Jump to content

Evrime inanılır mı? Bilim adamları neden farklı görüşteler?

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar. Geçen gün böyle bi uyandım kuşkuyla hemen telefonuma sarılıp araştırmaya başladım. “Kuran gerçek mi?” Daha önce bunu hiç düşünmemiştim açıkcası. Kuran beni ilgilendirmiyordu, ben müslüman değildim ama tanrıya inanıyordum zaten annemin bana öğrettiği şey önemli olanın vicdan sahibi, düşünceli, anlayışlı kısaca “iyi insan” olmamdı. Ben kurana veya islamiyete hiç ilgi duymadım; beni çok da ilgilendirdiğini düşünmüyordum. Fakat dün sabah resmen bilgiye aç, susuz uyandım. İki gündür bu forumdan çıkmıyorum desem doğru olur sanırım. Sürekli okuyorum okudukça sanki algım açılıyor. Daha önce neden bu kadar ilgisiz kaldım bilmiyorum ama şuan açlıktan ölmek üzereyim! O kadar çok şey sormak istiyorum ve öğrenmek istiyorum ki. Şimdilik şöyle bir soru sormayla yetineyim biraz üzerine konuşalım hep birlikte.   Evrime neden inanılır neden inanılmaz? Dinci olunduğu için inanılmaz fasa fisoları geçelim ben dini katmak istemiyorum bu sorumda işin içine benim asıl merak ettiğim bilim adamlarının kendi içerisindeki anlaşamamazlıkları. Birisi evrim var derken öbürü boşuna kantılamaya çalışıyoruz diyor öbürü başka bir şey diyor. Mesela şu dinci sayfada şöyle bir soru sorulmuş:

https://sorularlaislamiyet.com/bir-cok-bilim-adami-evrim-teorisini-kabul-ettigine-gore-bunun-bir-gercekligi-olamaz-mi-0  

Tekrar söylüyorum bu sorumda dini karıştırmak istemiyorum en aşağıda yazan bilim adamlarının evrimle ilgili olumsuz yorumlarını, sözlerinin sebebini merak ediyorum. Ve sizin ne düşündüğünüzü. Varsa neden var yoksa neden yok?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 83
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hayır. Ailem inançlı ama ibadetlerini yerine getirmeyen insanlardan oluşuyor. Çünkü onlara göre tanrının kendi için ibadet yaptırması mantıklı değil. Örneğin namaz kılarken örtünmek. Annem der ki, madem tanrı bizi yaratmış çıplakken de görebiliyor, neden örtünüyoruz o zaman? Benim oruç tutup aç kalmamın tanrıya ne yararı var? Gibi gibi. Yine de kurban bayramlarında yardım amaçlı kurban kestiği oluyor ama ben onu da çok saçma buluyorum. Ailem deist değil ama ailemde deist olanlar var. Aile büyüklerimden agnostik, ateist ve deist olanları da var. 

Sitelerde Paylaş

Halen bunları sormak feci cehalet..

Oysa ki, evrim bir gerçektir(bu gerçeği evrim teorisi açıklar,tıpkı atomun yapısını atom teorisinin açıkladığı ya da yerçekimi yasasını yerçekimi teorisinin açıkladığı gibi),modern biyolojinin temeli,modern bilimin de yapıtaşlarındandır,her ciddi bilim kurumunda,gelişmiş,-hatta birçok gelişmekte olanda(İran bile)-ülkelerin zorunlu müfredatlarında öğretilir,delil/mekanizmalarıyla açıklanır mesela dünyanın en ünlü bilim dergilerine bak anlarsın bunu,çok geniş bir araştırma alanına sahiptir evrimsel biyoloji moleküler biyoloji gibi,mesela dünyanın en iyi 10 ünisine bak,bölümler var hep evrime dair insan evrimi,evrimsel genetik,evrimsel ekoloji gibi;

http://evrimagaci.org/article/tr/madem-evrim-yok-bu-fakulteler-neden-hala-var

Hatta birkaç tanesini ben atayım;

Harvard üniversitesi organizmik ve evrimsel biyoloji bölümü;

https://oeb.harvard.edu/

Harvard üniversitesi insan evrimi biyolojisi bölümü;

http://heb.fas.harvard.edu/

Bak bu da Harvard evrimsel psikoloji labaratuvarı mesela;

https://projects.iq.harvard.edu/epl/home

Evrimin de birçok kanıtı vardır ve de;

http://www.evrimagaci.org/fotograf/54/6936

Hatta filogenetik bilimi evrim üzerine kuruludur mesela..

