Jump to content

Zihinsel engelliler,

Recommended Posts

Zihinsel engelli çocuk sahibi olan aileler tanıyorum, ona evcil hayvan gibi bakıyorlar, belki çocuk bebekken bir umut taşıyorlardır "benim çocuğum bunu öğrenir, şunu yapar" diye , ama bir yerden sonra limitlerinin bizden çok daha düşük olduğunu farkedip, evcil hayvan gibi besliyorlar,( bu bahsettiklerim, yüksek derecede anlama zorluğu, ya da sizin benim gibi düşünemeyen homo sapiens)

Birisi sırf Homo Sapiens olduğu için yaşamayı ve öldürülmemeyi hak etmiş oluyor, fakat laboratuvarlarda kendimiz uğruna binlerce canlıyı öldürüyoruz, üzerlerinde deneyler yapıyoruz, ileri derecede zihinsel engellilerin tedavisi yoksa ve limitleri barizse onlar için kaynak harcamak, onlar için yaşayarak, daha iyi yaşanılabilecek bir zamanı tüketmek niye ?

öldürülen laboratuvar hayvanları kadın vajinasından çıkmadığı için mi öldürülüyor, yoksa ona karşı yoğun duygusal bağlantı kuran bir homo sapiens akrabası olmadığı için mi? yoksa biz onun bize sağlayacağı en fazla yararın o olduğu için mi öldürüyoruz.

Bence insanlar, ileri derecede zihinsel engelli çocuklarına bu kadar düşkün olmamalılar, 

Yaşama hakkını kazanmanın tek koşulu, diğer milyonlarca spermi geçmek olmamalı, yaşam ciddi bir mesele, sınavın koşullarını bir miktar arttırdık, anne karnında tahlil yaparak çocuğun düşürülmesi sağlanabiliyor,

Umarım ileride de yanlış tahlil sebepli, ya da doğum faktöründen dolayı ortaya çıkan aşırı zihinsel engellilerin yaşatılmamasını da sınavın koşullarına ekleyebiliriz.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Burakey yazdı:

Bu  durum seni,toplumu,devleti hatta aklı ve felsefeyi ilgilendirmez.

peki kendi çocuğunu yaşatmak istemeyen ebeveynler, onlara ne diyeceksin, "o can senin değil almaya hakkın yok" mu ?

onlar nasıl kendi çocukları özürlüyse düşürtüyorlarsa, bunun bir ileri aşamasını neden yapamasınlar, bir aile için ne kadar yük oluyor bir düşünün lütfen..

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, CinleriGorenAdam yazdı:

peki kendi çocuğunu yaşatmak istemeyen ebeveynler, onlara ne diyeceksin, "o can senin değil almaya hakkın yok" mu ?

onlar nasıl kendi çocukları özürlüyse düşürtüyorlarsa, bunun bir ileri aşamasını neden yapamasınlar, bir aile için ne kadar yük oluyor bir düşünün lütfen..

Tersi durumda iş toplum onayına ve onun yansıması olan hukuka kalır. kürtajla karşılaştırmanızı doğru bulmuyorum. kürtajda  bilincin oluşmadığı varsayılıyor (bilim metodu yardımı ile). gene bilim yardımı ile insan soyundan geldiği tespit edilen herkes (insana benzemese bile) insan haklarına haizdir.  ebeveynler bakmak istemiyorsa devlet bakar. bidiğim kadarı ile ülkemizde buna imkan var. 

Sitelerde Paylaş

peki biz insanlar olarak, ileri derece zihinsel engelli olan insanları;

ailelerinin ona duygusal bağı nedeniyle

insan olmaları nedeniyle 

öldürmüyormuşuz

peki size bir şey sormak istiyorum,

insan merhametli midir? diğer hayvanları onlara sormadan kullanırken, (neden soralım ki, zaten cevap alamayız), ya da babasının testisindeki şanslı kişinin 3 aylık gelişini hiçe sayarak?

doğum anında özürlü kalacak bir insan düşünelim, o ana kadar annesinin karnında bilinci gelişti... belki bir şeyler öğrendi(?). ama bu ailesine alışmış bir bebekle karşılaştırıldığında hiçbir şey değildir

ha benim bu savımı yıkmak için şunu söyleyecek olabilirsiniz.

kaybedeceği şeyleri deneyimlememiş, ya da öğrenmemiş bir kişinin, hayatını kaybetmesinde bir mazur görmüyorum.

sanki hayata ölesiye bağlanmışcasına bir hayat sürüyormuş gibi.

