Jump to content

Kuran'da Özgür İrade

Recommended Posts

Bir saat önce, Vefik Sâmi yazdı:

Bırak bu şark kurnazlığını muhterem.

Çamur atıp kenara çekilme.

Neymiş bende gördüğün "yalan" ?

Eğer bende "şirâze" kaymışsa sende de "şâkül" kaymış.

Bu arada nihâyetinde insan olduğumdan elbette hatâlarım da olacaktır.

Fakat; çirkin nitelemelerle itham etmek yerine "yanlış" olanı yazman gerekmez mi ?

Demişsin ki "Gözümle görsem daha çok inanırım"

Demek ki gözlerinle gördüğüne Kur'andan daha çok inanıyorsun.

Halbuki birçok şey aslında göründüğü gibi olmayabilir değil mi ?

Ben de bir teist'im.

Ne var ki Nuh zamanında yaşasam deniz olmayan bir yerde gemi yapıp "Ben Allah'ın peygamberiyim" diyen birine inanmaktan ziyâde güler geçerdim.

Çünki, "Ben peygamberim" diyen birine inanmak için gemiden fazlası lâzım.

şark kurnazlığı diyorsun,sen garplı mısın?

bana salak diyen sensin. sonra bunu sana iade edince ben çamur mu atmış oluyorum?

sen deki yalana gelince: benim salak olduğu mu sanan bir salak  mısın? yoksa benim salak olduğu mu sanan bir akıllı mı?

eğer 1. si isen sözümü geri alıyorum. yok 2 . siyim diyorsan . sözümü geri almama gerek yok ki..

konuya dönersek şimdi gerçeğe çok yaklaştın. tam dediğin gibi.

şöyle ki: Halbuki birçok şey aslında göründüğü gibi olmayabilir değil mi ? demişin...

işte doğruyu söylemişin ama ben söyleyince inanmıyorsun. ben de bunu kastediyordum..

çünkü koca gemi göründüğü gibi değil. o gemi tufanın habercisiydi.

göründüğüne bakarsan, ki senin şimdi yaptığın gibi . deniz yok , o zaman tufan da yok dersin.hata edersinn. görünüşe aldanma ...şirazeyi düzelt..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 315
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir saat önce, Buzul yazdı:

Allaha iman etmiş olsam,örnek olarak düz bir dünya ve yedi katlı gök modelini savunmak durumunda kalacağım.Dünya geoit değildir,Dünya Güneşin çevresinde dönmez demek zorunda kalacağım ve bu yanlışı savunacağım.Allaha iman edip,Kuranın tüm içeriğine katılmak zorunda kaldığım için.Öteki türlü Allaha iman etmeden Kuranı incelesem,bu yanlışı gördüğüm an Allahın koca bir yalan olduğu sonucuna varırım.Allaha iman edip,Kuranın tüm içeriğine katılmak zorunda kalmak büyük akılsızlıktır.

bak . eğer biraz insaflı isen gerçeklere karşı , bana delil getir. milletin uydurmasını değil.

ben sana delil atıcam, bak bakalım dünya düz müymüş? sene sine de bakk öyle oku..

Beni sizlerin dediği değil Gazali gibi pek çok islam aliminin dediği ilgilendirir.

İmam Gazzâlî'nin konu ile ilgili sözleri: ölümü.1111

"Felsefenin kabul ettiği prensiplerin bir kısmı İslâm dininin temel esasları ile çelişmez. Meselâ diyorlar: Ay'ın tutulması olayı, arzın güneşle ay arasına girmesiyle ay ışığının görünmemesinden ibarettir. Çünkü ay, ışığını güneşten alır. Arz ise yuvarlaktır ve gök her taraftan onu çevrelemiştir. Matematik hesaplarla ispatlanmış bu çeşit gerçekleri din namına inkâr etmek dine karşı bir cinâyettir. Metotsuz bir tarzda dini savunanların zararları, metotlu bir şekilde dine hücum edenlerin zararından daha fazladır. Darb-ı meselde denildiği gibi: Akıllı düşman, ahmak dosttan daha iyidir." (el-Gazzâli, Tehâfutu'l-Felâsife, 80)

Alimler bu görüştedir. Cahillere uyma.. Hangi islam alimi bu konunun aksini idda etmiş. senin değil islam alimi bul, öyle yaz.. benim gibi..

Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, FETİH said:

bak . eğer biraz insaflı isen gerçeklere karşı , bana delil getir. milletin uydurmasını değil.

ben sana delil atıcam, bak bakalım dünya düz müymüş? sene sine de bakk öyle oku..

Beni sizlerin dediği değil Gazali gibi pek çok islam aliminin dediği ilgilendirir.

"Felsefenin kabul ettiği prensiplerin bir kısmı İslâm dininin temel esasları ile çelişmez. Meselâ diyorlar: Ay'ın tutulması olayı, arzın güneşle ay arasına girmesiyle ay ışığının görünmemesinden ibarettir. Çünkü ay, ışığını güneşten alır. Arz ise yuvarlaktır ve gök her taraftan onu çevrelemiştir. Matematik hesaplarla ispatlanmış bu çeşit gerçekleri din namına inkâr etmek dine karşı bir cinâyettir. Metotsuz bir tarzda dini savunanların zararları, metotlu bir şekilde dine hücum edenlerin zararından daha fazladır. Darb-ı meselde denildiği gibi: Akıllı düşman, ahmak dosttan daha iyidir." (el-Gazzâli, Tehâfutu'l-Felâsife, 80)

Alimler bu görüştedir. Cahillere uyma.. Hangi islam alimi bu konunun aksini idda etmiş. senin değil islam alimi bul, öyle yaz.. benim gibi..

Yazık... 

Evrim hakkında ne düşünüyorsun o zaman?

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, FETİH yazdı:

Yere ve onu yayıp döşeyene andolsun.Şems 6

Yere bakmıyorlar mı, nasıl düzleştirilmiş?Gaşiye 20

Sen bana şimdi Kurandan Dünyanın Güneş çevresinde döndüğünün,Ayın Dünyanın çevresinde döndüğünün,Dünyanın yörüngesinin olduğunun kanıtını getir.

Kuranın modeli yer ve üst üste yedi kat göktür.Yer ve gökler 6 günde yaratılmıştır.Kuranda evren anlamında tek bir sözcük yoktur.Kuranda ayrı olarak bir evren kavramından söz edilmez.

And olsun ki, gökleri, yeri ve ikisinin arasında bulunanları altı günde yarattık ve Biz bir yorgunluk da duymadık.Kaf 38

Gökleri, gördüğünüz gibi, direksiz yükselten, sonra arşa hükmeden, her biri belli bir süreye kadar hareket edecek olan Güneş ve Ay'ı buyruğu altına alan, işleri yürüten, ayetleri uzun uzun açıklayan Allah'tır; ola ki Rabbinize kavuşacağınıza kesin olarak inanırsınız.Rad 2

O ki, yeryüzünde ne varsa hepsini sizin için yarattı . Sonra göğe yöneldi, onları yedi gök olarak düzenledi. O, her şeyi bilir.Bakara 29

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Just now, FETİH said:

cevabını biliyorsun. neden benden duymak istedin?

yok,inanma olasılığımı görüp de dediysen, hangi mesajımda bu sonuca ulaştın. söyle o mesajı sileyimm.

Yani cevap bile veremiyorsun.

Evrim bilimin gösterdiği bir sapına kadar gerçek. Senin inanıp inanmaman bu gerçeği değiştirmiyor. 

Ama bak eminim, evrimi inkar etmek için atmadığın takla kalmayacak şimdi. 

Hem böyle bilimi inkar edip, hemde amanda bilimi inkar etmeyin diye alıntı yapmak ne demek?  

