Jump to content

Nasrettin hocanın en sevdiğiniz fıkrası

Recommended Posts

Sayın arkadaşlar, başlığı açtığıma pişman olmuş gibiyim, hakaretsiz ve birbirinizi kırmadan da tartışılabilir, üstelik medeni tartışma kabiliyetine sahip olduğunuz halde anlamakta güçlük çekiyorum.

Sayın democrossian, kendini son derece haklı görsen dahi zoraki kabul ettirmeye çalışman bir eksi değil mi sence?

Örneğin Atatürk bize göre tartışılmaz bir liderdir, ancak onun bilinçli olarak dayatılması sonucu ne gibi antipati oluşturduğunu hepimiz gördük.

Oysa Atatürk dayatılmadan adam gibi anlatılsaydı bu kadar düşmanı, sevmeyeni olmayabilirdi.

Bir başka örnek, kazanmak amacıyla gerçekleri öğretmeye çalıştığın bir dindara doğrudan allah yok dersen sonucu malumunuzdur...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 93
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Benim anlamadığım, bu hırsın, bu nefretin, bu gruplaşıp alt kültüre ille de dahil olma arzusunun nereden geldiği...

Şurası alt tarafı bir forum. Birlerini -ki bunlara Müslümanlar da dahil, - ezmek, düşünceleri kabul ettirmek için olmadık yollar denemek, en çok ve en iyi ben bilirim diye düşünüp insanlara zorbalık yapmak için ne tür bir motivasyona ihtiyaç var, bu motivasyon nereden geliyor, hiç anlamıyorum.

Şurada alt tarafı tartışıyor insanlar. Bunu zorlaştırmanın anlamı yok, kimsenin kimseyi tanımadığı bir ortamda kişilik savaşı vermenin gereği yok.

Trollerle, politik düşüncelerinin propagandasını yapmak için arka yollardan dolaşmayı meslek edinmiş ahlaksızlarla yeterince uğraşıyoruz zaten. Onların amacı belli hadi...

Diğerlerine ne oluyor, amaçları ne, ne tür arızaları var da ateizmi birinci kimlikleri haline getirip tanrıcılık oynamaya koyuluyorlar, anlamak mümkün değil.

Hepimiz insanız. Birbirimizi tanımayız etmeyiz, ortak noktamız olan ateizm hakkında konuşmak, dinler hakkında tartışmak ve kendimize benzediğini düşündüğümüz insanlarla sanal da olsa bir araya gelebilmek için buradayız.

Ötesi yok bunun. Kimse kimseden üstün değil, bilgisi görgüsü daha fazla olan birileri varsa onlardan yararlanma ve mümkünse gelişmeye çalışma derdindeyiz. Bazen sert tartışmalar yaparız, sinirleniriz ve bunu da gizlemeyiz ama çiş yarışı, zorbalık, saygısızlık başka bir şey.

Yok kimsenin böyle bir hakkı. Zorbalıkla fikir dayatmak isteyene kimse müsamaha göstermez, bir noktadan sonra da haddini bildirmekten çekinmez. İki paralık bilgin yok, olayın ne olduğundan haberdar değilsin ama çıkmışsın ortaya, millete saydırıp duruyorsun. Sustukları, dokunmadıkları halde hem de.

Bu tip takıntıları olanlar, kompleksleri bulunanlar hiç girmesin tartışmaya. 

Ben bilgili insanın kapısında yatar, iki satır bir şey öğreneyim, bir yanlışım varsa düzelteyim diye kölesi olurum. Hiç çekinmem, utanmam, üstüne üstlük gurur duyarım. 

Ama bu democrassian gibi tipler doğuştan her bilgiyle donatılıp dünyamıza ışınlanmış olduklarından hata kabul etmiyor, yanlışını düzeltene manyak gibi saldırıp ben ben ben diye günlerce paralanıp duruyor.

E sıktı artık... Gitsin tedavi falan olsunlar.

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Sayın arkadaşlar, başlığı açtığıma pişman olmuş gibiyim,

:D Merak etme dostum, ben söylenmesi gerekeni söyledim ve ilave edecek sözüm yok. Herhangi bir kültürel değere hakaret eden olursa beni tekrar karşısında bulur. Olay bundan ibaret.

Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, bilgivehis yazdı:

zoraki kabul ettirmeye çalışman

Nasıl yani zoraki? Öyle bir şey olamayacağını sen de biliyorsun. Atatürk nasıl dayatıldı anlamadım. Atatürk'ü seven büyük bir kitle olması sevmeyen kesim için bir dayatma mı oluyor? Dayatma olmasın diye Atatürk'ü unutmalı, aklımızdan çıkarmalı mıydık? Onların dayatma hissetmemesi için hiç Atatürk'ten bahsedilmemesi gerekiyor! :D

Sitelerde Paylaş

İslam dinine ait mizah hiç ilgimi çekmiyor.  

Fakat sizlere daha eğlenceli bir fıkra paylaşabilirim

Lenin ölüyor ve Tanri onu Cehenneme koyuyor. 
Ama bu Lenin durur mu hic, basliyor cehennemde insanlari örgütlemeye. 
-"Bakin, biz burada yaniyoruz, aci cekiyoruz, öbürleri orada cennette 
rahatla bollukla yasiyorlar olmaz böyle" diyor ve cehennemde insanlar 
ayaklanmaya basliyor. Melekler hemen gidiyorlar Tanriya; 
- "Tanrim Lenin cehennemi karistirdi insanlar ayaklandi" diyorlar. Tanri da; 
-"O zaman onu alin Cennete koyun" diyor. 
Bu sefer de Lenin cennette basliyor konusmaya; 
- "Bakin, biz burada bolluk icinde yasarken cehennemde yoldaslarimiz aci 
cekiyor, yaniyor, buna izin vermeyelim" diyerek orayi da karistiriyor. 
Melekler hemen gidiyorlar yine Tanrinin huzuruna; 
- "Tanrim" diyorlar, "Lenin orayi da karistirdi insanlar cennette de 
ayaklandilar ne yapalim?" 
Tanri; 
- "Getirin şu Lenin'i karşıma bakayım" diyor. 
Melekler gidip getiriyorlar Lenin'i, Lenin giriyor 
Tanrı'nin odasına, kapılar kapaniyor aradan 1saat 
geçiyor, 2 saat geçiyor, Lenin çıkmıyor odadan... 
Melekler iyice merak etmeye basliyorlar... Saatler sonra kapi aciliyor; 
Lenin cikiyor icerden. Hemen giriyorlar melekler iceri; 
"Tanrim, ne oldu bu kadar ne konustunuz?" diye soruyorlar. 
Tanri: 
- "Ssst! Tanri yok, hepimiz kardesiz!!!" 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, democrossian yazdı:

Nasıl yani zoraki? Öyle bir şey olamayacağını sen de biliyorsun. Atatürk nasıl dayatıldı anlamadım. Atatürk'ü seven büyük bir kitle olması sevmeyen kesim için bir dayatma mı oluyor? Dayatma olmasın diye Atatürk'ü unutmalı, aklımızdan çıkarmalı mıydık? Onların dayatma hissetmemesi için hiç Atatürk'ten bahsedilmemesi gerekiyor! :D

Kenan Evren'in bir taraftan kuran kursları açarken diğer taraftan Atatürkçü görünmesi ve Atatürkçü görünüp de ülkeye zarar veren yöneticileri göz önüne getirirsek, Atatürk'e karşı antipati oluşması için yapılan bir dayatma ve bilinçli bir hareketti...

Sitelerde Paylaş

Tanrı sanırsam "hepimiz yoldaşız" demiş olmalı.

Fakat Lenin'in ikna yeteneğini o kadar abartmamak lazım. Atatürk'ünki daha üstün. Çünkü Atatürk Lenin'i padişahlığı kaldırınca Bolşevik sistemi kuracağına ikna etmiş ve olanca yardımı almış adam!

Hatta Atatürk ölünce Stalin Lenin'in kandırıldığını öne sürerek yardımlar karşılığında Kars'ı istemiştir. 

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Mega Ateist yazdı:

İslam dinine ait mizah hiç ilgimi çekmiyor.  