Şimdi bu yazdıklarımı çok kaba veya cani buluyor olabilirsiniz, 

İleride ileri derece engelliler ya tedavi edilecekler, ya da dediğim gibi öldürelecekler,

ben fiziksel yetersizlikten bahsetmiyorum, aklındakı KET'ten bahsediyorum, şuanda aşamadığımız bir ket, evde pet gibi yaşamaktan ileriye gidemeyecek bir durumu oluşturan bir engelden bahsediyorum.

iyi günler

Sitelerde Paylaş

Aliesinin bu engelli çocuğa duygusal bağlılığını neye dayanarak değersiz  kılıyorsunuz? duygulardan daha değerli olan nedir? çok sağlıklı insanlardan oluşan ideal toplumlar yarattık diyelim. kötülük yok,haksızlık yok,barış,refah,huzur mutluluk tesis ettik diyelim. ee noldu. başımız göge mi erecek? bilimde teknolojide zirveye çıktık diyelim. insanlığa şampiyonluk kupası mı verecekler? bu çocuklarının insanlığa ayak bağı olduğunu size düşündüren nedir?  

bu yaklaşımınızı garipsememek mümkün değil.. 

Sitelerde Paylaş

TEK olan hayatımı, NORMAL bir bilinç seviyesinde, faydalı bulduğum şeyleri yaparak, kaynakları israf etmeyerek, kişisel doğrularımla yaşıyorum

kim böyle bir hayatın 10-15 yılını sadece bakmak zorunda olduğu bir evcil hayvansı insana bağlar ki? bir müslüman gibisin, imtihan olarak mı görüyorsun yani ???

insanlar şuanda evlerinde sessizce engelli çocuklarına bakıyorlar, burası beni ilgilendirmiyor, ilgilendirdiği, kaynakları boş yere tüketip, ilerideki açık kafalara daha az kaynaklı bir dünya bırakmak

ya tedavi, ya da ötenazi

ardı kaynak kaybıdır..

Sitelerde Paylaş

Şuraya yazmaya bile değmez ama yazayım. 

Sen ne tür bir insansın  ? İnsan onuru ve vicdanı bu engelli insanların yaşaması ve yaşatılmasını emreder ister zihinsel engeli olsun ister farklı bir engeli.

Sen hangi akıl ile engelli de olsa bir insan hayatını kaynak israfi olarak görebiliyorsun.

Ayrıca diğer canlıların hayatları bir amaç uğruna alınıyor yahut üzerlerinde deneyler yapılıyor , peki bu engelli insanların hayatlarını almak hangi amaç uğruna olacak kaynaklarımızı tüketiyor diye mi ?

Sitelerde Paylaş

Sağdan soldan kapılmış, manipüle olmuş ahlak kurallarına göre yazılmış bir ton yazı dolmuş buraya.  Yaşama hakkını size ne veriyor ki onu koruyasınız ? 

Vicdan dediğin şey empati yeteneğinden ibarettir. Yetersiz ve acınası bir empati yeteneği. Zavallının yerine kendini koyarak fikri bulursun. 

►Eğer bir zihinsel engelli olsaydım veya doğacak olsaydım hiç doğmamış olmayı ve ölmeyi dilerdim. 

►Benim kurduğum empatiye göre onun ölmesi daha doğru. Belkide sizin biyolojik bağlılığınız veya manipüle olmuş vicdanınız, onun hiç var olmak istemediği bir hayatı ona zindan ediyor. Yaşamını bir işkenceye çeviriyorsunuz. 

►Onun yaşamasını istemeniz, onun yaşama hakkı olduğunu düşündüğünüzden değil. Bunun sebebi sizin hatalı çalışan vicdanınız ve bu işe yaramaz toplumu kurduğu manipülasyon yüzünden. Kısaca bunu içten içe hisseden 2 yüzlü insanların tekisiniz. Hiç biriniz öyle olmak veya öyle yaşamak istemezsiniz.     Şimdii, Siz ne tür bir insansınız ? 