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, anibal yazdı:

Yani cevap bile veremiyorsun.

Evrim bilimin gösterdiği bir sapına kadar gerçek. Senin inanıp inanmaman bu gerçeği değiştirmiyor. 

Ama bak eminim, evrimi inkar etmek için atmadığın takla kalmayacak şimdi. 

Hem böyle bilimi inkar edip, hemde amanda bilimi inkar etmeyin diye alıntı yapmak ne demek?  

seni vefik e havale ediyorum.

senin hakkından o gelir.gerçekten bu konu senin için çok lüzümlü olabiir, bunu da senin açından anlayabiliyorum. ama sen de benim açımdan bak biraz. evrim çürütülcekse bunu gündeminde olan biri varsa o yapsın. üsttekinin belki olabilir.

sonuçç: evrim de anlatılan, yaratılışı reddediyorum. Kur'an'daki yaratılışı kabul ediyorum.konu hakkında bilimsel izahlarını üstteki arkadaş anlatsın. tabi isterse kendisi de..

bu rda yazacağım şeyler. imanım olacak sen de . yok dieyeceksin.

Sitelerde Paylaş
Just now, FETİH said:

seni vefik e havale ediyorum.

senin hakkından o gelir.gerçekten bu konu senin için çok lüzümlü olabiir, bunu da senin açından anlayabiliyorum. ama sen de benim açımdan bak biraz. evrim çürütülcekse bunu gündeminde olan biri varsa o yapsın. üsttekinin belki olabilir.

sonuçç: evrim de anlatılan, yaratılışı reddediyorum. Kur'an'daki yaratılışı kabul ediyorum.konu hakkında bilimsel izahlarını üstteki arkadaş anlatsın. tabi isterse kendisi de..

bu rda yazacağım şeyler. imanım olacak sen de . yok dieyeceksin.

Zavallı...

Bilimin gösterdiği doğru yerine, bedevilerin kıçlarından uydurduğu masalı kabul etmekle eline bir şey geçeceğini sanıyorsun. Farkında mısın, kendini kandırıyorsun. Kandığın masalları, yalanları, martavalları, palavraları gördüğün halde, kandırılmış olmayı hazmedemiyorsun. Kendini kandırarak, kendinden başka kimseyi aldatamayacağını görmüyor musun? Bunun da sadece sana zararı olacağını?

Gaflet içinde kandırılmış bir zavallısın. Ve acınacak haldesin. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, anibal yazdı:

Zavallı...

Bilimin gösterdiği doğru yerine, bedevilerin kıçlarından uydurduğu masalı kabul etmekle eline bir şey geçeceğini sanıyorsun. Farkında mısın, kendini kandırıyorsun. Kandığın masalları, yalanları, martavalları, palavraları gördüğün halde, kandırılmış olmayı hazmedemiyorsun. Kendini kandırarak, kendinden başka kimseyi aldatamayacağını görmüyor musun? Bunun da sadece sana zararı olacağını?

Gaflet içinde kandırılmış bir zavallısın. Ve acınacak haldesin. 

yahu ben insanım, evrimi savunan sensin.

zavallıyı kendinde arayacaksın.

Adem as. reddet, maynunu kabul et. hangisi zavallı. maymun zavallı tabi ki.

tarihinde FETİH tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Just now, FETİH said:

Adem as. reddet,maynunu kabul et. hangisi zvvallı.

Adem elbette, o da bir yalandan, bir zırvalıktan ibaret. Bir zırvalıktan daha zavallı ne olabilir ki?

Bak, sana evrimi kanıtlamak kolay, zira evrim yoksa, babanın bir eşşek olmadığını ispatlayamazsın. 

Ama konumuz bu değil. Dakka bir gol bir oldu, kendi kalene attın golü. Bilimin gösterdiği şeyi inkar ediyor musun, etmiyor musun? İşte aslolan soru bu. Diyeceksin ki, "amanda ben onu bunu bilmem, bedevi sıçmışsa, ancak onan inanırım. Ve o bedevi bokuna tapmaktır benim aklım fikrim."

