Jump to content

#Kudüsesahipçık

Recommended Posts

9 hours ago, Phaselis said:

Kudüs İsrail'in 3000 yıllık başkentidir. Arap'lar Yahudileri zorla sürüp yurtlarından atana kadar da bir Yahudi kenti olarak kalmıştır. İsrail, kendisine kumpas kuran Mısır-Ürdün ve Suriye'ye 1967'de iyi bir dayak attıktan sonra Kudüs'ü (ki o devirde Ürdün toprağı idi) geri almıştır. Şimdi de eskiden kendine ait olan başkenti, yeniden başkent ilan ediyor. Olay budur...

Saçmalamayın. Bugün bizim yurt ettiğimiz anadolu vakti zamanında kimin yurduydu? Kudüs için emri veren Trump'ın dedeleri birkaç asır önce nerede yaşıyordu? Araplar değil, İsrail oğullarını ilk süren Romalılar oldu. İsrail dediğiniz devlet zulm eden, kan içen bir devlettir. İçilen kan müslümanın olunca arkanızı dönüyorsunuz. Ateist olmanız size insanlık olarak bir şey katmıyor.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 55
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hangi dine inandığınız, neye tapıp tapmadığınız benim umrumda değil.

Kudüs meselesi insanlık meselesidir. Eğer bugün oradaki vaziyet bundan farklı olsaydı, Arap askerleri İsrailli sivilleri kuşatmış ve namlularıyla taciz ediyor olsalardı o vakit onları savunurdum.

Kudüs meselesi toprak meselesi değil, insanlık meselesidir. İsrail'in içinde bulunduğu şartlar yaptığı hamleleri meşru hale getirmez.

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, bilgivehis said:

Bizlere böyle öğretildi, böyle lanse edildi, oysa bu koca bir yalan.

Türkiye'de Rumlar, Ermeniler ve Türkler birlikte yaşıyorlardı daha sonra Türkler egemen oldu.

Ülkenin çeşitli yerlerinde bulunan tarihi kalıntılar sadece Türklerin burada yaşadığını değil aynı zamanda sayı olarak da aynı ortalamada olduğunu gösterdi.

Ancak daha sonraları bu kalıntılardan bahsetmediler, adeta gizlediler, aynı Türklerin islamı gönüllü kabul ettiği yalanı gibi...

Türkler bu topraklara kılıçla geldiler. Bu bir yalan değil hakikat. Kimse bize anadolunun kapılarını açıp "gelin bir çay için" deyip çağırmadı. Burayı Türkler ilhak ettiler ve diğer milletlere egemen oldular. Biz buraya adıma attığımızda egemen olduk ve eğer olamasaydık atlarımıza biner geldiğimiz yere geri dönerdik.

Bu ülkede Rumlar ve Ermenilerle birlikte yaşanıldığı hiçbir zaman reddedilmedi. Kimse de böyle bir şey iddia etmedi ama biz bu topraklara kılıç zoruyla girdik. Burası bizim dilimizin doğduğu topraklar değil.

Gel gelelim kalıntılara. Bizans tarihçilerinin vesikaları kalıntılardan daha makbuldur. Türkler anadoluya daha önceden de geldi ama yurt edinmediler. Burası onların yurdu değildi. Bu konuda yazılı kaynak olmadığı gibi Türklerin geldiği yerler ile ilgili balya balya yazılı kaynak mevcuttur. Avrupa, Arap, Acem menşeili nice belge gösteriyor ki Türkler burayı sonradan yurt edindiler, burada doğmadılar.

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, Tengiz yazdı:

Bu olayın cehaletle ne alakası var? İçimizdeki pislik orta doğuda oynanan bir oyunu görmemiz için gözümüzü kör mü etmeli? Bu ülkede bütün müslümanlar saydığınız şeyleri kabul ediyor, mazur görüyor değiller. Yanlış, çok yanlış bir bakış açısı.

Evet...

Cihat meselesi bu!

12 dakika önce, Tengiz yazdı:

Saçmalamayın. Bugün bizim yurt ettiğimiz anadolu vakti zamanında kimin yurduydu? Kudüs için emri veren Trump'ın dedeleri birkaç asır önce nerede yaşıyordu? Araplar değil, İsrail oğullarını ilk süren Romalılar oldu. İsrail dediğiniz devlet zulm eden, kan içen bir devlettir. İçilen kan müslümanın olunca arkanızı dönüyorsunuz. Ateist olmanız size insanlık olarak bir şey katmıyor.

- Roma'dan çok önce sürüldüler.

Kızmayın ama bu tür forumların katılımcılarının eğitim düzeyi + Genel kültür düzeyi, sokakta ortalama öğrenci / Üniversite mezunu çalışan insanların eğitim / bilgi düzeyinin çok altında.

Doğrudan Orta-okul düzeyi ve/veya üniversite okumamış yetişkin insan düzeyindesiniz.

- Konuyu merak ettiniz diyelim. 2017 yılında İsrail krallığının ile Babil ve Asurlular tarafından işgal edildiğini hiç mi duymadınız? - Bu konuya girecekseniz, ister sağcı olun, ister solcu olun, bu kadarını bari bilin :)

7 dakika önce, Tengiz yazdı:

Hangi dine inandığınız, neye tapıp tapmadığınız benim umrumda değil.

Kudüs meselesi insanlık meselesidir. Eğer bugün oradaki vaziyet bundan farklı olsaydı, Arap askerleri İsrailli sivilleri kuşatmış ve namlularıyla taciz ediyor olsalardı o vakit onları savunurdum.

