Jump to content

Sizce Suriyelileri geri gönderebilir miyiz?

Recommended Posts

6 saat önce, paestum yazdı:

Hacı ırkçılığın geçti mi bilmiyorum ama geçmişte yazdıklarından tam tersi konuşuyorsun şimdi

Ekran Alıntısı.JPG

2.JPG

Kürt sorunu tartışılırken bazılar, Kurtlere bir iki şehri verelim de onların gazabından kurtulalım şeklinde ırkçı yorumlar yapmışlardı.

Onları görmeden benim iletiyi görmek mümkün değil. Bu cımbızlamayı ancak ahlaksız ve ön yargılı biri yapabilir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 281
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

20 saat önce, haci yazdı:

Asimile olmak Türkleştirmek (Türkleşmek) değildir. İçinde yaşanan ülkenin yaşam tarzını kabul etmek ve ona uymaktır. Bunun için de en azından aradan bir neslin geçmesi gerekmektedir. 

Türkler arap kültürü altında asimile oldular zaten. 

Değiştirmek istediğimiz yaşam tarzını destekleyen daha fazla insan olacak yani ? Bu söylem buna gider. 

5 tanesiyle başa çıkamazken şimdi 8 oldular. 

►Ayrıca bana ırkçılığın tanımını yapabilir misin ? 

Belli bir düşünce şeklini sevmiyor hatta iğreniyorsan, ve aynı zamanda ortalıkta bu düşünce biçimini benimsemiş bir toplum varsa, o toplumun geneline de benzer şekilde iğrenti duyarsın. 

Şu anda araplara karşı hissedilen duygu budur. Belki doğrudan şahısa indirgenemez ama toplum yapıları bizim için yukarıdaki tanıma uyuyor. Buna ırkçılık diyebilirsin. Öyle diyorsan öyledir, ben bunda yanlış bir şey görmüyorum. 

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Valla Suriyelileri istememiz nedeniyle bizi ırkçılıkla suçlayıp Hitler'e benzetmeniz o kadar absürd duruyor ki, hiç ciddiye alıp kızamıyorum.

Suriyeliler savaş mağduru oldukları için biz onları ülkemize aldık. Bence de bu çok güzel ve gurur duyulacak bir davranış. Geçmişte de yapmıştık.

Ancak bu, onları sonsuza kadar ülkemize kabul etmek zorunda bırakmamalı bizi. Çok ilgisiz iki kültürüz, onlardan da hiç hoşlanmıyoruz çünkü bizi ciddi ciddi rahatsız/taciz ediyorlar.

Ne güzel kabul ettik, destek olduk; vakti gelince de dönsün gitsinler memleketlerine. Bu kadar açık.

Onları geri göndermek bize külfet falan değil. Her bakımdan çok daha kârlı bir iş olur.

AKP'lisi CHP'lisi farketmeksizin istemiyoruz. Bu konuda ezici çoğunluk hemfikir, duygusal birlik içinde. Sevmiyoruz bu insanları, ülkemizde olmalarını da kısıtlı kaynaklarımızı paylaşmayı da istemiyoruz. Ortada bir paylaşım yok zaten, devletin bize koklatmadığı olanaklar onlara sunuluyor. 

Sonuç olarak AKP iktidarda kalmaya devam edecek ve bunlar zaten gönderilmeyecekler. Bu ilkel, dinci 5 milyon insan Tayyip için doğal/fanatik taraftar. Rahatlıkla kullanabileceği doğal kitle.. Biz hoşgörülü olmak veya misafirperverlik nedeniyle değil, zorunluluktan yaşayacağız bunlarla. İğrenç entarilerileriyle, iğrenç çarşaf vb giysileriyle sokaklarda saygısız saygısız dolaşmaya, bizleri açıkça taciz etmeye, vurup kırmaya devam edecekler. İğrençler iğrenç...

İslam'ın güzel bir yüzü yok zaten ama, bunlar en pisinin canlı taşıyıcısı. Türklerin İslam'ı yaşayışıyla bunlarınki aynı değil, biz buradakine maruz kalmaktan bile bu denli sıkılmışken bu pis dinciler ülkeyi yaşanmaz kılıyor iyice. Adamlar gettolar oluşturmuş, mahallelerden Türkleri kaçırıyor.  Tipik İslam işte.

Ondan sonra da aman da ırkçısınız, bilmem ne..

Siz bir insanlık trajedisinin sosyal yönüne değinirken politik bir tartışma yapıyorsunuz. Her sosyal süreçte politik çehrenin çirkin bir yüzü olabilir.

Siz burada 3 milyon insanı içeren bir göçün boyutlarını anlamaya çalışmadan onu yapanları acımasız eleştiriyorsunuz.