Fakat sizlere daha eğlenceli bir fıkra paylaşabilirim

Lenin ölüyor ve Tanri onu Cehenneme koyuyor. 
Ama bu Lenin durur mu hic, basliyor cehennemde insanlari örgütlemeye. 
-"Bakin, biz burada yaniyoruz, aci cekiyoruz, öbürleri orada cennette 
rahatla bollukla yasiyorlar olmaz böyle" diyor ve cehennemde insanlar 
ayaklanmaya basliyor. Melekler hemen gidiyorlar Tanriya; 
- "Tanrim Lenin cehennemi karistirdi insanlar ayaklandi" diyorlar. Tanri da; 
-"O zaman onu alin Cennete koyun" diyor. 
Bu sefer de Lenin cennette basliyor konusmaya; 
- "Bakin, biz burada bolluk icinde yasarken cehennemde yoldaslarimiz aci 
cekiyor, yaniyor, buna izin vermeyelim" diyerek orayi da karistiriyor. 
Melekler hemen gidiyorlar yine Tanrinin huzuruna; 
- "Tanrim" diyorlar, "Lenin orayi da karistirdi insanlar cennette de 
ayaklandilar ne yapalim?" 
Tanri; 
- "Getirin şu Lenin'i karşıma bakayım" diyor. 
Melekler gidip getiriyorlar Lenin'i, Lenin giriyor 
Tanrı'nin odasına, kapılar kapaniyor aradan 1saat 
geçiyor, 2 saat geçiyor, Lenin çıkmıyor odadan... 
Melekler iyice merak etmeye basliyorlar... Saatler sonra kapi aciliyor; 
Lenin cikiyor icerden. Hemen giriyorlar melekler iceri; 
"Tanrim, ne oldu bu kadar ne konustunuz?" diye soruyorlar. 
Tanri: 
- "Ssst! Tanri yok, hepimiz kardesiz!!!" 

Oldukça güzelmiş:)

Sitelerde Paylaş

Bir fıkra da ben anlatayım: Dünya tıp kongresinde klonlama konuşuluyor, her ulus klonlama başarısını övüyormuş. Uzatmayayım, "adamın elleri koptu klonlayıp el yaptık taktık adam ressam şimdi" ile başlayan muhabbet "o da bir şey mi" ile devam ederek "adam demir potasına düştü bir parçasını bulup klonladık adam şimdi mühendis"e kadar gelince Türk doktor çıkmış kürsüye. "Bunlar da bir şey mi" diye başlamış söze. "Biz sokakta yürürken bir osuruk kokusu aldık, hemen kavanoza hapsedip laboratuvara getirip onu adam yaptık" demiş. Dünya doktorlarının hayretle bakan bakışları altında "adam şimdi ..." ne demiş olabilir sizce? İpucu; adam şimdi doktor filan dememiş! Acaba nedir nedir! :lol:

Sitelerde Paylaş
23 dakika önce, democrossian yazdı:

Bir fıkra da ben anlatayım: Dünya tıp kongresinde klonlama konuşuluyor, her ulus klonlama başarısını övüyormuş. Uzatmayayım, "adamın elleri koptu klonlayıp el yaptık taktık adam ressam şimdi" ile başlayan muhabbet "o da bir şey mi" ile devam ederek "adam demir potasına düştü bir parçasını bulup klonladık adam şimdi mühendis"e kadar gelince Türk doktor çıkmış kürsüye. "Bunlar da bir şey mi" diye başlamış söze. "Biz sokakta yürürken bir osuruk kokusu aldık, hemen kavanoza hapsedip laboratuvara getirip onu adam yaptık" demiş. Dünya doktorlarının hayretle bakan bakışları altında "adam şimdi ..." ne demiş olabilir sizce? İpucu; adam şimdi doktor filan dememiş! Acaba nedir nedir! :lol:

Sitelerde Paylaş

Saygın bir Alman dergisi, okurlarından bildikleri en berbat fıkrayı/espriyi göndermelerini istemiș.

Okurun biri șunu göndermiș (Türkçe meali):

Bir ağacın dalında oturan ve "Aha" diye bağıran nedir ?  - Konușma sorunu olan bir Uhu (baykuș).

Alman kültüründe bir șöyle yaygın bir kanaat, daha doğrusu bir deyim de var.

Eğer bu espriyi beğenmesenizde, yine de gülebiliyorsanız șayet, demek ki mizah anlayıșınız kıt değil.

Berbat bir tercüme oldu gibi, ama yine de idare ediverin iște.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Türk Ateist ile elbette uğraşmayacağım. Çünkü doğal ve olağan bir çizgide durmuyor. Ölçüsüz tepkileri var. Onun iletilerini görünce böyle çizgide ve yerinde durmayan, zıplayan yuvarlanan, hoplayan bağıran bir şey kafamda canlanıyor.

Fakat hiç içimden gelmese de ona da sorayım herkese de sorayım: Nasrettin hocaya pezevenk denilmesini normal karşılamayı nasıl başarabiliyorsunuz? Pir Sultan Abdal'a da dense lay lay lom diyecek misiniz? Hatta bırak onu, Muhammed'e keyfimize göre oğlancı diyebilir miyiz?

