Jump to content

Evrime inanılır mı? Bilim adamları neden farklı görüşteler?

Recommended Posts

11 saat önce, Furkean yazdı:

Norman Macbeth: 

"Maalesef evrim alanındaki açıklamaların çoğu iyi değil. Doğrusu bunların açıklama olarak değerlendirilmeleri bile çok zordur. Öneri, önsezi ve boş hayallerdir, hipotez olarak adlandırılmaları bile yanlış olur."16

Mesela bu alıntı. Neden biliminsanları arasında evrimin varlığı konusunda ayrımcılık var? Onların evrimin yerine koyabileceği başka teorileri var mı? Varsa nelerdir?

Yahu,adam biyolog,bilim insanı falan değil ki :), bir avukat sadece,ve de adam evrim karşıtı değilmiş,Darwinci açıklamalarına karşıymış,sözü nasıl çarpıtıldığını alt kısımda yazmışlar,İngilizce olarak;

https://rationalwiki.org/wiki/Norman_Macbeth

45 dakika önce, Furkean yazdı:

Dinden bağımsız ele almak istedim çünkü biliminsanlarının yapacakları araştırmaları dinden bağımsız yapmaları gerekiyor diye düşünüyorum. Tabi ki din evrimi reddediyor. Benim merak ettiğim bilim insanları içindeki bu görüş ayrılığının sebebi sadece din mi? Evrimden şüphe duymalarına sebep olmalarının başka bir sebebi var mı? Evrim dışında bir seçenek? Bunu merak ediyorum ben. 

Benim inandığım şey insanların tanrının varlığını kendi çıkarları doğrultularında kullanıyor olmaları. Tanrının varlığına inanmak evrimi reddetmek demek değildir diye düşünüyorum. Tanrı ilk kıvılcımı attı ve evren yaratıldı. Evrenle birlikte milyonlarca gezegen ve bu gezegenlerin bazılarında da yaşam. Bu yüzden tanrının varlığını inkar etmek için kendimce evrimi öne süremiyorum ama şu son günlerde varlığına inanmak da hayali geliyor gibi. 

Hayır,hiçbir ciddi biyolog evrimden,yani tüm canlıların aynı kökenden geldiğinden şüphe duymaz,bunun temel bir gerçeklik olduğunu bilir.Ve de evrim asla bilim dünyasında gerçekliği tartışılan bir şey değildir,çok çok yüksek oranda kabul edilen bir şeydir,ha elbette çok az da olsa evrimi bilmeyen bilim insanları vardır,bu konudan habersiz olduklarından;

evrimagaci.org/.../evrimin-bilim-insanlarinca-kabul-edilirligine-dair-uluslararasi-evri...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 83
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

8 dakika önce, Kör Saatçi yazdı:

Yahu,adam biyolog,bilim insanı falan değil ki :), bir avukat sadece,ve de adam evrim karşıtı değilmiş,Darwinci açıklamalarına karşıymış,sözü nasıl çarpıtıldığını alt kısımda yazmışlar,İngilizce olarak;

https://rationalwiki.org/wiki/Norman_Macbeth

Hayır,hiçbir ciddi biyolog evrimden,yani tüm canlıların aynı kökenden geldiğinden şüphe duymaz,bunun temel bir gerçeklik olduğunu bilir.Ve de evrim asla bilim dünyasında gerçekliği tartışılan bir şey değildir,çok çok yüksek oranda kabul edilen bir şeydir,ha elbette çok az da olsa evrimi bilmeyen bilim insanları vardır,bu konudan habersiz olduklarından;

evrimagaci.org/.../evrimin-bilim-insanlarinca-kabul-edilirligine-dair-uluslararasi-evri...

Evet aslında karşıt olduğu darwinismle ilgili görüşlerini evrim olarak değiştirip çarpıttıklarını anladım. Evrimin varlığı mantıklı, doğal seleksiyon yani adapte olanın hayatta kalması teorisi evrimin yapı taşlarından biri değil mi aynı zamanda? Bu arada Evrim Ağacı sitesinin linkini açamadım hata verdi. 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Furkean yazdı:

Evet aslında karşıt olduğu darwinismle ilgili görüşlerini evrim olarak değiştirip çarpıttıklarını anladım. Evrimin varlığı mantıklı, doğal seleksiyon yani adapte olanın hayatta kalması teorisi evrimin yapı taşlarından biri değil mi aynı zamanda? Bu arada Evrim Ağacı sitesinin linkini açamadım hata verdi. 