Ben bu yaptıklarınızı haksız ve yersiz buluyorum. Çünkü onları ırkçı diyebileceğim bir tonla tartışıyorsunuz. En ilginç bulduğum tarafınız Trump'dan farklı olmamanız. Trump'ı eleştirmenizin sizi hipokritik ettiğinin farkında değilsiniz.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Şu anda araplara karşı hissedilen duygu budur. Belki doğrudan şahısa indirgenemez ama toplum yapıları bizim için yukarıdaki tanıma uyuyor. Buna ırkçılık diyebilirsin. Öyle diyorsan öyledir, ben bunda yanlış bir şey görmüyorum. 

Şu anda Araplara karşı duyulan duygunun böyle olması onun haklı olduğu anlamına gelmiyor.

Sizlerde geleceği görememe hastalığı var.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, haci yazdı:

Siz bir insanlık trajedisinin sosyal yönüne değinirken politik bir tartışma yapıyorsunuz. Her sosyal süreçte politik çehrenin çirkin bir yüzü olabilir.

Siz burada 3 milyon insanı içeren bir göçün boyutlarını anlamaya çalışmadan onu yapanları acımasız eleştiriyorsunuz.

Ben bu yaptıklarınızı haksız ve yersiz buluyorum. Çünkü onları ırkçı diyebileceğim bir tonla tartışıyorsunuz. En ilginç bulduğum tarafınız Trump'dan farklı olmamanız. Trump'ı eleştirmenizin sizi hipokritik ettiğinin farkında değilsiniz.

Bu sorunu bize ait bir sosyal sorun haline getiren şey politikanın ta kendisi de ondan. Gitmeyecek olmaları gerçeğinin açıklaması o. Yoksa gönderilirlerdi ve biz bunları konuşuyor olmazdık.

3 değil, 5 milyon insan. Az değil ve daha da gelecekler.

Trump'ın göçmenlerle ilgili politikasını başından acayip güzel ve doğru buluyorum. Sonuna kadar destekliyorum o düşüncelerini. Dünya küreselleşiyor, aman da sınırlar anlamsız, hepimiz insanız düşüncelerinin ne kadar zırva, ne kadar gerçek dışı olduğunu herkesler görür umarım. Bu denli derin kültür farkları varken ki var ve olmaya hep devam edecek, bu kültürlerin bir araya gelip birlikte devam etmesi mümkün olmaz. İnsanları buna zorlarsanız tepki gösterir, bu konuda en sert önlemleri alacağını söyleyeni desteklersiniz. Trump bundan gayet güzel yararlandı.

İnsanlar ilkel, geri kalmış ve kalmakta ısrarlı olup geldiği yere açıkça zarar veren kitleleri ülkelerinde görmek istememekte haktı.

Arapların nesini anlayacağım Allah aşkına Hacı... Geldiler, misafir ettik ki başından beri söylediğim gibi etmemiz çok iyi ve doğruydu hatta görevdi; ama ortalık durulunca gitmeliler.

Evli evine, köylü köyüne. Ben elin geri kafalı, dinci, yayılmacı dinin ilk elden gönüllü taşıyıcısı insanları ne anlamak ne de sevmek zorundayım.

Bu anlamda da son derece tutarlıyım. 

İslam dediğimiz şey boşlukta kendiliğinden ortaya çıkmış canlı bir organizma değil. İnsanın, kendi kültür ve hayat görüşüyle ortaya çıkardığı bir sistem. İslam ise Arap kültür ve yaşayışının ortaya çıkardığı rezillik. İğrenç, sefil bir din... İslam dediğiniz Arap'ın kendisi. Onun ürettiği şey.

Neyini anlayayım daha bu insanların, neyini seveyim... 

Defolsun gitsinler.

Sitelerde Paylaş

22 dakika önce, haci yazdı:

Şu anda Araplara karşı duyulan duygunun böyle olması onun haklı olduğu anlamına gelmiyor.

Sizlerde geleceği görememe hastalığı var.

Fakir, yani turist almayan bir arap şehrinde yaşamak ister miydin ? İstemezsin. Peki binalardan falan mı rahatsız oluyorsun da bunu istemiyorsun ? Hayır.

Çünkü sana uygun değiller. Cevap bu kadar basit. 

Bizim düşüncemizdeki insanlar aslında bu tartışmanın bir tarafı değiller, Türkiyeyi yansıtan biz değiliz. Gelen suriye halkının daha ılık bir kısmı Türkiyeyi yansıtıyor. 

Bu tuzlu olan bir çorbaya daha çok tuz boca etmeye* benziyor. 

Haliyle burada olmalarını istemememiz gayet doğal. Hoş alındıkları andan itibaren gitmeyecekleri bilinen bir şeydi. 

Batanla batılmaz, kimseyi kurtaracak pozisyonumuz yok bari biz batmayalım. 

