Jump to content

"Hawking Radyasyonu" Tam Olarak Nedir ?

Recommended Posts

46 dakika önce, The_Individualist yazdı:

Bu konu hakkında sadece kara deliklerin ömürlerini yavaş yavaş bir nevi buharlaşarak tükettiğini duymuştum ..

Fakat tam olarak bu ışıma nedir ? Kaç milyon/milyar yılda tamamen yok eder cismi ?

Gözlemlenemeyen ölçülemeyen bir radyasyon türü.:)

Sitelerde Paylaş

Hawking radyasyonu olay ufkunda gerçekleşen bir sahte parçacık suçlamasından negatifin kara deliğe düşmesi pozitif sanal parçacığın (pozitif madde bilinen madde ) uzaya atılımına denir. Olayda kara deliğe düşen negatif madde kara delikte pozitif madde ile çarpışarak birbirini yok eder. Bu da kara deliğin kütle kaybetmesine neden olur. Olay ufku mikro ölçekte çok çok küçük oranda daralır. 

Sitelerde Paylaş

Basitçe, olay ufkunun sınırında eşleriyle oluşan sanal parçacıklarından birinin karadelikten kaçması diğerinin ise kara deliğe doğru çekilmesi  sonucu, karadeliğin kaybettiği enerjiye verilen isim. 

Bu süreç başta yavaşken karadelik küçüldükçe hızlanır. 

Sitelerde Paylaş
20 saat önce, The_Individualist yazdı:

Bu konu hakkında sadece kara deliklerin ömürlerini yavaş yavaş bir nevi buharlaşarak tükettiğini duymuştum ..

Fakat tam olarak bu ışıma nedir ? Kaç milyon/milyar yılda tamamen yok eder cismi ?

Henüz varlığı gösterilememiş teorik bir ışımadır. Notimportant ve Ateistdüşünce olayı gayet güzel ve veciz bir şekilde açıklamışlar.

İlginç olarak bu ışıma kara deliğin kendisinden kaynak almaz. Uzay boşluğunda mevcut virtual particle   lardan kaynak alır. Olay ufkunun hemen dışında olan yalancı parçacıklar yüksek çekim kuvveti tarafından karadeliğe doğru çekilirken gerçek parçacıklara dönüşürler. Bu süreç sırasında parçacık-anti parçacık oluşur ve onlardan birinin kara delikten kaçması Hawking ışımasına neden olur.

Hawking ışımasının başka bir açıklaması daha var.. O daha da ilginç...

Kara deliklerin olay ufku yakınlarında vacuum flactuation olayı vuku bulur. Vaküm dalgalanması yani.. Bu süreç sırasında parçacık-anti parçacık açığa çıkar ve negatif olan karadeliğe düşerken, pozitif olan Hawking ışıması şeklinde uzaya döner ve karadelik enerji kaybetmiş olur..

Sitelerde Paylaş
On 13.11.2017 at 15:34, haci yazdı:

Henüz varlığı gösterilememiş teorik bir ışımadır. Notimportant ve Ateistdüşünce olayı gayet güzel ve veciz bir şekilde açıklamışlar.

İlginç olarak bu ışıma kara deliğin kendisinden kaynak almaz. Uzay boşluğunda mevcut virtual particle   lardan kaynak alır. Olay ufkunun hemen dışında olan yalancı parçacıklar yüksek çekim kuvveti tarafından karadeliğe doğru çekilirken gerçek parçacıklara dönüşürler. Bu süreç sırasında parçacık-anti parçacık oluşur ve onlardan birinin kara delikten kaçması Hawking ışımasına neden olur.

Hawking ışımasının başka bir açıklaması daha var.. O daha da ilginç...

Kara deliklerin olay ufku yakınlarında vacuum flactuation olayı vuku bulur. Vaküm dalgalanması yani.. Bu süreç sırasında parçacık-anti parçacık açığa çıkar ve negatif olan karadeliğe düşerken, pozitif olan Hawking ışıması şeklinde uzaya döner ve karadelik enerji kaybetmiş olur..

Yani haci kara delikler aslında bir nevi negatif parcacik kaynagi diyorsun ?

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, haci yazdı:

Öyle bir şey demiyorum. Karadelikleri oluşturan parçacıkların doğası bilinmiyor.

Graviton varsa şayet kara delikler graviton deposu olabilir .. O kadar kütleçekim başka türlü zor açıklanır ..

Sitelerde Paylaş

Çekim kuvveti negatif olduğuna göre, negatif gravitonların bu kuvveti iletmeleri olası bir hipotez. Benim bu iddiaya itirazım yok. Çok mantıklı. Ama şurası unutulmasın ki kuantum mekaniği sürprizlerle dolu bir fizik. Ben sadece bu parçacıkların doğasının henüz bilinmediğini söylüyorum.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, NotImportant yazdı:

Aslında açıklaması çok kolay.  Oluşumunu incelemek lazım. 

Oluşumunu bilemediğimiz için uzun yıllar daha böyle teorisel konuşacağız .. Hem radyasyon hem parçacıklar farazi bir konumda ..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...