Jump to content

Kuran'da icki once serbestti, sonra yasaklandi (mi?)

Recommended Posts

1 saat önce, cyn yazdı:

O zaman bende size bir soru sorayım 1400 yıldır neden bir ilahi kitap yazmadı insanoğlu kitap yazmayı mı bilmiyor?

Niye dört büyük le sınırlandı?

Birisi bol keseden atamadı mı zekaysıyla, asırlar öncesinde yaşayanlar bizden daha zeki miydi?

O ki peygamberden sonra neden bir kişi daha çıkıp ben Peygamberim demiyor..?

Çağlar arası neden hiç bir Peygamber ilanı olmadı?

Neden biri çıkıp Peygamberlik ilan etmedi?

Neden İslam Son Din Neden, Son Peygamber Hz.Muhammet S.A.V.

sayın cyn,

bence böyle bir mantık olamaz. kendi kendine kendini kanıtlayan olgulara gireceksek bence çok fazla soru ortaya çıkar. madem öyle neden o zaman islamda bir sürü mezhep ve o mezheplerin içinde bir sürü tarikatlar var diye sorulabilir. konu o zaman dağılır.

konumuza gelirsek diyanet'in çevirisi daha mantıklı çünkü denilebilir ki size verilen yiyeceklerde hem helal vardır hem haram. meyvesini yersen nimettir, içkisini yaparsan ibretliktir.

yani ben anlamıyorum. türkçesini okuyorum çok basit yazılmış bir kitabın arapçası neden bu kadar karmaşık oluyor. bence içinde yıllar süresince din hocalarının da çevirilerde kendi yükledikleri anlam var. oysa bu konu çok basit kavramlarla tarif edilebilirdi. mesela şöyle:

hurmadan ve üzümden yaptığınız, çeşitli işlemlerden geçen ve beyin melekelerinizi kullanmayı zorlaştıran içki (o dönem sarhoşluk kavramı varsa direkt olarak sarhoş kelimesini kullanırım hatta) ve hatta siz kullarınızı sarhoş eden içkiler size haram kılınmıştır. ama hurma, üzüm  VE BENZERİ meyvelerin kendisini yer veya meyvesuyunu içerseniz bunda sizlere nimet vardır.

mesela neden böyle basit ve anlaşılır şekilde tarif edilmiyor bu olay da. garip garip anlatılar. işte arapçadan türkçeye çevrilirken falan filan oluyor?

bildiğim kadarıyla islamiyet öncesi araplarda hurmadan ve üzümden yapılan şarap içmek çok yaygındı. islam yayılmaya başladığı dönemde içkiyi direkt olarak haram kıldı mı, yoksa başlarda serbestti sonradan mı yasaklandı. bunu sormak istiyorum aslında.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Bolsevikk yazdı:

bildiğim kadarıyla islamiyet öncesi araplarda hurmadan ve üzümden yapılan şarap içmek çok yaygındı. islam yayılmaya başladığı dönemde içkiyi direkt olarak haram kıldı mı, yoksa başlarda serbestti sonradan mı yasaklandı. bunu sormak istiyorum aslında.

3 saat önce, cyn yazdı:

Burada anlatılan bu nimetlerden hem helal hemde haram üzerine ürünler nimetler olabileceğini bildiriyor ister içki et iç ister yemek olarak tüket

Ama sonrasındada içkinin insana zararından bahsedilmiş olay bu

Sitelerde Paylaş

kurana göre içki yasak değildir pisliktir yaklaşmayın yazar yani uzaklaştırıcı bir tutum vardır yani kendi iyiliği için insanlara tavsiye verici yönde gibi..din adamları direk yasak der.nahl 67 de hurma ve üzümden güzel içki(sarhoşluk) ve rızık alırsınız yazıyor bakara 219 da faydaları zararlarından fazladır yazar maide 90 ayetinde uzaklaştırıcı bir tavır vardır.bir anda nehyedilmemesi akıllıca bir sıralama fakat aynı zamanda şüphelide.ek olarak sarhoşluk mecaz manada da kulanılır hicr 72 buna örenektir türkçe örnek vermem gerekirse zafer sarhoşluğu gibi yani gözün geçici olarak kör olması.

tarihinde tonyukukcuk tarafından düzenlendi
aklıma gelen bir şeyi ekleme
Sitelerde Paylaş

Emevi devleti güçlü bir toplum yaratmak için Kurandaki bu muğlak ayetleride baz alarak içkiyi yasakladılar.Ama İsmaili yahudi olan Arap halkı yine içmeye devam ettiler.Aynen şimdiki müslüman toplumlarda olduğu gibi.Ve Onu kerih kabu ettikleri için gizli içtiler.O zamanda adam gibi içmesinide bilemediler.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, cyn yazdı:

O zaman bende size bir soru sorayım 1400 yıldır neden bir ilahi kitap yazmadı insanoğlu kitap yazmayı mı bilmiyor?

