Jump to content

Din nevi Feminizm

Recommended Posts

11 minutes ago, ŞüpheciTürk said:

Neden olmasın, resim fake değilse olmuş bile. 

Fakat, sadece milyonda bir, hatta belki de 100 milyon kadında birdir böyle bir vücuda sahip olabilme kapasitesi! 

Ha o zaman olay başka demektir. Yani biz, bir kadın aşırı kaslı olabilir mi olamaz mı!yı tartışmıyoruz. Normaldeki durumu, yani genel durumu değerlendiriyoruz.

Yoksa ona bakacak olursak ben de buraya 25 cm aleti olan bir SheMale resmi koyar ve kadınlar da erkekler kadar erkek! olabilir derim. 

Ya da yüzünde bir erkekten ayırt edilemeyecek kadar sakalı ve bıyığı olan bir kadın resmi koyarım ve kadınlarla erkeklerin sakallanma potansiyelleri aynıdır derim.

Bu arada bu resimdeki kadın muhtemelen bir transseksüel. 

Resimdeki kadın bu konuda şampiyon bile değil, üçüncü falandı herhalde. 

!00 binde bir falan değil, erkekler arasında hangi oranda ise, onlarda da o kadar yaklaşık. Sanki sokakta gezen her erkek içinde bir schwarzenegger mi taşıyor?

Normalde, kadın aşırı veya normal kaslı olabilir, aramızda öyle pek bir fark yok. Siz, biraz safsata yapıyorsunuz, yani özele dair olan mevzuyu, genel uygulayıp netice yumurtluyorsunuz. Özelde, işi inada şuna buna bindirdiğinizde, burun farkı ile erkek öne geçiyor diye, bunu genel özelliklere, genele yayamazsınız. 

Kadınlar toplumda bir şekilde, kas geliştirme imkanlarından soyutlanmış halde. Ama eve kapanmış, ama hangi kız algılardaki "erkek" gibi olmak ister mevzusu ortaya çıkmış. Azıcık bir düşünün, kızları derdi, 36 beden olabilmek, o kız nasıl kas yapacak ki?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 50
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

5 dakika önce, Tengiz yazdı:

Arada bariz boy farkı var ve erkeğin kas kütlesi kadına göre daha fazla. Kadınlar erkekler kadar sporla uğraşmıyor olabilir ancak uğraşan kısmı içinde çok profesyonel olanlar da var. Onlar dahi erkekler ile bu hususta mücadele edemiyorlar. Biz bu duruma zaten tabiattan alışkınız. Biliyoruz ki birçok hayvan grubunda erkekler dominanttır. Bugün erkek aslan ile kadın aslan arasındaki bariz farkı reddetmekle hiçbir farkı yok bunun. Kadın aslanın erkeğin himayesinde olmasının sebebi de kültürel sebepler değildir heralde. Kas kütlesi daha fazla.

Genel olarak erkeğin eli kadının elinden daha büyüktür.

Genel olarak erkeğin ayağı kadının ayağından daha büyüktür.

Genel olarak erkeğin boyu kadının boyundan daha büyüktür.

Yani bunlar doğuştan gelen özellikler değil mi? Bariz farklılıklar değil mi? Bugün hayatı boyunca spor yapmamış erkeklerin hayatı boyunca spor yapmamış kadınlardan daha uzun ve daha güçlü olmasını sağlayan şey doğuştan gelen özellikler değilse ney?

Öyle bir şey demiyorum. Sadece kadınlar yapsın ya da erkekler yapsın demiyorum. Defeatle belirttim, kalifiye esas alınsın dedim. Kadın veya erkek olmasına bakılmasın, kalifiyesine bakılsın diyorum. Bu yüzden "şu kurumda 3 kadın olsun, 2 eşcinsel olsun" kafa yapısına karşı olduğumu ifade ediyorum.

Bakın bazı konuları bilimsel temelli yaklaşıyorsunuz diğerlerine ise keyfi. Savaş-işiyle uğraşan, aslana kaplana, ordulara kafa tutan erkeğin evrimsel sebeplerle doğan cesareti nerede kaldı? Şimdi hafıza konusunda esas olarak toplayıcılıkla uğraşan kadını örnek göstereceğiz ancak cesaret konusunda savaş-işi ile uğraşan erkeği değil kocasını aldatan kadını örnek olarak belirleyeceğiz. Nerede bunun standartı? Halbuki erkekler ekseriyetle kadınlardan daha çok doğarlar çünkü daha çok ölürler. Ağaca tırmanır, savaşa gider... bir şekilde kadınlara göre daha çok ölür. Evrimsel sebeplerden ötürü erkekler kadınlardan bir nebze de olsa daha çok doğarlar. Ölüme götüren cesaret konusunda erkeğin başarısı bilimsel bir veridir, sizin bahsettiğiniz ise 3. sayfa haberi.

Aynen katılıyorum. Üstelik kadının falanca meyveyi erkekten daha kolay bulacağı, yani toplayıcılıkta erkekten üstün olduğu da doğru değildir

Tersine erkek avcılıkta olduğu gibi toplayıcılıkta da açık ara üstündür. Olayın evrimsel arkaplanı da bunu destekler. 

Kadınların üstün oldukları konu ise çocuk bakımı ve yuva kurmadır. Kadınların empati yetenekleri erkeklerden üstündür bu nedenle.

Ve yine aynı sebeple, yani yavrunun yaşama şansını artırabilmek adına kadının yağ depolama kapasitesi erkeğinkinden belirgin biçimde üstündür.

