Jump to content

Komunist Anarşizm Nedir ?

Recommended Posts

2 saat önce, The_Individualist yazdı:

Sözlerini anlamak ciddi zeka gerektiriyor ..

.Ben düşüncesizim.

.Dünya mülkiyetimdir.

.Ben kimseden hak talep etmiyorum. Bu yüzden kimsenin hakkını kabul etmem gerekmez.

.hiçbir şey benden üstün değildir.

Bu sözleri söyleyen geri zekalıdır. :)

Senin yöneticilerden beğenmediğin üyelerin atılmasını istemesi gibi saçma sözler bunlar. :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 60
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir saat önce, deney yazdı:

.Ben düşüncesizim.

.Dünya mülkiyetimdir.

.Ben kimseden hak talep etmiyorum. Bu yüzden kimsenin hakkını kabul etmem gerekmez.

Senin yöneticilerden beğenmediğin üyelerin atılmasını istemesi gibi saçma sözler bunlar. :)

Aslında o lafların her birisi o kadar derin ki ..  Sizin mantıkla bakılınca o sözlere yazık olur ..

Tez konusu resmen ..

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, The_Individualist yazdı:

Aslında o lafların her birisi o kadar derin ki ..  Sizin mantıkla bakılınca o sözlere yazık olur ..

Tez konusu resmen ..

Kuran ayetlerini savunan müslümanlara benziyorsunuz.

Onlarda ayetlerin anlamı o kadar derin ki  deyip ayetler üstüne tezler yazıyorlar. :)

Sitelerde Paylaş

Onlarda ayetlerin anlamı o kadar derin ki  deyip ayetler üstüne tezler yazıyorlar. :)

Benzetmen bile kalitesizce .. 

Bak Stirner gibi Nietszche gibi Schopenhauer gibi adamların sözlerinin her biri ayrı ayrı tez konusudur .. Okyanus gibidir ..

Sözleri okuyup geçmemek gerekir .. Analiz yapıp sözlerin hangi anlamlarda , hangi amaçla söylendiğini betimlemek gerekir ..

"Tanrı öldü , onu biz öldürdük" diye bir söz vardır mesela .. O kadar derindir ki anlamı boğulursun düşünce okyanusunda ..

Sitelerde Paylaş

Bak Stirner gibi Nietszche gibi Schopenhauer gibi adamların sözlerinin her biri ayrı ayrı tez konusudur .. Okyanus gibidir ..

Sözleri okuyup geçmemek gerekir .. Analiz yapıp sözlerin hangi anlamlarda , hangi amaçla söylendiğini betimlemek gerekir ..

"Tanrı öldü , onu biz öldürdük" diye bir söz vardır mesela .. O kadar derindir ki anlamı boğulursun düşünce okyanusunda ..

Gözlemlenemeyen  bir şeyi öldürmek çok komik bir söz. :)

Tanrı inancını öldürdüklerini söylüyorlarsa,

Tanrı inancı hala devam ediyor.

O filozofların çoğu öldü. :)

Sitelerde Paylaş

Gözlemlenemeyen  bir şeyi öldürmek çok komik bir söz. :)

Tanrı inancını öldürdüklerini söylüyorlarsa,

Tanrı inancı hala devam ediyor.

O filozofların çoğu öldü. :)

2 dakikada milenyum olan bir sözü çürüttün ya helal sana .. Bu ne zekadır böyle (!)

Sitelerde Paylaş

.Ben düşüncesizim.

.Dünya mülkiyetimdir.

Senin demin yazdığın bu mesajından evrensel normların varlığını savunduğun çıkar mı

Sitelerde Paylaş

2 dakikada milenyum olan bir sözü çürüttün ya helal sana .. Bu ne zekadır böyle (!)

Bende uzaylıları öldürdüm.

Böyle milenyum sözü mü olur? :)

Ne biçim bencil anarşistsin?

Başkalarının sözlerini yüceltip duruyorsun.

Sitelerde Paylaş

Hippilerin yaşam tarzını hangi akıllı beğeniyor ki?

İhtiyaçlarını nasıl karşılıyordu hippiler?

Aralarında çıkan sorunları nasıl çözüyorlardı?

Bizde 68 kuşağı birbirlerini temizlemek ile meşguldu. :)

- İşte yaşamadığınız için bilmiyorsunuz bunu da. :) 

Mesela Easy Rider diye o dönemin filmi vardır. Onu koyup izleyin.

