Jump to content

Sicim Kuramı Her Şeyi Açıklayan Kuram Olabilir mi?

Recommended Posts

19 dakika önce, oksuz_ yazdı:

Atom alti parcaciktan ne anladiginizi cok merak ediyorum :)  Atom alti parcacik tek bir parcacik degildir. Genel bir isimdir ve atomdan daha kucuk olan parcaciklar icin kullanilir. Deneye gelince, bahsedilen parcacik gibi onlarca parcacik uretilmistir bu gune kadar CERN de. Tabi bunlardan en onemlisi 2012 yilinda gozlemlenen Higgs bozonudur. 

Bakin burada uretilen parcacigin onun bozunma urunlerinden tespit edilginden de bahsedilmis.

https://home.cern/about/updates/2017/07/lhcb-announces-charming-new-particle  

Λc+  baryonuna ve daha hafif K-, π+ and π+ mezonlara. Bu bozunma urunleride atom alti parcaciktir.  

Bakin burada bahsedilen parcacik bu sene kesfedilmis. 

https://home.cern/about/updates/2018/04/humpty-dumpty-particle-discovered  

Daha once de soyledigim gibi scimleri gozlemlemek LHC ile imkansiz. Bununla scim kuram matematigi her ne kadar zor olsada kuram uzerine calismalar devam etmektedir. 

Saygilar...

demekkı atom altı parcacıklarıda farklı görselerde olabilir. bir deneyde atom altı parcacıklarını görürsün 1 yı lsonrak ıdeneyde ise daha detaylı biçimde daha farklı bir atom altı parcacıgı görürsün. ama sonuçta atom altı parcacıgı dedıgımız kavramda kuarkların oluşturdugu parcacıkların takmamıdır. 

demekkı atom altı parcacıklarının bir sonu yok sonsuz kere sonsuz boyutta iç içe geçmış bir görsellıktır. atom altı parcagının adını koyamadınızmı? yoksa :D 

atom altı parcacıgı işte basit bir konu  :D nedir? bakalım 

Atomdan küçük, atomu da oluşturan maddeler. En çok bilinenleri, alt parçacıklardan oluşan proton, elektron, nötrondur. Yapısı tamamen keşfedilmemiş olanlara örnek foton, bozon, mezon, fermiyon, baryon, graviton

proton  ve notronda atom altı parcacıgıdır ne ? anladıgınıza baglıdır.  aynı şeyleri söylüyoruz . ama siz yanlış anlıyorsunuz .. 

kuarklarda atom altı parcacıgıdır. 

ve  kuarkların içindede aton altı parcacıkları  var henuz kesfedilmeyen sonsuz kere sonsuz parcacık var. ne? anladıgınza baglı ..   :D 

aton altı parcacıgı demek zorundalar çünkü sonu belli  değil.  bir sonrakı gözlemlerde daha küçükleride gözlemlenicektır. 

aton altı parcacıklarının iplıksi ve beyaz olduklarını iddia eden ben degilim albert eıstenındır  

bakınız 

Sicim kuramı, parçacık fiziğinde, kuantum mekaniği ile Einstein'in genel görelilik kuramını birleştiren bir teori. "Sicim" adı, klasik yaklaşımda "sıfır boyutlu noktalar" şeklinde tarif edilen atomaltı parçacıkların, aslında "bir boyutlu ve ipliksi varlıklar" olabileceği varsayımına dayanır.

iplıksı varlıklar bakınız bu görseldekı herşey atom altı parcacıgıdır sanırım bu konuda hemfikiriz. 

yok eger ben yanlış biliyorsam bilm adamlarının yalancısıyım. çünkü bende onlardan ders aldım zamanında. 

Ä°lgili resim

atom altı parcacıgı görüntüleri ile ilgili görsel sonucu

tarihinde godofwar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 44
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

37 dakika önce, godofwar yazdı:

demekkı atom altı parcacıklarıda farklı görselerde olabilir. bir deneyde atom altı parcacıklarını görürsün 1 yı lsonrak ıdeneyde ise daha detaylı biçimde daha farklı bir atom altı parcacıgı görürsün. ama sonuçta atom altı parcacıgı dedıgımız kavramda kuarkların oluşturdugu parcacıkların takmamıdır. 

En azindan atom alti parcacigin tek bir parcacik oldugunu ima etmiyorsunuz artik.

