Jump to content

şınav çekme sayısını nasıl arttırabilirim?

Recommended Posts

5 saat önce, adalet123 yazdı:

Neden sporcular daha çabuk hantallaşıyor?

Bu arada bence siz kilo aldınız ondan hantal hissediyorsunuz.

Sporcuların vücudu spora alıştığı için sporu bırakınca vücut kendini bırakır, bu da normal insanlara göre vücut daha bir tembel olur ve hızlıca kilo almaya başlar.

Ben bunu bildiğim için doyana kadar bir şey yemem, her öğünde yemem gerekenin dörtte birini yerim, bu da spor yapmasam da en azından kilonun önüne geçiyor.

Ancak vücut spora alışkın olduğu için spor yapmadığın zaman ayrıca rahatsızlık veriyor, bazen spora alışkın bölgeler dayanılmaz ağrılara neden oluyor.

Spor yapmaya kalktığımda bu defa sigara yüzünden nefesim daralıyor, 50 yıldır sigara içerim, istesem bırakırım ama kafa rahat değil...

Sitelerde Paylaş

Albastı olayı özetlemiş aslında.

Her bünye bir değil, tablolara ya da onun bunun lafına, yaptıklarına bakma, vücuduna bağlı kal. Vücudunun gösterdiği direnç ve tepkiye göre hareketlere devam et ya da bırak.
Yani kendini üçe beşe şartlama, üzerinde çalıştığın bölge ya da bölgelerde yanma hissettiğin an bırak, hemen ardından esneme-germe hareketleri yaparak toparla ve setler halinde çalışmayı tamamla.
Yanma sonrası sınırları zorlamanı kesinlikle tavsiye etmem; aksi halde ortalama iki-üç gün kasılma ve ağrıdan kıvranırsın.
Bünyen mevcut tempoya yavaş yavaş uyum sağlayacaktır zaten; aceleye gerek yok.
Her gün değil, ortalama iki günde bir yapmanı tavsiye ederim. Her çalışmada üzerine 5 değil de 3 koy. Hatta 1 bile koyabilirsin. Yeter ki çalışmayı ilerlettir.
Buna karşılık, yeri geldiğinde sabitlemesini bileceksin. Üzerine her seferinde 1-1 koyup da sonsuza kadar ilerletecek halin yok.  
Demek istediğim, 100 şınavı 6 haftada değil de 8 ayda çek. Bu tip deli saçması programlara uyum sağlamaya çalışıp da kendini sakatlama, o an olmasa bile yaş ilerledikçe meydana çıkacak olumsuz sonuçlara katlanmak zorunda kalabilirsin.
Kaldı ki sağlam ya da düzgün bir forma sahip olabilmek için barfikste 20’ye şınavda 100’e çıkmana filan gerek yok.

Askerde bu vb. durumlarla karşılaşacak ya da karşılaşmış olman, bu uygulamanın doğru ya da sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Zaten senin iyiliğini düşünmezler öyle bir durumda, cezalandırma ya da  fiziksel gücünden faydalanma amaçlı uygulanır.

Asıl önemli olan çalışmaları kendi planına uygun ve sağlıklı bir biçimde uygulamak.

Bunlara ek olarak -hayatının rutin bir parçası haline getirmen gereken- yürüyüş / koşu yapmayı kesinlikle ihmal etme ve beslenmene dikkat et; öğün dışı yeme.
Günde minimum 1 saat yürüyüş yapman gerek.
Koşu performansın -yine aynı mantık ile- direncinle bağlantılı olarak zamanla ve sistematik bir biçimde gelişecektir. Nefes kontrolünü ve temponu iyi ayarlaman gerek.

Sitelerde Paylaş
16 saat önce, bilgivehis yazdı:

Sporcuların vücudu spora alıştığı için sporu bırakınca vücut kendini bırakır, bu da normal insanlara göre vücut daha bir tembel olur ve hızlıca kilo almaya başlar.

Ben bunu bildiğim için doyana kadar bir şey yemem, her öğünde yemem gerekenin dörtte birini yerim, bu da spor yapmasam da en azından kilonun önüne geçiyor.