►Sanki harika bir ülkeyiz de gelenlerin hepsini eğitip medeni insan yapacağız. Ülkede ''ticari taksiler güvensizdir'' tartışması dönerken uğraşmamızı beklediğin şeye bak.

tarihinde Sütlü Kase tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sevgili Hacı, dün akşamki iletilerinizle arşivden çıkarılan iletileriniz arasında ciddi bir bakış ve üslup farkı var. Dünküler o kadar hoşgörülü ve sevgi dolu ki ikisini yan yana koydugunuzda, birini söyleyen diğerini soyleyemez diyor insan. Zaten dün geceki tartışmayı sağlıksız bulmamin sebebi de kullanılan dilin özensizligiydi. Tepkisel bir dil ve bakış hakimdi. Yoksa kimsenin zorda kalmış insanları defedelim çizgisini savunacaklarina ihtimal vermem. En azından dünkü ve bugün de devam eden tartışmanın tarafları için böyle söylüyorum. Siz ise eşsiz bir hoşgörüyü savunarak bütün dikkatleri üzerinize çektiniz. 

Kürtlerle ilgili iletilerinize gelince, dil ve üslup çok farklı. "Çapulculuk ve haydutluk" kendi içinde bir saptama barındırıyor da olabilir ama dün öyle şeyler söylemistiniz ki..

18 saat önce, haci yazdı:

Onlarda gözlemlediğiniz negatif nitelikler içinde yaşadığınız toplumun her sınıfı için geçerli. Cahil, kaba, terbiyesiz insanlar her yerde varlar. Bazıları sizi cahil ve kaba buluyor olabilir. Bazılarının gözünde sizin beğenmediğiniz o insanlardan farkınız yok. Belki de sorun onların kalitesizliğinde değil Sizin onları öznel olarak kötü nitelendirmenizde.

Diyorsunuz ki her toplulukta çapulcu da vardır haydut da. Üstelik çapulculuk ve haydutluk nitelendirmesinin öznel olabileceği ihtimalini de hatırlatıyorsunuz dünkü paylaşımlarınızda. Ama bir yandan da 15 milyonluk bir topluluğu çapulculuk ve haydutlugu ilke edinmekle itham ediyorsunuz. Eminim etmiyorsunuzdur da öyle anlaşıldığını vurgulamak istiyorum. Elbette Kürtlerle ilgili tartışmanın seyrini de bilmeden sadece alıntılanan kısıma dönük yorum yapıyorum. 

Son olarak Suriye'deki savaş dolayısıyla yaşanan insanlık dramına duyarlılığınızdan ötürü teşekkürü bir borç bilirim. Bu konularda sert bir dil kullanmayı her zaman endişe edici bulurum. Ben de o Suriyelilerden biri olabilirdim!

Bu arada yaralar sarılırken yeni yaralar da açmamak gerek. Bunun tedbirlerinin de alınması lazım. Olay, insanlık krizinden toplumsal bir krize dönmemelidir. Bazı şehirlerimiz bu endişeyi daha yakından hissediyor. Planlamanın olmadığı yerde kaos kaçınılmaz olur. Kaosun düzene evrilmesi daha sancılı olur.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Getaf yazdı:

Sevgili Hacı, dün akşamki iletilerinizle arşivden çıkarılan iletileriniz arasında ciddi bir bakış ve üslup farkı var. Dünküler o kadar hoşgörülü ve sevgi dolu ki ikisini yan yana koydugunuzda, birini söyleyen diğerini soyleyemez diyor insan. Zaten dün geceki tartışmayı sağlıksız bulmamin sebebi de kullanılan dilin özensizligiydi. Tepkisel bir dil ve bakış hakimdi. Yoksa kimsenin zorda kalmış insanları defedelim çizgisini savunacaklarina ihtimal vermem. En azından dünkü ve bugün de devam eden tartışmanın tarafları için böyle söylüyorum. Siz ise eşsiz bir hoşgörüyü savunarak bütün dikkatleri üzerinize çektiniz. 

Kürtlerle ilgili iletilerinize gelince, dil ve üslup çok farklı. "Çapulculuk ve haydutluk" kendi içinde bir saptama barındırıyor da olabilir ama dün öyle şeyler söylemistiniz ki..

Diyorsunuz ki her toplulukta çapulcu da vardır haydut da. Üstelik çapulculuk ve haydutluk nitelendirmesinin öznel olabileceği ihtimalini de hatırlatıyorsunuz dünkü paylaşımlarınızda. Ama bir yandan da 15 milyonluk bir topluluğu çapulculuk ve haydutlugu ilke edinmekle itham ediyorsunuz. Eminim etmiyorsunuzdur da öyle anlaşıldığını vurgulamak istiyorum. Elbette Kürtlerle ilgili tartışmanın seyrini de bilmeden sadece alıntılanan kısıma dönük yorum yapıyorum. 

Son olarak Suriye'deki savaş dolayısıyla yaşanan insanlık dramına duyarlılığınızdan ötürü teşekkürü bir borç bilirim. Bu konularda sert bir dil kullanmayı her zaman endişe edici bulurum. Ben de o Suriyelilerden biri olabilirdim!

Bu arada yaralar sarılırken yeni yaralar da açmamak gerek. Bunun tedbirlerinin de alınması lazım. Olay, insanlık krizinden toplumsal bir krize dönmemelidir. Bazı şehirlerimiz bu endişeyi daha yakından hissediyor. Planlamanın olmadığı yerde kaos kaçınılmaz olur. Kaosun düzene evrilmesi daha sancılı olur.

