Jump to content

Evrime inanılır mı? Bilim adamları neden farklı görüşteler?

Recommended Posts

1 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Modern dünyayı geç şimdi. Modern dünya dediğin, birkaç güçlü ve eğitim-refah seviyesi epeyce yüksek Avrupa ülkesi. 

Onun dışındakilerin çoğu ki bunların başında ironik biçimde ABD de vardır evrimi reddeder. Türkiye'de evrime inanıyorum insan oranı %19'dur son araştırmalardan birine göre. Çok da sağlam bir araştırmadır o. İPSOS yapmıştır.

Ülkenin en iyi tıp okulları dediğimiz okullarda tıp okuyan ve bitirmek üzere olan çocuklar bile evrime inanmıyor bu ülkede. Nedeni de din. Evrim yoktur çünkü bizi Allah yaratmıştır deyip çıkıyorlar.

Ben kişisel olarak evrimle dini bağdaştırmaya çalışan ve dine inandığı halde evrim vardır deyip kendince açıklayan insanlara hiç de karşı değilim. Hatta tam tersi, keşke bütün inanırlar böyle baksa, kabul etse derim. Hacıya hocaya değil, doktora gider bu insan. Çocuğunun hocasına musallat olup "Sen nasıl insan hayvandır dersin, benim çocuğum hayvan mı, neden Allah yarattı demiyorsun?" demez. Geri kalan inancının ne olduğu veya olmadığı zaten kimseyi bağlamaz.

- Tıp okuyup da o lafı eden insana ben kendimi tedavi ettirmem.

- Türkiye'de Cumhuriyet devrimlerinin "fazla başarılı" olduğunu bilenler ibreyi geri çekme çalışmaları yapmışlardır. Zaten tarıma dayalı bir insan topluluğu (nüfus'Un belki %80'i şu veya bu şekilde köy bağlantılı), bu yüzden ben üniversite'de bile "evrime inanmıyorum" diyen insanlara rastladım. 

Sebep bilgisizliktir. Sanayi toplumlarında evrime inanmama oranı çok düşük. ABD'de yüksek. Çünkü birleşik eğitim sistemleri yok ve ilkokuldan itibaren, sadece parasız aile çocukları devlet okuluna gidiyor ve buralarda da evrimi geç, okuma yazma bile öğretilemiyor (Yeni okuduğum bir makaleye gör ABD'de okuma-yazma bilmeyenlerin oranı %10-15'lerde dolaşıyor). Bir ara haritada kendi ülkelerini bilememe söylentisi vardı. Onu bilmiyorum, Ama çoğu Türkiye'Yi gösteremez. Onu biliyorum.

Şimdi Huu'nun düştüğü duruma düşmek istemiyorum ama, neden dinle alakalı olsun ki? 

- Eğitime yatırım yapmazsan "piramitleri uzaylılar inşa etti" de diyebilir. Ben derdim mesela, üniversiteye gittikten sonra, sanat tarihi dersinde böunun olamayacağını anladım. O zamana kadar "o teknoloji insanlarda yoktu" diye arkadaş ortamında konuşur dururdum. 

- Bilgisizlik. Şimdi diyorlar ki "Lise son sınıfta evrim var". - Bu yeterli değil ki. En geç orta 1'de çocukların görmesi lazım ki anlasınlar. Ki AKP öncesi eğitimde de insanların gözüne sokmazlardı diye biliyorum. Çünkü "dindar nesil yetiştirme" amacı güden ilk diktatörümüz ne yazık ki Tayyip değil :) 

/Bilmiyorum. Ama Hindistan'da araştırsan, oranın cahili de muhtemelen evrime inanmıyordur. Japonya'ya Çin'e gitsen, %90 herkes biliyordur. Tamamen bilip bilmemekle alakalı bir şey. Ben biliyorum. O yüzden bu tür tartışmalara hiç girmedim hayatım boyunca.

- Bilmediğin noktada spekülasyon yapılır diyorum. Ben Din ile Bilimi bağdaştırmam. Ama spekülasyon yapacaksam, bilimin bittiği yerde yaparım diyorum. 

Mesela "İlk hücre nasıl meydana geldi?", - belki de müdahale edildi? - nebiliyoruz öyle olmadığını? Kimisi "ilk hücre uzaydan gelmiş olabilir" diyorsa, bende bunu diyebilirim (Bunun olamayacağını gösteren bilimsel veri olmadığı sürece).

Bir saat önce, Furkean yazdı:

Dinciler ve bilimadamları ayrımını bu yüzden savunuyorum. Evrim istemediği halde dini kapsasa bile bir dincini evrim hakkında yapabileceği şey en fazla kendi alanından yola çıkarak bunu yorumlamaktır, evrim hakkında hüküm vermek değil. Benim sorum zaten “Bakın dinci site evrim hakkında bunu diyor” şeklinde değildi, ben o sitede verilen bilimadamlarının alıntılarını sorguladım ve çarpıtılmış olduklarını öğrendim. 

Peki evrim ne kadar hassastır? İnsanlar ve evrim karşılıklı etkileşim içinde midir yoksa evrimin insanlar ve yaşayan tüm canlılar üzerinde baskın bir etkisi var mıdır?

- Yapamazsın işte. Git Avrupa'ya. Rahiplerin bir çoğu Kuran'ı okumuşlar hatta hadis filan biliyorlar. Neden? - İslam hakkında konuşabilmek için. 

Ne biçim eğitim görüyorlar. Birçoğu'na git budizmi sor anlatsınlar.

Bizde nasıl?

- Lise mezununu imam yapıyorsun. Sonra adam "Ben maymundan gelmedim ki" deyince kızıyorsun. Ne hakla kızıyorsun?

- YNÖ'nün eski konuşmalarını hatırlayanlar bilirler. Ben sıkılıp kanal değiştirirdim. Çünkü hep cahil halkın anlayacağı, bu lise mezunu imamların onu anlayabileceği şekilde, onlara yönelik konuşma yapardı.

- Evrim hakkında konuşmanın şartı, evrimi bilmektir. Peki bana evrimi bilen hacı-hoca gösterebilir misin? - Hayır. Öyleyse boş konuşuyoruz.