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, CinleriGorenAdam yazdı:

Zihinsel engelli çocuk sahibi olan aileler tanıyorum, ona evcil hayvan gibi bakıyorlar, belki çocuk bebekken bir umut taşıyorlardır "benim çocuğum bunu öğrenir, şunu yapar" diye , ama bir yerden sonra limitlerinin bizden çok daha düşük olduğunu farkedip, evcil hayvan gibi besliyorlar,( bu bahsettiklerim, yüksek derecede anlama zorluğu, ya da sizin benim gibi düşünemeyen homo sapiens)

Birisi sırf Homo Sapiens olduğu için yaşamayı ve öldürülmemeyi hak etmiş oluyor, fakat laboratuvarlarda kendimiz uğruna binlerce canlıyı öldürüyoruz, üzerlerinde deneyler yapıyoruz, ileri derecede zihinsel engellilerin tedavisi yoksa ve limitleri barizse onlar için kaynak harcamak, onlar için yaşayarak, daha iyi yaşanılabilecek bir zamanı tüketmek niye ?

öldürülen laboratuvar hayvanları kadın vajinasından çıkmadığı için mi öldürülüyor, yoksa ona karşı yoğun duygusal bağlantı kuran bir homo sapiens akrabası olmadığı için mi? yoksa biz onun bize sağlayacağı en fazla yararın o olduğu için mi öldürüyoruz.

Bence insanlar, ileri derecede zihinsel engelli çocuklarına bu kadar düşkün olmamalılar, 

Yaşama hakkını kazanmanın tek koşulu, diğer milyonlarca spermi geçmek olmamalı, yaşam ciddi bir mesele, sınavın koşullarını bir miktar arttırdık, anne karnında tahlil yaparak çocuğun düşürülmesi sağlanabiliyor,

Umarım ileride de yanlış tahlil sebepli, ya da doğum faktöründen dolayı ortaya çıkan aşırı zihinsel engellilerin yaşatılmamasını da sınavın koşullarına ekleyebiliriz.

1 saat önce, CinleriGorenAdam yazdı:

TEK olan hayatımı, NORMAL bir bilinç seviyesinde, faydalı bulduğum şeyleri yaparak, kaynakları israf etmeyerek, kişisel doğrularımla yaşıyorum

kim böyle bir hayatın 10-15 yılını sadece bakmak zorunda olduğu bir evcil hayvansı insana bağlar ki? bir müslüman gibisin, imtihan olarak mı görüyorsun yani ???

insanlar şuanda evlerinde sessizce engelli çocuklarına bakıyorlar, burası beni ilgilendirmiyor, ilgilendirdiği, kaynakları boş yere tüketip, ilerideki açık kafalara daha az kaynaklı bir dünya bırakmak

ya tedavi, ya da ötenazi

ardı kaynak kaybıdır..

Hitler'den ne farkın kaldı bu insanlık dışı laflarınla senin? Pirinçten taş ayıklıyor sanki haspam... 

Bu çocukların anne-babalarına sordun mu peki hiç, çocukları zihinsel engelli olduğu için evlatlarına olan sevgi, şefkat duygularında bir azalma oluyor muymuş? Evlat bu yahu, sana ne elalemin zihinsel engelli çocuğu için ayırdığı zamanın külfetinden... Sana yük, zaman israfı olarak görünen vakti, onlar görev olarak görüp aşkla yapıyorlar.

Anne karnındaki bebek için, eğer doğacak çocuğun zeka geriliği söz konusu ise,  aile ve çocuğun yaşayacağı sıkıntılar önceden öngörülerek bebeğin doğması engellenebilir; dünyaya gelmiş bir insan için aynı şeyi, yaşam hakkının elinden alınmasından bahsetmek mümkün mü? Bu ne ahlaka, ne insanlığa, ne de vicdana sığar... Akraba evliliklerini engellemeye çalış, kalıcı hasar bırakan hastalıklarla vs. mücadele et; müdahale edilmesi gereken çizgi içerisinde yapacakların meşru, özgürsün; ötesi ahlaksızlık....

