Jump to content
Roll

Kemalizm Din midir ?

Recommended Posts

Bu gün 10 Kasım'dı ve sosyal medyada ilginç ilginç kareler gördüm. Abartının biri bin para. Siren sesini duyunca araçlarını durdurup aşağıya inen insanlar hiç kımıldamadan bekliyorlar. Anıtkabir'e iman tazelemeye geldik diyen parti liderleri. Kaza riskini göze alıp İstanbul'un en işlek otoyolun da en sol şeritte durup canı pahasına aracından inenler / ve kaza oluyor /. Ezan sesi duyunca Atatürk Ekber diye çığıranlar. Kafalarına maske geçirip suratında Atatürk tablosu taşıyanlar, büstlerin ve heykellerin önünde kımıldamadan başlarını öne eğenler, o olmasaydı biz olmazdık diyenler / Muhammed olmasaydı kainat yaratılmayacaktı benzeri / . Ve bir sürü abartı.

Bazı resimleri görünce Ku Klux Klan tarikatı ve Youtube'de gördüğüm el etek öpmeli, dans etmeli İslami tarikat görüntüleri geliyor.

Anma yad etme görüntülerinden çok ritüele dönüşüyor gibi.

Kemalizm sizce din mi ?

Eğer din değildir diyorsanız, bu ilginç anma görüntüleri böyle giderse bir kaç yüz yıl sonra dinleşir mi ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, Bir Buçuk yazdı:

Hayırdır, insanlarının ülke kurucularının ölüm yıldönümünde anmaları battı mı?

Muhteşem bir analiz.

Sizi tebrik ediyorum.

Bakın devlette bana batmış oraya da muhteşem analizini yazar mısınız ___?

tarihinde Roll tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
28 dakika önce, Roll yazdı:

Bu gün 10 Kasım'dı ve sosyal medyada ilginç ilginç kareler gördüm. Abartının biri bin para. Siren sesini duyunca araçlarını durdurup aşağıya inen insanlar hiç kımıldamadan bekliyorlar. Anıtkabir'e iman tazelemeye geldik diyen parti liderleri. Kaza riskini göze alıp İstanbul'un en işlek otoyolun da en sol şeritte durup canı pahasına aracından inenler / ve kaza oluyor /. Ezan sesi duyunca Atatürk Ekber diye çığıranlar. Kafalarına maske geçirip suratında Atatürk tablosu taşıyanlar, büstlerin ve heykellerin önünde kımıldamadan başlarını öne eğenler, o olmasaydı biz olmazdık diyenler / Muhammed olmasaydı kainat yaratılmayacaktı benzeri / . Ve bir sürü abartı.

Bazı resimleri görünce Ku Klux Klan tarikatı ve Youtube'de gördüğüm el etek öpmeli, dans etmeli İslami tarikat görüntüleri geliyor.

Kemalizm sizce din mi ?

Eğer din değildir diyorsanız, bu ilginç anma görüntüleri böyle giderse bir kaç yüz yıl sonra dinleşir mi ?

Kemalizmi dinleştiren grup %5 i geçmez.%20 lik grupta okulda öyle öğretildiği için saygı duruşunda bulunuyor.:)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
48 dakika önce, Roll yazdı:

Kemalizm sizce din mi ?

kemalizmle alakalı değil de milletin gerzek olmasıyla alakalı bu dediklerin. vincin üzerinde ayakta duruyordu adam.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, deney yazdı:

Kemalizmi dinleştiren grup %5 i geçmez.%20 lik grupta okulda öyle öğretildiği için saygı duruşunda bulunuyor.:)

Kemalizm din adledenlerin sayısı gerçektende % 5 civarındaysa ülkede ki hristiyan ve musevilerden daha çoklar demektir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

saygı duruşu törensel birşeydir ve bütün benzer ritüeller gibi belli uygun mekanlarda yapılır. caddede yürürken ayakta beklemek, yol üzerinde arabayı park etmek angutça şov kasmaktır.

meydanın ortasında kitlece cuma namazı kılanlardan bir farkı yok bunun.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, copyPaste yazdı:

saygı duruşu törensel birşeydir ve bütün benzer ritüeller gibi belli uygun mekanlarda yapılır. caddede yürürken ayakta beklemek, yol üzerinde arabayı park etmek angutça şov kasmaktır.

meydanın ortasında kitlece cuma namazı kılanlardan bir farkı yok bunun.

