Jump to content

Forumun En Donanımlı ve Bilgili Adamları ..

Recommended Posts

• İleti 51
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

En donanımlı derken :)

Herkesten öğrenilecek şeyler var.. bazen birkaç satır veya tek cümle anlam dağınıklığınızı toplayıp evraka dedirtebiliyor.. egolar,takıntılar,bağımlılıklar vb önemli değil..bunlar gayet insani..iyi niyetle yazan herkese teşekkürler..

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Bir Buçuk yazdı:

Bayan değil kadın diyeceksin! Bayan diyerek cinsiyetçilik yapıyorsun.

Bayan derken bir erkeği ifade etmiyoruz herhalde ne fark eder. 17, 18 yaşındaki bir genç kıza kadın mı denir? Daha olgun dişilere kadın denir.

3 saat önce, bilgivehis yazdı:

Başlık sahibi hangi niyetle açmış bilemem ama "Adam" kelimesinin cinsiyeti olmaz, kişinin bakışına bağlı olarak başarılı bulunan bir kimseye adam denir.

Bu bir kadın, erkek, çocuk, hadım veya homoseksüel de olabilir, fark etmez...

Hadi ordan!!!!!!

Adam kelimesi erkeği çağrıştırır. Bu kelime toplumda her zaman erkekler için kullanılır. Siz ataerkiller kadını çağrıştıran bir kelimeden rahatsızlık duyarsınız. Kendiniz için kullanmazsınız.

"Türk Ateist yorumlarını beğendiğim bir adamdır" Onun cinsiyetini bilmeyenler erkek olduğunu düşünmüştür...

Sitelerde Paylaş
57 dakika önce, Charlotte yazdı:

Bayan derken bir erkeği ifade etmiyoruz herhalde ne fark eder. 17, 18 yaşındaki bir genç kıza kadın mı denir? Daha olgun dişilere kadın denir.

Hadi ordan!!!!!!

Adam kelimesi erkeği çağrıştırır. Bu kelime toplumda her zaman erkekler için kullanılır. Siz ataerkiller kadını çağrıştıran bir kelimeden rahatsızlık duyarsınız. Kendiniz için kullanmazsınız.

"Türk Ateist yorumlarını beğendiğim bir adamdır" Onun cinsiyetini bilmeyenler erkek olduğunu düşünmüştür...

Sen ve Türk Ateist ikinizde spastise olabilir.

Dır dır yeter yahu !

Konuyu sapıttın.

Sitelerde Paylaş

benim ya lan, inkar mı ediyorsunuz yani :lol:

en bilgili kişiyi seçemeyiz herkesin bilgisi belli alanlarda yada konularda

ama okuduğum en mantıklı, muhakemeli iletileri yazan kişilerden gözüme çarpanlar

eğer ki nicklerini karıştırmıyorsam güven, vitamin ve ad hominem

aramızda olmayan yiğitlerden ise güçlü ateist, tremor ve robespierre (çoğu düşüncesine katılmasam da)

bunun dışında iletisini zamanında okuyup beğendiğim sonradan unuttuğum arkadaşlar da olabilir

tarihinde copyPaste tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
9 saat önce, Charlotte yazdı:

Adam kelimesi erkeği çağrıştırır.

Bence önemli bir konuya değinmişsin. Adam sözcüğü kadın sözcüğünün karşı cinsidir. Bunun mutlaka doğru algılanması gerekiyor, yoksa kavram kargaşası bitmez. Erkek sözcüğünün karşı cins sözcüğü dişi dir. "Kadın - erkek" kullanımı yanlıştır. Kadın - adam olması gerekiyor. Bu yanlış bir türlü düzelmiyor. Ya erkek - dişi diyeceksin ya kadın - adam. Anlamlar yerli yerlerine oturmalı ve kesinlikle cinsiyet ayrımı yapılmamalı, cinsiyetler farklı konumda algılanmamalı, tam bir eşitlik karşıtlığı biçiminde kullanılmalı. Kız - erkek kullanımı da yanlıştır. Kız sözcüğünün karşı cinsi oğlan dır.