Senin benim elimiz ayağımız tutuyor diye, sağlıklıyız diye varolan kaynakların kullanımı yalnızca bizim tekelimizde mi sandın? Bunu yalnızca kendine, kendin gibilere hak görecek cesareti nereden alıyorsun? Dünyaya gelmiş, yalnızca insan da değil her canlının yaşam en doğal hakkıdır, bu hakkı canlının elinden almak için çok geçerli sebepler olmalı, kurtuluşun olmadığı, yaşamanın eziyet haline geldiği hastalıklar gibi. 

İnsanlar bırak özürlü çocuğunu, özürlü hayvanı ile ilgili bile böyle konuşamıyorlar. Komşumuzun özürlü bir kedisi var, ona gözü gibi bakıyor. Kadıncağız elinde taşıma çantası sürekli veterinerde... Öyle kolay değil bu işler. 

Kaynak israfıymış...  Akıl sahibi dediklerimizin tamamı varolan kaynakları çok verimli kullanıyor, varlıkları elzem, çok lazımlar sanki.... 

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Latte yazdı:

Hitler'den ne farkın kaldı bu insanlık dışı laflarınla senin? Pirinçten taş ayıklıyor sanki haspam... 

Bu çocukların anne-babalarına sordun mu peki hiç, çocukları zihinsel engelli olduğu için evlatlarına olan sevgi, şefkat duygularında bir azalma oluyor muymuş? Evlat bu yahu, sana ne elalemin zihinsel engelli çocuğu için ayırdığı zamanın külfetinden... Sana yük, zaman israfı olarak görünen vakti, onlar görev olarak görüp aşkla yapıyorlar.

Anne karnındaki bebek için, eğer doğacak çocuğun zeka geriliği söz konusu ise,  aile ve çocuğun yaşayacağı sıkıntılar önceden öngörülerek bebeğin doğması engellenebilir; dünyaya gelmiş bir insan için aynı şeyi, yaşam hakkının elinden alınmasından bahsetmek mümkün mü? Bu ne ahlaka, ne insanlığa, ne de vicdana sığar... Akraba evliliklerini engellemeye çalış, kalıcı hasar bırakan hastalıklarla vs. mücadele et; müdahale edilmesi gereken çizgi içerisinde yapacakların meşru, özgürsün; ötesi ahlaksızlık....

Senin benim elimiz ayağımız tutuyor diye, sağlıklıyız diye varolan kaynakların kullanımı yalnızca bizim tekelimizde mi sandın? Bunu yalnızca kendine, kendin gibilere hak görecek cesareti nereden alıyorsun? Dünyaya gelmiş, yalnızca insan da değil her canlının yaşam en doğal hakkıdır, bu hakkı canlının elinden almak için çok geçerli sebepler olmalı, kurtuluşun olmadığı, yaşamanın eziyet haline geldiği hastalıklar gibi. 

İnsanlar bırak özürlü çocuğunu, özürlü hayvanı ile ilgili bile böyle konuşamıyorlar. Komşumuzun özürlü bir kedisi var, ona gözü gibi bakıyor. Kadıncağız elinde taşıma çantası sürekli veterinerde... Öyle kolay değil bu işler. 

Kaynak israfıymış...  Akıl sahibi dediklerimizin tamamı varolan kaynakları çok verimli kullanıyor, varlıkları elzem, çok lazımlar sanki.... 

Buyurunuz canlı örnek. 

Yeşille işaretlediğim yerlerdeki çelişki ben buradayım diye bağırıyor. 

►Şimdi ben yaşama hakkım olduğu için mi yaşıyorum ? Yoksa üzülecek olan anne babamın işe yaramaz biyolojik bağlılıkları yüzünden mi ? Varlığından bile haberdar olmayacağım 2 kişinin üzülmemesi için 1 ömür işkence çekmek o ben için katlanılır değil.

Zaten hanginiz zihinsel engelli olarak doğmak ve yaşamaya devam etmek isterdiniz ?  Kimse yaşamak istemez, zaten o durumda şuan yaşayan siz ölü olmuş olacaksınız. 