18 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Fakir, yani turist almayan bir arap şehrinde yaşamak ister miydin ? İstemezsin. Peki binalardan falan mı rahatsız oluyorsun da bunu istemiyorsun ? Hayır.

Çünkü sana uygun değiller. Cevap bu kadar basit. 

Bizim düşüncemizdeki insanlar aslında bu tartışmanın bir tarafı değiller, Türkiyeyi yansıtan biz değiliz. Gelen suriye halkının daha ılık bir kısmı Türkiyeyi yansıtıyor. 

Bu tuzlu olan bir çorbaya daha çok tuz boca etmeye* benziyor. 

Haliyle burada olmalarını istemememiz gayet doğal. Hoş alındıkları andan itibaren gitmeyecekleri bilinen bir şeydi. 

Batanla batılmaz, kimseyi kurtaracak pozisyonumuz yok bari biz batmayalım. 

►Sanki harika bir ülkeyiz de gelenlerin hepsini eğitip medeni insan yapacağız. Ülkede ''ticari taksiler güvensizdir'' tartışması dönerken uğraşmamızı beklediğin şeye bak.

Siz sapla samanı karıştırıyorsunuz. Kürt sorunu ile Suriyeli Arap sorunu arasındaki benzerlikler çok az. Hatta hiç yok. Neyin tartışmasını yaptıığınız ve neyi savunduğunuz belli değil.

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, haci yazdı:

Sevgili haci,

Uzaklardan olayı sadece göç edenler açısından değerlendirerek belki de sen hata yapıyorsundur. Yaşadığın ülkeye göçmen olarak gittiğin için bunu anlayabiliriz biraz... Ama bu ırkçılık yakıştırman hiç olmamış. Kızlarımız, suriyeliler tarafından taciz edilmemek için kapalı giyinmek zorunda kalıyorlar. İnsanlar sessiz sakin yaşadıkları mahallelerinden bu insanların taşkınlıkları nedeniyle taşınmak zorunda kalıyor. istanbulda suriyelilerin uyuşturucu mafyası var. Üniversiteden mezun işsiz bir Türk genci bedava sağlık hizmeti alamazken suriyeliler alabiliyor. Türkiye'de işletme açan bir suriyeli ''Ben yabancı (yani Türk) çalıştırmam'' diyebiliyor rahatlıkla.  Bu gerçeklere maruz kalan insanların tepkisi mi politik olup ırkçılık mertebesine çıkıyor? Bu bir özgürlük ve medeniyet kavgasıdır hacı. Kırık dökük modernliğimizi, güvenliğimizi kaybetmek istemiyoruz, birilerinin hunharca düzenimizi suistimal etmesine karşı duruyoruz sadece. 

Trump'ı eleştiren sensin çünkü o politik iklimde yaşıyorsun, ayakların o topraklara basıyor ve yaşadığın ülkede aldığın politik pozisyonu sen Türkiye'ye, bize taşıyor ve bununla bizi yargılıyorsun. Bu konuda bundan daha saçma bir tutum olamaz herhalde.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, SKULLCRUSHER yazdı:

Sevgili haci,

Uzaklardan olayı sadece göç edenler açısından değerlendirerek belki de sen hata yapıyorsundur. Yaşadığın ülkeye göçmen olarak gittiğin için bunu anlayabiliriz biraz... Ama bu ırkçılık yakıştırman hiç olmamış. Kızlarımız, suriyeliler tarafından taciz edilmemek için kapalı giyinmek zorunda kalıyorlar. İnsanlar sessiz sakin yaşadıkları mahallelerinden bu insanların taşkınlıkları nedeniyle taşınmak zorunda kalıyor. istanbulda suriyelilerin uyuşturucu mafyası var. Üniversiteden mezun işsiz bir Türk genci bedava sağlık hizmeti alamazken suriyeliler alabiliyor. Türkiye'de işletme açan bir suriyeli ''Ben yabancı (yani Türk) çalıştırmam'' diyebiliyor rahatlıkla.  Bu gerçeklere maruz kalan insanların tepkisi mi politik olup ırkçılık mertebesine çıkıyor? Bu bir özgürlük ve medeniyet kavgasıdır hacı. Kırık dökük modernliğimizi, güvenliğimizi kaybetmek istemiyoruz, birilerinin hunharca düzenimizi suistimal etmesine karşı duruyoruz sadece. 

Trump'ı eleştiren sensin çünkü o politik iklimde yaşıyorsun, ayakların o topraklara basıyor ve yaşadığın ülkede aldığın politik pozisyonu sen Türkiye'ye, bize taşıyor ve bununla bizi yargılıyorsun. Bu konuda bundan daha saçma bir tutum olamaz herhalde.

Burada bir Trump var.. Orası Trump dolu.. Sanki herkes bir Trump... Çok ilginç...

Eğer bir Suriyeli ben Türk çalıştırmam diyorsa bu bir Arap için değil belki ama Türkler için kesinlikle bir artıdır.

