Jump to content

Ateizm hakkında

Recommended Posts

• İleti 174
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

3 dakika önce, DeepBlue yazdı:

Göremiyorum öyle ise yoktur.Ulan daha düne kadar aklıda göremiyordun.Şimdi gelmiş caka satıyorsun.Demek ki birşeyi senin görememen bi b.k ifade etmiyor.

Ne oldu , baya bi morarmışsın yine. 

Ben aklı göremediğimi kabul ediyorum

"Sinyallerini gözlemliyorum"  Yani aklın varlığını ispat ediyorum

Tanrının varlığını iddia eden sensin, demek ki ispat etmekle yükümlüsün.

Tanrının hiç birşeyi gözlemlenemiyor , neyse daha fazla sana vakit ayıramayacağım. Bir sürü işim var ki "genetik çalışmalar yapıyorum" 

Senin gibi değerli insanlar sayesinde stres atıp bilime katkıda  bulunabiliyorum.

Sitelerde Paylaş
33 minutes ago, DeepBlue said:

Ben akıl yok demedim.Anibale latife yaptım.Çamura yatma.Madem yok diyorsun ispatla!Göremiyorum yoktur diyen sensin.Akıl ı da göre miyordun şimdi yok eeg bilmem ne demesini biliyorsun ama

Bak gene geri vites. :) Mantıksal mümkünsüzlük orada.

Ayrıca  yokluğun ispatlaması nasıl olacak, bir örnekle bakalım diye sormadık mı a kandıralı seni?

Buzdağı konusunda atıp tutup sonra kekeleyip durdun, evrim konusunda atıp tuttun, sonra geveleyip durdun, ilk kuran hakkın da yok mu dedin, sonra dut yemiş bülbül kesildin; şimdi hala daha yüzsüz yüzsüz yazmaya devam ediyorsun. Hiç utanma da yok sizde. İslamın verdiği terbiye bu olsa gerek.

Merak eden açsın o başlıklara baksın. Acizlik diye buna derim ben.

28 minutes ago, DeepBlue said:

Ulan aklı da göremiyordunuz ne oldu?

Termodinamik diyor.Sen Tanrıyı fiziki kanunlara bağımlı olacak mı sanıyorsun be ahmak!

Uyduruk tanrın bağlı değil tabi. Atmak serbest nasıl olsa.

Mesela ebenzo da bağımlı değil, göstersene bakalım onun yokluğunu?

Yokluğunu gösteremezsen eğer, senden talepleri olacak. :)

(Kendisinin)Tek şartı bu.

Ama biz tabiyiz.

Ve onlarla düşünüyoruz.

Fiziksel kanunlara tabi değil.

Fiziksel kanunlara göre mümkün de değil.

Mantıksal olarak mümkün değil.

Onlara bağımlı da değil.

İyi de

Bunlar aklın enstrümanları.

Gerçekliğin "aklımız bağlamında" referansları.

Bunlara göre yok, ve aynı zamanda da mümkün de değil.

İnsansı referanlar; akıl, mantık ve bilim yok diyor.

Daha ne istiyorsun be ey dana?

Mantık değil de zantıkla mı düşünelim?

Bilim ve fizik değil de, zilim ve hizikle mi araştıralım?

Biz bunların hiçbiri ile ilintisi olmayan, onlarla etkileşime girmeyen şeylere yok diyoruz zaten.

Mantıkta yeri yok.

Fizikte yer yok.

E yok diyeceksiniz de diliniz varmıyor.

Şaşkın ördek matematiksel bilimsel falan kanıt istiyor, fizik termodinamik deyince de ona tabi değil diyor.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Nasıl da tırmalıyorlar en azından bir çeşit beraberliği koparmak için..

Diğer taraftan zaten ümitleri yok çünkü. Besbelli.

Bu da bir gelişmedir diyelim.

Kendi çaplarında akıllanıyorlar.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, ekonomist yazdı:

Selam millet. Görüşmeyeli nasılsınız? 

Neyse...

Sosyal bilim - doğa bilim farkı >>>>  bilinmesi gereken en önemli konulardan. // 

Monist görüş : Sosyal bilimler doğrulanmaya elverişli değildir. Ayrıntıya girmeyim, isteyen varsa gireriz.Sıkıntı yok./(ayrıca düalist görüş de var..)

Ahlak yok  

İyilik yok

Kötülük yok / anlam yok 

>>> (ahlaka olan inanç ahlakı gerçek yapmaz / gerçekler var olmak için insan zihnine muhtaç değildir)  // psikoloji sosyoloji vs.; bunlar referans olamaz.

