Jump to content

Ateizm hakkında

Recommended Posts

Esenlikler ateistforum üyeleri bu konuda ateizm hakkında sıkça yapılan hatalardan bahsedeceğim (eleştirelere açığım)

En sıkça yapılan hatalar;

"ben kendimi bildim bileli hep ateistim"

"tanrı yoktur"

"tanrıya inanmıyorum"

"dünyada çok kötülükler var o yüzden tanrı yoktur"

"tanrı varsa iyi değil kötüdür o yüzden bir tanrı yoktur"

"dinler palavra o yüzden tanrı yoktur"

Evet çoğu yapılan hatalardan birkaçı,şimdi düşünceler ateizm e değil teoriye ve inanca girer neden?

Bana biri vurduğu zaman onun kötü olduğunu anlayamam çünkü o nu tanımıyorum anlık bir sinir yüzünden bana vurmuş olabilir onun kötü olduğunu kanıtlayamam. (karakterini bilmiyorum)

"Doğar doğmaz ateistim" de çok yanlış neden? çünkü ilk önce dinleri bilmek gerekir araştırmak gerekir

Ateizm özgür bir düşüncedir ama kanıtlar da gerekir tanrı nın varlığını yokluğunu anlamak lazım kendine kanıtlamaklazım yok deyip olmuyor çünkü kanıtların yok araştırman yok bilim de yok bilgin yok.

Ateizm bir şüpe sayesinde olunur şüpeye düşersin araştırmaya başlarsın şüpelenip ateist olamazsın hala bir ateist değilsin ateist düşünceye de sahip değilsin çünkü bilgin yok

Tanrı var veya yok demek inançtır dinler gibi

Ateizm deiszm den de olunur dinlerin yalan olduklarının farkına varmak ama bu sadece dinleri redetmektir hala bir ateist değiliz henüz kendimize ateist diyemeyiz çünkü tanrı var hala

Tanrı varmıdır yokmudur bunun araştırmalarını yapmaklazım manıklı düşünceyi kavramış olduk zaten deist olunca bu bize yardımcı olur daha derine inmen için,bilimsel düşünürüz okuruz araştırırız,

dünyanın haline dikkat ederiz doğaya bakarız nasıl ir sistemde yaşadığımızı evrenin nasıl çalıştığına bakarız hayatımızda olan olaylara bakarız.Olucaklardan kaçamıyoruz demekki özgür irademiz de yok

demek oluyorki bu bizleri ve herşeyi var eden enerji nin bir bilinci yoktur öylesine oluşan bir olaydır sanaldır.Bu enerjiye neden tanrı diyemeyiz bunu da kavramak lazım ateizm öyle kolayca olunmaz

tanrı yok diyip sadece ateizme adım atarız ama hala ateist diyemeyiz kendimize çünkü araştırmak bilgilenme sürecindeyiz.

Evet bazı arkadaşlar baana sen ateizmi bilmiyorsun dediler birkaç ateizm var diye çok gülmüştüm gerçekten 4 - 5 kişi bana karşı oldular ben böyle insanlara "yarı ateist" diyorum

çünkü ateizm yolundalar ama hala ateist değiller nedenler yukarıda yazılı ve kaçırdığım çok şey var hala ama yazacaklarım bukadar.

tarihinde MisterYou tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 174
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

33 dakika önce, NotImportant yazdı:

İstediğin kadar ahlak ve amaç yükle, ateizm tanrının reddedilişidir

Kanıt olmadan kendin bunu araştırmadan bilim'e danışmadan din'leri araştırmadan bunu anlayamazsın tanrı yı reddersin seni ateist yapmaz ateist düşünceye de sahip olmazsın çünkü hala bunu kavrayamamışsın, "yarı ateist" olursun yani ateizm'e adım atmış olursun,ama ateizmi yaşamıyorsun demektir,bir sonuca varmak için bir yerden başlarsın dindarlar gibi tanrı var  diyemezsin çükü bu ateizmde yoktur bunu diyebilmek içi bu söylediklerdiğim şeylerden gçmen lazım ilk önce bunları yapmadıysan ateist değilsindir hala araştırma sürecindesindir.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, MisterYou yazdı:

Bunu diyebilmek içi bu söylediklerdiğim şeylerden gçmen lazım ilk önce bunları yapmadıysan ateist değilsindir hala araştırma sürecindesindir.