Sitelerde Paylaş
7 minutes ago, Tengiz said:

Arada bariz boy farkı var ve erkeğin kas kütlesi kadına göre daha fazla. Kadınlar erkekler kadar sporla uğraşmıyor olabilir ancak uğraşan kısmı içinde çok profesyonel olanlar da var. Onlar dahi erkekler ile bu hususta mücadele edemiyorlar. Biz bu duruma zaten tabiattan alışkınız. Biliyoruz ki birçok hayvan grubunda erkekler dominanttır. Bugün erkek aslan ile kadın aslan arasındaki bariz farkı reddetmekle hiçbir farkı yok bunun. Kadın aslanın erkeğin himayesinde olmasının sebebi de kültürel sebepler değildir heralde. Kas kütlesi daha fazla.

Genel olarak erkeğin eli kadının elinden daha büyüktür.

Genel olarak erkeğin ayağı kadının ayağından daha büyüktür.

Genel olarak erkeğin boyu kadının boyundan daha büyüktür.

Yani bunlar doğuştan gelen özellikler değil mi? Bariz farklılıklar değil mi? Bugün hayatı boyunca spor yapmamış erkeklerin hayatı boyunca spor yapmamış kadınlardan daha uzun ve daha güçlü olmasını sağlayan şey doğuştan gelen özellikler değilse ney?

Öyle bir şey demiyorum. Sadece kadınlar yapsın ya da erkekler yapsın demiyorum. Defeatle belirttim, kalifiye esas alınsın dedim. Kadın veya erkek olmasına bakılmasın, kalifiyesine bakılsın diyorum. Bu yüzden "şu kurumda 3 kadın olsun, 2 eşcinsel olsun" kafa yapısına karşı olduğumu ifade ediyorum.

Bakın bazı konuları bilimsel temelli yaklaşıyorsunuz diğerlerine ise keyfi. Savaş-işiyle uğraşan, aslana kaplana, ordulara kafa tutan erkeğin evrimsel sebeplerle doğan cesareti nerede kaldı? Şimdi hafıza konusunda esas olarak toplayıcılıkla uğraşan kadını örnek göstereceğiz ancak cesaret konusunda savaş-işi ile uğraşan erkeği değil kocasını aldatan kadını örnek olarak belirleyeceğiz. Nerede bunun standartı? Halbuki erkekler ekseriyetle kadınlardan daha çok doğarlar çünkü daha çok ölürler. Ağaca tırmanır, savaşa gider... bir şekilde kadınlara göre daha çok ölür. Evrimsel sebeplerden ötürü erkekler kadınlardan bir nebze de olsa daha çok doğarlar. Ölüme götüren cesaret konusunda erkeğin başarısı bilimsel bir veridir, sizin bahsettiğiniz ise 3. sayfa haberi.

Cinsiyet ayrımcılığı sizi almış gitmiş... Erkek ödlektir demedik zaten, kadın daha cesurdur dedik. Erkek çok zaman duygusal gider, öyle savaşacam ben kafası kendini aslana kaplana yedirtir, savaşta öldürtür gelir. Kadın bunu yapmayacak kadar mantıklıdır. 

Ben öyle hayatı boyunca spor yapmamış erkeklerin ve kadınların arasında fark göremiyorum genellikle. Sanırsın ki, erkekler spor yapmadan servi boylu, van damme gibi kaslar, 100 metreyi 10 saniyede koşanlar falan, kızlar da ekmek poşeti taşımaktan aciz, yerden bitme pigme gibi şeyler.... 

Erkekler daha uzunmuşta... Sanırsın ki, filden bahsediyoruz, erkeklerinin en küçüğü dahi en büyük dişiden büyük falan... 

Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, ŞüpheciTürk said:

Aynen katılıyorum. Üstelik kadının falanca meyveyi erkekten daha kolay bulacağı, yani toplayıcılıkta erkekten üstün olduğu da doğru değildir

Tersine erkek avcılıkta olduğu gibi toplayıcılıkta da açık ara üstündür. Olayın evrimsel arkaplanı da bunu destekler. 

Kadınların üstün oldukları konu ise çocuk bakımı ve yuva kurmadır. Kadınların empati yetenekleri erkeklerden üstündür bu nedenle.

Ve yine aynı sebeple, yani yavrunun yaşama şansını artırabilmek adına kadının yağ depolama kapasitesi erkeğinkinden belirgin biçimde üstündür.

Katılmakla, eklemekle de sadece sayıklamışsın. Erkekler avcıdır, kadınlar toplayıcı, bugün bile hala sürer bu mantalite. Kadınlar pek çok konuda erkekten üstündür. Bunu bir kabul edin artık. Ya da etmeyin, sayıklamaya devam edin, bana ne ki?

En başında şunu göremiyorsunuz, eski yaratıcı, erkeği yaratıp ona hizmet etsin diye kadını yaratan mantalitesinden çıkamamışsınız. 

EVrim falan diye gev gev eden sen, neden kadınların renkli boncuklara, özellikle kırmızıya falan meraklı olduğuna ne diyeceksin, 

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, anibal yazdı:

Resimdeki kadın bu konuda şampiyon bile değil, üçüncü falandı herhalde. 

!00 binde bir falan değil, erkekler arasında hangi oranda ise, onlarda da o kadar yaklaşık. Sanki sokakta gezen her erkek içinde bir schwarzenegger mi taşıyor?