Yani gelipte burada dansöz gibi kıvırmayacaksın. Solucan ve sümüklüböcek gibi yaşamayacak, omurgalı olacaksın. Şirazesi düzelmesi gereken önce kendinsin.

Ha, bu laflarından sonra, hasta olunca, deve sidiği içmek yerine doktora gidersen, en adi rezil şerefsiz orospu çocuğusun. Yok, adamsan, adam gibi adamsan, hasta olunca deve sidiği içersin. 

Sitelerde Paylaş

Doğrusu biz göğü yokladık; onu sert bekçiler ve alev toplarıyla doldurulmuş bulduk.

Doğrusu biz, göğün dinleyebileceğimiz bir yerinde otururduk; ama şimdi kim dinleyecek olsa, kendisini gözleyen bir alev buluyor.Cin 8,9

Biz dünya göğünü yıldızlarla süsledik.

Onu her inatçı şeytandan koruduk.

Onlar, artık yüce melekler topluluğuna kulak veremezler. Her taraftan taşlanırlar.

Kovulup atılırlar. Ve onlar için sürekli bir azap vardır.

Ancak bir söz dinleyip kapan olursa, peşine bir alev takılır.

Saffat 6,7,8,9,10

Cinler göğün oturulabilir yerlerine oturup melekleri dinlemeye çalışıyorlarmış,bunu yaptıkları içinde peşlerine alevler takılıyormuş.Yığınla kişi şu deli saçmasını gerçek olarak görüyor,bunlara inanmayanlara da nefret kusuyor.İslam gerçekten büyük bir delilik.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 12/13/2017 at 18:25, FETİH yazdı:

bak ben  bu dediklerini de orda görmüyorum.

sen Allah'ın  geleceği bilmediği ve kandırıldığı yerleri ayrıntılı yazsana .. gerçek dediğin gibi mi, yoksa dediğin gerçeğin  gizlenmesi mi ? kesin gerçeği gizlemişindir . sözkonusu Allah olunca hep böyle yapıyorsunuz...

göremediğiniz yerlerde arap tanrısına söz verip, sözünde durmayanlarda söz ediliyor.

kandırılmak, inandırılmak demektir. tanrınız sağlam söz almış ve bu söze inanmış.

tanrınız daha sonra da aldatılmış, çünkü sözü verenler, sözlerini tutmamışlar.

tdk, "aldatmak" için diyor ki: 

1. -i Beklenmedik bir davranışla yanıltmak
"Ama bu münferit hayranlıklar aldatmamalı bizi." - C. Meriç

2. Karşısındakinin dikkatsizliğinden, ilgisizliğinden yararlanarak onun üzerinden kazanç sağlamak
"Üç defadır bu yezit beni aldatıyor." - B. Felek

3. Birine verilen sözü tutmamak
"Arkadaş bizi aldattı, toplantıya gelmedi."

uyduruk tanrınız bir avuç yahudi tarafından kandırılmış ve aldatılmış.

tanrınız kerizin önde gideniymiş, kendi yarattığı varlıklar tarafından kandırılmış ve aldatılmış

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, FETİH yazdı:

Adem as. reddet, maynunu kabul et. hangisi zavallı. maymun zavallı tabi ki.

İki kardeşin ensest yaparak ortaya çıkardığı tür olmak, maymundan geliyor olmaktan (ki maymundan filan gelmiyoruz aslen) daha mı evla senin için?

Anlamadığım, insanlara sürekli edep, ahlak, namus, şu bu öğretmek için başlarında zebanilerle bekleyen bu dini savunurken, sapıklığın ağa babasını yaparak ürediğinizi söylemek ve bunu primat olmaya yeğlemek nasıl içinize sinebiliyor?

