Jump to content

Bu tanrıyı kanıtlamaya yeter mi sizce?

Recommended Posts

5 minutes ago, anibal said:

Bunları s..tir edersin, amerikaya giderle hemen. Yahu birinizde bir mübarek topraklara gidin, yüzünüzü sürün her sabah namazında, peygamberle aynı havayı teneffüs edin falan. Olmaz, kuyruğu kıstıran amerika'ya hemen. İşte malum fetö, bir kavakçı vardı, bir mezarcı falan. 

Lafa geldi mi, aha şu, aha bu, ama icraate geldi mi, alayı kafirin en dibi amerikaya... Bir gün biride medine'ye, mekke'ye falan gitse, ondan sonra.

Hakikaten ya?

Sormazlar mı adama; parayı bulan ya da türlü sebeplerden ipini koparan neden hep Amerika'ya gidiyor diye? Niye hep ecnebistanlara, gavuristanlara gidiyor diye?

Her yazdıkları ayrı bir şaka.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 51
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bir saat önce, teflon yazdı:
Alıntı

Bilmemizi ve Aklımızı kim nasıl izah ediyor . Sevmemizi, kalbimizi nasıl anlıyorlar ve açıklıyorlar. İnsanda olup, senin de şehadet ettiğin ve hissettiğin temel melekelere ne tür anlamlar yüklemişler? 

Onbeş yaşında ateist oluyorlar. Sonra inançlarını güçlendirmek için habire okuyorlar yobaz misyonerleri, okuyorlar kendine bile hayrı olmayan yolunu kaybetmişleri. Bir de gelip burada biz araştırdık doğruyu bulduk öbürleri araştırmıyorlar, soruşturmuyorlar, geri zekalılar diye elitizm kasıyorlar. 

Bilmemizi ve aklımızı bilim araştırdıkça biliyor ve izah ediyor. Neo-korteksi bilir msin mesela? Ya da ayna nöronları?

Hem etmese ne olacak? Hoop, cumburlop boşukların tanrısı. Ben çok şaşırdım anlamadım, o zaman tanrı var yöntemi. Anlamaman ve şaırmana yol açan şeyin arlasında tanrı değil de cahilliğin olmasın sakın? Bilinmeyenin gölgesine gizlenen sinsi tanrı ve inancınız. Bilinmezliklerden başka bir halta gönderme yapamıyorsunuz. Hoş onların ne kadar bilinmediği de meçhul. Bir bütün olarak ele aldığımızda bilmeyenler sadece sizlersiniz. Ama kendi cahilliğinizden yola çıkıp bayrak açarak herkesi kendiniz gibi zannediyorsunuz..

Tanrıdan bahsetmedim ben. İnsanı en iyi kendisi bilir. İnsanın kendisini bildiği kadar onu bilim de bilemez. Dediğim şu, kendini biliyorsun, bak bakalım senin çok iyi bildiğin o kendini kim nasıl tanımlamış. Onu araştır. Kim insanı nasıl tanımlamış ve ona, onun bütünlüğüne, o bütünün parçalarına ne gibi bir anlam yüklemiş. Tanrı yerine bunu araştır dedim. Mesela sizin buraya yazdıklarınızdan az çok sizin insanı nasıl tanımladığınızı anlayacak. Özet olarak. Bir gerekçeyle, ki diyelim ki primatlardan birinin beslenme rejimimizin değişmesi nedeniyle, beynimiz fazla büyüdü ve ortaya eksikleriyle ve fazlalarıyla biz çıktık. Sonra da fazla büyüyen bu beynin laneti ya da faziletiyle bir sürü şey uydurduk. Sanat, Bilim, Felsefe, Din, Ahlak, Hukuk vb. Adaptasyon esastır ve anlamlıdır ondan sonraki her şey uydurmadır.  Bizim yüklediğimiz anlamlardır diyorsunuz. Benim bu açıklamayı yargılama ya da itiraz etme gibi bir niyetim yok. Bir insan bu açıklamada kendini buluyorsa buluyordur. İşte onu önerdim yusufa yani herkesin insanı nasıl açıkladığını dinle ve en iyi bildiğin konu olan bu konu üzerinden tercihini yap.

