Jump to content

Sizce Suriyelileri geri gönderebilir miyiz?

Recommended Posts

7 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Ben Arapları şahsen günahım kadar sevmiyorum Hacı. İyisine kimsenin bir şey dediği yok zaten. Çevresine zarar vermeyen, hepimizin uyduğu kurallara uyan, bizleri taciz etmeyen, efendi, kendi halinde insanlara ne diye laf edelim..

Bizdekiler en vasıfsız, en cahil, en saygısız, en kötü olanlar. O yüzden bu kadar tepkiliyiz ve diyoruz ki bunlarla bu kadar haşır neşir yaşamak istemiyoruz.

Bunun ırkçı olmakla falan zerre kadar alakası yok. Biz yalnız kendimizi koruma, güven içinde yaşama derdindeyiz. Bunlar etrafı bu kadar sarmışken de güvende hissetmiyoruz. Kendi pisliğimiz yetmiyor gibi bi de ithal ettik... 

Neyse işte... Kalanlar ileride bir şekilde uyum gösterecek. İki nesil sonra dilimizi de kültürümüzü de daha iyi bilen ve bizler gibi yaşayan insanlara dönüşmeye başlarlar. Bu kendiliğinden olacak. Yoksa benim bunlar bizi Araplaştıracak gibi kaygılarım hiç yok, öyle bir şeyi mümkün görmüyorum. Fakat bir kısmı ciddi ciddi sorun da yaratacak, göreceğiz. 

Ama resmen nefret ediyorum. Bu da gerçek.

Kısaca siz, içeriyi bilmediğiniz için bu yorumları yapıyor ve meseleyi yabancı düşmanlığı falan zannediyorsunuz. 

Bizim gariban vatandaşlar bunlardan deli gibi korkuyor, biliyor muydunuz? Çünkü derhal toplaşıp insanları dövüyorlar. Paralarını gaspediyorlar. Taciz ediyorlar. Polis bir şey yapamıyor.

Biz az bile söylüyoruz.

Bu düşünceler de ırkçı... Irkçılık genişçe bir yelpaze oluşturur. Ve o yelpazenin aşırı uçları ırkçılık olarak kabul edilmez. Ben içeriyi bilmeyebilirim. Ama ırkçılığı çok iyi biliyorum. Siz de ırkçısınız. Ve ırkçı olduğunuzu bilmiyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 281
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

2 dakika önce, haci yazdı:

Bu düşünceler de ırkçı... Irkçılık genişçe bir yelpaze oluşturur. Ve o yelpazenin aşırı uçları ırkçılık olarak kabul edilmez. Ben içeriyi bilmeyebilirim. Ama ırkçılığı çok iyi biliyorum. Siz de ırkçısınız. Ve ırkçı olduğunuzu bilmiyorsunuz.

Allaalla, n'apiyim ırkçı olmamak için?

Çok şeker insanlar, hiçbir zararları yok, kendi hallerinde çalışıp gidiyorlar falan diye yalan mı söyleyim? O zaman ırkçı olmayacaksam demek...

Kötü, yobaz, geri kafalı, zorba, şiddete meyyal ilkel ötesi insanlar bunlar. Bizde de böyleleri var ama azdılar. Şimdi her tarafımız İslam'ın en pis yönünü bize açıkça gösteren bu insanlarla çevrildi resmen.

Evet, açıkça istemiyorum. Daha da fenasını söyleyeyim, onlar için artık hiç üzülmüyorum çünkü istemeyerek de olsa onları tanıma fırsatı buldum. Kültürleri pis. İç dünyaları pis. Kendileri pis. Türkiye'de kalanlar öyle. Görüyoruz. Onların böyle olması benim suçum değil, bundan ben sorumlu değilim, sevmek veya öyle değillermiş gibi davranmak zorunda da değilim.

Hiç öyle hümanist olamayacağım... İçimden geçen, bir an önce defolup gitmeleri.

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Çok şeker insanlar, hiçbir zararları yok, kendi hallerinde çalışıp gidiyorlar falan diye yalan mı söyleyim? O zaman ırkçı olmayacaksam demek...