35 dakika önce, deney yazdı:

Atom bombası yapmak,nükleer santral kurmak,parçacık hızlandırıcı yapmak ,yarıletkenlerden transistor yapmak,vb şeyler için atomların yapısı hakkında birşey bilmek gerekmiyor.

Bilim adamı olmak içinde evrimi bilmek gerekmiyor. :)

- O kadar kolay olsaydı, okumadan - etmeden herkes her şeyi bilirdi.

Ben mesela Bilim Teknik, kitap, belgesel bir ara ne varsa okurdum / izlerdim. Ama fizik dünyasında, 1930 sonrasını bilmiyorum. Hatta Newton'dan sonrasını bilmiyorum. Hiç bir şey anlamıyorum. Sen mesela parçacık fiziğini bana açıklayabilir misin? Teori-meori tekrarlarsın. Da kendin anlıyor musun? - Muhtemelen anlamıyorsundur. :) 

O yüzden en azından bir alanda bilgi sahibi olmayı / okumayı tavsiye ederler. Yoksa cahil cahil gezersin.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 83
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir saat önce, deney yazdı:

Atom bombası yapmak,nükleer santral kurmak,parçacık hızlandırıcı yapmak ,yarıletkenlerden transistor yapmak,vb şeyler için atomların yapısı hakkında birşey bilmek gerekmiyor.

Bilim adamı olmak içinde evrimi bilmek gerekmiyor. :)

Evrim hakkında hüküm vermek için evet gerekiyor tabi ki. 

33 dakika önce, Donatello23 yazdı:

Yapamazsın işte. Git Avrupa'ya. Rahiplerin bir çoğu Kuran'ı okumuşlar hatta hadis filan biliyorlar. Neden? - İslam hakkında konuşabilmek için. 

Bizde nasıl?

- Lise mezununu imam yapıyorsun. Sonra adam "Ben maymundan gelmedim ki" deyince kızıyorsun. Ne hakla kızıyorsun?

- YNÖ'nün eski konuşmalarını hatırlayanlar bilirler. Ben sıkılıp kanal değiştirirdim. Çünkü hep cahil halkın anlayacağı, bu lise mezunu imamların onu anlayabileceği şekilde, onlara yönelik konuşma yapardı.

- Evrim hakkında konuşmanın şartı, evrimi bilmektir. Peki bana evrimi bilen hacı-hoca gösterebilir misin? - Hayır. Öyleyse boş konuşuyoruz.

Hayır ben yanlış mı anlaşılıyorum bilmiyorum o yüzden tekrar belirteyim: Evrim hakkında hüküm verebilmek için işinin ehli olmak gerekiyor. Sen ben ya da bir imam çıkıp da evrimle ilgili düşüncelerini belitirse bu sadece görüş olur yorumlama olur.

Ayrıca bir din adamına gerekli bilgiyi versen de maymunlarla aynı atayı paylaştığımıza inanacağını sanmıyorum ya o tamamen dinin yapısıyla alakalı eğitimle değil. Bireyin önünü kaptan etken din yani bu konuda. 

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Donatello23 yazdı:

- Tıp okuyup da o lafı eden insana ben kendimi tedavi ettirmem.

- Türkiye'de Cumhuriyet devrimlerinin "fazla başarılı" olduğunu bilenler ibreyi geri çekme çalışmaları yapmışlardır. Zaten tarıma dayalı bir insan topluluğu (nüfus'Un belki %80'i şu veya bu şekilde köy bağlantılı), bu yüzden ben üniversite'de bile "evrime inanmıyorum" diyen insanlara rastladım. 

Sebep bilgisizliktir. Sanayi toplumlarında evrime inanmama oranı çok düşük. ABD'de yüksek. Çünkü birleşik eğitim sistemleri yok ve ilkokuldan itibaren, sadece parasız aile çocukları devlet okuluna gidiyor ve buralarda da evrimi geç, okuma yazma bile öğretilemiyor (Yeni okuduğum bir makaleye gör ABD'de okuma-yazma bilmeyenlerin oranı %10-15'lerde dolaşıyor). Bir ara haritada kendi ülkelerini bilememe söylentisi vardı. Onu bilmiyorum, Ama çoğu Türkiye'Yi gösteremez. Onu biliyorum.

Şimdi Huu'nun düştüğü duruma düşmek istemiyorum ama, neden dinle alakalı olsun ki? 

- Eğitime yatırım yapmazsan "piramitleri uzaylılar inşa etti" de diyebilir. Ben derdim mesela, üniversiteye gittikten sonra, sanat tarihi dersinde böunun olamayacağını anladım. O zamana kadar "o teknoloji insanlarda yoktu" diye arkadaş ortamında konuşur dururdum. 

- Bilgisizlik. Şimdi diyorlar ki "Lise son sınıfta evrim var". - Bu yeterli değil ki. En geç orta 1'de çocukların görmesi lazım ki anlasınlar. Ki AKP öncesi eğitimde de insanların gözüne sokmazlardı diye biliyorum. Çünkü "dindar nesil yetiştirme" amacı güden ilk diktatörümüz ne yazık ki Tayyip değil :) 

/Bilmiyorum. Ama Hindistan'da araştırsan, oranın cahili de muhtemelen evrime inanmıyordur. Japonya'ya Çin'e gitsen, %90 herkes biliyordur. Tamamen bilip bilmemekle alakalı bir şey. Ben biliyorum. O yüzden bu tür tartışmalara hiç girmedim hayatım boyunca.

- Bilmediğin noktada spekülasyon yapılır diyorum. Ben Din ile Bilimi bağdaştırmam. Ama spekülasyon yapacaksam, bilimin bittiği yerde yaparım diyorum. 

Mesela "İlk hücre nasıl meydana geldi?", - belki de müdahale edildi? - nebiliyoruz öyle olmadığını? Kimisi "ilk hücre uzaydan gelmiş olabilir" diyorsa, bende bunu diyebilirim (Bunun olamayacağını gösteren bilimsel veri olmadığı sürece).

- Yapamazsın işte. Git Avrupa'ya. Rahiplerin bir çoğu Kuran'ı okumuşlar hatta hadis filan biliyorlar. Neden? - İslam hakkında konuşabilmek için. 