- Çok çılgın bir dönem yaşandı. O zamanlar Martin Luther King gibi adamlar Siyahların hakları için ciddi mücadele veriyordu. 

Che gibi adamlar Angola'ya, Küba'ya komünizmi yaymak ile meşguldü, Bloklar arasında uzay yarışı filan vardı. Peki bunlar ne yapıyorlardı?

- İşsizlik o zamanlar yoktu. Alıyordu keçi yününden yapılma ceketi. Esrar, kızlar, felsefe kitapları, danslar, şarkılar, aylarca yıllarca kırlarda filan yaşıyorlardı. Hatta kimisi Türkiye'ye geliyordu. Kimisi Motorsikletle Wolkswagen minibüslerle Nepal'e, Hindistan'a, Afganistan'a filan gidiyordu.

Bir şey de olmuyordu. "Savaşma seviş" deyip geçiyorlardı işte. Demek ki mümkün :) 

34 dakika önce, deney yazdı:

- Kuran'ı buraya bari sokmasak. Ciddi çapılacam sizin yüzünüzden.

31 dakika önce, The_Individualist yazdı:

- Doğru. Ama ideolojiler de öyle. Üstelik tek yazara takılma gibi bir lüksün sadece marksizm'de var. Ciddi analiz ve tartışma gerektiren şeyler.

9 dakika önce, The_Individualist yazdı:

- Şöyle bir şey aklıma geldi. Eskiden Nietche ile kafayı bozmuş bir arkadaşım vardı. Ben bunun çok da sağlıklı olmadığını düşünüyorum. Derin felsefe yapacaksanız, felsefe diploması edinmeniz hemen hemen zorunlu. 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, The_Individualist yazdı:

Neden ?

Kavramsal hata var çünkü max aslında nietszcheden hareketle düşüncelerini oluşturuyor bunu da söylemlerinden çıkardım.Nietszcheden batıda yapı sökümcülük türetildiği lakin bunun egoizmle bağdaşmadığı açıktır çünkü o kelime ademle hayvanın farklılığı belirtir ve self destruction bu farklılığı yok eder eğer benlik bilincine yapı sökümle ilişki kurulabilir sadece diyecekseniz yöntemsel gaf işlenir tümden varım yapmış olursun eğer böyle bir karşı tez söylersen

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, akbaba1 yazdı:

Senin demin yazdığın bu mesajından evrensel normların varlığını savunduğun çıkar mı

Mesajımdan nasıl çıkardınız evrensel normları savunduğu mu?

Ahlak,hukuk ve estetik konularında evrensel normlar oluşturmak zor.

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, deney yazdı:

Mesajımdan nasıl çıkardınız evrensel normları savunduğu mu?

Ahlak,hukuk ve estetik konularında evrensel normlar oluşturmak zor.

Bencilliği sevmemeniz inkar ettiğiniz manasına gelmiyor metot hatası yapmışım

tarihinde akbaba1 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Donatello23 yazdı:

- İşte yaşamadığınız için bilmiyorsunuz bunu da. :) 

Mesela Easy Rider diye o dönemin filmi vardır. Onu koyup izleyin.

- Çok çılgın bir dönem yaşandı. O zamanlar Martin Luther King gibi adamlar Siyahların hakları için ciddi mücadele veriyordu. 

Che gibi adamlar Angola'ya, Küba'ya komünizmi yaymak ile meşguldü, Bloklar arasında uzay yarışı filan vardı. Peki bunlar ne yapıyorlardı?

- İşsizlik o zamanlar yoktu. Alıyordu keçi yününden yapılma ceketi. Esrar, kızlar, felsefe kitapları, danslar, şarkılar, aylarca yıllarca kırlarda filan yaşıyorlardı. Hatta kimisi Türkiye'ye geliyordu. Kimisi Motorsikletle Wolkswagen minibüslerle Nepal'e, Hindistan'a, Afganistan'a filan gidiyordu.

Bir şey de olmuyordu. "Savaşma seviş" deyip geçiyorlardı işte. Demek ki mümkün :) 

Donatello geçimlerini nasıl sağlıyordu bu hippiler cevap vermedin.

Eğitim hakkında görüşleri ne mesela bu adamların.

