Jump to content

Recommended Posts

Bir şeyin gerçek olduğunu nasıl anlarsınız ? 

Fizikte her zaman bir şeyi başka bir şeyden ayırt etmek için referans sistemleri kullanılır. Hareketi, konumu, kütleyi, zamanı, uzunluğu, sıcaklığı, ısıyı......... (her şeyi), belirtmek için her zaman ondan başka bir şeye ihtiyacınız vardır. 

Örneğin bir bardağın gerçek olduğunu anlamak için başka bir bardak veya bir tabak veya kaşık kullanabilirsiniz ama temelde 3 üde aynı şeydir. Bu yüzden birinin gerçek olmaması hiç birini gerçek yapmaz. Bu durumda birbirlerini ispatlayamazlar. 

Şimdii, gerçekliğin referansı nedir ??

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 114
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

13 dakika önce, NotImportant yazdı:

Bir şeyin gerçek olduğunu nasıl anlarsınız ? 

Fizikte her zaman bir şeyi başka bir şeyden ayırt etmek için referans sistemleri kullanılır. Hareketi, konumu, kütleyi, zamanı, uzunluğu, sıcaklığı, ısıyı......... (her şeyi), belirtmek için her zaman ondan başka bir şeye ihtiyacınız vardır. 

Örneğin bir bardağın gerçek olduğunu anlamak için başka bir bardak veya bir tabak veya kaşık kullanabilirsiniz ama temelde 3 üde aynı şeydir. Bu yüzden birinin gerçek olmaması hiç birini gerçek yapmaz. Bu durumda birbirlerini ispatlayamazlar. 

Şimdii, gerçekliğin referansı nedir ??

Ben gerçek değilsem aynadaki görüntüm nedir?:)

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, NotImportant yazdı:

Senin yansıman. Konuyla ilgisi yok.

Eski bir fizik kitabım vardı.Orada mercekler  ve aynalardaki görüntüler için hayal diyordu. 

Aynadaki görüntünün kokusu tadı sesi yoktur.Eline alıp dokunamazsın.

Rüyalarda da durum aynıdır.İlla beş duyudan biri eksik kalıyor.

Sitelerde Paylaş

Senin ayna hayalin de gerçek..

Farklı bir gerçek...

Bir şeyin gerçek olabilmesi için duyularla (her hangi bir duyu ile) algılanması yeter.

Ama onların birden fazla kişi tarafından algılanması koşulu var.

Bireysel oldukları için halusinasyonlar (rüyalar vb) gerçek değil.. Onların dışında kalan her şey gerçek.

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, deney yazdı:

Eski bir fizik kitabım vardı.Orada mercekler  ve aynalardaki görüntüler için hayal diyordu. 

Aynadaki görüntünün kokusu tadı sesi yoktur.Eline alıp dokunamazsın.

Rüyalarda da durum aynıdır.İlla beş duyudan biri eksik kalıyor.

Kafanda hayal ettiğin bir bardakta gerçek değildir bunun konuyla ilgisi ne peki ? 

edit: Yada en azından gerçek değil diye kabul ediyoruz. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, NotImportant yazdı:

Kafanda hayal ettiğin bir bardakta gerçek değildir bunun konuyla ilgisi ne peki ? 

Kafanda hayal ettiğin bardak gerçek değil diyorsun.

Bunu dediğine göre gerçeğin ne olduğunu biliyor olmalısın.:)

Sitelerde Paylaş
28 dakika önce, deney yazdı:

Kafanda hayal ettiğin bardak gerçek değil diyorsun.

Bunu dediğine göre gerçeğin ne olduğunu biliyor olmalısın.:)

Sonradan bir düzenleme ekledim fark ettiysen, yanlış olacaktı çünkü. 

Ayrıca sanırım yazdıklarını yanıtlamayacağım, çünkü sadece yazmış olmak için yazıyorsun. 

Sitelerde Paylaş
26 dakika önce, kavak yazdı:

Farkındalığımızın farkında olmamız,  gerçeği tanımlamak için yeterli bir referans değil mi ?

Değilse, neden değil ?

Gerçeklikle ne alakası bunun ? Farkı olduğunu farkında olmak bir şeyin gerçek olduğunu bağımsız bir şekilde nasıl gösteriyor ?

Sitelerde Paylaş
37 dakika önce, haci yazdı:

Bir şeyin gerçek olabilmesi için duyularla (her hangi bir duyu ile) algılanması yeter.