Bu önerdiğim kullanımların yerleşmesi çok zor ama çok gerekli. Bu toplumun kavram kargaşasından kurtulabileceğini sanmıyorum. Din dogmasından kurtulabileceğini sanmadığım gibi. Bu toplumun hiç bir olumsuz konumundan kurtulabileceğini sanmıyorum. Bu halk olmaz yargısında olanlardanım ne yazık ki... Bu halk tüm umutları söndürüyor. Atatürk'e sadece bu bakımdan hayranım. Bu halka inanmayı, güvenmeyi, dayanmayı nasıl başardı hayretler içerisindeyim. Atatürk gibisinin dünya var olalı ve oldukça olması olanaksız. Öyle parlak bir kişilik. İnanılır gibi değil. Bu halka güvenmek, dayanmak, inanmak bana olanaksız geliyor. Atatürk'ün muazzam başarısı gözlerimi kamaştırıyor. Olağanüstü.

Adam sözcüğünün insan anlamına geldiği iddiası korkunç vahim bir iddiadır. Bu safsata korkunç bir cinsiyet ayrımcılığı ve çok tehlikeli bir safsatadır. Bunun derhal ve acilen imhası şarttır. Bunun altında insan dişisinin insandan sayılmadığı saplantısı yatar. Bu toplum bunu başarabilir mi, hayır. Başarmak bir yana, sorunun farkında, bilincinde bile değil. Bu toplum dogma bataklığından kurtulmayı diğer İslam toplumlarının aksine, denedi. Ama sadece denedi. Başaramadı.

Sitelerde Paylaş
On 11.11.2017 at 08:08, democrossian yazdı:

Bence önemli bir konuya değinmişsin. Adam sözcüğü kadın sözcüğünün karşı cinsidir. Bunun mutlaka doğru algılanması gerekiyor, yoksa kavram kargaşası bitmez. Erkek sözcüğünün karşı cins sözcüğü dişi dir. "Kadın - erkek" kullanımı yanlıştır. Kadın - adam olması gerekiyor. Bu yanlış bir türlü düzelmiyor. Ya erkek - dişi diyeceksin ya kadın - adam. Anlamlar yerli yerlerine oturmalı ve kesinlikle cinsiyet ayrımı yapılmamalı, cinsiyetler farklı konumda algılanmamalı, tam bir eşitlik karşıtlığı biçiminde kullanılmalı. Kız - erkek kullanımı da yanlıştır. Kız sözcüğünün karşı cinsi oğlan dır.

Bu dediğiniz şeyi lisede yapıyordum, bay-bayan hiç kullanmamış birisiydim, ama kızlara dişi deyince tersleniyordum, sanki onlar da bir hayvan türü değilmişlercesine kendilerini aşağılanmış hissediyorlardı,

toplumun alışması için bizim etrafımızdakileri alıştırmamız lazım.

bayan lafını öğrendiğimden beri kullanasım geliyor ama hep baskılıyordum

kadın-adam

erkek-dişi

kız-oğlan

gerçekten bunu hayatımda kullanacağım..

Sitelerde Paylaş
On 10.11.2017 at 22:57, Roll yazdı:

Sen ve Türk Ateist ikinizde spastise olabilir.

Dır dır yeter yahu !

Konuyu sapıttın.

Spastisite demeye çalışmıştın sanıyorum, ama olmamış. Spastisite kaslarla ilgili bir hastalıktır ve spatisklerin önemli bir bölümünde bu hastalık da vardır. Ama spastisite hastası spastik olmak zorunda değildir, ikisi farklı farklı hastalıklardır. Sen muhtelemen bize spastik demek istedin, beceremedin. 

Kim olduğun hakkında en ufak bir fikrim yok, buna rağmen seni yanıtlayacaktım ama çabuk atılmışsın. Açtığın başlıklarla atın beni demişsin resmen.

Neyse işte... 

Bize spastik demeye veya bizde nedense zekayla hiç ilgisi olmayan spastisite arayan ve deha denecek düzeydeki beyninden oluk oluk fışkıran fikirimsileri serdeden senin başlıklarından birinin linkini buraya asayım da insanlar mahrum olmasın istedim.

Dinler neymiş, nasıl ortaya çıkarlarmış gibi konularda ne biliyormuşsun, daha da fenası ne düşünüyormuşsun, görelim öğrenelim dedim. Forumun en nadide örneklerinden birini oluşturan bu zeka pırıltısı başlığından kimseler mahrum olmasın, ufkunu genişletsin. Her bir iletin altın değerinde.