Kim söylüyor ? :) Niye dikkate alalım. 

Yazılı kitabımız varda benim mi haberim yok...

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, NotImportant yazdı:

Kim söylüyor ? :) Niye dikkate alalım. 

Yazılı kitabımız varda benim mi haberim yok...

Ateizmin kitabı yoktur, araştırma süreci vardır, direk olarak "tanrı yok" diyemezsin çünkü müslümanlardan bir farkın olmaz yani "allah var, herşeyi allah yarattı" gibi, ama bukadar ne ileri ne de geri,araştırma yok sorgulama da yok sabit bir inanç.

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, MisterYou yazdı:

Ateizmin kitabı yoktur, araştırma süreci vardır, direk olarak "tanrı yok" diyemezsin çünkü müslümanlardan bir farkın olmaz yani "allah var, herşeyi allah yarattı" gibi, ama bukadar ne ileri ne de geri,araştırma yok sorgulama da yok sabit bir inanç.

İnanan kimse durup dururken tanrı yok demez zaten. 

Madem ateizmin bir kitabı yok, o zaman ateizm peygamberi gibi davranmaktan vazgeçmelisin.  

Sitelerde Paylaş
16 minutes ago, MisterYou said:

Boş laf üzerindesin...

Sekiz ayaklı, pembe, uçan, piyano çalan bir fil var desem, ne derdin?

Eğer ateist isen, elbette bir yerde bu tamrı lakırtısı ile karşılaşmış olacaksın, o günde, "hani nerde?" dedin, inanmadan devam ettin. O zaman, taaa doğuştan ateist olmuş olmuyorsan ne oluyorsun?

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, anibal yazdı:

O zaman, taaa doğuştan ateist olmuş olmuyorsan ne oluyorsun?

Ortada kalan bir insan oluyorsun inandığınla kalıyorsun doğruları araştırma yapmamış oluorsun sorgulamamış olursun mantığını kullanmamış olursun, kendine kanıtlamaığınla kalırsın bir inanç ile yaşarsın aslı var mı yok mu asla bilemezsin demektir (çünkü var mı yok mu bile düğünmezsin doğuduğun zaman nasıl bilirsin),tam anlamıyla ateist değilsin demektir ateizmi yaşamıyorsun demektir.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, anibal yazdı:

Boş laf üzerindesin...

Dikkatimi ilk günden beri çeken sende dostum hep insanlar yanlış bu forumda tek doğru olan sensin bu ego nu biraz indir ve insanlara biraz saygılı ol

bu forumda adminlik yapmışsın diye seni diyer üyelerden daha zeki ve bilgili ve üstün de yapmaz saygıyı hak etmek istiyorsan ilk önce saygılı olmasını öğreniceksin

yoksa kimse sana takmaz "hayaletler" gibi boş boş dolaşırsın forumda.Senden daha bilgili veya bazı konularda senden daha bilgili olan insanların olduğunu ego na izin ver.Seni bazen savunuyorum ama bazen gerçekten boş konuşuyorsun farkındamısın bilmiyorum evet müslümanlara gücün eter ama ateistlere gücün etmez bunu da kafana sok,ateistleri de başka şekilde müslümanlara ekmek vermekten vaz geç.Çünkü sen ve sinin gibi "ateistleri' örnek alıp bize karşı kullanıyorlar biz ateistler böyle insanlar değiliz her nekadar sen aksini göstersen de.Ve senin gibi insanlar yüzünden çok insan forumdan gittiğinden adım gibi eminim bunu anlamak çok zor değil.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, MisterYou said:

Dikkatii çeken sende dostum hep insanlar yanlış bu forumda tek doğru olan sensin bu ego nu biraz indir ve insanlara biraz saygılı ol

bu forumda adminlik yapmışsın diye seni diyer üyelerden daha zeki ve bilgili ve üstün de yapmaz saygıyı hak etmek istiyorsan ilk önce saygılı olmasını öğreniceksin

yoksa kimse sana takmaz "hayaletler" gibi boş boş dolaşırsın forumda.Senden daha bilgili veya bazı konularda senden daha bilgili olan insanların olduğunu ego na izin ver.