Bizde nasıl?

- O kadar kolay olsaydı, okumadan - etmeden herkes her şeyi bilirdi.

Ben mesela Bilim Teknik, kitap, belgesel bir ara ne varsa okurdum / izlerdim. Ama fizik dünyasında, 1930 sonrasını bilmiyorum. Hatta Newton'dan sonrasını bilmiyorum. Hiç bir şey anlamıyorum. Sen mesela parçacık fiziğini bana açıklayabilir misin? Teori-meori tekrarlarsın. Da kendin anlıyor musun? - Muhtemelen anlamıyorsundur. :) 

O yüzden en azından bir alanda bilgi sahibi olmayı / okumayı tavsiye ederler. Yoksa cahil cahil gezersin.

Donatello cahil olupda birçok buluşu olan insanlar var.

Universitede profesör olupda birşey üretemeyenlerde var.Bu tip insanlar buluşlar üzerine genelikle bol bol teori üretirler.

Örneğin Transgenetik canlılar  üzerine çalıştığı halde evrimi kabul etmeyen bilimadamları  var. :)

tarihinde deney tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ABD evrimi reddediyor da ne demek? Sanki Amerikan hükümeti çıkıp resmi açıklamayla evrime karşıyız demiş gibi saçmalıyorsunuz.

Reddetmek şöyle dursun evrimle ilgili en çok araştırma yapılan ülkedir ABD. 

Belirli siyasal kesimler evrime karşı olabilirler ama onların ABD'de cürmü yok. ABD'nin bilim ve sanat çevreleri, büyük sanayicileri ve önde gelen iş adamları çağdaş düşünceli ilerici kesimden oluşur. Dünyada çağdaşlık adına, insanca yaşam adına kazanılan ne varsa işte o kesime borçluyuz. 

Ama bunun yanında her ülkede olduğu gibi Amerika'da da gericiler, tutucular vardır. Bunların temsil ettiği kitle %50'ye yakın olsa da beyinleri olmadığı için yapabilecekleri, değiştirebilecekleri son derece sınırlıdır. Amerikan yargısı Trump'un ensesinde boza pişiriyor. Adama öyle ayarlar verdiler ki seçildiğinden bu yana defalarca madara oldu.

Amerika düşmanlığı sizi zehirlemiş, kör etmiş.

Sitelerde Paylaş
13 hours ago, ŞüpheciTürk said:

ABD evrimi reddediyor da ne demek? Sanki Amerikan hükümeti çıkıp resmi açıklamayla evrime karşıyız demiş gibi saçmalıyorsunuz.

Reddetmek şöyle dursun evrimle ilgili en çok araştırma yapılan ülkedir ABD. 

Belirli siyasal kesimler evrime karşı olabilirler ama onların ABD'de cürmü yok. ABD'nin bilim ve sanat çevreleri, büyük sanayicileri ve önde gelen iş adamları çağdaş düşünceli ilerici kesimden oluşur. Dünyada çağdaşlık adına, insanca yaşam adına kazanılan ne varsa işte o kesime borçluyuz. 

Ama bunun yanında her ülkede olduğu gibi Amerika'da da gericiler, tutucular vardır. Bunların temsil ettiği kitle %50'ye yakın olsa da beyinleri olmadığı için yapabilecekleri, değiştirebilecekleri son derece sınırlıdır. Amerikan yargısı Trump'un ensesinde boza pişiriyor. Adama öyle ayarlar verdiler ki seçildiğinden bu yana defalarca madara oldu.

Amerika düşmanlığı sizi zehirlemiş, kör etmiş.

ABD, pragmatist bir ülkedir. Ve şu anda Evrim muazzam faydalar getiriyor, bilimsel, teknolojik açıdan. 

Gelecek, süper bilgisayarlar, muazzam elektrikli motorlar, araçlar falan değil, biyoteknolojide. Biyolojik olarak saman yiyerek sizi gideceğiniz yere götüren bir araba yapabilirsiniz, bir kere yaparsanız, o artık kendi kendini yapar mesela. Eğer o arabanın coşup sizi de yememesini istiyorsanız, evrime ihtiyacınzı var.

Yapay zeka mı? Sudan ucuza bin kat üstün doğal zeka varken, ne kasıyorsunuz silikona atom kazımaya?

Lisenko denen bir zibidi vardır. Onu inceleyin derim, evrime de inanmayan, dahası yaratılışa da inanmayan bu dangalak yüzünden, Rusya ilaç, ziraat, tıp vs. tüm biyoloji dallarında nal toplamaktadır. 

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, anibal yazdı:

ABD, pragmatist bir ülkedir. Ve şu anda Evrim muazzam faydalar getiriyor, bilimsel, teknolojik açıdan. 

Gelecek, süper bilgisayarlar, muazzam elektrikli motorlar, araçlar falan değil, biyoteknolojide. Biyolojik olarak saman yiyerek sizi gideceğiniz yere götüren bir araba yapabilirsiniz, bir kere yaparsanız, o artık kendi kendini yapar mesela. Eğer o arabanın coşup sizi de yememesini istiyorsanız, evrime ihtiyacınzı var.

Yapay zeka mı? Sudan ucuza bin kat üstün doğal zeka varken, ne kasıyorsunuz silikona atom kazımaya?

Lisenko denen bir zibidi vardır. Onu inceleyin derim, evrime de inanmayan, dahası yaratılışa da inanmayan bu dangalak yüzünden, Rusya ilaç, ziraat, tıp vs. tüm biyoloji dallarında nal toplamaktadır. 

ABD bilimin üreticisi ve en başarılı biçimde kullanıcısı zaten. Ekonomide bile evrim kullanıyor, evrimi kullanmadığı tek bir alan yok. Süper.

Bütün bunlar olup biterken ABD halkı neden evrime inanmıyor, o noktada ne dönüyor, biliyorsan onu da açıkla. 

Türkiye'de inanma oranı %19-20, ABD'de %22-23 civarı. Seneler önce de aynıydı, hala aynı bu benzerlik.