Sen gittin, değerli fikir ve soruların kaldı bize miras...

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, CinleriGorenAdam yazdı:

kadın-adam

erkek-dişi

kız-oğlan

gerçekten bunu hayatımda kullanacağım..

Dişi demek uygun olmaz tabii. Kız veya kadın kullanmak zorundayız. Dişi çok genelleyici bir ifade. Ama erkek de öyle. İkisini de yerli yersiz kullanamayız. Bırak hayvanların, bazı nesnelerin bile dişisi erkeği var çünkü. Fakat erkek sözcüğünü rahatça kullanıp da dişi sözcüğünü kullanmamak da çifte standart. Erkek dedin mi normal, ama dişi dedin mi acayip olması da çifte standart. Bunların yıkılması çok zor tabii. Bu toplumda olanaksız bence.

Kadın kızı da adam oğlanı kullandığımız gibi kullanmalıyız. Yani yaşı itibariyle yeterli olgunluğunun olduğunu  düşündüğümüz kişilere kadın ve adam, çocuk veya ergen, duruma göre bizden yaş farkı oldukça düşük kişilere de kız ve oğlan diyebiliriz. Bunu cinselliği deneyimlemiş veya deneyimlememiş anlamında kullanmak da abes olur.

Kullanacağımız anlam illa kapsayıcı olacaksa dişi de diyebiliriz tabii. Nasıl erkek diyorsak. Bu ayrımcılığı kaldırmak adına dişi sözcüğünü kullanmanın yeri geldiğinde kullanmalıyız. Ama bunun yeri az gelir. O halde nasıl dişi demekten kaçınıyorsak erkek demekten de kaçınmalıyız. Ya adam, ya oğlan. Oğlan deyince de küçümseme anlamı çıkabilir, çıksın. Kız deyince niye çıkmıyor değil mi. Kullan gitsin.

Bayan kullanılabilir. Bazı kadınlar biz kimseyi baymıyoruz filan diye tepki gösterebiliyor. Bayan demek sahte bir nezaket olarak algılanabilir. Kadın demekten çekinmemek lazım, yaşı bunu demeye uygunsa hele, hiç çekinmemek lazım. Kadın demenin aşağılayıcı bir ifade olmadığının zihinlere kazınması gerekiyor. Adam demekle ne kadar aşağılanıyorsa kadın da aynıdır. Kibar olacaksan beyefendi hanımefendi dersin. Leydi sözcüğü keşke Türkçeye yerleşse. Güzel bir sözcük. Leydi diye hitap edebilmeyi çok isterdim ama tutmaz. Onca İngilizce kelime var yerleşmiş, ama bu yerleşmemiş. Halbuki çok güzel bir sözcük. Ancak özel birine leydim dersen oluyor. Topluluğa örneğin sayın leydi ve centilmenler diyemiyorsun. Desen olur da kullanım yerleşik değil.

Son olarak kadın mı kız mı diyeceğimizin ayrıdının zor olduğu durumlar olabilir. Kız dersin ama öyle çok da küçük değildir, kadın dersin ama öyle çok da büyük değildir. Fakat bu adam veya oğlan deme ayrıdında zorlanmanın eşdeğeri olmalı. Kadın kız ayrımı neyse adam oğlan ayrımı da aynı olmalı. Kesinlikle cinselliği deneyimlemiş deneyimlememiş anlamında kullanılmamalı. Sorun bu saplantılı fikirden kaynaklanıyor. Kadın demekle kız demek arasında dağlar kadar fark var gibi algılandıkça bu çarpık algı düzelmez. Dağlar kadar filan fark yok. Bu saplantılı yoz yobaz hödük düşüncenin aydın bir zihinde yeri olamaz.

Sitelerde Paylaş
7 minutes ago, democrossian said:

Dişi demek uygun olmaz tabii. Kız veya kadın kullanmak zorundayız. Dişi çok genelleyici bir ifade. Ama erkek de öyle. İkisini de yerli yersiz kullanamayız. Bırak hayvanların, bazı nesnelerin bile dişisi erkeği var çünkü. Fakat erkek sözcüğünü rahatça kullanıp da dişi sözcüğünü kullanmamak da çifte standart. Erkek dedin mi normal, ama dişi dedin mi acayip olması da çifte standart. Bunların yıkılması çok zor tabii. Bu toplumda olanaksız bence.