Bir saat önce, teflon yazdı:

sorduğunuz soruların;  hayatta kalma ve adaptasyonun cevabı NET OLARAK var.

Ben cevabı yok demedim. Sizden duymak istedim. Adaptasyon güdüsü neden var ve hangi aşamada, hangi maddi değişimler sonucu oluştu? Öyle ya soyut her güdü maddedeki bir değişiminin sonucu oluşması lazım.

Bu arada maddi olmayan, soyut gördüğümüz her değişim aslında maddi ve kimyasal bir sürecin sonucu, aslolan maddi değişim demeniz benim için pek bir anlam ifade etmiyor. Ben de aslolan niyet ve gaye ve yöndür bunlardaki değişim maddeye hükmeder ve onun davranışını belirler diyorum.

tarihinde Yeni Üye tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
15 minutes ago, Yeni Üye said:

Tanrıdan bahsetmedim ben. İnsanı en iyi kendisi bilir. İnsanın kendisini bildiği kadar onu bilim de bilemez. Dediğim şu, kendini biliyorsun, bak bakalım senin çok iyi bildiğin o kendini kim nasıl tanımlamış. Onu araştır. Kim insanı nasıl tanımlamış ve ona, onun bütünlüğüne, o bütünün parçalarına ne gibi bir anlam yüklemiş. Tanrı yerine bunu araştır dedim. Mesela sizin buraya yazdıklarınızdan az çok sizin insanı nasıl tanımladığınızı anlayacak. Özet olarak. Bir gerekçeyle, ki diyelim ki primatlardan birinin beslenme rejimimizin değişmesi nedeniyle, beynimiz fazla büyüdü ve ortaya eksikleriyle ve fazlalarıyla biz çıktık. Sonra da fazla büyüyen bu beynin laneti ya da faziletiyle bir sürü şey uydurduk. Sanat, Bilim, Felsefe, Din, Ahlak, Hukuk vb. Adaptasyon esastır ve anlamlıdır ondan sonraki her şey uydurmadır.  Bizim yüklediğimiz anlamlardır diyorsunuz. Benim bu açıklamayı yargılama ya da itiraz etme gibi bir niyetim yok. Bir insan bu açıklamada kendini buluyorsa buluyordur. İşte onu önerdim yusufa yani herkesin insanı nasıl açıkladığını dinle ve en iyi bildiğin konu olan bu konu üzerinden tercihini yap.

Ben cevabı yok demedim. Sizden duymak istedim. Adaptasyon güdüsü neden var ve hangi aşamada, hangi maddi değişimler sonucu oluştu? Öyle ya soyut her güdü maddedeki bir değişiminin sonucu oluşması lazım.

Bu arada maddi olmayan, soyut gördüğümüz her değişim aslında maddi ve kimyasal bir sürecin sonucu, aslolan maddi değişim demeniz benim için pek bir anlam ifade etmiyor. Ben de aslolan niyet ve gaye ve yöndür bunlardaki değişim maddeye hükmeder ve onun davranışını belirler diyorum.

Hala rüyalarda sayıklamaya devam....

İnsanı da en iyi bilim bilir. Yok bilmez diyorsan, mübarek peygamberinin mübarek tavsiyesi, binbir şifa kaynağı deve sidiğine devam edeceksin o zaman. Gidip eğer, ilaç falan alıp içiyorsan, demek ki ne senin allahın, ne malum bedevi, insan hakkında hiç bir bok bilmiyordur.

Adaptasyon güdüsü diye bir şey yok, cahil cahil sayıklama oradan. 

Bir bak bakalım, her insan aynı mı? Değişim diyorsun ya, bu değişimi bile göremiyorsun, ama hayaller, rüyalar gırla gidiyor boyuna, kör müsün sen?