Önce utanmadan bir canlıya yaşamak en doğal hakkı demek. Sonra kalkıp daha doğmadan, '' bu çocuk özürlü öldürelim mi öldürmeyelim mi ? '' diye sormak. Gerçekten çok mantıklı yaklaşımlar. 

Boş Duyar kasmayın burada....

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, NotImportant yazdı:

Buyurunuz canlı örnek. 

Yeşille işaretlediğim yerlerdeki çelişki ben buradayım diye bağırıyor. 

Çelişki senin okuduğunu anlayamayacak durumda olmandan kaynaklanıyor. Dünyaya gelmek ve doğmadan önceki dönem arasındaki farkı ayırt edemiyor musun?

Basitçe: Zeka geriliği olan bir bebeğin durumunu doğmadan farkedip, dünyaya gelmesini engelleyebilirsin. Dünyaya gelmiş ve zeka geriliği olan bir bebeğin yaşam hakkı ise gasp edilemez. Burada nasıl bir mantık hatası mevcut acaba?

4 saat önce, NotImportant yazdı:

►Şimdi ben yaşama hakkım olduğu için mi yaşıyorum ? Yoksa üzülecek olan anne babamın işe yaramaz biyolojik bağlılıkları yüzünden mi ? Varlığından bile haberdar olmayacağım 2 kişinin üzülmemesi için 1 ömür işkence çekmek o ben için katlanılır değil.

Zaten hanginiz zihinsel engelli olarak doğmak ve yaşamaya devam etmek isterdiniz ?  Kimse yaşamak istemez, zaten o durumda şuan yaşayan siz ölü olmuş olacaksınız. 

Önce utanmadan bir canlıya yaşamak en doğal hakkı demek. Sonra kalkıp daha doğmadan, '' bu çocuk özürlü öldürelim mi öldürmeyelim mi ? '' diye sormak. Gerçekten çok mantıklı yaklaşımlar. 

Boş Duyar kasmayın burada....

Kendin söylemişsin zaten. Yaşama hakkın olduğun için yaşıyorsun, senin gibi olmayan da aynı temel hakka sahip olduğu için yaşıyor. Sen kim oluyorsun da kendin için meşru gördüğün bir hakkı, bir başkası için sırf sağlıklı değildir diye gasp edilebilir görüyorsun?

Elbette kimse zihinsel engelli olarak doğmak ve böyle bir çocuk dünyaya getirmek istemez. Medeni ve etik olanı bu çocukların doğmasını engelleyecek olanakların sağlanmasıdır. Hukuki olarak yaşam hakkı doğmuş olan bir kimsenin üzerinde anne, babası dahi söz söyleme hakkına sahip değildir ki, zaten de öyle...

Evet aynen öyle diyorum. Yaşam hakkı kutsaldır, senin kıytırık, bencil fikirlerin geldiğimiz medeniyet düzeyi itibariyle ilkel ve çağın gerisinde olduğundan yasal ve etik kabul edilmiyor... Bugün zihinsel engellilerin yaşam hakkını eleştirenin, yarın eli ayağı olmayanlarınkini eleştirmeyeceği ne malum? Çelişkiyi kendi sakat mantığında ara... 

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Latte yazdı:

Çelişki senin okuduğunu anlayamayacak durumda olmandan kaynaklanıyor. Dünyaya gelmek ve doğmadan önceki dönem arasındaki farkı ayırt edemiyor musun?

Basitçe: Zeka geriliği olan bir bebeğin durumunu doğmadan farkedip, dünyaya gelmesini engelleyebilirsin. Dünyaya gelmiş ve zeka geriliği olan bir bebeğin yaşam hakkı ise gasp edilemez. Burada nasıl bir mantık hatası mevcut acaba?

Kendin söylemişsin zaten. Yaşama hakkın olduğun için yaşıyorsun, senin gibi olmayan da aynı temel hakka sahip olduğu için yaşıyor. Sen kim oluyorsun da kendin için meşru gördüğün bir hakkı, bir başkası için sırf sağlıklı değildir diye gasp edilebilir görüyorsun?

