Jump to content

Yardıma ihtiyacım var

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar ben 17 yaşındayım. Ve bugünlerde inancım artık yok denebilecek kadar azaldı. Aslında hep sorgulardım fakat biraz araştırma yapınca gitgide din saçma gelmeye başladı. Fakat bu durumdan emin olamıyorum bir türlü yani sürekli ya varsa öldükten sonra ne olacağım diyorum. Fakat sırf inanmıyorum diye cehenneme de gitmek bana saçma geliyor nedenine gelirsem kimseye zararım yokken inanmıyorum diye cehenneme gidip tecavüzcü sözde müslümanlar sırf inanıyor diye cehenneme gittikten sonra cennete mi gidecek? Resmen korkutma yapılmış dinde inanmamız için. Öldükten sonra olduğundan kesinliği de bilinmiyor haliyle millette asla gerçek mi değil mi emin olamıyor. Korkuyla beraber inanmaya çalışıyor. Bana peygamberler özellikle saçma geliyor yani neymiş 1 kişi uğruna evren yaratılmış. Resmen kendini baya övmüş. Bana tapın diyerek. Bunun dışında yok denizin ikiye ayrılması, yok nuhun gemisi yok adem ile havva vs. bana çok saçma geliyor. Özellikle beni dinden uzaklaştıran Adem ile Havva'nın hikayesi nedenine gelirsem;

Bildiğiniz üzere hikaye Adem ile Havva yaratılıyor şeytan tapmam diyor ve cennetten kovuluyor sonra Adem ile Havva'ya cennette vesvese verip yasaklı elmayı yedirtip cennetten kovdurtuyor ve ilk insanlar dünyaya geliyor vs. Bu nasıl saçma bir hikayedir anlamış değilim. Cennete her şey serbestken nasıl oluyorda 1 elma yasak oluyor ve cennet çok iyi bir yerken takıla takıla elmaya mı takılıyor? Ve şeytan cennetten kovulduysa nasıl gelipte onlara vesvese verebiliyor. Ve allah elmayı yiyeceğini bilmiyormu da yasak koyarak sınamaya çalışıyor? Hadi bunu da geçtim.

İlk insanlar adem ile havvaysa ve ensest ilişki yasaksa o zaman herkes birbirleriyle akraba? Yani kimle ilişkiye girersek girelim ensest? Sonrasında Adem ile Havva'dan geldiysek siyahi, beyaz, kıvırcık saç, düz saç, uzun boylu, kısa boylu vs. insanlar nasıl ortaya çıktı? Yani resmen din burada saçmalamış. Kişilik farklarını ortaya koyamamış. 2 insandan bu kadar özellik nasıl ortaya çıkmış? Ve neden Araplara gönderilmiş peygamber? Ve araplara gönderildiği halde neden en kötü toplum şuan Araplar? Müslümanlar neden baya geri planda Tanrı varsa eğer Müslümanlara yardım etmesi gerekmiyor mu? Neden abd filan daha gelişmiş? Yani insanları kontrol etmek amaçlı kurulmuş bir oyun gibi geliyor bu dinler. Siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz. Artık iyice dinden soğudum saçma geliyor her şeyi. Fakat içimdeki ya varsa şüphesini üstümden atamıyorum. Bilimsel makaleleri okudukça aslında dinin ne kadar saçma olduğunu da görebiliyorum fakat ona rağmen atamadım bir türlü. Siz nasıl attınız peki üstünüzden bu şüpheyi bana da yardımcı olabilir misiniz?

Sitelerde Paylaş
30 dakika önce, Clockwar yazdı:

Merhaba arkadaşlar ben 17 yaşındayım. Ve bugünlerde inancım artık yok denebilecek kadar azaldı. Aslında hep sorgulardım fakat biraz araştırma yapınca gitgide din saçma gelmeye başladı. Fakat bu durumdan emin olamıyorum bir türlü yani sürekli ya varsa öldükten sonra ne olacağım diyorum. Fakat sırf inanmıyorum diye cehenneme de gitmek bana saçma geliyor nedenine gelirsem kimseye zararım yokken inanmıyorum diye cehenneme gidip tecavüzcü sözde müslümanlar sırf inanıyor diye cehenneme gittikten sonra cennete mi gidecek? Resmen korkutma yapılmış dinde inanmamız için. Öldükten sonra olduğundan kesinliği de bilinmiyor haliyle millette asla gerçek mi değil mi emin olamıyor. Korkuyla beraber inanmaya çalışıyor. Bana peygamberler özellikle saçma geliyor yani neymiş 1 kişi uğruna evren yaratılmış. Resmen kendini baya övmüş. Bana tapın diyerek. Bunun dışında yok denizin ikiye ayrılması, yok nuhun gemisi yok adem ile havva vs. bana çok saçma geliyor. Özellikle beni dinden uzaklaştıran Adem ile Havva'nın hikayesi nedenine gelirsem;