İslam tasvir ve bu yolla yapılan sanatların hepsine karşıdır.

Resim,,,tiyatro gibi.Atatürkçü düşünenler sürekli Atatürk heykelleri ve tasvirleri yapıyorlar. Hepside aynı standart.Bu gün bunu çok düşündüm,,,,İslam gerçektende Muhammed öldükten sonrada büyümeye devam etti bir çok şey eklendi üstüne...Kemalizm yani din karşıtı bir düşün kendisi dinleşiyor gibi geldi bi an.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, Roll yazdı:

İslam tasvir ve bu yolla yapılan sanatların hepsine karşıdır.

Resim,,,tiyatro gibi.Atatürkçü düşünenler sürekli Atatürk heykelleri ve tasvirleri yapıyorlar. Hepside aynı standart.Bu gün bunu çok düşündüm,,,,İslam gerçektende Muhammed öldükten sonrada büyümeye devam etti bir çok şey eklendi üstüne...Kemalizm yani din karşıtı bir düşün kendisi dinleşiyor gibi geldi bi an.

türkiyede bir şeyin simgesini yada sloganik sözlerini çok kullananların o ideolojiye sonunda kadar bağlı ve sadık olduğu gibi gerzekçe bi düşünce var.

o yüzden israile yardakçılık yapan adamlar bile çok allah diyorlar diye yada secde ederken çekilmiş fotoğrafları var diye zikrinde samimi görünüyor.

aynı şey laik kesim için de geçerli.

tarihinde copyPaste tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, copyPaste yazdı:

türkiyede bir şeyin simgesini yada sloganik sözlerini çok kullananların o ideolojiye sonunda kadar bağlı ve sadık olduğu gibi gerzekçe bi düşünce var.

o yüzden israile yardakçılık yapan adamlar bile çok allah diyorlar diye yada secde ederken çekilmiş fotoğrafları var diye zikrinde samimi görünüyor.

aynı şey laik kesim için de geçerli.

Sonuçta bu gün müslümanım diyenlerde namaz kılmaz oruç tutmaz vaziyetteler. Sloganik ve sembolik müslümanlar çoğunlukta.

Benim merak ettiğim,,, böyle giderse Kemalizm din Anıtkabir türbe /Kabe/ Mustafa Kemal ATATÜRK peygamber olur mu ___? Dinlerin Sümerlerden beri olgunlaştığını düşünüyorum, bu gün içinde Kemalizm bir örnek midir __? Dinleştirme devam ediyorsa mesela 1.000 sonra Kemalizm din olur mu ___? Böylemi başlıyor bunu merak ettim. Yoksa yanlış bir kıyaslama içindemiyim ___?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bazı şeyleri eklemeyi unuttum,,, Örnek olarak Mustafa Kemal'in Askerleriyiz sloganı. Müslümanların Tekbir getirmesi gibi,,,

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Konu sahibinin amacının dalga geçmek olduğu anlaşılmış olduğundan konu tavanarasına kaldırılıyor. Geyiğine orada devam edebilir.

Geldiği gibi Atatürk hakkında eleştirilere başlayan, liberal düşüncelere bağlı ancak rengini bir türlü belli etmeyen bir güruh son zamanlarda foruma musallat oldu. Ne olduklarını anlamak zor değil.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Gardiyan geldi. Geyik diyor,,,Yargılıyor karar veriyor,,,Sorularımı aşağılıyor,,,En iyisi dışarıdan bakmak yoksa atacaklar beni,

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Senin mağdur ayakların burda sökmez. Kendi liboş düşüncelerini ispatlamak için burada bizleri kışkırtıp mazlum rolü oynuyorsunuz. Hiç mi utanmıyorsunuz?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Bir Buçuk yazdı:

Senin mağdur ayakların burda sökmez. Kendi liboş düşüncelerini ispatlamak için burada bizleri kışkırtıp mazlum rolü oynuyorsunuz. Hiç mi utanmıyorsunuz?

Kaba kuvvetine güvenip boş şov yapıyorsun.