Bu forumda tek doğru ben değilim. 

Kimseye beni admin yapın da demedim zamanında, adiminlikten çıkarılırken de kimse ne haber verdi, ne de sordu. İyi de yaptılar, böylece rahat rahat sayabiliyorum döküntülere.

Galilei'yi de kimse takmamıştı. Ateist oldunuz diye bilim, bilimsel düşünce falan sizden sorulacak değil. Herşeyden önce şunu bilin, başta sen, hakaret etmek için yaşayacak kadar ömrüm yok, hiç bir zamanda olmadı. Size saldıran değil, size saf, esnetilmemiş, mutlaklığı gösterilebilir halde, sizin ehvalinizi ya da olan biteni söylerim hep. Aklı olan, okur, kendi mevzusunu anlar, hatasını giderir. 

Ha, o kadar emin, o kadar öyle olduğuna kesin varılamayacak bir şeyse, her zamanda bunu özellikle "bence, şahsen" falan diyerek vurgularım zaten. 

Ve sizin egonuzda, hayatınızın ne halt olduğu da, battığınız yada batacağınız zırvalıklar falan da emin olun beni enterese etmiyor. Nesli tükendi denecek kadar kıt aklıp korumaya aldığımız akbabanın yumurtasını yılanın yemesini seyredip, doğa böyle, yapacak bir şey yok demiş adamım ben. Size, hakikat, emin olunabilecek, doğrulanabilir, ölçülebilir olanı söylerim, ister alırsınız, ister almaz, bu sizin tercihiniz, emin olun saygı duyarım.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, anibal yazdı:

Boş laf üzerindesin...

Sekiz ayaklı, pembe, uçan, piyano çalan bir fil var desem, ne derdin?

Sence bu sözlerin eleştiri mi dir sen her insana bu forumda aynı şekilde konuşuyorsun eleştiri bu değil egolu bir insan demektir altta kalmayan bir insan demektir

güzelce tartışamayan bir insan demektir.Benim için boş insansın egolu bir insan ister benden  nefret et istersen takma ne istersen onu yam umurumda değil.

Güzelce bir konu yazdım gelip sıçıyorsun neden diyer insanlar senin yaptığın gibi yapmıyorlar acaba.

Sitelerde Paylaş
33 dakika önce, MisterYou yazdı:

Dostum "ben kendimi bildim bileli ateistim" diyenler benimle tartıştılar,"sen ateizmi bilmiyorsun" dediler bana?

İnanan kimse vurgu inanan da !

Başından beri inanmıyorsa adam, olabilir.  Bütün aileler inançlı mı sanıyorsun ?

Senin tehlikeli bir yanın var. Ateizm felsefesine olması gerektiğinden fazla anlam yüklemekten vazgeç. Ayrıca evet ateizmi bilmiyorsun. 

Ateistler iyi olmak zorunda değildir.

Çocuk tecavüzcüsü manyak herifin teki de ateist olabilir. Olamaz diyen bir kural yok.

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kardeş doğru analiz etmiş.Mantıklı bir temele oturtmuş söylediklerini.Demek istemiş ki; ateizmde de bir iddia var ama bu iddianın haklılığını gösteren bir veri yok.Tanrının olamayacağına dair bilimsel bir formül yok.O zaman ateizm de teizm gibi bir inanış sistemi bütünüdür.Hani hep bilimden/bilimsellikten-deneyden/gözlemden bahs ediyor ya ateizm; o zaman Tanrının yokluğuna dair matematiksel formülünüz nerede?Işin özeti.

Sitelerde Paylaş
10 hours ago, DeepBlue said:

Kardeş doğru analiz etmiş.Mantıklı bir temele oturtmuş söylediklerini.Demek istemiş ki; ateizmde de bir iddia var ama bu iddianın haklılığını gösteren bir veri yok.Tanrının olamayacağına dair bilimsel bir formül yok.O zaman ateizm de teizm gibi bir inanış sistemi bütünüdür.Hani hep bilimden/bilimsellikten-deneyden/gözlemden bahs ediyor ya ateizm; o zaman Tanrının yokluğuna dair matematiksel formülünüz nerede?Işin özeti.