Niyeti gayesi falan sayıklıyorsun birde? Gaye, yön falan mı bakıyorsun? Hatırlatayım sana, çok basit, nerden geldiğini hatırla? Berzahtan falan diye sayıklamaya çıkma şimdi gene. Ananın bilmem neresinde çıktın, hepsi bu. Orada olmana sebep olan niyet ve gaye ise, babanın azması, ananın kızışmasından ibaretti, gene hepsi o. Dünyaya nasıl geldiğini dahi anlamamış cahilin birisin sadece.

Sitelerde Paylaş
On 11/5/2017 at 15:48, yusuf38 said:

Etki-tepki yasası-determinizm-belirlenmişlik (tanrı) ? 

Sizce buradan tanrıyı çıkarabilir miyiz?

Kanıt işi bilimi işidir. Bilimle inancı birbiriyle karıştırmayın.

Bilimde yanlışlanabilmek esastır. Newton'un teorieri yanlışlandı. Bilimde kesinlik değil, eldeki veriler vardır. Eldeki veriler değişebilir, yorum değişebilir. Kanıt denen mefhumu ise baki hakikat olarak düşünmeyin. Eldeki teoriyi kanıtlar niteliktir o. O da değişebilir.

İnançta ise yanlışlama olmaz. Tanrı vardır iddiasının kendi içinde yanlışlanabilirliği yoktur. İnanıyorsan böylece inanırsın. Bunu kanıtlamakla uğraşmamalısın. Zira Kur'anda da böyledir. Sana der bu bir öğüt kitabıdır, Tanrı kelamıdır, bu öğütleri tutarsın tutmazsın sana kalmış. Allah ise münezzehtir, bilimsel mecranın dışındadır.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Yeni Üye yazdı:

sorum çok basit "evren nedir?" siz evrenden ne kast ediyorsunuz?

ben google yazdım şu çıktı: all existing matter and space considered as a whole

var olan tüm madde ve mekanın bütünü. diğer bir ifadeyle her şey. kast ettiğiniz bu anlamsa bu anlam Kuranda bir kez değil yüzlerce kez geçer.

Dostum islam a nekadar da güzel şeyler arasanda her yerden çürük ve de çalişkilerle dolu bir uydurulmuş arap dini savunuyorsun anlıyorum ama

1000 yanlıştan 3 ,5 güzel şey olması bu kitabın allah tarafından mı yoksa bir insan tarafından mı yazılı kolayca anlaya bilirsin çünkü tanrı insanlığa (araplara) gönderdiyse tek bir kusuru olmazdı tek bir çelişkili ayet olmazdı hayali varlıklar olmazdı hayali varlıklar diyoruz görünmeyen ve bedenleri olmayan varlıklar 

Bu evrende en küçük şey nedir sence?

Dindarlar ölüm sonrasına takmışlar bukadar korkmayın arkadaş allah sizi durupdururken neden yaratıp sınasın  elbette yanlış yapanlar olucak ee onlar nereyecehenneme şu allah 

eziyet etmeyi seviyor demekki dostum yapma mantıklı düşün kendi mantığınla başkaların yazdığına ve söylediğine körlemesine kanma inanma sen insan sın düşünen bir yaratıksın aklını kullan cahil kalma bilimsel düşün gerçekleri gör

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, teflon yazdı:

Hakikaten ya?

Sormazlar mı adama; parayı bulan ya da türlü sebeplerden ipini koparan neden hep Amerika'ya gidiyor diye? Niye hep ecnebistanlara, gavuristanlara gidiyor diye?

Her yazdıkları ayrı bir şaka.

Gavuristana parayı bulan gitmiyor. gitse de eğitim ya da turizm amaçlı gidiyor. Gavuristana gidenler parayı bulmaya giden fakirler. Sen şu Hikmete bak ki gavuristanı da fakir müslümanlara hizmet ettiriyor.

Sitelerde Paylaş

Şu on beş yaş muhabbetinden kırılan varsa özür diliyorum. Ama siz de takdir edersiniz ki 15 yaş inanç ve tanrı konusunda radikal değişimler için uygun bir yaş değil. Bunun getireceği bir sürü kişisel, sosyal mahsurlar var. 