Kudüs meselesi toprak meselesi değil, insanlık meselesidir. İsrail'in içinde bulunduğu şartlar yaptığı hamleleri meşru hale getirmez.

- Bu biraz daha iyi bir yorum olmuş.

+ yine söylüyorum. "Ateist" bile olsanız apolitik forum diye bir şey olmaz.

"Seçmiyorum" derseniz, Üç hilalcilerin Osmanlıcıların popüler olduğu ülkede, foruma açık açık veya gizlice bunlar doluşur.

Benim gibi insanlar da "Bu ne diyo la" diyen sakallı bıyıklı cübbeli adamlara temel siyaset bilgilerini açıklamak zorunda kalır.

Bugüne kadar olmamış olabilir, ama bugünden sonra forum yöneticileri daha "sol" bir tutum sergileme kararı da alabilirler. Bu iyi de olur, kimin ne olduğunu anlarız 1. Çoluk-çocuktan kurtuluruz 2.

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, Tengiz yazdı:

Türkler bu topraklara kılıçla geldiler. Bu bir yalan değil hakikat. Kimse bize anadolunun kapılarını açıp "gelin bir çay için" deyip çağırmadı. Burayı Türkler ilhak ettiler ve diğer milletlere egemen oldular. Biz buraya adıma attığımızda egemen olduk ve eğer olamasaydık atlarımıza biner geldiğimiz yere geri dönerdik.

Bu ülkede Rumlar ve Ermenilerle birlikte yaşanıldığı hiçbir zaman reddedilmedi. Kimse de böyle bir şey iddia etmedi ama biz bu topraklara kılıç zoruyla girdik. Burası bizim dilimizin doğduğu topraklar değil.

Gel gelelim kalıntılara. Bizans tarihçilerinin vesikaları kalıntılardan daha makbuldur. Türkler anadoluya daha önceden de geldi ama yurt edinmediler. Burası onların yurdu değildi. Bu konuda yazılı kaynak olmadığı gibi Türklerin geldiği yerler ile ilgili balya balya yazılı kaynak mevcuttur. Avrupa, Arap, Acem menşeili nice belge gösteriyor ki Türkler burayı sonradan yurt edindiler, burada doğmadılar.

- Millet/ Toprak meseleleri karmaşıktır. Ne demek istediğinizi, nereye gittiğinizi anlamadım. O yüzden bir şey demiyorum.

İsrail meselesine de geçmişte özellikle doğu bloğunun koyduğu, bugün Batı Avrupa'nın kısmen sürdürdüğü bir tavır vardır.

Yani siyasal İslam'a, Üç Hilalciliğe düşmeden de tavrımızı ifade edebiliriz. Ateist olmak da buna engel değil :) 

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Raphael17 said:

Roma'dan çok önce sürüldüler.

Kızmayın ama bu tür forumların katılımcılarının eğitim düzeyi + Genel kültür düzeyi, sokakta ortalama öğrenci / Üniversite mezunu çalışan insanların eğitim / bilgi düzeyinin çok altında.

Doğrudan Orta-okul düzeyi ve/veya üniversite okumamış yetişkin insan düzeyindesiniz.

- Konuyu merak ettiniz diyelim. 2017 yılında İsrail krallığının ile Babil ve Asurlular tarafından işgal edildiğini hiç mi duymadınız? - Bu konuya girecekseniz, ister sağcı olun, ister solcu olun, bu kadarını bari bilin :)

Attığım iletiyi editleyemiyordum. Bana böyle bir mesaj geleceğini bildiğim için evvela müdahale edeyim dedim ama edit butonu çıkmıyor. Evet ilk defa Roma sürmedi ve kullandığım ifade yanlış. Orada ifade etmek istediğim şey aslında coğrafyadan tahliye edilmeleriydi.

Kullandığım bir yanlış ifade üzerinden bu kadar niyet okumanız üzücü. İnsanlar hata yapar ancak cahiller bununla hoşbeş ederler. Öyle ki hiç övünmesem de eğitimim hakkında zerre malumatınız yok, sallıyorsunuz.

Evet...

Cihat meselesi bu!

Yahudi cihadı mı? O halde karşısına dikilsene ! Filistin "kudüs bizim başkentimiz" deyince yuh çekenler ne oldu da İsrail'e karşı duyarsız? Siz dininizi değil, kimliğinizi, insaniyetinizi kaybetmişsiniz.

Benim gibi insanlar da "Bu ne diyo la" diyen sakallı bıyıklı cübbeli adamlara temel siyaset bilgilerini açıklamak zorunda kalır.

Bugüne kadar olmamış olabilir, ama bugünden sonra forum yöneticileri daha "sol" bir tutum sergileme kararı da alabilirler. Bu iyi de olur, kimin ne olduğunu anlarız 1. Çoluk-çocuktan kurtuluruz 2.

Temel siyaset bilgileri mi? Üniversitede onların eğitimini alalı, hakkında akademik yazılar hazırlayalı ve bilahare unutalı yıllar oldu. Komikleşme.

Sitelerde Paylaş

İsrail meselesine de geçmişte özellikle doğu bloğunun koyduğu, bugün Batı Avrupa'nın kısmen sürdürdüğü bir tavır vardır.