Bu ileti ayrıca Türklerin kendileri gibi olmayanlardan neden  nefret ettiklerini veciz bir şekilde açıklıyor. Nefret ettikleri Arap olmayabilir. Kürt bile olmayabilir. Diğer Türkler olabilir.

Türklerin nefret dolu mutsuz insanlar oldukları görüşünü kanıtlıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

@haci bu gibi olaylara geniş bakmak veya ileriyi görüyor olmak olayın ana damarının önemini önemsiz yapmaz. Çünkü olayın kendisi temel sorunuyla birlikte bölünmez bir parça olarak duruyor. Bu anlamda savaş ne için çıkmıştır, bir dinci diktatör beş milyon Arabı ne için kabul etmiştir, bu dinci diktatör Türk halkına dünyanın en büyük darbelerinden birini vururken bu beş milyona neden sınırsız haklar tanımıştır gibi soruların önemi kavranmadan işi salt gitmeleriyle yorumlamak anlamsızdır.

Biz biliyoruz ki, bu savaş her zaman olduğu gibi güçlü devletlerin çıkar savaşına dayanmaktadır ve bu beş milyon Arabın göçü salt savaş mağduru ile tanımlanamaz.

Bugün dinci bir diktatörü asimile olmaz dediğiniz Orta Anadolu Türkleri başta tutmaktadır. Bu gerçek dahi Arapçılığı kendine yaşam biçimi yapmış olan Türklerin sizin iddianızla bağdaşmamaktadır. Daha eskiye gidecek olursak, Osmanlıyı ayakta tutan Türklerin bu davranışı İslamdan ve dolayısıyla arapçılıktan kaynaklanmaktadır.

Yine İslamı kelle kopardığı için değil, modernleşemediği için karşıyız demen ise kendi adıma tamamen saçmalık olsa gerek. Zira İslamın kendisi kelle koparmaya dayalı bir dindir, kelle koparmak yoksa islam da olmaz. Diğer deyişle, İslamın modernleşme şansı yoktur, onda modernleşme ihtimali görmek ancak hümanizme dayanan bir zaaflıktan ibarettir.

Aynı zamanda İslam kullanılmaya çok yatkın bir dindir, güçlü devletlerin onu beslemesi buna dayanır. Bugün kindar nesil yetiştirmek için maddi-manevi büyük gayret gösteriliyor, bu nerede oluyor, yüz yıldır laiklikle yaşamış bu ülkede gerçekleşiyor, kindar nesil ne demek, kelle koparan nesil veya cihatçı demek, hangi tarihte oluyor, 21.yüz yılda dinci diktatörün ülkesinde hemi de Türklerin oyu ile. Dolayısıyla ileriye bakmak İslama iyimser bakmak değildir tam tersi kendini kandırmaktır.

tarihinde bilgivehis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, haci yazdı:

Burada bir Trump var.. Orası Trump dolu.. Sanki herkes bir Trump... Çok ilginç...

Eğer bir Suriyeli ben Türk çalıştırmam diyorsa bu bir Arap için değil belki ama Türkler için kesinlikle bir artıdır.

Bu ileti ayrıca Türklerin kendileri gibi olmayanlardan neden  nefret ettiklerini veciz bir şekilde açıklıyor. Nefret ettikleri Arap olmayabilir. Kürt bile olmayabilir. Diğer Türkler olabilir.

Türklerin nefret dolu mutsuz insanlar oldukları görüşünü kanıtlıyorsunuz.

Sen zaten yıllardır bu konularda çok eksik kalmış bir adamsın. Ne yaşanıyor, neler olup bitiyor bilgin yok. Onun için pek kimse de cddiye almıyor bu konularda seni. Bir ümit insanlar anlatıyor ama nafile...

He, biz hepimiz trump'ız ülkece. sen de malcolm x'sin. Kendi ülkesinde yabancı sayılıp işe alınmamayı normal karşılayan malcolm x. 

vahiy de geliyor mu haci?

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, SKULLCRUSHER yazdı:

Sen zaten yıllardır bu konularda çok eksik kalmış bir adamsın. Ne yaşanıyor, neler olup bitiyor bilgin yok. Onun için pek kimse de cddiye almıyor bu konularda seni. Bir ümit insanlar anlatıyor ama nafile...

He, biz hepimiz trump'ız ülkece. sen de malcolm x'sin. Kendi ülkesinde yabancı sayılıp işe alınmamayı normal karşılayan malcolm x. 

vahiy de geliyor mu haci?

Aslında ben Trump cıyım. Oyumu ona verdim.

Sizler ne idiğü belirsizsiniz. Ben ne olduğumu çok iyi biliyorum.

Sitelerde Paylaş
30 dakika önce, haci yazdı:

Aslında ben Trump cıyım. Oyumu ona verdim.

Sizler ne idiğü belirsizsiniz. Ben ne olduğumu çok iyi biliyorum.