Müslümanları kötülemeyi de bırakın. Siz de müslümansınız. Müslüman olunduktan sonra hep müslüman kalınır. Ben ateist oldum demekle ateist olunmaz. En fazla müslüman ateist olunur. Bu millete aitsiniz. Bu ümmete aitsiniz. Bu toprağa aitsiniz ve bu tarihe aitsiniz.  bunlarla inanılmaz fazla ortak yanınız var. Siz peygamberi ve onun ne kadar büyük bir rahmet olduğunu bilseniz, siz onu bıraksanız da onun sizi bırakmayacağını anlarsınız.

Bu başlığa başka da bir şey yazmak istemiyorum.

Sitelerde Paylaş

@Yeni Üye bak dostum biz Ateist'ler din düşmanları değiliz cahilliği sevmeyiz hoşlanmayız cahillik insanın en büyük düşmanıdır tüm din'ler tüm inanç'lar insanlara düşmandır.

Bu din'ler bizlere düşman ama biz onlara düşman değiliz doğruları konuşuruz herzaman.

Ben 15 yaşımda din'i sorgulamaya başladım, şu an yaşım 30 15 yıl'da neler oldu biliyormusun? beni hiç bir dindar müslüman yapamaz imkansız müslüman olurum sadece tanrı önüme çıkıp ben burdayım dediğinde ve "bana tap yoksa seni cehennemde kavururum" dediğinde dindar olurum.

"Din ile dalga geçmeyin" diyorsun ama hiç bir şey bilmiyorsun küçüksün ama din'i savunuyorsun ne gördün  bu hayattan ve ne anladın dünyada propaganda (din propaganda sı nedir bilirmisin ) bitmez, insanlığa söylenen yalanlar bitmez, sen kaçını biliyorsun şehrinden çıkmamış bir insanınsın dostum.

Ateist'lere durmadan ahlaksız saldırılar diz allah'ın kullarısınız sevap peşindesiniz cennet biletini garantiye almak peşindesiniz ama bizlere saldırıp allah'ın avukat'ları olup ana avrat sövüp, dövüp küçümseme ile bakıp ayırıp bu işler olmuyor sözde allah korkusu var sizde?

Biz din'siz allah'sız insanlarız korkmayız, gerçeklerle yüzleşiriz ama siz günaha neden giriyorsunuz bizlere saldırıpta dövüpte küfür edipte demekki korku falan yok sizlerde yada güzel bir şey yaptığınızı zannediyorsunuz, yok arkadaş yobazsınız tarafsız olamıyorsunuz her açıdan bakamıyorsunuz din konusu olduğunda sanki elinizden şekeri alıyoruz ne bu kıskançlık.

Korkmayın gerçeklerden hoşunuza gitmiyor olabilir ama ilk önce dinlemesini öğrenin körcesine kim haklı acaba düşünmaden saldırmayın biz Ateist'ler ve Agnostik'ler din'den çok çekmiş insanlarız bunu da bil.

Müslüman'ları veya din'i kötülememize gerek yok, zaten kendi kendini kötülüyor kur'an'ı aç ve türkçe tüm kitabı oku öyle gelip konuş.

Bizler müslüman olmuş insanlarız bunu da unutma, din'i biliyoruz sizin açınızı da biliyoruz ama siz astla bir Ateist nedir bilemezsiniz sadece Ateist Ateist'i anlaya bilir.

"Müslüman olduktan sonra hep müslüman olunur" diyorsun bak küçük dostum sen zaten doğmadan artık müslümandın anne ve baban müslümandılar çünkü ve sen bu dini seçmedin  istemedin bunu da unutma, savunduğun bu din'i sen istemedin bir ada'da tek başına yaşasaydın islam olmasaydı napardın acaba? neye inanırdın ormanda yaşayan ruhlara mı, hayvanlara mı tapardın, yoksa ateşe mi tapardın?

