Jump to content

Kuran'da Özgür İrade

Recommended Posts

• İleti 315
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

16 dakika önce, FETİH yazdı:

konuyu anladım da sen benim cevabı mı anlamak istemiyorsun?

bir daha cevap vereyim. o haçlı çocukları var ya, akıl ve özgür iradelerini, kullanarak islamı seçmeliydiler. o yüzden hatalılar.

Anlayışın mı kıt,yoksa işine gelmediği için işi yokuşa mı sürüyorsun?

Bir kere.Özgür irade yok.Atalar çocuklar adına din seçiyorlar.Çocuklarını kendi dinlerine inanmaya programlıyorlar.Atalarının hristiyanlığa inanmaya programladığı kişiler hristiyanlığı kendileri seçmediler.Atalarının dini İslama inanmaya programlanmış kişiler de İslamı kendileri seçmediler.Atalarının hristiyanlığa inanmaya programladığı kişileri cehenneme atan,atalarının islama inanmaya programladığı kişileri cennete alan allah da adaletsizdir.

Özgür iradesi olan beyinleri din,inanıp,inanmama konusunda sınayan adaletli Allah olabilir demek oksimoronluktur.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, Buzul yazdı:

Bunu hangi koşulda yaşama getirirsen getir bu müslüman olur ve müslüman olarak ölür.Orta çağda hristiyanların içinde yaşama getir bunu,beyni atalarının dini hristiyanlığa inanmaya programlansın,haçlı ordusuna katılıp müslümanlara karşı savaşmaz örneğin.Sorgular,irdeler,Kuranın içeriğinde hiçbir yanlış,saçmalık olmadığı sonucuna ulaşır,Kuranın içeriğiyle Allahın varlığını kanıtlar ve müslüman olur.Ömer döneminde Sasanilerin içinde yaşama getir bunu,müslüman Araplara karşı savaşmaz.Araştırır,sorgular,Kuranı inceler,Kuranın içeriğiyle Allahın varlığını kanıtlar,müslüman olur.Osman döneminde Hazar Türklerinin içinde yaşama getir bunu,bu sorgular,araştırır,Kuranı okur,Kuranın içeriğiyle Allahı kanıtlar,müslüman olur,müslümanlara karşı savaşmaz.

Bu başlıktaki mesajlardan birinde okudum ama, hangisidir, hatırlayamadım.

Mesaj sahibine haksızlık etmeyeyim.

Mealen şöyle deniyordu:

"Senin inancını doğru kabul etmen, araştırp-sorgulamandan kaynaklanmıyor. İnancın, kendisini 'Doğru' olarak dayattığı için ona 'Doğru' diyorsun"."

Belki de anladığımı tam olarak özetleyemedim ama; yaklaşık böyle bir şeydi. Dünyanın en tehlikeli şeyi i inananın "doğru"larını inancından almasıdır. Böyle olunca da dünyayı kendi "doğru"larına göre dizayn etmeye "öteki"ni hizâya getirmeye çabalar. İlginç olan; barış ve hzûru amaçladığı iddia edilen dinlerin, pek çok büyük savaşın ve kitlesel ölümlerin sebebi olması.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Buzul yazdı:

Atalarının hristiyanlığa inanmaya programladığı kişileri cehenneme atan,atalarının islama inanmaya programladığı kişileri cennetine alan allah da adaletsizdir.

ben kendimi biliyorum da sen anlamıyorsun.

haçlı ordusu örneğini sen verdin. ben de o örnek üzerinden anlattım. şimdi örnek vermeden yanlış bir sonuca varıyorsun.

şu mesajındaki hükmüne bir örnek yaz. da bakalım, iş dediğin gibi mi?

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, FETİH yazdı:

teşekkürler. çok doğru.

hatta dünyaya 1000 ya da daha fazla farklı dönemde  yaşam için gelsem  hep islamı seçerim. ALLAH'IN CC. İZNİYLE TABİ Kİ.