Niye dört büyük le sınırlandı?

Birisi bol keseden atamadı mı zekaysıyla, asırlar öncesinde yaşayanlar bizden daha zeki miydi?

O ki peygamberden sonra neden bir kişi daha çıkıp ben Peygamberim demiyor..?

Çağlar arası neden hiç bir Peygamber ilanı olmadı?

Neden biri çıkıp Peygamberlik ilan etmedi?

Neden İslam Son Din Neden, Son Peygamber Hz.Muhammet S.A.V.

Ruhun Yaradanı kabul etmiş ki burada arayıştasın birşeyler okuyorsun Ama aklın inkar ediyor çünki Şeytanın en sevdiği oyuncaklar insanlarda akıl ve nefis.

İnsanlar kitap yazmayı biliyor. Ama kitaplar içerikleriyle değil, kılıçla/savaşla yayılır.

Dört büyük dediğin kitaplar, tarih boyunca en çok savaş kazanan kitaplar olduğu için bugüne geldiler.

Artık yeni kitap yazılmıyor ve yeni peygamberler çıkmıyor; çünkü o devir kapandı. 

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, Kenopsia yazdı:

İnsanlar kitap yazmayı biliyor. Ama kitaplar içerikleriyle değil, kılıçla/savaşla yayılır.

Dört büyük dediğin kitaplar, tarih boyunca en çok savaş kazanan kitaplar olduğu için bugüne geldiler.

Artık yeni kitap yazılmıyor ve yeni peygamberler çıkmıyor; çünkü o devir kapandı. 

Kitapların tamamı mucizelerle delillerle yayıldı,

Savaşla yayıldığı dediğin SAVAŞ AÇANLA SAVAŞ YAPILDI..

Bu günümüzdede mevcut..

Her bir kitap insanın barış içinde yaşamasının mesajını verirken şeytanın taraf tuttuğu kitleler yayılmasını engellemek için kan akıtmakta yer aldı.

Yayılanlarıda baktılar ki bunlar yayıldı, kelamları kendileri tarafından değiştirildi Kuran hariç.

Yaradan tarafından verilen mucize sona erdi ki bir Peygamberlik yada Allahın Kelamları yer yüzünde artık bildirilmedi sona erdi.

Örnekler;

Hz.Muhammed S.a.v. Son peygamber işaretlerini taşıdığında yahudiler peşine düşmedi mi?

Hz. İsaya ölüleri diriltme mucizesi verildi ve bunu gözler önüne serdiğinde öldürülmesi için ellerinden geleni yapmadılar mı?

Hz. Musa Asası ile firavunun önünde mucizelerini gösterdiğinde büyücüdür denilmedi mi?

Sahte peygamberler ya da sahte yazıtların hiç bir maddiyatı ve mucizesi olmadığında oluşum gerçekleştirilmedi..

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Antonius yazdı:

Pekiyi şimdi aklıma bir soru daha geldi:Mademki Kuran İçkiyi şeytan işi pislik gibi ağır bir ifade ile yeriyor.O zaman neden haram demiyorda (Yani kesinlikle içmeyin!)Sakının!diyor?Yani Kuran her insanın içki içtiğini kabul ediyor.İyide her insan içki içmezki?

İnsanoğlu hep meraklı deneme yanılma yapan bir malukat..

Hayat tecrübesi yediğin kazıklardan ibaret değilmidir?

İçenlere ve içecek olanlara uyarı niteliğindedir.

Artık içilmemesinin daha faydalı ve hayırlı olduğunun bilgisi verilmekte..

Seni bu konuda kesin uyarıyor..

Merak bizi şu anda da sigaraya başlatmıyor mu?

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, cyn yazdı:

İnsanoğlu hep meraklı deneme yanılma yapan bir malukat..

Hayat tecrübesi yediğin kazıklardan ibaret değilmidir?

İçenlere ve içecek olanlara uyarı niteliğindedir.

Artık içilmemesinin daha faydalı ve hayırlı olduğunun bilgisi verilmekte..