Normalde, kadın aşırı veya normal kaslı olabilir, aramızda öyle pek bir fark yok. Siz, biraz safsata yapıyorsunuz, yani özele dair olan mevzuyu, genel uygulayıp netice yumurtluyorsunuz. Özelde, işi inada şuna buna bindirdiğinizde, burun farkı ile erkek öne geçiyor diye, bunu genel özelliklere, genele yayamazsınız. 

Kadınlar toplumda bir şekilde, kas geliştirme imkanlarından soyutlanmış halde. Ama eve kapanmış, ama hangi kız algılardaki "erkek" gibi olmak ister mevzusu ortaya çıkmış. Azıcık bir düşünün, kızları derdi, 36 beden olabilmek, o kız nasıl kas yapacak ki?

Hiç öyle atraksiyonlara girme çünkü dibine kadar batmış durumdasın!

Milyonda bir rastlanan bir durumu genele yayan da sensin safsatanın en alasını yapan da.

Tekrar ve son defa yazıyorum. Erkeklerdeki kas kütlesi üst bedende %40 alt bedendeyse %33 oranında kadınlardakinden fazladır ve bu durum doğuştan gelen bir özelliktir. Bunu teyit eden yüzlerce bilimsel kanıt, araştırma vardır

Haksız olduğunu bildiğin halde saldırıya geçerek düştüğün durumu kurtarmaya çalıştığın da gözümden kaçmadı sanma bu arada.

tarihinde ŞüpheciTürk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 minute ago, ŞüpheciTürk said:

Hiç öyle atraksiyonlara girme çünkü dibine kadar batmış durumdasın!

Milyonda bir rastlanan bir durumu genele yayan da sensin safsatanın en alasını yapan da.

Tekrar ve son defa yazıyorum. Erkeklerdeki kas kütlesi üst bedende %40 alt bedendeyse %33 oranında kadınlardakinden fazladır!

Bunu teyit eden yüzlerce bilimsel kanıt, araştırma vardır

Haksız olduğunu bildiğin halde saldırıya geçerek düştüğün durumu kurtarmaya çalıştığın da gözümden kaçmadı sanma bu arada.

Safi sayıkladın gene...

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8477683

Strength and muscle characteristics were examined in biceps brachii and vastus lateralis of eight men and eight women. Measurements included motor unit number, size and activation and voluntary strength of the elbow flexors and knee extensors. Fiber areas and type were determined from needle biopsies and muscle areas by computerized tomographical scanning. The women were approximately 52% and 66% as strong as the men in the upper and lower body respectively. The men were also stronger relative to lean body mass. A significant correlation was found between strength and muscle cross-sectional area (CSA; P < or = 0.05). The women had 45, 41, 30 and 25% smaller muscle CSAs for the biceps brachii, total elbow flexors, vastus lateralis and total knee extensors respectively. The men had significantly larger type I fiber areas (4597 vs 3483 microns2) and mean fiber areas (6632 vs 3963 microns2) than the women in biceps brachii and significantly larger type II fiber areas (7700 vs 4040 microns2) and mean fiber areas (7070 vs 4290 microns2) in vastus lateralis. No significant gender difference was found in the strength to CSA ratio for elbow flexion or knee extension, in biceps fiber number (180,620 in men vs 156,872 in women), muscle area to fiber area ratio in the vastus lateralis 451,468 vs 465,007) or any motor unit characteristics. Data suggest that the greater strength of the men was due primarily to larger fibers. The greater gender difference in upper body strength can probably be attributed to the fact that women tend to have a lower proportion of their lean tissue distributed in the upper body.

Sitelerde Paylaş

Bak bakalım da kim sayıklamış gör:

Men naturally have a higher percentage of lean muscle mass than women. Women can blame female hormones -- particularly those related to reproduction -- for this difference. Less total muscle mass doesn't give women a pass when it comes to weight training, though. Despite having less muscle mass, women can experience similar gains in strength and should train in ways similar to men to develop muscular fitness.

Muscle Numbers

Studies have proven again and again that men have a greater amount of skeletal muscle than women. In one such study that examined 468 men and women and was published in a 1985 issue of the “Journal of Applied Physiology,” researchers determined that men had an average of 72.6 pounds of muscle compared to the 46.2 pounds found in women. The men had 40 percent more muscle mass in the upper body and 33 percent more in the lower body.

While men have more muscle, women tend to have 6 to 11 percent more body fat than men, notes a 2009 paper in Science Daily. How much body fat you have in relation to lean muscle mass depends on the shape you're in; but if you boil it down to essential fat, men need a minimum of about 3 percent and women about 12 percent. Essential fat is the minimum you need for proper body function; it provides insulation, padding and energy. The remaining 97 percent of body mass for men and 88 percent for women is made up of lean muscle, organs and bone. Women are better at storing fat, likely due to the hormone estrogen, which discourages a woman's body from burning calories after eating. The extra fat supports childbearing -- essentially, survival of the species.

Implications on Training

The differences in muscle mass between men and women shouldn't affect training for either gender. A woman may end up with less absolute strength than a typical man, but she can still gain muscle and strength with a progressive resistance program. The fact that women's muscle fibers tend to be smaller means she doesn't have to fear getting huge and bulky from weight training.

Üstelik bu araştırmalar sadece net rakamlarla durumu açıklamak içindir.

Çünkü olay basitçe herkesin gözleyebileceği kadar nettir.

Resmini astığın gibi bir kadından anca 4-5 tane görebilirsin koca dünyada. Arnold gibiyse sürüyle var.

tarihinde ŞüpheciTürk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 hour ago, anibal said:

Cinsiyet ayrımcılığı sizi almış gitmiş... Erkek ödlektir demedik zaten, kadın daha cesurdur dedik. Erkek çok zaman duygusal gider, öyle savaşacam ben kafası kendini aslana kaplana yedirtir, savaşta öldürtür gelir. Kadın bunu yapmayacak kadar mantıklıdır. 