Kadın kızı da adam oğlanı kullandığımız gibi kullanmalıyız. Yani yaşı itibariyle yeterli olgunluğunun olduğunu  düşündüğümüz kişilere kadın ve adam, çocuk veya ergen, duruma göre bizden yaş farkı oldukça düşük kişilere de kız ve oğlan diyebiliriz. Bunu cinselliği deneyimlemiş veya deneyimlememiş anlamında kullanmak da abes olur.

Kullanacağımız anlam illa kapsayıcı olacaksa dişi de diyebiliriz tabii. Nasıl erkek diyorsak. Bu ayrımcılığı kaldırmak adına dişi sözcüğünü kullanmanın yeri geldiğinde kullanmalıyız. Ama bunun yeri az gelir. O halde nasıl dişi demekten kaçınıyorsak erkek demekten de kaçınmalıyız. Ya adam, ya oğlan. Oğlan deyince de küçümseme anlamı çıkabilir, çıksın. Kız deyince niye çıkmıyor değil mi. Kullan gitsin.

Bayan kullanılabilir. Bazı kadınlar biz kimseyi baymıyoruz filan diye tepki gösterebiliyor. Bayan demek sahte bir nezaket olarak algılanabilir. Kadın demekten çekinmemek lazım, yaşı bunu demeye uygunsa hele, hiç çekinmemek lazım. Kadın demenin aşağılayıcı bir ifade olmadığının zihinlere kazınması gerekiyor. Adam demekle ne kadar aşağılanıyorsa kadın da aynıdır. Kibar olacaksan beyefendi hanımefendi dersin. Leydi sözcüğü keşke Türkçeye yerleşse. Güzel bir sözcük. Leydi diye hitap edebilmeyi çok isterdim ama tutmaz. Onca İngilizce kelime var yerleşmiş, ama bu yerleşmemiş. Halbuki çok güzel bir sözcük. Ancak özel birine leydim dersen oluyor. Topluluğa örneğin sayın leydi ve centilmenler diyemiyorsun. Desen olur da kullanım yerleşik değil.

Son olarak kadın mı kız mı diyeceğimizin ayrıdının zor olduğu durumlar olabilir. Kız dersin ama öyle çok da küçük değildir, kadın dersin ama öyle çok da büyük değildir. Fakat bu adam veya oğlan deme ayrıdında zorlanmanın eşdeğeri olmalı. Kadın kız ayrımı neyse adam oğlan ayrımı da aynı olmalı. Kesinlikle cinselliği deneyimlemiş deneyimlememiş anlamında kullanılmamalı. Sorun bu saplantılı fikirden kaynaklanıyor. Kadın demekle kız demek arasında dağlar kadar fark var gibi algılandıkça bu çarpık algı düzelmez. Dağlar kadar filan fark yok. Bu saplantılı yoz yobaz hödük düşüncenin aydın bir zihinde yeri olamaz.

Pek bilinmez de, oğlan daha çok cinsel amaçlara hizmet eden ufak erkekler için kullanılan tabirdir. Yaşı büyüyünce, köçek falan olarak çağrılır onlar. 

Olay aslında, erkek çocuk namında "oğul" kelimesinden gelir. Yani, aslında erkek çocuk, oğuldur, oğlan değil. Tabi zamanla kelimeler de anlamını yitirmekte, farklı anlamlara gelebilmektedir. Özellikle osmanlı dönemi metinlerini çevirirken, mesela Mesnevi gibi, bu oğlan lafı bağlamından saptırılıp , "homoseksüel erkek çocuk" anlamından, "erkek çocuk" anlamına çekilmiştir. 

Bugün, oğlan kelimesi malum erkek çocuk anlamında kullanılıyor, doğru.