Hadi bizde neden inanılmadığını biliyoruz, bilim geleneği bile olmayan bir ülkeyiz de ABD halkı neden böyle, onu da bi konuşmak lazım belki.

Hacı politik diyor. 

Diğer yandan belki de çok önemli değildir. Halk evrime inanmıyor ama bu durum bilim yapılmasına ve evrimin her alanda alabildiğine kullanılmasına zerre kadar engel değil. Halk evrime inanmış, inanmamış, dine inanmış, inanmamış, önemi yok bu noktada. İnanmıyor ama evrimle ilgili bilginin sağladığı bütün yararlardan dolaylı veya direkt olarak yararlanıyor. Bilmesi gerekmiyor bile belki...

Bilemiyorum.

Sitelerde Paylaş
56 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

ABD bilimin üreticisi ve en başarılı biçimde kullanıcısı zaten. Ekonomide bile evrim kullanıyor, evrimi kullanmadığı tek bir alan yok. Süper.

Bütün bunlar olup biterken ABD halkı neden evrime inanmıyor, o noktada ne dönüyor, biliyorsan onu da açıkla. 

Türkiye'de inanma oranı %19-20, ABD'de %22-23 civarı. Seneler önce de aynıydı, hala aynı bu benzerlik.

Hadi bizde neden inanılmadığını biliyoruz, bilim geleneği bile olmayan bir ülkeyiz de ABD halkı neden böyle, onu da bi konuşmak lazım belki.

Hacı politik diyor. 

Diğer yandan belki de çok önemli değildir. Halk evrime inanmıyor ama bu durum bilim yapılmasına ve evrimin her alanda alabildiğine kullanılmasına zerre kadar engel değil. Halk evrime inanmış, inanmamış, dine inanmış, inanmamış, önemi yok bu noktada. İnanmıyor ama evrimle ilgili bilginin sağladığı bütün yararlardan dolaylı veya direkt olarak yararlanıyor. Bilmesi gerekmiyor bile belki...

Bilemiyorum.

Aptal yönetmek daha kolay olduğu için olabilir mi?

ABD'de "immigration" dedikleri göç almanın çok büyük önemi var. Bu göç bizdeki gibi gece kondu göçü değil elbette. Adamlar bütün dünyadan seçmece beyin göçü alıyor. Bilim üretiminde de bu etken çok yüksek.

Ayrıca bilim üretmek için nüfusun tümünün yüksek seviyede bilimsel eğitim alması gibi bir durum söz konusu değil, bilime yatırım yapıyorsan karşılığını alıyorsun. Yüksek düzeyde eğitimli bir nüfus elbette çok daha verimli, özellikle İsveç, Norveç gibi sınırlı bir nüfusa sahipsen bunu en üst düzeyde etkili yapmak zorunluluğu doğuyor ama öyle bir sınırın yoksa "Aptal da lazım" mantığı öne çıkabilir.

tarihinde Sundance tarafından düzenlendi
alıntı
Sitelerde Paylaş

Evrim, dini inanç, ateizm konularında yapılan anketler ve bunlara dayalı istatistikler pek güvenilir değil. Bunun nedenleri de çok  çeşitli ama o ayrı konu. Bunlar her zaman güvenilir değil çünkü çok farklı rakamlar sunan çeşitli araştırmalar var. Zaten anket çalışmalarının doğasında gayet büyük bir hata payı var. Bunun geçtiğimiz yıllardaki seçimleri tahmin etmeye çalışan firmaların çuvallamasıyla ülkemizde de görmüş olduk. Bu nedenle bunların sadece yaklaşık bir değer sunabileceğini, yani şöyle böyle bir fikir verebileceğini varsaymak en akıllıcası. 

Açıkçası ben ABD halkının sadece %22'sinin evrimi kabul ettiğine inanmıyorum. Bilimin her alanında şampiyonluğu elinde tutan bir ülkede halk bu kadar cahil olamaz. Mantığın bunu kabul etmesi mümkün değil. Bu rakamın yanlış olduğuna ve ufak bir araştırmayla gerçeğe daha yakın oranı veren anketlerin bulunabileceğine bahse girerim. Evrim kuramının savunulduğu ve dinin dogmalarıyla karşı karşıya getirildiği ilk sinema filmini yapan ve tüm dünyaya izleten Amerikalılardır. Üstelik de 60'lı yıllarda. Evrimle ilgili tonlarca araştırmanın, yazının, bilimsel çalışmanın, makalenin, derginin vs.nin yayınladığı bir ülkeden bahsediyoruz. Kurgusu acemice olsa da Maymunlar Cehennemi gibi evrimi kabul eden yüzlerce film üretmiş bir ülkeden söz ediyoruz. Amerikalılar bizim gibi müslüman ülkeler için hala kocaman bir sır. Amerikalıların obez ve geri zekalı bir toplum olduğu aptalca yalanıyla avunan bir Türk toplumu var karşımızda. Bu %22 rakamı pekala bir müslüman yalanı olabilir. Bu oran Türk haber ajansları tarafından, yani şerefsiz medyamız tarafından kakalanan sayısız yalandan sadece biri gibi geliyor bana..

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Türk Ateist said:

Hacı politik diyor. 

Bilemiyorum.

Sorun kimin neye inandığında değil. Sorun, dünya düzeninin o inançlar ile şekillendirilmesinde. İşte bu noktada amerikan toplumun ilginç bir özelliği çıkar: "Bana ne, sana ne?"

Yani, teorik olarak, Amerika'da birileri çıkıp şeriatla yaşayabilir. Örneğin amişler, kendi dini kuralları ile yaşarlar. 

Tabi bu teorik olarak. Pratikte, ABD'Nin federal ve eyalet kanunları, daha çok hiristiyanlık öğretilerine göre şekillenir. Yani, ahanda bu hırsızlık yaptı diye, elini kolunu kesmeye gidemezsiniz, allah farz kılmış diye karınızı dövemezsiniz. Ama allahın izni diyerek 4 kadınla evlenebilirsiniz, mümkündür. Zira kimse karışmaz temel olarak. 