Evrim asla günümüzdeki bir şeyden geliyor insan demez,bildiğiniz anlamda maymundan geldik falan demez,ortak atalarımızın olduğunu söyler onlarla;

http://evrimagaci.org/article/tr/insan-maymundan-mi-evrimlesmistir-gunumuzde-neden-hala-maymunlar-vardir-onlar-neden-insana-evrimlesmez

Ve de evrim asla öyle tesadüf demez bildiğiniz anlamda; http://www.evrimagaci.org/makale/518 Bak bunlar National Geographic'de insan evrimi üzerine iki yazı mesela;

www.nationalgeographic.com.tr/makale/ekim_2015/gizemli-adam-homo.../2598

www.nationalgeographic.com.tr/makale/kesfet/evrim-hakkinda-birkac-sey/2585

Galileo'yu afaroz edenlerden farkınız yok sırf inancıma zıt diye reddetmenizin.

Attığın sayfa da yaratılıçı bir sayfa,yaratılışçılık akımı ABD'de ortaya çıkmış sözdebilimsel bir akımdır,tıpkı astroloji gibi,çarpıtmaya dayalı şeyler yapıyorlar,o attığın sayfadaki sözlerden birini nasıl çarpıttıklarına bak mesela;

https://bilimselcevaplar.wordpress.com/2006/03/25/harun-yahyanin-carpitmalari-2/

Ben de bir örnek vereyim;

Jerry Coyne (Chicago Üniversitesi Evrim ve Ekoloji Bölümü'nden): 

"Neo-Darwinist görüş için çok az delil olduğunu söylemeliyiz: Bu görüşün teorik temelleri ve deneysel delilleri oldukça zayıftır."6

Çarpıtma olduğu çok bell,çünkü bu Jerry Coyne evrimsel biyolojinin,dolayısıyla Darwinizm ve de evrim savunuculuğunun önde gelen isimlerinden biri,geçen kitabını almıştım,dilimize çevrilmiş Evrim Neden Gerçektir adlı kitabını almıştım,az araştır bu adamı.

Şuna da bir de;

alfa-sorgulama.blogspot.com/2013/09/evrimcilerin-itiraflar.html

Kör cahiller bir de halen akıllı tasarım argümanını öne sürüyorlar,yok dizilmiş tığla falan,hiçbir nesnel değeri olmayan,çoktan cevaplanmış şeyleri;

evrimagaci.org/.../abiyogenez-9-proteinler-kendi-kendilerine-nasil-olustular-proteinin...

Keza,protein argümanları da aynı cehaletten kaynaklanıyor;

evrimagaci.org/.../abiyogenez-9-proteinler-kendi-kendilerine-nasil-olustular-proteinin...

Hiçbir ciddi biyolog evrimi reddetmez,evrimin modern bilimin yapıtaşlarından olduğunu,biyolojinin de temeli olduğunu,tüm canlıların aynı kökenden geldiklerini bilir..