Bazı linkleri tam atamıyor nedense,sen internete o linklerde yazan yazıları yaz çıkar o sayfalar.

Evet doğal seçilim de temel yapıtaşıdır evrimin..

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Kör Saatçi yazdı:

Bazı linkleri tam atamıyor nedense,sen internete o linklerde yazan yazıları yaz çıkar o sayfalar.

Evet doğal seçilim de temel yapıtaşıdır evrimin..

Doğal seçilimin gereksiz bir tekrar olduğunu savunmak evrimi yok saymak değil de evrimi reddetmek midir? Verdiğin linkten yola çıkarak Macbeth’in düşünce yapısını anlamaya çalışıyorum. Tanrı ve evrim arasındaki ikilemden olarak uzak soruyorum: Darwin’in teorisini kabul etmeyen birisi nasıl bir teoriyi kabul eder?

Sitelerde Paylaş
13 saat önce, Furkean yazdı:

https://sorularlaislamiyet.com/bir-cok-bilim-adami-evrim-teorisini-kabul-ettigine-gore-bunun-bir-gercekligi-olamaz-mi-0  

Tekrar söylüyorum bu sorumda dini karıştırmak istemiyorum en aşağıda yazan bilim adamlarının evrimle ilgili olumsuz yorumlarını, sözlerinin sebebini merak ediyorum. Ve sizin ne düşündüğünüzü. Varsa neden var yoksa neden yok?

Bu sitedeki yazılar Harun Yahya'dan alıntı. Harun Yahya ise bin tane yalan, iftira ve çarpıtmayla evrim kuramına savaş açmış, ne olduğu belirsiz bir dincidir. 

Orada adı geçen bilim adamlarının çoğunun ağzından hiçbir şekilde çıkmamış sözlerdir onlar. Hepsini tek tek bu forumda göstermiştik ama hangi başlıktı, hangi tarihti, hiç hatırlamıyorum.

Yani o bilimciler evrim karşıtı falan olmadığı gibi, evrimi tartışmazlar bile. Adamların çoğunun hiç söylemediği sözleri uydurup uydurup yazmış. Hatta bazılarının adlarını veya soy adlarını bile yanlış yazmış.

Forumdaki başlığı bulabilmem zor ama, sana bu yalan ve çarpıtmaların bir kısmının deşifre edildiği bir yerin linkini vereyim. Bu arkadaş tek tek aratırmış, cümlelerin orijinal halini bulmuş ve kaynakları vermiş. Ispatlamış yani. Hatta o kadarla da kalmamış, bazılarına özel olarak email gönderip cevap almış. 

Sana, bunca senelik tecrübelerimize dayanarak bir şey söyleyeyim, özellikle bu evrim kuramı düşmanı İslamcılar "Allah birdir" dese inanmayacak, çıkıp kendin sayacaksın.

Evrim teorisinin ne dinlerle ne de dinsizlikle ilgisi vardır. Canlılığın ortaya nasıl açıklayan bir kuramdır ve bilimciler arasında tartışılmaz bile. Aklı başında inançlı bilimciler de tartışmaz. En son Aziz Sancar'ı gördük mesela. "Ben Allah'a inanırım, Müslümanım. Evrime inanmak diye bir şey yoktur. Evrim bir inanç meselesi değildir. Evrim vardır ve gerçektir, güneşi balçıkla sıvayamazsınız" dedi. Bir de evrimle ilgili bu tür saldırıların ABD'den ihraç olduğunu, Türkiye'deki creationist'lerin ABD'deki yobazlardan ihraç ettiği fikirlerle ülkeyi meşgul ettiğini ekler. Onun sözcükleri bunlar.

