Jump to content

Ateistler neden küfür ederler?

Recommended Posts

Şimdi bu çok uzun bir konu, ateistlerin bazen alla'ha neden küfür ettiklerini bir konuşalım.
Ateistler inançsız ve tanrı korkuları olmadığına ramen hep güzelce tartışmak için yanaşırlar medenice
ama müslümanlar her zaman bu güzelce tartışmanın içine ederler sırf allah'a inanmadığımız için saldırırlar
evet bazı müslümanlar var küfür etmiyorlar ama bu çok az rastlanan bir durum çoğu ateistleri dinlemeden
küfür etmeye başlarlar veya doğruları konuştukları için annelerine küfür ederler."Allaha küfür etti" çoğu zaman
müslümanlar madur olduklarını göstermek için kendi yaptıklarını göstermezler ve diyer müslümanlara
ve sanalda gezinen heykırlara güvenirler mesela Ayyıldız Tim şimdi bu çocukça çünkü ateistler kendilerini 
savunamıyorlar bukadar yobaz ve ateist karşıtı insanlar varken kimse bizim düşüncelerimizi savunmaz
ve bundan yararlanarak müslümanlar istedikleri gibi küfür ediyorlar."İnanmazsan saygı duy" evet bunu da çok duyuyoruz
Bu din saygı duyulacak bir din değil konuşup ve gerçekleri anlatıyoruz diye bu saygısızlık değil, nedense bunu müslümanlar
hakaret gibi algılıyorlar ve tekrar küfür ederler müdahale ederler ağzımızı kapatırlar bu adaletsizlik değil mi?
Çıkıp doğruları konuşan insanlara müdahale etme hakkınız yok herkez özgürdür ve diyer bir şeye diyeneyim
biz ateistler yalan uydurmuyoruz kanıtları oldukları gibi anlatıp gösteriyoruz kur'an'dan ayetleri gösteriyoruz.

Bunları kabul edemeyen ve sindiremeyen müslümanlar yaptıkları en iyi şeyi yaparlar küfür tehdit ediyorlar kesicem, öldürücem falan filan.
Herkes din'ini dayatır ve diyer düşünceleri bastırır bu islam'ın amaçlarından sadece biri.Tüm dinleri veya başka düşünen insanları 

yok edip sadece tek bir din yani islam kalana kadar uraşırlar savaşırlar.
Müslüman bir ülkede özgürce "ben ateistim" diyemiyoruz hemen yobazların saldırılarına ve küfürleri ile karşlaşıyoruz,

etrafını çakal gibi sarıp cahillice konuşmalarını ve dinini dayatırlar bazıları tekme tokat dalırlar,
yok "cehennemde yanacaksın dinsiz kafir" "geber" "cehennem de yan" gibi sözler,buna hakkınız yok! islam'ın gerçek yüzü işte! ŞİDDET!
Bukadar çok din propagandaları var dini forumlar sizteler var onlara kim karışıyor kim ddos atıyor? kim trollüyor?
kim adminleri ifşa atemeye çalışıyor? kim ip adreslerini almaya çalışıyor? biz ateistler mi yoksa siz müslümanlar mı?
Sizlere karışan yok ama gelip hep ateistler hedef olur toplumda baskı altında yaşarlar kimse saygı göstermez,
anlayış göstermez, dinlemez, sanki bir hastalıkmışlar gibi bakıyor müslümanlar biz ateistlere bir çıban gibi.
Biz ateistler hep güzelce tartışmaya açığız ama saygı'yı göremiyoruz ve bizlere saygı göstermeyen aynı şekilde saygı 
göremez hiç beklemesin de.Direk olarak kimse sizin allah'ıza küfür etmez birkaç gün önce bir yobaz
forum'da bana hep küfür etti 4 defa benim tek bir küfürüm olmadı güzelce konuştum ama tüm sınırları geçti
ve bende allah'ına kitab'ına peygamber'ine küfür ettim işte böyle saygı göstermeyenler küfürü hak ederler.
Güzelce konuşmasını ve tartışmasını bilmeyenler saygı haketmiyorlar kendinizi madur olan taraf göstermeyin
gidip heykır timlerine ağlamayın din'ime allaha küfür etti diye.
Benim YouTube kanalımda hazırlamış olduğum bir videom var amatörce ama önemli olan içeriği
ve bu video'da müslümanların nasıl küfür ettiklerini görüceğiz başlıklar da hep ateistler küfür etmişler gibi
videolar hazırlamışlar tamam da sormazlar mı tüm ateistler ilk önce onlar mı küfür ettiler diye?