37 dakika önce, godofwar yazdı:

aton altı parcacıgı demek zorundalar çünkü sonu belli  değil.  bir sonrakı gözlemlerde daha küçükleride gözlemlenicektır. 

aton altı parcacıklarının iplıksi ve beyaz olduklarını iddia eden ben degilim albert eıstenındır  

bakınız 

Sicim kuramı, parçacık fiziğinde, kuantum mekaniği ile Einstein'in genel görelilik kuramını birleştiren bir teori. "Sicim" adı, klasik yaklaşımda "sıfır boyutlu noktalar" şeklinde tarif edilen atomaltı parçacıkların, aslında "bir boyutlu ve ipliksi varlıklar" olabileceği varsayımına dayanır.

Ilk olarak "beyaz" derken neyi kastediyorsunuz. Ikinci olarak einstein boyle bir sey soylesmis ise kaynak gosterebilirmisiniz?

44 dakika önce, godofwar yazdı:

iplıksı varlıklar bakınız bu görseldekı herşey atom altı parcacıgıdır sanırım bu konuda hemfikiriz. 

yok eger ben yanlış biliyorsam bilm adamlarının yalancısıyım. çünkü bende onlardan ders aldım zamanında. 

Ä°lgili resim

Evet, bu gorseldeki parcaciklar atom alti parcacigidir. Elekton, pozitron, notrino ve bunlarin karsit parcaciklari noktasal parcaciklardir. Fakat String teori bunlarinda bir ic yapilarinin oldugunu ongorur. Bende ders aldim ama soylediklerinizi anlamakta gucluk cekmiyor degilim.  

Okumadiysaniz, Brain Greene'in, evrenin zerafeti, evrenin dokusu ve sakli gerceklik kitaplarini tavsiye ederim. 

Saygilar..

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, oksuz_ yazdı:

En azindan atom alti parcacigin tek bir parcacik oldugunu ima etmiyorsunuz artik.

Ilk olarak "beyaz" derken neyi kastediyorsunuz. Ikinci olarak einstein boyle bir sey soylesmis ise kaynak gosterebilirmisiniz?

Evet, bu gorseldeki parcaciklar atom alti parcacigidir. Elekton, pozitron, notrino ve bunlarin karsit parcaciklari noktasal parcaciklardir. Fakat String teori bunlarinda bir ic yapilarinin oldugunu ongorur. Bende ders aldim ama soylediklerinizi anlamakta gucluk cekmiyor degilim.  

Okumadiysaniz, Brain Greene'in, evrenin zerafeti, evrenin dokusu ve sakli gerceklik kitaplarini tavsiye ederim. 

Saygilar..

sicim kuramına göre iplıksı varlıklar yanı atom altı parcacıklarının  görsellıgı beyaz iplıksı şeklınde gösteriliyor. bu benım değil. bilmcilerin  önermesıdır. 

bana sorarsanız bu iplıksı varlıkların renk tahmını sadece bir teoridir. bu kurama göre atomun en kucuk parcaları gizl ibir boyutlar teorısını açıklıyor olabilir.yanı çok boyutl uevren teorısını isaptlıyabılr denılıyor. bakınız dostum. küre seklınde ve lastık seklınde ikide n fazla boyut . işte bu boyutlar. paralel evren teorısını ispatlıyor olabilr. 

uyarı!!! sicim buyüklüğü grafigi haraketlı avatardır. psıkolojınızı etkıleyebilir. hatta hipnoz yapabilr..  2-3 sanıyeden fazla odaklanarak bakmayıınz. 

yas7.jpgyas8.jpg

sicim kuramı ile ilgili görsel sonucusicim kuramı ile ilgili görsel sonucuİlgili resim

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, godofwar yazdı:

sicim kuramına göre iplıksı varlıklar yanı atom altı parcacıklarının  görsellıgı beyaz iplıksı şeklınde gösteriliyor. bu benım değil. bilmcilerin  önermesıdır. 

bana sorarsanız bu iplıksı varlıkların renk tahmını sadece bir teoridir. bu kurama göre atomun en kucuk parcaları gizl ibir boyutlar teorısını açıklıyor olabilir.yanı çok boyutl uevren teorısını isaptlıyabılr denılıyor. bakınız dostum. küre seklınde ve lastık seklınde ikide n fazla boyut . işte bu boyutlar. paralel evren teorısını ispatlıyor olabilr. 

