Jump to content

Ateistler neden küfür ederler?

Recommended Posts

Din zaten saldırı savaşlarını motive eder. Savunma savaşlarını motive eden milliyetçiliktir. Saldırı savaşı da cinayet olduğuna göre... Savunacağımızda milliyetçilik, biz ve onlar duygusu motivasyonu sağlar. Savunma savaşlarında milliyetçiliğin dinin önüne geçtiği her zaman görülmüştür. Ama saldıracaksanız dine ihtiyacınız var. Yetmişiki huri vaad etmezseniz kimse kıçını kaldırmaz. Saldırı ve savunma savaşlarının psikolojik alt yapısı çok farklıdır.

Saldıracaksanız hepsini öldürün, hepsinin ırzına geçin, hepsini yağmalayın, ölürseniz de huriler şaraplar meyveler etler sizin diyeceksiniz. Savunma için böyle şeylere gerek yok. Sevdiklerinizi, bahçelerinizi, köyünüzü toprağınızı vermemek için öldürün aslanlarım, komayın alçak yağmacıları, gün sizin gününüz dedin mi yeterlidir. Biri yağmalamak için savaşıyor, biri yağmalanmamak için...

Biri olacağı şüpheli uzak bir vaad için savaşıyor, biri hazır elindekini korumak için.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 113
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

14 dakika önce, NotImportant yazdı:

Yinede tanımlı tanrılar hakkında ki düşüncesi önemli. Örneğin arap tanrısı veya hristiyanlıkta tanımlanan tanrı..... gibi.

Bu konumda ateist bir tavır takınmak benim gibi mantıklı olacaktır. 

40 dakika önce, anibal yazdı:

Bir şey bilmek gerekmiyor.

Kafandan bir şey uydur, birperi, tependeki ampulün içindeki bir cin, 40 başlı bir ejderha, hayaline ne gelirse...

İşte bir tanrı ile onlar arasındaki tek fark, onların senin hayalgücünün, tanrının ise birilerinin hayalgücünün eseri olması.

Ve tanrının va rolması, o hayalinin var olması kadar olası. 

Şimdi soru şu. Madem bu hayal tanrıyı kabul edebiliyorsun, neden Alaaddin'in cini veya Peter Pan'ın perilerini kabul etmiyorsun?

tanrı denilince; bilinçaltımıza yerleşmiş dinlerdeki tanrı kavramından kendimi  soyutlamakta güçlük çekiyorum evet..

varlığının veya yokluğunun kanıtlanamayacağını düşünüdüğüm şey ise bilinçli bir yaratıcı..

tanrının varolduğunu gösteren beni tatmin eden bir bilgi yok, varolmaması muhtemel, ancak yinede bilinenemez diye düşünüyorum..

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, siyahh said:

tanrı denilince; bilinçaltımıza yerleşmiş dinlerdeki tanrı kavramından kendimi  soyutlamakta güçlük çekiyorum evet..

varlığının veya yokluğunun kanıtlanamayacağını düşünüdüğüm şey ise bilinçli bir yaratıcı..

tanrının varolduğunu gösteren beni tatmin eden bir bilgi yok, varolmaması muhtemel, ancak yinede bilinenemez diye düşünüyorum..

Bilinebilirliğin sınırını koyman gerekiyor...

Belki Sherwood ormanında pamuk prenses ve yedi cüceler de vardır, bilinebilir mi? Emin ol bilinemez. 

Garajdaki Ejderha mevzusuna bir bak şöyle...

Bir de doğma denen şey nedir ,ne menen bir zırvalıktır, ona bak...

Sitelerde Paylaş

Bir de savaş psikolojisi çok farklıdır. Barışta savaş hakkında ne desek boş. Savaş insanları bambaşka yaratıklar yapar. Savaşta düşmanı ana babası, sevgilisi çocuğu olmayan klonlanmış yaratıklar gibi göreceksiniz. Bebelerinizin kanını içmeye, kadınlarınızın ırzına geçmeye geldi bu canavarlar. Anaları sevgilileri bebeleri yok! Karanlık mağaralarda büyülerle klonlandılar. Kozalarından çıkıp çıkp hırlayarak fırladılar saldırıyorlar, kana susamış, ete acıkmışlar. İnsan etine!

Yüzüklerin Efendisi savaş psikolojisi üzerine iyi bir betimlemedir. Düşmanı Orklar gibi düşüneceksin. Onların da anası sevgilis bebesi var dedin mi olmaz. Savaşta kıyasıya öldüreceksin. Sinek öldürür gibi... Savaş çok farklıdır. 