Ama onların birden fazla kişi tarafından algılanması koşulu var.

Bir duyu ile bir şeyin gerçek olduğunu ispatlamak bardağı kullanarak tabağı ispatlamakla aynı şeydir. Biri gerçek değilse hiç biri değildir. 

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, NotImportant yazdı:

Gerçeklikle ne alakası bunun ? Farkı olduğunu farkında olmak bir şeyin gerçek olduğunu bağımsız bir şekilde nasıl gösteriyor ?

Farkındalığımızın farkında olmamız, herșeyin temelidir bence.

Bunsuz hiçbir șeyi değerlendiremeyiz, yani neyi neye göre kıyaslayacağız ?

Farkındalık gerçekliğin, daha doğrusu kendi gerçekliğimizin ilk adımıdır.

Anlatabildim mi, pek emin değilim doğrusu.

Sitelerde Paylaş
39 dakika önce, kavak yazdı:

Farkındalığımızın farkında olmamız, herșeyin temelidir bence.

Bunsuz hiçbir șeyi değerlendiremeyiz, yani neyi neye göre kıyaslayacağız ?

Farkındalık gerçekliğin, daha doğrusu kendi gerçekliğimizin ilk adımıdır.

Anlatabildim mi, pek emin değilim doğrusu.

Farkındalığın somut bir şey değil, konuyu daha kötü bir yere çekiyor. 

Ben senin gerçek olup olmamandan bahsetmiyorum. Herhangi bir şeyden bahsediyorum. 

Rüya görürken bir bardağın gerçek olmadığını hissedemiyorsun. Ancak uyanınca hissediyorsun, çünkü uyandığın halden referans alıyorsun. Biri diğerinin yanlış olduğunu söylüyor. 

Farkındalık bir operatördür, sana bir şeyin gerçek olup olmadığını başka şeylere bakmadan söyleyemez. Ben zaten o başka şeylerin farkı olmadığını söylüyorum. Hepiniz bardak kullanarak çatal ispatlıyorsunuz. 

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, NotImportant yazdı:

Soru sorup, cevap beklediğim halde neden aldığım şey soruyu karşılık sorular oluyor ?

Gerçeği anlamak kıyaslamaktan geçer diyen sensin, o halde gerçeğin bir kıyası varsa onun gerçek olmaması için bir neden de yoktur.

Kendi teorinle çelişiyon gibi geldi bana...

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Gerçeği anlamak kıyaslamaktan geçer diyen sensin, o halde gerçeğin bir kıyası varsa onun gerçek olmaması için bir neden de yoktur.

Kendi teorinle çelişiyon gibi geldi bana...

Bende gerçekliğin kıyasını sordum ya zaten. Çünkü yok gibi duruyor.

Belkide anlamadığım hata yaptığım bir nokta vardır veya konuya yazdıklarımda bir çelişki oluşturmuşumdur. 

Gösterirsen güzel olur. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, NotImportant yazdı:

Bende gerçekliğin kıyasını sordum ya zaten. Çünkü yok gibi duruyor.

Belkide anlamadığım hata yaptığım bir nokta vardır veya konuya yazdıklarımda bir çelişki oluşturmuşumdur. 

Gösterirsen güzel olur. 

Şimdi senin bu kıyas teorini ben tuttum, zira senin kıyas teorinin aksini ispat edecek veya onu her ne şekilde çürütecek bir argüman bulamadım.

Hatta senin bu kıyas teorinin bilimsel araştırma için yararlı bir kaynak olabileceğini de düşünüyorum.

Galiba bu konuyu sen daha derinlere inerek şimdi de gerçeğin kıyasını arıyorsun ki, bu da güzel bir arayıştır.

Lakin seninle daha önceki tartışmamızda aynen bu senin düşündüğünü de düşünmüştüm, "Kıyas varsa gerçek de vardır", yani bize gerçekleri bizzat kıyasın kendisi gösteriyor.

O halde "gerçek olduğunu nasıl anlarız" sorusu yerine, "Kıyas ile bulduğumuz gerçek, gerçek olmayabilir mi" sorusu seni meşgul ediyor.

Bence senin kıyas teorin bunu açıklamaya yeterlidir, dediğim gibi "Kıyas varsa gerçek de vardır"...

Sitelerde Paylaş
34 dakika önce, bilgivehis yazdı:

......

