Jump to content

Komunist Anarşizm Nedir ?

Recommended Posts

• İleti 60
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

3 saat önce, The_Individualist yazdı:

Diğer adıyla Anarko Komunizm tam olarak nedir ?

Ortak mulkiyeti savunup otoriteye karşı çıkmak.

Anlamadığım konu toplumun ortak kararları nasıl uygulanacak?

Toplumun kararları birey için otorite kabul edilirse o toplum karar alamaz bir duruma düşmez mi?

Örneğin toplum müslümansa ateist olan birey topluma uyacak mı yoksa karşı mı gelecek? :)

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, deney yazdı:

Ortak mulkiyeti savunup otoriteye karşı çıkmak.

Anlamadığım konu toplumun ortak kararları nasıl uygulanacak?

Toplumun kararları birey için otorite kabul edilirse o toplum karar alamaz bir duruma düşmez mi?

Örneğin toplum müslümansa ateist olan birey topluma uyacak mı yoksa karşı mı gelecek? :)

Anarşizm ve toplum kelimelerinin yan yana gelmesi bile zırva ..

Komunizm'e bakıyorsun toplumculuğun en uç noktası , anarşizme bakıyorsun özünde bireycilik yatıyor ..

Bu sistemde Müslüman falan kalmaz .. Bütün bir toplum aynı düşünceye sahip olur ..

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, The_Individualist yazdı:

Anarşizm ve toplum kelimelerinin yan yana gelmesi bile zırva ..

Komunizm'e bakıyorsun toplumculuğun en uç noktası , anarşizme bakıyorsun özünde bireycilik yatıyor ..

Bu sistemde Müslüman falan kalmaz .. Bütün bir toplum aynı düşünceye sahip olur ..

Sosyalizmde devlet var.

Ama komunizm liberalizm gibi devletin ortadan kaldırılması gerektiğini savunuyor.

Bana komunizm liberalizm gibi ütopik geliyor.

Anarşist örgütlenme ile kurulan SSCB devletçi idi.

Özgürlükler ülkesi denilen Amerika da  bile liberalizm yok. :)

Sitelerde Paylaş

Sosyalizmde devlet var.

Ama komunizm liberalizm gibi devletin ortadan kaldırılması gerektiğini savunuyor.

Bana komunizm liberalizm gibi ütopik geliyor.

Anarşist örgütlenme ile kurulan SSCB devletçi idi.

Özgürlükler ülkesi denilen Amerika da  bile liberalizm yok. :)

Devlet yok edilse ne olacak ? Toplum yine kalıyor ..

Komunizm ile Anarşizm arasındaki asıl fark bu zaten .. Komunizm devleti yok ediyorum , devletsiz eşit bir toplum yaratırım der anarşizm ise ben de devletsiz bir ortam yaratacağım fakat toplum olmayacak , toplum diye birşey yok tek gerçek bireydir der ..

Sitelerde Paylaş

Bir sürü anarşizm çeşidi var. :)

Kendi aralarında uzlaşamamışlar.

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Anarşizm

Bireyci Anarşizm'dir mutlak Anarşizm .. Diğerleri özünü kaybetmiş ..

Sitelerde Paylaş

Evet .

Neden o zaman yöneticilerden yazılarını beğenmediğin kişilerin forumdan atılmasını istiyorsun? :)

Ayrıca özel mülkiyete karşımısın?

Bu forum özel mulkiyettir.

Mulkiyet hırsızlık diyorsan sende anarşist komunist olursun. :)

Sitelerde Paylaş

Neden o zaman yöneticilerden yazılarını beğenmediğin kişilerin forumdan atılmasını istiyorsun? :)

Sen anlamadın galiba .. Ben Egoist Anarşistim .. Anarşizmin zirve noktası bu .. 

Özel mülkiyet bütün bireylerin hakkı çünkü benim sistemim de herşey birey için zaten .. Birey herşeye sahip olabilir , herşeyi yapabilir ..

Fakat diğer bireylere zarar verici harekette bulunamaz .. 

Sitelerde Paylaş

Sen anlamadın galiba .. Ben Egoist Anarşistim .. Anarşizmin zirve noktası bu .. 

Özel mülkiyet bütün bireylerin hakkı çünkü benim sistemim de herşey birey için zaten .. Birey herşeye sahip olabilir , herşeyi yapabilir ..

Fakat diğer bireylere zarar verici harekette bulunamaz .. 

Diğer kişilerde sana uymak zorunda değil. :)

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, deney yazdı:

Bu forum özel mülkiyetten ziyade komünist özellikler taşır.

Bu forumu bir fabrika olarak düşünürsek, bir kişiye veya devlete değil halka aittir.

Ürettiği şey, insanlara verdiği tartışma ortamı ve bilgidir. Yöneticilerin diğerlerinden bir farkı yoktur. Sadece sorumluluk farkları vardır. Daha fazla vakit ayırmak zorundayız.

Üzücü bir şekilde, kendi halindedir. Çünkü piyasa derdi yoktur, özel mülkiyet değildir. Ne kadar sattığımız önemli değildir, önemli olan ne kadar ürettiğimizdir her zaman. Ve burayı bir tek tutku ayakta tutar, reklamlardan başka gelir kaynağı yoktur ve açıkçası o da pek anlam ifade etmez bizler için çünkü giderlerden daha azdır.

Velhasıl Ateistforum Facebook gibi özel mülkiyet bir şirket değil, Ege'de organik tarım yapan bir avuç köylüdür, arada memleketten gelenlerin birkaç kilo yiyip gittiği...