tarihinde Kör Saatçi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Müslüman olmamak hiç inanmamak demek değil ki. Ben tanrının, cennet ve cehennemin varlığına inanarak büyüdüm. Pek tabi çevremde ibadetlerini yerine getirenler oluyordu ama bu benim üzerime hiçbir zaman yük olarak yüklenmedi. Ne benim ne de ikizimin. Sanmıyorum ki ailenin kalan çocuklarına da yüklenmiş olsun. Bize iyi insan olmak öğretildi. Yani kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi başkasına da yapma. İyi insanlar cennete kötü insanlar cehenneme gider dendi ama ibadetlerini yerine getirmezsen cehennemliksin diyen yakın ailemden çıkmadı hiç. Annemin tanrı inancı kuvvetlidir, ilahi adalete inanır (ki ben bunu karma olarak tanımlıyorum) ne ekersen onu biçersin mantığında. Benim içimde cennete gitme hevesi olmadı hiç sadece sonsuza dek cehennemde yanmaktan korktum ve hatta cehennem cezasını çektikten sonra cennetin çok daha tatlı geleceğini düşündüm. İbadetler konusunda da dediğim gibi hiçbir sorumluluk yüklenmedi bana. İbadeti ailem sadece bireyin kendini tatmin etmesi olarak tanımlıyor. Bunların tanrıya veya bi başkasına yararı olduğunu düşünmüyorlar. 

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Kör Saatçi yazdı:

Halen bunları sormak feci cehalet..

Oysa ki, evrim bir gerçektir(bu gerçeği evrim teorisi açıklar,tıpkı atomun yapısını atom teorisinin açıkladığı ya da yerçekimi yasasını yerçekimi teorisinin açıkladığı gibi),modern biyolojinin temeli,modern bilimin de yapıtaşlarındandır,her ciddi bilim kurumunda,gelişmiş,-hatta birçok gelişmekte olanda(İran bile)-ülkelerin zorunlu müfredatlarında öğretilir,delil/mekanizmalarıyla açıklanır mesela dünyanın en ünlü bilim dergilerine bak anlarsın bunu,çok geniş bir araştırma alanına sahiptir evrimsel biyoloji moleküler biyoloji gibi,mesela dünyanın en iyi 10 ünisine bak,bölümler var hep evrime dair insan evrimi,evrimsel genetik,evrimsel ekoloji gibi;

http://evrimagaci.org/article/tr/madem-evrim-yok-bu-fakulteler-neden-hala-var

Hatta birkaç tanesini ben atayım;

Harvard üniversitesi organizmik ve evrimsel biyoloji bölümü;

https://oeb.harvard.edu/

Harvard üniversitesi insan evrimi biyolojisi bölümü;

http://heb.fas.harvard.edu/

Bak bu da Harvard evrimsel psikoloji labaratuvarı mesela;

https://projects.iq.harvard.edu/epl/home

Evrimin de birçok kanıtı vardır ve de;

http://www.evrimagaci.org/fotograf/54/6936

Hatta filogenetik bilimi evrim üzerine kuruludur mesela..

Evrim asla günümüzdeki bir şeyden geliyor insan demez,bildiğiniz anlamda maymundan geldik falan demez,ortak atalarımızın olduğunu söyler onlarla;

http://evrimagaci.org/article/tr/insan-maymundan-mi-evrimlesmistir-gunumuzde-neden-hala-maymunlar-vardir-onlar-neden-insana-evrimlesmez

Ve de evrim asla öyle tesadüf demez bildiğiniz anlamda; http://www.evrimagaci.org/makale/518 Bak bunlar National Geographic'de insan evrimi üzerine iki yazı mesela;

www.nationalgeographic.com.tr/makale/ekim_2015/gizemli-adam-homo.../2598

www.nationalgeographic.com.tr/makale/kesfet/evrim-hakkinda-birkac-sey/2585

Galileo'yu afaroz edenlerden farkınız yok sırf inancıma zıt diye reddetmenizin.

Attığın sayfa da yaratılıçı bir sayfa,yaratılışçılık akımı ABD'de ortaya çıkmış sözdebilimsel bir akımdır,tıpkı astroloji gibi,çarpıtmaya dayalı şeyler yapıyorlar,o attığın sayfadaki sözlerden birini nasıl çarpıttıklarına bak mesela;

https://bilimselcevaplar.wordpress.com/2006/03/25/harun-yahyanin-carpitmalari-2/

Ben de bir örnek vereyim;

Jerry Coyne (Chicago Üniversitesi Evrim ve Ekoloji Bölümü'nden): 

"Neo-Darwinist görüş için çok az delil olduğunu söylemeliyiz: Bu görüşün teorik temelleri ve deneysel delilleri oldukça zayıftır."6

Çarpıtma olduğu çok bell,çünkü bu Jerry Coyne evrimsel biyolojinin,dolayısıyla Darwinizm ve de evrim savunuculuğunun önde gelen isimlerinden biri,geçen kitabını almıştım,dilimize çevrilmiş Evrim Neden Gerçektir adlı kitabını almıştım,az araştır bu adamı.