Cinsiyetler arasındaki biyolojik farklılıklardan bahsediyoruz. Bu ayrımcılık statüsüne girmez ki.

Erkeği ödleklikle suçladığınızı iddia etmedim zaten ama kadının erkekten daha cesur olduğunu iddia etmeniz ve buna da delil olarak 3. sayfa haberini getirmeniz sizce doğru mu? Hem diyorsunuz ki kadın kocası evdeyken eve başkasını alır kurşun yemeye göze alır bu yüzden erkekten cesurdur hem de diyorsunuz ki erkek duygusal hareket eder savaşa gideceğim der daha çok ölür kadın mantıklıdır bunu yapmaz. Şimdi siz kendinizi yanlışladınız.

Tabiat dahi erkeklerin daha çok doğması ile erkek nüfusunun dengelenmesine çare bulmuştur. Bugün kim daha çok şiddet olayları içinde yer alıyor diye istatistiklere baksak erkek daha çok çıkar. Ben konunun başında dedim ki size "rekabet konusunda bir bilimsel veri varsa BİLMİYORUM ama zannım (yani ön yargım) bu yönde değil." Siz bana bilimsel bir referans gösterdiniz ben de teşekkür ederim, okuyacağım dedim. Siz ise hem kadının erkekten cesur olduğunu iddia ettiğini vakıayı kendi dilinizle yanlışlıyorsunuz hem de verileri gözardı ediyorsunuz. Buna inanç denir.

1 hour ago, anibal said:

Ben öyle hayatı boyunca spor yapmamış erkeklerin ve kadınların arasında fark göremiyorum genellikle. Sanırsın ki, erkekler spor yapmadan servi boylu, van damme gibi kaslar, 100 metreyi 10 saniyede koşanlar falan, kızlar da ekmek poşeti taşımaktan aciz, yerden bitme pigme gibi şeyler.... 

Ben sporla uğraştığım için bariz görüyorum. Hayatında spor yapmamış bir erkeğin yumruğu ile kadınınki aynı olmuyor. İkisi de spor salonuna geliyor. Demiyorum ki erkek çelikten kadın kumdan ancak arada bariz fark var.

1 hour ago, anibal said:

Erkekler daha uzunmuşta... Sanırsın ki, filden bahsediyoruz, erkeklerinin en küçüğü dahi en büyük dişiden büyük falan... 

Hiç iddia etmediğim, aklımın ucundan geçmeyen şeylerle beni itham ediyorsunuz. Ben "siz böyle mi düşünüyorsunuz? Çünkü ben bundan bunu anlıyorum" diye size belirtiyorum ki yanlış anlamayayım.

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, anibal yazdı:

İnsanları empati yapmaktan alıkoyan inanç falan yok, aslen herkes empati yapar. Ama empati duygusal bir kavramdır. Beynin iki ana lobu, yani sağ ve sol yarıları, bir taraf daha duygusal, diğeri ise daha mantıksal davranmak üzere gelişmiştir. Kadınlarda bu ikisini bağlayan aradoku erkeklere göre daha fazladır. Bu nedenle kadınlar duygularını mantıklarıyla da işleyebilir. O nedenle, empati halinde daha farklı davranırlar. Bu din falan değil, basit biyoloji yani. Ha bunun tüm biyolojik teraneler gibi, evrimsel bir takım izahatı da mevcut elbette. 

Eğer o kişileri erkek / kadın olarak sınıflarsan, kadınlarda daha çok görürsün. Kadınlar, mesela, yakaladıklarında ailesinin onu öldüreceğini bile bile biriyle kaçabilir, seks yapabilir vs. Bu cesareti erkeklerde pek göremezsin. 

Hangisi doğru :)

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, Tengiz said:

Cinsiyetler arasındaki biyolojik farklılıklardan bahsediyoruz. Bu ayrımcılık statüsüne girmez ki.

Sen onlardan bahsetmiyorsun, sen o olduğu bile tartışılacak farkları, ayrımcılık için kullanıyorsun.

Erkeği ödleklikle suçladığınızı iddia etmedim zaten ama kadının erkekten daha cesur olduğunu iddia etmeniz ve buna da delil olarak 3. sayfa haberini getirmeniz sizce doğru mu? Hem diyorsunuz ki kadın kocası evdeyken eve başkasını alır kurşun yemeye göze alır bu yüzden erkekten cesurdur hem de diyorsunuz ki erkek duygusal hareket eder savaşa gideceğim der daha çok ölür kadın mantıklıdır bunu yapmaz. Şimdi siz kendinizi yanlışladınız.

Sanırım kafan anvale bir sebeple. 3. SAyfa haberini sana getirip, kadın bunun için cesurdur diyen kim ki? Sen okuduğunu anlamaktan acz içindesin, kadın cesur olduğu için bunu yapar diyoruz, sen bunu yaptığı için cesur anlıyorsun. Erkek duygusal hareket eder ve kadın kadar cesur değildir diyoruz, kendi kendine bir şeylere inanıyorsun.

Yani, anlama özürlünün tekisin, uzatmaya hacet yok. 

