Jump to content

Kuran'da icki once serbestti, sonra yasaklandi (mi?)

Recommended Posts

Selamlar herkese,

Normalde dini konularda teknik tartismalara girmemeyi tercih ederdim fakat son gunlerde dinlerin kokeni hakkinda okudugum kitaplardan dolayi ilgi duymaya basladim.

Okudugum kitapta aynen soyle bir ifade var. Sizlerle paylasmak istiyorum.

-----------

Nahl 67ye gore icki serbesttir ve allahin nimetidir.

[Hurma ve uzum gibi meyvelerden hem icki hem de guzel gidalar edinirsiniz. Iste bunlarda da aklini kullananlar icin buyuk nimet vardir] 

Sonra farkli sosyal olaylar devreye giriyor. Hz omer medinede icki nedeniyle yasanan cirkin olaylari muhammede aktarinca bakara 219 geliyor nahl suresi reddedilmese bile icki yasaklaniyor

[sana sarap ve kumar hakkinda soru sorarlar. Deki her ikisinde de buyuk gunah ve insanlae icin bir takim fayda vardir. Ancak her ikisinin de gunahi faydasindan daha buyuktur]

---------

Kuramda gevtigi soylenen bu ayetler dogru mudur? Dogruysa bu konu hk ne dusunuyorsunuz.

Yazar burada suna deginiyor. Muhammed peygamber kurani konjonkture gore yazmistir. Kuranin yazilmasi 27 yil surdu. Bu sure zarfinda degisen sartlara gore birbirleriyle celisme pahasina bazi ayetler yazdi. Bunlar kuranin ilahi bir kitap olmadigina, dunyevi meselelere karsi yazilmis bir.kitap oldugunu gostermektedir 

tarihinde Bolsevikk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Bolsevikk yazdı:

Selamlar herkese,

Normalde dini konularda teknik tartismalara girmemeyi tercih ederdim fakat son gunlerde dinlerin kokeni hakkinda okudugum kitaplardan dolayi ilgi duymaya basladim.

Okudugum kitapta aynen soyle bir ifade var. Sizlerle paylasmak istiyorum.

-----------

Nahl 67ye gore icki serbesttir ve allahin nimetidir.

[Hurma ve uzum gibi meyvelerden hem icki hem de guzel gidalar edinirsiniz. Iste bunlarda da aklini kullananlar icin buyuk nimet vardir] 

Sonra farkli sosyal olaylar devreye giriyor. Hz omer medinede icki nedeniyle yasanan cirkin olaylari muhammede aktarinca bakara 219 geliyor nahl suresi reddedilmese bile icki yasaklaniyor

[sana sarap ve kumar hakkinda soru sorarlar. Deki her ikisinde de buyuk gunah ve insanlae icin bir takim fayda vardir. Ancak her ikisinin de gunahi faydasindan daha buyuktur]

---------

Kuramda gevtigi soylenen bu ayetler dogru mudur? Dogruysa bu konu hk ne dusunuyorsunuz.

Yazar burada suna deginiyor. Muhammed peygamber kurani konjonkture gore yazmistir. Kuranin yazilmasi 27 yil surdu. Bu sure zarfinda degisen sartlara gore birbirleriyle celisme pahasina bazi ayetler yazdi. Bunlar kuranin ilahi bir kitap olmadigina, dunyevi meselelere karsi yazilmis bir.kitap oldugunu gostermektedir 

Evet, İki ayet de gerçek. İçki Kur'an'da önceleri serbestti sonradan insanlara kötü etki ettiği görününce haram kılındı. Bana göre bu saçmadır. İçkinin insanlara zararı olduğunu bilmeyen bir ilah olabilir mi? Eğer bir şeyleri gözlemleyip, görüp sonradan değiştiriyorsa o onun her şeyi bildiği özelliğini kısıtlar. Kur'an içerisinde sayısız birbiriyle çelişkili ve bilime ters düşen ayet var. Onla ilgili bir konu açmak istiyorum daha sonrasında.