Troller ve yobazlar boşuna kanalıma gelip küfür etmeyi denemesinler çünkü filtreleme yaptım
ve yorum onaylamasını aktif ettim yani küfür etseniz  bile benden başka kimse göremez ve onayladığım
zaman yorumlarınız görünür.

Şimdi islam'ın ve müslüman'ların düşünce tarzını ve mantalitesini görelim! nasıl hep madur olan taraf müslümanların olduklarını görelim, nasıl hep ateistler küfür ettiklerini görelim!

müslümanların saygısını görelim, müslümanların anlayışını görelimve, islam'ın hoş görüsünü görelim,islam nasıl yobazlaştırdığını ve saldırgan yaptığını görelim,islam insanları nekadar "iyi insan" yaptığını hep beraber görelim.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 113
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Nevşin Mengü'ye bir sapık dadanmış, o da zapt edin şunu demiş, vay sen misin diyen:

2E3pdd.jpg

Tabi ilk mevzusu da değil:

DQBmpwcUQAEq4fm.jpg

Bunu diyen eleman nasıl biri, ne işlerde uğraştığına şuradan bakabilirsiniz mesela:

http://www.ajanscorum.com/m/?id=5768

Yada: 

DQB5E7iVAAAMR2r.jpg

Kimdir bu derseniz:

63Adf5D4 D874 4A83 Bef8 E67B653Dad28

İşte karşınızdaki zihniyet bu. Emin olun sizin başı açık, kot vs. neyse giyen kızınıza, bacınıza, karınıza, demedikleri laf yok, gerçekten yok. İçlerine pek girmediğinizi tahmin ediyorum sadece.

Ve bu tiplerle uğraşmanın tek yolu, onlardan daha rezil, daha alçak, daha pis olmaktır. Bunlar rezillik, kepazelik ve şerefsizliği bir gurur, yüksek bir makam olarak gören tipler. Bunlara öyle insan gibi falan bir şey anlatamazsınız. Sizin onların anasına avradına düz gitmiyor oluşunuz, ancak sizin ezikliğinizdir, kaale alınmazsınız. 

tarihinde anibal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 saat önce, anibal yazdı:

Ve bu tiplerle uğraşmanın tek yolu, onlardan daha rezil, daha alçak, daha pis olmaktır. Bunlar rezillik, kepazelik ve şerefsizliği bir gurur, yüksek bir makam olarak gören tipler. Bunlara öyle insan gibi falan bir şey anlatamazsınız. Sizin onların anasına avradına düz gitmiyor oluşunuz, ancak sizin ezikliğinizdir, kaale alınmazsınız. 

Ne güzel araştırmışsın, iz sürmüşsün, bu pisliği deşifre etmişsin. Son satırda niye böyle saçmaladın?

Bu tiplerle uğraşmanın iki yolu var. Birisi ve olması gerekeni, adaleti, polisi, hukuku, kanunları göreve çağırmak ve takipçisi olmak, diğer ise bunlara sopayı eksik etmemek. Bu tipler sopayı görünce kuyruğu saklar.

Sitelerde Paylaş
56 minutes ago, Cimcime said:

Ne güzel araştırmışsın, iz sürmüşsün, bu pisliği deşifre etmişsin. Son satırda niye böyle saçmaladın?

Bu tiplerle uğraşmanın iki yolu var. Birisi ve olması gerekeni, adaleti, polisi, hukuku, kanunları göreve çağırmak ve takipçisi olmak, diğer ise bunlara sopayı eksik etmemek. Bu tipler sopayı görünce kuyruğu saklar.

Olması gereken mi? Bir Samast vardı hatırlar mısın? Olması gereken neydi, ne oldu? 