Tanrının olmadığı bilimsel olarak kesin zaten. Çünkü olduğuna dair hiç bir veri yok. 

Formül mü, basit, nerde bu tanrı? 

Sana yardımcı olması için, aramanın gücüne inan. Forumun bir araması var ya, oradan "süper zenci" ara, sana da bulaşmadan onun yokluğunu nasıl gösterebileceğini bir düşün. Tanrının neden yok olduğunun bilimsel formülünü kendin bulacaksın zaten.

Sitelerde Paylaş

İyide herkes olayları tam olarak anlayabilmek için Fen tahsilimi yapması gerekiyor? O zaman Fizik Kimya Biyoloji tahsili yapacaksın .Bunlar dahi yetmez bunlar üzerinde birde yüksek lisans yapacaksınki tam bir ateist olacaksın.Biyolog değilsem şayet Evrimi Lise yada Ortaokul  düzeyinde bilebilirim.Daha geniş çapta anlayabilmek için Biyolojik terimlere vakıf olmam lazım.Yoksa Evrimle ilgili akademik mahiyette bir makaleyi tam olarak anlayamam.

Sitelerde Paylaş
59 dakika önce, anibal yazdı:

Tanrının olmadığı bilimsel olarak kesin zaten. Çünkü olduğuna dair hiç bir veri yok. 

Formül mü, basit, nerde bu tanrı? 

Sana yardımcı olması için, aramanın gücüne inan. Forumun bir araması var ya, oradan "süper zenci" ara, sana da bulaşmadan onun yokluğunu nasıl gösterebileceğini bir düşün. Tanrının neden yok olduğunun bilimsel formülünü kendin bulacaksın zaten.

Puff..veri yok demekle ancak boş beleş felsefe yapmış olursun.Bilimsellikten uzaksın!Tanrının yokluğunu formilize edemedikten sonra ateizm de teizm gibi bir inanış biçemidir.Okumuş etmiş insansın boş yere kendini kandırma kardeşim.Felsefenin arkasına saklanmak seni görünmez yapmıyor.Bindiğin dalı kesiyorsun.Varsa elinde formülün getir masaya koy!Kaç yıl geçmiş bak hala Tanrının yokluğunu kendine kanıtlama çabası içerisindesin.Mesajlarında ki acziyetin o kadar bariz ki; acıyorum...Acabalar ile yaşıyorsun.Hala arayış içindesin.Hiç bir bilimsel dayanağın yok.Bu inanış şekli seni içten içe kemiriyor.

Sitelerde Paylaş
Just now, DeepBlue said:

Puff..veri yok demekle ancak boş beleş felsefe yapmış olursun.Bilimsellikten uzaksın!Tanrının yokluğunu formilize edemedikten sonra ateizm de teizm gibi bir inanış biçemidir.Okumuş etmiş insansın boş yere kendini kandırma kardeşim.Felsefenin arkasına saklanmak seni görünmez yapmıyor.Bindiğin dalı kesiyorsun.Varsa elinde formülün getir masaya koy!Kaç yıl geçmiş bak hala Tanrının yokluğunu kendine kanıtlama çabası içerisindesin.Mesajlarında ki acziyetin o kadar bariz ki; acıyorum...Acabalar ile yaşıyorsun.Hala arayış içindesin.Hiç bir bilimsel dayanağın yok.Bu inanış şekli seni içten içe kemiriyor.

Bunun felsefesi falan yok, mevzu gayet dibine kadar bilimsel. 

Felsefe kasan tanrı var diye zırlayan, zırvalayanlar.

Bilimde, bir şeyin varlığı yokluğu gayet basittir, gösterirsin, var olur, gösteremiyorsan, yoktur, hepsi bu.Acabası falan yok, Tanrı, kıçtan uydurulmuş bir osuruktan teyyareden ibarettir. 

Aynen, gayet basit, varsa nerde bu tanrı, hani? Göster, bitsin bu boş tantana. Gösteremiyorsan, kendini kandırıyorsun demek olur sadece, bana giren çıkan olmaz, kendini kandırıp kendin zarar etmiş olursun, hepsi o.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...