Jump to content

Sicim Kuramı Her Şeyi Açıklayan Kuram Olabilir mi?

Recommended Posts

Bir saat önce, Expecto yazdı:

Kesinlikle böyle bir şey demiyorum. Sadece aşırı tepki verdin buna. Benim bilgim çok çok aşırı yüzeysel. Ama en azından gördüğüm kadarıyla aşırı popüler bu kuram. Dolayısıyla bu kurama düpedüz saçmalık demek hele Kaku gibi birinin de içlerinde olduğu topluluğa hakaret gibi. Sonuçta bu adamlar işinin en iyilerinden saçmalık olsa terk ederlerdi diye düşünüyorum. Veya bir sürü fizikçi bu kurama sallardı heralde.

Kuramın saçmalığını eninde sonunda her ilgilenen anlıyor. Sorun boyutların sayısında.. Teori onları aşamıyor. Bu konuda benim bilim forumunda genişçe bir yazım var. Onu bulursam yayımlarım. Bu kurama açıkça karşı gelen, hatta bu konuda kitap yazan fizikçiler de var. O kitaplar bende var.

Sitelerde Paylaş
  • 5 months later...
  • İleti 44
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

On 11.01.2018 at 12:29, agnostik tanrı yazdı:

ben matematiksel teorilere  inanmıyorum. :)   big bang teorisi veya sicim kuramı teorisi  matematik olasılıkları ile hesaplanabilir. teoriledir. ama bu doğru bir gözlemmidir? atom altı parçagıının görevi maddeyı çarpıştırıp anti madde yaratmaktır. ama bunu görmek için harcanan paraları düşünün 30 yıldır. cerndeki büyük hadron çarpıştırısı bunu gözlemlemek için 

için harcadığı paraları bir düşünün anlık bir çarpışma ve ya sonra ne? oluyor.madde anti maddeyle çarpışıp ışık haline dönüşüp 

milyonlarca yıl sonra enerjisi biterek yok oluyor. bunun bir anlamı yok. tanrıyı bu şekilde bulamazlar. yada evreni  her kim? tasarladıysa ,  :)  

bana göre metafizik kuramına bağlı bir varlık matematik olasıklarını aşar. doğal olarakta onun varettiği madde ve anti madde boyutunu görmek mümkündür. işin asıl ilginç yanı fiizksel kuvveti olmayan metafizik bir varlığın fiizksel yasalarla bu evreni yönettiği gerçeğidir. :)

Okurken kanser oluyordum az kalsın. Bu adamlar tanrı bulmak için uğraşmıyor. Cidden bu bilgi seviyesi ve zekanızla buraya gelip saçmalamayın sinir bozmayın.

Sitelerde Paylaş
On 13.09.2020 at 14:26, haci yazdı:

Kuramın saçmalığını eninde sonunda her ilgilenen anlıyor. Sorun boyutların sayısında.. Teori onları aşamıyor. Bu konuda benim bilim forumunda genişçe bir yazım var. Onu bulursam yayımlarım. Bu kurama açıkça karşı gelen, hatta bu konuda kitap yazan fizikçiler de var. O kitaplar bende var.

Sicim kuramını destekleyen fizikçiler de var onlara ne diyeceksiniz? 

Sitelerde Paylaş
On 11.01.2018 at 04:29, agnostik tanrı yazdı:

ben matematiksel teorilere  inanmıyorum. :)   big bang teorisi veya sicim kuramı teorisi  matematik olasılıkları ile hesaplanabilir. teoriledir. ama bu doğru bir gözlemmidir? atom altı parçagıının görevi maddeyı çarpıştırıp anti madde yaratmaktır. ama bunu görmek için harcanan paraları düşünün 30 yıldır. cerndeki büyük hadron çarpıştırısı bunu gözlemlemek için 

için harcadığı paraları bir düşünün anlık bir çarpışma ve ya sonra ne? oluyor.madde anti maddeyle çarpışıp ışık haline dönüşüp 

milyonlarca yıl sonra enerjisi biterek yok oluyor. bunun bir anlamı yok. tanrıyı bu şekilde bulamazlar. yada evreni  her kim? tasarladıysa ,  :)  

bana göre metafizik kuramına bağlı bir varlık matematik olasıklarını aşar. doğal olarakta onun varettiği madde ve anti madde boyutunu görmek mümkündür. işin asıl ilginç yanı fiizksel kuvveti olmayan metafizik bir varlığın fiizksel yasalarla bu evreni yönettiği gerçeğidir. :)

O kadar yanlış şey var ki burada. Söylemeye başlasam sanırım ömrüm yetmez. 

Sitelerde Paylaş
  • 4 months later...

?teş. 

Bir kuramın bazı soruları yanıtlaması için ortaya atılması onun doğru olduğunu kanıtlamaz. Bu soruları standard modeli kullanarak, ya da biraz modifiye ederek yanıtlamak mümkündür. Ya da ilerde yanıtlanmalarını beklemek de bir opsuyondur. Sicim kuramının bu soruları çok daha kolay açıklaması onların doğru olduğu şeklinde yorumlanırsa, her sorun için hayali bir çözüm yolu bulmak da yasal kabul edilebilir. O zaman bilimin Tanrı açıklamasını da kabul etmesi gerekmektedir. Çünkü sicim kuramı böyle bir açıklamadır. Açıkça yapılan gözlemlerle bağdaşmayan ama onları açıklayan bir tezdir. Ütopik bir fantezi olduğu için de kabul edilmemelidir. 

Şimdiye kadar ortaya atılan kuramların hiç biri evrenin oluşumunu ve işleyiş mekanizmasını bilimsel olarak açıklamada başarılı olamamıştır. Zengin insan imajinasyonu bile bu konuda bir istisna değildir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...