Jump to content

Ateist olmak bir insana ne katar?

Recommended Posts

Değerli arkadaşlarım,

Ateist olmak kendi fikrimce bir kaç katkı sağlayacaktır.

1. Dini düşüncelerden soyutlayıp gerçek hayat işin yaşamak ve insanoğlunun gelişim sürecini hızlandırmak.

2. Beyni daha olumlu işler için kullanarak insanoğluna yeni keyifler kazandırmak

geri kalanını siz değerli Ateist arkadaşlarıma ve Ateist olma yolunda hızla ilerleyen misyonerlere bırakıyorum :)

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, nairelsaif yazdı:

1. Dini düşüncelerden soyutlayıp gerçek hayat işin yaşamak ve insanoğlunun gelişim sürecini hızlandırmak.

2. Beyni daha olumlu işler için kullanarak insanoğluna yeni keyifler kazandırmak

Banane insanlıktan, insanoğlunun gelişiminden de diyebilir bir ateist. İnsanlığa katkıda bulunmanın sanki ateistlikle pek alakası yok gibi. Dini düşüncelerden soyutlanarakta üst düzey birşey yapıldığını sanmıyorum. Doğarken zaten dinsizdik. Kısa bir aradan sonra aslımıza dönüyoruz. Ne katkısı olur peki ? 

Ateist olmak zaten şüpheci tavrın bir sonucudur. Asıl katkı sağlayacak olan şüpheci tavırdır. Bu özellik sayesinde rehberiniz aklınız olur. Yüzyıllar önce yaşanmış olayları, yazılmış kitapları hayatınızın anlamı zannetmessiniz. Tek kurşunuda boşa sıkmamış olursunuz.??

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Zarava ehmel yazdı:

Banane insanlıktan, insanoğlunun gelişiminden de diyebilir bir ateist. İnsanlığa katkıda bulunmanın sanki ateistlikle pek alakası yok gibi. Dini düşüncelerden soyutlanarakta üst düzey birşey yapıldığını sanmıyorum. Doğarken zaten dinsizdik. Kısa bir aradan sonra aslımıza dönüyoruz. Ne katkısı olur peki ? 

Ateist olmak zaten şüpheci tavrın bir sonucudur. Asıl katkı sağlayacak olan şüpheci tavırdır. Bu özellik sayesinde rehberiniz aklınız olur. Yüzyıllar önce yaşanmış olayları, yazılmış kitapları hayatınızın anlamı zannetmessiniz. Tek kurşunuda boşa sıkmamış olursunuz.??

Size kesinlikle katılmıyorum. 

Bugüne kadar bilime ve insanoğluna en büyük hediyeleri ateistler vermiştir. 

Pierre-simon de Laplace'in Mühendisliğe yaptığı katkıları düşünürsek

Albert Einstein

Nikola Tesla 

sadece 3 bilim adamı yazdım, küçük bir araştırma ile daha fazlasını siz kendiniz bulabilirsiniz.  Ateist olup katkı yapan  Laplace'nin ünlü bir sözünü aşağıya yazıyorum

Din gibi bir Hipoteze ihtiyacım yok.

Ateist şüpheci değildir sadece gerçeği görendir.

Gördüğünü, duyduğunu, dokunduğunu kabul eder. 

Şüphecilik ile alakası yok ateist adam nettir, varsa var der yoksa yok der. Bu yüzden gözlemlere güvenir ve bunları takip eder. Ateistlerin bilim insanı olmasının en büyük sebebi'de gözlem kabiliyetine sahip olmasıdır. 

Boolean aslında tam olarak bir ateisti tanımlar

True - False :)

1              0

Var        Yok

Evet      Hayır 

Açık      Kapalı

bunun haricinde ateistler felsefede'de çok başarılıdırlar.

Sitelerde Paylaş
8 minutes ago, nairelsaif said:

Size kesinlikle katılmıyorum. 

Bugüne kadar bilime ve insanoğluna en büyük hediyeleri ateistler vermiştir. 

Pierre-simon de Laplace'in Mühendisliğe yaptığı katkıları düşünürsek

Albert Einstein

Nikola Tesla 

sadece 3 bilim adamı yazdım, küçük bir araştırma ile daha fazlasını siz kendiniz bulabilirsiniz.  Ateist olup katkı yapan  Laplace'nin ünlü bir sözünü aşağıya yazıyorum

Din gibi bir Hipoteze ihtiyacım yok.

Ateist şüpheci değildir sadece gerçeği görendir.

Gördüğünü, duyduğunu, dokunduğunu kabul eder. 

Şüphecilik ile alakası yok ateist adam nettir, varsa var der yoksa yok der. Bu yüzden gözlemlere güvenir ve bunları takip eder. Ateistlerin bilim insanı olmasının en büyük sebebi'de gözlem kabiliyetine sahip olmasıdır. 

Boolean aslında tam olarak bir ateisti tanımlar

True - False :)

1              0

Var        Yok

Evet      Hayır 

Açık      Kapalı

bunun haricinde ateistler felsefede'de çok başarılıdırlar.