Sen gene hayal aleminde yaşıyorsun. Buralarda derler ki: "Anaı bipleyen kadı, kime gideceksin?" Bunu anlayabilmiş değilsiniz. 

Sopa mı, sen sopayı kaldırana kadar gomanizzzzz, atayyizzzz  falan diye bir gürültü olur, ne oluyoruz demene kalmadan elinde satırı, levyesi, odunuyla koca mahalleyi başına toplanmış bulursun.

Çok ama çok sığ düşünüyorsunuz. Size saldırmaya çıkan bir Ayıyla, "Bak şurada şöyle iki kelime edelim, ben senin doğal yiyeceğin değilm, benim yemezsen sana kovayla bal getiririm" diye pazarlık etmeye çıkacaksınız nerdeyse. Size apaçık söylüyoruz: "Böyle yapmazsanız, bu sizin ezikliğinizdir, godoş, nonoş ve yumoş olduğunuzdandır, onların size dair algısı bu olacaktır, kaale alınmaz, dahası onlara daha çok gaz vermiş olursunuz..." 

Bugüne kadar kaybediyor ve bu iğrenç foseptiğin büyümesini seyrediyor olmanızın sebebi bu. 

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, anibal yazdı:

Olması gereken mi? Bir Samast vardı hatırlar mısın? Olması gereken neydi, ne oldu? 

Sen gene hayal aleminde yaşıyorsun. Buralarda derler ki: "Anaı bipleyen kadı, kime gideceksin?" Bunu anlayabilmiş değilsiniz. 

Sopa mı, sen sopayı kaldırana kadar gomanizzzzz, atayyizzzz  falan diye bir gürültü olur, ne oluyoruz demene kalmadan elinde satırı, levyesi, odunuyla koca mahalleyi başına toplanmış bulursun.

Çok ama çok sığ düşünüyorsunuz. Size saldırmaya çıkan bir Ayıyla, "Bak şurada şöyle iki kelime edelim, ben senin doğal yiyeceğin değilm, benim yemezsen sana kovayla bal getiririm" diye pazarlık etmeye çıkacaksınız nerdeyse. Size apaçık söylüyoruz: "Böyle yapmazsanız, bu sizin ezikliğinizdir, godoş, nonoş ve yumoş olduğunuzdandır, onların size dair algısı bu olacaktır, kaale alınmaz, dahası onlara daha çok gaz vermiş olursunuz..." 

Bugüne kadar kaybediyor ve bu iğrenç foseptiğin büyümesini seyrediyor olmanızın sebebi bu. 

İşte o yüzden ben de olması gereken diye belirttikten sonra ikinci önlemi yazdım, sopadan söz ettim. Yani yasal yollar ise yaramazsa tabii ki kendini savunacaksın, bu tiplerin anladığı dilden konuşacaksın. Sopadan anlar bunlar, sopayla halkından geleceksin.

Sen ne öneriyorsun? Onlardan daha pislik olmayı... Bunu anlayamadım. Sen de onların ailesine söverek mi onlarla hesaplaşacaksın? Bu aşırı absürt bir komedi örneği. :)

Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, Cimcime said:

İşte o yüzden ben de olması gereken diye belirttikten sonra ikinci önlemi yazdım, sopadan söz ettim. Yani yasal yollar ise yaramazsa tabii ki kendini savunacaksın, bu tiplerin anladığı dilden konuşacaksın. Sopadan anlar bunlar, sopayla halkından geleceksin.

Sen ne öneriyorsun? Onlardan daha pislik olmayı... Bunu anlayamadım. Sen de onların ailesine söverek mi onlarla hesaplaşacaksın? Bu aşırı absürt bir komedi örneği. :)

İşte sana öyle geliyor. 

Kendini önce karşıdakinin yerine koyacak, onu anlayacak ve onun anlayacağı dille konuşacaksın. İşte bunu anlamıyor sonra gidip birde bizi modlara falan şikayete çıkıyorsunuz. Bu adamlar, kadınlar için, aşşağılık olmak bir hayat tarzı, bir onur, bir makam, bir mevki. Adam küfredince kendini iyi hissediyor, nasıl oturttum diyor. Senin karına bacına "başı açık orrospu" derken orgazmik bir zevk alıyor. Bu insanlara doğru dürüst, insan gibi bir şey derseniz, anlamazlar, dahası sizi laf sokmaktan aciz, zavallı bir sünepe olarak görürler. Ve onlara ne derseniz deyin, bir kulaklarından girer, ötekinden çıkar, kendilerini de en bi haklı adam ilan ederler. 