Evet,bu kavramlar tamamen inanç; inançlarla ilgili...  Bu kavramları savunan ateistleri , ateizmden aforoz ediyorum:))) biraz espri gibi oldu,ama ciddiyim.

Selam, biz iyiyiz de eski nickinizi yazsaydınız biz de sizin halinizi hatırınızı sorardık...

Az daha ben de yokum, hiçbirimiz yokuz diyecekmişsiniz de diliniz varmamış.

Bu ara birtakım ateistler tarafından ateizmden aforoz edile edile bihâl olduk, önüne gelen bizi bir şeylerden aforoz ediyor.

Bi de siz ekleniverin, bir şey olmaz.

Ahlak, iyilik ve kötülük neden yoktur, psikoloji neden referans olamaz?

El cevap please.

Sitelerde Paylaş
36 dakika önce, Mega Ateist yazdı:

Ne oldu , baya bi morarmışsın yine. 

Ben aklı göremediğimi kabul ediyorum

"Sinyallerini gözlemliyorum"  Yani aklın varlığını ispat ediyorum

Tanrının varlığını iddia eden sensin, demek ki ispat etmekle yükümlüsün.

Tanrının hiç birşeyi gözlemlenemiyor , neyse daha fazla sana vakit ayıramayacağım. Bir sürü işim var ki "genetik çalışmalar yapıyorum" 

Senin gibi değerli insanlar sayesinde stres atıp bilime katkıda  bulunabiliyorum.

Hadi git işine!Eeg ile gördüğü yarım yamalak sinyallerle aklın varlığını kabul ediyorsun da gözün ile gördüğün şu kainatın yaratıcısını inkar ediyorsun.eeg ölçü ise aklın varlığına.Kainat en ala ölçü Allah'ın varlığına.

Sonra evrenin heryerine içine/dışına baksan bile göremezsin.Adam Tanrıyı görebileceğini sanıyor.O istemese O'nu göremezsin.Bu kafayla gidersende cehennemin dibini görürsün ancak.Allah'ı madde sanan zavallısın.

İşte; şüpheci aklı çatlatan korkunç nokta;

O ki,sonsuz var,nasıl aranır dipsiz yokta

Varlıkta, yoklukta herşey onun kulu,

Bu noktaya vardım mı el tutuk dil burkulu!

Allah’ı hakikate soran kafa ne sakat,

Hakikatte ne? Hakkın muradıdır hakikat.
Balonunu kaçırmış çocuk gibi ağla dur,

Rabbim böyle emretmiş ya dize gel ya kudur! 

Sitelerde Paylaş
49 dakika önce, DeepBlue yazdı:

Göremiyorum öyle ise yoktur.Ulan daha düne kadar aklıda göremiyordun.Şimdi gelmiş caka satıyorsun.Demek ki birşeyi senin görememen bi b.k ifade etmiyor.

Ee? Sen niye görünmediğini iyi bildiğin bir zımbırtının yok olduğunu kanıtlamamızı istiyor ve bir de kafayı yemişler gibi matematiksel formülle gösterin diyorsun?

Nasıl arsızsınız var ya...

Allah veya Tanrı, adı her ne ise, bugüne dek tek bir gören, rastlayan, bilen insan yok. Hiçbir bilimsel formülde fonksiyon olarak yok. 

Hal böyleyken ve sen de gösteremiyorken, var olduğunu ıspatlayamıyorken, aman da yok olduğunu bilimsel-matematiksel olarak ıspatlayın diyebiliyorsun?

Biz ıspatlamayacağız. Ispatlaması gereken, var olduğuna dair delil göstermesi gereken, eğer matematiksel olarak formüle edilebiliyorsa o formülü getirmesi gereken sensin.

Biz bütün bunlardan sonra da yok diyor ve yokluğunu ıspatlamaya çıkıyorsak belki bir şeyler söyleme, hipotezini kanıtlamaya çalışma hakkın olur.

Sen hipotezi falan geçtim, spekülasyon bile yapmıyorsun. Dedikodu bile değil...

Şaka gibi ama, bana Tanrı'nın yokluğunu bilimsel olarak gösterin, matematiksel formülünü yazın diyen de bizzat sensin...

Sanki varlığına dair bir emare, bilimsel bir kanıt, formül varmış gibi...

İnsan kendi ayağına bu kadar sıkar mı?

Sitelerde Paylaş
18 minutes ago, DeepBlue said:

Hadi git işine!Eeg ile gördüğü yarım yamalak sinyallerle aklın varlığını kabul ediyorsun da gözün ile gördüğün şu kainatın yaratıcısını inkar ediyorsun.eeg ölçü ise aklın varlığına.Kainat en ala ölçü Allah'ın varlığına.