Yani siyasal İslam'a, Üç Hilalciliğe düşmeden de tavrımızı ifade edebiliriz. Ateist olmak da buna engel değil

İyi ol, olmayacağını mı söyledim? Aferin sana.

- Millet/ Toprak meseleleri karmaşıktır. Ne demek istediğinizi, nereye gittiğinizi anlamadım. O yüzden bir şey demiyorum.

Neyi karmaşık? Millet evvelden ümmet demekti. Gayrımüslümlere hükmedildi. Yanı sıra Araplara da hükmedildi yani kavim bu coğrafyada diğer milletlere ve kavimlere galebe çaldı. Gittiğim bir yer yok, anlattığım şey hayli basit.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Tengiz yazdı:

Yahudi cihadı mı? O halde karşısına dikilsene ! Filistin "kudüs bizim başkentimiz" deyince yuh çekenler ne oldu da İsrail'e karşı duyarsız? Siz dininizi değil, kimliğinizi, insaniyetinizi kaybetmişsiniz.

- Yine doğru bir yorum.

Buralarda vücut dili de kullanamıyorum. Yani İŞİD şakası yapmak istemiştim. Hizbullah filan Anlamında :) 

/Tabi ki de olan bunlara / İran'a, Tayyibe ya da Arabistan'a değil, oranın gariban halkına oluyor.

/ Geçmişte biz bunu görürdük, daha iyi anlayabilirdik. Şimdi büyük oranda El*Kaide'yi daha da beslemeye yarayan medyatik bir olay işlevi görüyor. O yüzden radikalini bırak, Ilımlı İslamcı bile Filistin olayı bitsin istemez.

4 dakika önce, Tengiz yazdı:

Temel siyaset bilgileri mi? Üniversitede onların eğitimini alalı, hakkında akademik yazılar hazırlayalı ve bilahare unutalı yıllar oldu. Komikleşme.

- Genel anlamda konuşuyorum tabi. Öğrenmek istemek bilmekten daha önemli bir şey.

Ama "öğrenmek istiyorum" diyosan da o zaman internetten filan bakıp öğrenmeye çalışacaksın. Başka yolu da yok.

Mesela komplo teorisi hakkında konuşmak çok moda. Noam Chomsky'Nin de ciddi komplo teorileri vardır.

Türkiye'de yapamadıkları: bununla İlluminati teorilerini ayırt edebilmek.

+ Siyasal İslamcılar ve Radikal İslamcılar ve Batı'daki popülistler sahte bilgi üzerinden ve eksik bilgi üzerinden çalışırlar. İnsanları böyle kazıklarlar.

O yüzden şu veya bu şekilde, siyaset yapacaksan, sürekli öğreneceksin. Başka yolu yok.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Tengiz yazdı:

İyi ol, olmayacağını mı söyledim? Aferin sana.

Neyi karmaşık? Millet evvelden ümmet demekti. Gayrımüslümlere hükmedildi. Yanı sıra Araplara da hükmedildi yani kavim bu coğrafyada diğer milletlere ve kavimlere galebe çaldı. Gittiğim bir yer yok, anlattığım şey hayli basit.

- İsrail ile bağlantılı olarak ne demek istedin onu anlamadım.

Evet herkes bir yerleri birilerinden almış (Grönland ve izlanda hariç) Eeee?

Sitelerde Paylaş

O yüzden şu veya bu şekilde, siyaset yapacaksan, sürekli öğreneceksin. Başka yolu yok.

Siyaset yapmak mı? Ben devlet yöneticisi değilim. Bu terimi yanlış biliyorsunuz. Siyaset yapmak ve siyaset hakkında konuşmak arasında dağlar kadar fark var.

Mesela komplo teorisi hakkında konuşmak çok moda. Noam Chomsky'Nin de ciddi komplo teorileri vardır.

Sevmem, işim olmaz.

/ Geçmişte biz bunu görürdük, daha iyi anlayabilirdik. Şimdi büyük oranda El*Kaide'yi daha da beslemeye yarayan medyatik bir olay işlevi görüyor. O yüzden radikalini bırak, Ilımlı İslamcı bile Filistin olayı bitsin istemez.

Misal böylesi komplo teorilerini hiç sevmem. Ne insan psikolojisini baz alır, ne kamuoyunun gözlüğünden bakar dünyaya.

Sitelerde Paylaş

İsrail ile bağlantılı olarak ne demek istedin onu anlamadım.

Evet herkes bir yerleri birilerinden almış (Grönland ve izlanda hariç) Eeee?

Altyazı geçmeyeceğim. Git o iletiyi kime yazdığımı, o iletiyi yazan kimsenin ne yazdığını oku ondan sonra lafa atla. Daha meselenin ne olduğunu bilmeden konuya dahil olmuşsun, sana özel altyazı geçmeyeceğim.

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, Tengiz yazdı:

En başta bir şeyi ayırt edelim, buraya Türkler sonradan gelmedi, sonradan gelen Oğuz Türkleri işgal etti.

Oğuz Türklerinin burayı işgal etmiş olması burada Türklerin olmadığı anlamına gelmez ki, bizlere asırlardır bu yalanı lanse ettiler.

Bundan 4000 yıl öncesine ait kalıntılar, izler bunu doğrularken, buraya Türkler sonradan geldi iddiası havada kalmaktadır.

1071 Malazgirt zaferine de Türklerin Anadoluya girişi denmesi yine koca bir aldatmacadır.

Daha doğrusu Türklerin Anadoluya gelişi hakkında lanse edilen bir çok iddia Türkleri işgalci göstermeye çalışan yalan-dolandan ibarettir.