Bir kişi koşullar ne olursa olsun İslamı seçiyorsa,birisi de koşullar ne olursa olsun,İslamı seçmiyorsa,yine özgür irade yoktur.Çünkü Allah birini koşullar ne olursa olsun sınavdan geçecek,ötekini ise sınavdan geçemeyecek bir biçimde tasarlamıştır.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Vefik Sâmi yazdı:

Mealen şöyle deniyordu:

"Senin inancını doğru kabul etmen, araştırp-sorgulamandan kaynaklanmıyor. İnancın, kendisini 'Doğru' olarak dayattığı için ona 'Doğru' diyorsun"."

Belki de anladığımı tam olarak özetleyemedim ama; yaklaşık böyle bir şeydi. Dünyanın en tehlikeli şeyi i inananın "doğru"larını inancından almasıdır. Böyle olunca da dünyayı kendi "doğru"larına göre dizayn etmeye "öteki"ni hizâya getirmeye çabalar. İlginç olan; barış ve hzûru amaçladığı iddia edilen dinlerin, pek çok büyük savaşın ve kitlesel ölümlerin sebebi olması.

Sorgulayıp,irdeleyip Kuranın içeriğinde yanlış,saçmalık olmadığı sonucuna ulaşmış,Kuranın içeriğiyle Allahın varlığını kanıtlamış değilsin.Allaha iman ettiğin için,Kuranın içeriğinde yanlış,saçmalık yoktur,Kuranın tüm içeriğine katılıyorum demek zorunda kaldın.Bu da şu anlama gelir.Kuranda yanlış,saçmalık olsa bile,bu sana söylendiğinde dinden çıkmamak için bunu yalanlayacaksın.Allaha iman gerçeklerin üstünün örtüp,gizlenmesine,kafirliğe neden olur.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Vefik Sâmi yazdı:

Mealen şöyle deniyordu:

Vefik Sâmi senin

şirazen mi kaymış, doğru kabul etmese neden inansın..

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, FETİH yazdı:

atmıyorum, inanmazsan bana sor..

Muhterem, bence fazla yüksekten uçmaya yeltenmeyiniz, çünkü heran yere çakılmanız ișten bile değil. Ki sürekli yalpalıyorsunuz zaten.

Yukarıdaki söylemleri aklı bașında bir insan söylemez.

1000 kere dünyaya geleceksiniz ve her seferinde, șartlar ne olursa olsun, İslamı seçeceksiniz.

Yemezler, çünkü bunu söylerken, aslında bașka dinden  İslam´a geçecek kapasitede olmadığınızı itiraf ediyorsunuz.  

Hasılı atarken, biraz inandırıcı olsun bâri.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, FETİH yazdı:

ben kendimi biliyorum da sen anlamıyorsun.

haçlı ordusu örneğini sen verdin. ben de o örnek üzerinden anlattım. şimdi örnek vermeden yanlış bir sonuca varıyorsun.

şu mesajındaki hükmüne bir örnek yaz. da bakalım, iş dediğin gibi mi?

İşte bak kafirlik,gerçeğin üstünü örtüp,gizlemek budur.Dinden çıkmamak için adaletsizliği savunuyor.Ne demiştik Allaha iman yanlışları savunmaya neden olur.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, kavak yazdı:

Muhterem, bence fazla yüksekten uçmaya yeltenmeyiniz, çünkü heran yere çakılmanız ișten bile değil. Ki sürekli yalpalıyorsunuz zaten.

Yukarıdaki söylemleri aklı bașında bir insan söylemez.

1000 kere dünyaya geleceksiniz ve her seferinde, șartlar ne olursa olsun, İslamı seçeceksiniz.

Yemezler, çünkü bunu söylerken, aslında bașka dinden  İslam´a geçecek kapasitede olmadığınızı itiraf ediyorsunuz.  