Sonra evrenin heryerine içine/dışına baksan bile göremezsin.Adam Tanrıyı görebileceğini sanıyor.O istemese O'nu göremezsin.Bu kafayla gidersende cehennemin dibini görürsün ancak.Allah'ı madde sanan zavallısın.

İşte; şüpheci aklı çatlatan korkunç nokta;

O ki,sonsuz var,nasıl aranır dipsiz yokta

Varlıkta, yoklukta herşey onun kulu,

Bu noktaya vardım mı el tutuk dil burkulu!

Allah’ı hakikate soran kafa ne sakat,

Hakikatte ne? Hakkın muradıdır hakikat.
Balonunu kaçırmış çocuk gibi ağla dur,

Rabbim böyle emretmiş ya dize gel ya kudur! 

Cevap yazamayınca mani mi yazılıyor sizin orada

Arkadan bir de koçaklama falan attır istersen.

Hep geri vites, tam geri vites.

Kainatın yaratıcısı olması gerektiği sonucuna nereden vardın? (Bir yerlerde bir el kitabı falan mı var, kainatı sadece tanrı yaratır diye)

Oraya varırken neyi kullandın?

Kesin bir bilgi mi bu yoksa inanç mı?

Hani bilgi falan gerekmiyordu, sadece inançtı ya

E madem inanç, kesinlik yok, o vakit neyi üfürmekte, dayatmaya çalışmaktasın bize? Cellalenmektesin böylesine?

İnanç olduğunu, eksiklik ve kesinsizlik oldğunu itiraf etmedin mi az önce?

Bu özgüven bu öfke bu tepki de nereden çıktı, nereden dayanak aldı şimdi?

E man kafalı, olan şey inkar edilir. Sen inanç olduğunu kendin itiraf ettiğin yerde, hangi noktadan bir de inkar etmek moduna geçtin şimdi?

Hem inanç hem inkar..bunu söylemek için beyin yerine turp olması lazım gelir kafatasının içinde.

E seninki de, benimki de inanç sana göre, sen neye kızıyon şimdi :)

Şurada inançlılar biraraya gelmiş hasbıhal ediyoruz işte ;)

Mantıksal olarak mümkünsüz olan, insan aklı için mümkün olmayan, bunu kendinin de itiraf ettiği birşeye inanıp da, bütün hayatını onun üzerine kurmak nasıl bir duygu?

Söylediklerimizin üzerine tek bir laf edemeden salyalar akıtmak falan?

Tanrı yoktur ve insan aklı için mümkünsüzdür. Bununla yaşamayı öğrenin, haddinizi de bilin bundan sonra.

Hep boş laf, garip maniler ve beraberliğe yatma çabaları.

Ötesi yok.

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Selam, biz iyiyiz de eski nickinizi yazsaydınız biz de sizin halinizi hatırınızı sorardık...

Az daha ben de yokum, hiçbirimiz yokuz diyecekmişsiniz de diliniz varmamış.

Bu ara birtakım ateistler tarafından ateizmden aforoz edile edile bihâl olduk, önüne gelen bizi bir şeylerden aforoz ediyor.

Bi de siz ekleniverin, bir şey olmaz.

Ahlak, iyilik ve kötülük neden yoktur, psikoloji neden referans olamaz?

El cevap please.

Selam Turk Ateist;

Aforoz etme olayı biraz esprili söyledim,ama konuda ciddiyim taBİKİ DE.

Ancak şöyle bir durum var.

Sosyal bilimler psikoloji sosyoloji vs. gibi bunlar doğrulanmaya elverişli değildir. Bu zaten monist görüş.

Evrimsel biyoloji zaten, sizin kutsallık atfettiğiniz her türlü kutsalın altını oyar.

Ahlak iyilik kötülük var diyen ispatlayacak. Ben var demiyorum zaten:))) 

Sosyal bilimler, evrendeki olgulara hiçbir şekilde referans olamaz. Bunlar insanın kendi türü için uydurduğu zırvalardan başka bir şey değil.

Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, ekonomist said:

Selam Turk Ateist;

Sosyal bilimler psikoloji sosyoloji vs. gibi bunlar doğrulanmaya elverişli değildir. Bu zaten monist görüş.

Evrimsel biyoloji zaten, sizin kutsallık atfettiğiniz her türlü kutsalın altını oyar.

Sosyal bilimler, evrendeki olgulara hiçbir şekilde referans olamaz. Bunlar insanın kendi türü için uydurduğu zırvalardan başka bir şey değil.