Kör cahiller bir de halen akıllı tasarım argümanını öne sürüyorlar,yok dizilmiş tığla falan,hiçbir nesnel değeri olmayan,çoktan cevaplanmış şeyleri;

evrimagaci.org/.../hurdaliktaki-boeing-747-rastgele-cizilen-mona-lisa-tablosu-maymu...

Keza,protein argümanları da aynı cehaletten kaynaklanıyor;

Linkleri inceleyeceğim. Dediğim gibi ben daha önce bunun üzerine düşünmemiştim; şimdi düşünüyorum ve burdayım. Yıkıcı değil de yapıcı bir üslup takınsak daha sevimli olmaz mı?

Sitelerde Paylaş

Norman Macbeth: 

"Maalesef evrim alanındaki açıklamaların çoğu iyi değil. Doğrusu bunların açıklama olarak değerlendirilmeleri bile çok zordur. Öneri, önsezi ve boş hayallerdir, hipotez olarak adlandırılmaları bile yanlış olur."16

Mesela bu alıntı. Neden biliminsanları arasında evrimin varlığı konusunda ayrımcılık var? Onların evrimin yerine koyabileceği başka teorileri var mı? Varsa nelerdir?

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Furkean yazdı:

Linkleri inceleyeceğim. Dediğim gibi ben daha önce bunun üzerine düşünmemiştim; şimdi düşünüyorum ve burdayım. Yıkıcı değil de yapıcı bir üslup takınsak daha sevimli olmaz mı?

Evrimden şüphe duymak,atomun,yerçekiminin,suyun varlığından şüphe duymaktan farksızdır,çok feci bir cehalettir hele ki bu çağda,evrimi bilmemek.Bu kadar fazla cehaletin olması iç parçalayıcıdır.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Kör Saatçi yazdı:

Evrimden şüphe duymak,atomun,yerçekiminin,suyun varlığından şüphe duymaktan farksızdır,çok feci bir cehalettir hele ki bu çağda,evrimi bilmemek.Bu kadar fazla cehaletin olması iç parçalayıcıdır.

Annemin biyolojik annem olmasından da şüphe duyabilirim. Onunla büyümüş olduğum gerçeği içimdeki şüpheyi gideremeyebilir. O kadının biyolojik annem olduğunu kanıtlayan argüman talep edebilirim. 

Tıpkı evrime şüpheyle yaklaştığım gibi. Ben anlamaya çalışıyorum. Bilgiyi inkar etmektir cehalet olan, öğrenmeye çalışmak değil.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Furkean yazdı:

Annemin biyolojik annem olmasından da şüphe duyabilirim. Onunla büyümüş olduğum gerçeği içimdeki şüpheyi gideremeyebilir. O kadının biyolojik annem olduğunu kanıtlayan argüman talep edebilirim. 

Tıpkı evrime şüpheyle yaklaştığım gibi. Ben anlamaya çalışıyorum. Bilgiyi inkar etmektir cehalet olan, öğrenmeye çalışmak değil.