Kötü, yobaz, geri kafalı, zorba, şiddete meyyal ilkel ötesi insanlar bunlar. Bizde de böyleleri var ama azdılar. Şimdi her tarafımız İslam'ın en pis yönünü bize açıkça gösteren bu insanlarla çevrildi resmen.

Evet, açıkça istemiyorum. Daha da fenasını söyleyeyim, onlar için artık hiç üzülmüyorum çünkü istemeyerek de olsa onları tanıma fırsatı buldum. Kültürleri pis. İç dünyaları pis. Kendileri pis. Türkiye'de kalanlar öyle. Görüyoruz. Onların böyle olması benim suçum değil, bundan ben sorumlu değilim, sevmek veya öyle değillermiş gibi davranmak zorunda da değilim.

Bir an için nefret ettiğiniz insanların aramızda olmadıklarını düşünün..Onlara karşı hissettiklerinizin değişmeden kaldığını göreceksiniz Bu demektir ki sorun onlarda değil, sizde. Onlarda gözlemlediğiniz negatif nitelikler içinde yaşadığınız toplumun her sınıfı için geçerli. Cahil, kaba, terbiyesiz insanlar her yerde varlar. Bazıları sizi cahil ve kaba buluyor olabilir. Bazılarının gözünde sizin beğenmediğiniz o insanlardan farkınız yok. Belki de sorun onların kalitesizliğinde değil Sizin onları öznel olarak kötü nitelendirmenizde.

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Hiç hümanist olamayacağım derken insanlığı idealize eden klasik hümanist görüşü savunuyorsunuz. İnsanlara kötü olma olasılığı tanımıorsunuz. Size göre kötü olanları yaşamınızdan atıyor, onlara sizin yaşadığınız ortamda yaşama hakkı tanımıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
28 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Hiç gülesim yoktu, bu cümleye bir hayli güldüm, bu biraz moral oldu, teşekkürler:)

Şimdiki yazacağım konu hem genele aynı zamanda hacı'ya cevaptır.

sevgili hacı Suriyelilerin asimile olacağını söylemiş ve sen de buna katılmışsın.

Ben ise sadece onların değil, bizlerin de asimile olacağı iddiasındayım.

Bundan 40-50 yıl önce Doğu halkı Batıya göç etmeden önce Batılıların yaşam, ahlak tarzı farklıydı, aynı keza Doğuluların da farklıydı. 

Bu süreç içerisinde Batılılar biraz Doğululaştı, Doğulular da biraz Batılılaştı, her ikisi de kısmen asimile oldu, bunun canlı tanklarından biri de benim.

Aynısının Suriyelilerle olmaması için hiç bir neden yok.

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, haci yazdı:

Bir an için nefret ettiğiniz insanların aramızda olmadıklarını düşünün..Onlara karşı hissettiklerinizin değişmeden kaldığını göreceksiniz Bu demektir ki sorun onlarda değil, sizde. Onlarda gözlemlediğiniz negatif nitelikler içinde yaşadığınız toplumun her sınıfı için geçerli. Cahil, kaba, terbiyesiz insanlar her yerde varlar. Bazıları sizi cahil ve kaba buluyor olabilir. Bazılarının gözünde sizin beğenmediğiniz o insanlardan farkınız yok. Belki de sorun onların kalitesizliğinde değil Sizin onları öznel olarak kötü nitelendirmenizde.

Bu mantıklı bir savunma veya açıklama değil.

Cahil, kaba terbiyesiz insanlar her zaman her yerde var. Ben onlara bir şekilde maruz kaldığımda tepki gösterme, kınama, karşı koyma gibi davranışlar gösterebiliyorum. Sonuçta Türk bunlar, aynı dili konuşuyor ve aynı kültürü paylaşıyoruz.

Bunlarsa bize tamamen yabancı bir kültürden geliyor ve bana zarar veriyorlar. Sayıları çok. Demografik yapıyı değiştirecek kadar çok. Maruz kaldıklarımız hiç hafife alınacak gibi değil.

Beni kötü, cahil ve kaba bulan benimle arkadaşlık etmesin bi zahmet. Alınırsam Müslüman olayım... Hiç sevmesin beni.