Sitelerde Paylaş

Diğer kişilerde sana uymak zorunda değil. :)

Değiller .. Benim sistemim de kimse kimseye uymak zorunda değil .. İsteyen istediğini yapabilir .. Hiçbir sınır yok ..

Tek sınır diğer bireylere karışmamak ..

Sitelerde Paylaş
8 hours ago, The_Individualist said:

Diğer adıyla Anarko Komunizm tam olarak nedir ?

Bu ekolün en büyük fikir babası Kropotkin'dir. En meşhur kitabı da ekmeğin fethidir.

https://theanarchistlibrary.org/library/petr-kropotkin-the-conquest-of-bread

İngilizce biliyorsanız buradan okuyabilirsiniz.

Anarşist komünistler, devletçi ya da otoriter komünizm denilen komünizm türüne karşıdır. Devletli komünizmde yönetim tepede yani devlet kadrosundadır ve hiyerarşi tepeden aşağıya doğru yayılır. Anarşist komünistler ise der ki hayır bir tepe olmasın yani devlet olmasın. Biz anarşist komünler kuralım, bu komünler kendi içlerinde üretsinler, emek versinler, yesinler. Anarşist komünist devrim olursa ilk yapılması gerekilenin herkesin mal varlığına el koyup komünlere dağıtılması gerektiğini savunurlar. Herkes eşit yemekler yiyecek, eşit yerlerde yatacak... Zamanla komünler kendi içlerinde bir devlet baskısı olmadan çalışıp, üretince öyle bir zenginlik peydah olacak ki fakirlik tarihe karışacak. Teknoloji de öyle gelişecek ki artık angarya işleri makineler yapacak. Şimdi sadece sınırlı bir kesimin ulaştığı lükse o zaman gelince herkes eşit olarak ulaşmış olacak.

Anarşist komünistler umumiyetle mücadele yöntemi olarak aktif yöntemler benimser yani kapitalistlere, devletçilere karşı gerekirse silahlı mücadele. Bu sebeple orada burada yüzlerinde siyah maske, kırmızı siyah bayraklar taşıyan, bankalara taşlarla saldıran adamlar görürseniz bunlar anarşist komünistlerdir.

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, Tengiz yazdı:

Bu ekolün en büyük fikir babası Kropotkin'dir. En meşhur kitabı da ekmeğin fethidir.

https://theanarchistlibrary.org/library/petr-kropotkin-the-conquest-of-bread

İngilizce biliyorsanız buradan okuyabilirsiniz.

Anarşist komünistler, devletçi ya da otoriter komünizm denilen komünizm türüne karşıdır. Devletli komünizmde yönetim tepede yani devlet kadrosundadır ve hiyerarşi tepeden aşağıya doğru yayılır. Anarşist komünistler ise der ki hayır bir tepe olmasın yani devlet olmasın. Biz anarşist komünler kuralım, bu komünler kendi içlerinde üretsinler, emek versinler, yesinler. Anarşist komünist devrim olursa ilk yapılması gerekilenin herkesin mal varlığına el koyup komünlere dağıtılması gerektiğini savunurlar. Herkes eşit yemekler yiyecek, eşit yerlerde yatacak... Zamanla komünler kendi içlerinde bir devlet baskısı olmadan çalışıp, üretince öyle bir zenginlik peydah olacak ki fakirlik tarihe karışacak. Teknoloji de öyle gelişecek ki artık angarya işleri makineler yapacak. Şimdi sadece sınırlı bir kesimin ulaştığı lükse o zaman gelince herkes eşit olarak ulaşmış olacak.

Anarşist komünistler umumiyetle mücadele yöntemi olarak aktif yöntemler benimser yani kapitalistlere, devletçilere karşı gerekirse silahlı mücadele. Bu sebeple orada burada yüzlerinde siyah maske, kırmızı siyah bayraklar taşıyan, bankalara taşlarla saldıran adamlar görürseniz bunlar anarşist komünistlerdir.

komünler kaç kişilik olacak?

komünlerde kararlar nasıl alınacak?üretim nasıl yapılacak?anarşist uymak zorundamı alınan kararlara?:89:

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, deney said:

komünler kaç kişilik olacak?

komünlerde kararlar nasıl alınacak?üretim nasıl yapılacak?anarşist uymak zorundamı alınan kararlara?:89:

Gaye, insanları eşit şartlarda, üretip ilerleten, maksimum verim alınacağı bir hadde ulaştırmak. Devrimden sonra devrim gönüllüleri, devrim sonrası oluşan işsizlik sebebiyle ev ev dolaşıp ekmek sayımı yapacaklar ve bu ekmekler toplanıp herkes arasında bölüştürülecek. Yataklar, yaşamlar alanları yani her şey. Şehirlerin içine tarım arazileri yapılacak ve herkes her türlü üretime katılacak. Komünal yaşam biçimini sadece 200 200 ayrılmış komünler şeklinde yaşam biçimi olarak düşünmeyin. Komünal yaşam biçimi toplu yaşam biçimidir. Bir şehirde komünal bir yaşam biçiminde yaşayabilir.

Komünler karar verici aygıtlar inşa edip buralarda çalışacak kimseleri de tam demokratik yöntemlerle kendileri belirleyecekler. Bu adamlar doğrudan halk tarafından seçileceği ve bir hükümet tarafından atanmayacağı için halka hizmet etmek mecburiyetinde kalacaklar, aksi halde halkla burun buruna gelecek ve makamlarından olacaklardır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...