Kimsenin bir kutsallık iddiası falan yok zaten de..

Bi başlık aç da, derdini tam olarak orada anlat istersen. Şimdi iyice çorba olacak buraları yoksa.

Eski hesabın ne bu arada hakikaten..

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, ekonomist yazdı:

Selam Turk Ateist;

Kusura bakma da bu iddialar ne ciddiye alınır cinsten ne de bilgiye dayanıyor. Ciddi insan, evrimsel psikolojiyi azıcık bilen insan böyle saçmalamaz.

Böyle abuk sabuk laflar ediyor, sonra da milleti ateizmden aforoz edecek cesareti buluyorsunuz kendinizde.

Allah mı ıspatlıyoruz da ahlak, iyilik-kötülük var diyen ıspatlayacak diyorsun?

Ahlak tartışmaya yer bırakmayacak şekilde vardır, hem de yalnız insanda değil. Birçok türde vardır, özellikle yüksek memelilerde ciddi şekilde vardır.

Ahlakı, daha doğrusu insan davranışlarını hangi bilim dalı inceler? 

Bu arada nickini söylersen daha rahat tartışacağım. Bizleri tanıdığın belli, geldin ve tekrar selam millet dedin, biz de senin kim olduğunu bilmek isteriz. En azından ben bilmek isterim çünkü düşüncelerini zaten bildiğim biriysen daha isabetli yazabilirim.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, teflon yazdı:

Kimsenin bir kutsallık iddiası falan yok zaten de..

Bi başlık aç da, derdini tam olarak orada anlat istersen. Şimdi iyice çorba olacak buraları yoksa.

Eski hesabın ne bu arada hakikaten..

Merhaba Teflon. antropik yanılsama olayına girmeyelim:))) başlangıç mantıksal zorunluluk değilmiş. Niye değilmiş? alla alla ya:)

Konuşuruz konuşuruz,, bol bol. 

Sitelerde Paylaş
Just now, ekonomist said:

Merhaba Teflon. antropik yanılsama olayına girmeyelim:))) başlangıç mantıksal zorunluluk değilmiş. Niye değilmiş? alla alla ya:)

Konuşuruz konuşuruz,, bol bol. 

Başlığını aç, konuşalım. Burayı karıştırma.

Güzel gizem takılıyorsun bu arada, küçükken ben de yapardım.

Sitelerde Paylaş

He gülüm he mani.

Fiziğe tabi olmak zorunda mı?Aklın almıyor mu?Yok diyorsun.Neye göre yok.Kime göre yok.Yok demekle yok edemezsin.

Ötüyorsunuz maddenin sakımı kanunu diye.Yoktan bişe var olmaz vardan yok olmaz.O zaman bu kainat nasıl var oldu.Hiçlikten nasıl doğdu.Büyük patlamayı tetikleyen doğası bilinmeyen güç neydi?(Neden Tanrı olmasın?)Bunların cevabını vermeden o arkasına saklandığınız ateizm bir inanç olarak kalacaktır.Bu sizin lanetiniz ; tanrının yokluğuna inanmak.Ateizm de teizm gibi bir inançtır.Öteye geçemeyecek.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, teflon yazdı:

Başlığını aç, konuşalım. Burayı karıştırma.

Güzel gizem takılıyorsun bu arada, küçükken ben de yapardım.

Ya şimdi soyleyecem kim oldugumu, şok olacaksin.. tamam söylüyorum.

Ben dindar 07 , değiştim biraz. Bu sefer çok donanimliyim.  İntikam almaya geldim:))) şaka.ne intikamı. Guzelce konuşuruz. Seni çok severim zaten. Dur şu çayın yanına Şok marketten ucuz birşeyler alıp geleyim, moruk:)))

Sitelerde Paylaş
28 minutes ago, DeepBlue said:

He gülüm he mani.

Fiziğe tabi olmak zorunda mı?Aklın almıyor mu?Yok diyorsun.Neye göre yok.Kime göre yok.Yok demekle yok edemezsin.

Ötüyorsunuz maddenin sakımı kanunu diye.Yoktan bişe var olmaz vardan yok olmaz.O zaman bu kainat nasıl var oldu.Hiçlikten nasıl doğdu.Büyük patlamayı tetikleyen doğası bilinmeyen güç neydi?(Neden Tanrı olmasın?)Bunların cevabını vermeden o arkasına saklandığınız ateizm bir inanç olarak kalacaktır.Bu sizin lanetiniz ; tanrının yokluğuna inanmak.Ateizm de teizm gibi bir inançtır.Öteye geçemeyecek.