Aksine islam'ı anlayan ve sorgulayanlar Ateist veya Agnostik oluyorlar müslüman olupta çıkmamak böyle bir kural yok ben seçmedim bu dini ve sorgulamam benim hakkım

Ateistlik nedir söyleyeyim çünkü gerçektençok cahil bir arkadaşımız sın Ateistleri bilmiyorsun bilmek te istemiyorsun senin içini okuyrrum ben

Ateizm tanrı yok deyipte Ateist olunmaz bu inanç olur aynen islama inandığın gibi ama ne olduğunu bilmeden

Ateizm herşeyi sorgulayan ailesini bile sorgulayan kimseleri dinlemeden tarafsız sorgulayan ve herşeyi araştıran mantığını kullanan bilimsel düşünen insanlardır Ateistler

Çok yanlışların var düşünme tarzın tipik dindar tarzı Ateizm budur kısacası ama bukadar basit değil herşeyi araştır ilk önce o zaman gel tartışalım yobaz olma bir tavsiye

tarihinde MisterYou tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Yeni Üye yazdı:

Müslümanları kötülemeyi de bırakın. Siz de müslümansınız. Müslüman olunduktan sonra hep müslüman kalınır. Ben ateist oldum demekle ateist olunmaz. En fazla müslüman ateist olunur. Bu millete aitsiniz. Bu ümmete aitsiniz. Bu toprağa aitsiniz ve bu tarihe aitsiniz.  bunlarla inanılmaz fazla ortak yanınız var. Siz peygamberi ve onun ne kadar büyük bir rahmet olduğunu bilseniz, siz onu bıraksanız da onun sizi bırakmayacağını anlarsınız.

Bu yorum pek olmamıș, dostum. Üstü kapalı tehdit kokuyor. Ne olup olmayacağımıza, Size ve peygamberinize sorarak mı, karar vereceğiz ?.

Birisi dinsizim, ateistim  diyorsa, bunu önce kabul edeceksiniz. Sonra da ona saygı göstermeyi öğreneceksiniz, çünkü bu dünyada nefes alma hakkınız, Sizden olmayanlarınkinden bir kıynık fazla değildir. Buna peygamberiniz de dahildir, ki biz onun nasıl birisi olduğu, Kitabınız ve İslam âlimleriniz(!) sayesinde, çok iyi biliyoruz.

Sitelerde Paylaş
On 09.11.2017 at 19:42, Yeni Üye yazdı:

Siz de müslümansınız. Müslüman olunduktan sonra hep müslüman kalınır. Ben ateist oldum demekle ateist olunmaz. En fazla müslüman ateist olunur. Bu millete aitsiniz. Bu ümmete aitsiniz. Bu toprağa aitsiniz ve bu tarihe aitsiniz.  bunlarla inanılmaz fazla ortak yanınız var. Siz peygamberi ve onun ne kadar büyük bir rahmet olduğunu bilseniz, siz onu bıraksanız da onun sizi bırakmayacağını anlarsınız.

Hadsiz yargılar... Müslüman ateist diye bir şey yok. Kimseye karşı kendi kafandan yargıda bulunma. Kimsenin ne olduğuna sen karar vermiyorsun.

Sitelerde Paylaş
On ‎9‎.‎11‎.‎2017 at 18:42, Yeni Üye yazdı:

Müslüman olunduktan sonra hep müslüman kalınır. Ben ateist oldum demekle ateist olunmaz.

Korkunç, vahim ve son derece ilkel bir bakış açısı. Müslüm nasıl olunuyor, Müslüm doğarak. Ana baba Müslüm olduğu için.

O halde bu, cahil doğdunuz, ömür boyu da cahil kalın demekle eşdeğer bir öneri. Bu önerinin ne kadar vahim olduğunu anlatmaya sayfalar yetmez. Apandisit mi oldun, ameliyat olma, apandisin patlasın, öl. zaten ölecek değil misin, cennete gidersin demek kadar saçma bir öneri. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...