Hasılı atarken, biraz inandırıcı olsun bâri.

yüksekten uçmuyorum yahu . öyle anlıyorsan kusur da benimse . özür..

ben sana şartlar öne sürmeden sonucu söyledim.

beğenmiyorsan şartları olan bir dünya kur. şartlara göre çıkışı gösterelim.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Buzul yazdı:

İşte bak kafirlik,gerçeğin üstünü örtüp,gizlemek budur.Dinden çıkmamak için adaletsizliği savunuyor.Ne demiştik Allaha iman yanlışları savunmaya neden olur.

bu ney şimdi

örnekten kastım: olay, kişi, zaman, mekan lı bir şey olsun.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, FETİH yazdı:

bu ney şimdi

örnekten kastım: olay, kişi, zaman, mekan lı bir şey olsun.

Dediğim gibi Allaha iman ettiğin için yanlışları savunmak zorundasın.Allaha iman ettiğin için işine gelmeyen gerçeklerin üstünü örtecek,gerçekleri yalanlayacaksın.Adaletsizliği de savunacaksın.

Sitelerde Paylaş
27 dakika önce, FETİH yazdı:

Vefik Sâmi senin

şirazen mi kaymış, doğru kabul etmese neden inansın..

Zaten "Doğru kabul etmek" ile herhangi bir husûsun doğruluğunu anlamak arasındaki fakı idrak edebilseydin, bu cümleyi kurmazdın. Sana çok ciddi sorular yöneltiliyor. Cevap bulabildiklerine yazıyor, bulamadığında salağa yatıyorsun. Diyorsun ki "Ben Nuh'u görmeden inandım"

Hayır, sen Nuh'a inanmadın.

İnandığın kitap öyle emrettiği için inanıyorsun.

Nuh zamanında yaşayıp anlatılanlara şâhit olmak başka,

İşler olup bittikten sonra inandığın bir kitaptan bu mevzûnun hikâyesini okuyup kabul etmek başka.

Çaktın köfteyi ? :D

tarihinde Vefik Sâmi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, FETİH yazdı:

yüksekten uçmuyorum yahu . öyle anlıyorsan kusur da benimse . özür..

ben sana şartlar öne sürmeden sonucu söyledim.

beğenmiyorsan şartları olan bir dünya kur. şartlara göre çıkışı gösterelim.

Uçuyorsunuz, hem de çok yüksekten.

Bence Siz evvela Afrika´lı Massai´lerin dinini bir araștırıverin. Tanıyınca eminim hemen ısınacaksınız.

Mesela bunların Tanrı´sına göre dünyadaki tüm sığırlar(!) kendilerinin, bu nedenle sık sık kabile savașları güderler. :D

Ne Tanrı ama. Kapiș !

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, FETİH said:

"Manu" gerçek olsaydı, inkar etmezdim.

inkar ediyorsak gerçek olmadığındandır.

bu  gerçek değilse O CC. da gerçek değil dersen. ben de derim ki O CC. gerçek değil dediğin bu değil ki.. rahat ol, O CC.  bu değil. O'nu bilmiyorsun. bunla karıştırıyorsun.

Manu'nun gerçek olmadığını nerden uyduruyorsun ?

CC dediğin ne zımbırtısıysa, gerçek olmasının yeter koşulu, bedevinin kıçındna uydurulmuş olması mı?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Vefik Sâmi yazdı:

Zaten "Doğru kabul etmek" ile herhangi bir husûsun doğruluğunu anlamak arasındaki fakı idrak edebilseydin, bu cümleyi kurmazdın. Sana çok ciddi sorular yöneltiliyor. Cevap bulabildiklerine yazıyor, bulamadığında salağa yatıyorsun. Diyorsun ki "Ben Nuh'u görmeden inandım" Hayır sen Nuh'a inanmadın. İnandığın kitap öyle emrettiği için inanıyorsun.

Nuh zamanında yaşayıp anlatılanlara şâhit olmak başka,

İşler olup bittikten sonra inandığın bir kitaptan bu mevzûnun hikâyesini okuyup kabul etmek başka.