Tabiat dahi erkeklerin daha çok doğması ile erkek nüfusunun dengelenmesine çare bulmuştur. Bugün kim daha çok şiddet olayları içinde yer alıyor diye istatistiklere baksak erkek daha çok çıkar. Ben konunun başında dedim ki size "rekabet konusunda bir bilimsel veri varsa BİLMİYORUM ama zannım (yani ön yargım) bu yönde değil." Siz bana bilimsel bir referans gösterdiniz ben de teşekkür ederim, okuyacağım dedim. Siz ise hem kadının erkekten cesur olduğunu iddia ettiğini vakıayı kendi dilinizle yanlışlıyorsunuz hem de verileri gözardı ediyorsunuz. Buna inanç denir.

Gene salladın, erkeklerin dha çok doğmasına hacet yoktur, hatta daha az erkek doğması, doğal seleksiyonda avantajdır. Yüzlerce dişiye bir erkek yeter de artar bile, niye erkek beslesin ki doğa? Yani anlayışın kadar bakışın da kıt. Evet kim daha çok şiddet olayına girer, evet, erkek, demedik mi, duygusaldır diye? 

Veriler ortada. Örnekleme ve kıyaslama yapmayı bilmeden, kdınlarda görülen özelliklerin çevresel olduklarını gözardı edip, sanki genetik öyleymiş gibi göstererek sayıklıyorsunuz. 

Ben sporla uğraştığım için bariz görüyorum. Hayatında spor yapmamış bir erkeğin yumruğu ile kadınınki aynı olmuyor. İkisi de spor salonuna geliyor. Demiyorum ki erkek çelikten kadın kumdan ancak arada bariz fark var.

Bu örneğinize temsil etmeyen örnek başta olmak üzere, çok çok çeşitli safsatalara sarıyorsun. Spor denen şey icat olalı 50 sene zor oldu. Erkekle kız aynı mı yetişiyor? Kıza otursun oynasın diye bebek alınırken, oğlana koşsun diye top alınıyor, haberin var mı?

Hiç iddia etmediğim, aklımın ucundan geçmeyen şeylerle beni itham ediyorsunuz. Ben "siz böyle mi düşünüyorsunuz? Çünkü ben bundan bunu anlıyorum" diye size belirtiyorum ki yanlış anlamayayım.

Çok şeyi yanlış biliyorsunuz. Ama en çok yanlışınız, anlamanız vs. safsata nevinden yaklaşmanız. bilmem kim şöyle kas yapmışta diyerek, siyah beyaz safsatasına falan giderek olayları kendi anlamak istediğiniz tarafa çekmeye çalışıyorsunuz. Konunuz ne, toplum hayatında kadının yeri mi, kas biyolojisi mi? Önce bir konunuzu doğru yere konumlayın. Verdiğiniz örneker, sahayı temsil etmiyor. Hayat, koşu pisti yada güreş ringi değil, vücut geliştirme podyumu da değil. Önce bir bunu anlayın, zor ama, becerebilirsiniz. 

Sitelerde Paylaş
13 minutes ago, Bir Buçuk said:

Hangisi doğru :)

Kadın: Duygu -> Mantık -> Sonuç

Erkek: Duygu.... At onu... Mantık -> Sonuç...

Uyaran -> Hede -> Sonuç...

Kadın, duygusal olarak algıladığı durumu, mantığıyla değerlendirip sonuç, yani yapacağı eyleme ulaşır. Duygu nedir, mesela açlıktır, mesela üzüntüdür, mesela korkudur. Bu durumda, mesela sonuç, onu besle, onu teselli et falan gibi gider. Duygusal durumun değerlendirmesinde, çok zaman "hayır" demeyi ve o eylemi durdurmayı başarabilir. Bashedilen şey, duygusal dürtülerin mantık sistemi üzerine etkisinin olabilmesidir. 

Erkekte ise bu gibi duygusal durumlar mantık süzgecinde takılır. Fakat, uyaranlar, örneğin adamın yol vermemesi falan bir anda duygu diye adlandırdığımız pek alakası olmayan şeylere yol açar, haset falan gibi. Bu tür şeyler, ki biz onlara da duygu diyoruz maalesef, süratle öfkeye döner ve mantık sürecine hemen hiç uğramaz, olaylar gelişir. 

Bu süreçler, beyin mekanizması kadar hormonlarla alakalıdır. KAdında beyni baskılayan hormonlar daha azdır. Erkeklerde ise çok çok yoğun. Aynı sebepten, kadınlar daha cesurdur, çünkü korkuya dair hormonları da azdır. 

Toparlarsak, kadının duygusal halleri genel olarak mantık süzgecinden geçer. Ama erkeğin duygusal halleri, mantık sürecini normalde etkilemez. Bu duyguları empati vs. gibi durumlarda hissedilen, beyin kökenli duygular olarak tarif edelim. Kadınlar bu duyguları da işler, çözüm arar, gereğini arar, reddeder falan. Fakat erkek beyninde bu tür duygular etkin olmaz. Nasıl dersek, kadın gider, sadece rengi kırmızı olduğu için daha döküntü telefona daha çok para verip çıkar. Erkek ise rengine bakmaz, yok sistemi ne, yok pil ömrü nedir falan bir sürü şeye bakar. Ama hormon tabanlı duygularda erkek kendini kaptırır, beynin kontrol mekanizması etkisiz kalır. Yani kızınca mesela hemen asmaya, kesmeye falan çıkar, yurt çıkan kızları görünce sokak ortasında mastürbasyon yapmaya kalkar falan. 