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, siyahh yazdı:

Tanrı bilinemez değil, olamazdır. Tanrının olması olanaksızdır. Çünkü evrenin varlığından onu tasarlayan bir zekayı sorumlu tutacaksak, kendiliğinden olamazsa, evreni tasarlayacak bir zeka kendiliğinden hiç olamaz. Bunun olması, evrenin olmasından çok daha fazla olanaksızdır. Evrene kendiliğinden olamaz deyip de onu tasarlayacak zekaya kendiliğinden olur demek saçmalığın dibidir.

Sitelerde Paylaş

Yüzüklerin Efendisi izleyesim geldi yahu! :lol: Namı diğer "Fantastik Filmlerin Kralı" En azından benim deyişimle. Böylesi ne yapıldı, ne de kolaylıkla yapılır! Olağanüstü yani, muhteşem... Her sahnesi, her repllği bir ayrı olay... Böyle muhteşemini ömrümde görmedim, bir daha da zor görürüm. 

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, anibal yazdı:

Bilinebilirliğin sınırını koyman gerekiyor...

Belki Sherwood ormanında pamuk prenses ve yedi cüceler de vardır, bilinebilir mi? Emin ol bilinemez. 

Garajdaki Ejderha mevzusuna bir bak şöyle...

Bir de doğma denen şey nedir ,ne menen bir zırvalıktır, ona bak...

garajdaki ejderha mevzusuna baktım. sanırım biraz daha bakıcam :)

11 dakika önce, democrossian yazdı:

anrı bilinemez değil, olamazdır. Tanrının olması olanaksızdır. Çünkü evrenin varlığından onu tasarlayan bir zekayı sorumlu tutacaksak, kendiliğinden olamazsa, evreni tasarlayacak bir zeka kendiliğinden hiç olamaz. Bunun olması, evrenin olmasından çok daha fazla olanaksızdır. Evrene kendiliğinden olamaz deyip de onu tasarlayacak zekaya kendiliğinden olur demek saçmalığın dibidir.

evrenin tasarlandığını düşünürsek dediğiniz doğru, ya bir yaratıcı varsa ve tasarlamamışsa, gelişigüzel kendine özgü olarak sadece düğmeye basmış ve gerisini umursamamışsa ?

Sitelerde Paylaş
8 minutes ago, siyahh said:

garajdaki ejderha mevzusuna baktım. sanırım biraz daha bakıcam :)

evrenin tasarlandığını düşünürsek dediğiniz doğru, ya bir yaratıcı varsa ve tasarlamamışsa, gelişigüzel kendine özgü olarak sadece düğmeye basmış ve gerisini umursamamışsa ?

Evrenin veya herhangi bir zamazingonun tasarlandığı iddiası, bir osuruktan teyyare olmaktan öteye geçemez.

Tasarım denen zımbırtının tanımı, bir tasarımcının onu tasarlamış olmasıdır. Yani, önce tasarımcı somut olarak gösterilmeli, sonra da ahanda bu tasarımcı bunu tasarladı mı diyerek tartışmaya açılmalıdır. 

Basitçe, şu resme bakalım...

Image result for natural wonders

Şimdi bu bir tasarım mıdır, elbette bu yüce tasarımcı ossorozun işaretidir, yoksa değil midir?

Doğal, bilinen koşullar içersinde, kendiliğinden olabilecek olan bir şeyin, bir tasarımcıya dalalet ettiğini söylemek, osuruktan teyyaredir. 

Öyle ki, emin olabilirsin, bir boeing 747'nin bile tasarımcısı olması gerekmez, bunu bile iddia edemezsin. Ama tasarımcısını biliyor olduğun için, bu da budur diyebiliyorsun.

Yukarıdaki şeyi gören, gidip amanda kim tasarladı bunu diye bakmaz, gider, buna sebep olan doğal süreçleri aramaya çıkar. 

İşte tanrıcıların kaçırdıkları şey burasıdır. Tümüyle doğal olan bir şey için, doğa dışı bir şey aramak, aklını peynir ekmekle yemiş olmaktan ibarettir. 

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, anibal yazdı:

Edebilirler, tayyibin siki daşşağı sen misin, o da onlara ediyor küfür, etsin hatta edemiyorsa, elini tutan mı var?

Ama sen karıya böyle sulanırsan, bu ne demektir? Sana küfretseler ne düşünürsün, anana, bacına küfretseler ne düşünürsün. 

Ve silinmeden bak, işte müslüman, altta bir yerde duruyor, cahim, özelden de yağdırmış.. 

Tayyip'e edilebilir ama başkasına edildiği zaman bu tacize girer değil mi? Sizin mantık dersine kim geliyordu gerçekten merak ediyorum. Kadına edilen küfürü ve tacizi de bu şekilde savunabilirsin. 