Bu yazdıklarınla en iyi ihtimalle kendi düşünceni ve inancını da lanetliyorsun farkında mısın?

Değilsin tabi. Buzdağı ve diğer üfürmelerinden idrak etmiştik zaten bunu.

Ne oldu? inancın ve kitabın iki dakikada yerle yeksan oldu orada.

Daha ne olduğuna dair kesin bir yargıda bile bulunamadığın bir kitap ve ayteleri üzerine hayat kurmuşsun. Akıllanmıyorsun da :)

Bilinmeyenden medet uman, mütemadiyen bilinmeyenin gölgesine saklanıp da, ilk görüdüğü boşluğa uyduruk tanrısını yerleştiren eşşek sıpaları sizii

Hala daha bilinmeyenle korkutuyor, ondan medet ummaya çalışıyorsun.

Elinde başka bir halt var  mı? Yok çünkü.

Varsa yoksa boşlukların tanrısı.  Bilinenler arttıkça küçülen tanrı. Bilgiden bilimden ödü patlayan tanrı.

Birşeyler bilinmeyece ki, ona yer kalsın.

Nasıl da zavallıca, nasıl da acizce..

Nasıl da bir köşeye sıkışmışlıksa..

Fiziğe tabi olmayan, hatta mantığa da tabii olmayan bir şeyi aklın almıyor mu diye soracak kadar oksimoronluk kanına işlemiş sıpalar.

Ulen hem tabi değil, hem de aklın almıyor mu diyorsun..

Kainat var oldu mu? Gerçeklik, yoksa hep var mıydı mesela? Olmamasının önündeki engel nedir?

Hiçlik diye birşey var mı?

Gelelim antropik yanılsamalaraa =)

Kim görmüş bu hiçliği; nerdeymiş, nasıl bir şeymiş?

Yokluk var mıymış? Mutlak yokluk?

Büyük patlamada, (ki artık patlama kullanılmıyor ekseriyet, şişme ya da enflasyon diyelim ona)

Genişleyen şey neydi? imse orada birşey yok diyemedi şu ana kadar.

Hatta tam tersine hep başlangıçta zaten var olan bir şeye atıfta bulunuldu.

Aksini de yapamazsınız zaten.

O nasıl varoldu, bu nasıl şey oldu..

Şaşırarak inanma yöntemi

Benim kafa basmadı o zaman tanrı var yöntemi.

Direk akılsızlık ve yetersizliğe dayanan bir yordam.

İnsan, inancını dayanaklandırırken bile kendisini aşağılar mı?

Konu siz olunca öyle.

Uydruduğun tanrının, yine uydurmuş olduğun fizikten bağımsızlığı söylemi bizi hiç mi hiç bağlamaz.

Önce o tanrıyı tanımlayacak, en başta mümkünlüğünü göstereceksin.

Büyük patlamanın tetiklenmesi hususunu bu kadar merak ediyorsan, ilgili modelleri araştırıp, okuyacaksın.

Poplawski gibilerinkini mesela. Yeterince var, iç referansları bakımından gayet tutarlı.

Biz de öyle şaşırıp mala bağlamak sonra da inanmak yöntemi yok.

Kendi yetersizliğini ve cahilliğini tanrıya payanda etmek de.

Bir yerleri karıştırıp karıştırıp, o arada es verip sonra yazmaya devam ediyorsun sanırım.

Bence araştırmaya devam et.

Termodinamik orada kapı gibi duruyor.

Mantık da.

Önce bunları aşın, sonra ötün.

Yoksa susun.

vampirleri, kurt adamlari, kibrit kutusunun içindeki bengal kaplanını, kare üçgenleri kabul etmemek ne kadar inançsa, ateizm de o kadar inançtır.

boşuna tırmalama.

Bu muhabbeten çıksan çıksan agnostisizme çıkarsın. Ötesine değil.

Ebenzo senden hala yanıt bekliyor bu arada. :)

Yokluğunu gösterebildin mi bakalım.

Elçiye zeval olmaz demişler.

Tanrı mümkünsüz diyoruz, hala neden olmasın diyorsun. İnsan aklı için mümkünsüz.

Okudun mu ilk yazdıklarımı? Hayır tabii..

Ayrıca neden olmasınlarla karın doymuyor ağam..bir cellalenme moduna geçiyor, bir neden olmasın şeklinde yumuşakça modunda yazıyorsun, ne iş?

Ek olarak sen yazdıklarımın 3/4'üne cevap yazmasken, benim senin her yazdığına karşılık vermem de enteresan tabii.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...