Jump to content

Kuran'da Özgür İrade

Recommended Posts

47 dakika önce, Mikelanjo007 yazdı:

FAİLE DAYANMAYAN ŞEYLER GERÇEK DEĞİLDİR......

kanıt
  1. 1.
    bir şeyin doğruluğu, gerçekliği konusunda inandırıcı belge.
  2. 2.
    mantık terimi
    belli bir sonuca ulaşan bir akıl yürütmenin dayandığı gerçek NEDİR ONA BAKILIR. KANITA VE FAİLE VARILIR
    HAK VE BATIL AYRIŞTIRILABİLİR

Senin kanıtın ne o zaman?Allahın kuranı ben yazdım demesi mi?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 315
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

4 saat önce, ahmet1405 yazdı:

birinci sayfada anlattık özgür iradeyi.

anlayamadıysan napabilirim

yanıtını altında verdik. ilk sayfada vurgu yaptığınız şeyler "dileyen"lerdi.

uyduruk masal kitabınızda, allahın dilemesi ile sizin dileyebileceğiniz anlatılıyor.

bu yüzden, uyduruk masal kitabınıza göre, özgür irade yoktur; çünkü allah dilemeden, siz dileyemezsiniz.

inandığınız masalları bilmiyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, ahmet1405 yazdı:

birinci sayfada anlattık özgür iradeyi.

anlayamadıysan napabilirim

yanıtını altında verdik. ilk sayfada vurgu yaptığınız şeyler "dileyen"lerdi.

uyduruk masal kitabınızda, allahın dilemesi ile sizin dileyebileceğiniz anlatılıyor.

bu yüzden, uyduruk masal kitabınıza göre, özgür irade yoktur; çünkü allah dilemeden, siz dileyemezsiniz.

inandığınız masalları bilmiyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, ahmet1405 said:

bunun da cevabını verdik

Bak senin tüm gelmiş, geçmi ve gelecek sorularına cevap vereyim:

Zoorrrrrrrttttt..... Zort zort zorrttttttttt........

Kuru fasulye biraz geç piştiydi ama güzelmiş doğrusu...

Bu mükkemmel ve inkar edilemez cevap sana ve yedi sülalene yetecektir, di mi?

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, anibal yazdı:

Bak senin tüm gelmiş, geçmi ve gelecek sorularına cevap vereyim:

Zoorrrrrrrttttt..... Zort zort zorrttttttttt........

Kuru fasulye biraz geç piştiydi ama güzelmiş doğrusu...

Bu mükkemmel ve inkar edilemez cevap sana ve yedi sülalene yetecektir, di mi?

ölüm gelince napacaksın bakalım :) 

Sitelerde Paylaş
22 minutes ago, ahmet1405 said:

ölüm gelince napacaksın bakalım :) 

Ölücem, tıpkı senin de öleceğin gibi. Hiç bir şey farketmeyecek, zira ölüler "Lan bizi keklemişler, bir ömürümüze bir masal kanarak yaşamışız, eyvaaahhhh" da diyemez, ölüdür onlar.

Sitelerde Paylaş
40 dakika önce, anibal yazdı:

Ölücem, tıpkı senin de öleceğin gibi. Hiç bir şey farketmeyecek, zira ölüler "Lan bizi keklemişler, bir ömürümüze bir masal kanarak yaşamışız, eyvaaahhhh" da diyemez, ölüdür onlar.

ruh dirilecek ve sen eyvaaaaaah diyeceksin. :) 

geçmiş olsun

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, ahmet1405 said:

ruh dirilecek ve sen eyvaaaaaah diyeceksin. :) 

geçmiş olsun

Bak masal böyle anlatılmaz, önce "bir varmış, bir yokmuş..." diye başlayıp gideceksin evvela..

Şu masallara kanacak kadar nasıl enayi olabiliyorsunuz, bravo diyorum resmen...

Sitelerde Paylaş
On 14.11.2017 at 13:47, ahmet1405 yazdı:

incilin tamamı değişti demedik ki, tahrif edildi dedik. şu okuduğunuzu beyin süzgecinden bir geçirin yav :) 

Yani işine gelen kısmı tahrif edildi, işine gelen aynı :) Tahrif edilen kitaptan iddianı kanıtlamaya çalışman çelişkidir. Olay bu.

On 14.11.2017 at 13:51, ahmet1405 yazdı:

nasıl bir cevaptı arkadaş hatırlamıyorum diyor işin içinden çıkıyorsunuz. bizde niye hatırlayasın sebep ne ola ki diyoruz sizden tık yok.

Hani o konuda senin aldığın borçlar vardı ya. Senin "hatırlamıyorum" deyip o borçları ödemek zorunda olmaman ne kadar mantıklıysa, bizimki de o kadar mantıklı.