Bildiğiniz üzere hikaye Adem ile Havva yaratılıyor şeytan tapmam diyor ve cennetten kovuluyor sonra Adem ile Havva'ya cennette vesvese verip yasaklı elmayı yedirtip cennetten kovdurtuyor ve ilk insanlar dünyaya geliyor vs. Bu nasıl saçma bir hikayedir anlamış değilim. Cennete her şey serbestken nasıl oluyorda 1 elma yasak oluyor ve cennet çok iyi bir yerken takıla takıla elmaya mı takılıyor? Ve şeytan cennetten kovulduysa nasıl gelipte onlara vesvese verebiliyor. Ve allah elmayı yiyeceğini bilmiyormu da yasak koyarak sınamaya çalışıyor? Hadi bunu da geçtim.

İlk insanlar adem ile havvaysa ve ensest ilişki yasaksa o zaman herkes birbirleriyle akraba? Yani kimle ilişkiye girersek girelim ensest? Sonrasında Adem ile Havva'dan geldiysek siyahi, beyaz, kıvırcık saç, düz saç, uzun boylu, kısa boylu vs. insanlar nasıl ortaya çıktı? Yani resmen din burada saçmalamış. Kişilik farklarını ortaya koyamamış. 2 insandan bu kadar özellik nasıl ortaya çıkmış? Ve neden Araplara gönderilmiş peygamber? Ve araplara gönderildiği halde neden en kötü toplum şuan Araplar? Müslümanlar neden baya geri planda Tanrı varsa eğer Müslümanlara yardım etmesi gerekmiyor mu? Neden abd filan daha gelişmiş? Yani insanları kontrol etmek amaçlı kurulmuş bir oyun gibi geliyor bu dinler. Siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz. Artık iyice dinden soğudum saçma geliyor her şeyi. Fakat içimdeki ya varsa şüphesini üstümden atamıyorum. Bilimsel makaleleri okudukça aslında dinin ne kadar saçma olduğunu da görebiliyorum fakat ona rağmen atamadım bir türlü. Siz nasıl attınız peki üstünüzden bu şüpheyi bana da yardımcı olabilir misiniz?

Soru    ; İnsan en çok neden korkar ?

cevap ; ölümden.

Soru  ; Dinler insanlara ne vaad eder?

cevap ; Ölümden sonra yaşam.

4,500,000,000  Yaşında dünya

bulunan en eski homo sapiens sapiens fosili 209,000 Yaşında. 

En eski ibrahimi din (Tek tanrılı ortadoğu dini) ; Musevilik 3200-3300 yaşında.

Kim bilir ilerleyen yılllarda daha neler olup bitecek. :) 

Sitelerde Paylaş

Ülkenin birinde bir gazeteci kiliseler hakkında sıradan bir haber yapmayı planlıyor, ancak araştırdıkça karşılaştığı vahim olaylar zinciri konuyu sıradan olmaktan çıkarıyor.

Kiliselere son yüz yıl içinde verilen ne kadar çocuk varsa ki, bu on binlerle ifade ediliyor, hepsinin tecavüze uğradığını öğreniyor.

Ancak asıl vahim olay bundan sonra başlıyor.

Uzun yıllar tecavüze uğrayan bu çocukların hiç biri tecavüze uğradığını bilmiyor, öyle ki, hepsi tecavüzü sıradan, yaşamın doğal bir parçası zan ediyor.

Tecavüzü doğal saydıkları için de olayı mahkemeye taşımak isteyen gazeteci, tecavüze uğrayanların içinden bir tane dahi şikayetçi bulamıyor.

Gazeteci, haklarını savunsunlar diye bulduğu mağdurlara tecavüzün ne olduğunu anlatmaya çalışıyor, lakin hiç biri bunun kötü bir şey olduğuna karar veremiyor. 

Nasıl oluyorsa bunlardan bir tanesi "emin değilim ama galiba bize yaptıkları kötü bir şey olabilir" diyor.

Bu emin olamayan, galiba ile kafası karışan mağduru tam mahkemeye çıkaracakken bu defa da daha büyük abiler devreye giriyor.

Bizzat hükümet yetkilileri gazeteciye, "Biz bunu hep biliyoruz, ancak kiliseye yapılan yardımlar ekonomiye çok büyük katkısı oluyor, o yüzden bu olaya karışmıyoruz" diyorlar ve gazeteciyi durduruyorlar...