İşin gücün zaten bu konulara bilip bilmeden hesapsız kitapsız salça olmak. Sana yıllarca dedim ki şu konulara girme. Senin kafan bu konuları çözümleyebilecek tipte bir kafa değil. Bu bir eksiklik değil. İnsan kafasının yattığı konuları bilip onlara yönelmeli. Seni bilim forumunda öğretmen gibi dinleyip tartışıyoruz yeri geldiğinde. Ama bu konularda tırtsın sen. 

Bak senin kafanın tıpatıp aynısı RTE bugün çıktı chp belediyelerinde yaşayan insanların bu ülkenin kaymağını yediğini söyledi. Okuyup meslek edinmiş, kendi ayakları üzerinde duran, kimseye biat etmeyen insanları karşısına almak gerici zıhniyetin olmazsa olmazıdır değil mi? hah işte sen de aynı bu kafadasın bu başlıkta. insanların neler için çırpındığından ziyade saçma sapan şeyler öne sürüp onları ırkçılıkla yaftalıyorsun. Hani hitler benzetmesi yapıyorsun ya buradaki insanlara, bu insanların başındaki adam onlara yahudi muamelesi yapıyor. Tabi senin gibi kafalaar bunu yaparken mutlaka çoook ulvi amaçlar, yüksek insaniyet arkasına saklanmayı da ihmal etmez. 

Tırtsın tırt. 

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, SKULLCRUSHER yazdı:

İşin gücün zaten bu konulara bilip bilmeden hesapsız kitapsız salça olmak. Sana yıllarca dedim ki şu konulara girme. Senin kafan bu konuları çözümleyebilecek tipte bir kafa değil. Bu bir eksiklik değil. İnsan kafasının yattığı konuları bilip onlara yönelmeli. Seni bilim forumunda öğretmen gibi dinleyip tartışıyoruz yeri geldiğinde. Ama bu konularda tırtsın sen. 

Bak senin kafanın tıpatıp aynısı RTE bugün çıktı chp belediyelerinde yaşayan insanların bu ülkenin kaymağını yediğini söyledi. Okuyup meslek edinmiş, kendi ayakları üzerinde duran, kimseye biat etmeyen insanları karşısına almak gerici zıhniyetin olmazsa olmazıdır değil mi? hah işte sen de aynı bu kafadasın bu başlıkta. insanların neler için çırpındığından ziyade saçma sapan şeyler öne sürüp onları ırkçılıkla yaftalıyorsun. Hani hitler benzetmesi yapıyorsun ya buradaki insanlara, bu insanların başındaki adam onlara yahudi muamelesi yapıyor. Tabi senin gibi kafalaar bunu yaparken mutlaka çoook ulvi amaçlar, yüksek insaniyet arkasına saklanmayı da ihmal etmez. 

Tırtsın tırt. 

İyi de bu iletin ile senin beni hiç tanımadığın belli oluyor. Beni RTE'ye benzetmen senin bilgiden vazgeçtik, sağduyudan da yoksun bir meczup olduğunu gösteriyor. Düşüncelerin rasyonel değil.

Bana saldırmakla bu sorunu çözecek değilsin. Bu konuda iki farklı strateji güdebilirsin. Ya tartışmalarda ileri sürülen görüşleri nötralize etmeye çalışırsın, (benim görüşlerimi yani)ya da sağlam temellere dayanan yeni ve özgün görüşlerle savını savunursun. Sizin iddialarınızın hiç biri sağlam bir temele dayanmıyor. Zaten çoğu nesnel değil. Öznel. Suriyelilerden açıkça korkuyorsunuz. Bu korkunun mantıklı bir nedeni yok. Bir fobi bu korku... 3 milyon Suriyeliden birkaçının işlediği suçlar, söyledikleri sözler sizlerde paniğe neden oluyor. Benim ulvi bir amacım yok. Bunu başından anlamanız gerekirdi. Çünkü çok açık ve net yazdım.

3 milyon Suriyeli'yi ülkelerine geri göndermek astarı yüzünden daha pahalıya mal olacak bir girişimdir diyorum. Siz buna karşı Suriyelilerin ve bu arada diğer azınlıkların, ne kadar kötü olduklarını tekrarlayıp duruyorsunuz. Yazdıklarınız benim ortaya attığım görüşleri nötralize etmiyor. Onlara verilen bir cevap değil. Mugalata yapıyorsunuz. Hakaret ediyorsunuz. Saçmalıyorsunuz. Ve kendi görüşlerinizi daha doğru sanıyorsunuz...

Sitelerde Paylaş

Hitler nedir?

Ayrı bir başlıkta tartışılması gerekir, ancak haci arkadaşımız olayı derinlemesine göremediğimizi ve ülkedeki Suriyeliler hakkında görüşümüzün ırkçı ve Hitlere benzediğini söylemesi üzerine Hitler hakkında kısa bir görüşümü belirteyim.