Bahsini ettiğim site şu:

https://bilimselcevaplar.wordpress.com/2006/03/25/harun-yahyanin-carpitmalari-1/

https://bilimselcevaplar.wordpress.com/2006/03/25/harun-yahyanin-carpitmalari-2/

https://bilimselcevaplar.wordpress.com/2006/03/25/harun-yahyanin-carpitmalari-3/

Sitelerde Paylaş

Allah her canlıyı yoktan var eder.Şurada 1000 tane gergedan oluşsun der,o gergedanlar yoktan var olur.Şurada 500 fil oluşsun der,o filler yoktan var olur.Şurada 5000 zebra oluşsun der o zebralar yoktan var olur.Atıyorum şurada 100 aslan oluşsun der,o aslanlar yoktan var olur.Bu aslanları Allah tok mu yarattı,aç mı yarattı diye düşünmekteyim şu günlerde.Tok olarak yarattıysa ilk aslanları,aç aslanlar açlıklarını gidermek için ava çıkmışlardır.Tok yarattıysa,aslanlar bir ağacın,çalının altında dinlenmişler,acıkınca da avlanmaya çıkmışlardır.Tabi bu aslanları kaçarlı olarak öbeklere ayırdı bu soruda usumu kurcalayan başka bir soru.Bu arada bende geçen gün meyveli yeni bir ağaç türünün yoktan var edilişini gördüm.Daha öncede yeni bir kuş türünün yoktan var edilişini de görmüşlüğüm vardır.Biz niye bu tür durumlarla karşılaşmıyoruz diye soranlar olabilir.Bunu ancak yürek gözü açık olanlar görebilirler.

Kısacası,evrim insanları Allahın yolundan alıkoymaya çalışan şeytanın oyunudur.Sizi Allah yolundan alıkoymaya çalışan,sizleri cehenneme sürüklemek isteyen şeytanın oyununa gelmeyin müminler.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Türk Ateist yazdı:

Bu sitedeki yazılar Harun Yahya'dan alıntı. Harun Yahya ise bin tane yalan, iftira ve çarpıtmayla evrim kuramına savaş açmış, ne olduğu belirsiz bir dincidir. 

Orada adı geçen bilim adamlarının çoğunun ağzından hiçbir şekilde çıkmamış sözlerdir onlar. Hepsini tek tek bu forumda göstermiştik ama hangi başlıktı, hangi tarihti, hiç hatırlamıyorum.

Yani o bilimciler evrim karşıtı falan olmadığı gibi, evrimi tartışmazlar bile. Adamların çoğunun hiç söylemediği sözleri uydurup uydurup yazmış. Hatta bazılarının adlarını veya soy adlarını bile yanlış yazmış.

Forumdaki başlığı bulabilmem zor ama, sana bu yalan ve çarpıtmaların bir kısmının deşifre edildiği bir yerin linkini vereyim. Bu arkadaş tek tek aratırmış, cümlelerin orijinal halini bulmuş ve kaynakları vermiş. Ispatlamış yani. Hatta o kadarla da kalmamış, bazılarına özel olarak email gönderip cevap almış. 

Sana, bunca senelik tecrübelerimize dayanarak bir şey söyleyeyim, özellikle bu evrim kuramı düşmanı İslamcılar "Allah birdir" dese inanmayacak, çıkıp kendin sayacaksın.

Evrim teorisinin ne dinlerle ne de dinsizlikle ilgisi vardır. Canlılığın ortaya nasıl açıklayan bir kuramdır ve bilimciler arasında tartışılmaz bile. Aklı başında inançlı bilimciler de tartışmaz. En son Aziz Sancar'ı gördük mesela. "Ben Allah'a inanırım, Müslümanım. Evrime inanmak diye bir şey yoktur. Evrim bir inanç meselesi değildir. Evrim vardır ve gerçektir, güneşi balçıkla sıvayamazsınız" dedi. Bir de evrimle ilgili bu tür saldırıların ABD'den ihraç olduğunu, Türkiye'deki creationist'lerin ABD'deki yobazlardan ihraç ettiği fikirlerle ülkeyi meşgul ettiğini ekler. Onun sözcükleri bunlar.