DNA testi yaptırırsın,olur biter,ve de maalesef evrim hakkında da feci yanılgılar içerisindesin,ben çarpıtmalarını ifşa eden bir link daha atayım;

https://bilimselcevaplar.wordpress.com/2006/03/25/harun-yahyanin-carpitmalari-1/

Fazla şeye gerek yok,bilim dünyasını şöyle bir tarasan evrimin yerçekimi gibi bir temel gerçeklik olduğunu görürsün,ha bazı yerlerde nasıl işlediği konusunda elbette tartışmalar vardır bilim dünyasında,ancak asla temel kavramları ve kendisinin olduğu konusunda yoktur,tıpkı yerçekimi ya da dünyanın güneş etrafında döndüğünün olmadığı gibi.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Kör Saatçi yazdı:

DNA testi yaptırırsın,olur biter,ve de maalesef evrim hakkında da feci yanılgılar içerisindesin,ben çarpıtmalarını ifşa eden bir link daha atayım;

https://bilimselcevaplar.wordpress.com/2006/03/25/harun-yahyanin-carpitmalari-1/

Fazla şeye gerek yok,bilim dünyasını şöyle bir tarasan evrimin yerçekimi gibi bir temel gerçeklik olduğunu görürsün,ha bazı yerlerde nasıl işlediği konusunda elbette tartışmalar vardır bilim dünyasında,ancak asla temel kavramları ve kendisinin olduğu konusunda yoktur,tıpkı yerçekimi ya da dünyanın güneş etrafında döndüğünün olmadığı gibi.

Sorularım da DNA testi niteliğinde benim için, bunu anlamak bu kadar zor olmamalı. Evrim hakkında feci yanılgılar içerisinde olamam çünkü dediğim gibi daha dün araştırmaya başladım. Daha önce üzerinde durmadığım konuyla ilgili herhangi bir yargıya bu kadar kolay varamam sanıyorum, sen varabilir misin? 

Neyse kişisel saldırılara girip polimik yaratmak veya yaratılmasına ortam sağlamak istemiyorum. Sen de bana saldırmayı bir kenara bırakıp paylaşabileceğin şeylere yoğunlaşabilirsin yardımcı olmak istiyorsan eğer. Ahkam kesen tutumunun aşırı dinci kesimden bir farkı yok çünkü.

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Furkean yazdı:

Sorularım da DNA testi niteliğinde benim için, bunu anlamak bu kadar zor olmamalı. Evrim hakkında feci yanılgılar içerisinde olamam çünkü dediğim gibi daha dün araştırmaya başladım. Daha önce üzerinde durmadığım konuyla ilgili herhangi bir yargıya bu kadar kolay varamam sanıyorum, sen varabilir misin? 

Neyse kişisel saldırılara girip polimik yaratmak veya yaratılmasına ortam sağlamak istemiyorum. Sen de bana saldırmayı bir kenara bırakıp paylaşabileceğin şeylere yoğunlaşabilirsin yardımcı olmak istiyorsan eğer. Ahkam kesen tutumunun aşırı dinci kesimden bir farkı yok çünkü.

Dediğim gibi bu konuyu anlamak çok kolaydır,sen nereden nasıl araştırman gerektiğini bilmiyorsun,ha bir de evrime inanılmaz,bilinir :f57:

tarihinde Kör Saatçi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İyi de ben dünden beri burdan çıkmadığımı söyledim, sırf linkin ait olduğu yere bakarak yargılıyorsun. Başta da belirttim zaten, beni evrim hakkında biliminsanlarının çatışmasının sebeplerinin ne olduğu ilgilendiriyor. Ben evrim şuna göre yanlıştır buna göre yanlıştır demiyorum, evrim hakkında biliminsanlarının görüş ayrılığını sorguluyorum. 

Tekrar soruyorum, arkadaşlar sizce neden bazı biliminsanları evrimin olmayabileceğini düşünebiliyorlar, var mıdır bir argümanları?

Sitelerde Paylaş

Evrimin alternatifi yok gibi. 

Seçenekleri gözden geçirelim. 

►Tanrı bizi pat diye yarattı.

►Evrim geçirerek, zamanla canlılık bu hale geldi.

Aklıma başka seçenek gelmiyor. Gelen her şey, ya pat diye yaratılmakla yada yavaş yavaş bu hale evrimleşmekle ilgili. Evrimi reddedebilirsin elbet, ama önce yerine koyacak bir şey bulman gerek. 

Şimdi soruyorum, biz pat diye mi oluştuk ? (tanrı veya her ne zırvaysa. Ne olduğunun bir önemi yok önemli olan pat diye yaratmış olması.)