Bundan 20 yıl önce tesadüfen bulduğum tarih kitapları olmasaydı bu gerçekleri ben de öğrenemeyecektim.

Daha sonra o kitapları çok aradım ama hiç bir yerde esamesini dahi bulamadım.

Üstelik o kitapların yazarları, yasaklanmış, sürülmüş, öldürülmüş olmaları işi daha vahim boyuta getirdi.

O kitapları bulsaydım Türkleri işgalci göstermeye çalışan asıl başların başına geçirirdim ama maalesef piyasada yoklar...

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, bilgivehis said:

En başta bir şeyi ayırt edelim, buraya Türkler sonradan gelmedi, sonradan gelen Oğuz Türkleri işgal etti.

Türkler bu topraklara Oğuzlardan önce yerleşip yurt edinmediler. Bu konu sizinle benim aramda geçecek bir tartışmaya bağlı değildir. Aksini iddia edebilmek belgei işidir.

Oğuz Türklerinin burayı işgal etmiş olması burada Türklerin olmadığı anlamına gelmez ki, bizlere asırlardır bu yalanı lanse ettiler.

Yalan değil, belge işidir tarih. Sen o belgeyi reddetsen başkası bulur okur.

Bundan 4000 yıl öncesine ait kalıntılar, izler bunu doğrularken, buraya Türkler sonradan geldi iddiası havada kalmaktadır.

Bundan 4000 yıl öncesine ait kalıntılar Türklerin burayı yurt edindiğini doğrular nitelikte değil.

Daha doğrusu Türklerin Anadoluya gelişi hakkında lanse edilen bir çok iddia Türkleri işgalci göstermeye çalışan yalan-dolandan ibarettir.

İster işgal deyin ister ilhak. Hakikat budur. Türkler buraya kılıçla girmiş ve hükmetmiştir. Bunda utanacak bir şey göremiyorum.

Bundan 20 yıl önce tesadüfen bulduğum tarih kitapları olmasaydı bu gerçekleri ben de öğrenemeyecektim.

Bu konuda tartışmalar var ama biz biliyoruz ki esas almamız gereken şey belgedir. Yazıya bakarız. Türklerin yazılı tarihte burada bir devlet kurduğuna, kavim yeşerttiklerine dair belge nerede?

Daha sonra o kitapları çok aradım ama hiç bir yerde esamesini dahi bulamadım.

Kitaplar pek bir anlam ifade etmez, mesele belgedir. Türkler daha önceleri anadoluya gelmiş ama yurt edinmemişler. Biliyoruz ki orta asya kavimleri iktisadi yapıları gereği baskın yapıp ganimet toplamayı bir yaşam biçimi edinmişlerdir. Barbar kavimler umumiyetle böyledir. (Barbarlık bir hakaret değil, medeniyet seviyesidir.)

Türkler anadoluya diplomatik gayeyle ve savaşmak için Oğuzlardan önce de geldi ama burada doğup büyümediler. Bizim Türk dediğimiz kadim Altay Türklerinden elimize geçen belgeler gösteriyor ki bu insanların tabiatı, kültürü, töresi... orta asya ile oranın coğrafyası ile işlenmiş. Orhun kitabelerinde zaten diyor işte Kırkızlar, Oğuzlar diye anlatır.

Sitelerde Paylaş
31 dakika önce, Tengiz yazdı:

Siyaset yapmak mı? Ben devlet yöneticisi değilim. Bu terimi yanlış biliyorsunuz. Siyaset yapmak ve siyaset hakkında konuşmak arasında dağlar kadar fark var.

Sevmem, işim olmaz.

Misal böylesi komplo teorilerini hiç sevmem. Ne insan psikolojisini baz alır, ne kamuoyunun gözlüğünden bakar dünyaya.

- Hayır siyaset yapılan bir şeydir. "Olokrasi" filan demişler. Yok öyle bir şey. Halk siyaset yapabiliyorsa olokrasi'Nin Dikta rejimi olduğunu bilir. Öyle Kurtlar Vadisi konularıyla uğraşmaz. Siyaset yapar. Yönetici de bundan korkar. İşler yine düzgün olmaz ama TR'ye göre daha iyi olur.

/ Ama doğru söylüyorum.

Bugün tüm Müslümanlarda paranoya oluştu. "Müslümanlar dünyaya karşı" algısı yaratılmak isteniyor. Sıradan hatta eğitimli gençleri böyle böyle kazanıp El-Kaide / İŞİD filan yapıyorlar.

TR'de de yine genç ve cahil insanı buna benzer bir "Adil olmayan düzene" karşı bir "Adil düzen" yalanı ile kandırıyorlar. Hepsinin temeli yalan ve insanlara yalan söylemek.

İsrail'i geç, Myammar'da olanlar, Çeçenistan, Bosna olayı, hatta Afganistan ve ırak. Biz okuyoruz, atıyoruz. Bunlar bu tür meselelerin filmini, ilahi ile iç içe propaganda videosunu hazırlıyorlar, Hipnoz yöntemleri ile millete hap içirterek filan o intihar kodandolarını hazırlıyorlar. Sıradan normal adama mesela Orlando'daki gibi, Paris'teki gibi, İstanbul Yeni yıl saldırısındaki gibi, kasaplık yaptırtıyorlar.

/ Yani komplo değil. Öyle.