Ağzımıza ve aklımıza gelen her şeyi uluorta söyleyebilir miyiz? Benim haklılığımı hepiniz açıkça görüyorsunuz. Ama gururunuz itiraf etmenize engell oluyor. Haklısın usta, hem de yerden göğe kadar diyemiyorsunuz. Gururunuz sizi ele geçirmiş. Gurur ve inat... 

Sitelerde Paylaş

Adam hala konuşuyor, hala aynı şeyleri soruyor, hala ben, ben, ben diyor...

Kendi haline bırakın arkadaşlar. En ufak bir onay cümlesi alabilmek için günlerce yazar bu, onay almadan uyuyamaz, alamayacağından emin olduğunda da sizi türlü yollarla provoke edip debelendiği çamura çekmeye çalışır. Hep aynıdır bunun gibi karakterlerin yöntemi.

O yüzden hiç dokunmayın, kendi kendine boğuşsun dursun. Bir zaman sonra sakinleşir elbet...

Sitelerde Paylaş

Şimdi bakın konuyu biraz daha genişleteyim. Dedik ya Celaleddin Rumi'nin de var böyle hikayeleri. Fakat o ne kendi adına anlatıyor, ne isim veriyor. Adamın biri diye anlatıyor. Şimdi Celalettin uygunsuz, saçma, tutarsız ve gereksiz hikayeler anlatıyor demek Celalettin'e hakaret değildir. Eleştiridir. Beğenen de çıkabilir bu hikayeleri, benim beğenmeyişim de kimseyi bağlamaz.

Ama Nasrettin hoca şöyle etti böyle tuttu diye saçma sapan uyduruk tutarsız mantıksız hikayeler anlatmak bambaşka bir şeydir. Nasrettin hoca Mesnevi gibi bir eser bıraksaydı da orada anılarını anlatsaydı lafımız olmazdı. Nasrettin hoca demek böyle biriymiş derdik. Anlattıkları kendini bağlardı. Fakat yaşamamış da olsa, toplumsal kültürün öz malı bir figüre isim vererek uygunsuz yakıştırmalar yapamayız. Bunu Pertev de yapsa yanlıştır. İstediği kadar prof olsun. Ne proflar görüyoruz. Prof olmak bir konuyu çözmüyor.

Yanıt vermemek elbette bir seçenek. Zaten bu tavsiyeyi yapan da dedikodusunu buraya taşıdığı konuda yanıt vermekten aciz kaldı. Konunun tartışıldığı başlıkta susup kalıp başka başlıkta dedikodusunu yapıyor. Tabii ki onun dostu olduğum için bu eleştirileri yapıyorum. O bana düşmanmışım gibi saldırıyor olsa da ben onun dostuyum.

Sitelerde Paylaş
55 dakika önce, democrossian yazdı:

Şimdi bakın konuyu biraz daha genişleteyim. Dedik ya Celaleddin Rumi'nin de var böyle hikayeleri. Fakat o ne kendi adına anlatıyor, ne isim veriyor. Adamın biri diye anlatıyor. Şimdi Celalettin uygunsuz, saçma, tutarsız ve gereksiz hikayeler anlatıyor demek Celalettin'e hakaret değildir. Eleştiridir. Beğenen de çıkabilir bu hikayeleri, benim beğenmeyişim de kimseyi bağlamaz.

Ama Nasrettin hoca şöyle etti böyle tuttu diye saçma sapan uyduruk tutarsız mantıksız hikayeler anlatmak bambaşka bir şeydir. Nasrettin hoca Mesnevi gibi bir eser bıraksaydı da orada anılarını anlatsaydı lafımız olmazdı. Nasrettin hoca demek böyle biriymiş derdik. Anlattıkları kendini bağlardı. Fakat yaşamamış da olsa, toplumsal kültürün öz malı bir figüre isim vererek uygunsuz yakıştırmalar yapamayız. Bunu Pertev de yapsa yanlıştır. İstediği kadar prof olsun. Ne proflar görüyoruz. Prof olmak bir konuyu çözmüyor.

Yanıt vermemek elbette bir seçenek. Zaten bu tavsiyeyi yapan da dedikodusunu buraya taşıdığı konuda yanıt vermekten aciz kaldı. Konunun tartışıldığı başlıkta susup kalıp başka başlıkta dedikodusunu yapıyor. Tabii ki onun dostu olduğum için bu eleştirileri yapıyorum. O bana düşmanmışım gibi saldırıyor olsa da ben onun dostuyum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...