"peki? bunu  ipliksi varlıklar gözlemlenmişmi? yani göreceli olarak ispatlanmışmı? ben  ona bakarım. eğer gözlem dışı ise sadece ucuz birer teori olarak tarihteki yerini alıcaktır. "  

Ya ben yanlis anliyorum yada siz kendinizle celisiyorsunuz. Neyse. 

Bana atom alti parcaciklari "beyaz" ipliksiler oldugunu soyleyen bilimcilerin kim oldugunu soyleyebilirmisiniz?

ustteki konusmayi bir dinleyin. Ozellikle 9. ve 10. dakikalar arasini. 

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, oksuz_ yazdı:

"peki? bunu  ipliksi varlıklar gözlemlenmişmi? yani göreceli olarak ispatlanmışmı? ben  ona bakarım. eğer gözlem dışı ise sadece ucuz birer teori olarak tarihteki yerini alıcaktır. "  

Ya ben yanlis anliyorum yada siz kendinizle celisiyorsunuz. Neyse. 

Bana atom alti parcaciklari "beyaz" ipliksiler oldugunu soyleyen bilimcilerin kim oldugunu soyleyebilirmisiniz?

ustteki konusmayi bir dinleyin. Ozellikle 9. ve 10. dakikalar arasini. 

isaptlamadan önce istersen çay yada kahvede yapin tost falanda istermisin? dostum. :D  bu görselleri ben cizmedim. siz ateistlerin aklı tersmi? çalışıyor. yoksa benmi? çok zekiyim. bunu siz düşünün benim düşünmek gibi ciddi sorunlarım yok .dostum. saygılarımla. alelluyaa... arivedercı  .. estalos sentez paradros.. amenosss ..sana yazdıgım herşey. bilimcilerin kurdukları tezlerdir. bu tezleri ben yazmadım... alovvvvv ses  eko varmı? eko...  gelıyormu???

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, godofwar yazdı:

isaptlamadan önce istersen çay yada kahvede yapin tost falanda istermisin? dostum. :D  bu görselleri ben cizmedim. siz ateistlerin aklı tersmi? çalışıyor. yoksa benmi? çok zekiyim. bunu siz düşünün benim düşünmek gibi ciddi sorunlarım yok .dostum. saygılarımla. alelluyaa... arivedercı  .. estalos sentez paradros.. amenosss ..sana yazdıgım herşey. bilimcilerin kurdukları tezlerdir. bu tezleri ben yazmadım... alovvvvv ses  eko varmı? eko...  gelıyormu???

Birincisi benim ateist oldugum kanisina nereden vardiniz. Ikincisi, o kadar zekisiniz ki benim sordugum sorulara cevap vermek yerine alakasiz seyler soylediginizin farkinda bile degilsiniz. Ucuncusu, soylediginiz seylerin ne anlama geldigini bilmiyorsaniz, yapistirdiginiz resimlerin hic bir anlami yoktur. Son olarak, uslubunuz konuya ne kadar ciddi yaklastiginizi gosteriyor. 

Sitelerde Paylaş
28 dakika önce, oksuz_ yazdı:

Birincisi benim ateist oldugum kanisina nereden vardiniz. Ikincisi, o kadar zekisiniz ki benim sordugum sorulara cevap vermek yerine alakasiz seyler soylediginizin farkinda bile degilsiniz. Ucuncusu, soylediginiz seylerin ne anlama geldigini bilmiyorsaniz, yapistirdiginiz resimlerin hic bir anlami yoktur. Son olarak, uslubunuz konuya ne kadar ciddi yaklastiginizi gosteriyor. 

sürekli bir şeyi göster süreklı bir şeyleri ispatladiyen birine şimdiye kadar verdıgım en mantıklı cevabı verdım.dostum bunda alınıcak birşey yok. billmci oldugunu iddia eden 

birinin süreklı birşeyleri merak etmesı gözümden kaçmadı.  :D  o kıt bilginle daha ögrenmen  gereken çok şey var. ban süreklı link vericegıne o linkleri okuyup 

anlasaydın. ne? demek istedıgımı daha iyi anlardınya. neyse? zaman kaybısın. iyi calışmalar. 