İnsanları yanlış yönlendiriyorsun, yaptığın bağnazlıktır.

İslam bir anda var olmadı, İsa yaşadı ı yaşamadı mı belli değil. Dinler böyle başlıyor bence. Biz bugün yarınındinleri konusun da hangi evredeyiz. Bunu sormakla mazlumluk ne alaka __? Kafanız almıyor bu yüzden bahane arıyorsunuz.

En iyisi hiç bulaşmamak dışarıdan sınırladığınız yazışmaları okumak,,,,,,

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Dindir tabii. Koluna K. Atatürk imzasını dövme yaptırmayanları sünnete uymadıkları için hemen uyarıyoruz.

Ben dinim öyle gerektirdiği için 10 Kasım'da kalkıp Ankara'ya gittim mesela, binlerce insanla birlikte M. Kemal'in askerleriyiz, Türkiye laiktir laik kalacak gibi sloganik dualarımızı edip mozolenin kenarındaki çiçeklerin üstüne çaput bağladık. 

Öncesinde yine binlerce insan hep birlikte, Anıtkabir'in etrafını tavaf ettik. Üstümüzde tabii Atatürk baskılı t-shirtler, ellerimizde yine Atatürk'lü bayraklar ve çoğu insanda bandanalar vb vardı. Bebek, çocuk, ergen, genç, yaşlı binlerce insan bunları ve daha fazlasını yapıp sevap point kazandık bolca. Zaten herkes bunun için gelmişti ülkenin dört bir yanından. Okuduğumuz marşlar ve 9'u 5 geçe çalan sirenle birlikte saygı duruşunda bulunmak, puanlarımızı binlerce katına çıkardı.

Şimdi ibadetimi layıkıyla yerine getirmenin ve bana vaadedilmiş olan sevap point'leri kazanmış olmanın eşsiz huzur ve dingiliği içinde, evime dönüyorum...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 11/10/2017 at 22:26, Roll said:

Kemalizm sizce din mi ?

Din deyince bizim kafamız bu sözcüğün anlamına basmıyor o yüzden Türkçesi olan inanç sözcüğünü kullanıyorum.

Şimdi düşün ki bir sandık var ve içinde ne olduğunu bilmiyoruz. Ben dedim ki "makas var." Öbürü dedi ki "bıçak var." Bu kesim sandığın içinde bıçak ve makasın olduğuna İNANAN kesimdir.

İki tane de beyaz önlüklü adam geldi aldılar tarttılar sandığı, sandığın materyal olarak kaç kilo olduğunu hesapladılar, içinde olabilecek nesnenin kaç kilo olduğunu hesapladılar, içindeki nesnenin kutunun neresinde olduğunu, basınç noktalarını analiz ettiler... biri dedi balta OLABİLİR, öbürü dedi keser OLABİLİR. Bu da bilimdir.

Çeşitli ritüeller bir şeyi din yapmaz. Din bir düşünce sistemidir. Bir dans grubu sahneye çıkmadan önce şansları yaver gitsin diye, cesaret bulsunlar diye sahne arkasında hep aynı hareketleri tekrarlıyorlar diyelim. Böyle din olur mu?

Adam saygı duruşunda bulunuyor, düşünce sistemi içinde bu hal ve hareketi dini bir öğeyle bağdaştıracak ne var? Atatürk maskesi takmakla din mefhumunun ne alakası var? Adam maske filmindeki maskeyi taksa ona mı iman ediyor olacak? O olmasaydı biz olmazdık diyenler bizi o yarattı demiyor. O olmasaydı düşman işgali altında milli bilincimizi kaybederdik ve "biz" diyeceğimiz bir unsur kalmazdı diyor. Bunun din ile ne lakası var?

Bu din midir, şu din midir?.. demezden din mefhumunun manasını öğrenin. Sokakta insanlar görüyorum tanıdıklarını görünce el sıkışıyorlar. Yüzlerinden öpüyorlar. Saygıyla birbirine karşı başını eğenler var. Acaba selamlaşmak din mi? Sizin mantık örgünüzle işi nereye taşısak bir din icat ederiz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 12.11.2017 at 16:38, Türk Ateist yazdı:

Dindir tabii. Koluna K. Atatürk imzasını dövme yaptırmayanları sünnete uymadıkları için hemen uyarıyoruz.

