını etmeye gerek yoktur. İcra edemiyorsan çeneye vurur, habire lafını açmak istersin. Olay budur.

Örnek vereyim: İhtiyacını normal görüyorsan, kabız değilsen ya da ishal değilsen her şey normalse çıkınca şöyle yaptım böyle ettim diye anlatır mısın? Hayır. Ama sıkıntın varsa dert yanarsın, anlatırsın, hatta doktora koşar ona anlatırsın, ki akıllıca olanı da budur.  

Fıkrası bile var kadın üç kere boşanmış niyeymiş birinci kocası piyanistmiş, ikincisi boyacıymış filan neyse peki üçüncüden niye boşanmış? Çünkü sadece lafını ediyormuş, icraat yokmuş! Tabii ben özetledim ve bir de bunu herkes karşı olduğu görüşe uyarlayarak anlatır. İşte filan partiliymiş, bol çene yapar icraat sıfırmış şeklinde... :D

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Radikal Kemalist yazdı:

Söylentiye göre Ahi Evran ve Nasrettin aynı kişilermiş. Nasrettin Hoca Anadolu'daki Moğol işgalina direnirken Celalettin Moğollara çalışıyormuş ve sonunda Nasrettin'i öldürtmüş.

Bunu duymamıştım. Yalnız Celalettin'in Moğolları öven sözlerinin olduğu kayıtlarda var deniliyor. O da şu şekilde: Hülagu Bağdat'ı kuşatıp bir türlü alamayınca tüm orduya atlar dahil üç gün oruç tutmalarını emretmiş. Bu üç günlük oruç sonucunda cenabı hak :D fethi nasip ve müyesser :D eylemişmiş!

Bilemiyorum üstü kapalı övmüş olabilir mi, Celalettin Selçuklu hanlarından saygı görmüş, yazdığı kitabe Konya surlarına nakşedilmiş birisi. Bu kitabe de güzel aslında yani, ben beğendim. Düşmanın aşamayacağı, ama haset ve ihtilafü tefrikanın aşabileceği bu muhkem surlar filan diye güzel laflar ediyor. Bu kitabe ne yazık korunamamış, surlar gibi o da ortadan kalkmış. Surlardan kalan son bir parçayı bir şemsiye kubbe ile korumayı akıl etmişler.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, Radikal Kemalist yazdı:

En saçması da Timur ile olan fıkrasıydı bence. Aralarında 200 sene fark var bir kere. Kim kıçından uydurdu acaba böyle bir şeyi?

Ben Nasrettin hoca diye birinin yaşamış olduğunu düşünmüyorum. Tarihsel bir kanıt belge de yok bildiğim kadarıyla. Türbesi denen yere zarar vermeden bir tünel ile ulaşılıp örnek alınması gerekir ama İslam geleneği böyle şeylere izin vermiyor. Özellikle Muhammedin mezarı denen yer için böyle bir şeye kalkışmak kıyameti koparır "hafizanallah ve iyyaküm"! :lol:

Çok geri ve yobaz bir toplum olmak bir utanç ama işte ne yaparsın... Sırf Atatürk'ün yüzünden umudumuzu yitirmeyi bir türlü başaramıyoruz.

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, democrossian yazdı:

Evet şimdi bunu ele alalım. İnsanların duyarlılıkları aynı değildir. Ben şahsen solunan hava kalitesine çok önem veririm. Kalitesiz havadan çok rahatsız olurum. O yüzden bu tür espri olduğu iddia edilen şeyler beni güldürmez, tersine itici gelir. İsteyen komik bulup elbette gülebilir.

Epeyi gerginsiniz, bunu taa buradan görmek mümkün.

Nasreddin Hoca`nın yașadığı bile meçhul, bana sorarsanız, yüzlerce yıldan beri zamanımıza gelen bir efsane.

Severim kendisini, ismini duyunca bile gülümserim.

Yahu adı üstünde iște, espri. Bașka bir șey degil. Beğenirsiniz, beğenmezsiniz.

Bunları kimlerin yazdığı bilinmezken, hangilerinin Hoca´nın olduğuna kim veya hangi merci karar veriyor ?

Ayrıca hayatın kendisi müstehcenken,  Nasreddin Hoca fıkralarında müstehcenlik olması doğal.

Ulusal değer falan diyorsunuz ya; Bu değerlerin içinde müstehcen fıkralar olmayacak mı ?

4 saat önce, democrossian yazdı:

Yanlış ve tam ters düşünüyorsun.

Yoo, Sizde bir terslik var.:)

Seks, hem kadınların ve bilhassa erkeklerin (Sizi bilemem tabii ) ağzından hiç eksik etmedikleri bir meseledir.

Piyasadaki fıkraların 90% seks üzerinedir, doğal olan da budur.

Hasılı o bir cümlelik esprime, sadece gülümseyip geçmek varken, bu kadar yazı döșüyorsunuz.

Bu normal değil, azizim.

Nasreddin Hoca´nın kulakları çınlasın, bizim bu yazdıklarımıza șimdi kıçıyla gülüyordur.:)

Sitelerde Paylaş

Asıl sen gerginsin. Söylediklerine karşı çıkılması seni acayip geriyor. Halbuki normal olan bu, söylediklerine karşı çıkılması. Çünkü hiç kimse kimseyle tamamen aynı görüşte olamaz. Bu yüzden bu kadar gerilmene gerek yok. İnsan insanın aynasıdır, benim gergin olduğum kanaatine varman, kendi gerginliğinden. Bende kendini görüyorsun. Ben hiç gergin filan değilim.