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Furkean yazdı:

İyi de ben dünden beri burdan çıkmadığımı söyledim, sırf linkin ait olduğu yere bakarak yargılıyorsun. Başta da belirttim zaten, beni evrim hakkında biliminsanlarının çatışmasının sebeplerinin ne olduğu ilgilendiriyor. Ben evrim şuna göre yanlıştır buna göre yanlıştır demiyorum, evrim hakkında biliminsanlarının görüş ayrılığını sorguluyorum. 

Tekrar soruyorum, arkadaşlar sizce neden bazı biliminsanları evrimin olmayabileceğini düşünebiliyorlar, var mıdır bir argümanları?

Evrimi anlayabilmek için biraz altyapı olması gerekiyor. En azından olasılık konusuna hakim olabilecek kadar matematik, kimya, biyoloji bilmek gerekiyor.

Senin eğitim seviyen nedir? 

Celal Şengör’ün ilahiyat fakültesi öğrencileri ile yaptığı bir tartışma var. Orada ilahiyat fakültesi öğrencilerine “Size biyoloji göstermiyorlar mı?” Diye sormuştu. Çocuklar da “Hayır biz biyoloji görmedik” diye yanıtlamışlardı. Muhtemelen imam hatip lisesinden mezun olup hayatları boyunca biyoloji görmemiş insanların hücre nedir, DNA nedir, kalıtım nedir bilmeden evrimi anlamaları mümkün değil elbet.

Biliminsanları da insan. Aralarında yetkin olmayanları da var, çeşitli akımlara kendini kaptırmış ideolojik olarak gözleri kör olmuşlar da var, tamamen kendi çıkarını gözetip üçkağıda bulaşanı da var.

Ama bunlar evrim teorisinde o kadar azınlıkta kalıyor ki “Evrime karşı çıkanlar var” diye ciddiye alınacak bir biliminsanı topluluğundan bahsetmek abes.

Mesela evrimi detaylı olarak inceleyen biyoloji gibi bir bilimdalının en yetkin olduğu üniversitelerde bu oran “sıfır”. 

Saygın bilimsel kuruluşlarda evrimin gerçekliği konusunda %100 fikir birliği var.

Bilim denildiğinde tek tek, birey birey biliminsanları yerine tümünün ortaya koyduğu konsensusu baz almamız gerekiyor.

Yani bilim dünyasında evrim hakkında bir şüphe yok. O kadar kesin kanıtlarla ortaya konmuş durumda ki “Evrim yoktur” gibi bir itiraz ancak evrim konusunda kişinin bilgisinin olmadığını gösteriyor. Aynı dünya düzdür diye itiraz eden insanların olduğu gibi. 

Sitelerde Paylaş

Furkean, araştırma merakının olumlu yerlere ulaşmasını dilerim öncelikle.

Konuyu dinden bağımsız ele almak istediğini söylemişsin ama bu olanaksız. Çünkü evrim sadece dinle çelişiyor. Başka bir çeliştiği düşünce yok. Din insanın adem havva diye uyduruk, olmayan birilerinden ensest yoluyla türediği şeklinde saçma sapan ve bilim dışı bir iddia ortaya atıyor. Başka da evrime karşı bir görüş öne süren yok.

Bilimcilerin tamamını ateist olarak düşünmemelisin. İçlerinde dinin etkisinden halen kurtulamamış olanlar var. Hatta Vatikan'dan ödenek almak için dini savunur gibi yapanlar bile oluyor. Vatikan'da para çok ve din propagandası yapan filmlerin bile bütçesine ciddi katkılar yapıyor. Bağışlar yağıyor çünkü, insanlar ölümden sonrası için parsel satın almak istiyorlar. Para çok, kefenin de cebi yok, ne olur ne olmaz bağışlayayım kiliseye, belki din doğrudur diye düşünüp paralarını veriyorlar.  

Konuya bu şekilde bakarsan sağlıklı yerlere varırsın. Dediğimin özeti: Dinden bağımsız evrim karşıtlığını değerlendiremezsin, çünkü evrime dinden başka karşı çıkan hiç bir fikir yok.