15 dakika önce, haci yazdı:

Hiç hümanist olamayacağım derken insanlığı idealize eden klasik hümanist görüşü savunuyorsunuz. İnsanlara kötü olma olasılığı tanımıorsunuz. Size göre kötü olanları yaşamınızdan atıyor, onlara sizin yaşadığınız ortamda yaşama hakkı tanımıyorsunuz.

Evet, elbette bana göre kötü olanları hayatımdan atacağım... Bu gayet de hakkım. Dili, kültürü, alışkanlıkları berbat dinci bir topluluğu sevmek zorunda olmadığım gibi, insanlığa zararlı bulduğum için ülkemde yaşamalarını istememem de doğal.

Onlardan rahatsız olmayan, onları sevenlere bir şey diyor muyum ki bana diyebilsinler?

Benim kendi gençlerim sağlık hizmeti alamazken bu sefil dinciler en küçüğünden en büyüğüne kadar bedava sağlık hizmeti alıyor. İş güç yapmadan devletten maaş alıyor. Akın akın iş yeri açıp vergi ödemiyor. Okullara sınavsız giriyor.

Niye? Dinci oldukları, o rezil Arapça denen dili konuştukları için...  Bu aşağılık insanlar kızlarını harıl harıl çocuk yaşında ona buna peşkeş çekiyor Hacı. Kızları burada evli adamlara karı diye gidip ikinci üçüncü eşi oluyor. Saygı bilmiyor, edep bilmiyor, rahat...

Bildiğimiz Arap İslam'ını pratik eden berbat insanlar. Biz, bir avuç şeriatçıyla mücadele ederken bir de bu iki yüzlü insanlarla iç içe yaşamaya zorlanıyor, ikinci sınıf insan muamelesi görüyoruz.

Kötü olmak isteyen olsun. Oluyor da. Kötüyü sevip tercih eden de var.

Ben onlardan biri değilim. Çocuğumun böyle iki para etmez "yürüyen din" dediğim insanların arasında büyütmeye zorlanmak istememek de gayet hakkım.

Evet, günahım kadar sevmiyorum bu insanları. En iyisi bile beş para etmez. Kültürleri beş para etmez çünkü. Eni konu İslam işte...

Uyumam lazım, iyi geceler...

tarihinde Türk Ateist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Bu mantıklı bir savunma veya açıklama değil.

Cahil, kaba terbiyesiz insanlar her zaman her yerde var. Ben onlara bir şekilde maruz kaldığımda tepki gösterme, kınama, karşı koyma gibi davranışlar gösterebiliyorum. Sonuçta Türk bunlar, aynı dili konuşuyor ve aynı kültürü paylaşıyoruz.

Bunlarsa bize tamamen yabancı bir kültürden geliyor ve bana zarar veriyorlar. Sayıları çok. Demografik yapıyı değiştirecek kadar çok. Maruz kaldıklarımız hiç hafife alınacak gibi değil.

Beni kötü, cahil ve kaba bulan benimle arkadaşlık etmesin bi zahmet. Alınırsam Müslüman olayım... Hiç sevmesin beni.

Evet, elbette bana göre kötü olanları hayatımdan atacağım... Bu gayet de hakkım. Dili, kültürü, alışkanlıkları berbat dinci bir topluluğu sevmek zorunda olmadığım gibi, insanlığa zararlı bulduğum için ülkemde yaşamalarını istememem de doğal.

Onlardan rahatsız olmayan, onları sevenlere bir şey diyor muyum ki bana diyebilsinler?

Benim kendi gençlerim sağlık hizmeti alamazken bu sefil dinciler en küçüğünden en büyüğüne kadar bedava sağlık hizmeti alıyor. İş güç yapmadan devletten maaş alıyor. Akın akın iş yeri açıp vergi ödemiyor. Okullara sınavsız giriyor.

Niye? Dinci oldukları, o rezil Arapça denen dili konuştukları için...  Bu aşağılık insanlar kızlarını harıl harıl çocuk yaşında ona buna peşkeş çekiyor Hacı. Kızları burada evli adamlara karı diye gidip ikinci üçüncü eşi oluyor. Saygı bilmiyor, edep bilmiyor, rahat...

