Jump to content

Muhammed neden efsanelere ihtiyaç duydu ?

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar aranızda yeniyim.Şöyle birşey aklıma takıldı Muhammed neden kurana efsaneleri dahil etti acaba. Eğer bir toplumu dizginlemek isteyip belli yasalar içeren bir kitap yazdıysa, neden sümer,hindu,mısır efsanelerine ihtiyaç duydu? 2017 yılında dünyanın %23 ünü peşinden sürükleyen birinin , o dönem için de olsa daha yaratıcı bir zekaya sahip olması lazım. Çeşitli efsanelere,masallara ihtiyaç duymadan halkın korku ve zaaflarını göz önünde bulundurarak çok daha iyi bir kitap yazabilirdi. Ayrıca tevratta sümerlerden etkileniyor kuran da. Yani O coğrafyada bilinen başka bir mitoloji mi yok ,yada ne oturup düşüncem geçmiştekilerden kopyala gitsin mantığını mı uyguladı ? Birde sadece kuran değil tevrat hadi sümer mitlerinden etkilendi, (incili bilmiyorum okumadım) bir süre sonra kuran ortaya çıkıyor ve o da sümerlerin efsanelerinden etkileniyor. Yani bu efsanelerin tevrat ve kuranda yer almasının sebebi nedir ? Neden birbirinden kopya çekme gereği duydular ? Merakla yorumlarınızı bekliyorum (konu daha önce cevaplandıysa link atarsanız sevinirim) ...Sevgiler

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, Onur9335 yazdı:

Merhaba arkadaşlar aranızda yeniyim.Şöyle birşey aklıma takıldı Muhammed neden kurana efsaneleri dahil etti acaba. Eğer bir toplumu dizginlemek isteyip belli yasalar içeren bir kitap yazdıysa, neden sümer,hindu,mısır efsanelerine ihtiyaç duydu? 2017 yılında dünyanın %23 ünü peşinden sürükleyen birinin , o dönem için de olsa daha yaratıcı bir zekaya sahip olması lazım. Çeşitli efsanelere,masallara ihtiyaç duymadan halkın korku ve zaaflarını göz önünde bulundurarak çok daha iyi bir kitap yazabilirdi. Ayrıca tevratta sümerlerden etkileniyor kuran da. Yani O coğrafyada bilinen başka bir mitoloji mi yok ,yada ne oturup düşüncem geçmiştekilerden kopyala gitsin mantığını mı uyguladı ? Birde sadece kuran değil tevrat hadi sümer mitlerinden etkilendi, (incili bilmiyorum okumadım) bir süre sonra kuran ortaya çıkıyor ve o da sümerlerin efsanelerinden etkileniyor. Yani bu efsanelerin tevrat ve kuranda yer almasının sebebi nedir ? Neden birbirinden kopya çekme gereği duydular ? Merakla yorumlarınızı bekliyorum (konu daha önce cevaplandıysa link atarsanız sevinirim) ...Sevgiler

Kardeş sümerlerinki neden efsane olsun? Bana bu laf çok mantıksız geliyor adamlar oturupta o zamanki zor şartlarda tabletlere aslı astarı olmayan hikayeleri neden yazsınlar? Adamlar neler yaşamışlar ki bunları binbir çilelerle tabletlere yazma gereği duymuşlar. Sorununuz burdan başlıyor sümerler tabletlere masalmı yazdı yoksa yaşanılan gerçeklerimi yazdı? Önce bunu çözmelisiniz.

Sitelerde Paylaş

Gariban_derviş kelimeye takılıp konunun amacını bulandırma. Yazıldıysa gerçektir anlayışınıza hastayım . Hadisler de muhammed aşağı muhammed yukarı diyor ama 571-632 tarihleri arasında bu şahısa ait en ufak bir delil yok. Bende yazıyorum spiderman ile bugün biraz sohbet ettim uçuştaymış o da falan... yazıyorsam gerçektir nede olsa niye masal olsun...neyse sana cevap falan yazmıcam bana faydalı olabilecek üyelerin yorumunu bekliyorum

Sitelerde Paylaş

Benim fikrime göre yazının yayılması ve dinler ilişkili olabilir belki bir açıdan,yani böyle bir kültürün oluşması için böyle hikayeler uyduruldu medeniyet gelişti,bir de kötü insanlar da "inanmak" olgusunu sorgulamaksızın rahatlıkla kullanabilir yani araç gibi bildiğiniz ve yararlanır.dinlerin birbirine tapki olduğu da söz konusudur benim çıkarımlarıma göre

Sitelerde Paylaş
On 04.12.2017 at 22:29, Onur9335 yazdı:

Eğlenceli olsun ilgi çeksin diye.

O tarihlerde popüler olan efsaneleri derlemiş. Gayette başarılı olmuş 1.3 milyar baya iyi rakam. 

Sitelerde Paylaş

Bak görüyonuz mu benim dediklerimi zamanında bu kitaplar da demiş ,ben bundan önce herhangi bir kitap okumuyordum onu sağ elimle de yazmıyordum diyerek peygamberliğine ikna etmiş olabilir. Olabilir diyorum bilemiyorum tam olarak gerçekte sebep neydi. Bu da kafamı baya karıştırdı

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...