Sitelerde Paylaş

Niye orada Aklını kullanan kelimesini kullanmış?Akıl kullanılacak ne varki? Bu konuyla ilgili Nolanın çok güzel uzun  bir yazısı vardı.Duruyorsa şayet bir gözden geçirmenizi tavsiye ederim.Ayrıca Sözde Allahın yazdığı bir kitapta bir ayetin diğer ayeti hükümden kaldırmasıda olacak iş değil.

tarihinde Antonius tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hurma ağaçlarının meyvelerinden ve  üzümlerden hem içki, hem de güzel bir rızık edinirsiniz.  Elbette bunda aklını kullanan bir toplum için bir ibret vardır.

-----

Diyanetteki ceviri bu sekilde. Acikcasi garip. Hen icki diyor hem rizik diyor. Sonra da bu ifadelerle hicbir alakasi olmayacak sekilde diyorki toplum icin bunda ibret vardir. Ivret alinacak be var ki allah her iki durumda da olumlu bahsetmis. Hem icki hem rizik elde edersin diyor.

Iki ceviri arasinda fark var. Acikcasi diyanetin cevirisi bana pek mantikli gelmedi. 

Acaba bunun asli nedir? Bilen arkadaslarin objektif gorusunu alabilir miyiz? 

Sitelerde Paylaş
On 07.12.2017 at 09:44, Antonius yazdı:

Niye orada Aklını kullanan kelimesini kullanmış?Akıl kullanılacak ne varki? Bu konuyla ilgili Nolanın çok güzel uzun  bir yazısı vardı.Duruyorsa şayet bir gözden geçirmenizi tavsiye ederim.Ayrıca Sözde Allahın yazdığı bir kitapta bir ayetin diğer ayeti hükümden kaldırmasıda olacak iş değil.

Bundan 1400 Yıl öncesindeki yaşayan toplumun anlayabildiği kavramlarda Allah Kuran ayetlerini bildirmiştir, bundan 1400 Yıl sonraki toplum bireyleri de senin görüşlerin için aynı şeyleri söyleyecektir..

Firavun kavmini nasıl aptallaştırdıysa bu yüzyılda toplumlar insanlarda aptallaştırma telaşında ...

İngilizce şarkıyı türkçeye çevirdiğinde nasıl bir anlam yükleyemiyorsan ama ingilizcen çok iyi ise o zaman şarkıyı anlayabiliyorsan o zaman Aklını sende kullanmış oluyorsun kardeşim..

Sitelerde Paylaş
29 dakika önce, cyn yazdı:

Bundan 1400 Yıl öncesindeki yaşayan toplumun anlayabildiği kavramlarda Allah Kuran ayetlerini bildirmiştir, bundan 1400 Yıl sonraki toplum bireyleri de senin görüşlerin için aynı şeyleri söyleyecektir..

Firavun kavmini nasıl aptallaştırdıysa bu yüzyılda toplumlar insanlarda aptallaştırma telaşında ...

İngilizce şarkıyı türkçeye çevirdiğinde nasıl bir anlam yükleyemiyorsan ama ingilizcen çok iyi ise o zaman şarkıyı anlayabiliyorsan o zaman Aklını sende kullanmış oluyorsun kardeşim..

O zaman bu Allahın bu günün bütün insanlarınca anlaşılır bir kitap yollaması gerekmezmi?Öyle ya sizin mantalitenize göre bu hepimizin Allahı değilmi?

Sonra bu atla devede değil.Ne diyor Hurma ve üzümü vermişki bunlardan güzel bir rızık ve İçki elde edelim diye! O zaman Sayın kardeşim aklını neden çalıştıracaksınki? Neyi düşüneceksinki?

