Jump to content

Celal Şengör: İdeal yönetim monarşidir, demokrasiye sempatim yok

Recommended Posts

• İleti 59
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Platon'un söylediği şekli ile, bilgeler yönetimini destekliyorum. Bilge insanlar zaten halk için en doğru olanı bilirler. Devlet yönetmek teknik bir konudur. Cahil kitlelerin ilkel içgüdüleri ve gündelik hevesleri doğrultusunda tavizler verilirse sonuçta herkes kaybeder.

Monarşi, hanedan yönetimidir. Hanedan yönetimi, çoğunlukla yetersiz kişilerin güç sahibi olmasına yol açar. Yanlıştır.

Sitelerde Paylaş
38 dakika önce, Radikal Kemalist yazdı:

Raporlandı demişsin benimki mi o?

Ben diktatör kelimesini olumlu manada kullanırım. Zaten kötü bir şey de değil. Biz yanlış anlamda kullanıyoruz.

Yok be,  boşa düştüğü için kendi iletimi raporladım. Ama ben daha editlemeden sen alıntı yapmışsın maşallah, hızına da şaştım. :) 

Sitelerde Paylaş
40 dakika önce, Minik Kuş yazdı:

Platon'un söylediği şekli ile, bilgeler yönetimini destekliyorum. Bilge insanlar zaten halk için en doğru olanı bilirler. Devlet yönetmek teknik bir konudur. Cahil kitlelerin ilkel içgüdüleri ve gündelik hevesleri doğrultusunda tavizler verilirse sonuçta herkes kaybeder.

Monarşi, hanedan yönetimidir. Hanedan yönetimi, çoğunlukla yetersiz kişilerin güç sahibi olmasına yol açar. Yanlıştır.

Hanedan üyeleri en iyi imkanlara sahip, iyi yetişmiş ve tahsil görmüş kişiler. Elbette ki onların yönetmesi ıstırırım Recep Tayyip Erdoğan'ı yalarım bi de diyen dayıların yönetmesinden çok daha iyidir.

Sitelerde Paylaş

Ayağa dikilip kıllarımızı döktük, kuyruğumuzdan kurtulduk ama olmuyor işte başaramadık. 

Bence özümüze dönmeliyiz. 

Babayiğit bir Kral bulup hepimiz onun egemenliği altında yeniden ormanlara dönmeliyiz.

Zamanla döktüğümüz kıllarımıza yeniden kavuşmayı, kuyruğumuzun çıkmasını umutla beklemeliyiz.

Görecksiniz böyle çok daha mutlu olacağız. 

Ama o Kral ben olmalıyım.

Haydi kullarım gelin ormanlara dönelim. Kaldığımız yerden o mutlu, görkemli günlerimize yelken açalım.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, haci yazdı:

Atatürk'ün yeterince evrim bilgisi olduğunu sanmıyorum. Ama bu bir kusur değil. Onun zamanında evrim iyi bilinmiyordu..

Atatürk bir monarkdı zaten. Kaldı ki insan denen maymun hakkında yazdıklarımın kabul edilmesi kolay değil...İnsan onur ve gururuna ağır bir darbe..

Valla bence evrimi de gayet iyi biliyordu. Adam acayip doğal. Ve tabii monark falan değil. Saltanatı kaldırırken hilafet de kalksın mı diye tartışılıyor, Refet Bele ve Rauf Orbay gibi silah arkadaşları ikisi de kaldırılmasın diyor falan. 

Atatürk'ün gösterdiği şu irade inanılmaz etkileyici ve ders vericidir:

"Efendim, hâkimiyet ve saltanat hiç kimse tarafından hiç kimseye, ilim icabıdır diye, müzakere ile, münakaşa ile verilmez. Hâkimiyet, saltanat kuvvetle, kudretle ve zorla alınır. Osmanoğulları, zorla Türk milletinin hâkimiyet ve saltanatına, vazıulyed olmuşlardı; bu tasallûtlarını altı asırdan beri idâme eylemişlerdi. Şimdi de Türk milleti bu mütecavizlerin hadlerini ihtar ederek, hâkimiyet ve saltanatını, isyan ederek kendi eline bilfiil almış bulunuyor. Bu bir emivakidir. Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız meselesi değildir. Mesele, zaten emrivakî olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehal, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi taktirde, yine hakikat usulü dairesinde ifade olunacaktır. Fakat ihtimal bazı kafalar kesilecektir"

Sitelerde Paylaş

Onun bunun suyuna gideceksek, ișimiz iș.

Her önüne gelen, her konuda uzman, mühendis kesiliyor. Yanlıș. 

Demokratik düzen, ülkemizde her ne kadar kör topal ișliyorsa da, ülkemizin yegane tek kurtulușudur.