Diğeri de, karşılıksız para/ eşya dağıtmak, iş bulmak vs hariç, ideolojik zemin olarak kullanıyor. Bunlar bilinen şeyler.

30 dakika önce, Tengiz yazdı:

Altyazı geçmeyeceğim. Git o iletiyi kime yazdığımı, o iletiyi yazan kimsenin ne yazdığını oku ondan sonra lafa atla. Daha meselenin ne olduğunu bilmeden konuya dahil olmuşsun, sana özel altyazı geçmeyeceğim.

- Malazgirtten filan söz edilmiş.

Bu bence çok Irkçı bir yaklaşım. Tarih dersi müfredatını hazırlayanlar (eski dönemin darbecileri) BU "Irk" ve "Tük kimliği" olayını önemsemişler.

Ben küçükken yabancı okuldaydım. Bize lise döneminde süreki 20'İnci yy öğrettiler. Fransız Devrimi sonrasını, Napolyonu bile hızlı hızlı geçtik.

O yüzde sizin yaşınızda da En eski Hitler'i veya 1'inci dünya savaşını filan tartışırdık.

Eski tarih gereksiz demedim.

Da şimdi İsrail'İn ne Alakası var Oğuz destanıyla?

Ben olsam: II Abdülhamit döneminin Lise2'den önce bitmesini, Lise son sınıfta da sadece Atatürk sonrası dönemin ve dünyadaki gelişmelerin öğretilmesini sağlarım (diğer bütün okullarda öyle).

Orta Asya, nereden geldik, onu anlayalım diye var. O kadar, Yoksa kılıçla mı gelmiş, Bizanslılardan parayla mı almışlar, şu aşamada bir önemi yok. :)

tarihinde Raphael17 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hayır siyaset yapılan bir şeydir. "Olokrasi" filan demişler. Yok öyle bir şey. Halk siyaset yapabiliyorsa olokrasi'Nin Dikta rejimi olduğunu bilir. Öyle Kurtlar Vadisi konularıyla uğraşmaz. Siyaset yapar. Yönetici de bundan korkar. İşler yine düzgün olmaz ama TR'ye göre daha iyi olur.

Siyaset yapmak devlet yönetmektir. Bu görevi haiz hiç kimse siyaset yapamaz. Siyaset hakkında yani devlet yönetimi hakkında konuşursun ama siyaset yapmak için devlet yönetiminde parmağın olması lazım. Bu terimi doğru kullanmaktır. O yüzden dedim, siyaset yapmak ve hakkında konuşmak arasında dağlar kadar fark var. Normalde böyle şeylere takılmam ama eğitim düzeyi olunca bir anda konu...

TR'de de yine genç ve cahil insanı buna benzer bir "Adil olmayan düzene" karşı bir "Adil düzen" yalanı ile kandırıyorlar. Hepsinin temeli yalan ve insanlara yalan söylemek.

Bugün amerikan başkanı olan adam "make america great again" sloganıyla geldi. Dünyanın her yerinde bu işler böyle yürür.

İsrail'i geç, Myammar'da olanlar, Çeçenistan, Bosna olayı, hatta Afganistan ve ırak. Biz okuyoruz, atıyoruz. Bunlar bu tür meselelerin filmini, ilahi ile iç içe propaganda videosunu hazırlıyorlar, Hipnoz yöntemleri ile millete hap içirterek filan o intihar kodandolarını hazırlıyorlar. Sıradan normal adama mesela Orlando'daki gibi, Paris'teki gibi, İstanbul Yeni yıl saldırısındaki gibi, kasaplık yaptırtıyorlar.

Bu bence çok Irkçı bir yaklaşım

Irkçılık, milliyetçilik, vatanperverlik... hepsi farklı terimlerdir.

Irkçılıkta kişi kendi ırkının en üstün ırk olduğuna inanır. Diğer ırktan kimseler ancak bu ulu ırka hizmet etmelidir. Ulu ırk adına diğer ırktan kimseleri katletmeyi meşru görürler.

Da şimdi İsrail'İn ne Alakası var Oğuz destanıyla?

Orta Asya, nereden geldik, onu anlayalım diye var. O kadar, Yoksa kılıçla mı gelmiş, Bizanslılardan parayla mı almışlar, şu aşamada bir önemi yok. :)

Benim ileti yazdığım kişinin yazdığı iletiyi okumanız lazım.

Kudüs İsrail'in 3000 yıllık başkentidir. Arap'lar Yahudileri zorla sürüp yurtlarından atana kadar da bir Yahudi kenti olarak kalmıştır. İsrail, kendisine kumpas kuran Mısır-Ürdün ve Suriye'ye 1967'de iyi bir dayak attıktan sonra Kudüs'ü (ki o devirde Ürdün toprağı idi) geri almıştır. Şimdi de eskiden kendine ait olan başkenti, yeniden başkent ilan ediyor. Olay budur...

Sizin için buraya koyuyorum, okursunuz.

O yüzde sizin yaşınızda da En eski Hitler'i veya 1'inci dünya savaşını filan tartışırdık.

Sakınca yok. İnsanın kendi tarihini öğrenmesinde olmadığı gibi.

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, Tengiz yazdı:

Hadi len teneke... Müslülerin kanını içiyorlarmış.. Peki müslülerin peygamberinin içtiği Yahudi kanlarına niye bi şey demiyorsun? Varsa yoksa içilen müslü kanı, peki ya diğerleri? Siz içecek Yahudi kanı bulamazsanız, sünni-şii der birbirinizin kanını içersiniz. İşte bu yüzden siz adam olmazsınız, olmayacaksınız da...