Çocuklarınıza bunu nasıl açıklıyorsunuz mesel? Soruyorlar çünkü, bizzat kendim defalarca rast geldim. 

Allah bir kereliğine izin vermiş, başka çaresi yokmuş çünkü mü diyorsunuz, ne yapıyorsunuz? 

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, FETİH yazdı:

bana salak diyen sensin. sonra bunu sana iade edince ben çamur mu atmış oluyorum?

sen deki yalana gelince: benim salak olduğu mu sanan bir salak  mısın? yoksa benim salak olduğu mu sanan bir akıllı mı?

eğer 1. si isen sözümü geri alıyorum. yok 2 . siyim diyorsan . sözümü geri almama gerek yok ki..

Yâhu, basit bir benzetmeyi anlamakta zorlanırken, nasıl oluyor da İslâm'ı ve inancını savunma cür'eti gösterebiliyorsun ?

Ben sana "salak" demedim.

Hiç kimseye hakâret etmem ben.

"Salağa yatıyorsun" dedim.

Bu, "anlamazlıktan geliyorsun" nitlemesini daha vurgulu biçimde ifâde etmeye yarar.

"Şark kurnazı" metaforunu da anlamamışsın.

Sanki, İslâmi çevrede toplumdan tecrit edilerek yaşamış bir "bayan" gibi yazıyorsun.

Gerçi cinsiyet önemli değil, yanlış anlaşılmasın !..

Ne var ki sen bana "salak" derken bir ölçüde haklısın.

Çünki; zât-ı âlinizi,  İslâmi bilgilere sâhip biri sanarak, muhatap aldığım için.

Bir soruyu doğru cevaplamanın yolu, o soruyu doğru anlamaktan geçer.

Sen daha sorulanı anlamakta sıkıntı yaşıyorsun.

Her ne ise.

Benden buraya kadar.

NOT: Nurettin Yıldız'ın tembihini dikkate almanı önemle hatırlatırım !

tarihinde Vefik Sâmi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
21 saat önce, anibal yazdı:

Adem elbette, o da bir yalandan, bir zırvalıktan ibaret. Bir zırvalıktan daha zavallı ne olabilir ki?

Bak, sana evrimi kanıtlamak kolay, zira evrim yoksa, babanın bir eşşek olmadığını ispatlayamazsın. 

Ama konumuz bu değil. Dakka bir gol bir oldu, kendi kalene attın golü. Bilimin gösterdiği şeyi inkar ediyor musun, etmiyor musun? İşte aslolan soru bu. Diyeceksin ki, "amanda ben onu bunu bilmem, bedevi sıçmışsa, ancak onan inanırım. Ve o bedevi bokuna tapmaktır benim aklım fikrim."

Yani gelipte burada dansöz gibi kıvırmayacaksın. Solucan ve sümüklüböcek gibi yaşamayacak, omurgalı olacaksın. Şirazesi düzelmesi gereken önce kendinsin.

Ha, bu laflarından sonra, hasta olunca, deve sidiği içmek yerine doktora gidersen, en adi rezil şerefsiz orospu çocuğusun. Yok, adamsan, adam gibi adamsan, hasta olunca deve sidiği içersin. 

Hadisi yanlış yazmışın. Doğrusu idrar ve süt ile birlikte olacaktı. Sadece idrar değil. Sütü neden yazmıyorsun. Ayrıca bazı rivayetlerde sadece süt varken onu da yazmamışın. Olmayan tek idrar içmeyi yazmışın.burda art niyetin ortaya çıkıyor.

Bana idrar iç diyorsun:

Benim de içmem değeceğimi tahminle küfrediyorsun. İçersem sen ettiğin küfrü kendine kabul edecek misin?