İnternet'te binlerce kişi birbirine küfür ediyor. Bana bile edildi, hiçbir şey yokken, ben ne yaptım, Tayyip gibi güçlü olsan mahkemeye giderdim ama güçlü olmadığım için direkt engelleme butonuna basıyorum. Kadın da bunu yapabilirdi. Böyle gereksiz şov yapmak yerine.

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, siyahh yazdı:

ya bir yaratıcı varsa ve tasarlamamışsa, gelişigüzel kendine özgü olarak sadece düğmeye basmış ve gerisini umursamamışsa ?

Deizm bu demek zaten. Biz de onu umursamayız olur biter. Bakın deizmi yanlış anlamamak lazım. Deizm tanrı var demek değildir. Tanrının olması bir şeyi değiştirmez demektir. Agnostizmi de yanlış anlamamak lazım. Agnostizm de tanrı belki de olabilir demek değildir. Tanrının olup olmaması bir şeyi değiştirmez demektir.

Peki biz niye ateistiz? Agnostik veya deist değiliz? Madem bunlar da aynıysa?

Ateistiz çünkü lafı dolandırmayı sevmiyoruz. Lafı dolandırmakta fayda gördüğümüzde pekala agnostik ve deist takılabiliriz. Sakıncası olmaz. Ateist amentümüz bozulmaz, imansızlığımız zedelenmez bununla. Lafı dolandırmakta niye fayda görebiliriz? Kestirip atmaktan kaçınacaksak, kestirşp atınca muhatabımız kalkıp gidecekse ama biz bunu istemiyor, sohbeti sürdürmek istiyorsak agnostik veya deist bir manevra yapabiliriz.

Biz agnostik ve deistlere düşman değiliz, olamayız. Onlar bizim dostlarımız. Onlar bizdendir. Biz sadece agnostizmi tanrının olması olasılığı vardır, belki de vardır ve deizmi tanrı inkar edilemez, vardır diye kullananlara, teizme alet edenlere kızarız.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, oldandteen said:

Tayyip'e edilebilir ama başkasına edildiği zaman bu tacize girer değil mi? Sizin mantık dersine kim geliyordu gerçekten merak ediyorum. Kadına edilen küfürü ve tacizi de bu şekilde savunabilirsin. 

İnternet'te binlerce kişi birbirine küfür ediyor. Bana bile edildi, hiçbir şey yokken, ben ne yaptım, Tayyip gibi güçlü olsan mahkemeye giderdim ama güçlü olmadığım için direkt engelleme butonuna basıyorum. Kadın da bunu yapabilirdi. Böyle gereksiz şov yapmak yerine.

Emin ol güçlüyüm o mevzuda, ama engelle butonuna falan bile basmıyorum: İtler ürüyor diye ne kervan durur, ne atlar ölür... 

Sen eğer, bu adam, o kadına bulafları etmekte haklıdır diyorsan, saygı falan duymam, ananı yolla bu adama, biraz abazanlığı falan gitsin derim, o kadar. 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, anibal yazdı:

Emin ol güçlüyüm o mevzuda, ama engelle butonuna falan bile basmıyorum: İtler ürüyor diye ne kervan durur, ne atlar ölür... 

Sen eğer, bu adam, o kadına bulafları etmekte haklıdır diyorsan, saygı falan duymam, ananı yolla bu adama, biraz abazanlığı falan gitsin derim, o kadar. 

Tayyip'in anasına küfür edilmesini normal karşılayan birinin bunları yazması da nasıl bir ikiyüzlülük olsa gerek. Ben sadece senin mantığına göre bu kadına edilen küfürlerin de kendince haklı tarafları vardır dedim. 

O işlemeyen mantığını biraz kullan diyecem ama, nerde gördüğüm kadarıyla at gözlüğüyle bakan sığırın tekisin.

Sitelerde Paylaş

Gezi'de evet o adama küfürler edildi. (Adını söylemekten hiç hazzetmediğim için hiç bir yerde ağzıma almam.) Fakat barışçı şekilde ağacını, yeşilini koruyan insanlara copla, dayakla, gazla saldırılıp çadırları dağıtıldığı zaman edildi. Orada koptu. O zamana kadar küfür yoktu. Kopunca iş nereye gider bilinmez. Çığırından çıkar. Bir şey yapmıyorlar, demokratik protesto hakkını kullanıyorlardı. Aniden vahşi bir saldırı oldu. Her şey koptu o zaman.

Sitelerde Paylaş
10 minutes ago, oldandteen said:

Tayyip'in anasına küfür edilmesini normal karşılayan birinin bunları yazması da nasıl bir ikiyüzlülük olsa gerek. Ben sadece senin mantığına göre bu kadına edilen küfürlerin de kendince haklı tarafları vardır dedim. 