Bahsini ettiğim site şu:

https://bilimselcevaplar.wordpress.com/2006/03/25/harun-yahyanin-carpitmalari-1/

https://bilimselcevaplar.wordpress.com/2006/03/25/harun-yahyanin-carpitmalari-2/

https://bilimselcevaplar.wordpress.com/2006/03/25/harun-yahyanin-carpitmalari-3/

Teşekkür ederim linkler için akşama doğru, müsait olduğumda hepsini inceleyip yorumlarımı paylaşacağım. 

Sitelerde Paylaş

Öncelikle bilimsel literatürde "teori" günlük hayatta kullandığımız teori ile aynı anlama gelmemektedir, 

bu sebeple evrim teorisi deyince bilimsel manasını bilmeyen insanlar; "teori dendiğine göre bu konu henüz ispatlanıp bir kanun olmamış
temelleri çok sağlam değil", gibi bir yanılgıya kapılmaktalar, şimdi bilimsel literatürde "teori" tanımına bir bakalım;

bilimsel teori: bir olgunun, sürekli olarak doğrulanan gözlemler ve her seferinde aynı sonuca ulaştıran deneyler baz alınarak yapılan bir açıklamasıdır.

yerçekimi bir gerçektir, yerçekimi teorisi, yer çekiminin çalışma mekanizmasını açıklayan düşünce sistemidir,
evrim, tıpkı yerçekimi gibi su götürmez bir gerçektir, evrim teorisi ise evrim ve çalışma mekanizmalarını açıklayan düşünce sistemidir.

Darvin evrim teorisini ortaya attığında eksik kısımları mevcuttu, zamanla birçok eksik kalan parça, darvinden sonra gelen biyologların azmi ve 
bilim & teknolojideki ilerlemeler sayesinde yerine oturdu, günümüzde evrim laboratuvar ortamında test edilip gözlenmektedir..

Sitelerde Paylaş
20 hours ago, Furkean said:

Merhaba arkadaşlar. Geçen gün böyle bi uyandım kuşkuyla hemen telefonuma sarılıp araştırmaya başladım. “Kuran gerçek mi?” Daha önce bunu hiç düşünmemiştim açıkcası. Kuran beni ilgilendirmiyordu, ben müslüman değildim ama tanrıya inanıyordum zaten annemin bana öğrettiği şey önemli olanın vicdan sahibi, düşünceli, anlayışlı kısaca “iyi insan” olmamdı. Ben kurana veya islamiyete hiç ilgi duymadım; beni çok da ilgilendirdiğini düşünmüyordum. Fakat dün sabah resmen bilgiye aç, susuz uyandım. İki gündür bu forumdan çıkmıyorum desem doğru olur sanırım. Sürekli okuyorum okudukça sanki algım açılıyor. Daha önce neden bu kadar ilgisiz kaldım bilmiyorum ama şuan açlıktan ölmek üzereyim! O kadar çok şey sormak istiyorum ve öğrenmek istiyorum ki. Şimdilik şöyle bir soru sormayla yetineyim biraz üzerine konuşalım hep birlikte.   Evrime neden inanılır neden inanılmaz? Dinci olunduğu için inanılmaz fasa fisoları geçelim ben dini katmak istemiyorum bu sorumda işin içine benim asıl merak ettiğim bilim adamlarının kendi içerisindeki anlaşamamazlıkları. Birisi evrim var derken öbürü boşuna kantılamaya çalışıyoruz diyor öbürü başka bir şey diyor. Mesela şu dinci sayfada şöyle bir soru sorulmuş:

https://sorularlaislamiyet.com/bir-cok-bilim-adami-evrim-teorisini-kabul-ettigine-gore-bunun-bir-gercekligi-olamaz-mi-0  

Tekrar söylüyorum bu sorumda dini karıştırmak istemiyorum en aşağıda yazan bilim adamlarının evrimle ilgili olumsuz yorumlarını, sözlerinin sebebini merak ediyorum. Ve sizin ne düşündüğünüzü. Varsa neden var yoksa neden yok?

Evrim bir biyoloji konusu. Ve biyolojide, bilim adamı denecek nitelikleri taşıyıp, evrimin olmadığını kabul eden hiç kimse yok. 

Kerameti kendinden menkul bir takım zevzeklerin bir şeyler demesi, bilimi bağlamaz elbette.