Sana yaşamın boyunca beynen tecavüz etmişler, şimdi tecavüze uğradığını, yalancı olduklarını ve bunu kimlerin yaptığını artık öğrendin, halen "ya tecavüz değilse" diye düşünmenin veya "ya dedikleri doğruysa" demenin anlamı var mı?... 

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Clockwar yazdı:

Yani insanları kontrol etmek amaçlı kurulmuş bir oyun gibi geliyor bu dinler

Sen doğruyu görüp anlamışsız zaten dostum :) yani ölünce cehennem'de yanmazsın emin ol, dinler palavra en büyük palavra da arap savaş ve seks üzerine aptallaştırma ve kontrol etme amaclıyan din. Tanrı'ya gelince evren düşünen zihniyeti olan hedefi olan bir şey değil yani tanrı değil tanrı insanların bir ürünüdür gerçekler bambaşkadır ve farklıdır.Dinler korkutuyor ve amaçlarına alet ediyor tüm insanları.Bir tanrıya çok inanmak istiyorsan inan ama bir Ateist gibi düşünmeye başla mantığını kullanıyorsun artık zaten bu çok güzel,ölümden korkmana gerek yok doğduğun gibi ölmek te bu evrenin bir şeyidir parçasıdır ölmemek istiyoruz ama var olup ölmek için varız bu evrende bizler bir hiçiz.Ateistliği herkes kaldıramaz ve anlayamaz bunu da belirteyim ama sorgula araştır etrafındaki olaylara ve dünyadaki olaylara bak ve yorumla mantığına ihanet etme,bir tanrıya inanıcaksan inan ama din palavraları ile uraşma ama iyi bir insan ol

ahlaklı ol akıllı ve mantıklı ol doğaya saygılı ol kadınlara ve canlılara saygılı ol bunları yapmak için dine ihtiyacın yok kurallara ihtiyacın yok tapmana gerek yok tanrıya kendini sevdirmek zorunda da değilsin dediğim gibi biz Ateistlere göre tanrı yok bu evrene tanrı demiyoruz zihniyeti kulağı gözleri ve duyguları yok evrenin sadece olaylar gelişiyor belki ölünce başka evrenlerde doğuyoruz ama cennet veya cehenneme yanmak için gitmediğimiz kesin hiç bir zaman koyun olma her söylenene inanma kendin incele ilk önce.Bir tanrıya inananlar ın nedeni ölüm sorası 

biz Ateistler bunu aşmışız doğuyorsun ölüyorsun hiç oluyorsun bukadar basit.

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, Clockwar yazdı:

Sonrasında Adem ile Havva'dan geldiysek siyahi, beyaz, kıvırcık saç, düz saç, uzun boylu, kısa boylu vs. insanlar nasıl ortaya çıktı? 

Bu kısmen mümkün olsa da geri kalan durumlarda olayı çözmüşsün zaten.

Şüphe içinse bir süre sonra kabulleniyorsun diyelim. Sen mantıklı olmasına rağmen gerçeği kabullenemiyorsun henüz. Geçmişinin etkisi olmalı.

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

"Ya varsa?"

Evet, ya varsa? Bir ateist olarak dindarlara ben de aynısını sorabilirim. Ya bir tanrı varsa ve teistleri cehenneme şutlayıp non-teistleri cennetine alıyorsa?

Hatta böyle bir tanrının semavi dinler tanrısından daha mantıklı olduğunu da tartışabilirim. Bu Pascal kumarı çok bayatladı.

Yani "ya varsa" şüphesine gerek yok, masalların masal olduğunun farkına vardıysan, rahatça yaşayabilirsin.

Sitelerde Paylaş
17 hours ago, Clockwar said:

Fakat bu durumdan emin olamıyorum bir türlü yani sürekli ya varsa öldükten sonra ne olacağım diyorum. Fakat sırf inanmıyorum diye cehenneme de gitmek bana saçma geliyor nedenine gelirsem kimseye zararım yokken inanmıyorum diye cehenneme gidip tecavüzcü sözde müslümanlar sırf inanıyor diye cehenneme gittikten sonra cennete mi gidecek?

Ya varsa veya yoksa?

Varsa ve sen yok olduğunu iddia ediyorsan senin iddianla yok olmaz.

Yoksa ve sen var olduğunu iddia ediyorsan senini iddianla var olmaz.

Dolayısıyla fikrinin bir değeri yok. Ancak sana etkisi ne olacak?