Anarşist takılan müslüman tarikatlar var.

Eğitime karşılar mesela çocuklarını devlet okullarına göndermiyorlar.Kendileri veriyorlar eğitimi.

Meslekleride pazarcılık işportacılık gibi meslekler.

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, deney yazdı:

Donatello geçimlerini nasıl sağlıyordu bu hippiler cevap vermedin.

Eğitim hakkında görüşleri ne mesela bu adamların.

Anarşist takılan müslüman tarikatlar var.

Eğitime karşılar mesela çocuklarını devlet okullarına göndermiyorlar.Kendileri veriyorlar eğitimi.

Meslekleride pazarcılık işportacılık gibi meslekler.

- Tam adamına sordun.

O zamanlar işsizlik yoktu. Canı isteyince şehre dönüp fırında, rıhtımda filan çalışabiliyordu. O yüzden 10 sene hippilik yaptıktan sonra geri dönüp en acımasızından iş adamı olan insanlar da var o nesilde. 

- Eğitim hakkında: "ben kendimi eğitiyorum" filan derlerdi. felsefi / politik tartışmalar yaygındı. Hepsinin çadırında bir sürü kitap vardı. Bir de pratik yaparak doğada yaşamayı filan da öğrenirlerdi. 

- Anarşist takılan müslüman olmaz olur mu? Hele ABD gibi bir yerde. Var tabi nasıl olmasın. :) 

- Summerhill okulu vardır mesela A.S. Neil'İn kuruculuğunu yaptığı. Okul o yıllarda açılmış. Hem ceza / ödev / zorlama hiçbir şey yok. Hem de oranın mezunları Üniversite filan rahatlıkla kazanabiliyor (Sonralar Fİnlandiya bu sistemin benzerini benimseyip genel eğitim politikası haline getirmiş).

/Eğitime karşı değiller. Ama o dönemde yaşananlar Batı'Nın eğitim sistemi Türkiye'de olan, ya da Türkiye'de olması istenen eğitim sistemi gibi bir şey olurdu. O yıllardan sonra ciddi reformlara gidilmiştir. Eğitim sistemi gitgide daha insancıl bir şey olma yoluna girmiştir.

- Tam tersine. Avrupa'yı Amerika'yı yönetenlerin yarısı eski hippi idi. Çok başarılı ve tahammülsüz iş-adamı / politikacı filan oldular. U dönüşü yapıp gençken savunduklarının tam tersini savunmaya filan başladılar.

Çünkü neticede: Hippi felsefesinin zayıf noktası: Çalışmayı ve sorumluluk almayı, üreten insan olmayı esas alan bir sistem değildir. Yaş 30'a yaklaşınca çoğu hanyayı konyayı anlayıp tekrar normal insan olma yoluna girdiler. Da böyle bir toplumsal olay yaşanmıştır. Genç nüfus sayesinde anarşizmin pratikte de gayet güzel işleyebileceği anlaşılmıştır. 

tarihinde Donatello23 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, akbaba1 yazdı:

Kavramsal hata var çünkü max aslında nietszcheden hareketle düşüncelerini oluşturuyor bunu da söylemlerinden çıkardım.Nietszcheden batıda yapı sökümcülük türetildiği lakin bunun egoizmle bağdaşmadığı açıktır çünkü o kelime ademle hayvanın farklılığı belirtir ve self destruction bu farklılığı yok eder eğer benlik bilincine yapı sökümle ilişki kurulabilir sadece diyecekseniz yöntemsel gaf işlenir tümden varım yapmış olursun eğer böyle bir karşı tez söylersen

Stirner Nietszche'den hareketle fikirlerini oluşturamaz çünkü Nietszche'den önce yaşadı ..

Sitelerde Paylaş

Hippi olmaya var mısınız beyler ? 

Getirelim mi Anarşizmi ? 

eşcinsel misin?

uyuşturucu mu kullanıyorsun?

sevgilini eşini başkaları ile paylaşmak mı istiyorsun?

ne işin var hippilerle.:0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, The_Individualist yazdı:

Hippi olmaya var mısınız beyler ? 

Getirelim mi Anarşizmi ? 

- Ben bunlardan sonraki kuşaklardan biri olarak adamları kıskanmıyorum diyemem. 

Da tabi yetişkin işi de değil. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...