Seni bu konuda kesin uyarıyor..

Merak bizi şu anda da sigaraya başlatmıyor mu?

Bakın bu hususlarda o devir bu devir farkı içki hususunda yoktur o zamanda içen olduğu kadar içmeyende vardı.Ama içkiye kesin içmeyin yani Haramdır demek yerine sakının demekle herkesi içiyor kabul edersiniz.Bugüne bakın Sigara haricinde uyuşturucudan sakının demiyoruz.Kesin kullanmayın! diyoruz.Sigarada ise rant var.Onun için sakının diyoruz.Ama şimdi siz Kurana Allahın yazdığı yada yazdırdığı  kitap diyorsanız .İçki haramdır ! denmesi gerekirdi.Keza Zinada öyledir. Zina İğrençtir. Ama Zina haramdır denmez. Yapana sadece Yüz değnek! Oda hangi şiddette belli değil::smashfreak:

Sitelerde Paylaş
25 dakika önce, cyn yazdı:

Kitapların tamamı mucizelerle delillerle yayıldı,

Savaşla yayıldığı dediğin SAVAŞ AÇANLA SAVAŞ YAPILDI..

Bu günümüzdede mevcut..

Her bir kitap insanın barış içinde yaşamasının mesajını verirken şeytanın taraf tuttuğu kitleler yayılmasını engellemek için kan akıtmakta yer aldı.

Yayılanlarıda baktılar ki bunlar yayıldı, kelamları kendileri tarafından değiştirildi Kuran hariç.

Yaradan tarafından verilen mucize sona erdi ki bir Peygamberlik yada Allahın Kelamları yer yüzünde artık bildirilmedi sona erdi.

Örnekler;

Hz.Muhammed S.a.v. Son peygamber işaretlerini taşıdığında yahudiler peşine düşmedi mi?

Hz. İsaya ölüleri diriltme mucizesi verildi ve bunu gözler önüne serdiğinde öldürülmesi için ellerinden geleni yapmadılar mı?

Hz. Musa Asası ile firavunun önünde mucizelerini gösterdiğinde büyücüdür denilmedi mi?

Sahte peygamberler ya da sahte yazıtların hiç bir maddiyatı ve mucizesi olmadığında oluşum gerçekleştirilmedi..

Kuran savaşı farz kılar. Diğer taraftan Yahudi ve Hiristiyanlarıda dost edinmeyin der.

Mucizelere gelince bunların olduğuna dair tarihi bir kanıt varmı? Yok değilmi?

Mucizelerdende vazgeçtim. Mısır hiyoroglifleri çözüldü ,Yunan ,Pers Kaynakları ortada Hiç birisinde Musa ve kavmi İsrailden bahsetmez.O Mısırdan büyük çıkış hakkında tek tarihi yazıt yoktur.Acep nedendir?

Sitelerde Paylaş

26 dakika önce, Antonius yazdı:

Ama içkiye kesin içmeyin yani Haramdır demek yerine sakının demekle herkesi içiyor kabul edersiniz.

Öğretmen sınıfa derslerinize çalışın dediğinde çalışanlar ya da çalışmayan öğrencilerin olmasına rağmen hepsinin çalışmadığını mı düşünür?

Ben şunu anlatmak istiyorum; Seni senden daha iyi tanıyan bir Yaratıcının sana uyarılar..

İnsanların bu hataları yapmaya meyilli olduğundan bilgi verilmiş olmasın?

Sitelerde Paylaş
23 dakika önce, Antonius yazdı:

Kuran savaşı farz kılar. Diğer taraftan Yahudi ve Hiristiyanlarıda dost edinmeyin der.

Mucizelere gelince bunların olduğuna dair tarihi bir kanıt varmı? Yok değilmi?

Mucizelerdende vazgeçtim. Mısır hiyoroglifleri çözüldü ,Yunan ,Pers Kaynakları ortada Hiç birisinde Musa ve kavmi İsrailden bahsetmez.O Mısırdan büyük çıkış hakkında tek tarihi yazıt yoktur.Acep nedendir?

Savaş gerçekliktir.

Senin canını kast etmeyi her gün uyumayan bir düşmanın geldiğinde ona konfeti mi atacaksın?

Sen bu gün kendi toprakların için yada inancın idealin için geleceğin için bir mücadele içerisinde olmaz mısın?

Yahudiler ve hıristiyanların kendi peygamberlerine yaptıkları kendi çıkarları uğruna dünya düzenini oluşturmalarının gerekçesi olarak bu toplumun ne kadar itaatsiz ve şeytanla işbirliği içerisinde olduğu kesinleşmedi mi?