Sadece müslümanların cennete gidip gitmeyeceği üzerinde bir tartışma var. Reformist müslümanlar buna karşı çıkıyor. Diyelim ki iyi bir yaşam sürdün, şerefinle yaşadın, insanların hakkına girmedin ve öldün. Öbür tarafta suale çektiler sen de anlatırsın. Düşündüm, aklıma yatmadı, cahillik etmişim ama şerefimle yaşadım, itidali gözettim. Ne Tanrıya ne de peygamberlerine hakaret ettim, ne inananlara küfür ettim... En azından harika bir savunman olur.

Bana peygamberler özellikle saçma geliyor yani neymiş 1 kişi uğruna evren yaratılmış

Bu Kur'anda geçmez, hadistir. Bu hadis kur'anla çelişir. Kur'anda peygamberlerin Allah'ın kulu olduğu açıkça belirtilir. Peygamberler de normal insanlar gibi bağışlanmak için dua etmiştir. Hiçbir kerametleri yoktur, yaşanan mucizler Allah'ın işidir ve o mucizelere peygamber de diğer insanlarla birlikte tanık olurlar.

Bildiğiniz üzere hikaye Adem ile Havva yaratılıyor şeytan tapmam diyor ve cennetten kovuluyor sonra Adem ile Havva'ya cennette vesvese verip yasaklı elmayı yedirtip cennetten kovdurtuyor ve ilk insanlar dünyaya geliyor

Eski islam alimleri arasında insanın adem olmazdan evvel evrim sürecine benzer süreçlerden geçtiği fikri de vardı ve yaygındı denebilir. Hatta İbni Haldun insanın maymundan geldiğini bile söylemiştir. Evvela mineral sonra nebat sonra hayvan ardından insan olduğunu söyleyenler de olmuştur. Yani insanın dünyaya ilk gelişinin cennetten kovulma süreci ile gerçekleştiği mâlum değil. Bu konudaki ayetlerin ucu açık olduğu için böyle yorumlar da yapılabiliyor. Bugün de biliyorsundur evrimci ve müslüman düşünürler var.

Ve neden Araplara gönderilmiş peygamber? Ve araplara gönderildiği halde neden en kötü toplum şuan Araplar?

Kur'ana göre peygamberler sadece Araplara değil toplumlara gönderilmiştir. Sadece peygamberler de değil, elçiler de gönderilmiştir. Yani kitap getiren(peygamber) ve getirmeyenler olarak elçiler toplumlara gönderilmiştir. Arapların şu anki vaziyeti, İngilizlerin vaziyeti ile İslamın ve Hristiyanlığın değerlendirilmesi çok yanlış olur.

Artık iyice dinden soğudum saçma geliyor her şeyi. Fakat içimdeki ya varsa şüphesini üstümden atamıyorum. Bilimsel makaleleri okudukça aslında dinin ne kadar saçma olduğunu da görebiliyorum fakat ona rağmen atamadım bir türlü. Siz nasıl attınız peki üstünüzden bu şüpheyi bana da yardımcı olabilir misiniz?

Bu senin tercihin olacak. Tercihin hangi taraftan kullanırsan kullan, konu hakkındaki malumatın geniş olsun. Aklına takılan şeyleri sadece iki açıdan sorgulama. Yani sünni bir islam anlayışından geliyorsan diğer fikirleri de değerlendir. O fikirlerin anti fikirlerini de değerlendir. Tüm bu süreç sonunda daha çok bilgi sahibi olursun, sana bir zararı olmaz.

Seninle aynı süreçlerden geçtiğimde bol bol okuyordum. İlk başta senin gibi okuduğum şeylerden yana taraf tutma refleksi gösteriyordum. Yıllar sonra taraf tutmak yerine objektif olup izlemeyi ve izledikçe öğrenmeyi seçtim. Şimdi fikrimi sorarsan; başta dediğim gibi varsa yok edemem yoksa var edemem. Şahsen buradaki ateistlerin de çok büyük bir bölümünün isteyeceği gibi bir Tanrının olmasını ve öldükten sonra kötü insanların cezalandırılmasını isterim. Umarım öyledir. Ha peki öyle mi? Bilmiyorum. İlgilenmiyorum da pek fazla. Varsa da yoksa da saf mantıkla ölçülür bir birim olmadığı için bir sonuca ulaşmak insanlık tarihi için imkansız. Ancak iyi bir insan olarak, itidali gözeterek yaşmaya gayret ediyorum. Bütün evreni yaratan her şeyden münezzeh bir tanrının ömrü boyunca kimsenin tavuğuna kış dememiş masum bir insanı fikir suçundan sonsuz cehenneme hapsedecek olması fikrini de abes buluyorum. Dinlerin tarif ettiği gibi ya da değil, bir Tanrı varsa böyle kaprisli olamaz kanaatindeyim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...