Hitler her şeyden önce bir numaralı vatanseverdir, onu ırkçılığa iten o günün koşulları olmuştur. Yahudilerin ülkenin bütün ekonomik gücünü ele geçirmesi tam da kapitalizmin zirveye çıktığı bir dönemde olmuştur. Kendi ülkesinde bir ırkın diğer ırkları ezmesi, sömürmesi, kendi ırkına kısmen haklar tanıması karşısında işçi ve yoksul olan Hitler'in de ırkçı duyarlarının kabarmasına neden olmuştur. Elbette bu doğaldır, zira zıt zıttını doğurur kuralı işlemiştir. Tabi bu durum Hitler'in soykırım yapmasını ve dünyayı ele geçirmeye çalışmasını haklı çıkarmaz, ancak olayın ana kaynağını da görmemezlikten gelemeyiz.

Türkiye'de ise benzer durum yaşanmıyor olsa da bir ırkı diğer ırktan üstün tutan ve onu baştacı eden, bütün kaleleri ele geçirmiş olan bu ülkenin başında bulunuyor. Diğer anlamda bu başlıkta Suriyelilerin gönderilmesi tartışılırken, aynı zamanda dinciliği ve ırkçılığı hedef yapmış bir diktatörlükten bahsediyoruz. Dinci ve ırkçı diktatörlüğün uygulamasına iyimser bakmadığımız için bizlere ırkçı denmesi gerçekten komik olsa gerek. 

Sitelerde Paylaş
22 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Hitler nedir?

Ayrı bir başlıkta tartışılması gerekir, ancak haci arkadaşımız olayı derinlemesine göremediğimizi ve ülkedeki Suriyeliler hakkında görüşümüzün ırkçı ve Hitlere benzediğini söylemesi üzerine Hitler hakkında kısa bir görüşümü belirteyim.

Hitler her şeyden önce bir numaralı vatanseverdir, onu ırkçılığa iten o günün koşulları olmuştur. Yahudilerin ülkenin bütün ekonomik gücünü ele geçirmesi tam da kapitalizmin zirveye çıktığı bir dönemde olmuştur. Kendi ülkesinde bir ırkın diğer ırkları ezmesi, sömürmesi, kendi ırkına kısmen haklar tanıması karşısında işçi ve yoksul olan Hitler'in de ırkçı duyarlarının kabarmasına neden olmuştur. Elbette bu doğaldır, zira zıt zıttını doğurur kuralı işlemiştir. Tabi bu durum Hitler'in soykırım yapmasını ve dünyayı ele geçirmeye çalışmasını haklı çıkarmaz, ancak olayın ana kaynağını da görmemezlikten gelemeyiz.

Türkiye'de ise benzer durum yaşanmıyor olsa da bir ırkı diğer ırktan üstün tutan ve onu baştacı eden, bütün kaleleri ele geçirmiş olan bu ülkenin başında bulunuyor. Diğer anlamda bu başlıkta Suriyelilerin gönderilmesi tartışılırken, aynı zamanda dinciliği ve ırkçılığı hedef yapmış bir diktatörlükten bahsediyoruz. Dinci ve ırkçı diktatörlüğün uygulamasına iyimser bakmadığımız için bizlere ırkçı denmesi gerçekten komik olsa gerek. 

• Alıntı

• Başka milletler daha geniş topraklara yayılıp yerleşirken, iç kolonizasyona yönelmiş bir millet nüfus artışını sınırlamak zo­runda kalacak, fakat geniş topraklara yayılan milletler artmaya devam edecektir. Bir ülkenin hayat alanı ne kadar azsa, bu durumla o kadar çabuk karşılaşır.
    • https://tr.wikiquote.org/wiki/Adolf_Hitler

Alıntı

« “Var oluş mücadelesi” ile kast edilen aslında alan mücadelesidir. Çünkü alan, hayatın ilk şartıdır ve alan olmaksızın başta beslenme olmak üzere diğer hayat şartlarının ölçüsü eksik kalır. »

Halkların ve devletlerin gelişimi insanların “Lebensraum” (Hayat Alanı) için verdikleri mücadeleden ve tabiî verili çevre şartlarına evalüasyonla (evrimsel) uyum sağlamasından etkilenmektedir. Halklar ve milletler tabiî hayat alanlarına evrimsel uyum sağlayan “organik bütünlükler” olarak kavrana gelmektedir (bu tabiî hayat alanları şiddet kullanılarak ele geçirilebilir ve/veya savunulabilir).

« ... her canlı, komşusunun zararına mal olsa bile kendi bölgesini genişletmeye çalışır; bundan da alan mücadelesi doğar. »

Başarılı ve güçlü halklar hayat alanlarını korurlar ve hayat alanı şartlar gerektirdiğinde, yani “mekân darlığı” ortaya çıktığında şiddet kullanarak genişletirler.