Karşınızdakilerin ne halt olduğunu anlamamışsınız. Elinize beyaz bayrak alıp giderken, "Oh, ne ala, kellesini kesince elimi sileyim diye bezde getiriyor bana" diye düşünen tipler karşınızdakiler. Onları ancak kendi taktikleriyle vurabilirsiniz. 

tarihinde anibal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Anibal diyor ki: Karsinizda genetik evrimi gelismis, ama memetik evrimi gelismemis bir canli var.

Orrnegin, benim ateist oldugumu bilen biri, bana oyle bir bakti ki... Elinden gelse, hapse filan girmeyecegini bilse ya da karsiliginda herhangi bir zarar gormeyeceginden emin olsa, beni parcalardi. Bicakla filan da degil. Buyuk bir tas alirdi mesela, kafama vururdu, elimi, kolumu koparirdi ve bunu yaparken hic acimazdi. Yani, "Ne olursa olsun, bir insana boyle yapilir mi?" demezdi.

Yani, bu insanlarin gercekten bir sempanzeden farki yok. Cok ilkeller.

Sitelerde Paylaş

Kendi türüne yetişememiş, geride kalmış, fiziki benzerliğinden başka hiç bir ortak noktası olmayan bir sadomazoşist yapıdır islam.

Kendi kızına şehvet duymayı, 6 yaşında çocukla evlenmeyi, tecavüzü hak sayan, kendi karısını-kızını şıhlara-şeyhlere vermekten gurur duyan bir yapıdır islam.

İşte bunları yapmayın dediğimiz için işlerine gelmediği için ateiste saldırıyorlar...

Sitelerde Paylaş
43 dakika önce, bilgivehis yazdı:

İşte bunları yapmayın dediğimiz için işlerine gelmediği için ateiste saldırıyorlar...

Ayenen dostum, şöyle bir durum var hadi "ateistler en kötüleri" diyelim "ahlaksız hepsi aynı" diyelim, tamam da müslümanların bizlerden ne frakları var, adam sormaz mı şimdi,bu mu

iyilik islam'da, bu mu anlayış saygı islam'da, bu mu terbiye islam'da, bu mu barış islam'da, tabiki değil, çünkü islam bunları yapar ve amacı da bu şiddet, saygısızlık, ahlaksızlık, ne ararsan her türlü pislik var islam'da.Temel taşı da savaş (koyunlaştırarak cehalet ile yönetip savaştırmak) emperyalizm.Hadi ateistin biri küfür etti diyelim neden bu çok iyi müslümanlar aynı şekilde cevap veriyorlar, tehdit ediyorlar, aileyi ve anneleri karıştırılar sormazlar mı adama.İslam iyiliği değil kötülüğü yaptırır allah, peygamber adına öldürmek dil uzatanarı yok etmek tüm inançları ve başka açılardan bakanları yok ekmek, islam budur hiç bir güzelliği hoşgörüsü iyiliği yoktur, yobazlaştırır saldırgan yapar baskıcı pislik bir din.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, bilgivehis said:

Kendi türüne yetişememiş, geride kalmış, fiziki benzerliğinden başka hiç bir ortak noktası olmayan bir sadomazoşist yapıdır islam.

Kendi kızına şehvet duymayı, 6 yaşında çocukla evlenmeyi, tecavüzü hak sayan, kendi karısını-kızını şıhlara-şeyhlere vermekten gurur duyan bir yapıdır islam.

Bir şeyi kaçırıyoruz.

İnsan bir hayvandır. Ve ilkel güdülerimiz, malum temel içgüdümüze dayanır. Bu güdüler için, vahşet, pedofili, tecavüz falan hepsi de gayet makul ve makbuldür. 

Velakin, insan, toplum olarak yaşamaya başladıkça, ki bunu sağlayan sürü güdüleri, artık bu ilke ve vahşi güdülerimiz bize zarar verir olmaktadır. 

