Jump to content

Ateizm hakkında

Recommended Posts

22 dakika önce, ekonomist yazdı:

Ya şimdi soyleyecem kim oldugumu, şok olacaksin.. tamam söylüyorum.

Ben dindar 07 , değiştim biraz. Bu sefer çok donanimliyim.  İntikam almaya geldim:))) şaka.ne intikamı. Guzelce konuşuruz. Seni çok severim zaten. Dur şu çayın yanına Şok marketten ucuz birşeyler alıp geleyim, moruk:)))

Bu bir itiraf veya haber verme değil. Neyin oyunu içindesin, kimsin nesin bilmiyorum ama ben içeride başka üyeliklerin olduğundan ve türlü ve kılıklarda yazdığından eminim.

Raporladım, anlaşılır nasılsa. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 174
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tanrının olmadığı apaçık bir şekilde kanıtlanır:

Bir kere tanrı dediğimiz kavram şabullamup (!?) gibi ne kastedildiği belirsiz bir şey değildir. Tanrı deyince evrenin varlığından sorumlu bir tasarımcı güç ve zeka kastedilir. O zaman da çıkmaza girilir, çünkü evren tasarlanmadan olmuyorsa, onu tasarlayacak güç ve zeka tasarlanmadan kendiliğinden hiç olamaz. Yok eğer evreni tasarlayabilecek güç ve zeka kendiliğinden olabiliyorsa evren haydi haydi kendiliğinden olur.

Tanrının olması olanaksızdır. Bu da son derece apaçık, net ve kesin bir gerçektir. Tanrı olamaz. Olamayacağı için de yoktur. 

Sitelerde Paylaş
21 minutes ago, DeepBlue said:

Ayrıca denimizde akıl mahluktur.Siz gerçek mahiyetini görmediniz bile.Birkaç sinyaller.Akıl bir nurdur.Mahluktur.Sizin gördüğünüz devede kulak.

Sen gördün mü?

Akıl nurdur..kanıt, ispat?

Yoksa yine inanç mı :)

E kendin de itiraf ettin ya zaten, bilgiye falan gerek yok.

İnanç işi.

O zaman ikile.

İnkar edilebilme kabiliyeti bile olmayan bir şeyle, inançla uğraştırma bizi.

Mantık ve bilim inkarcıları sizi.

Olanı inkar et,

Olmayanı inkar etmekle itham et.

Yavuz hırsızsınız resmen.

Sitelerde Paylaş
33 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Kusura bakma da bu iddialar ne ciddiye alınır cinsten ne de bilgiye dayanıyor. Ciddi insan, evrimsel psikolojiyi azıcık bilen insan böyle saçmalamaz.

Böyle abuk sabuk laflar ediyor, sonra da milleti ateizmden aforoz edecek cesareti buluyorsunuz kendinizde.

Allah mı ıspatlıyoruz da ahlak, iyilik-kötülük var diyen ıspatlayacak diyorsun?

Ahlak tartışmaya yer bırakmayacak şekilde vardır, hem de yalnız insanda değil. Birçok türde vardır, özellikle yüksek memelilerde ciddi şekilde vardır.

Ahlakı, daha doğrusu insan davranışlarını hangi bilim dalı inceler? 

Bu arada nickini söylersen daha rahat tartışacağım. Bizleri tanıdığın belli, geldin ve tekrar selam millet dedin, biz de senin kim olduğunu bilmek isteriz. En azından ben bilmek isterim çünkü düşüncelerini zaten bildiğim biriysen daha isabetli yazabilirim.

İddia mı?

kimseyi biyerden aforoz etmiyorum. Ayrıca ben ateist değilim. 

ahlak (etik bilimi) , felsefede mevcut . 

Sosyal bilimler doğrulanmaya elverişli değildir dedim orada, okumadın mı yoksa anlammusun?  