Hayır onu geçtim, hayatı boyunca allahın a'sını duymayıp, ıssız bir adada ilkel yaşam sürdürüp, put yapıp etrafında dans eden yamyama bile allah "seni yaratıcam sen de bana tapıcan tamam mı" diye sormuş, sonra da allahtan haber bile almayacağı bir yerde dünyaya gelmiş, şirk içinde ölmüş, sen de bunu mantıklı buluyorsun :) Yine cevap yazmadan bırakırsın şimdi, çünkü kuranda sirius falan yazıyor değil mi, evet. Boşuna yazıyorum muhtemelen. Her konuda aynı şeyi yapacaksan ileti yazma bari, bizi de uğraştırma.

Sitelerde Paylaş
On 15.11.2017 at 10:31, Mikelanjo007 yazdı:

atalarım maymun demeye başlar. işte......

akıl vahiyle aydınlanır..

Babalık testi bile DNA benzerliğinden yapılıyor ve %98 genetik benzerlik gösterdiğimiz canlıyla aynı atadan gelmediğimizi söylüyorsunuz. 

Ama akıl, vahiyle "aydınlanınca" "atalarım çamur" diyor. Nasıl, süper aydınlanma değil mi.

tarihinde skeptikal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 saat önce, skeptikal yazdı:

sonra da allahtan haber bile almayacağı bir yerde dünyaya gelmiş, şirk içinde ölmüş,

İSRA 15

2 saat önce, skeptikal yazdı:

Hani o konuda senin aldığın borçlar vardı ya. Senin "hatırlamıyorum" deyip o borçları ödemek zorunda olmaman ne kadar mantıklıysa, bizimki de o kadar mantıklı.

yoktan var olmuşsun... !!!!  senin verdiğin örnek uyuşmuyor. borç yerine alacak olarak düşün doğrusu bu.

Boşuna yazıyorum muhtemelen

benim herşeye cevabım varda sizlerin işine gelmiyor.

Sitelerde Paylaş

Yani işine gelen kısmı tahrif edildi, işine gelen aynı :) Tahrif edilen kitaptan iddianı kanıtlamaya çalışman çelişkidir. Olay bu.

duyanda tüm teorilerimi incile tevrata dayandırarak kanıtlıyorum sanacak. :) 

bu arada gerçek ahitte ve incilde son peygamberin tahrif edilmeden önce 114 defa geçtiği iddiaları var. :)

geçmiş olsun.

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, ahmet1405 yazdı:

İSRA 15

Ben cehennemde yanacak demedim ki. Şirk içinde öleceği doğru. O durumda şirke ceza vermiyorsa benim açımdan farkeden bir şey yok. Bu Allah, insanları kulluk için yarattığını iddia etmiyor muydu, bu adamın işi ne o zaman? Allahın a sını duymayacak adama, dünyaya gelmeden önce "rabbin benim taam mı?" diye sormanın anlamı ne? Hiç düşünmüyor musun bunları

yoktan var olmuşsun... !!!!  senin verdiğin örnek uyuşmuyor. borç yerine alacak olarak düşün doğrusu bu.

Neyin alacağı?

benim herşeye cevabım varda sizlerin işine gelmiyor.

Daha genel bir tartışma yapmadık, ben kendi argümanlarıma sunmadım bile. Sadece senin açtığın konulardaki ya da yazdığın iletilerdeki iddialara cevap yazıyorum. Tatmin edici cevaplar verdiğin zaman benim işime gelecektir, emin olabilirsin.

duyanda tüm teorilerimi incile tevrata dayandırarak kanıtlıyorum sanacak. :) 

bu arada gerçek ahitte ve incilde son peygamberin tahrif edilmeden önce 114 defa geçtiği iddiaları var. :)

geçmiş olsun.

"İddiaları var"

Daha doğrulayamamışsın bile. Attığım videodaki hristiyana karşıt tez geliştir hele bir. Hristiyan forumlarına gir, iddianı onlara sun bir de. Öyle gel. Bir de "geçmiş olsun" diye dalganı geçiyorsun.

Sonsuza kadar yanmamızı haklı bulacak kadar sapıtmışsın, içsel terazinde inancını tartmaktan acizsin. Çocuk tecavüzcüsünü sonsuza dek yakmak yerine müslüman diye kıyak geçip bir süre yandıktan sonra cennetine alacak, fakat ateisti sırf inanmıyor diye sonsuza kadar yakacak bir tanrıya inanıyorsun. Bunun yanlış olduğunu sen de biliyorsun. Kendi vicdanını, içsel doğrularını bir kenara bırakıp, uyduruk tanrına köle oluyorsun. Bunu yaparak da haysiyetini bir kenara bırakıyorsun. Kalkmış bir de "yaa size sormuştu evet demiştiniz o yüzden yanacaksınız ehe" gibi saçmalıklar söylüyorsun. Bir de çok halt etmiş gibi "geçmiş olsun" diye dalga geçiyorsun. Sorgula ahmet, ya da boşuna yaşamaya devam et.