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, Tengiz yazdı:

Siyaset yapmak devlet yönetmektir. Bu görevi haiz hiç kimse siyaset yapamaz. Siyaset hakkında yani devlet yönetimi hakkında konuşursun ama siyaset yapmak için devlet yönetiminde parmağın olması lazım. Bu terimi doğru kullanmaktır. O yüzden dedim, siyaset yapmak ve hakkında konuşmak arasında dağlar kadar fark var. Normalde böyle şeylere takılmam ama eğitim düzeyi olunca bir anda konu...

- BU dediğin bana biraz bana göre yaşlı insanların söylediklerini hatırlatıyor. Ne zaman bir şey eleştirsem hemen "Ama sen Cumhurbaşkanı değilsin / Başbakan değilsin" vs. deniyor.

Şöyle düşünelim. Sihirli değnekle buradan birini başbakan yapalım. Ülkede ne değişir? - Pek az şey.

Siyaseti belirleyen halktır. Halkı sürü gibi yapıp böylece de onu gütmek isterler. Osmanlı yaklaşımı böyledir.

Peki işler ne zaman / Nasıl değişir?

- Halk görmeyi, duymayı, öğrenmeyi, eleştirmeyi, kendi adına düşünmeyi öğrendiği zaman.

Ben küçükken yurt dışında bir Akua Park'ta ihmal yüzünden 2 çocuk ölmüştü. Oranın Avrupalı insanları var ya, aynı günün akşamı sokağa dökülüp o akua Parkı hep beraber yıktılar.

Peki Cumhurbaşkanı öyle bir ülkede mi rahat eder, Türkiye'de mi rahat eder? - Tabi ki Türkiyede rahat eder. Canının istediğini yapar, kimseye de hesap vermez.

- O yüzden, ben bişey demiyorum. Gezi protestosu gibi barışçıl gösterilerde bile gaz manyağı yapıyorlar. Aydınlar / yazarlar halen tutuklanıyor / öldürülüyor. Da işte Türkiye'de bile, Hatta Sudi Arabistan'da bile, bir yerden sonra bunu aşabilmemiz lazım.

O yüzden: Siyaseti yapan her zaman için halktır / bireydir. 21 yy'da bu böyle.

Ha yok, "Saltanat getircem" filan diyorsanız, o zaman onu getireceksiniz, ben de görücem, ki onu beğenip beğenmeme olayı da yine bana kalmış :) 

Bugün amerikan başkanı olan adam "make america great again" sloganıyla geldi. Dünyanın her yerinde bu işler böyle yürür.

- Ben ikisini kıyaslamazdım.

Türkiye ve Rusya "Demoratik ülke" grubundan çıkmış iki ülkedir.

Trump ise, daha çok eskiden Nixon gibi bir adamdır. rezil kephaze bir adamdır. Ama ABD'nin ilk rezil/kephaze başkanı da değildir.

Eşi de Nicolas Sarkozy'nin manken eşi Carla Brunni özentisi, Dallas dizisinden (bizim zamanımızın ilginç bir dizisi) fırlamış gibi görünen Hırvat asıllı bir bayandır.

Tayyip'ten öğrenmiş, Türkiye'de denenip başarılı olduğu görülen şeyi kullanan bir Başkandır. Ama halen de başkandır. ABD'de sistem çok kuvvetlidir. O yüzden ikinci kez seçilme ihtimali bile yoktur.

Bunu AKP'ye benzetmek, ciddi iyimser olmak demektir.

/ Bu bir komedyen videosu. Dİl biliyorsanız (ya da bilmiyorsanız) doğrudan Noam Chomsky videolarını tavsiye ederim. Çok yaşlı bir insan. İleride (ben Noam CHpmsky okurdum / dinlerdim" dersiniz.

Irkçılık, milliyetçilik, vatanperverlik... hepsi farklı terimlerdir.

Irkçılıkta kişi kendi ırkının en üstün ırk olduğuna inanır. Diğer ırktan kimseler ancak bu ulu ırka hizmet etmelidir. Ulu ırk adına diğer ırktan kimseleri katletmeyi meşru görürler.

- Eski tarihi gereğinden fazla eşelemek de bir çeşit ırkçılıktır. Nazi Almanya'sında da, Orta çağ Alman krallıkları filan sürekli yüceltilirmiş.

Ben kimse "sen Orta Asya'dan gelmedin" demiyorum. - tama geldin.

Ama Küba misil krizini, Birinci dünya savaşını, Soğuk savaş dönemini, 1929 ekonomik burhanını, 20 yy dünya ve Avrupa tarihini bilmek daha mühim 1)

2) "Bastığın yerleri tanı" ilkesini yeterince önemsiyorlar mı emin değilim. İlkokulda filan milletin bence biraz arkeoloji de öğrenmesi gerek.

Sokakta filan Ankaradaki Augustus tapınağını bile bilmeyen insan var. Hititleri bilmeyen insan var.

Orta Asya, bilin diye var. Saplantı yapılacak da bir tarafı yok. 1000 sene olmuş çünkü.

Sizin için buraya koyuyorum, okursunuz.

- O zibidi bir tartışmadır.

Bence:

- Madem ki o kadar paraları var, O zaman araplara tazminat verip o toprakalrı parayla almaları gerekidi. Ta 1940'larda filan. BM de aracılık ederdi.

