Jump to content

Recommended Posts

2 saat önce, NotImportant yazdı:

İnsan üretimi elementler var, '' Bunlara yapay element '' deniyor. Periyodik cetvelde bile varlar. 

Çoğu çarpıştırma yöntemi ile elde ediliyor. 

Tabii, bu tam olarak senin dediğin şey değil, sen hidrojeni demire çevirmek istiyorsun. Dediğim gibi mümkün ama şuan bizi aşıyor :lol: 

Belki ilerde bir çözüm bulurlar da kayayı ekmek yapar yeriz :blink:

Arta kalan borları ekmek yapmak daha isabet olur ?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 114
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir saat önce, haci yazdı:

Ayıptır yapmayın.... :smashfreak:

Bu bir uyarıdır...:f57:

Nasıl ironik bir adamsın lan sen ..

Sudan sebeplerle gidersin elalemi banlarsın iş anibal'a gelince anamızı da sikse burada laf yok .. Üstüne admin bey bizle daşşak geçiyor ..

Az bi sg 

tarihinde The_Individualist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

gerçek   İng. real 

1. Düşünülen, tasarımlanan, imgelenen şeylere karşıt olarak, var olan. 2. Bilinçten bağımsız olarak var olan.

http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_bts&arama=kelime&guid=TDK.GTS.5a2d638a2a6e10.07678322

TDK da verilen tanıma göre zihinde tasarladığımız şey doğada yoksa gerçek değil varsa gerçek diyoruz.

Doğada olup olmadığınıda duyularımız ile kontrol ediyoruz.

Mantıksal pozitivizm  ise zihinde tasarladığımız şeyler hakkında  gerçek değil  veya yok yerine anlamsız  demeyi daha uygun görmüş.Bilinemezci tavır takınmış.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Mantıksal_pozitivizm

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, The_Individualist yazdı:

Belli ki Anibal'ın sende çok kıymeti var .. 

Benim için forumun sağlığı önemli. Forumun düzenini bozmak, huzursuzluk, düşmanlık, nefret  yaratmak birkaç küfürlü sözden çok daha zararlıdır.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, haci yazdı:

Benim için forumun sağlığı önemli. Forumun düzenini bozmak, huzursuzluk, düşmanlık, nefret  yaratmak birkaç küfürlü sözden çok daha zararlıdır.

Birkaç küfürlü söz dediğin şey yazdıklarına sebep olmakta zaten ..

tarihinde The_Individualist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...
On 04.12.2017 at 21:29, NotImportant yazdı:

Bir şeyin gerçek olduğunu nasıl anlarsınız ? 

Fizikte her zaman bir şeyi başka bir şeyden ayırt etmek için referans sistemleri kullanılır. Hareketi, konumu, kütleyi, zamanı, uzunluğu, sıcaklığı, ısıyı......... (her şeyi), belirtmek için her zaman ondan başka bir şeye ihtiyacınız vardır. 

Örneğin bir bardağın gerçek olduğunu anlamak için başka bir bardak veya bir tabak veya kaşık kullanabilirsiniz ama temelde 3 üde aynı şeydir. Bu yüzden birinin gerçek olmaması hiç birini gerçek yapmaz. Bu durumda birbirlerini ispatlayamazlar. 

Şimdii, gerçekliğin referansı nedir ??

Bu konuyla da ilişkili bir soru geldi bugün aklıma.

Tabi bu soru bir kurgu ama bizim gerçekliğimizi ve farklı gerçekliklerin mümkün olup olmadığını, mümkünse bizim yaşadığımız gerçeklik alanına ilişkin fikir ve tasvirlerle onların anlaşılıp anlaşılamayacağını bir benzetme yardımıyla sorgulamak istiyorum. Benzetmeleri bilimsel bulmayabilirsiniz ama bence gerçeği ve varsa farklı gerçekleri anlamak için elimizdeki en önemli araçlardan biri benzetmelerdir.