Bildiğimiz Arap İslam'ını pratik eden berbat insanlar. Biz, bir avuç şeriatçıyla mücadele ederken bir de bu iki yüzlü insanlarla iç içe yaşamaya zorlanıyor, ikinci sınıf insan muamelesi görüyoruz.

Kötü olmak isteyen olsun. Oluyor da. Kötüyü sevip tercih eden de var.

Ben onlardan biri değilim. Çocuğumun böyle iki para etmez "yürüyen din" dediğim insanların arasında büyütmeye zorlanmak istememek de gayet hakkım.

Evet, günahım kadar sevmiyorum bu insanları. En iyisi bile beş para etmez. Kültürleri beş para etmez çünkü. Eni konu İslam işte...

Uyumam lazım, iyi geceler...

Hİtler de Yahudileri sizin Arapları gördüğünüz gibi görüyordu.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Hiç gülesim yoktu, bu cümleye bir hayli güldüm, bu biraz moral oldu, teşekkürler:)

Şimdiki yazacağım konu hem genele aynı zamanda hacı'ya cevaptır.

sevgili hacı Suriyelilerin asimile olacağını söylemiş ve sen de buna katılmışsın.

Ben ise sadece onların değil, bizlerin de asimile olacağı iddiasındayım.

Bundan 40-50 yıl önce Doğu halkı Batıya göç etmeden önce Batılıların yaşam, ahlak tarzı farklıydı, aynı keza Doğuluların da farklıydı. 

Bu süreç içerisinde Batılılar biraz Doğululaştı, Doğulular da biraz Batılılaştı, her ikisi de kısmen asimile oldu, bunun canlı tanklarından biri de benim.

Aynısının Suriyelilerle olmaması için hiç bir neden yok.

Ben bizim asimile olacağımızı pek sanmıyorum Sevgili bilgivehis. Bizim Araplaşmamız pek mümkün değil, hele de bu saatten sonra.

Osmanlı Türkleri bile onca dine rağmen  Araplaşmamış. Bizdeki Arap hayranları, şeriatseverler %8'le %13 arası gider gelir. Hani en fazla onlar Araplaşsın diyelim, geri kalan tepkili.

Bakma sen, Türkler genel olarak Arapları sevmez. 

İlginçtir ama batılılaşmaya daha elverişli bir toplumuz biz. Arap'ın pis dinine rağmen...

Sonra tekrar konuşuruz detaylı. Şimdilik iyi geceler. :)

Sitelerde Paylaş
Şimdi, haci yazdı:

Yok, benim Arapları öldürmek, sabun yapmak gibi fantezilerim yok.

Gitsin kendi ülkelerinde yaşasın, pisliklerini kendi aralarında paylaşsınlar diyorum. Ben bu medeniyet düşmanı yobazları vergilerimle beslemek istemiyorum şahsen. Çok da ağırıma gidiyor.

Kendi insanım dururken, gençlerim işsizlikten kırılırken kaynaklarımızın vergilerimizin bunlara aktarılması beni deli ediyor.

Gelmelerine en ufak bir sözüm yok. Savaş mağduru insanlar. Elbette gelmeliler, elbette sonuna kadar kucak açmalıyız.

Ama yöntem bu değildir. Geçici süre belli yerlerde barındırılırlar, her tür temel ihtiyaçları karşılanır, ama sonra misler gibi ülkelerine gönderilirler.

Bunları salıverdiler ülkenin içine, bir yığında ayrıcalık verdiler, şimdi bizi dövüyorlar sağda solda.

Bak yine sinirlendim ya. Medeniyetsiz, zorba pislikler. 

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, haci yazdı:

Sevgili haci, bir milleti olduğu gibi görmek neden ırkçılık olsun?

Araplar İslam dinine göre evrimleşmiş, İslam neyse onlar da odur.

Bu ırkçılık değil, doğru tahlildir.