Sorduğun noktada, duygların mantıkla işlenmesi, duyguların mantığına dair değil, duygu sisteminin, mantık sistemini harekete geçirebilmesidir. Her bir şeye duygu falan demek zorunda olduğumuz için, izahı bir hayli zor oluyor haliyle.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, anibal said:

Sanırım kafan anvale bir sebeple. 3. SAyfa haberini sana getirip, kadın bunun için cesurdur diyen kim ki? Sen okuduğunu anlamaktan acz içindesin, kadın cesur olduğu için bunu yapar diyoruz, sen bunu yaptığı için cesur anlıyorsun. Erkek duygusal hareket eder ve kadın kadar cesur değildir diyoruz, kendi kendine bir şeylere inanıyorsun.

Yani, anlama özürlünün tekisin, uzatmaya hacet yok. 

Düzeyli bir tartışmada hatalarını gözden geçirmek yerine karşı tarafa hakaret etmeyi tercih etmeniz üzücü. Zaten konunun başında da "bunları eleştirirsen sana erkek sistemin atığı der geçerler" demiştim, haklılığımı kanıtlamış bulundunuz. Halbuki size bir tek hakarette bile bulunmadım.

1 hour ago, anibal said:

Gene salladın, erkeklerin dha çok doğmasına hacet yoktur, hatta daha az erkek doğması, doğal seleksiyonda avantajdır. Yüzlerce dişiye bir erkek yeter de artar bile, niye erkek beslesin ki doğa? Yani anlayışın kadar bakışın da kıt. Evet kim daha çok şiddet olayına girer, evet, erkek, demedik mi, duygusaldır diye? 

Veriler ortada. Örnekleme ve kıyaslama yapmayı bilmeden, kdınlarda görülen özelliklerin çevresel olduklarını gözardı edip, sanki genetik öyleymiş gibi göstererek sayıklıyorsunuz. 

Salladım? Link attım izleyin diye. Benim iddiam bile değil bu.

Şiddet olayına çok giren erkek, size göre duygusal olduğu için bunları göze alan erkek ama bir ayet gibi kadınların cesur olduğuna iman etmek zorundayız. Duygusal veya değil, erkek daha çok şiddet olayının içinde. Daha gözü kara. Bunlar cesaretin ilkeleri değil mi? Ama hayır, kadınlar erkeklerden daha cesurdur. Buna inanın. İman edin. Sebebe, kaynağa gerek yok. Öyle çünkü öyle... Kadın kocasını aldatınca mantıkla, erkek savaşa gidince duygusal. Öyle çünkü öyle.

1 hour ago, anibal said:

Bu örneğinize temsil etmeyen örnek başta olmak üzere, çok çok çeşitli safsatalara sarıyorsun. Spor denen şey icat olalı 50 sene zor oldu. Erkekle kız aynı mı yetişiyor? Kıza otursun oynasın diye bebek alınırken, oğlana koşsun diye top alınıyor, haberin var mı?

10 yaşında kız çocukları geliyor spor yapmaya, 10 yaşında erkek çocuklarda. Koşturuyoruz, spor yaptırıyoruz bunlara. Bir kesime siz koşun diğerine siz kırın dizinizi saçınızı tarayın demiyoruz. Aynı spor salonunda eğitim görüyorlar. Size ne anlatsam boş, bir şeye iman etmişsiniz ve fikirlerinizi çürütmemiz imkansız. Ne zaman size hakikati söylesek kendinizi savunmaya kalkıp hakaret edeceksiniz. Böyle düzeysizliği kabul edemem.

1 hour ago, anibal said:

Çok şeyi yanlış biliyorsunuz. Ama en çok yanlışınız, anlamanız vs. safsata nevinden yaklaşmanız. bilmem kim şöyle kas yapmışta diyerek, siyah beyaz safsatasına falan giderek olayları kendi anlamak istediğiniz tarafa çekmeye çalışıyorsunuz. Konunuz ne, toplum hayatında kadının yeri mi, kas biyolojisi mi? Önce bir konunuzu doğru yere konumlayın. Verdiğiniz örneker, sahayı temsil etmiyor. Hayat, koşu pisti yada güreş ringi değil, vücut geliştirme podyumu da değil. Önce bir bunu anlayın, zor ama, becerebilirsiniz. 

Şöyle kas yapmış derken? Ben ne zaman öyle bir cümle kurdum? Göster bakayım. Okuduğumu anlamakta acizlikle suçluyorsunuz beni ama ilginç tarafı benim hiç yazmadığım şeylerle beni suçluyorsunuz. Böyle çirkefleşecekseniz sizi muhatap edinmem. Zamanımı ayırmam. Öncelikle benim size cevap verdiğim gibi efendice yazın yoksa gelecek iletilerinizi okumaya dahi tenezzül etmem. Terbiyesizliğin ne lüzumu var?

Toplum hayatında kadının yerini belirleyen faktörlerden biri de kas gücüne dayalı iş gücü. Bu da benim iddialarım yüzünden değil sizin iddialarınız yüzünden tartışmaya dahil oldu. Bu kadarlık tartışmadan bu sonuca varmanızı temenni ederdim halbuki.

11 hours ago, anibal said:

Bunun dışında, fiziksel zayıflık olayı bir mittir. Zekaları daha düşük değildir, ama farklı çalışır. Siz, erkek egemen dizayn edilmiş alanlarda kadını test etmeye çalıştığınız için çuvallarsınız genelde. Basitçe, kadını labirente koyarsan, çıkamayabilir, bir erkek labirenti kolayca aşabilirken. Ama ormanda meyve veren ağacı bulma ve oradan kaybolmadan geri gelme gibi hususlarda erkeklerden daha başarılıdırlar. Onlara yolu, şurdan sola dön, 100m ilerde diye tarif ederseniz bulamazlar, ama kırmızı binanın ordan, caddeye dön, ilerdeki büyük ağacın önünde derseniz, çat diye bulurlar. 