« Bir halk, kendinden sonra gelen yeni nesillerle aynı toprakta oturup kalmaz; çünkü sürekli büyür ve bu yüzden yayılmak zorundadır. »

Ratzel’in bu jeodarwinist öğretisinin emperyalizmin ve yayılmacılığın meşrulaştırılmasına hizmet ettiği açıktır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Lebensraum

Yorumsuz.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, notdefteri yazdı:

Başarılı ve güçlü halklar hayat alanlarını korurlar ve hayat alanı şartlar gerektirdiğinde, yani “mekân darlığı” ortaya çıktığında şiddet kullanarak genişletirler.

Bu bir gerçektir ancak olması gereken bu değildir.

1 saat önce, notdefteri yazdı:

Bir halk, kendinden sonra gelen yeni nesillerle aynı toprakta oturup kalmaz; çünkü sürekli büyür ve bu yüzden yayılmak zorundadır.

Bugüne kadar olay böyle gelişiyor, lakin zorunlulukta yayılmak tek çözüm değildir, aynı alandan daha fazla verim alınabilmektedir, bunun için uzun vadede yatırım yapmak yerine yayılmacılık daha çok işlerine geliyor. Çünkü yayılmacılıkta halklar ölür sömürücüler kazanır. Hitler öncesi, dönemi ve sonrası incelenirse kapitalistlerin Hitler sayesinde nasıl yayıldığı daha iyi anlaşılır. Bu yüzden Hitler'e en büyük yardımın Yahudi kapitalistlerden gelmesi tesadüf değildir, yayılmacılığın önemli bir projesi uygulanmış ve başarılı olmuştur.

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, haci yazdı:

İyi de bu iletin ile senin beni hiç tanımadığın belli oluyor. Beni RTE'ye benzetmen senin bilgiden vazgeçtik, sağduyudan da yoksun bir meczup olduğunu gösteriyor. Düşüncelerin rasyonel değil.

Bana saldırmakla bu sorunu çözecek değilsin. Bu konuda iki farklı strateji güdebilirsin. Ya tartışmalarda ileri sürülen görüşleri nötralize etmeye çalışırsın, (benim görüşlerimi yani)ya da sağlam temellere dayanan yeni ve özgün görüşlerle savını savunursun. Sizin iddialarınızın hiç biri sağlam bir temele dayanmıyor. Zaten çoğu nesnel değil. Öznel. Suriyelilerden açıkça korkuyorsunuz. Bu korkunun mantıklı bir nedeni yok. Bir fobi bu korku... 3 milyon Suriyeliden birkaçının işlediği suçlar, söyledikleri sözler sizlerde paniğe neden oluyor. Benim ulvi bir amacım yok. Bunu başından anlamanız gerekirdi. Çünkü çok açık ve net yazdım.

3 milyon Suriyeli'yi ülkelerine geri göndermek astarı yüzünden daha pahalıya mal olacak bir girişimdir diyorum. Siz buna karşı Suriyelilerin ve bu arada diğer azınlıkların, ne kadar kötü olduklarını tekrarlayıp duruyorsunuz. Yazdıklarınız benim ortaya attığım görüşleri nötralize etmiyor. Onlara verilen bir cevap değil. Mugalata yapıyorsunuz. Hakaret ediyorsunuz. Saçmalıyorsunuz. Ve kendi görüşlerinizi daha doğru sanıyorsunuz...

Seni gayet iyi tanıyorum. Bu gibi tartışmalarda görüşlerinin nasıl çuvalladığını çok çok iyi biliyorum. Göçmenler konusunda RTE'den ayrılan bir tarafın yok. Dedim ya o da ulvi bir görev gibi kakalıyor bu durumu millete, sen de burada geleceği göremiyorsunuz yok ırkçısınız, yok çok maliyeti olur bilmem ne diye aynı durumu bize savunuyorsun. Geleceği göremiyormuşuz ...Aynı kafa aynı. Sen ateistsin o müslüman diye bazı konularda benzeşmeyeceğiniz anlamı çıkmıyor. rte kafalı hacı :))

Sana saldırmıyorum, diyorum ki sen bu konularda tırtsın, insanlara ırkçı diyerek saldırıyorsun, hitler benzetmesi yaparak saldırıyorsun, trump'a oy verip herkesi trump yaparak dalga geçiyorsun. Seni ciddiye almaz insanlar bu konularda, almamasının nedeni de ortada. Herhangi bir bilgisi olmayan, boş laf kalabalığı yapan sensin, kendi temelsiz laflarını görüş sanıyorsun bir de doğru sayıp insanların dediklerine karşı hiçbir şey bulamayıp saçma sapan ithamlarda bulunuyorsun. Ki bu ırkçı, hitler benzetmesi yaptığın insanlar hitler yöntemlerine maruz kalan insanlar. Ağzını açıp laf bile edemiyorsun. Biz gerçekleri yaşıyoruz, gerçekler ışığında düşünüp yazıyoruz. Sen rte kafalı biri olarak hikaye anlatıyorsun ergen gibi.

Hakaret etmiyorum sana, hastalıktan iyice alıngan olmuşsun. Tırt demek vasat, boş, işe yaramaz demek. Konu kapsamında edilmiş cuk diye sana oturan bir laf, yakışıyor hem sana alınganlık yapma.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...