Yada Bu ayet  müteşabihtir.Gerçek anlamını bulabilmek için kafanızı çalıştırın diyebilirYani oradaki Üzüm Hurma Rızık ve içki birer rumuz olabilirler.Yalnız Yaratıcı bir Allahta böyle bir şey yazdırmaz.Çünkü herkesin kafası çalışmaz.Çalışsada doğru olan anlamı nedir bulamayız.Birbirimizle çekişir dururuz.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Antonius yazdı:

O zaman bu Allahın bu günün bütün insanlarınca anlaşılır bir kitap yollaması gerekmezmi?Öyle ya sizin mantalitenize göre bu hepimizin Allahı değilmi?

Sonra bu atla devede değil.Ne diyor Hurma ve üzümü vermişki bunlardan güzel bir rızık ve İçki elde edelim diye! O zaman Sayın kardeşim aklını neden çalıştıracaksınki? Neyi düşüneceksinki?

Yada Bu ayet  müteşabihtir.Gerçek anlamını bulabilmek için kafanızı çalıştırın diyebilirYani oradaki Üzüm Hurma Rızık ve içki birer rumuz olabilirler.Yalnız Yaratıcı bir Allahta böyle bir şey yazdırmaz.Çünkü herkesin kafası çalışmaz.Çalışsada doğru olan anlamı nedir bulamayız.Birbirimizle çekişir dururuz.

Kuran bu güne uyarlı olsaydı yada çok daha ileriki günleri hitap etmiş olsa idi

Sen 1400 yıl geriye git çölde yaşayan bir insan ol ve ben de bu zamanın yaşan bir bireyi olarak seni ziyaret edeyim

Cebimde cep telefonu gözümde güneş gözlüğü beyaz şapka v.s. napardın?

Beynin eror verirdi..

Şu anda bir yaşlı teyzenin videosu var cep telefonundan kendisini görmesine sağmen bir başka birisiyle konuştuğunu sanıyor..

Burada içki içecek olarak bildirilmiş, alkollüdür soğuk tüketiniz diye bir ibareyi çıkartıyorsunuz.

Üzüm yediğinde sen suyunu içmiş olmuyor musun?

Burada Şarap ve kumar denilmiş.

-Üzüm yada içecek denilmemiş

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, cyn yazdı:

Kuran bu güne uyarlı olsaydı yada çok daha ileriki günleri hitap etmiş olsa idi

Sen 1400 yıl geriye git çölde yaşayan bir insan ol ve ben de bu zamanın yaşan bir bireyi olarak seni ziyaret edeyim

Cebimde cep telefonu gözümde güneş gözlüğü beyaz şapka v.s. napardın?

Beynin eror verirdi..

Şu anda bir yaşlı teyzenin videosu var cep telefonundan kendisini görmesine sağmen bir başka birisiyle konuştuğunu sanıyor..

Burada içki içecek olarak bildirilmiş, alkollüdür soğuk tüketiniz diye bir ibareyi çıkartıyorsunuz.

Üzüm yediğinde sen suyunu içmiş olmuyor musun?

Burada Şarap ve kumar denilmiş.

-Üzüm yada içecek denilmemiş

İyide bu günün insanıda 1400 yıl önceki lisanı tam olarak anlayamadığı gibi onun birde deyimleri var.Onları ise hiç anlayamaz.yani bu Allahın kullarını cehenneme atmaması için her devirde bir peygamber ve Kitap yollaması gerekir.

Orada İçkiden SEKERE diye bahseder.Sekeren ve rızken. Sekere sarhoş edicidir.Yani Hurmadan elde edilen Nebiz Hurma şarabıdır.Üzümden ise normal şarap.Bunun şimdi ben nesine kafamı işleteceğimki?

tarihinde Antonius tarafından düzenlendi
imla hatası
Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Antonius yazdı:

İyide bu günün insanıda 1400 yıl önceki lisanı tam olarak anlayamadığı gibi onun birde deyimleri var.Onları ise hiç anlayamaz.yani bu Allahın kullarını cehenneme atmaması için her devirde bir peygamber ve Kitap yollaması gerekir.