İşte bu noktada, idare, yani yönetim, yaratılışçı tavırdan değil bilimden yana tavır alır. Yani, gidip, okullarda evrim teorisini yasaklamaya çıkmaz. Bilim mekanları, üniversiteler falan, saçma salak masallarla iş yapmaya kalkmaz. Ve sonuç, ilk dediğimiz yere çıkar: Evrime inanmıyorlarsa, bana ne? 

Yani, evrime inanmak veya inanmamak, ABD'de şahsi bir tercihtir.

Ama ülkemizde nedir, eminim siz daha iyi biliyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Hacı politik diyor. 

Bilemiyorum.

Hayır,ABD hakkındaki oranları yanlış biliyorsunuz,2006 yılında yapılan bir araştırmaya göre,Türklerin %25'i ABD'lilerin %40'ı evrimin doğru olduğunu biliyor,gerisi bilmiyorum diyenler ve de reddenlerdir;

http://evrimagaci.org/photo/tr/evrimin-halk-tarafindan-kabulunde-turkiye-sonuncu

Ve de son zamanlarda ABD'de evrim karşıtları sayısal olarak kaybetmiş,halk arasında evrim karşıtlığı azalmıştır,umarım bizde de aynısı olur;

www.slate.com/.../polls_americans_believe_in_evolution_le...

Ha,peki bu ülkemiz neden bu kadar geri kalmıştır evrim konusunda,açıklıyorum,evrim karşıtı ABD kökenli sözdebilimsel bir akım olan yaratılışçılık fen  müfredatımıza 1985'te girmiştir,1985'ten önce öğretiliyormuş evrim, ülkemizin okullarında, 1998'e kadar orada kalmıştır,ondan sonra da geçtiğimiz yazda kaldırılan yetersiz ve de 12'nin en sonunda olduğundan yeterince işlenemeyen versiyonu gelmiştir,bunlar bizi evrimin halk tarafından doğru kabul edilirdiği konusunda en gerilere itmiştir maalesef.Mesela 2015 yılında Müslüman ülkelerde çeşitli sorulara dayalı yapılan bir ankete baktım,bizde kabule yüzde 35 diyor,ama birçok Müslüman ülke ileride bizden bu konuda;

5a006a798ce95_EkranAlnts.JPG.2a565c06f019d2125f889338a645ed20.JPG

Resimdeki koyu yeşiller canlılar evrildi diyenler,açık yeşiller şimdiki haliyle yaratıldı diyenler,durumumuz maalesef çok üzücü ülkecek.

Kaynak; http://www.pewforum.org/files/2013/04/worlds-muslims-religion-politics-society-full-report.pdf sayfa 132'den attığım

ABD'dekinin hikayesi için ise şuna bakın;

evrimagaci.org/.../maymun-davasi-ve-abdde-mufredatta-evrim-tartismasinin-kisa-tari...

Oysa ki evrim modern bilimin yapıtaşlarındandır,biyoloji biliminin ise temelini oluşturur,dünyanın en iyi ünilerinde bölümler vardır evrimsel ekoloji,evrimsel genetik,insan evrimi biyolojisi,evrimsel psikoloji vb;

evrimagaci.org/article/tr/madem-evrim-yok-bu-fakulteler-neden-hala-var

Hangi ciddi bilim kurumuna bakarsanız bakın,evrimin temel bir gerçeklik olduğunu,sayısız kanıtı olduğunu ve de birçok alanı olduğunu göreceksinizdir,bunlar örnekler mesela;

https://popsci.com.tr/insanlar-neandertallerden-daha-akilli-degildi-sadece-daha-uzun-dayandilar/

tarihinde Kör Saatçi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben malımı bilmem mi. Olay tamamen açıkladığım gibi. İşte gerçekler:

A majority of young people endorse the scientific explanation of how humans evolved.

Charles Darwin evolution.Charles Darwin in 1869.

Photo by J. Cameron/Wikimedia Commons.

Few issues have divided the American public as bitterly as Charles Darwin’s theory of evolution by natural selection. Since On the Origin of Specieswas published in 1859, it has driven a wedge between those who accept that humans and this planet’s other inhabitants have evolved over time, and those who believe that our species was created in its current form with no alterations. While the majority of people in Europe and in many other parts of the world accept evolution, the United States lags behind. Today, 4 in 10 adults in America believe that humans have existed in our present form since the beginning of time, and in many religious groups, that number is even higher.This is woeful.

Now, at long last, there seems to be hope: National polls show that creationism is beginning to falter, and Americans are finally starting to move in favor of evolution. After decades of legal battles, resistance to science education, and a deeply rooted cultural divide, evolution may be poised to win out once and for all.

The people responsible for this shift are the young. According to a recent Pew Research Center report, 73 percent of American adults younger than 30 expressed some sort of belief in evolution, a jump from 61 percent in 2009, the first year in which the question was asked. The number who believed in purely secular evolution (that is, not directed by any divine power) jumped from 40 percent to a majority of 51 percent. In other words, if you ask a younger American how humans arose, you’re likely to get an answer that has nothing to do with God.

The increase in younger people embracing evolution is “quite striking,” says Kenneth R. Miller, a biologist at Brown University and an expert witness the landmark court case Kitzmiller v. Dover, which kicked “intelligent design” out of public school classrooms in 2005. “We’re moving in the right direction.”

It’s not just the young who are moving in favor of secular evolution. The overall proportion of Americans who believe in secular evolution has doubled since 1999, from 9 percent to 19 percent, according to a 2014 Gallup poll. But it’s important to note that the jump in secular evolution does not necessarily correspond to an increase in the total number who believe in evolution. Instead, most of that increase has been drawn from the pool of Americans who previously reported that they believed in evolution guided by God, which simultaneously dropped from 40 percent to 31 percent.

Sitelerde Paylaş
24 dakika önce, anibal yazdı:

Sorun kimin neye inandığında değil. Sorun, dünya düzeninin o inançlar ile şekillendirilmesinde. İşte bu noktada amerikan toplumun ilginç bir özelliği çıkar: "Bana ne, sana ne?"

Yani, teorik olarak, Amerika'da birileri çıkıp şeriatla yaşayabilir. Örneğin amişler, kendi dini kuralları ile yaşarlar. 