Neyse sorum şu: Diyelim rüyamızda kişiler var. Bu kişiler bizim konuştuğumuz ve sorduğumuz bu soruyu kendilerine soruyor. Diyorlar ki "acaba bizim gerçekliğimizin referansı nedir? Bildilerimiz ve gördüklerimiz. Bilemeyeceklerimiz ve göremeyeceklerimiz var mıdır ki?" falan.. Benim sorum ise şu bu kişiler kendi gerçekliklerinin dışına çıkıp, bizim gerçeklik mertebemize ulaşabilecek ya da bunun varlığını bilebilecek bir deney tasarlayabilirler mi? Ya da kendi gerçekliklerini bizim tarafımızdan nasıl görüldüğünü ve tanımlandığını tecrübe edebilirler mi?

Aslında her soru aynı yere çıkıyor. Bizim gerçekliğimiz bizim için mutlak ama başka gerçeklikler için göreceli ve bir çok gerçeklik iç içe geçmiş, birbiriyle ilişkili, birbirlerine göre izafi anlamları olabilir. Dolayısıyla bilimin de bu paralel evrenler hikayelerine merak salması boşuna değil. Ama tabi yapacak bir şey yok. Bizi aşanı bilemeyiz. Ama bizi aşanın olduğunu bilmek ve her şeyin, bizim kendi gerçekliğimizi anlamak için kullandığımız yöntemlerle tanımlanamayacağını itiraf edebilmek te bir erdem ve hikmettir sonuçta.

Bu arada bu rüyadaki kişilerin bir de özgür irade tartışması yaptıklarını düşündüm de, çık şimdi işin içinden çıkabilirsen :)

tarihinde Yeni Üye tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
7 saat önce, Yeni Üye yazdı:

Bu konuyla da ilişkili bir soru geldi bugün aklıma.

Tabi bu soru bir kurgu ama bizim gerçekliğimizi ve farklı gerçekliklerin mümkün olup olmadığını, mümkünse bizim yaşadığımız gerçeklik alanına ilişkin fikir ve tasvirlerle onların anlaşılıp anlaşılamayacağını bir benzetme yardımıyla sorgulamak istiyorum. Benzetmeleri bilimsel bulmayabilirsiniz ama bence gerçeği ve varsa farklı gerçekleri anlamak için elimizdeki en önemli araçlardan biri benzetmelerdir.

Neyse sorum şu: Diyelim rüyamızda kişiler var. Bu kişiler bizim konuştuğumuz ve sorduğumuz bu soruyu kendilerine soruyor. Diyorlar ki "acaba bizim gerçekliğimizin referansı nedir? Bildilerimiz ve gördüklerimiz. Bilemeyeceklerimiz ve göremeyeceklerimiz var mıdır ki?" falan.. Benim sorum ise şu bu kişiler kendi gerçekliklerinin dışına çıkıp, bizim gerçeklik mertebemize ulaşabilecek ya da bunun varlığını bilebilecek bir deney tasarlayabilirler mi? Ya da kendi gerçekliklerini bizim tarafımızdan nasıl görüldüğünü ve tanımlandığını tecrübe edebilirler mi?

Aslında her soru aynı yere çıkıyor. Bizim gerçekliğimiz bizim için mutlak ama başka gerçeklikler için göreceli ve bir çok gerçeklik iç içe geçmiş, birbiriyle ilişkili, birbirlerine göre izafi anlamları olabilir. Dolayısıyla bilimin de bu paralel evrenler hikayelerine merak salması boşuna değil. Ama tabi yapacak bir şey yok. Bizi aşanı bilemeyiz. Ama bizi aşanın olduğunu bilmek ve her şeyin, bizim kendi gerçekliğimizi anlamak için kullandığımız yöntemlerle tanımlanamayacağını itiraf edebilmek te bir erdem ve hikmettir sonuçta.