Benim ne yaptığıma gelince. İçmiyorum . çünkü bu hadiste hangi hastalığı iyi geleceği belirtilmemiş. Hastalık belirtilseydi gene içmeme gerek yoktu. Çünkü günümüzde idrarın yerini alan ilaçlar mevcud .şayet ilacın olmadığı ,  7. Yüzyılda yaşasaydım peygamberim iç deseydi içerdim..kaldı ki bu mesele iman veya islamın şartı değildir. 21. yüzyıl da İçmesem de dinden çıkmam. Anladın mı?

Sen şimdi eczanede şifa veren binlerce ilaç var. Hastalığına hangisinin iyi geldiğini bilmeden, o ilaçları sırf faydalı diye, rastgele kullanıyor musun? Neye iyi geldiği ispatlanmadan neden bana idrar iç diyorsun?

Bu idrar meselesi, münferit meseledir. Sahabenin tümüne tavsiye edilmemiş. Sadece 8 kişiye söylenmiş. Onlar da sonradan dinden çıkmış , hırsızlık yapıp deve çobanlarını öldürüp kaçmış. Müslümanlar da bu 8 kişilik hırsız ve katilleri yakalayıp öldürmüşler.

Bak evrimleşen maymunoğlu maymun . Atan maymunsa ona benzemezsen biile . onunla mukayese edilirsin. Zira akrabalık ilişksi zamanın geçmesiyle  ve mekanların değişmesiyle yok olmaz. Veya kişinin inkar etmesiyle de yok olmaz.akrabalık hiç bir şekilde çözülmez bir bağdır. Öyle değil mi ? senin evrimini tamamlamamış amcaoğulların hayvanat bahçesinde yaşıyorsa, neden sen apartman katlarında yaşıyorsun. Ormana gidemiyorsan, bari amcaoğullarından birini yanına al. Sen şekil değiştirdin diye kendince bunu yapmazsan, en rezil oruspu olursun.

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, Vefik Sâmi yazdı:

Yâhu, basit bir benzetmeyi anlamakta zorlanırken, nasıl oluyor da İslâm'ı ve inancını savunma cür'eti gösterebiliyorsun ?

benzetmeyi boşwer unut gitsin. bir daha itham eddici benzetme yapmazsan . ben de yazmam.

ne yazacağını tahmin edebiliyorum?  tabi  ben gene seni yanlış anladım değil mi? fikrini yaz benim zihnimi okumaya çalışma. 

ben şöyle şöyle yanlış düşündüm , oysa sen şöyle şöyle doğru düşünmüştün, gibi şeylere gerek yok..mesele o değil. sen ben değil iş. düşüncelerimiz de değil.

asıl iş kimin kulusun?

sana zor gelen islam  değil mi vefik sami?

islamı savvunmam. müslümanlık cür'et eşi doğrudur. sende cüret isteyen işlere girişecek yürek yok ki vefik sami.yoksa aynı safta olurduk..kaçtın sen değil mi?

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, Türk Ateist yazdı:

İki kardeşin ensest yaparak ortaya çıkardığı tür olmak, maymundan geliyor olmaktan (ki maymundan filan gelmiyoruz aslen) daha mı evla senin için?

Anlamadığım, insanlara sürekli edep, ahlak, namus, şu bu öğretmek için başlarında zebanilerle bekleyen bu dini savunurken, sapıklığın ağa babasını yaparak ürediğinizi söylemek ve bunu primat olmaya yeğlemek nasıl içinize sinebiliyor?

Çocuklarınıza bunu nasıl açıklıyorsunuz mesel? Soruyorlar çünkü, bizzat kendim defalarca rast geldim. 

Allah bir kereliğine izin vermiş, başka çaresi yokmuş çünkü mü diyorsunuz, ne yapıyorsunuz? 

öncelikle islamda enset ilişki haramdır. böyle olmakla birlikte o dönemin şartlarıyla bu dönemin şartlarını kıyaslaman haksızlıktır.