Konu son derece açık. Ben Nasrettin hoca yaşamamıştır dedim zaten, bunu nasıl gözden kaçırdın, gergin olduğun için! Tam da benim söylediklerimi söylediğinin fakında bile değilsin gerginliğinden. Nasrettin hoca yoktur, bizim kültürümüz onu nasıl yaratırsa öyle hayat bulacaktır diyorum, bir bunu şimdi anlayamıyor musun? Nasrettin hocayı bir pezevenk yapamayız tam da bu yüzden diyorum, bunu nasıl anlamazsın? Şimdi tutup Nasrettin hocamızı pezevenk yapalım mı, bunu mu savunacaksın bana! Kıvırtmadan açık şekilde evet ya da hayır de. Nasrettin hocayı pezevenk yapalım mı yapmayalım mı! Kararını ve yanıtını açıkça ver!  

Diğer konuyu sana örneğiyle anlattım. Bu konu da açık ve nettir. Seksi ağzından düşürmeyenler onu icra edemeyenlerdir. Nokta.

Bu apaçık konuda daha fazla lafa gerek yok. Başka konuya geçeyim: Benim en önem verdiğim konu, daima doğruyu, sadece doğruyu söylemektir. Bekir Coşkun'un en sevdiğim köşe yazarı olmasının nedeni, köşesinin ismidir: Onuncu Köy. Bu bence enfes bir adlandırma. Bekir Coşkun hiç bir şey yazmasa bile köşesinin adı yeter! Daima ve sadece doğruyu söyleyip her köyde yola çıkmaya her an hazır olmak ve dokuzuncu köyde de onuncu köye doğru yola çıkmak için hazırlanmak benim hayatımın parolası.

Kimseye Nasrettin hoca pezevenktir dedirtmem. Nasrettin hoca benim toprağımın özbe öz malı. Ona pezevenk diyecek adam ordinaryüs prof da olsa o iftirasını ağzına geri sokar, ters tarafından çıkartırım. Bu kadar! Pertevdi mertevdi dinlemem!

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, Tengiz yazdı:

Hoca bu bilim disiplininden geldiği için bu kitabı cesaretle neşretti ve o yüzden bu kitap yasaklandı. Senin gibi sonra görme elit, kültür düşmanları yüzünden.

Yazılı eserler, tarihi eserler, arşiv eserleri zırva değildir. Senin sonradan görme elit kafan bunlara basmaz. Bunlar bizim arşivimiz, bizim tarihimiz ve utanacak bir şey de yok.

Hoca ve onunla cadı kazanına konan Behice Boran gibi değerli birkaç akademisyen Atatürk'ün en değerli bakanlarından biri olan Hasan Âli Yücel tarafından sürekli desteklenir ve kollanırken, Türk-İslam sentezi denen ucube tırmanmaya başladıktan sonra, başkanı olduğu Halk edebiyatı Kürsüsü kapatıldı, o da kalkıp Fransa'ya gitti ve yerleşti. Köy Enstitüleri ile tam olarak aynı zamanda ve aynı nedenden...

Kendini Atatürkçü zanneden, Müslümanlara durmadan zombi diyen ve onulmaz cahiller olarak gören sözde ateistimiz de kalkıp oh iyi olmuş diyor şu işe. 

Kafası elit falan değil dostum. Elitizm kendi kültüründen utanmanı, kültüre ait dinamikleri yok saymanı salık vermez. Tam tersi, bilmeli, öğrenmeli ve mümkünse aktarmalısın ki gelecek nesiller tarihini, kültürünü, dönemin anlayışını her yönüyle bilsin.

İslam da bizim, Osmanlı da bizim, Divan Edebiyatı da bizim, halk edebiyatı da bizim, o halkın ürettiği kültür de her şeyiyle bizim. 

Seversin sevmezsin, başka şey. Ama bunların hepsi bizim geçmişimiz, gerçeğimiz. Elit bunu bilir ve öğrenmekten de zevk alır.

"Aman da yok sayalım, hadis eler gibi eleyelim Müslümanlar gibi" diyen kafa, kasabalı kafasıdır. Köylü demiyorum bak. Kasabalı. Köy Enstitülerini kapatanlar da bu kafalardı işte. Dinciyle aynı kafaya gelmek ancak bu tip adamların becerebileceği bir şey olabilir.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, democrossian yazdı:

Asıl sen gerginsin. Söylediklerine karşı çıkılması seni acayip geriyor. Halbuki normal olan bu, söylediklerine karşı çıkılması. Çünkü hiç kimse kimseyle tamamen aynı görüşte olamaz. Bu yüzden bu kadar gerilmene gerek yok. İnsan insanın aynasıdır, benim gergin olduğum kanaatine varman, kendi gerginliğinden. Bende kendini görüyorsun. Ben hiç gergin filan değilim.

Valla helal olsun, dostum.  Bence Siz konuya ilișkin ilk iletimi tekrar okuyunuz.

Gerilmiș havayı, yumușatmaya çalıșan benim. Bu güzelim konunun içtine ettiniz desem, yeridir.

Gergin degilmiș, biz de inandık.

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, democrossian yazdı:

Soruma yanıt ver, laga luga yapma. Nasrettin hocaya pezevenk denilsin mi denilmesin mi. Boş lafa karnım tok. Beni ilgilendiren bu.

Siz soruma yanıt verdiniz mi, muhrerem ?

Sorum yukarıda, hani okumadı diyorsunuz ya, o bakımdan söylüyorum ...

Nasreddin Hoca bu toplumu, kültürü temsil ediyorsa, fıkralarında bu toplumun değerlerini(her șeyiyle) yansıtmasıda doğaldır.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...