Hadi ben sizin yazdığınızı anlamaktan acizim de ya siz kendi yazdığınızı anlamakta neysiniz? Her neyse, bu tartışmayı uzatmayalım. Bundan sonra tartışmanın adabı dışına çıkıp şahsıma hakaret yağdırmaya devam edecekseniz muhatap alınmayacaksınız.

Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, Tengiz said:

Düzeyli bir tartışmada hatalarını gözden geçirmek yerine karşı tarafa hakaret etmeyi tercih etmeniz üzücü. Zaten konunun başında da "bunları eleştirirsen sana erkek sistemin atığı der geçerler" demiştim, haklılığımı kanıtlamış bulundunuz. Halbuki size bir tek hakarette bile bulunmadım.

Sana hakaret eden falan yok, önce bunu bir anlaman lazım. Eksiğin bu, yanlışın da bu diyoruz, hakaret etmeye çıkmıyoruz. 

Salladım? Link attım izleyin diye. Benim iddiam bile değil bu.

Evet salladın, çünkü örnekleme böyle yapılmaz. Ne diyoruz, ya ak ile karaya çekiyorsunuz, ya da temsil etmeyen örnekler üzerinden bütünü değerlendiriyorsunuz. 

Şiddet olayına çok giren erkek, size göre duygusal olduğu için bunları göze alan erkek ama bir ayet gibi kadınların cesur olduğuna iman etmek zorundayız. Duygusal veya değil, erkek daha çok şiddet olayının içinde. Daha gözü kara. Bunlar cesaretin ilkeleri değil mi? Ama hayır, kadınlar erkeklerden daha cesurdur. Buna inanın. İman edin. Sebebe, kaynağa gerek yok. Öyle çünkü öyle... Kadın kocasını aldatınca mantıkla, erkek savaşa gidince duygusal. Öyle çünkü öyle.

Sen sebebini sormadın ki amanda öyle olur mu da diye sayıkladın. 3 Gazete haberi oldukları için cesurdur diyormuşum gibi sayıklayıp la havle bile çektirdin. Adrenalin, testeron gibi hormonlar, kadınlarda daha azdır, daha ez etkilidir. Bu yüzden kadınların korku hisleri daha zayıftır. O yüzden de daha cesurdurlar. Bir hır olduğunda, paldır küldür öldürmeye çıkmıyorlarsa, öncelikle korkmadıkları, sonrasında da abes şekilde empati kurup onun ölürken üzüleceğini hissedip vaz geçmeleridir. Doğada vahşet korkudan kaynaklanır, bunu bir öğren. Burada kadının erkekten aman aman pek bir zayıf olduğuna iman edip gelmişsin işte, birde üste çıkıyorsun.

Kadın kocasını aldatırken, başına gelecek şey onu korkutmuyor, cesaretle o işi yapıyor. Aklına ne geliyor biliyor musun, yattığı adamın zevk alacağı, gelsin empati.... Cesaret, ayrı bir duygu değil, korkunun eksikliğidir. 

Sen eğer sebebini sorsaydın, izah ederdik. Ama sanki sormuşsun gibi, ne sebep, ne falan, iman falan diye damara basmaya çıkıyorsun.

10 yaşında kız çocukları geliyor spor yapmaya, 10 yaşında erkek çocuklarda. Koşturuyoruz, spor yaptırıyoruz bunlara. Bir kesime siz koşun diğerine siz kırın dizinizi saçınızı tarayın demiyoruz. Aynı spor salonunda eğitim görüyorlar. Size ne anlatsam boş, bir şeye iman etmişsiniz ve fikirlerinizi çürütmemiz imkansız. Ne zaman size hakikati söylesek kendinizi savunmaya kalkıp hakaret edeceksiniz. Böyle düzeysizliği kabul edemem.

Peki senin oraya gelen çocuklar, toplumdaki çocukları ne kadar temsil ediyor? Kaç defadır söylüyoruz, kızlarla erkekler aynı şekilde yetişmiyor, kasmış falanmış teraneleri gerçeği yansıtmıyor. Kadın bu konularda erkekten zayıf değil. Amanda Arnold efendi de... Asölyeleri attrımak için uğraşıyorsunuz safi. Hangi inşaat amelesi arnold gibi vücuda sahip? İnşaat amelesi olmak için öyle vücut olması mı gerekiyor? Bir erkeğin vücudu inşaatta sırtında çimento torbası taşımaya ne kadar uygunsa, bir kadının da o kadar uygun.

Önce bir tartışmanızın hangi alanda olduğuna bir karar verin. Daha bir konuyu nasıl ele almanız gerektiğini bile bilmiyorsunuz. 

Sitelerde Paylaş

Konu hakkında, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaya çıkıyorsunuz.

İnsan dahil canlılar, öyle elinize bir birey alıp bir de öbür elinize alıp karşılaştırılmaz. Çünkü, canlılar bir fenotipi değil, bir gen havuzunu temsil eder. Yapacağınız işin, kıyasın falan bu gen havuzunu temsil etmesi gerekir... Ben size 100 tane erkek getiririm, her biri 2 çocuk sahibi, 20 - 30 yaşında falan, şurdan lise 2'ye giden 20 kızı salarım üstlerine alayınıda pestile çevirirler o erkeklerin. Merak etmeyin, en uzunu 1.40 olan çok pigme kabilesi var, açlıktan kemikleri sayılan...  Oldu mu şimdi, 20 17 yaşında kız, 100 25 yaşında erkeği döver demek mi bu?