Sitelerde Paylaş
35 dakika önce, anibal yazdı:

Evrim bir biyoloji konusu. Ve biyolojide, bilim adamı denecek nitelikleri taşıyıp, evrimin olmadığını kabul eden hiç kimse yok. 

Kerameti kendinden menkul bir takım zevzeklerin bir şeyler demesi, bilimi bağlamaz elbette.

Yok zaten ilahiyatçıların veya din bilimcilerin evrimle ilgili ne söylediği kimsenin umrunda olmamalı çünkü dendiği gibi evrim biyolojinin konusu. Benim sorum linkte örnek gösterilen düşünür ve bilimadamlarının alıntılarına yönelikti ama onların da çarpıtılmış sözler olduğunu öğrendim. 

Sitelerde Paylaş

Evrim teorisinin dinlerle ilgisinin olmadığını iddia etmek doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü evrim gerçeği dinlere en yıkıcı darbeyi indirmiş olması nedeniyle daha en başından beri dinlerin hedefi olmuştur. Yani evrim din saçmalıktır diye bir şey savlamasa da, doğrudan dinlerle ilgilenmese de, dini çevreler her zaman onunla ilgilenmişlerdir. Bugün artık dinle evrimin bağdaştırılması noktasına ulaşılmış olması sizi aldatmasın, başta Vatikan tüm din otoriteleri bir asra yakın bir süre evrime karşı çok kuvvetli kampanyalar yürütmüşlerdir. Ne ki mızrak çuvala sığmamıştır ve dini kurtarmak adına geri adım atılması zorunlu hale gelmiştir. Evrimin artık saklanması mümkün olmayan bir gerçek olduğu o kadar açığa çıktı ki bu çabanın yankılarını son yıllarda ülkemizde de görmeye başladık. Kur'an'dan alıntılarla evrimin İslama ters düşmediğini kanıtlama yarışına girmiş bir düzine şarlatan var. İşte bu "Evrimin dinle ilgisi yok" lafı da aslında bu kesimin sığındığı bir demagojiden ibaret. Bilimi laboratuvarın dışına çıkarmayın, maneviyatımızla oynamayın kardeşim diye yırtınan zavallıların sömürdüğü bir martaval bu. 

Çünkü evrim dini yıkar, onu pespaye eder. Dinin yaradılış masalına inanan biri için evrimden daha yıkıcı ne olabilir? Hangi arayışın ürünüydü evrim kısaca bir bakalım. Charles Darwin inançsız bir insandı, çevresindeki insanlarla konuşup onlara dinin saçmalık olduğunu anlatmaya çalışıyor, canlıların oluşumunun yaradılış dışında akılcı bir açıklamasının olabileceğini iddia ediyordu. Araştırmalarına bu düşünce tarzının ve kuşkunun yön vermiş olduğuna şüphe yoktur. Darwin yaradılış öğretisinden kuşkulanmamış olsaydı alternatif arayışına girmezdi. Bu yalın bir gerçek. 

Aziz Sancar şunu demiş, yok efendim falanca bilim adamı bunu demiş. Bu boş lafları geçiniz. Bilimin peygambere ihtiyacı yoktur. Bilimde kimseye biat edilmez. Evrim insan aklının din saçmalığına indirdiği en yıkıcı darbe olmuştur. Falancanın yorumuna ihtiyaç bırakmayacak kadar net ve açıktır.

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, Furkean yazdı:

bilim insanları içindeki bu görüş ayrılığının sebebi sadece din mi? Evrimden şüphe duymalarına sebep olmalarının başka bir sebebi var mı?

Evet, sadece din. Başka neden yok. Evrime dinden başka bir gerekçe ile karşı çıkanı ben hiç ne duydum, ne gördüm.

Sitelerde Paylaş

Mutasyon ve adaptasyon konularında, bilim adamlarında farklı görüş var mıdır....?

Bu konularda farklı görüş yok ise bu, evrimin bilimsel bilgi niteliğini ortaya koyar.

Ayrıca "doğal seçilim" olayına da fazla itiraz edilebileceğini zannetmiyorum.

