Jump to content

Ahlâksız Ateistler

Recommended Posts

Benim verdiğim örnekte böyle bir vurgu da yoktu, sadece israfa ve emeğe yapılan saygısızlığa dikkat çektim. Lütfen yazmadığım şeyleri yazmışım gibi davranarak sadece beni değil, burada senin mantığında olanları da salak yerine koyuyorsun...

Ve sizin evde öğleyin artan ekmek çöpe gidiyorsa, bu da senin hayata ve değere bakışındır. Bunun Tanrı ile hiç alakası yok.

Ben ekmek ile sömürü yapmıyorum, konuyu istediğiniz yerden anlamayın. Ahlak tan bahsediyorum ki ahlak neye göre belirleniyor. Emeğe saygısızlık, israf ahlaksızlık değil mi? Benim vurgulamak istediğim buydu ve görüyorum ki yazımın en sonundaki cümleme kimse bakmamış. Bir bakıverin olur mu? Ve bu tavrınız sırf ben inanıyorum diye.... Önyargılardan kurtulmak ne kadar zor olsa gerek....

Andromeda burda en sevdiklerimden biri olmakla beraber beni en anlamamakta ısrar edenlerin en başında gidiyorsun. Bunlar bizim için nimettir, evet. Ancak biz bunları istediğimiz gibi tasarruf edemeyiz. Yani kafamıza göre takılamayız. Benim eğer senin dediğin gibi bencilce bir yaklaşımım olsa idi, ölünce Allaha ilk soracağım soru şu olurdu. Ey bana rızık veren Rabbim, hadi ben sana inandım, itaat ettim, peki ya Andromedaya niye verdin? Böyle bir şey olabilir mi? Lütfen....

Ateistlerin ekmegi cope attiklarindan bahsettin mi etmedin mi? Verdigin mesaj gayet acikti. Zorlasan en fazla iki anlam cikarabilirsin:

1. Ateistler ekmegi israf etmekten cekinmezler

2. Ateistler Allah'in verdigi nimete saygi gostermezler

Cevaplar:

1. Yalan.

2. Dogru. Siz ekmegi yere dusurdugunuzde de uc defa opup basiniza koyuyorsunuzdur herhalde.

Herhangi bir yiyecegin neden israf edilmemesi gerektigini anlattim. Son derece rasyonal nedenler varken, israfi, "nimet" , "allah" filan gibi cumlelerle yermeye calismak abesle istigaldir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 69
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ateistlerin ekmegi cope attiklarindan bahsettin mi etmedin mi? Verdigin mesaj gayet acikti. Zorlasan en fazla iki anlam cikarabilirsin:

1. Ateistler ekmegi israf etmekten cekinmezler

2. Ateistler Allah'in verdigi nimete saygi gostermezler

Cevaplar:

1. Yalan.

2. Dogru. Siz ekmegi yere dusurdugunuzde de uc defa opup basiniza koyuyorsunuzdur herhalde.

Herhangi bir yiyecegin neden israf edilmemesi gerektigini anlattim. Son derece rasyonal nedenler varken, israfi, "nimet" , "allah" filan gibi cumlelerle yermeye calismak abesle istigaldir.

Sevgili redfinity

Burada göremediğin ya da görmek istemediğin ne biliyormusun? Baştan beri okursan nasıl ateistlerin bazıları inananları ahlaksız olarak değerlendiriyorsa, bunun karşısı da varı göstermek içindi benim örneğim ve sen benim söylediğim ve gördüğüm bir olayı yalan diye değerlendirirsen bu işe nokta koyarsın, çünkü o zaman karşıt görüşte olan herkes birbirini yalancılıkla suçlar, düzeyli ve olması gereken bir tartışma platformu olmaz, o zaman bu forumun işi ne sorusu gündeme gelir. Herhangi bir yiyeceğin israf edilip edilmemesi din ile ilişkili de değildir, çünkü emek kazanılan birşeydir ve herkes sorumludur. Hala kafandaki şablona beni oturtmaya çalışıyorsun ve bana haksızlık ediyorsun. Ben onlar benim arkadaşım dedim, sizler de benim arkadaşımsınız, hiçbirinizi burda ahlaksızsınız vs diye suçlamam, hakkım yoktur, haddim de yoktur, ancak toplam değerler ve üzerinden bir çıkarımımız olur birbirimizden. Sen bizim son derece rasyonel nedenleri dine bağladığımızı düşünerek cahil sınıfına dahil etmek istersen, ben ve benim gibi düşünenler buna da şiddetle karşı çıkarız. Ama şunu iyi anla, karşı çıktığımız sen değil, senin düşüncendir.