Tabi bu teorik olarak. Pratikte, ABD'Nin federal ve eyalet kanunları, daha çok hiristiyanlık öğretilerine göre şekillenir. Yani, ahanda bu hırsızlık yaptı diye, elini kolunu kesmeye gidemezsiniz, allah farz kılmış diye karınızı dövemezsiniz. Ama allahın izni diyerek 4 kadınla evlenebilirsiniz, mümkündür. Zira kimse karışmaz temel olarak. 

İşte bu noktada, idare, yani yönetim, yaratılışçı tavırdan değil bilimden yana tavır alır. Yani, gidip, okullarda evrim teorisini yasaklamaya çıkmaz. Bilim mekanları, üniversiteler falan, saçma salak masallarla iş yapmaya kalkmaz. Ve sonuç, ilk dediğimiz yere çıkar: Evrime inanmıyorlarsa, bana ne? 

Yani, evrime inanmak veya inanmamak, ABD'de şahsi bir tercihtir.

Ama ülkemizde nedir, eminim siz daha iyi biliyorsunuz.

Bunları aşağı yukarı biliyorum Anibal. Hükumetlerin bilimden yana tavır aldığı da açık. Öyle olmasa bilimi üretemez bu ülke, bu kadar köklü ve sağlam bilim geleneği olmaz, üniversiteleri harıl harıl evrimci bilimciye alan açmaz vs.

Fakat hal böyle iken neden evrim küçüklere yeterince öğretilmiyor, halkın ezici çoğunluğu neden hala evrimi reddediyor, bu bana çok ilginç geliyor. Halkın evrime inanıp inanmamasının belki pratik bir yararı ya da zararı yok, kim neye isterse ona inanır, ABD bireysel özgürlükler konusunda dünyadaki en iyilerden biridir ve insanı da bunu sindirmişir vs vs...

Sorduğum bu değil. Bunca sağlamlığa ve bilimi birinci elden üretiyor olmaya rağmen, halk neden inanmıyor. Bunu diğer ülkeler için sormuyorum mesela. Nedeni açık.

Sitelerde Paylaş
27 dakika önce, Kör Saatçi yazdı:

Hayır,ABD hakkındaki oranları yanlış biliyorsunuz,2006 yılında yapılan bir araştırmaya göre,Türklerin %25'i ABD'lilerin %40'ı evrimin doğru olduğunu biliyor,gerisi bilmiyorum diyenler ve de reddenlerdir;

http://evrimagaci.org/photo/tr/evrimin-halk-tarafindan-kabulunde-turkiye-sonuncu

Ve de son zamanlarda ABD'de evrim karşıtları sayısal olarak kaybetmiş,halk arasında evrim karşıtlığı azalmıştır,umarım bizde de aynısı olur;

www.slate.com/.../polls_americans_believe_in_evolution_le...

Ha,peki bu ülkemiz neden bu kadar geri kalmıştır evrim konusunda,açıklıyorum,evrim karşıtı ABD kökenli sözdebilimsel bir akım olan yaratılışçılık fen  müfredatımıza 1985'te girmiştir,1985'ten önce öğretiliyormuş evrim, ülkemizin okullarında, 1998'e kadar orada kalmıştır,ondan sonra da geçtiğimiz yazda kaldırılan yetersiz ve de 12'nin en sonunda olduğundan yeterince işlenemeyen versiyonu gelmiştir,bunlar bizi evrimin halk tarafından doğru kabul edilirdiği konusunda en gerilere itmiştir maalesef.Mesela 2015 yılında Müslüman ülkelerde çeşitli sorulara dayalı yapılan bir ankete baktım,bizde kabule yüzde 35 diyor,ama birçok Müslüman ülke ileride bizden bu konuda;

5a006a798ce95_EkranAlnts.JPG.2a565c06f019d2125f889338a645ed20.JPG

Resimdeki koyu yeşiller canlılar evrildi diyenler,açık yeşiller şimdiki haliyle yaratıldı diyenler,durumumuz maalesef çok üzücü ülkecek.

Kaynak; http://www.pewforum.org/files/2013/04/worlds-muslims-religion-politics-society-full-report.pdf sayfa 132'den attığım

ABD'dekinin hikayesi için ise şuna bakın;

evrimagaci.org/.../maymun-davasi-ve-abdde-mufredatta-evrim-tartismasinin-kisa-tari...

Oysa ki evrim modern bilimin yapıtaşlarındandır,biyoloji biliminin ise temelini oluşturur,dünyanın en iyi ünilerinde bölümler vardır evrimsel ekoloji,evrimsel genetik,insan evrimi biyolojisi,evrimsel psikoloji vb;

evrimagaci.org/article/tr/madem-evrim-yok-bu-fakulteler-neden-hala-var

Hangi ciddi bilim kurumuna bakarsanız bakın,evrimin temel bir gerçeklik olduğunu,sayısız kanıtı olduğunu ve de birçok alanı olduğunu göreceksinizdir,bunlar örnekler mesela;

https://popsci.com.tr/insanlar-neandertallerden-daha-akilli-degildi-sadece-daha-uzun-dayandilar/

Çok teşekkür ederim Kör Saatçi. Anketlerin çoğunda oran daha düşük. Öyleydi ama görünene göre artmış. Bu çok sevindirici, dediğin gibi darısı başımıza.

Şu dinci pisliklerden kurtulabilirsek belki...

Sitelerde Paylaş
On 05.11.2017 at 14:11, Donatello23 yazdı:

- Ben bu konuda şöyle düşünüyorum. 

Örneğin cansızdan canlıya geçiş, yani ilk tek hücrelilerin ortaya çıkma döneminde, ilahi müdahale olmuş olabilir. Ben ilahiyatçı / dindar biri olsam bunun üzerinde durabilirdim. 

Çünkü açıkçası bilmiyoruz. Yaşamın dışarıdan gelmiş olabileceğini varsayıyoruz, veya kendi kendine başlamış olabilir mi? - bu soruyu soruyoruz.

Ben dindar / ilahiyatçı olsam pat diye, "Evrim vardır, ama evrim sürecini başlatan şey Tanrı'nın kendisi olabilir" diyebilirdim. Gayet de mantıklı olurdu / kimse bir şey diyemezdi.