Bir de kaşarlanmış ateistler senin gibi yeni meraka düşen ve araştıran, bocalayan gençlerin halinden anlamayabilirler, onlara bakma sen. Onlar kaşarlanmış, iyice kanıksamışlar, seni anlayamazlar. Senin tabii ki tereddütlerin olacak, yeni merak etmiş ve araştırmaya başlamışsın. Onlara bakıp sormaktan çekinme. 

Sitelerde Paylaş

Şimdi bakın din algısı insanlarda son derece etkilidir. Bunu asla yabana atamazsınız. İnsanlar oturup şöyle bir çevrelerine baktığında, tüm bunların, çevredeki her şeyin toz halinde dağılıp yok olacağı bir kıyameti düşünenler çok sayıda. Mal mülk, insan hayvan, çoluk çocuk, adam kadın hiç bir şey kalmayacak. Her şey allaha dönecek. Allah her şeyi yeniden yaratacak ve mizan kuracak. iyiliklere mükafat, kötülere azap verecek.

Bu kurgu, binlerce yıldır insanlığın kollektif belleğinde sıkıca yerleşmiştir. Bunun temizlenmesi çok zaman alacaktır ve tamamen de gerçekleşmeyecektir. 

Üstelik gezegenimizin, yakıtını bitiren ve şişen bir kırmızı deve dönüşen güneş tarafından yutulacağı da gerçek. Şu an için sonsuz simsiyah boşlukta küçücük bir mavi nokta olan bu gezegenden başka bir başımızı sokacak yuvamız da yok! İnsanlar korkuyor, endişeleniyor, hepsi ölecekler ve bir güce sığınma ihtiyacını yenemiyorlar.

Din bu korku ve yalnızlıktan besleniyor. Uzay sonsuz simsiyah korkunç bir hayata düşman yer değil, tanrının merhametiyle dolu tanrının şefkatli sinesi olsun istiyor, bunu umuyorlar. İnsanların dinden kurtulmaları hiç kolay olmayacak. İnsanlar çoklukla ancak deist olabiliyorlar. Dinden kurtulmanın en geçerli yolu halen bu. Ateizm henüz geleceğe yapılan bir yatırım şeklinde. Ateist bir gelecek öyle çok yakın değil.

Deizm de ürkütücüdür aslında ama insanlar dinin ne kadar zararlı olduğunu gördükçe dinden nefret ediyorlar. Bu beladan kurtulmanın deizmden başka yolunu bulamıyorlar. Deizm neden ürkütücü? Olaylara karışmayan gözlemci bir tanrı ürkütücüdür. Deney yapan, kobaylara zehir verip nasıl öldüklerini gözlemleyen bir bilimci gibi. Böyle bir şey ürkütücüdür. İnsanlar ateizme sonuçta gelecek, tanrı filan yok, buna gelmek kaçınılmaz ama hiç de kolay değil.  

Sitelerde Paylaş

Dinden bağımsız ele almak istedim çünkü biliminsanlarının yapacakları araştırmaları dinden bağımsız yapmaları gerekiyor diye düşünüyorum. Tabi ki din evrimi reddediyor. Benim merak ettiğim bilim insanları içindeki bu görüş ayrılığının sebebi sadece din mi? Evrimden şüphe duymalarına sebep olmalarının başka bir sebebi var mı? Evrim dışında bir seçenek? Bunu merak ediyorum ben. 

Benim inandığım şey insanların tanrının varlığını kendi çıkarları doğrultularında kullanıyor olmaları. Tanrının varlığına inanmak evrimi reddetmek demek değildir diye düşünüyorum. Tanrı ilk kıvılcımı attı ve evren yaratıldı. Evrenle birlikte milyonlarca gezegen ve bu gezegenlerin bazılarında da yaşam. Bu yüzden tanrının varlığını inkar etmek için kendimce evrimi öne süremiyorum ama şu son günlerde varlığına inanmak da hayali geliyor gibi. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...