O işlemeyen mantığını biraz kullan diyecem ama, nerde gördüğüm kadarıyla at gözlüğüyle bakan sığırın tekisin.

Eğer, bu mevzular normal, gayet olası diyorsan, o zaman niye tayyibin anasını küfredildiğinin arkasına saklanmaya çıkıyorsun ki, bir amın ardına saklanacak kadar aciz misin?

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, anibal yazdı:

Eğer, bu mevzular normal, gayet olası diyorsan, o zaman niye tayyibin anasını küfredildiğinin arkasına saklanmaya çıkıyorsun ki, bir amın ardına saklanacak kadar aciz misin?

Sayın Sığır Bey, bu mevzuda sözüm ona bayana küfür edeni eleştiren ama Tayyip'e ve annesine küfür edilmesini normal karşılayan sensin. Okuduğunu anlama sorunu mu mevcut bilmiyorum. Ya da küçükken menenjit hastalığı falan mı geçirdiniz, ya da başka bir şey mi geçirdiler? 

Başka türlü böyle 0-7 yaş çocuklarının yaptığı savunmayı yapmak mümkün değil de.

Sitelerde Paylaş
5 minutes ago, oldandteen said:

Sayın Sığır Bey, bu mevzuda sözüm ona bayana küfür edeni eleştiren ama Tayyip'e ve annesine küfür edilmesini normal karşılayan sensin. Okuduğunu anlama sorunu mu mevcut bilmiyorum. Ya da küçükken menenjit hastalığı falan mı geçirdiniz, ya da başka bir şey mi geçirdiler? 

Başka türlü böyle 0-7 yaş çocuklarının yaptığı savunmayı yapmak mümkün değil de.

Tayyip ile bu bayan aynı mı? İkisini nasıl aynı kefeye koyuyorsun ki?

Yani, birileri tayyibe küfretti diye, senin herkese küfretme hakkın olduğunu mu savunuyorsun?

Eee, sen gökten mi indin, demek birileri tayyibe küfredince, birilerine küfretmek caizse, al, ananın amını eşşekler skimiş ki, sende burada anırıyorsun eşşek oğlu eşşek....

Ha, hatırlatayım, evrim teorisini kabul etmedeni, ananı eşşeğin sikmesiyle varolmuş bir mahluk olmadığını ispat edemezsni...

Sitelerde Paylaş
23 dakika önce, anibal yazdı:

Tayyip ile bu bayan aynı mı? İkisini nasıl aynı kefeye koyuyorsun ki?

Yani, birileri tayyibe küfretti diye, senin herkese küfretme hakkın olduğunu mu savunuyorsun?

Eee, sen gökten mi indin, demek birileri tayyibe küfredince, birilerine küfretmek caizse, al, ananın amını eşşekler skimiş ki, sende burada anırıyorsun eşşek oğlu eşşek....

Ha, hatırlatayım, evrim teorisini kabul etmedeni, ananı eşşeğin sikmesiyle varolmuş bir mahluk olmadığını ispat edemezsni...

Her insan kanun önünde eşit diye biliyorum. Yoksa kadınların bu konuda ayrıcalığı mı mevcut?   

Adamın götü yemedi diye, çingen karıları gibi küfür etmeye başladı. Sen bu küfürlerin beni sinirlendireceğini mi sanıyorsun. Bu kadar malsın, Amerika yalaması Sığır Bey ;)))

Sitelerde Paylaş

Rabbiniz güzel söze misal getirmedi mi?Kökü yerde olan sağlam,çiçekli,hoş kokulu bir ağaca benzetmedi mi?Oyleyse ne diye birbirinize çirkin sözler sarf ediyorsunuz!Inananlar ya da inkar edenler bundan ötürü hesaba çekilirler elbet.Allah'ı neden suçlarsınız? O gerekeni söyledi.Her günahkar kendi günahını yüklenecek ve ilimsizlikleri yüzünden yoldan saptırdıklarının günahlarını.

Sitelerde Paylaş
19 hours ago, Türk Ateist said:

cuk da onun arkadaşlarının çoğu da oturup ateizm konuşmaz, ilgilenmez. Zorunda değiller zaten. Bunların hepsine yakını da bilimle haşır neşir, evrim-fizik bilen, doğru düzgün çocuklar. Ama Tanrı var mı yok mu diye gidip bir inançlıyla tartışmıyorlar çünkü bunu tartışmayı bile saçma buluyorlar. O kadar yok onlar için Tanrı. Bilgilerini, -artık ne kadarsa o bilgi- Tanrı'nın yokluğunu delillendirmek için kullanmayı düşünmüyorlar, çünkü ilgilenmiyorlar.

Hayal ettiğim dünya böyle bir yer işte. Olması gereken. Harika. Bu gençler adıma çok sevindim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...