Hitler örneği vermişsiniz, bir milleti olduğu gibi tahlil etmek başka onları yok etmek başkadır.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, bilgivehis yazdı:

Sevgili haci, bir milleti olduğu gibi görmek neden ırkçılık olsun?

Araplar İslam dinine göre evrimleşmiş, İslam neyse onlar da odur.

Bu ırkçılık değil, doğru tahlildir.

Hitler örneği vermişsiniz, bir milleti olduğu gibi tahlil etmek başka onları yok etmek başkadır.

Hitler jenosite başlamadan önce sizin gibi düşünüyordu.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, haci yazdı:

Hitler jenosite başlamadan önce sizin gibi düşünüyordu.

Svgili haci dediğimi anlatamadım galiba, Hitler bizden farklı düşünüyordu iddiasında değilim, biz tahlil ediyoruz, Hitler ise tahlilden öte kökünü kazımaya çalışmış, arada çok fark var. 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, bilgivehis yazdı:

Svgili haci dediğimi anlatamadım galiba, Hitler bizden farklı düşünüyordu iddiasında değilim, biz tahlil ediyoruz, Hitler ise tahlilden öte kökünü kazımaya çalışmış, arada çok fark var. 

Sizler şu anda tahlil aşamasındasınız. Hitler'in de tahlil ettiği bir zaman olmuştur. Anasından jenositik bir manyak olarak doğmamıştır her halde.

Hitler kadar aşırı düşünceye sahip olmayabilirsiniz. Ama nefret hislerine sahipsiniz.  Şimdiden o hislerden kurtulamazsanız ilerde onların nelere dönüşeceğini bilemezsiniz.

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, haci yazdı:

Sizler şu anda tahlil aşamasındasınız. Hitler'in de tahlil ettiği bir zaman olmuştur. Anasından jenositik bir manyak olarak doğmamıştır her halde.

Hitler kadar aşırı düşünceye sahip olmayabilirsiniz. Ama nefret hislerine sahipsiniz.  Şimdiden o hislerden kurtulamazsanız ilerde onların nelere dönüşeceğini bilemezsiniz.

haci, söylediğin sadece bir olsaılıktır, her zaman aynı sonuca gitmez, bu kişinin biraz da karakteriyle ve dünya görüşüyle alakalıdır.

Bugün İslama baktığımız zaman kan, gözyaşı, zulüm görüyoruz dememiz nasıl yanlış değilse, aynısı İslamla yoğrulan bir millet için de geçerlidir.

Ne yapalım, bir milleti olduğu gibi anlatmayalım mı, zira nasıl bir toplumsa biz de öyle görüyoruz, farklı bir tahlil yaptığımız veya soykırım yapalım demiyoruz.

Bu arada kötünün ve kötülüğün de iyiliğe itici bir güç olduğunu bilen ve savunanlardanım.

tarihinde bilgivehis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
26 dakika önce, bilgivehis yazdı:

haci, söylediğin sadece bir olsaılıktır, her zaman aynı sonuca gitmez, bu kişinin biraz da karakteriyle ve dünya görüşüyle alakalıdır.

Bugün İslama baktığımız zaman kan, gözyaşı, zulüm görüyoruz dememiz nasıl yanlış değilse, aynısı İslamla yoğrulan bir millet için de geçerlidir.

Ne yapalım, bir milleti olduğu gibi anlatmayalım mı, zira nasıl bir toplumsa biz de öyle görüyoruz, farklı bir tahlil yaptığımız veya soykırım yapalım demiyoruz.

Bu arada kötünün ve kötülüğün de iyiliğe itici bir güç olduğunu bilen ve savunanlardanım.

Hristiyanlığa bakarsan daha kanlı bir din görürsün. Biz dinleri kanlı oldukları için eleştirmiyoruz artık. Çağ dışı oldukları için eleştiriyoruz.

Aynı şekilde etnik düşmanlıklar da zamanlarını doldurmuş sapkınlıklardır.