Elbette kimse zihinsel engelli olarak doğmak ve böyle bir çocuk dünyaya getirmek istemez. Medeni ve etik olanı bu çocukların doğmasını engelleyecek olanakların sağlanmasıdır. Hukuki olarak yaşam hakkı doğmuş olan bir kimsenin üzerinde anne, babası dahi söz söyleme hakkına sahip değildir ki, zaten de öyle...

Evet aynen öyle diyorum. Yaşam hakkı kutsaldır, senin kıytırık, bencil fikirlerin geldiğimiz medeniyet düzeyi itibariyle ilkel ve çağın gerisinde olduğundan yasal ve etik kabul edilmiyor... Bugün zihinsel engellilerin yaşam hakkını eleştirenin, yarın eli ayağı olmayanlarınkini eleştirmeyeceği ne malum? Çelişkiyi kendi sakat mantığında ara... 

anne karnında gelişmeye hak kazanmış bir organizmayı yok ediyoruz ama? tek sorun vajinadan çıkmış olmasıysa bu dediğiniz şey çelişki içerir,

ne kadar bilinç içerdiğinin bir anlamı yok, yeni doğanın bir deneyimi yok, edineceği deneyimler de bir hayli kısıtlı

bebeğin engelli olması doktorun hatasıysa doktor gümlüyor, bebek özürlü kalıyor, aile de gümlemiş oluyor,

evde evcil hayvan olarak mı görüyorsunuz ileri derecede engelli bireyleri?? gelip koynuma yatsın seveyim diye, 

bir kedi köpekle karşılaştırılamayacak kadar çok zaman harcayan bir iş, genelde annesi hayatını ona adayarak, daha iyi sürebileceği bir hayatı, bir engelli birey yüzünden yok etmiş oluyor,

sırf annelik hormonlarından dolayı sahipleniyorsunuz

sana, bana yaşama hakkı veren düzen, kendisine yararlı bulduğu için veriyor, nasıl kendisine zararlı olanları cezaya çarptırıyorsak, dışarıdaki hayvandan daha değersiz olarak nitelediğim aşırı derecede zihinsel engelli bireylerin yaşama hakkı olması saçmadır

hakkı icat eden biziz, ve bu kurallar değişecek,

bir sağlıkçı olabilirsiniz,  amacınız hastanıza fayda sağlamak ya da en azından zarar vermemek olabilir, zaten burada iş size düşmeyecek, düzenin isteğine düşecek, tıpçılar da gerekeni yapacaklar, nasıl ötenazi isteyenlere yapılan yerler varsa, ailelerinin hayatını çalan, ve çaldığının FARKINDA BİLE OLMAYAN ileri derece zihinsel engelliler suçlulardır.

Suçlu demişken, senin hayatını hiç tanımadığın birisi çalsa onu şikayet eder ve hakkını ararsın, iş bebek olunca değişiyor öyle mi? sırf bunu bilinçsiz yaptığı için iş değişmiş oluyor?

komiğime gidiyor doğrusu,

ahlakı biz icat ettik, biz değiştiriyoruz,

3 seçenek oluştu aklımda

tedavi

ötenazi

ve bebek hakkında suç duyurusu, - bu küçük şey farkında olmadan benim hayatımın içine edecek ve ben bunu istemiyorum, sırf doğum anımda çıkan bir aksilikten dolayı bunun suçunu benim çekmem hiç doğru değil! -

Ha bu arada, hiç kimsenin kendi evinde bakılası çok zor olan hayvan ya da bitki beslemesine karşı değilim, sadece yasalar bana kendimin olanı YOK ETME hakkını versin, yoksa istersen evinde fil besle, ister kaplan, ister at.

tarihinde CinleriGorenAdam tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bunlar saçma sapan, gerçekle uyumsuz, hemen hiçbir gerçek karşılığı olmayan düşünceler. Sırf annelik hormonlarından dolayı sahipleniyoruz diye hormonları baskılayalım mı? O hormonların, bütün o üreme sisteminin kadını kadın yapan şey olduğunu da biliyorsunuzdur herhalde. Annelikle, hatta kadınlıkla (ve tabii erkeklikle) ilgili her şeyin, hatta ve hatta insanı insan yapan her şeyin o hormonlar ve dolayısıyla duygular olduğunu biliyorken, farkında olmadan suçlamak ve yok saymak gerektiğini düşünmek, kusura bakmayın ama ahmaklıktan, cehaletten başkası değil. İnsanlar, çocukları ne tür sakatlıkla doğarsa doğsun sahiplenmek ve büyütmek istiyor. İçgüdüyse içgüdü, hormonsa hormon. Bunu sorgulayamazsın. 