Öyle yada böyle bu sistemi öğreneceğiz, berecemezsek, güneydeki komșularımızın akibeti bizi bekliyor.

Sitelerde Paylaş

Celal Şengör bu lafları ettiyse Tayyipçi olmuş, artık Tayyipçi olmanın kaymağını yemek istiyor demektir. O halde Celal Şengör'ü erkek eşşek kovalasın... Kovalayan eşşek şahsiyetsiz döneği yakalarsa, yakaladığı yerde sağlam bir şekilde düdüklesin...

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Minik Kuş yazdı:

Vatan partisinin başkanının sözünden çıkmamak, o pisliğin her dediğini yapmak da monarşik bir yapıdır. Bir öküzü lider sayıp sorgulamadan peşinden giden de öküz kere öküzdür. İnsan beyinsiz olunca monarşik yapı alelacele kurulur. Şimdi aynısını Perinçek ve Bahçeli'nin desteği ile Tayyip kuruyor... Ama neyse ki bu memleketin aklı başında insanları da mevcut...    

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Valla bence evrimi de gayet iyi biliyordu. Adam acayip doğal. Ve tabii monark falan değil. Saltanatı kaldırırken hilafet de kalksın mı diye tartışılıyor, Refet Bele ve Rauf Orbay gibi silah arkadaşları ikisi de kaldırılmasın diyor falan. 

Atatürk'ün gösterdiği şu irade inanılmaz etkileyici ve ders vericidir:

"Efendim, hâkimiyet ve saltanat hiç kimse tarafından hiç kimseye, ilim icabıdır diye, müzakere ile, münakaşa ile verilmez. Hâkimiyet, saltanat kuvvetle, kudretle ve zorla alınır. Osmanoğulları, zorla Türk milletinin hâkimiyet ve saltanatına, vazıulyed olmuşlardı; bu tasallûtlarını altı asırdan beri idâme eylemişlerdi. Şimdi de Türk milleti bu mütecavizlerin hadlerini ihtar ederek, hâkimiyet ve saltanatını, isyan ederek kendi eline bilfiil almış bulunuyor. Bu bir emivakidir. Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız meselesi değildir. Mesele, zaten emrivakî olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehal, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi taktirde, yine hakikat usulü dairesinde ifade olunacaktır. Fakat ihtimal bazı kafalar kesilecektir"

Aatürk evrimi yeterince bilemeyebilir. Zaten yüz sene önce evrimi Darwin'ciler bile tam olarak bilemiyordu. Ama Atatürk'ün evrim'den haberdar olmadığını söylemek tam anlamıyla bir cehalettir. Bunu söyleyen kişi Anıtkabir'daki Atatürk müzesini hayatında görmemiş, adamın neler okuduğundan haberdar olmayan biridir... 

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Phaselis yazdı:

Aatürk evrimi yeterince bilemeyebilir. Zaten yüz sene önce evrimi Darwin'ciler bile tam olarak bilemiyordu. Ama Atatürk'ün evrim'den haberdar olmadığını söylemek tam anlamıyla bir cehalettir. Bunu söyleyen kişi Anıtkabir'daki Atatürk müzesini hayatında görmemiş, adamın neler okuduğundan haberdar olmayan biridir... 

Hacı, Atatürk'ün evrim bilmediğini söylemiyor. Aslında o da tam olarak senin söylediğini söylüyor. Evrimle ilgili bilgi o zaman ne kadarsa, o da o kadarını biliyordur demek istiyor.

Öyle de zaten. Dönem bilgisine ise son derece hakim. O kadar hakim ki, oturup kendisi evrim anlatıyor ve okul kitaplarına yazdırıyor. Hepimizin bildiği şeyleri tekrar etmeyeyim şimdi.

Ama Anıtkabir'deki kütüphanesi gerçekten büyüleyici. Adam tek tek notlar almış, satırların altını çizmiş, kafasında beliren soruları ilgili cümlenin kenarına hemen iliştirivermiş.

Celal Şengör'ün Tayyipçi olduğunu hiç sanmıyorum ama son zamanlarda biraz saçmaladığı kesin. Bu monarşi konusu önemli değil, o öylesini daha iyi buluyordur falan ama Ecevit için söyledikleri gerçekten saçma, rahatsız edici.

Bazen düşünmeden, ilginç bir şeyler iddia edip dikkat çekmekten hoşlanıyor Hoca. İlber Ortay'daki sade bilgelik onda yok. Herkes türlü türlü işte...

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Hacı, Atatürk'ün evrim bilmediğini söylemiyor. Aslında o da tam olarak senin söylediğini söylüyor. Evrimle ilgili bilgi o zaman ne kadarsa, o da o kadarını biliyordur demek istiyor.