Pozitivist anlayışa  göre; sosyal bilimler doğrulanmaya elverişli oeğildir, başka bir deyişle, insan ve toplum ilişkilerinde psiko-sosyal faktörlerin, değer yargılarının, inançların, örf ve adetler gibi değerlerin; doğrudan gözlem ve deneyle açıklanamayacağı gerekçesiyle göz ardı edilir yani ikinci plana atılır.  

Bu yazdığım bilimseldir,uydurma falan değil.. Ayrıca monist görüştür. Birçok bilimadamı da bu görüştedir.

Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, ekonomist said:

İddia mı?

kimseyi biyerden aforoz etmiyorum. Ayrıca ben ateist değilim. 

ahlak (etik bilimi) , felsefede mevcut . 

Sosyal bilimler doğrulanmaya elverişli değildir dedim orada, okumadın mı yoksa anlammusun?  

Pozitivist anlayışa  göre; sosyal bilimler doğrulanmaya elverişli oeğildir, başka bir deyişle, insan ve toplum ilişkilerinde psiko-sosyal faktörlerin, değer yargılarının, inançların, örf ve adetler gibi değerlerin; doğrudan gözlem ve deneyle açıklanamayacağı gerekçesiyle göz ardı edilir yani ikinci plana atılır.  

Bu yazdığım bilimseldir,uydurma falan değil.. Ayrıca monist görüştür. Birçok bilimadamı da bu görüştedir.

Yahu başka bir başlık açsana, dükkanın önünü kapatma..

Tam şu yukarıda yazdıklarından itibaren başla ve derdini tam olarak yaz orada.

Ben anladım derdini de, orada tartışılır..

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, teflon yazdı:

Sen gördün mü?

Akıl nurdur..kanıt, ispat?

Yoksa yine inanç mı :)

E kendin de itiraf ettin ya zaten, bilgiye falan gerek yok.

İnanç işi.

O zaman ikile.

İnkar edilebilme kabiliyeti bile olmayan bir şeyle, inançla uğraştırma bizi.

Mantık ve bilim inkarcıları sizi.

Olanı inkar et,

Olmayanı inkar etmekle itham et.

Yavuz hırsızsınız resmen.

Teizm inançtır.Ateist olan sensin sen ispatlayacan.Aklı kabul ettiniz lan.Görmediğiniz halde.İlla azar mı çekelim.

Sitelerde Paylaş
9 minutes ago, DeepBlue said:

Teizm inançtır.Ateist olan sensin sen ispatlayacan.Aklı kabul ettiniz lan.Görmediğiniz halde.İlla azar mı çekelim.

E be gerizekalı

Görülmüyor zannetiğin aklın gösterilebildiği gösterilince yine geri vites atan sen değil misin?

Ben neyi ispatlayacam be dana?

Olmayan şey nasıl ispatlanır bir örnekle dedik, daha gıkın çıkamadı, hala daha yüzsüz yüzsüz yazıyorsun ispatla diye..

Seksen tane de örnek verdik.

Bilim orada

Mantıksal mümkünsüzlük şurada.

Bunlara gıkı çıkmayan sen de hemen yukarıdasın işte

Mesele bundan ibaret

Teizm inanç deyip de bize hala neyi anlatıyorsun, iki de bir şizofren gibi neden celalleniyorsun be adam a zaman?

İnanç inkar dahi edilemez ki zaten.

Adı üstünde inanç.

İnanırsın ya da inanmazsın.

İnkar var olana, varlığı gösterilene dairdir.

Bu durumda ortada inkar etmek şeklinde bir fiil olmadığı gibi, inanmamak bir kabahat de olamaz.

Sense, bir inkar bir inanç diyen safın tekisin sadece.

Sorulan hiçbir şeye cevap vermeyen

Kitabıyla ilgili girdiği münakaşada rezil-i rüsva olan

Ama hala daha yüzsüzce yazmaya devam eden bir saf.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Şimdi, teflon yazdı:

E be gerizekalı

Görülmüyor zannetiğin aklın gösterilebildiği gösterilince yine geri vites atan sen değil misin?

Ben neyi ispatlayacam be dana?