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, godofwar yazdı:

sürekli bir şeyi göster süreklı bir şeyleri ispatladiyen birine şimdiye kadar verdıgım en mantıklı cevabı verdım.dostum bunda alınıcak birşey yok. billmci oldugunu iddia eden 

birinin süreklı birşeyleri merak etmesı gözümden kaçmadı.  :D  o kıt bilginle daha ögrenmen  gereken çok şey var. ban süreklı link vericegıne o linkleri okuyup 

anlasaydın. ne? demek istedıgımı daha iyi anlardınya. neyse? zaman kaybısın. iyi calışmalar. 

:) 

sizede hayatta bol sanslar. Cok ihtiyaciniz olacak cunku. 

Sitelerde Paylaş

Sicim Teorisi de "Her Şeyin Teorisi" olamadığına göre istenen noktaya gelinmemiş demektir. İstenen noktaya, yani Her Şeyin Teorisine gelmek için kuramlar geliştirmeye ihtiyacımız var. Sicim Teorisi de bu ihtiyaçla geliştirildi. Ama yeterli gelmediğine göre daha geliştirilmesi gerekiyor.  

Acaba kuantumda ötesine geçemeyeceğimiz bir sınıra gelecek miyiz... Sanırsam öyle olacak. 

Sitelerde Paylaş

Heisenberg Belirsizlik İlkesi

Kuantum fiziğindeki bazı şeyler gerçekten bilinemez durumdadır. Örneğin bir elektronun aynı anda nerede olduğunu ve nereye gittiğini asla bilemezsiniz. Bunu anlayabilmenin bir yolu, gözlemci etkisini işin içine katmaktan geçer; ölçümün yapım şeklinin sonucu değiştirebilmesi olayı. Örneğin elektronun nerede olduğunu anlamak için, onu bir şey kullanarak tespit etmek zorundasınız (örneğin bir ışık fotonu) fakat bu ölçüm ne kadar nazik olsa da, elektronu orijinal yerinden saptırır. Elektron size nerede olduğunu söyler, fakat nereye gittiğini unutur. Fakat belirsizlik ilkesi, tek başına gözlemci etkisinden daha da derine inmektedir. Doğada, doğuştan gelen bir belirsizlik vardır. Elektronun nerede olduğu konusunda emin olamamak, yaptığımız gözlemin bir hatası değildir. Bunun nedeni, elektronun belirli bir konumu olmamasıdır. Elektron bir nokta parçacık değildir, fakat elektronluğun lekesi uzayda dağılır.

çok basit şunu anlatıyor. elektron bir noktadır diyor. tıpkı atom altı parcacıgı gibi düşünun  fakat 5 milyon yıl sonra atom altı parcacıklarının oluşturdugu lekeler beyz iplıksı görunumlu olabilirler. demek istiyor. ama bu iplıksı görseller atom altı parcacıgının lekelerıdır diyor. 

biz 1o dakıka önce bir deney yaptık ve atom altı parcacıgını gözlemledık. fakat. gözlemledıgımız bu beyz iplıksı görseller milyonlarca yıl öncekı 

izlerdir demek istiyor. kafanız karışmasın. 

Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...
On 21.06.2018 at 20:07, godofwar said:

Kuantum fiziğindeki bazı şeyler gerçekten bilinemez durumdadır. Örneğin bir elektronun aynı anda nerede olduğunu ve nereye gittiğini asla bilemezsiniz. Bunu anlayabilmenin bir yolu, gözlemci etkisini işin içine katmaktan geçer; ölçümün yapım şeklinin sonucu değiştirebilmesi olayı. Örneğin elektronun nerede olduğunu anlamak için, onu bir şey kullanarak tespit etmek zorundasınız (örneğin bir ışık fotonu) fakat bu ölçüm ne kadar nazik olsa da, elektronu orijinal yerinden saptırır. Elektron size nerede olduğunu söyler, fakat nereye gittiğini unutur. Fakat belirsizlik ilkesi, tek başına gözlemci etkisinden daha da derine inmektedir. Doğada, doğuştan gelen bir belirsizlik vardır. Elektronun nerede olduğu konusunda emin olamamak, yaptığımız gözlemin bir hatası değildir. Bunun nedeni, elektronun belirli bir konumu olmamasıdır. Elektron bir nokta parçacık değildir, fakat elektronluğun lekesi uzayda dağılır.