Çaktın köfteyi ? :D

bak sen kendini akıllı sanabilirsin? bana ne de, benim tersi olduğu mu sanmandan sana ne.benimle ilgili zanların  benim ilgimi çekmiyor, o yüzden anlatma. kendinle ilgili yalanı sakladığın gibi benimle ilgili yalanını da kendine sakla.. sen yalan olanı gerçekmiş gibi dışa yansıtıyorsun ama gerçek zannettiğin yalanı dışa yansıtmıyorsun.

konuya dönersek açıklamaların olmamış gene yanlış açıdan bakmışın. 

ben şunu diyorum: görmeyip,kitaptan okuyarak öğrendiğim ve inandığım bir şeye.

aslını gözlerimle görürsem, tabi ki daha çok inanırım diyorum.

ikinci inanma şeklim birinci inanma şeklinden daha sağlam olurdu. ve gene inanırdım diyorum. sen şirazeni düzelt..

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, FETİH yazdı:

bak sen kendini akıllı sanabilirsin? bana ne de, benim tersi olduğu mu sanmandan sana ne.benimle ilgili zanların  benim ilgimi çekmiyor, o yüzden anlatma. kendinle ilgili yalanı sakladığın gibi benimle ilgili yalanını da kendine sakla.. sen yalan olanı gerçekmiş gibi dışa yansıtıyorsun ama gerçek zannettiğin yalanı dışa yansıtmıyorsun.

konuya dönersek açıklamaların olmamış gene yanlış açıdan bakmışın. 

ikinci inanma şeklim birinci inanma şeklinden daha sağlam olurdu. ve gene inanırdım diyorum. sen şirazeni düzelt..

Mülk 5te yıldızlarla şeytanların taşlandığı yazar.Şimdi sen Allaha iman ettiğin için bu saçmalığı gerçektir diyip,savunmak durumundasın.Hem şeytanlar,hem de onların yıldızlarla taşlanması gerçektir diyeceksin.Birde üstüne üstlük şeytanlara,yıldızlarla şeytanların taşlandığına gerçek demeyenlere de ortada üstü örtülen,yalanlanan bir gerçek olmadığı halde kafir diyip,kara çalacaksın.Buna neden olan ne?Uydurulmuş,mitolojik bir öge olan Allaha iman.

Sitelerde Paylaş

Kuranda özgür irade yoktur.Bağımlı irade özgür irade değildir.

insan süresi 30.Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz. Gerçekten Allah, bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

şems süresi 7.Nefse ve onu düzgün bir biçimde şekillendirene.

şems süresi 8.Ardından da ona bozukluğunu ve takvasını ilham edene ki,

Sitelerde Paylaş
28 dakika önce, FETİH yazdı:

Bırak bu şark kurnazlığını muhterem.

Çamur atıp kenara çekilme.

Neymiş bende gördüğün "yalan" ?

28 dakika önce, FETİH yazdı:

Eğer bende "şirâze" kaymışsa sende de "şâkül" kaymış.

Bu arada nihâyetinde insan olduğumdan elbette hatâlarım da olacaktır.

Fakat; çirkin nitelemelerle itham etmek yerine "yanlış" olanı yazman gerekmez mi ?

Demişsin ki "Gözümle görsem daha çok inanırım"

Demek ki gözlerinle gördüğüne Kur'andan daha çok inanıyorsun.

Halbuki birçok şey aslında göründüğü gibi olmayabilir değil mi ?

Ben de bir teist'im.

Ne var ki Nuh zamanında yaşasam deniz olmayan bir yerde gemi yapıp "Ben Allah'ın peygamberiyim" diyen birine inanmaktan ziyâde güler geçerdim.

Çünki, "Ben peygamberim" diyen birine inanmak için gemiden fazlası lâzım.

tarihinde Vefik Sâmi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Allaha iman etmiş olsam,örnek olarak düz bir dünya ve yedi katlı gök modelini savunmak durumunda kalırım.Dünya geoit değildir,Dünya Güneşin çevresinde dönmez demek zorunda kalırım ve bu yanlışı savunurum.Allaha iman edip,Kuranın tüm içeriğine katılmak zorunda kaldığım için.Öteki türlü Allaha iman etmeden Kuranı incelesem,bu yanlışı gördüğüm an Allahın koca bir yalan olduğu sonucuna varırım.Allaha iman edip,Kuranın tüm içeriğine katılmak zorunda kalmak büyük akılsızlıktır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...