Ben dinim öyle gerektirdiği için 10 Kasım'da kalkıp Ankara'ya gittim mesela, binlerce insanla birlikte M. Kemal'in askerleriyiz, Türkiye laiktir laik kalacak gibi sloganik dualarımızı edip mozolenin kenarındaki çiçeklerin üstüne çaput bağladık. 

Öncesinde yine binlerce insan hep birlikte, Anıtkabir'in etrafını tavaf ettik. Üstümüzde tabii Atatürk baskılı t-shirtler, ellerimizde yine Atatürk'lü bayraklar ve çoğu insanda bandanalar vb vardı. Bebek, çocuk, ergen, genç, yaşlı binlerce insan bunları ve daha fazlasını yapıp sevap point kazandık bolca. Zaten herkes bunun için gelmişti ülkenin dört bir yanından. Okuduğumuz marşlar ve 9'u 5 geçe çalan sirenle birlikte saygı duruşunda bulunmak, puanlarımızı binlerce katına çıkardı.

Şimdi ibadetimi layıkıyla yerine getirmenin ve bana vaadedilmiş olan sevap point'leri kazanmış olmanın eşsiz huzur ve dingiliği içinde, evime dönüyorum...

Eksik ibadet yapmışsın. 

Anıtkabir'in etrafında 23 Tur atıp ardından Atatürkün büstünü Öpmeden ibadet tamamlanmış sayılmaz. 

yanacan yanacan. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sen ne kadar aşağılık bir insansın ya. Sizin gibilerle aynı havayo solumaktan utanıyorum. O vincin üstünde, damım tepesinde, sokağın ortasında saygı duruşuna geçti diye dalga geçtiğiniz insanlar, bu ülkede bar olan sayılı onurlu insanlardır. En azından hürmet nedir, saygı nedir biliyorlar. Eskiler buna yad etmek derler. Uzak yakından din denen saçmalıkla alakası bike yoktur. Bi tarafınızdan icat uydurmayın. Roll müsün nesin, her ne yuvarlaksan....

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, nairelsaif yazdı:

Eksik ibadet yapmışsın. 

Anıtkabir'in etrafında 23 Tur atıp ardından Atatürkün büstünü Öpmeden ibadet tamamlanmış sayılmaz. 

yanacan yanacan. 

Bir dahaki gidişte artık... :)

Tevbe edip bu dediklerini birkaç kur yaparsam yanmaktan kurtulurum belki...

Dinimiz amin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Bir dahaki gidişte artık... :)

Tevbe edip bu dediklerini birkaç kur yaparsam yanmaktan kurtulurum belki...

Dinimiz amin.

Merak etme Atatürk öyle Allah gibi gösteriş peşinde ve kibirli biri değil. Kimseyi kendisine inanmadı ya da ibadet etmedi diye yakmaz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kemalizm din değil elbette... Ama dinselleştirmeye çalışan bir güruh mevcut. Geçmişte kemalist'lerin sitesi vardı, (hala var mı bilmem, çünkü gidip bakmadım) bu sitenin madde madde yazığı manifestosu vardı. Aynısını İslam'da Muhammed'e yapılmaması yönünde gördüğümüz şekilde, bu maddelerde Mustafa Kemal'e de yapılmamasını madde madde yazmışlardı. Aktif bir forumları vardı, üye oldum; ağır bir eleştiri yazısı yazınca "ilk maddeleri Mustafa Kemal asla eleştirilemez" olan forum yöneticileri beni forumdan attılar. 

Aynı forum Tayyibin baskılarına dayanamayıp "forumu geçici olarak kapatıyoruz" deyip forumu kapattılar. Geldiler Ateistforum'da bunu ilan ermeye kalkınca en ağır tepki benden geldi. Sonra siktir olup gittiler ve yok oldular...

Şimdi bunları boşa yazmadım. Mustafa Kemal'i peygamber, Kemalizm'i din yapmaya soyunan soysuzlar var. mesela bir üstte yazmış olan Rdikal kemalist nikli beyinsiz de bunlardan biri. Hadi bu beyinsiz dünkü veled, kabul, ama bu işi bizzat kovalayan yetişkinler de var...   

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.