İşte bu noktada, İslam, bu en ilkel güdülere hitap eder. Bu ilkel insanın yaptığı, yapacağı her şeyi kutsallaştırıp, aklar. Bu nedenle, islam gibi bir dinden kurtulmak zor değildir. Diğer dinler zamanla ilkel güdülerin ötesini getirmekte baya başarılı olmuşlardır. Ama islam hala tipik bir mağara adamına hitap eder haldedir. 

Ve maalesef, anasından doğan her insan, bir mağara adamından daha ötede bir şey olamıyor. 

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, anibal yazdı:

Bir şeyi kaçırıyoruz.

İnsan bir hayvandır. Ve ilkel güdülerimiz, malum temel içgüdümüze dayanır. Bu güdüler için, vahşet, pedofili, tecavüz falan hepsi de gayet makul ve makbuldür. 

Velakin, insan, toplum olarak yaşamaya başladıkça, ki bunu sağlayan sürü güdüleri, artık bu ilke ve vahşi güdülerimiz bize zarar verir olmaktadır. 

İşte bu noktada, İslam, bu en ilkel güdülere hitap eder. Bu ilkel insanın yaptığı, yapacağı her şeyi kutsallaştırıp, aklar. Bu nedenle, islam gibi bir dinden kurtulmak zor değildir. Diğer dinler zamanla ilkel güdülerin ötesini getirmekte baya başarılı olmuşlardır. Ama islam hala tipik bir mağara adamına hitap eder haldedir. 

Ve maalesef, anasından doğan her insan, bir mağara adamından daha ötede bir şey olamıyor. 

Hepimiz hayvanız haklısın,şimdi doğaya ve hayvanlara bitkiler de dahil bakarsak çok şiddet var.Mesela aslanlar diyer erkeklerin yavrularını öldürürler ve kendi neslini sağlamak için

bu yavruları oldürür kendi genlerini bırakmak için.Arıları ele alalımavrupa arıları ve bazı kuzenleri kolonilerine saldırıp byok ederler veya kralıçeyi tespit edip öldürüp

kendi kraliçeleri koloniyi ele geçirir ve "yönetir".Köpek balıklarının rahminde daha doğmamış yavrular biribirileri ile savaşıp yerler en göçlü olanı kalana kadar.Doğa da hep savaşlar var 

ama savaş mantığına doğanın mantığına bakarsak neden vardır: en güçlü olanı yaşamayı hak eder zayıf olanı ölür düygular var mıdır? yoktur!

Hayvanlar neslini korumak için öldürürler kendilerini savunmak için öldürürler yemek için su için öldürürler üremek için öldürürler.

Şimdi insanın öldürme nedenlerine bir bakalım: (aşk - kıskançlık), güç, para, din, tanrı, politika, emperyalizm, ideoloji, zihinsel bir sıkıntı, ırkçılık (ırkçılık doğa'da da var) bir konuda alaşamamak çözememek,tehditi ortadan kaldırmak için, yaptığın şeyi gizlemek için.Ve bu böyle boş boş şeyler için öldürmek yani doğa da şiddet ve öümün nedenleri çok başka

insanın öldürme nedenleri çok çok başkadır biz insanlar çok pis bir varlıklarız dünyaya ve her şeye zarar verriz hoşumuza gitmyenlere kötülük yaparız öldürürüz...

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, NotImportant yazdı:

Bu konuyu özel yapan bir şey yok bence.

Özel olan şey biz ateistler savaş zihniyetli insanlar değiliz kötülüğü ve cehaletten hoşlanmayız boş boş cahilikten insanlara zarar vermeyiz ve durup dururken kimseye küfür etmeyiz

daha da var say say bitmez...Konumun amacı da özel olması olmaması değil kimn ne yaptığını göstermek çünkü hep ateistler kötü pislik kifirbaz ahlaksız önce kendilerine baksınlar

izler tanrıdan korkmuyoruz ama hemen küfüre başvurmuyoruz ve kimseyi tehdit edip eline bıçak silah alıp öldürmüyoruz dövmüyoruz sosyal medya hesaplarına saldırmıyoruz

sitelerine saldırmıyoruz kimseyi gelipte trollemiyoruz kimseler ile uraşmıyoruz sadece doğruları konuşuyoruz ve ateist olduğumuz için toplumda  suçluyuz hedefiz haklarımız da yok.