Öyle de zaten. Dönem bilgisine ise son derece hakim. O kadar hakim ki, oturup kendisi evrim anlatıyor ve okul kitaplarına yazdırıyor. Hepimizin bildiği şeyleri tekrar etmeyeyim şimdi.

Ama Anıtkabir'deki kütüphanesi gerçekten büyüleyici. Adam tek tek notlar almış, satırların altını çizmiş, kafasında beliren soruları ilgili cümlenin kenarına hemen iliştirivermiş.

Celal Şengör'ün Tayyipçi olduğunu hiç sanmıyorum ama son zamanlarda biraz saçmaladığı kesin. Bu monarşi konusu önemli değil, o öylesini daha iyi buluyordur falan ama Ecevit için söyledikleri gerçekten saçma, rahatsız edici.

Bazen düşünmeden, ilginç bir şeyler iddia edip dikkat çekmekten hoşlanıyor Hoca. İlber Ortay'daki sade bilgelik onda yok. Herkes türlü türlü işte...

Kitaplara bakmamiza izin veriliyor mu? Bu yanlis degil mi? Herkes eline alsa, kitaplar yipranir, zarar gorebilir.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, investor yazdı:

Kitaplara bakmamiza izin veriliyor mu? Bu yanlis degil mi? Herkes eline alsa, kitaplar yipranir, zarar gorebilir.

Hayır, tabii ki dokunamıyoruz. Hepsi camların ardında duruyor, ışıktan bile korunuyor. Özel ışıkla aydınlatılıyor hepsi. Birkaç kitabı da sayfalarını açarak sergilemişler. Aldığı notları okuyabiliyorsun. Bilim, felsefe, tarih, politika, aklına ne gelirse, her alanda ciddi ve çokça okuma yapmış, dev bir kütüphane oluşturmuş. Neredeyse yarısı Fransızca, birkaçı Almanca, sonra bolca Arapça ve Farsça. Türkçeleri saymıyoruz tabii. (Atatürk orta derecede Japonca da biliyormuş ayrıca)

Bir gün mutlaka gidip gör. 

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Phaselis yazdı:

Vatan partisinin başkanının sözünden çıkmamak, o pisliğin her dediğini yapmak da monarşik bir yapıdır. Bir öküzü lider sayıp sorgulamadan peşinden giden de öküz kere öküzdür. İnsan beyinsiz olunca monarşik yapı alelacele kurulur. Şimdi aynısını Perinçek ve Bahçeli'nin desteği ile Tayyip kuruyor... Ama neyse ki bu memleketin aklı başında insanları da mevcut...    

Ne alakası var lan dallama! Sataşma bana!

Aklın fikrin varsa, adam gibi yaz. Memleketin aklı başında insanları varmış. Sen misin o aklı başında insan! Embesil!

Sitelerde Paylaş
31 dakika önce, Rumumba yazdı:

Celal şengör gittikçe saçmalıyor. Bir ara dışkı yedirmek işkence değildir gibi salakça şeyler zırvalamıştı.

Şengör bir acaip adam zaten. Çocukluğunda bir kere olsun top oynamamış, güreş tutmamış, sapanla kuş avlamamış. Dışarı bile çıkmamış adam, evinin bahçesinden dışarı adım atmamış.

Otistiğin teki. Kendisini fazlaca elit hissetmesinin nedeni bu. Bazı yönleri iyi gelişmiş ama birçok açıdan güdük kalmış. Konuşurken aşırı heyecanlanıp spekülasyona kayıyor farkına varmadan. Fazla havaya giriyor, zıvanadan çıkıyor. Özellikle kendi alanı dışındaki iddialarında saçmaladığı şeyler çok. Ayrıca Amerika'da tahsil gördüğü okul da hiç öyle çok elit falan değil; ilk yüzde bile esamesi okunmuyor. Yani fazla abartılıyor.

Yine de korkmadan çıkıp ateist olduğunu söylemesi, evrimi çok sağlam savunması ve daha bir çok gerçeği cesurca dile getirmesi gerçekten de takdire şayandır. 

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Hayır, tabii ki dokunamıyoruz. Hepsi camların ardında duruyor, ışıktan bile korunuyor. Özel ışıkla aydınlatılıyor hepsi. Birkaç kitabı da sayfalarını açarak sergilemişler. Aldığı notları okuyabiliyorsun. Bilim, felsefe, tarih, politika, aklına ne gelirse, her alanda ciddi ve çokça okuma yapmış, dev bir kütüphane oluşturmuş. Neredeyse yarısı Fransızca, birkaçı Almanca, sonra bolca Arapça ve Farsça. Türkçeleri saymıyoruz tabii. (Atatürk orta derecede Japonca da biliyormuş ayrıca)

Bir gün mutlaka gidip gör. 

Atatürk Arapça biliyor muydu ki?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...