Bunun yanında mesela insan üremesindeki rastlantısallık faktörü de bilimseldir.

Geriye kalan detaylardaki farklılıklar ise, sonucu değiştirmeye yetmez. bu durumda evrim artık bilimsel bir gerçektir.

Canlıların oluşumunda, çok büyük bir zamana gereksinim olduğunu da dikkate aldığımızda, bilimsel ve mantıksal açıdan evrime itiraz etmenin saçma olduğu iyice anlaşılacaktır. 

O yüzden dinciler evrime itiraz edecekler ise, dünyanın milyarlarca yılda oluştuğuna da itiraz etmek zorunda !

zaten kuran'da "ol" demesi yeten ve 6 günde yaratan bir tanrıdan bahsedilir ki, buradaki günün "evre" anlamına geldiği tümüyle aldatmacadan ibarettir.

Sitelerde Paylaş

Siz daha orada mısınız ? Evrimin bir martaval olduğu çoktan ispat edildi. Sıra Dünyanın aslında küre değil bir çarşaf gibi dümdüz olduğunu ve milyarlarca insanın 1000 yıldır iki üç tane dangalak tarafından kandırıldığı gerçeğini gözler önüne sermekte.Neyse ki saygın din adamları bu alandaki çalışmalarını son hızla yürütmekte. Çok yakında gerçeklere vakıf olacağız.

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Zarava ehmel yazdı:

Evrimin bir martaval olduğu çoktan ispat edildi. Sıra Dünyanın aslında küre değil bir çarşaf gibi dümdüz olduğu

:lol: Yıldızların da küçük şeytanlara atmalık taşlar olduğu gerçeği yakında ortaya çıkar!

8 saat önce, Mindsurfer yazdı:

Mutasyon ve adaptasyon konularında, bilim adamlarında farklı görüş var mıdır....?

Bir dönem evrimciler arasında ikilik çıktı. Bir grup evrimci, evrimin ani sıçramalarla gerçekleştiği iddiasını ortaya attılar. Diğerleri bunun olanaksız olduğunu, birikimli seçilimle yavaş şekilde canlıların değiştiğini savundular. Tabii ki kısa sürede bu ani sıçramalı evrim kuramı çöpe gitti. Böyle bir şey elbette olamaz. Canlılar çok uzun sürede birikimli seçilimle çok yavaş bir biçimde değişmişlerdir. Sıçramalı evrim iddiasına göre güvercin yumurtalarından güvercin çıkıyorken bir gün aniden bir güvercin yumurtası mutasyona uğrayıp içinden değişik bir kuş çıktı. Bu şekilde çok sayıda değişik yavru ortaya çıkması olaylarında ortaya çıkan bu değişik yavruların oluşturduğu farklı türler arasında seçilim gerçekleşti. Sıçramalı evrim kuramını bugün bildiğim kadarıyla savunan kalmadı. Richard Dawkins bu konuya son noktayı koyup evrimin kesinlikle birikimli seçilimle çok yavaş biçimde ilerlediğini belirtmiş ve sıçramalı evrimi reddetmiştir. 

Sitelerde Paylaş
On 04.11.2017 at 00:37, Furkean yazdı:

Merhaba arkadaşlar. Geçen gün böyle bi uyandım kuşkuyla hemen telefonuma sarılıp araştırmaya başladım. “Kuran gerçek mi?” Daha önce bunu hiç düşünmemiştim açıkcası. Kuran beni ilgilendirmiyordu, ben müslüman değildim ama tanrıya inanıyordum zaten annemin bana öğrettiği şey önemli olanın vicdan sahibi, düşünceli, anlayışlı kısaca “iyi insan” olmamdı. Ben kurana veya islamiyete hiç ilgi duymadım; beni çok da ilgilendirdiğini düşünmüyordum. Fakat dün sabah resmen bilgiye aç, susuz uyandım. İki gündür bu forumdan çıkmıyorum desem doğru olur sanırım. Sürekli okuyorum okudukça sanki algım açılıyor. Daha önce neden bu kadar ilgisiz kaldım bilmiyorum ama şuan açlıktan ölmek üzereyim! O kadar çok şey sormak istiyorum ve öğrenmek istiyorum ki. Şimdilik şöyle bir soru sormayla yetineyim biraz üzerine konuşalım hep birlikte.   Evrime neden inanılır neden inanılmaz? Dinci olunduğu için inanılmaz fasa fisoları geçelim ben dini katmak istemiyorum bu sorumda işin içine benim asıl merak ettiğim bilim adamlarının kendi içerisindeki anlaşamamazlıkları. Birisi evrim var derken öbürü boşuna kantılamaya çalışıyoruz diyor öbürü başka bir şey diyor. Mesela şu dinci sayfada şöyle bir soru sorulmuş:

Evrimden kastınızın ne olduğunu biraz daha netleştirmemiz lazım bence. Çünkü bildiğiniz gibi evrim fikri, dozajına göre biyolojinin sınırlarını çok aşmış, insanı ilgilendiren tüm her şeyi (doğal, insani ve sosyal bilimleri, sanatı, hukuku, ahlakı, dini, ) işgal girişiminde bulunmuştur.

Ben evrimin biyoloji sınırlarında kalan kısmıyla alakalı fikir belirtmek istiyorum. Yani cansızdan canlıya ordan da basitten karmaşığa türlerin oluşumunu doğal seçilim, adaptasyon vb. şeylerle açıklayan kısmını. Öncelikle dindar kimliğim bu tip bir evrim konusunda bana savunucu ya da karşı çıkıcı bir pozisyon almayı telkin etmiyor. Hatta, “İnsanın üzerine uzun devirden öyle bir zaman gel (ib geç) di ki (o vakit) o, anılmaya değer bir şey bile değildi.” ayetinin işareti ile insanın mükellefiyet ve sorumluluk yüklenmesi ve bir tür bilinç sıçraması yaşamasının öncesinde uzun zamanlar onun anılmaya değer bir şey olmadan var olduğu düşünülebilir gibi geliyor bana. Ama bu, sadece bir yorum.

Evrimi bir bilim insanı gibi düşünüp anlamaya çalıştığımda ise onu bilim olmaktan çok uzak bir konumda görüyorum. Çünkü zaten canlılıkla ilgili bu kadar uzun bir süreyi ve süreci bilimsel olarak açıklayabilmek bilimin sınırlarını çok aşan bir şey. Bilim ne yapabilir? Çok mikro düzeyde kontrollü deneylerle tekil durumları gözlemleyebilir ancak. Yani benim için evrimin tam bir bilimsel açıklama olabilmesi için en başından en sonuna tüm doğal seçilim ve adaptasyonları sebepleriyle beraber izah edip bunları labaratuvar ortamında test etmesi ve tüm tür geçişlerini gözlemlemesi lazım. Değilse evrim yapabildikleri kadarıyla bilim olur. Ötesinde bir iddia olarak kalır. Alternatifleri hakkında fikrim yok ama daha güçlü bir alternatifinin olmaması onu ancak güçlü bir iddia yapar.

Sitelerde Paylaş

Sıçramalı evrim kuramı abartılı ele alınmış da olabilir. Sıçramaların büyüklüğü önemli. Bir güne kadar sürüngen yumurtalarından hep sürüngen çıkıyorken bir gün aniden bir sürüngen yumurtasından bir kuş çıkıverdiği iddiası olamayacak bir iddiadır. Fakat insanlar hep kahverengi gözlü (veya siyah) oluyorken bir gün aniden mavi gözlü bir çocuğun doğduğu gerçektir. Bu bir mutasyondur ve beş ile yedi bin sene önce oluştuğu hesaplanan bir mutasyondur. Bu mutasyonun tek bir bireyde Karadeniz'in kuzeyinde bir yerlerde gerçekleştiği hesaplanmaktadır. Bu mavi gözlü çocuk hayatta kalabilmiş ve soyunu sürdürmüştür. Bütün mavi gözlüler (yeşiller de) o kişinin torunlarıdır. Yeşil göz kahverengi ile mavinin bir dengeye gelmesiyle oluşur.