Orada İçkiden SEKERE diye bahseder.Sekeren ve rızken. Sekere sarhoş edicidir.Yani Hurmadan elde edilen Nebiz Hurma şarabıdır.Üzümden ise normal şarap.Bunun şimdi ben nesine kafamı işleteceğimki?

Neden bu şekilde düşündün ki

Çok ince dokursan ince cevapların peşine gitmen gerekir.

Kitap'da yer alanlar kişinin anladığı kadarıdır.

1400 yıl önceki edebiyattın bu günki edebiyatında anlaşılmamasından dolayı işte bu sorunlar yaşanılıyor kanatimce..

Elif Lam Mim olayı gibi..

Diğer bir konuda da bahsetmişdim ingilizce şarkıyı türkçeye çevirince hiç bir anlam yükleyemiyoruz taki ingilizceyi tam öğrendiğimşizde olayın çözümlenmesi gibi..

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, Antonius yazdı:

Yoksa Üzüm ve Hurmadan daha başka şeylerdemi icad edilebilir? Mesela Dünyanın yeni bir enerji kaynağı olabilirlermi?::smashfreak::89:Ne dediğimi anlayabildinizmi ? Neden İnne fiy zalike li kavmin yeakilun?! diyor.

O topluma seslenilmiş o topluma yönlendirilmiş

Orada ki en değerli besin kaynaklarından bilgi verilmiş,

Şöyleki sen adanada yaşıyorsun karpuz var ama karpuzun sadece öylesine bir bitki olduğunu sanıyorsun yıllardır karpuz sana bakıyor sen karpuza bakıyorsun..

Peygambere Vahiy adanada geliyor, karpuzu aklınızı kullanarak size fayda verebileceği bir bitki olması ve bunların yanında şunlardan da faydalanabileceğinizin bilgisi veriliyor..

Sence çaydan bahsetmesi mantıklı olurmuydu?

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, cyn yazdı:

Neden bu şekilde düşündün ki

Çok ince dokursan ince cevapların peşine gitmen gerekir.

1400 yıl önceki edebiyattın bu günki edebiyatında anlaşılmamasından dolayı işte bu sorunlar yaşanılıyor kanatimce..

Elif Lam Mim olayı gibi..

Diğer bir konuda da bahsetmişdim ingilizce şarkıyı türkçeye çevirince hiç bir anlam yükleyemiyoruz taki ingilizceyi tam öğrendiğimşizde olayın çözümlenmesi gibi..

Eğer sen kalkıp o kitabın her şeye gücü yeten bir tanrıdan geldiğini söylersen bizimde pekala ince cevaplar aramaya hakkımız olur. Çünkü sen, her şeyi bilen ve her şeye gücü yeten bir yaratıcıdan bahsediyorsun. Onun için kuşak çatışması gibi bir sorun olamaz ki. Apaçık dediği kitabı öyle bir şekilde gönderir ki her toplum ondan kendi kuşağına uygun bilgileri alır. Dahası tek bir dile bağlı kalmaz her dile sorunsuz çevrilebilir. Eğer bunu yapmamışsa ya her şeyi bilmiyor ve gücü yetmiyordur. Ya da daha mantıklısı "yoktur"

tarihinde Dr.AldRe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, cyn yazdı:

O topluma seslenilmiş o topluma yönlendirilmiş

Orada ki en değerli besin kaynaklarından bilgi verilmiş,

Şöyleki sen adanada yaşıyorsun karpuz var ama karpuzun sadece öylesine bir bitki olduğunu sanıyorsun yıllardır karpuz sana bakıyor sen karpuza bakıyorsun..

Peygambere Vahiy adanada geliyor, karpuzu aklınızı kullanarak size fayda verebileceği bir bitki olması ve bunların yanında şunlardan da faydalanabileceğinizin bilgisi veriliyor..

Sence çaydan bahsetmesi mantıklı olurmuydu?