Ateist oldukları için bilim adamı olmadılar. Bilim adamı oldukları için ateist oldular. 

Yani, olaya tersten bakıyorsun. 

Sitelerde Paylaş

şöyle düşünün lütfen,

ateist olunca değer yargıların değişir,

anlamını bilmediğin şeylere, düşünmeden inanırken, inandığın şeyin saçmalığını öğrenmiş olursun, 

ve bu saçmalığın ürettikleri saçmalıklarını hayatından kazımaya başlarsın,

fakat cevabını bilimin ve felsefenin vermesi gereken soruları tekrar alevlendirmiş olursun,

cevapları için bilimi ve felsefeyi kullanırsın

ve eski haline bakar, o zaman da mutluydum dersin

örnek vereceğim.

bundan 350 yıl önce Arabistan'da zengin birisi olduğunuzu düşününüz.

ergenliğe girince, belki de girmeden size bir kız alınır, 

artık o karınızdır, malınızdır, tarlanızdır, gül bahçenizdir...

cinsel doyumunuzu alıyorsunuzdur,

babanızın parası vardır,

sizin için en iyi şeyleri yapıyorsunuzdur,

belki afyon da çekiyorsunuzdur...

dünyanın en mutlu insanı olduğunuzu düşünüyorsunuzdur. ve haklısınızdır da.

eğer daha iyileri görmezseniz, toplumunuzdaki en iyi kitle içinde siz de varsanız, istediklerinizi yapabiliyorsanız, mutlusunuzdur işte..

ama kendimi düşünecek olursam, önceden keşke birisi beni öldürse diyordum, sayılı müstehcen izlemişimdir, sevabım çoktur, insanlara kötülük yapmadım diyordum, (şimdi bi müslüman çıkacak "ALLAH BİLİR SEN BİLEMEN, SEVABLARI ALLAĞH BİLİR" diyecek. yürü git arkadaşım, allah beni ben kadar bilir, yaptığım kötülükleri biliyorum, iyilikleri biliyorum, nası sapık bir allahtır arkadaş...)

çünkü biliyordum, birisi beni öldürse, sınavım bitmiş olacaktı, ve ben kendimi öldürtmemiş ya da öldürmemiş olacaktım, sadece ölen bebeklerden biraz daha az şansla,

neyse ki lise'de hıristiyanforum'da deizm'in ne olduğunu öğrenmiştim

babama sordum ve anlattım,

tanrı varmış ve bizi akvaryumdan izler gibi izliyormuş demiştim,

beni pek aydınlatamadı bu konuda, yine de yemiyordu benim g.tm...

allah ile az çok idare ettim, masturbasyon orucu falan yaptım 1 ay... (nası bi eziyettir arkadaş)

lise sonda arkadaşın birisi, önceden de duyduğum "EL-İLAH" lafını etmişti........

kıllarım(memelilerde kıl vardır) diken diken oldu. Çocuğu dinleyesim geldi

boş konuşmuyordu.

araştırdım, turan dursunu okudum,

önce kültür dinini reddettim,

şuanda ibrahimin tanrılarını reddetmiş bulunmaktayım.

BEN MUTLU MUYUM????

benim şuanda bildiklerimle mutlu olmam için, seks kölesine ihtiyacım yok,,

ihtiyacım olan, insanlığa katkı sağlamak, bunu güzel bir şey olarak görüyorum,

tuvaleti icat edene aklıma geldikçe teşekkür ediyorum, sifonu çekince nasıl da gidiveriyorlar ama...

şuanda mutlu olmak daha zor,

sigara, alkol, uyuşturucu veya din gibi bağımlılık yapıcı şeyler kullanmadım demek isterdim, fakat dini kullandım,

diğerlerini saçmalığın daniskası olarak buluyorum, ve mutluluk arayışındayım, tanesi 1 tl ya da 50 kuruş olmayan, duman içermeyen, kendi kimyasallarımı içeren bir mutluluk

mesela aşk

ya da bilgi sahibi olmak...

karışıklıktan dolayı kusura bakmayın :)

iyi geceler

Sitelerde Paylaş
26 dakika önce, anibal yazdı:

Ateist oldukları için bilim adamı olmadılar. Bilim adamı oldukları için ateist oldular. 

Yani, olaya tersten bakıyorsun. 

Kendimi hristiyan olarak tanımladığım zamanlarım oldu arkadaşım. 

Fakat o zamanlarda bile ne kiliseye giderdim, nede şükran günü yemeklerinde bulunurdum. Hatta isa'nın hakkında uydurulan hikayeleri dinler eğlenirdim.  Sadece paskalyayı severim... yumurta saklamak boyamak yada çörekler bunlar ilgimi çekerdi. Yada Noel ağacı (aslında noel ağacı hristiyanlıktan önceİ'de vardı) her zaman bana eğlenceli gelmişti.

Evet haklısın, bel ki onlarda dinden - ateizm'e geçiş yapmıştır haklısın. 