Bakacağınız şey, toplumun genelidir. Toplumda fertler varyasyonlarıyla mevcuttur. Kısa, daha kısa, kasadan uzun, ondan da uzun, hepsinden uzun gibi boy boy insan olacaktır. Boy boy dişi, boy boy erkek. Eğer, bu varyasyon aralığının tamamı için, öbür tarafa baskınlık varsa, ancak o zaman bu konuda bir baskınlıktan bahsedebilirsiniz. Yani, en kısa erkekler, en uzun kızlardan daha uzunsa, ancak o zaman erkekler kızlardan daha uzun diyebilirsiniz. 

Eğer bugün bir takım kızlar varsa, bir takım erkeklerden güçlü olabilen, amanda erkekler daha güçlü denemez. 

Böyle bir şey demek istiyorsanız, mesela fil foklarına bakabilirsiniz. En büyük dişiler bir ton iken, en küçük erkekler iki tondan ağırdır. Neymiş, fil foklarının erkekleri dişilerinden büyük olurmuş.

Ölçütünüz nedir, alelade bir ondan, bir öbüründne aldığınızda, tarif ettiğiniz özelliği görebilmelisiniz. Yani, birebir tüm eşleştirmelerde, tarif ettiğiniz mevzu geçerli olmak zorundadır. 

Yani, daha örnekleme yapmayı falan bilmiyor, kafanzıa göre ahkam kesiyorsunuz. 

Sitelerde Paylaş

Avcı toplayıcı dönemde erkekler fizyolojik olarak kadınndan daha üstün evrilmiş olabilir fakat bu demek değildir ki bu üstünlük sürekli olarak devam edecek ve etmek zorunda. Kadın türü içinde bulunduğumuz yüzyılda mantalite olarak kökten değişim geçirmektedir. Kadınların içgüdüsel özellikleri -annelik içgüdüsü örneğin, empati, iletişim becerileri vs. - günümüz dünyasında ihtiyaç duyulan liderlik özellikleri ile eşleşmektedir ve kadın üst düzey yöneticilerin sayısı son yıllarda artış göstermektedir. Bir de kadınların rekabet özelliği gelişmemiş diyorsunuz. En şiddetli rekabet kadınlar arasında geçer. İş dünyasında gözlenen bu durum literatüre “kraliçe arı sendromu” olarak girmiştir. Birbirlerini yer bitirirler ve sayıları azalır. Fakat bu sendromda zamanla yerini “desteklemeye” bırakmıştır. Erkeklerle olan rekabete gelindiğinde, stereotipleri yıkmayı başarabilen bir kadının önünde kimse duramaz diyorum. Kadınların içgüdüsel özellikleri günümüzün  ihtiyacı olan liderlik tarzıyla uyuşmaktadır ve evet erkeklere oranla daha yatkınlardır. Bu konuda yapılan araştırmalar ve destekleyen bulgular var. Gelecekte kadınlar söz sahibi olabilir ve tabi yapay zekalardan fırsat kalırsa. Bu arada Sophia’ yı tanıyor musunuz? Kadın robot :) Bi de onlar var :) 

Sitelerde Paylaş

Avcı toplayıcı dönemde erkekler fizyolojik olarak kadınndan daha üstün evrilmiş olabilir fakat bu demek değildir ki bu üstünlük sürekli olarak devam edecek ve etmek zorunda. Kadın türü içinde bulunduğumuz yüzyılda mantalite olarak kökten değişim geçirmektedir. Kadınların içgüdüsel özellikleri -annelik içgüdüsü örneğin, empati, iletişim becerileri vs. - günümüz dünyasında ihtiyaç duyulan liderlik özellikleri ile eşleşmektedir ve kadın üst düzey yöneticilerin sayısı son yıllarda artış göstermektedir. Bir de kadınların rekabet özelliği gelişmemiş diyorsunuz. En şiddetli rekabet kadınlar arasında geçer. İş dünyasında gözlenen bu durum literatüre “kraliçe arı sendromu” olarak girmiştir. Birbirlerini yer bitirirler ve sayıları azalır. Fakat bu sendromda zamanla yerini “desteklemeye” bırakmıştır. Erkeklerle olan rekabete gelindiğinde, stereotipleri yıkmayı başarabilen bir kadının önünde kimse duramaz diyorum. Kadınların içgüdüsel özellikleri günümüzün  ihtiyacı olan liderlik tarzıyla uyuşmaktadır ve evet erkeklere oranla daha yatkınlardır. Bu konuda yapılan araştırmalar ve destekleyen bulgular var. Gelecekte kadınlar söz sahibi olabilir ve tabi yapay zekalardan fırsat kalırsa. Bu arada Sophia’ yı tanıyor musunuz? Kadın robot :) Bi de onlar var :) 

Sitelerde Paylaş

Hiç bir biçimde kadın - adam, erkek - dişi, kız - oğlan ayrımı yapamazsınız. Mevzu biter. Pozitif ayrımcılık makul oranda ve sürede göz yumulabilecek ve maça 5 - 0 yenik başlanmaması için alınmış palyatif bir önlem olabilir ancak. Bu gelişmişlik düzeyi ile ilgili bir konudur. Sonucunda askerlikte de cinsiyet ayrımı yapmaz konuma gelmeniz gerekir. Nihai sonuçta hedef, cinsiyete dayalı en küçük bir ayrımın olmadığı bir toplumdur. Hedef, budur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...