Sen islam dan çok çeken insanlardan değilsin sanırım.

Sitelerde Paylaş
20 minutes ago, MisterYou said:

Özel olan şey biz ateistler savaş zihniyetli insanlar değiliz kötülüğü ve cehaletten hoşlanmayız boş boş cahilikten insanlara zarar vermeyiz ve durup dururken kimseye küfür etmeyiz

daha da var say say bitmez...Konumun amacı da özel olması olmaması değil kimn ne yaptığını göstermek çünkü hep ateistler kötü pislik kifirbaz ahlaksız önce kendilerine baksınlar

izler tanrıdan korkmuyoruz ama hemen küfüre başvurmuyoruz ve kimseyi tehdit edip eline bıçak silah alıp öldürmüyoruz dövmüyoruz sosyal medya hesaplarına saldırmıyoruz

sitelerine saldırmıyoruz kimseyi gelipte trollemiyoruz kimseler ile uraşmıyoruz sadece doğruları konuşuyoruz ve ateist olduğumuz için toplumda  suçluyuz hedefiz haklarımız da yok.

Sen islam dan çok çeken insanlardan değilsin sanırım.

Ateistler için, böyle bir genelleme yapmak yanlış. Ateist, her şey olabilir, cahilde, vahşide, dahide, iyilik meleği de. 

Basitçe, Ateizmin uyulması gereken bir kurallar listesi, bir iyiler doğrular ve kötüler yanlışlar listesi yoktur. 

Bunları iddia etmek, bir tür tanrısız din ortaya koymak olur. Elbette, hay hay, dileyen bu dini koyabilir, dileyende bu dine tabi olabilir. Ama bu ateizm olmaz, ateizmi de kapsayan ama başka bir şey olur. 

Velakin, ateistte olsak, önce insanız, bu da genel olarak bizim daha insancıl olmamıza yol açıyor. Fakat bu bir kaide değil, olamaz da.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, anibal yazdı:

Ateistler için, böyle bir genelleme yapmak yanlış. Ateist, her şey olabilir, cahilde, vahşide, dahide, iyilik meleği de

Anlamadığın bir şey var söyleyeyim;

Ateizm "ben tanrıya inanmıyorum" veya 'tanrı yok" diyen kişiler ateist  değiller bu sadece bir inanç olur ve kalır, derinleşmez, araştırmaz, düşünmez "yok" der bukadar. Neden yok der,

çoğu ateistlerin dediği gibi dünyada olan kötülükler ama ateizm sadece buna göre olan bir şey değil.Gerçek ateistler kötü değiller kendi halinde insanlar (sadece  yaşarlar kimseler ile uraşmazlar hayatın tadını çıkarırlar barışçıl bir şekilde) senin ne olduğunu hala anlamış değilim ateist gibi düşünmüyorsun veya kendini ifade edemiyorsun.

Sitelerde Paylaş
33 dakika önce, MisterYou yazdı:

Anlamadığın bir şey var söyleyeyim;

Ateizm "ben tanrıya inanmıyorum" veya 'tanrı yok" diyen kişiler ateist  değiller bu sadece bir inanç olur ve kalır, derinleşmez, araştırmaz, düşünmez "yok" der bukadar. Neden yok der,

çoğu ateistlerin dediği gibi dünyada olan kötülükler ama ateizm sadece buna göre olan bir şey değil.Gerçek ateistler kötü değiller kendi halinde insanlar (sadece  yaşarlar kimseler ile uraşmazlar hayatın tadını çıkarırlar barışçıl bir şekilde) senin ne olduğunu hala anlamış değilim ateist gibi düşünmüyorsun veya kendini ifade edemiyorsun.

Anibal dogru soyluyor. Sen ateizm nedir bilmiyorsun. Ateist biri cahil de olabilir. Hatta IŞİD teroristlerinden bile daha kotu olabilir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...