I ıhhhh ! olmadı bu .Çünkü Üzüm ve Hurmadan şarap yapmasını insanlar zaten biliyorlardı.:)Bunun için böyle bir ayeti ne Sizin Yaratıcı tanrınız nede insanlar yazar.Evet insanlar tarafından çok ince kıvrak bir zekayla yazılı tamamen sembolik ifadelerdir bunlar.Mesela bana fermantasyonu düşündürüyor.Üzüm hurma suyu kapalı ve temiz yerde fokur fokur kaynamağa başlar ve şarap olur.Bunlar tatlı meyvalardır yani şekerli.Birde tatlı düşünceler vardır mesela sevgi aşk!Sevgi ve aşkta fermantasyona uğrar.Yani öfkeye dönüşür.Öfke ise kötü olduğu kadar insana yararlıdırda.Çünkü kontrol altına alınırsa Düşünceninde bidayeti yani başlangıcı olabilir.Pekiyi bu kitap bir manevi kitapsa şayet o zaman maddi olanı değil manevi olanı yazacaktır.Bakkaldaki şarap maddidir.Ama birde manevi olanlar  vardırki onlardan bahsederken benzetmeler yapıp Maddi olan semboller kullanırsın.Ama tabiki bunlar benim kendi düşüncelerim sağlaması yoktur.Hiç kimsede bunların gerçek anlamını yazarlarından başka tam olarak anlayamazlar.Anlasalarda ispat edemezler.

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, Dr.AldRe yazdı:

Eğer sen kalkıp o kitabın her şeye gücü yeten bir tanrıdan geldiğini söylersen bizimde pekala ince cevaplar aramaya hakkımız olur. Çünkü sen, her şeyi bilen ve her şeye gücü yeten bir yaratıcıdan bahsediyorsun. Onun için kuşak çatışması gibi bir sorun olamaz ki. Apaçık dediği kitabı öyle bir şekilde gönderir ki her toplum ondan kendi kuşağına uygun bilgileri alır. Dahası tek bir dile bağlı kalmaz her dile sorunsuz çevrilebilir. Eğer bunu yapmamışsa ya her şeyi bilmiyor ve gücü yetmiyordur. Ya da daha mantıklısı "yoktur"

Peygamberler insanlardan farklı özellikler taşıdığı için, bu yükü kaldıracak ruh'a sahip olanları Allah yaratarak dünyada görevlendirmiştir.

Eğer biz bu Kur'an'ı bir dağa indirseydik, muhakkak ki onu, Allah korkusundan baş eğerek, parça parça olmuş görürdün,..(Haşr, 59/21)

Her dilde anlam mevcuttur, Her okuyan Yaratıcıyı tanıyabiliyor..

Hata şurada ince cevaplar arayabilirsiniz tabiki ama empati kurulması gerekiyor ..

Empati kurulmadan red olarak okunursa anlam ifade edemez.

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, Antonius yazdı:

Ve bunlara nimet demiyor.Dikkat edin Rızık diyor.Nimet maddidir.Rızık ise manevidir.Nimet vücudu eti besler .Rızık ise aklı besleyen düşünce ve bilgilerdir.

Ya arkadaşım anlam yükleyemiyorsun

Burada anlatılan bu nimetlerden hem helal hemde haram üzerine ürünler nimetler olabileceğini bildiriyor ister içki et iç ister yemek olarak tüket

Ama sonrasındada içkinin insana zararından bahsedilmiş olay bu, bunu nasıl bu denli farklı mantıklar yüklüyorsun..

Alıntı

Evet insanlar tarafından çok ince kıvrak bir zekayla yazılı tamamen sembolik ifadelerdir bunlar.

Demişsin

O zaman bende size bir soru sorayım 1400 yıldır neden bir ilahi kitap yazmadı insanoğlu kitap yazmayı mı bilmiyor?

Niye dört büyük le sınırlandı?

Birisi bol keseden atamadı mı zekaysıyla, asırlar öncesinde yaşayanlar bizden daha zeki miydi?