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, haci yazdı:

Hacı ırkçılığın geçti mi bilmiyorum ama geçmişte yazdıklarından tam tersi konuşuyorsun şimdi

Ekran Alıntısı.JPG

2.JPG

Sitelerde Paylaş

Paestum

Burada senin ve muhtemelen bazılarının  göremediği birkaç sorun var.  Kürtler arasında çapulculuk ve haydutluk yaygındır ve bu nedenden Kürtler Türklerin çoğu tarafından sevilmezler, istenmezler. Ama onlardan kurtulmak gibi bir sapkınlığa da saplanmaz Türkler.  Onlarla birlikte yaşarlar.

Ben o iletide Kürtlerden kurtulmaktan değil, onlarla birlikte yaşamanın sonuçlarından bahsediyorum. Çapulculuk ve haydutluğu ilke edinen bir toplumun onları benimsemeyen bir toplumu asimile edemeyeceğini vurguluyorum. Bunu ancak senin gibi bir salak anlamayabilir.

Arapların yaşam tarzl da Türk gelenek ve görenekleri ile bağdaşmaz.. Bu nedenden onlar da Türkler tarafından benimsenmezler.

Ama burada sorun bu değil. Sorun ülkemize sığınan 3 milyon Suriyelinin ülkelerine geri gönderilmesi. Onları sevmesek de, yaşam tarzlarını beğenmesek de, kabul etmek ve onlarla birlikte yaşamak zorundayız. Onları  Suriye'ye geri göndermek astarı yüzünden çok daha pahalı bir çaba olacaktır. Ve bu çaba Türkiye ve Türkler için çok zararlı bir atılım olacaktır.

Dünyada bu kadar insanı ülkesine kabul eden bir başka ülke bulmak çok zor. Bununla biz gurur duymalıyız. Bu basit gerçeği göremeyenlere hatırlatılır.

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, haci yazdı:

Valla Suriyelileri istememiz nedeniyle bizi ırkçılıkla suçlayıp Hitler'e benzetmeniz o kadar absürd duruyor ki, hiç ciddiye alıp kızamıyorum.

Suriyeliler savaş mağduru oldukları için biz onları ülkemize aldık. Bence de bu çok güzel ve gurur duyulacak bir davranış. Geçmişte de yapmıştık.

Ancak bu, onları sonsuza kadar ülkemize kabul etmek zorunda bırakmamalı bizi. Çok ilgisiz iki kültürüz, onlardan da hiç hoşlanmıyoruz çünkü bizi ciddi ciddi rahatsız/taciz ediyorlar.

Ne güzel kabul ettik, destek olduk; vakti gelince de dönsün gitsinler memleketlerine. Bu kadar açık.

Onları geri göndermek bize külfet falan değil. Her bakımdan çok daha kârlı bir iş olur.

AKP'lisi CHP'lisi farketmeksizin istemiyoruz. Bu konuda ezici çoğunluk hemfikir, duygusal birlik içinde. Sevmiyoruz bu insanları, ülkemizde olmalarını da kısıtlı kaynaklarımızı paylaşmayı da istemiyoruz. Ortada bir paylaşım yok zaten, devletin bize koklatmadığı olanaklar onlara sunuluyor. 

Sonuç olarak AKP iktidarda kalmaya devam edecek ve bunlar zaten gönderilmeyecekler. Bu ilkel, dinci 5 milyon insan Tayyip için doğal/fanatik taraftar. Rahatlıkla kullanabileceği doğal kitle.. Biz hoşgörülü olmak veya misafirperverlik nedeniyle değil, zorunluluktan yaşayacağız bunlarla. İğrenç entarilerileriyle, iğrenç çarşaf vb giysileriyle sokaklarda saygısız saygısız dolaşmaya, bizleri açıkça taciz etmeye, vurup kırmaya devam edecekler. İğrençler iğrenç...

İslam'ın güzel bir yüzü yok zaten ama, bunlar en pisinin canlı taşıyıcısı. Türklerin İslam'ı yaşayışıyla bunlarınki aynı değil, biz buradakine maruz kalmaktan bile bu denli sıkılmışken bu pis dinciler ülkeyi yaşanmaz kılıyor iyice. Adamlar gettolar oluşturmuş, mahallelerden Türkleri kaçırıyor.  Tipik İslam işte.

Ondan sonra da aman da ırkçısınız, bilmem ne..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...