Gerçekleri söyleyen bir insanı yalanlayacak ahmaklığa sahip olmak istemem açıkça. 

olasılık hepsi.

sadece bu insanlar ateist ve ben bununla ilgileniyorum. Yani öncesini ve sonrası ile ilgilenmiyorum, sadece benim için "Ateist" oldukları gerçeği önemli. önce veya sonra olabilir. Bu insanlar Ateist ve insanlığa faydaları dokunmuş kişiler. 

Sitelerde Paylaş

Kendi adıma diyebilirim ki özgürlük katar. Düşüncelerin belirli sınırların içine hapsolmaz. Dogmaların olmaz. Özgüvenli bir duruştur Ateizm. Cesaret gerektirir. Toplumun büyük çoğunluğunun ak dediği şeye sen kara diyorsun. Kolay birşey değil yani. Doğduğundan beri sana sistematik olarak empoze edilen dogmalara isyan edip baş kaldırıyorsun. O sebeple asi bir duruştur da aynı zamanda. Etrafındaki herkes tiyatro oynarken senin herşeyin bilincinde olmandır. Bu seneple de yalnız bir duruştur. Koyu müslüman bir çevrede isen de ister istemez asosyalliği beraberinde getirebilir. Farkındalığın artar, diğer olan sevgin artar, doğaya sevgin artar. Çünkü bilirsin tüm canlılar bu gezegende yalnızdır, onları koruyan hiçbir güç yoktur. Yani benim aklıma şimdilik bunlar geldi. Güzel bir duruştur.

Sitelerde Paylaş

Ölüm iyi bir nasihatçıdır.

Çokları onu unutur çokları,da onun bir kapı olduğunu bilir.

İslamda sürekli ölümden bahsedilir.

Korkunuz ölüm ve sonrası için olsun ateistler.

Çünkü ölmek mesele değildir.

Asıl ölüm,öldükten sonra başına geleceklerini bilmemektir.

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, Ledün yazdı:

Ölüm iyi bir nasihatçıdır.

Çokları onu unutur çokları,da onun bir kapı olduğunu bilir.

İslamda sürekli ölümden bahsedilir.

Korkunuz ölüm ve sonrası için olsun ateistler.

Çünkü ölmek mesele değildir.

Asıl ölüm,öldükten sonra başına geleceklerini bilmemektir.

ölümden sonra, bedenimiz çürüyor ve tekrar doğaya hammadde olarak dönüyoruz.

bunda korkulacak herhangi bir şey bulunmuyor. yaşarken de, tersini öne süren arap masallarına ve bunlara inanmış akılsızlara gülüyoruz.

Sitelerde Paylaş
29 minutes ago, bir_akil_insan said:

ateistlik bir durumdur;  bir düşünce ya da inanç sistemi değil.

ateist olmak, katar denilen özelliklerin bir sonucudur. sorgulamak, özgürleşmek, korkmamak nedeniyle varılan noktalardan/sonuçlardan biridir ateizm.

Ateizmi büyüttünüz iyice. 

Ortada martaval olduğu apaçık, ayan beyan bir mevzu var: Tanrı. 

Ateist olmak için sorgulamak falan filan gerekmiyor, bu kadar basit bir şeyi görmek kafi. Tanrıymış, peh, nerde lan bu? 

Böyle bir martavala kanacak kadar budala değilsen, teist olmazsın.

tarihinde anibal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Din, inancın kurumsallaşmış şeklidir. İnanç kurumsallaşıp, hâkim kültürün sıradan bir parçasına dönüşünce, egemenler için kitleleri yönetme ve yönlendirme bağlamında son derece elverişli bir araç olur. Daha sonra "inançlı" olduğunu zanneden câhil yığınlar Tanrı'ya hizmet - Aslında, Ebedi hayat ve Cennet beklentisi üzerinden kendi menfa'âtlerine - ettiklerini sanrısıyla "öteki"ne baskı yapmaya başlarlar. Bu "öteki" farklı inanışta kişi(ler) de olabilir; ateist, agnostik veya deist de...

İşte, "zurna'nın zırt dediği yer" de burası !..

Bu baskılar olmasa kimin neye inandığı ya da inanmadığı hiçbirimizin umurunda olmaz.

tarihinde Vefik Sâmi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
44 dakika önce, anibal yazdı:

Ateizmi büyüttünüz iyice. 

Ortada martaval olduğu apaçık, ayan beyan bir mevzu var: Tanrı. 

Ateist olmak için sorgulamak falan filan gerekmiyor, bu kadar basit bir şeyi görmek kafi. Tanrıymış, peh, nerde lan bu? 

Böyle bir martavala kanacak kadar budala değilsen, teist olmazsın.

büyütme söz konusu değil; aslında ateizmin son derece sıradan ve kolayca ulaşılabilen bir durum olduğunu anlatıyoruz.

nerde lan bu, demek korkmamak ve sorgulamaktır.

sorgulamanın mantıklı olması gerekmiyor. örneğin: oldukça zayıf bir argüman olsa da, tanrı niye çocukları korumuyor diye sormak da sorgulamaktır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...