Biri yazmıştı ama hatırlamıyorum, dünyada bu kadar sefalet içinde yaşayan varken, her sene sözde Allahın rızasını kazanmak için elin arabına para akıtan hacı da o ekmekle masa silenden farksızdır benim nazarımda.

Sitelerde Paylaş

ya arkadaslar kım demıs yedıgımız yıyeceklerın tanrı tarafından verıldıgıne ben bugune kadar tanrının bana elma uzattıgı gormedım

doga bıze verırı yıyeceklerı

artı ekmegı cope atan arkadasları savunmakta yanlıs dunya aclıktan kavrulurken tanrı cennette uyuyorken bızım boyle davranıslarda bulunmamız o aclık ceken nıce mahsun ınsanı dusunmememız hıc yakısı kalmıyor

yanı ben acı ceken ınsanları dusunup dını ınancım zayıfladı ve koptu ıyıkıde koptu

Sitelerde Paylaş
  • 9 months later...

ahlak insanın vicdani sorumlulugudur vicdanını kaybetmiş insan ahlaksız olur ne dindarlıkla ne dinsizlikle ilgisi yoktur.. görevinde başarısız oldugu icin intihar edecek kadar dürüst japonlar cok mu dindar insanlar , yada cocuga tecavüz eden dindarlar ?

Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...

Sevgili Trajito,

herşeyden önce rayting yapmasını bilen bir insansın. Şaka bir yana, Forum yazılarına bakarken ''Ahlaksız ateistler'' başlığını görünce aklıma ''müslo'lar saldırmaya başlamış.'' düşüncesi geldi. Güzel yazını okumasaydım bu fikrimi değiştiremezdim. İyi taktik,tebrik ederim.

Dostum, eğer zihnimizde olan herşeyin bir temeli var ise ve bu temel doğanın bir parçası ise iyilik ve kötülüğün de temelinin aynı olması beklenir. Zihnimizde bulunan kavramların doğaüstü olduğu kabulü ,bilinemezliği de teizmi de doğuran sınanabilirlikten uzak fikirleri beraberinde getiriyor. Buradan hareketle, iyilik ve kötülük kavramını,aynı şekilde ahlak kavramını da doğa'dan ayrı bir zihinsel çıkarım olduğunu ifade edemeyiz. İfade ettiğimiz an gerçeklerden uzak şizofrenik bir tutum sergilemeye başlarız.

Peki en temel ahlak kuralı ne olmalı? ''Kendine yapılmasını istemediğini başkasına yapma.''

Bu ahlak kuralını kim uygularsa ahlaklıdır. Fikirlerinin herhangi bir doğaüstü kaynaklı olduğunu düşünmesine gerek bırakmayan,doğal bir bakış açısı bunu destekler.

Sevgilerimle...

+ 1 dragon :)

Sitelerde Paylaş

ahlakta en az dini inanç kadar saçma bir inanç türüdür,

ben ensestin yasaklanmasi ve diğer cinsel suçlar dişinda (sübyancilik, tecavüz vs.) her türlü ahlak anlayişinin düşmanidirim.

ahlak ne imiş yahu, birakin bu işleri, özgür yaşayin..

kafanizdan tüm dinsel ve ahlaki önyargilari silin, sevgilinizle istediğiniz kadar istediğiniz şekilde sevişin, namus, hymen (kızlık zari), edep, terbiye ve ar (utanma obsesyonu) gibi saplantilardan kurtarin kendinizi.

utangaçlik (özellikle karşi cinsten) ve çekingenlik , pisiriklik gibi sosyal fobik şeylerin altinda daima küçüklükte çocuğa zorla benimsetilen ahlaki önyargilarin ve ahlaki sopanin, bünyede yarattiği ezilmelerin sonradan (erişkinlikte) dişavurumu olarak görürüm.

ahlak denilen şey ilkelliktir, cinsel ahlak tecavüz, ensest ve sübyancilik (çocuklara ilgi) dişinda tamamen reddedilmeli, bu 3 unsura başvuranlarda "hasta" olarak görülüp tedavi edilmelidir.

ahlak özgürleşmeye çalişan insan zihnine vurulan bir kettir, önyargilari ile bastirildikça yaşam ve tabiat insana zindan gibi gelir.

tarihinde gavur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ahlakta en az dini inanç kadar saçma bir inanç türüdür,

ben ensestin yasaklanmasi ve diğer cinsel suçlar dişinda (sübyancilik, tecavüz vs.) her türlü ahlak anlayişinin düşmanidirim.

Ahlakta en az dini inanç kadar saçma ise, diğer sana ahlaksızlık gibi gelenler (ensest, tecavüz ve sübyancılık) niye ahlaksızlık gibi geliyor o zaman?

Bu çelişki değil mi?

Baştan diyorsun ahlak saçma, sonra kendi kafana göre ahlaki değerler benimsiyorsun :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...