İleri derecede geri zekalı çocukları öldüremeyiz, öldürmeyiz. Ve evet, bu basbayağı vicdan denen şeye aykırı. İnsanlık bu konuda açıkça hemfikirdir, aynı duyguları besler ve yasalara hiç tereddüt etmeden böylece koyar.

İleri derecede geri zekalı doğan çocuğuna bakmak istemeyen aileler olabilir, var da. O çocuklara devletler bakıyor işte. Sadece onlara değil, normal doğan ve anne babası tarafından istenmeyen, terkedilen, kimsesi kalmayan çocuklara da bakıyor. 

Zihinsel engelli kişiler topluluğuna bakıp, engellilik derecesine ve şiddetine göre ayırım yapmak zaten mümkün. Yapılıyor da. Bu gayet de bilimsel bir yaklaşımdır ve eğitilebilirlik düzeylerini tespit etmede önemlidir. 

Bu tespitler sonunda, eğitilemeyecek kadar ileri derecede zihinsel engelli olanların oranı, bilimsel literatüre göre %01'dir zaten, e bunlar hiçbir şekilde eğitilemediğine göre yükü kendi ana babasınadır, geri kalana halt etmek düşer.

Sizin böyle bir çocuğunuz doğarsa da öldürmeniz için devletten izin vermesini beklemek yerine kendiniz yapın. Veya Böyle saçma salak fikirlerinizi de çok bilimsel ve matahmış gibi savunmaya çalışmak yerine içinizde tutun, zihinsel engelli çocuğu olan ana babaların canını daha fazla yakmaktan imtina edin. Bu insanlar evde hayvan değil, kendi genlerini taşıyan, kendilerinin ürettiği çocuklarını besliyorlar, o çocuk arızalı doğsa da. Ve bunu tartışmak, o çocukları ve ailelerini böyle aşağılayıp durmak kimsenin haddi değil. Dediğim gibi, siz böyle bir çocuk doğurursanız kendinizinki aşağılayıp öldürür, sonra da ahlaki tabuyu yıktım, süperim falan deyip gezinirsiniz. Bizi bağlamaz.

Bu bakış açısının sonu yok.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, CinleriGorenAdam yazdı:

dışarıdaki hayvandan daha değersiz olarak nitelediğim aşırı derecede zihinsel engelli bireylerin yaşama hakkı olması saçmadır

ahlakı biz icat ettik, biz değiştiriyoruz,

sadece yasalar bana kendimin olanı YOK ETME hakkını versin

Bunları söyleyebilecek kadar hasta ruhlu,  hukuk, ahlak tınlamayan birine laf yetiştirmek manasız.

Senin tıp okuyor olman başlı başına bir talihsizlik...

Asıl bizim, senin gibi empati yeteneği olmayan, insani hasletlerden yoksun olanları yok etme hakkımız olsa da keşke, dünya daha yaşanılası bir yer olabilse... 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Latte yazdı:

Bunları söyleyebilecek kadar hasta ruhlu,  hukuk, ahlak tınlamayan birine laf yetiştirmek manasız.

Senin tıp okuyor olman başlı başına bir talihsizlik...

Asıl bizim, senin gibi empati yeteneği olmayan, insani hasletlerden yoksun olanları yok etme hakkımız olsa da keşke, dünya daha yaşanılası bir yer olabilse... 

değerleri üreten insandır, değerleri benimseyen insandır,

eski değerler yıkılırlar, yerine yenileri gelir, bunlara şuan karşı çıkmanız normal,

tek hayatını yok etmek istemeyenlere fırsat ile başlamış bulunmakta olan şey belki ileride devletlerce bile uğraşı gereksiz bir iş olarak nitelendirilecektir,

o kadar emin konuşuyorsunuz ki, sanki şuandaki davranışlarımız kesin doğrularmış ve hep böyle kalacaklarmış gibi.