çok basit şunu anlatıyor. elektron bir noktadır diyor. tıpkı atom altı parcacıgı gibi düşünun  fakat 5 milyon yıl sonra atom altı parcacıklarının oluşturdugu lekeler beyz iplıksı görunumlu olabilirler. demek istiyor. ama bu iplıksı görseller atom altı parcacıgının lekelerıdır diyor. 

biz 1o dakıka önce bir deney yaptık ve atom altı parcacıgını gözlemledık. fakat. gözlemledıgımız bu beyz iplıksı görseller milyonlarca yıl öncekı 

yani atomaltı dünyada milyonlarca yıl bizim için birkaç saniye midir?

Sitelerde Paylaş
  • 11 months later...
On 06.09.2020 at 05:27, Expecto yazdı:

Ben mi yanlış hatırlıyorum bilmiyorum ama sanki Michio Kaku 10 yıla sicimlerle ilgili bulguları gözleyebileceğimizi söylüyordu. Eğer sicim doğruysa yaklaşık 10 üzeri 500 evren mi olmuş olacak?

Sicim kuramı evreni bize açıklayamayacak kadar uydurma bir teoridir.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, haci yazdı:

Sicim kuramı evreni bize açıklayamayacak kadar uydurma bir teoridir.

Haci çok iyi bir tıp doktoru olduğuna eminim. Ama belkide fizikte her şeyin teorisine en azından en yakın aday olan bu kurama bu sözleri sarf etmek fazla iddialıca değil mi? Sonuçta fizikçi değilsin. 

tarihinde Expecto tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
38 dakika önce, Expecto yazdı:

Haci çok iyi bir tıp doktoru olduğuna eminim. Ama belkide fizikte her şeyin teorisine en azından en yakın aday olan bu kurama bu sözleri sarf etmek fazla iddialıca değil mi? Sonuçta fizikçi değilsin. 

Çok boyutlar çok saçma. Bir saçmalığı tanımak için onun uzmanı olmana gerek yok.

Sitelerde Paylaş
On 06.09.2020 at 05:27, Expecto yazdı:

Ben mi yanlış hatırlıyorum bilmiyorum ama sanki Michio Kaku 10 yıla sicimlerle ilgili bulguları gözleyebileceğimizi söylüyordu. Eğer sicim doğruysa yaklaşık 10 üzeri 500 evren mi olmuş olacak?

Evren sayısı ile sicim kuramının hiç alaksı yok.

Sitelerde Paylaş
On 21.06.2018 at 20:07, godofwar yazdı:

Einstein gözlemci etkisini saçma buluyor. "Ben üzerime gelen arabayı görsem de görmesem de, bu onun bana çarpacak olmasını değiştirmez" diyor. 

Atom altı dünyada neler olduğunu hala bilmiyoruz. 

Ya insan zekasının anlayamayacağı kadar karmaşık bir durum var ve biz insanlar bu zeka bariyerini asla aşamayacağız.

Ya da yeni bir Einstein çıkıp herkesi aydınlatacak.

Merakla bekliyoruz bu dahiyi. 

Sitelerde Paylaş
21 saat önce, Expecto yazdı:

Şurasını bir kere daha hatırlatmak istiyorum.

Burada her yazarın fikrine saygı gösteriyoruz. Burada herkes Einstein.

Her yazar tartışmalara utanmadan, çekinmeden, korkmadan, özgürce katılabilmeli.

Onlardan bize diplomalarını göstermelerini beklemiyoruz.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, haci yazdı:

Şurasını bir kere daha hatırlatmak istiyorum.

Burada her yazarın fikrine saygı gösteriyoruz. Burada herkes Einstein.

Her yazar tartışmalara utanmadan, çekinmeden, korkmadan, özgürce katılabilmeli.

Onlardan bize diplomalarını göstermelerini beklemiyoruz.

Kesinlikle böyle bir şey demiyorum. Sadece aşırı tepki verdin buna. Benim bilgim çok çok aşırı yüzeysel. Ama en azından gördüğüm kadarıyla aşırı popüler bu kuram. Dolayısıyla bu kurama düpedüz saçmalık demek hele Kaku gibi birinin de içlerinde olduğu topluluğa hakaret gibi. Sonuçta bu adamlar işinin en iyilerinden saçmalık olsa terk ederlerdi diye düşünüyorum. Veya bir sürü fizikçi bu kurama sallardı heralde.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...