şimdi 6 kişiden oluşan bir dünyada, Adem as.,   Havva annemiz ve 2 erkek ve 2 kız çoçuğundan oluşan sadece 6 kişinin bulunduğu bir dünyadan ve şartlardan bahsediyoruz.

bu şartlar altında, neslin devamı için bile svdece 2 yol var:

1-çoçuklarla anne ve babanın ilişkisiyle üreme.. bu yol haram edildiği için kullanılmamış.

2-farklı zamanda  doğan İKİZ çoçukların birbiriyle ilişkisinden doğan üreme. buna izin verilmiş sadece.

bu şartlar için izin verilen bir hüküm şartlar değişince yasaklanmış. zorunluluktan doğan bir çözümü, keyfi bir uygulama gibi düşünüp, hüküm vermek doğru değil.

Sitelerde Paylaş
31 dakika önce, FETİH yazdı:

sana zor gelen islam  değil mi vefik sami?

islamı savvunmam. müslümanlık cür'et eşi doğrudur. sende cüret isteyen işlere girişecek yürek yok ki vefik sami.yoksa aynı safta olurduk..kaçtın sen değil mi?

Yaw he he..

Kaçtım.

Ama; bi sor bakalım neden kaçtım ? (Banker Bilo filminden alınıt) :D

Allah'ın baldırından korktum, kaçtım.

"Baldırın açılacağı o günde onlar secde etmeye davet edilecekler de, buna güç yetiremeyecekler." (Kalem 42)

Bir de rivâyet ekleyelim de mevzû tamamlansın.

"Rabbimiz baldırını açar, her mümin erkek ve her mümin kadın O'na secde eder. Dünyada iken kendisine riya ve gösteriş olarak secde edenler geri kalırlar. Onlar da secde etmeye kalkarlar, ancak sırtları bükülmeyen yekpare bir tabakaya dönüşür (ve secde edemezler.)." 
Buhari, Tefsir, Nun ve Kalem 2, Nisa 8, Tevhid 24; Müslim, İman 302

Beni tahrik ederek konuyu sulandırmaya çabalaman, zâten içinde bulunduğun durumu özetliyor. Sendeki "Yürek-cesâret" mübârek olsun. Ben, müslümanlarla çok tartıştım. Bu taktiklerin yabancısı değilim. Ya söylediklerim anlamazdan gelinir ve bir türlü konunun özüne inilmez. Ya da"Hamle bre kâfir" modunda saldırlır, ana-avrat dümdüz gidilir. Sizlerdeki seviye bu işte. Sâdece, "Yeni üye" müstearlı arkadaşı tenzih ediyorum. O, gâyet usturuplu yazıyor. Ama nedense bana cevap vermeye pek niyetli görünmüyor.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Vefik Sâmi yazdı:

Yaw he he..

Kaçtım.

Ama; bi sor bakalım neden kaçtım ? (Banker Bilo filminden alınıt) :D

Allah'ın baldırından korktum, kaçtım.

"Baldırın açılacağı o günde onlar secde etmeye davet edilecekler de, buna güç yetiremeyecekler." (Kalem 42)

Bir de rivâyet ekleyelim de mevzû tamamlansın.

"Rabbimiz baldırını açar, her mümin erkek ve her mümin kadın O'na secde eder. Dünyada iken kendisine riya ve gösteriş olarak secde edenler geri kalırlar. Onlar da secde etmeye kalkarlar, ancak sırtları bükülmeyen yekpare bir tabakaya dönüşür (ve secde edemezler.)." 
Buhari, Tefsir, Nun ve Kalem 2, Nisa 8, Tevhid 24; Müslim, İman 302

Beni tahrik ederek konuyu sulandırmaya çabalaman zâten içinde bulunduğun durumu özetliyor. Sendeki "Yürek-cesâret" mübârek olsun. Ben müslümanlarla çok tartıştım. Bu taktiklerin yabancısı değilim. Ya söylediklerim anlamazdan gelinir ve bir türlü konunun özüne inilmez, ya da"Hamle bre kâfir" modunda saldırlır, ana-avrat dümdüz gidilir. Sizlerdeki seviye bu işte. Sâdece "Yeni üye" müstearlı arkadaşı tenzih ediyorum. O, gâyet usturuplu yazıyor. Ama nedense bana cevap vermeye pek niyetli görünmüyor.