Senin çelişkin, özgür iradeyle alakalı konu açıp,  yanlışlar yapan bir tanrıya köle olman. Özgür köle olmaz.

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

Kur an da insanın özgür iradesi olduğundan bahsedilir meleklerin ise özgür iradeleri olmadığını sadece allah a hizmet ettiklerini ve onun emrinden çıkmadıklarını

yazıyor şimdi bu saçmalığa bak eğer insanların özgür iradeleri olsaydı kaderlerinden kaçabilmeleri lazımdı ama kaçamıyorlar değişmiyor çünkü kainatta ne olucağı önceden belli bu program film diyorum ben kainata bizler sadece bu filmde oynayan oyuncularız bunu anlmak çok zor değil ama senin gibi primatlar bunu anlamaları imkansız gibi birşey daha beynin gelişmemiş ne yazıkki yaşın da çok küçük bu belli oluyor bilgisizler ile tartışmak bir taş ile tartışmak gibidir @ahmet1405 

tarihinde MisterYou tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, ahmet1405 yazdı:

yoktan var eden yaratıcıya kul olunmaz mı? :) 

Yav çok bir halt etmiş ya. Sanki dünya 4-4lük de bütün insanlar yaşamaya çok meraklı. Öyle hayatlar var ki, allahın o insanları yarattığı için onlardan özür dilemesi gerekir. Yaşamak kimine ağır gelir. Hal böyleyken kalkıp da "sen niye şükretmiyorsun, seni yoktan yaratmış" falan dersen, ağzına etse haklıdır.

Kimseye kul olunmaz. Kul-köle gibi ifadeler insan haysiyetine terstir. Ama haysiyetsizler anlamaz tabi. Tanrı yaratmasına karşılık bir şeyler bekliyorsa, bunu kulluk-kölelik gibi aşağılayıcı beklentilerle ifade etmeyebilirdi. Sadece aciz insanlar, altlarında köle bulundurup, hegemonya kurmak isterler. İnsansı bir zaafı tanrıya atfedenler de, o tanrıyı uydurmuştur. Senin gibiler de kalkıp onu savunur.

Tanrı varsa, sen ona bu özellikleri atfettiğin için asıl sen cehenneme gideceksin de haberin yok.

2 saat önce, ahmet1405 yazdı:

bu kadar işaretten sonra hala inanmıyorusan tabii ki cehennemi boylaycaksın.

bütün herşey akıl ve mantığa uygun.

Hala mucize diye sayıklıyor musun. Bunun cevabını aldın.

Yıldızların şeytanlara atılan taşlar olması, yunusun karnından çıkan, karıncalarla konuşan insanlar, denizi yaran adam, sopayla vurunca canlanan inek. Çok mantıklı değil mi, akla yatıyor falan.

Özgür iradeyi tartışabilmen için, önce cehennemden ödü koptuğu için masallara inanan ödlek bir köle olmaman lazım.

Sitelerde Paylaş
On 10.11.2017 at 16:40, ahmet1405 yazdı:

İbrahim - 4 Öyleyse Allah, dilediğini dalâlette bırakır. Dilediğini hidayete erdirir. Ve O, Azîz’dir, Hikmet Sahibi’dir.

siz müslümanlar özgür iradenın tanmını yanlış yapıyorsunuz. özgür irade allahın dilemesi ile gerçekleşen bir kavram değildir. özgür irade 

insanların aklıyla secebilecegı bir kavramdır. dolayısiylede. Özgür irade veya erkin irade, kişinin eylemlerini, arzu, niyet ve amaçlarına göre kontrol altında tutabilme ve belirleme gücüdür.  allahın dilemesı demek yarattıgın varlıgı keyfı olarak yönlendırmesı demektır.

örnekle bagdastırımde gör 

allah ahmedı ateist olduğu için onu kötü yola düşmesını diliyor. çünku ahmet allaha inanmıyor. selmada müslüman allah ona iyi kaderler diliyor çünku o müslüman. iyide, özgür irade böyle   birşey değilkı..   özgür iradenın bir anlamı olucaksa .. ayetlerden dilemek kelımesının kaldırılması gerekır. söz konusu tanrı olsa bile ..

özgür irade niçin? var  kader niçin? var akıl ve bilinç  niçin? var  sınav için varsa bu insanları ilgilendirir çünku 

kuranda kendı kendıne çelışıyor . diyorkı allah hakımdır yanı  iyi ve kötüyü yaratmıştır... iyide  hakımsen hakımlıgını  bil kardesım  ... dilemek bir tanrının aklına ihanettır diye düşünüyorum bu yüzden bu ayetlerı 

muhammed yazmıştır % 100 emınm.. allahla zerre kadar bagı yoktur.. 

tarihinde mystic tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...