O ki peygamberden sonra neden bir kişi daha çıkıp ben Peygamberim demiyor..?

Çağlar arası neden hiç bir Peygamber ilanı olmadı?

Neden biri çıkıp Peygamberlik ilan etmedi?

Neden İslam Son Din Neden, Son Peygamber Hz.Muhammet S.A.V.

Ruhun Yaradanı kabul etmiş ki burada arayıştasın birşeyler okuyorsun Ama aklın inkar ediyor çünki Şeytanın en sevdiği oyuncaklar insanlarda akıl ve nefis.

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, cyn yazdı:

Ya arkadaşım anlam yükleyemiyorsun

Burada anlatılan bu nimetlerden hem helal hemde haram üzerine ürünler nimetler olabileceğini bildiriyor ister içki et iç ister yemek olarak tüket

Ama sonrasındada içkinin insana zararından bahsedilmiş olay bu, bunu nasıl bu denli farklı mantıklar yüklüyorsun..

Demişsin

O zaman bende size bir soru sorayım 1400 yıldır neden bir ilahi kitap yazmadı insanoğlu kitap yazmayı mı bilmiyor?

Niye dört büyük le sınırlandı?

Birisi bol keseden atamadı mı zekaysıyla, asırlar öncesinde yaşayanlar bizden daha zeki miydi?

O ki peygamberden sonra neden bir kişi daha çıkıp ben Peygamberim demiyor..?

Çağlar arası neden hiç bir Peygamber ilanı olmadı?

Neden biri çıkıp Peygamberlik ilan etmedi?

Neden İslam Son Din Neden, Son Peygamber Hz.Muhammet S.A.V.

Ruhun Yaradanı kabul etmiş ki burada arayıştasın birşeyler okuyorsun Ama aklın inkar ediyor çünki Şeytanın en sevdiği oyuncaklar insanlarda akıl ve nefis.

Bir kere bir ayette yasaklamışken (Şeytan işi pislik diyerek)Sonra kalkıyorsun Bana Hurma ve üzümün hem yeneceğini hemde bunlardan içki yapılacağından bahsediyorsun daha sonra devam edip akıl ve düşünceden bahsediyorsun. Ne alaka o zaman?Pekiyi ben bilmiyormuyum bunları? Biliyorum o zaman Allahuuuum nelerde söyledin bağamı? diyeyim!Her insan ölür! ha bilmiyordum sanki ben.

İkinci soruna cevap vereyim:Zamanla insanlar arasında haberleşme hızlandı,İleri kavimler tarih yazmaya başladılar.Yazdıkları tarihi vesikalandırdılar.Buna rağmen yinede peygamberler ortaya çıkmadıda değil Bahailik bahaullah! çıktı Batıda var.Şimdi adı aklımda değil.Kaldıki Senin o kastettiğin  İbrahimi peygamberlerinde tarihte yaşadıklarına dair bir delil yok.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Antonius yazdı:

Bir kere bir ayette yasaklamışken (Şeytan işi pislik diyerek)Sonra kalkıyorsun Bana Hurma ve üzümün hem yeneceğini hemde bunlardan içki yapılacağından bahsediyorsun daha sonra devam edip akıl ve düşünceden bahsediyorsun. Ne alaka o zaman?Pekiyi ben bilmiyormuyum bunları? Biliyorum o zaman Allahuuuum nelerde söyledin bağamı? diyeyim!Her insan ölür! ha bilmiyordum sanki ben.

İkinci soruna cevap vereyim:Zamanla insanlar arasında haberleşme hızlandı,İleri kavimler tarih yazmaya başladılar.Yazdıkları tarihi vesikalandırdılar.Buna rağmen yinede peygamberler ortaya çıkmadıda değil Bahailik bahaullah! çıktı Batıda var.Şimdi adı aklımda değil.Kaldıki Senin o kastettiğin  İbrahimi peygamberlerinde tarihte yaşadıklarına dair bir delil yok.

Hey Hintliii (:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...