Araplar topraksız değildir. Orası Yahudilere verince ölmezler. Yine de daha medenice yapılıp, Araplara da o bölgede yaşama izni verilebilirdi.

1 saat önce, Phaselis yazdı:

Hadi len teneke... Müslülerin kanını içiyorlarmış.. Peki müslülerin peygamberinin içtiği Yahudi kanlarına niye bi şey demiyorsun? Varsa yoksa içilen müslü kanı, peki ya diğerleri? Siz içecek Yahudi kanı bulamazsanız, sünni-şii der birbirinizin kanını içersiniz. İşte bu yüzden siz adam olmazsınız, olmayacaksınız da...

- Müslü değil. İnsan. İnsanların haklarını çiğneyip kafalarına göre iş yapıyorlar.

Sitelerde Paylaş
30 dakika önce, Raphael17 yazdı:

2) "Bastığın yerleri tanı" ilkesini yeterince önemsiyorlar mı emin değilim. İlkokulda filan milletin bence biraz arkeoloji de öğrenmesi gerek.

Sokakta filan Ankaradaki Augustus tapınağını bile bilmeyen insan var. Hititleri bilmeyen insan var.

- Madem ki o kadar paraları var, O zaman araplara tazminat verip o toprakalrı parayla almaları gerekidi. Ta 1940'larda filan. BM de aracılık ederdi.

Araplar topraksız değildir. Orası Yahudilere verince ölmezler. Yine de daha medenice yapılıp, Araplara da o bölgede yaşama izni verilebilirdi.

- Müslü değil. İnsan. İnsanların haklarını çiğneyip kafalarına göre iş yapıyorlar.

İnsanların Arkeoloji değil, Tarih öğrenmeleri gerek. Arkeoloji teknik bir bilim dalıdır, herkesin öğrenmesi gerekmez. Ama sen tarihi de bilmiyorsun. Yahudi'lerin 1800'lerin ikinci yarısından itibaren Filistin'lilerden parası karşılığında hektar hektar arazi aldığını, o arazilerin de neredeyse bir ülke kuracak kadar bir büyüklüğe ulaştığını da duymamışsındır mutlaka. Baksana BM aracılığıyla tazminat ödeselerdi falan diye ahkam kesmişsin. İşin doğrusu Filistin'liler Ülkelerini parsel parsel Yahudi'lere satmışlar, Yahudi'ler kurdukları eğlence yerlerinde o paraları geri almıştır. Ellerindeki her şey gidince ciyaklamaya başladılarsa da iş işten geçmiş, İsrail devleti kurulabilecek bir toprak oluşmuştur. Zaten ilk kurulan İsrail devleti de üç aşağı-beş yukarı o topraklar üzerine kurulmuştur. Şimdi bu durumdaki Filistin'lilere mi acıyacağız? Üstelik bunlar 1. dünya savaşında İngilizlerle bir olup Osmanlı askerini arkadan vurmuş bir ulustur. Filistinlilerin hastahanede yatan yaralı Osmanlı askerlerinin gırtlaklarını keserek nasıl katlettiklerini, Osmanlı askerlerinin İngiliz'lerle kafa kafaya çarpışırken Filistinliler tarafından sırtından vuruluşunu öğrenin. Bunlar da bizimkiler gibi müslü diye, bunları mı desteklemek zorundayız?

Onlar müslüdür, öbürleri de da hıristodur... Ben öyle bilir, öyle söylerim. 

Sitelerde Paylaş
On 07.12.2017 at 15:56, adalet123 yazdı:

İsrail in yapacağı her şeyi destekliyorum.

İsraili neden destekliyorsun ?

Bu adamlar senin vatantaşlarını öldürmedi mi ?

Sırf müslümanları sevmediğiniz için israili savunmanız kendi vatantaşlarınıza ihanettir.

Ha tabi onlarda müslümandı değil mi siz onlarıda sevmiyorsunuz.

Siz bu halinizle hiçbirşey olamayacaksınız sonunuzda israil'li siyonistlerden farkınız olmayacak.

Kudüsün başkent yapılmasının sebebi Arz-ı Mev'ud yani israile vaat edilmiş türkiyeyide içine alan şeytanı bir plandır.

Kurulmak istenen deccaliyet sistemine asla izin verilmeyecektir.

İçinizde filistin halkının kudüs'e olan sevgisinin zerresi bile siz ateistlerde bulunmamaktadır.

Bu deccalliyet sistemini kuramaya ve onu sizin gibi bilmeden de olsa destekleyenler

Kanlarında boğulacak,Üzerlerini akrepler saracak,örümcekler üzerlerinde yuva yapacak yılanlar hergün onları sokacatır.

tarihinde Harut_Marut tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Phaselis yazdı:

İnsanların Arkeoloji değil, Tarih öğrenmeleri gerek. Arkeoloji teknik bir bilim dalıdır, herkesin öğrenmesi gerekmez. Ama sen tarihi de bilmiyorsun. Yahudi'lerin 1800'lerin ikinci yarısından itibaren Filistin'lilerden parası karşılığında hektar hektar arazi aldığını, o arazilerin de neredeyse bir ülke kuracak kadar bir büyüklüğe ulaştığını da duymamışsındır mutlaka. Baksana BM aracılığıyla tazminat ödeselerdi falan diye ahkam kesmişsin. İşin doğrusu Filistin'liler Ülkelerini parsel parsel Yahudi'lere satmışlar, Yahudi'ler kurdukları eğlence yerlerinde o paraları geri almıştır. Ellerindeki her şey gidince ciyaklamaya başladılarsa da iş işten geçmiş, İsrail devleti kurulabilecek bir toprak oluşmuştur. Zaten ilk kurulan İsrail devleti de üç aşağı-beş yukarı o topraklar üzerine kurulmuştur. Şimdi bu durumdaki Filistin'lilere mi acıyacağız? Üstelik bunlar 1. dünya savaşında İngilizlerle bir olup Osmanlı askerini arkadan vurmuş bir ulustur. Filistinlilerin hastahanede yatan yaralı Osmanlı askerlerinin gırtlaklarını keserek nasıl katlettiklerini, Osmanlı askerlerinin İngiliz'lerle kafa kafaya çarpışırken Filistinliler tarafından sırtından vuruluşunu öğrenin. Bunlar da bizimkiler gibi müslü diye, bunları mı desteklemek zorundayız?

Onlar müslüdür, öbürleri de da hıristodur... Ben öyle bilir, öyle söylerim. 

- Olabilir. Yine de insan. Sen bıkmıyor musun her gün haberlerde bir sürü ciyak ciyak insan. Hepsi rezil / sefil olmuş, kendimiz de o yolun insanı olmuşuz?

- Ben Atatürk'ü aşırı yüceltmeye de bu yüzden inanmıyorum: İslam dünyasının kendine gelmesi, bilimi, mantığı, modernizmi öğrenmesi gerek. Öyle petrol satarak, arsa alarak bu işler yürümüyor. Bu nedenle İsrail'in oraları alması bir bakıma iyi bile oldu. Ama aynı tanımdan yola çıkarak Kürdistan'ı savunmaya kalsam, herkes birden "Hayıııııır, Orası Biziiiiim" filan diyor.

/ Yani din ile alakalı değil bu bir.

İki: Parsel parsel toprak filan satılmadı. Sahte tarih öğrenip önüme koyma. İki dakkada wikiden bakarım, haksız çıktığınla kalırsın :) 

Osmanlı ile bu yönde pazarlık oldu, Osmanlı Kabul etmedi diye bir yerde okumuştum. Kabul etmez tabi.

Ama Araplar'ın o zamanlarki hali şimdinin Kürtleri gibi. Biz üçüncü dünya ülkesiyiz ama geçmişte bizim onlara çektirdiklerimizi bu üç hilalciler hemen unutuyorlar.

Netse, Üç) İsrail oraları savaş ile almıştır. Araplar vermek istememiştir, yıllardır da kim barışçıl çözüm önerse sonunda haksız çıkmıştır.

Benim söylediğim: Mesela Almanya'nın Yunanistan'a ödediği gibi savaş tazminatı vardır. Ermeni Soykırımını kabul edersek, Ermenilere böyle bir tazminat ödeyeceğiz. Para da olmadığı için, TC yıllardır soykırımı yalanlıyor (Ki soykırım da değildir, Savaç Suçu olmaya daha yakın, yine de insanlık dışı bir uygulamadır).

Bırak parsel parsel toprak almayı, İsrail savaş ile aldığı toprak için tazminat vermemiştir. Verseydi, ya da verirse, Araplar biraz olsun yatışırdı. Tabi 4 nesil sonra değil bu dediğim. Bir sürü paraları var. Hepsine sırayla para verselerdi (şimdi bile) Araplar güle oynaya giderlerdi. Zaman ilerledikçe de bu iş için gecikiyorlar. Çünkü Filistinliler hala eşşek gibi (bizim gibi) çoğalıyorlar. Halen de, "Ya ben savaşta bir ülkeyim, bu çocuğu yapıyom ama nerde yaşayacak?" demiyorlar. İnadına (aynı bizim Kürtlerin bazıları gibi) 5 çocuk / 10 çocuk yapıyorlar (Tayyip haklı yani tavşan gibi Z.işmeyin ama Tavşan gibi üreyin derken).

- Neyse. Bu tür meselelerde kızarlar tabi. İsraillinin de işi kolay değil. O da orada kendi ülkesi olsun diye uğraşıyor. Clington filan zamanında uğraştı. Bush / Obama, herkes uğraştı, Savaş sözde 1967'de bitti, ama o zamandan beri de bitmedi. İsrail'in de sonunda Filistin'in komplesini alacağı kesin gibi bir şey.

Da işte gülüp geçiyorsunuz. "Siyonizm" varsa, bu Siyonistin en son isteyeceği şey Müslüman ülkelerin Batılılaşıp modernleşmesidir. 1960'lardan beri, İslam dünyasında kim modernleşmeye kalktıysa sonunda ya diktatörlük, ya şeriat olmuştur. Tabi benimki sadece teori. Ta AKP'ye Körfez ülkeleri ve İran ve Rusya haricinde, Büyük ihtimalle Amerikan Yahudileri de para veriyordur (ben olsam verirdim)

Neyse, Democrisian gelse de bize bu olayın Üç hilalci-Marksist yaklaşımını açıklasa :)

18 dakika önce, Harut_Marut yazdı:

İsraili neden destekliyorsun ?

...

- iyi de kimsin kardeşim?

Moderatörlerden ricam: kim olduğu belli olmayan şahıslar ciddi konulara öylece atlamasınlar.

tarihinde Raphael17 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...