Olmayan şey nasıl ispatlanır bir örnekle dedik, daha gıkın çıkamadı, hala daha yüzsüz yüzsüz yazıyorsun ispatla diye..

Seksen tane de örnek verdik.

Bilim orada

Mantıksal mümkünsüzlük şurada.

Bunlara gıkı çıkmayan sen de hemen yukarıdasın işte

Mesele bundan ibaret

Teizm inanç deyip de bize hala neyi anlatıyorsun, iki de bir şizofren gibi neden celalleniyorsun be adam a zaman?

İnanç inkar dahi edilemez ki zaten.

Adı üstünde inanç.

İnanırsın ya da inanmazsın.

İnkar var olana, varlığı gözterilene dairdir.

Bir inkar bir inanç diyen safın tekisin sadece.

Sorulan hiçbir şeye cevap vermeyen

Kitabıyla ilgili girdiği münakaşada rezil-i rüsva olan

Ama hala daha yüzsüzce yazmaya devam eden bir saf.

Lan angut aklın neyini gösterdin.Somut olarak gördük mü?

Sitelerde Paylaş
Just now, DeepBlue said:

Lan angut aklın neyini gösterdin.Somut olarak gördük mü?

Verdiğim linke baktın mı sıpa seni.

aklı gördük mü diyor hala, sene 2017

Kimlerle yazışıyoruz..

Mesele angutluksa, geçen gün kuran ve evrimle ilgili yazdıklarına, akabinde de apışığp kalmana bakabilirsin tekrar tekrar.

Kitabı yedirdiğimiz gibi, bunları da yedirecez sırayla.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, DeepBlue yazdı:

Görmediği sinyaller aldığı akla inanıyor.Ama görmediği aynı zamanda yine programcının varlığına dair kainattan sinyaller aldığı Allah'ı inkar ediyor.

Birader, akıl konusunu geç. Akıl ölçülebilen birşey. 

Bilimde , en önemli kriter ölçülebilirliktir.

Yani boş konuşuyorsun, ki ben ateist değilimkesinlikle.Ben Allah'a inanıyorum.

Yaratıcı konusu, bilimin değil, felsefenin konusu.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, teflon yazdı:

Verdiğim linke baktın mı sıpa seni.

aklı gördük mü diyor hala, sene 2017

Kimlerle yazışıyoruz..

Mesele angutluksa, geçen gün kuran ve evrimle ilgili yazdıklarına, akabinde de apışığp kalmana bakabilirsin tekrar tekrar.

Kitabı yedirdiğimiz gibi, bunları da yedirecez sırayla.

Lan tam salak çıktın.O grafikleri al rulo yap neyse

Bak gülüm somut olarak bi b.k görmedik.Aslını.

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, DeepBlue yazdı:

Akıl : Düşünme ve Anlama yetisidir,

Beyin çalıştığı müddetçe bazı sonuçlar ortaya çıkar

Düşünme ve Anlama yetisi gibi.

Senin bize azar çekebilme ihtimalin bulunmuyor, istersen hakaret etmeyi deneyebilir ve hesabın kapatılır güle güle deriz olur biter. 

Beyin düşünüyor ve bunun sonucunda "akıl ve zeka" diyebileceğimiz bazı sonuçlar ortaya çıkıyor. 

Bu durumu tanrı ile bağdaştırmanın sebebi "bağdaştıracak başka bir şey bulamayıp çaresizlikten sana en yakın cevabı işaretlemektir"

Sana çok basit bir  soru sorduk ;

Madem Tanrı var göster dedik!

Gösteremedin.

Madem bu kadar sinirleneceksin Ateistlerin arasına girip "Tanrı var inanın yoksa çarpılırsınız haa" şeklinde neden laf atıyorsun ?

Hani özgürlük ? Biz sana gelip "illa gel Ateist ol ve Tanrıyı reddet diyormuyuz?" 

Zaten seni aramızda görmek istemem, Düzgün insana bir kere laf söylenir.