Biraz anlam karmaşası var gibi, yada belkide ben anlamadım........... :lol:

Şimdi 2 farklı örneği birleştirerek ne demek istediğimi anlatacağım. 

►150km/h hızla bir araç ilerliyor olsun. Aslında aracın hızı yere göre 150km/h dir. Ancak yerinde bir hızı vardır. Dünya kendi ekseninde dönmektedir. Aynı zamanda dünya güneş etrafında oda galaksi etrafında.... Diye gidiyor. 

Şimdi fark ettik ki bir şeylerden bahsetmek için her zaman referans noktalarına ihtiyacımız var. Eğer arabanın hızından bahsederken herhangi bir kıyaslama noktası seçmezsek, arabanın hızı söz konusu olamaz. Kimse arabanın hızına, hatta hareket edip etmediğine bile karar veremez. 

Ancak hiç bir değer aracın gerçek hızı değildir. Aracın gerçek hızını bulmak için evrende sabit bir noktaya ihtiyacınız vardır.

Bu referans sistemi durumu farkında olmasanız da, her zaman her yerde bir şeylere karar verirken etkilidir.

Şimdi durumu gerçek kavramına uyarlayalım.

►Öncelikle gerçek olanı nasıl tanımladığımıza bakmalıyız. Daha doğrusun bir şeyin ne kadar gerçek olduğuna. 

Elime bir şişe alıp onun gerçek olduğunu söyleyeyim. Kurala göre bunu bir şeylerden referans alarak söylemem gerekiyor. Peki nereden referans aldım ? 

Tabi ki aynı seviyede gerçek olan başka bir şeyden (çünkü elde başka seviyede gerçek bir şey yok.) Örneğin bir tabaktan veya senden.

Ama burada büyük bir sorun var. Referans sistemim hatalı. Çünkü beni, seni, tabağı ve şişeyi  gerçek yapan şeyler aynı şeyler. Yukarıdaki örnekle gidecek olursak bu durum 2 arabaya bakarak birbirlerinin hızlarını söylemeye benzer. Bir değer alırsınız, ancak aldığınız değer o referans için doğrudur. Asıl doğru ise evrendeki sabit noktaya göre hızdır. 

Bu durumda bir şeyin gerçek olduğunu iddia edebilmek için. Gerçek olan şeylerin dışına çıkmanız ve onun gerçekten gerçek olduğunu söyleyebileceğiniz, bir şeye - namıdiğer sabit bir noktaya ihtiyacınız vardır. 

Gerçek olmadığı düşünülen ve referans alınabileceği iddia edilen bir şey.

►Rüyaları veya hayalleri gerçekliği tanımlamak için kullanmazsınız. Çünkü hayaller ve rüyalar enerji tabanlıdır aynı madde gibi. Haliyle hepsi aynı şeydir. 

*bu gerçek ifadeleri yanlış kurulmuştur. Evrendeki maddeyi veya enerjiyi belirtmede kullanılmıştır. Kurala göre gerçekliği bilinmemelidir. 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Olabildiğince az karmaşa oluşturarak yazmaya çalıştım. Umarım ana fikri vermişimdir. Senin cevabın bu anlattıklarımı bir cevap oluşturamıyor. 

Sitelerde Paylaş

Anladığım kadarıyla, sen diyorsun ki, "elimizde bir nesne var, ancak onu kıyaslayacak bir kaynak yoksa veya var da bilinmiyorsa o nesnenin gerçekten var olduğunu nasıl bileceğiz?".

Ayrıca, bunun için "referans alınacak bir nokta olmalı" diyorsun.

Yani diğer ifadeyle, "en azından şimdilik duyularımız ve bilim bunun için yeterli değil veya yeterli olmayabilir" diyorsun...

Şimdi dinlerde tanrı her şeyi görür, her şeyi bilir diye geçer.

İnsanlar her şeyi görme ve her şeyi bilme merakını hayali tanrıya uyarlamışlar.

Öyle ya, insanlar bir nokta bulamayınca her şeyi gören, bilen tanrı diye bir referans noktası icat etmişler.

Eh, sen de diyorsun ki, biz de bari gerçek bir nokta bulalım, onun üzerinden gerçeğin gerçek olduğunu anlayalım.

Bunun için galiba yine bilimin ilerlemesini bekleyeceğiz, ya da ilerde aklıma bir fikir gelirse paylaşırım...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...