Bu bir sıçramaysa, evet sıçramalı evrim gerçektir. Kahverengi göz yıllar boyunca yavaş yavaş açılıp maviye dönüşmemiştir. Bu mutasyon tek seferde, tek kişide ani oluşan bir mutasyondur. Bu kişi çocuğu olmadan ölse, mavi göz ortadan kalkacaktı. Bu konu Taş Devri adlı Raquel Welch'in de oynadığı bir filmde konu edilmişti. Raquel Welch o dönem sinema ilahesiydi. (yetmişli yıllar) Taş devri giysileri ile vücudunun güzelliğini cömertçe sergileme fırsatı bulmuştu. Gözleri açık kahverengi, yani elaydı. Yaşadığı kabilede mavi gözlü bir çocuk doğmuş ve kabile karışmıştı. Çocuklar onu aralarına almıyorlardı. Büyüdü, delikanlı oldu, ava götürülmüyordu. Uğursuz olduğu kabul edilmişti. Sonunda da kabileden kovuldu fakat giderken Raquel'in canlandırdığı kız onun peşinden gitti, onu yalnız bırakmadı ve çocukları ela göz baskın gelmediği için mavi gözlü oldu. Böylece mavi gözlü insanlar ortaya çıktılar.   

Filmde bilimsel hatalar vardı, örneğin mavi gözlü kahramanımız kabileye saldıran bir dinozoru öldürerek kabileyi korumasına rağmen yaranamıyordu, dinozor bir tanrıydı ve arada bir kurban alması gerekirdi. Onu öldürmek kabileye uğursuzluk getirecekti. Zaten bu olaydan sonra kabileden kovuldu. Fakat tabii bu olamaz, çünkü dinozorlar 65 milyon yıl önce ortadan kalktı, insan ise 8 milyon yıl önce ortaya çıktı. Dinozoru öldürmek için mızrak kullandı, bu ise on bin yıldan çok fazla önceye gidemeyecek bir olay. Ucu sivriltilmiş bir taşa sap takma olayı on bin yıllarla ölçülecek bir olay.

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, Yeni Üye yazdı:

“İnsanın üzerine uzun devirden öyle bir zaman gel (ib geç) di ki (o vakit) o, anılmaya değer bir şey bile değildi.” ayetinin işareti

Söz konusu ayette bu uzun zamanın insan üzerinden geçtiği söyleniyor. Yani insan olmadan önce bir hayvan geçmişi olduğu söylenmiyor. İnsanın varken fakat adı anılmaya değer bir şey olmadığı söyleniyor. Devamına baktığımızda ise bu bahse değmeyen şeyin meni olması olasılığı da beliriyor. Dehr deyince uzun bir zaman, çağ anlamı akla gelir ama çocukluk yetişkinlik de çağlardır. Dolayısıyla insanın bahse değer bir halde olmadığı durum, döllenmeden önceki meni durumudur yorumu en olası yorum. Diğerleri zorlama.

O nedenle bu ayet evrime işaret ediyor olamaz. Evrimi ise laboratuvara getirmek olanaksızdır, evrim öyle büyük, öyle kapsamlı bir olaydır ki bir laboratuvara sığdırılması olanaksız. Bunu asla başaramayacağız. Çünkü bu olanaksız. Evrimin kapsamı öyle büyük ki, onu bir kez daha tekrarlamak da tümüyle olanaksız. Evrimin kapsam ve büyüklüğünün çok akıl almaz olduğunu bilmek gerekiyor. Bu olayın büyüklüğünü kimsenin hakkıyla zihninde canlandırması pek olası değildir. Çok iyi kavrayanlar bile bunu tam takdir edemez. Çünkü zihnimiz bu kadar kapsamlı olayları kavramaya yarayacak biçimde evrilmemiştir. Bizler ancak kültürel evrimimizle beynimizin doğal kapasitesini zorlayarak bir kollektif bilinç geliştirdik. Bu kollektif bilinci de genlerle değil, eğitimle yeni nesillere aktarmaya çalışıyoruz. Bu eğitimi almamış bir insan bireyi hayvandan farklı olmuyor. Bunun örnekleri görülmüştür.

Bu eğitimle alınan kollektif insanlık bilincini çok iyi almış ve çok iyi çalıştırabilen kişiler ancak evrimi bir ölçüde kavrayabilmektedir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...