Torunlarımız bile gülecekler,

Hiçbir zaman yeni neslin, mevcut neslin değerlerini aynen sürdüreceğini düşünmedim, bu yaşadığımız çağda.

Tıpçı olacak olmama gelirsek,

Asıl olayın farkındayım... diğer mesajlarımda belirttiğim şeyler HAYATI olan başka bir canlı adına verilmiş en büyük kararı hiçe saymak oluyor, farkındayım

fakat benim bahsetmek istediğim kitle, kendisi adına karar veremeyecek yetide olanlar, belki bilinci olmayanları bile katabiliriz bu duruma,

@NotImportant bir engelli olmak ister misiniz diye sormuş..

fakat sorulması gereken soru şu olmalı

eğer ileri derecede zihinsel engelli bir bireyseniz, siz kendinizden iğrenir misiniz? içinde bulunduğunuz, kolayca farkedilebilecek düşük limitlerinizden.

cevap hayır olmalı, benim seslendiğim kitle bunu düşünemeyecek, ve cevabı hayır verecek kitle,

küçük engelleri olanlar değil, ya da fiziksel engelleri olanlar hiç değil!

iyi günler

Sitelerde Paylaş

Konu çok sert

yazılanların tamamını okumadım bunun sebebi mevcut fikirlerim yön değiştirmeden aklıma gelen en mantıklı fikri yazmak.

Engelli bir insan, zihinsel sıkıntıları olsa bile yaşama hakkına sahiptir ve bu durum tamamen duygusaldır.  

Kendi çocuğun olunca yaşadığın ülkenin kanunlarına göre "ötenazi" hakkına sahipsen, bu durumu toplum normal karşılar. 

Sakat bir insan yavrusu , ebeveynleri için senden benden daha değerlidir.  Çok önemli bir fizik profesörümü yoksa engelli çocuğummu diye sorsalar insanların istisnasız %90'ı kendi engelli çocuğunu seçer. 

Evet , bir kadının doğurduğu bir canlı inanılmaz değerli oluyor. o engelli çocuğun annesi muhtemelen engelli çocuğu için gözünü kırpmadan ölene kadar direnir ve bu durum dinle veya başka bir şeyle uzaktan yakından alakalı değil. Bu sadece "Sevgi" ile alakalı ve bu durumu senin idrak edebileceğini düşünmüyorum.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Bunlar saçma sapan, gerçekle uyumsuz, hemen hiçbir gerçek karşılığı olmayan düşünceler.......

►Okuduğu anla be insan. Ben sana hormonlarını baskıla mı dedim ?  Senin hormonların belkide yaşamaktan nefret eden yaşamak istemeyen çocuğunu zorla hayatta tutuyor dedim. Senin boktan seçimin ona istemediği bir hayatı yaşatıyor olabilir dedim. Sonra bu cümleyi sağlamak için aklı başında olan bir insana böyle engelli olarak yaşamak ister mi diye sorup cümleyi sağladım. 

Ne alakası var şimdi yazılanlarla bunun ? 

15 saat önce, Latte yazdı:

......

Yukarıdaki de aynı saçmalıkları sürdürmüş. Doğmadan önceki halinle doğduktan sonraki hali farklıymış... Açıklasana bana farkı. 2 ile 3 ü çarpamayacak zekada birinin, doğduktan sonraki hali ile doğmadan önceki halinin farkı ne ???  Temellendir bunu bana!

Alıntı

''Zeka geriliği olan bir bebeğin durumunu doğmadan farkedip, dünyaya gelmesini engelleyebilirsin. Dünyaya gelmiş ve zeka geriliği olan bir bebeğin yaşam hakkı ise gasp edilemez. Burada nasıl bir mantık hatası mevcut acaba?''

Demek dünyaya gelince hakkımı kaybediyorum ama doğmadan önce gebertebilirim. Hani nerede yazıyor bu kural ? Kim koydu bu etik sınırı ?

►Doğru düzgün okuyun önceki yazdıklarımı bir halt anlamadan kendi kendinize temelsiz boş şeyler atıp durmayın ortaya. 

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...