Bu arada bu rüyadaki kişilerin bir de özgür irade tartışması yaptıklarını düşündüm de, çık şimdi işin içinden çıkabilirsen :)

Güzel bir benzetme olsada ne yazık ki hatalı. 

Rüyalar, hayaller ve içlerindeki her türlü yapı nöronlardaki elektrik akımlarıyla ve bunların yorumuyla ilgilidir. Sonuç olarak tamamı enerji tabanlıdır. Aynı bir bardak gibi. Ve elbette sonuçta hepsi aynı gerçekliğin kapsamındadır. 

Kendi gerçekliğimizin dışını düşünemiyoruz. Bu algı yeteneğine sahip değiliz. Haliyle gerçekliklerin iç içe olduğu iddiası kanıtlanabilir değil. Zaten bildiğimiz tek şey enerji ve ondan oluşmuş olan her şey. (Soyutta olsa) 

Hatta öyle ki bu konudan yola çıkarak başka bir gerçeklik veya gerçekliklerin olduğu yargısına varılamaz. 

Gerçekliği kanıtlama isteğimiz bize bunu kanıtlayacak kendinden başka şeyler aramamıza yöneltiyor. 

Özgür irade konusunuda zamanında sayfalarca tartışmıştım. Olmadığını düşünüyorum  :)

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

Beynimizin biz daha bilincinde olmadan tam 6 saniye önce verecegimiz karar tahmin edilebiliyormuş .Yani biz bu deneyin ciktilarina göre her ne yapiyorsak yapalim beynimizde cesitli islemler tamamlandiktan sonra bilincli farkindalıga iletilip farkinda oluyoruz ve uyguluyoruz.Fakat deneyin sonuçlarini sorguladigim zaman söyle bir gariplik seziyorum. Biz cevrede ki uyaranlara cok kisa sürede cevap veren canlilariz.Örnegin:Karsımizdaki insanla konusurken beynimiz uyarilip biz cevabi daha kisa sürelerde veriyoruz.6 saniyelik sure cok gec bir süre degilmidir.Bu deney 'bilincli' kararlarimizda mi ortaya cikan bir süre farki? Cünkü beynimiz otopilotta calişırken ve (cogu zaman otopilotta calisiyormus) biz hic dusunmeyiz bile kullandigimiz kelimeleri bile cabuk sarfederiz. seri ve hizli tepkilerde bulunuruz.Otomobil kullanirken de bu surec var yani bu iki durumu nasil degerlendirmeliyiz. Deney sahiplerine bu tur sorulari soramiyorum.İngilizcem de olmadigi icin saglikli bir sekilde makaleyi anlayamiyorum.Otopilot davranislarimizı,dusuncelerimizi sanirim bunun disinda tutmamiz gerekiyor.Birde hocam beyinde noronlar degisik hizlarda sinyaller uretiyor.bölgeden bolgeye degisiyor.Saniyede 4 metreden 100 metreye kadar degisitigini ögrendim.Beyin de bu denli farkli iletim hizlari mevcutken sabit bir sekilde deneyde anlatildigi üzere "biz insanlarin beyninde kararlari,davranislari 6 saniye önceden tahmin ediyoruz "gibi bir söylem ne kadar sağliklidir.eger 6 saniye hayati gec algilamis olsak;yasami o karanlik evre olan 6 saniyeden haberdar olamazdik.Örnegin:Yaprak agaçtan düserken goremezdik cunkü 6 saniye önce olmus olabilirdi.Kafami karistiran bu deneyi nasil yorumlamaliyiz? Beni aydinlatirsaniz cok memnun olurum 

Sitelerde Paylaş
On 19.03.2018 at 22:04, AteistDünya yazdı:

Beynimizin biz daha bilincinde olmadan tam 6 saniye önce verecegimiz karar tahmin edilebiliyormuş .Yani biz bu deneyin ciktilarina göre her ne yapiyorsak yapalim beynimizde cesitli islemler tamamlandiktan sonra bilincli farkindalıga iletilip farkinda oluyoruz ve uyguluyoruz.Fakat deneyin sonuçlarini sorguladigim zaman söyle bir gariplik seziyorum.Biz cevrede ki uyaranlara cok kisa sürede cevap veren canlilariz.Örnegin:Karsımizdaki insanla konusurken beynimiz uyarilip biz cevabi daha kisa sürelerde veriyoruz.6 saniyelik sure cok gec bir süre degilmidir.Bu deney 'bilincli' kararlarimizda mi ortaya cikan bir süre farki? Cünkü beynimiz otopilotta calişırken ve (cogu zaman otopilotta calisiyormus) biz hic dusunmeyiz bile kullandigimiz kelimeleri bile cabuk sarfederiz. seri ve hizli tepkilerde bulunuruz.Otomobil kullanirken de bu surec var yani bu iki durumu nasil degerlendirmeliyiz. Deney sahiplerine bu tur sorulari soramiyorum.İngilizcem de olmadigi icin saglikli bir sekilde makaleyi anlayamiyorum.Otopilot davranislarimizı,dusuncelerimizi sanirim bunun disinda tutmamiz gerekiyor.Birde hocam beyinde noronlar degisik hizlarda sinyaller uretiyor.bölgeden bolgeye degisiyor.Saniyede 4 metreden 100 metreye kadar degisitigini ögrendim.Beyin de bu denli farkli iletim hizlari mevcutken sabit bir sekilde deneyde anlatildigi üzere "biz insanlarin beyninde kararlari,davranislari 6 saniye önceden tahmin ediyoruz "gibi bir söylem ne kadar sağliklidir.eger 6 saniye hayati gec algilamis olsak;yasami o karanlik evre olan 6 saniyeden haberdar olamazdik.Örnegin:Yaprak agaçtan düserken goremezdik cunkü 6 saniye önce olmus olabilirdi.Kafami karistiran bu deneyi nasil yorumlamaliyiz? Beni aydinlatirsaniz cok memnun olurum 

Konu bir hayli yanlış anlaşılıyor. Beyin, alınan bir takım bilgileri 6 saniye geriden işlemez. Doğrusu, beyin, 6 saniyeye kadar gelecekte yaşar. 

Birincisi, 6 saniyeye kadar. Yani hep 6 saniye ötesi değil. Günlük hayatta bu kabaca 0.5 - 1 saniye arası gerçekleşir. Yani, bazı durumların 6 saniye sonrasını işlerken, günlük durumların çoğu için, yarım saniye, bir saniye kadar gelecekte yaşar. 

Basit bir örneğini verelim. Sana bir top atsam, nasıl yakalarsın? Beyin, bu noktada topun hareketine bakarak, yarım saniye (mesela) önce, topun yarım saniye sonra nerede olacağını tespit eder ve ona göre hareketini, tam doğru zamanlamayla, doğru yere yapar ellerin, kolların. Çeşitli deneylerle bunu somutlaştırabilirsin aslında. 

İkincisi... Ama beyin, bilgisayar değil, yanlış hesapta yapabilir, bu ayrı mesele. Hayatı ama doğru, ama yanlış 6 saniye geç algılamış olmuyorsun. Beynin önümüzdeki 6 saniye içinde olup bitecekleri tahmin edip, görüşünü falan ona göre düzenleyerek hareketlerini yöneltiyor. Yani, sen, o topa bakarken, top aslında sana daha o mesafeye yaklaşmamış haldeyken, beynin kol uzatma süresi, topun hızı vs. bakıp, topu sana olduğu yerde değil, o sürenin sonunda topun olmasını beklediği yerde gösteriyor. Sende, buna göre kolunu falan uzatıyorsun, topun yeri, senin gördüğün yer değil, sen, topun atıyorum 5 saniye sonra olacağı yerde onu görüyorsun ki, görüp onu yakalamak için doğru hamleyi yapabilesin. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...