Kadın kız ayrımına gelince, durum daha farklı. Bu cariye tarifinde kullanılan bir kökenden geliyor. Kız, daha önce kullanılmamış cariye demek. Bu yaşı ifade etmez temel olarak. Bugün artık pek kullanılmayan, unutulmuş bir terim, kevaibtir. Küçük kızlar için bu terim kullanılır. Kevaib, arapçadan gelme olup, memeleri yeni tomurcuklanmış kızlar için kullanılır. 

İslam coğrafyasında, cariye ile normal kadın arasında çok fark görülmez. Cariye'yi sahibi satabilirken, hür kadını ancak kendisi satabilir. Değişen budur. Bu nedenle, mesela gelin için "cariye-i köle" ve kaynana için "cariye-i umure" gibi bahsedilmesi son derece yaygındır. 

Sitelerde Paylaş

Ne derseniz deyin de "Bayan" demeyin. Bu kadar itici, bu kadar çirkin, bu kadar saçma bir tanım ve hitap yok. Hoş, bu sözcük zaten cinsiyet tanımlamaz ama uzun süredir cinsiyet tanımlamak için de kullanılıyor.

Bunun nedeni kadınlar ama. Kibarlık budalalığı yaptıklarını, modern olduklarını falan zannedip erkekleri de bu sözcüğü kullanmaya alıştırdılar. Erkekler, kadının yaşı konusunda sıkıntı yaşadıkları ve bir de kadınların bu tanım zannedilen şeyi kibarca ve saygılıca bulduğunu düşündükleri için kullanıyor. Dikkat edilirse bu sözcüğün popülerleşme nedeni mankenler, popçular, bet sesli şarkıcılar gibi cahil takımla başlamıştır, topluma bunlar yaymıştır bu işi. İlk takip edenler de onları harıl harıl izleyen aynı ayardaki kadınlar, minibüs muavinleri, sokak satıcıları falan olmuştur. Kadının kırosu, magandası olmaz mı? Bal gibi de olur, var. "Senin karşında bir bayan var bir kere, saygılı ol" diyen kadın sayısı az mı? Şimdilerde kezban diyorlar onlara işte. 

Tanımadığınız, yabancı bir kadına hitap ederken veya o varken ondan söz ederken "Hanımefendi" deyin, yaşı çok gençse "Küçükhanım" falan deyin. Allah rızası için deyin...

Ben öyle diyorum hep. Başından beri sevmediğim Okan Bayülgen bildim bileli "Hanımlar- Beyler" diye hitap eder salona, çok da doğru yapar.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Türk Ateist yazdı:

Ne derseniz deyin de "Bayan" demeyin. Bu kadar itici, bu kadar çirkin, bu kadar saçma bir tanım ve hitap yok. Hoş, bu sözcük zaten cinsiyet tanımlamaz ama uzun süredir cinsiyet tanımlamak için de kullanılıyor.

Bunun nedeni kadınlar ama. Kibarlık budalalığı yaptıklarını, modern olduklarını falan zannedip erkekleri de bu sözcüğü kullanmaya alıştırdılar. Erkekler, kadının yaşı konusunda sıkıntı yaşadıkları ve bir de kadınların bu tanım zannedilen şeyi kibarca ve saygılıca bulduğunu düşündükleri için kullanıyor. Dikkat edilirse bu sözcüğün popülerleşme nedeni mankenler, popçular, bet sesli şarkıcılar gibi cahil takımla başlamıştır, topluma bunlar yaymıştır bu işi. İlk takip edenler de onları harıl harıl izleyen aynı ayardaki kadınlar, minibüs muavinleri, sokak satıcıları falan olmuştur. Kadının kırosu, magandası olmaz mı? Bal gibi de olur, var. "Senin karşında bir bayan var bir kere, saygılı ol" diyen kadın sayısı az mı? Şimdilerde kezban diyorlar onlara işte. 

Tanımadığınız, yabancı bir kadına hitap ederken veya o varken ondan söz ederken "Hanımefendi" deyin, yaşı çok gençse "Küçükhanım" falan deyin. Allah rızası için deyin...

Ben öyle diyorum hep. Başından beri sevmediğim Okan Bayülgen bildim bileli "Hanımlar- Beyler" diye hitap eder salona, çok da doğru yapar.

Okan Bayülgen le ne alıp veremediğiniz var?

Biraz ukala ve gerzek diye banada itici geldiği oluyor.

Ama nitelikli biri.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...