Ancak vücut spora alışkın olduğu için spor yapmadığın zaman ayrıca rahatsızlık veriyor, bazen spora alışkın bölgeler dayanılmaz ağrılara neden oluyor.

Spor yapmaya kalktığımda bu defa sigara yüzünden nefesim daralıyor, 50 yıldır sigara içerim, istesem bırakırım ama kafa rahat değil...

Abi yanlış anlamada 60 yaşındasınız artık şu gündelik sorunlardan kurtulma vakti gelmedi mi?

Sitelerde Paylaş
On 16.11.2017 at 21:01, bilgivehis yazdı:

Beş defa çeksem öpüp başıma koyarım:)

Sporcular sporu bıraktıktan sonra normal insanlara göre daha çok hantallaşırlar, yaş da ilerleyince sporluk bir yanı kalmaz.

Çok iyi bir koşucuydum, zerre durmadan ve ritimi bozmadan 86 kilometre koşardım, şimdi o günler aklıma geliyor da sanki o ben değilim gibi.

Daha önce de dediğim gibi spor yapmak isterseniz dağlarda en dik yokuşları çıkmaya çalışın, bir müddet sonra artık yokuş kolaylaşırken iniş zor gelmeye başlıyor...

5 defa şınav çekeni adamdan saymıyorlar.?

http://sarahfit.com/wp-content/uploads/2015/05/Chart-for-Test.jpg

tarihinde deney tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Her yaş için 20 normaldir. 20 çekebilmeniz lazım.

Bu programlar da iyiye benziyor. Bunları ve temel yer jimnastiği hareketlerini haftada 3 kez yapan adam gitgide gelişir.

Takım sporları filan da iyidir. Üniversitede varsa ben onu öneririm.

Sitelerde Paylaş

- Gayet mantıklı.

1 ayda olmaz. Ama gençsen 3 ayda 20 çekecek hale gelebilirsin. daha yaşlıysan 6 ayda o düzeye gelebilirsin.

tabi her gün yapacaksın.

Barfiks'te salona gitmen, orada yardımla 10 tane filan her gün çekmen lazım. Sonra güçlenirsin.

Şınav daha kolay. günde 3 kere düzlerinin üstünde 40 tane çek. 3 ayda 20 çekersin. 1 sene sonra tek elle çekersin. 2 sene sonra sıçrayarak çekersin.

İnsan vücudu :) 

Sitelerde Paylaş
38 dakika önce, Raphael17 yazdı:

- Gayet mantıklı.

1 ayda olmaz. Ama gençsen 3 ayda 20 çekecek hale gelebilirsin. daha yaşlıysan 6 ayda o düzeye gelebilirsin.

tabi her gün yapacaksın.

Barfiks'te salona gitmen, orada yardımla 10 tane filan her gün çekmen lazım. Sonra güçlenirsin.

Şınav daha kolay. günde 3 kere düzlerinin üstünde 40 tane çek. 3 ayda 20 çekersin. 1 sene sonra tek elle çekersin. 2 sene sonra sıçrayarak çekersin.

İnsan vücudu :) 

Rakam verdiğin için sağol.

Sitelerde Paylaş

Hareketleri 3 set sabah 3 set akşam  yapıyorum.Setler arası dinlenmeyi 5 dakika yaptım.

pazartesi-çarşamba- cuma   günleri  barfiks ve şınav yapıyorum.Diğer günler squat ve mekik.

Aynı kas grubunu 48 saat ara ile çalıştırmak gerekiyormuş.

Sitelerde Paylaş
On 16.11.2017 at 14:13, deney yazdı:

Şınav ve barfiks yapamıyorum.

Aşağıdaki resimlerde ki gibi yapmaya başladım.

Amacım tüm beden ağırlığını kaldırabilecek duruma gelmek.

chair-push-ups.png

step-3-pull-up-750x346.jpg

İkinci ay bitecek hala şınav barfiks sayısını arttıramadım.

millet nasıl arttırıyor anlamıyorum.

tarihinde deney tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...