Hatta ben kendi adıma "Topraktan yarattık" konusunu böyle yorumluyorum. Cansız'dan canlı'ya geçiş uzay boşluğunda olmadı. Elektrik akımlarının, gaz püskürmelerinin, suyun ve toprağın bulunduğu ilkel dünyada meydana geldi. Yani adamlarda beyin olsa bence bunun üzerinde dururlardı. 

Tanrımı neden birilerinin zanlarının ve teorilerinin bir yerine eklemleme ihtiyacı hissedeyim ki? Olması gereken, bilim adamlarının haddini ve aczini itiraf edip, "biz aklımızla buralara kadar geldik ama daha ötesine geçemiyoruz, hala arabayı yürütmekten, uçağı uçurmaktan öteye geçip varoluşa dair en temel soruları cevaplayamadık" noktasına vardıktan sonra peygamberlerin getirdiklerine teslim olmalarıdır. Yoksa ben deli miyim ki ya olan biten hiç bir şeyde Allah yok ama görmediğiniz bir başlangıç var. Allah işte orada olabilir gibi saçma bir görüşü savunayım.  Hadi 18., 19. yüzyıllardaki gibi bilim adamlarının artistliğinden  yanlarına yaklaşılmadığı zamanlarda olsak, "ya her şey mekanistik ama işte Tanrı da bu sistemi ilk defa kuran sebep" falan denebilirdi ama geçti o mutlu günler :)

Sitelerde Paylaş
50 minutes ago, Türk Ateist said:

Bunları aşağı yukarı biliyorum Anibal. Hükumetlerin bilimden yana tavır aldığı da açık. Öyle olmasa bilimi üretemez bu ülke, bu kadar köklü ve sağlam bilim geleneği olmaz, üniversiteleri harıl harıl evrimci bilimciye alan açmaz vs.

Fakat hal böyle iken neden evrim küçüklere yeterince öğretilmiyor, halkın ezici çoğunluğu neden hala evrimi reddediyor, bu bana çok ilginç geliyor. Halkın evrime inanıp inanmamasının belki pratik bir yararı ya da zararı yok, kim neye isterse ona inanır, ABD bireysel özgürlükler konusunda dünyadaki en iyilerden biridir ve insanı da bunu sindirmişir vs vs...

Sorduğum bu değil. Bunca sağlamlığa ve bilimi birinci elden üretiyor olmaya rağmen, halk neden inanmıyor. Bunu diğer ülkeler için sormuyorum mesela. Nedeni açık.

Halkın ezici çoğunluğunun evrimi öğrenecek kadar okuduğundan emin olma. Birde, pek bilinmez, ama ABD'de kilise cidden çok, ama çok etkilidir, halk üzerinde. Ha, devlet üzerinde etksi ise, son derece limitlidir.

Birde biraz yanlış bilinen bir şey, ABD'de, bilimi bilimciler yapar. Bilim politikası falan belirlenmez siyasiler tarafından. Bilimsel gelişmeler daha ziyade, siyasetçilere rağmen gerçekleşir. O mars uyduları falan mesela, siyasetçiler için hiç hoş şeyler olmamıştır. 

Tipik bir ABD'li için, evrimi bilmek ve bilmemek arasında, pratikte bir fark bulunmaz. Ve bilinmeyen şey, ABD halkı, Avrupa halklarından falan çok çok daha dindardır. Ama dediğim gibi, herkesin dini kendinedir, kimse sen benim dinimdensin, değilsin diye kimseye farklı davranmaz. ABD dinciliği, genel olarak, inanalım, müjdelenelim, iyi insan olalım ekseninde toplanan, tamamen tanrı ile kul arasında düşünülen bir modeldedir, cemaatçi bir nitelik göstermez. 

Sitelerde Paylaş
55 minutes ago, Yeni Üye said:

Tanrımı neden birilerinin zanlarının ve teorilerinin bir yerine eklemleme ihtiyacı hissedeyim ki? Olması gereken, bilim adamlarının haddini ve aczini itiraf edip, "biz aklımızla buralara kadar geldik ama daha ötesine geçemiyoruz, hala arabayı yürütmekten, uçağı uçurmaktan öteye geçip varoluşa dair en temel soruları cevaplayamadık" noktasına vardıktan sonra peygamberlerin getirdiklerine teslim olmalarıdır. Yoksa ben deli miyim ki ya olan biten hiç bir şeyde Allah yok ama görmediğiniz bir başlangıç var. Allah işte orada olabilir gibi saçma bir görüşü savunayım.  Hadi 18., 19. yüzyıllardaki gibi bilim adamlarının artistliğinden  yanlarına yaklaşılmadığı zamanlarda olsak, "ya her şey mekanistik ama işte Tanrı da bu sistemi ilk defa kuran sebep" falan denebilirdi ama geçti o mutlu günler :)

Varoluşa dair cevaplanmamış bir soru yok ki...

Ama gözün önündeki sap gibi gerçekler varken, mesela bir bedevinin kıçtan sallamasını kabul etmekte inat edenler var. Hepsi bu.

Sitelerde Paylaş
22 saat önce, Türk Ateist yazdı:

İnsanlar evrimle karşılıklı etkileşim halinde değildir, bizzat evrimin baskısına maruz kalır ve ona göre evrilir. İnsanın davranışları da dahil her şey... Yani sosyal ve kültürel hayatımıza, davranışlarımıza kadar her yönümüzle evriliriz. İnsan kendi evrimine müdahale etti, evrimin yönünü değiştirdi falan derler mesela, külliyen yanlıştır. O da evrimin dahilindedir. İnsan diyelim ki kendi soyunu yok edecek kadar sapıttı, şımardı, bilimi kötüye kullandı... Bu da evrim içindedir çünkü insan da diğer canlılar gibi bir türdür yalnızca.