Hayır tam aksi sen bize gelip zorla "inanın" demeye çalışıyorsun.

tarihinde Mega Ateist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Akıl bir nesne değildir. Akıl bir kavramdır. Aslında akıl diye bir şey yoktur. Beyin vardır, somut olarak. Beynin işlevine akıl diyoruz.

Isı diye de bir nesne yoktur. Isıyı sinir sistemimizle algılar ve termometre ile ölçeriz. Ya da bir maddeyi eritmesi ile gözlemleriz. Doğrudan ısı değildir gözlemlenen, etkisidir. Ya da elektrik. O da öyledir. Bunlar hep maddenin işlevleridir.

Rüzgarı bile görmüyoruz. Aslında havayı da görmüyoruz. Bunları tanrının yokluğu ile bir tutmak, tanrıyı da göremiyoruz ama var demek son derece saçmadır. Bunların görülemeyişi ile olması olanaksız tanrının bunun doğal sonucu olarak olmayışı asla aynı şey değil.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, DeepBlue said:

Varlığına dair bir takım işaretler.Eee onlar kainatta da var Allah'ın sıfatlarının tecellisi olarak.O zaman Allah da var.

Adam somut olarak görmediği akla inanıyor.Ama Allah a inanmıyor.

akıl beyninin bir fonksiyonu. Nöronların etkileşiminin, kompozisyonun bir sonucu.

anıların, düşüncelerin vb. hepsi.

Orada.

Sadece aradaki ilişkiyi görmen gerekiyor.

Descartes'in yaklaşık 200 sene önce gördüğünü yani.

Beyin olmayan bir yerde akıl görebildin mi şu ana kadar

Ha hala şüphe içindyesen kafana bir mermi sıkıp, akabinde ortada akıl makıl kalmış mı bakabilirsin.

allah nereden çıktı bir kere? Sen önce tanrının mümkünlüğünü bir göster bakalım

sıftaları ile birlikte gelen, tanımlı bir tanrının

Kelimelerden ibaret olanı değil.

Ne olsa inanmazdın ki, şimdi allaha falan inanmıyorsun diyorsun be adam?

İnanç diyen sen değil misin?

e ben de inanmıyorum işte.

İnanç bu. Somut bir şey değil ki. Eksiklik doğasında var.

Hayır tanrısız evrenler falan mı gezdin de, bu evren için ille de tanrı falan diye sayıklamaktasın?

Referans noktan nedir?

Tanrısız bir evren nasıl olurdu ki, bu evrene tanrılı demektesin?

Sitelerde Paylaş

Akıl da üretilmiş bir kavram, tanrı da... Ama akıl, temeli olan bir kavram. Beynin bir işlevi. Tanrı ise temelsiz, uydurma bir kavram. Çünkü olanaksız. Evren tanrının göstergesi, işlevi dediğinde çıkmaza giriyorsun. Evren tanrının işlevi ise, tanrı neyin işlevi? Evren tasarımcı gerektiriyorsa, kendiliğinden olamazsa onu tasarlayacak güç ve zekada bir şey tasarlanmadan kendiliğinden hiç olamaz. 

Sitelerde Paylaş
14 minutes ago, DeepBlue said:

Lan tam salak çıktın.O grafikleri al rulo yap neyse

Bak gülüm somut olarak bi b.k görmedik.Aslını.

e o grafiklerin kime rulo olduğu belli..O grafiklere sabaha kadar bakakbilirsin.

Akıllı insanlar için tabi onlar.

Grafiği gördük ama aslı nerede diyecek şaşkolozlar için değil.

Düşünerek yaz bir daha e mi. Ama utanman da olmadığı için sorun teşkil etmiyor sana.,

Aklı gösterin diye estin durdun, sonra yine ruloya bağladın :)

Aslı dediğin nedir süper zeka, de bakalım..

İnanç olmasın yalnız yazdıkların.

Gerçi onu çıkarınca geriye hiçbirşey kalmıyor ya..

Sen beynin ve onun fonksiyonları arasındaki ilişkiyi kuramayacak kadar özürlü müsün?

hala daha aslı diyor, akıl ve tanrıyı bir tutuyor..

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...