Üstün ırk anlayışı ile Yaratıcının düzenini yüz yıllardır bozma çabasında olmalarının tek sebebi kendilerininde farklı inançlarda olması ve yaptıkları hataları telafi etmek için fırsat kollamalarıdır.

Sen tarihte gösterdiğin örneklerin arayışı içerisindeysen Allah ve elçilerini  tanımayan bir toplumun yazıtlarında Allahı nasıl bulmayı amaçlıyorsun?

Mucizeler olmasaydı, bu güne kadar gelebilirmiydi?

Bu mucizelere 1,600 milyon müslümandan iman ederken, bu kadar kişinin bir hiç uğruna mı inançları olabilir?

Senin gibi herkes araştırır sorular sorar ve cevapları kendileri bulur.

Bir başkası nda cevapları aramamak en iyisi..

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, cyn yazdı:

Öğretmen sınıfa derslerinize çalışın dediğinde çalışanlar ya da çalışmayan öğrencilerin olmasına rağmen hepsinin çalışmadığını mı düşünür?

Ben şunu anlatmak istiyorum; Seni senden daha iyi tanıyan bir Yaratıcının sana uyarılar..

İnsanların bu hataları yapmaya meyilli olduğundan bilgi verilmiş olmasın?

Hayır insanların zinaya belki eğilimleri olabilir(Zina demekle nikahsız beraberliği kastettim)ama İçki gibi zehir tadında bir sıvıya meyilleri yoktur.Aynen sigara gibidir.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Antonius yazdı:

Hayır insanların zinaya belki eğilimleri olabilir(Zina demekle nikahsız beraberliği kastettim)ama İçki gibi zehir tadında bir sıvıya meyilleri yoktur.Aynen sigara gibidir.

Neden yok?

Sigaraya meyilli değil mi içmeyenler?

Pasif içicilik bile mevcutken

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, cyn yazdı:

Savaş gerçekliktir.

Senin canını kast etmeyi her gün uyumayan bir düşmanın geldiğinde ona konfeti mi atacaksın?

Sen bu gün kendi toprakların için yada inancın idealin için geleceğin için bir mücadele içerisinde olmaz mısın?

Yahudiler ve hıristiyanların kendi peygamberlerine yaptıkları kendi çıkarları uğruna dünya düzenini oluşturmalarının gerekçesi olarak bu toplumun ne kadar itaatsiz ve şeytanla işbirliği içerisinde olduğu kesinleşmedi mi?

Üstün ırk anlayışı ile Yaratıcının düzenini yüz yıllardır bozma çabasında olmalarının tek sebebi kendilerininde farklı inançlarda olması ve yaptıkları hataları telafi etmek için fırsat kollamalarıdır.

Sen tarihte gösterdiğin örneklerin arayışı içerisindeysen Allah ve elçilerini  tanımayan bir toplumun yazıtlarında Allahı nasıl bulmayı amaçlıyorsun?

Mucizeler olmasaydı, bu güne kadar gelebilirmiydi?

Bu mucizelere 1,600 milyon müslümandan iman ederken, bu kadar kişinin bir hiç uğruna mı inançları olabilir?

Senin gibi herkes araştırır sorular sorar ve cevapları kendileri bulur.

Bir başkası nda cevapları aramamak en iyisi..

Savaşın  tabiat ve onun parçası olan insanın bir yaratılış gerçeği olduğunu zaten biliyoruz. Meşru müdafaayı ve Izdırar halinide biliyoruz.Ayrıca bunu bir İlahi kitabın yazmasının amacı ne?

Ben Kesin delillerden bahsediyorum. Hiçbir Antnik Mısır kaydında yada komşu antik devletlerinin tarihi bunlardan bahsetmez diyorum.

Mucizeler olmadan neden bugüne kadar gelinmesinki? Sizden büyükler Fi tarihinde şunlar şunlar oldu dediğinde sizde onlara inanırsınız.Ama birgün sizde gerçekten büyürseniz size o büyüklerin anlattığı dolmaları araştırmaya başlarsınız.Cevapları kendimizde bulabiliriz ama bulamayabilirizde artık bilimde teknikte gurup çalışmaları var.Tek başına mucitler çok az çıkıyor.Gerçi İlahiyat bilim olmayıp  bir çeşit Felsefede olsada o felsefeyi yinede guruplar geliştiriyorlar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...