Bu söylediklerim yalnız insan değil, tüm canlı türleri için geçerlidir elbette. Evrimin baskısına direnen tür yok olur, zaten türünü devam ettirebilenler koşullara uyum sağlayabilenlerdir. 

anibal çok sağlam bir disiplinden geçmiş derya deniz bir biyologdur, hazır buradayken ondan yararlanmaya bak istersen. Onun ve bilgisi iyi diğer ateist arkadaşların Bilim forumunda yaptığı tartışmalar çok değerlidir. Orada din ve Tanrı'dan sözetmek de yasak olduğu için tartışmaları okumak ayrıca zevk verir. 

Teşekkür ederim. Evrimin bağımsız bi olgu olduğunu öğrendim. 

Sitelerde Paylaş
20 saat önce, deney yazdı:

Donatello cahil olupda birçok buluşu olan insanlar var.

Universitede profesör olupda birşey üretemeyenlerde var.Bu tip insanlar buluşlar üzerine genelikle bol bol teori üretirler.

Örneğin Transgenetik canlılar  üzerine çalıştığı halde evrimi kabul etmeyen bilimadamları  var. :)

Cahil birinin buluş yapabileceğine inanmıyorum. Buluş denebilecek bir şey ortaya koyabilen bir insan gerekli donanımı edinmiştir zaten. 

Sitelerde Paylaş
45 dakika önce, anibal yazdı:

Halkın ezici çoğunluğunun evrimi öğrenecek kadar okuduğundan emin olma. Birde, pek bilinmez, ama ABD'de kilise cidden çok, ama çok etkilidir, halk üzerinde. Ha, devlet üzerinde etksi ise, son derece limitlidir.

Birde biraz yanlış bilinen bir şey, ABD'de, bilimi bilimciler yapar. Bilim politikası falan belirlenmez siyasiler tarafından. Bilimsel gelişmeler daha ziyade, siyasetçilere rağmen gerçekleşir. O mars uyduları falan mesela, siyasetçiler için hiç hoş şeyler olmamıştır. 

Tipik bir ABD'li için, evrimi bilmek ve bilmemek arasında, pratikte bir fark bulunmaz. Ve bilinmeyen şey, ABD halkı, Avrupa halklarından falan çok çok daha dindardır. Ama dediğim gibi, herkesin dini kendinedir, kimse sen benim dinimdensin, değilsin diye kimseye farklı davranmaz. ABD dinciliği, genel olarak, inanalım, müjdelenelim, iyi insan olalım ekseninde toplanan, tamamen tanrı ile kul arasında düşünülen bir modeldedir, cemaatçi bir nitelik göstermez. 

ABD'de kilisenin halk üzerindeki etkisi sınırlıdır. Çünkü kilise sadece kasaba ve küçük şehirler gibi nüfus yoğunluğunun, kentleşmenin görece düşük olduğu küçük yerleşim birimlerinde etkilidir, şehirlerde değil. Bu alanlar muhafazakarların oy deposunu oluşturur. Nüfusun büyük bölümünü barındıran büyük şehirlerde ise halk ekseriyetle kiliseye bile uğramaz.İşinden çıkar bara gider, partiye gider, arabasıyla takılır, gezmeye eğlenmeye yaşamaya bakar. 

Amerikalıların Avrupalılardan daha dindar olduğu da oldukça tartışmalı bir konu. Ama şu bir gerçek ki Avrupa'da da Amerika'da da sağ-muhafazakar eğilimlerde büyük bir artış var. Aydınlanmanın göz bebeği Fransa'da bile ırkçı partinin oyları %20'leri buldu. Almanya'da ise hala Merkel'in Hıristiyan Demokrat Partisi hükümette. Amerika'da sokak olaylarına neden olan Trump vakasını ise söylemeye bile gerek yok. Yani dünya genelinde cehalet dip yapmış durumda. Ki bu gerçekten de son derece ilginç bir sosyolojik olgu. Bu olgunun bizim problemimizi ilgilendiren tarafıysa toplumun ne derece eğitilebilir olduğunu ortaya koymasında. Yani insanların sadece küçük bir bölümünün bilim yapabilecek kapasiteye sahip olduğunu gözler önüne sermesinde. 

İnsanların tümü bilime yatkın değil. Hatta çoğu değil. Aslında bunu en açık şekliyle SSCB örneğinde görüyoruz. 70 yıllık komünizmin ardından Rusya'da ateist oranı hala %20'yi geçebilmiş değil. Demek ki: birincisi, evrimi ya da ateizmi anlayabilmek için insanların genelinin zeka kapasitesi yeterli değil ve ikincisi okuldaki eğitim bireyin ailesinden aldığı eğitim kadar etkili değil ve aile içi baskın eğilim de gelenekçi düşünceyi benimsemek yönünde. Türkiye'de de aynısı olmuş ve cumhuriyet devrimleri ailenin içine nüfuz edememiş, özellikle de kırsal alanlardaki muhafazakar gelenekçi dünya görüşünü kıramamış, buralarda etkili olamamıştır. Zaten ailesinin dini telkinleriyle bombardıman edilmiş bir kafaya okulda evrimi öğretemezsin. Hatta bütün ailelerin ateist olması bile - ki bu imkansız - büyüyen çocukların ilerde hep ateist kalacaklarını garanti edemez. İnsanda inanmaya karşı bir ihtiyaç ve doğal bir eğilim var. Belki de bu ona evriminin dayattığı bir adaptasyon. Bütün dinler tümüyle kazınıp atılsa dahi insanoğlu yeni dinler uyduracaktır. 

Sonuç: Ateistler her zaman azınlık olacaktır.

Sitelerde Paylaş

Cansız maddelerden canlıların meydana gelişi ile ilgili Darwin açıklama yapmamıştır ama sonradan gelen evrimciler kaçınılmaz olarak bu konuda görüşler öne sürmüşlerdir. Miller deneyi protein yapıtaşı aminoasitlerin kendiliğinden sentezi üzerinedir.

Richard Dawkins kil kristallerinin iskele yapısı oluşturarak aminoasit dizilimlerini sağlayabileceği ve bu yapıyı koruyup aktarabileceğini öne sürüyor.

Benim kişisel görüşüm, hayatın başlamasını belki de hiç açıklayamayabiliriz. İlkler konusunda hep tıkanıyoruz, ilk diye bir şey belki de hiç yok. Neden bir şeyler var, bunu bilmiyoruz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...