Bazı ayet ve hadislerde "Allah'ın eli, Allah'ın ipi, Allah'ın baldırı,.." gibi ifadeler kullanılmaktadır. Bu tür ayetler mütaşabih ayetlerdir. Peygamber Efendimiz (asm) de bazı hadislerinde mütaşabih kelimeler kullanmıştır. Böylece insanlar bu meseleri daha iyi anlasın.

"baldırı açmaktan" maksat nedir?

Alimler bunu, "bütün hakikatkerin çırıl çıplak ortaya çıkması (sebebiyle) hesap ve cezanın bütün şiddet ve dehşetiyle hüküm sürmesi" şeklinde anlamışlardır. Nitekim hadiste, Resulullah (asm) Cenab-ı Hakk'ın bütün gerçekleri ortaya koyarak hesap verme hadisesinin dehşetini yaşattığı hengamda, dünyada iken kulluğunu samimiyetle yapanlarla, riyakar hareket edenleri ayırıp mü'minleri dehşetten kurtaracağını, riyakarları da sırtları eğilmez bir hale sokarak cürümlerini yüzlerine vurmak suretiyle, dehşetlerine dehşet katacağını belirtmektedir.

(Prof. Dr. İbrahim CANAN, Kütüb-i Sitte)

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

ne sordun da cevabını almadın? 1 tane yaz. sulandırdıklarıma örnek olsun..

Sitelerde Paylaş
33 dakika önce, FETİH yazdı:

ne sordun da cevabını almadın? 1 tane yaz. sulandırdıklarıma örnek olsun..

Dabi dabi.

Bu yazdığın "cevap" oluyor sana göre.

Eğer Arap kültüründe "Baldırın açılması" şeklinde bir deyim olsa ve bu günün birinde her şeyin açığa çıkacağı anlamında kullanılmış olsa, itiraz etmem. Çünki Kur'an, bir ölçüde ortaya çıktığı dönemin kültürüne uygun bir hitap şekli kullanır. O dönemin deyim ve kavramları ile maksad anlatılır. Misâl; "Besmele Kur'an öncesinde Arapların kullandığı bir kelime idi. Kabile şeyhleri birbirleri ile anlaşma yaparken anlaşma metninin başına besmele yazar, anlaşmayı bozan bir bildiri gönderdiklerinde besmele kullanmazlardı. Tevbe sûresinin başında da aynı mantıkla besmele kullanılmamıştır.

Fakat, Kalem 42 de ve rivayetlerde geçen "Baldır"  yorumu zorlamadır.Bunu anlaşılır kılma adına "Kur'anca" veya "Allah'ça" gibi garip nitelemeler yapılır. Başka bir misal vereyim. "Allah'ın eli onların üzerindedir" şeklinde bir ayet olsa bunu anlarım. Kasdedilen kişilerin Allah tarafından korunduğu anlaşılır. Ancak; Medine Yahudileri kendilerinden borç isteyen İslâm peygamberine karşı biraz da müstehzi bir edâ ile "Allah'ın eli sıkıdır" deyince hemen Allahtan "cevap" gelir.

" Yahûdiler "Allâh'ın eli bağlıdır (Allâh cimridir)". dediler. Kendi elleri bağlandı ve söyledikleri sözden ötürü la'netlendiler. Hayır, Allâh'ın iki eli de açıktır, dilediği gibi verir..." (Mâide 64)

Sen şimdi bunu "Biri kudret eli, diğeri kabz eli" diye niteler, sonra da cevap vberdiğini zannedip gerim-gerim gerinirsin. :D

Hade, dersini iyi çalış et azber.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...