Jump to content

Ateizm hakkında

Recommended Posts

7 dakika önce, teflon yazdı:

akıl beyninin bir fonksiyonu. Nöronların etkileşiminin, kompozisyonun bir sonucu.

anıların, düşüncelerin vb. hepsi.

Orada.

Sadece aradaki ilişkiyi görmen gerekiyor.

Descartes'in yaklaşık 200 sene önce gördüğünü yani.

Beyin olmayan bir yerde akıl görebildin mi şu ana kadar

Ha hala şüphe içindyesen kafana bir mermi sıkıp, akabinde ortada akıl makıl kalmış mı bakabilirsin.

allah nereden çıktı bir kere? Sen önce tanrının mümkünlüğünü bir göster bakalım

sıftaları ile birlikte gelen, tanımlı bir tanrının

Kelimelerden ibaret olanı değil.

Ne olsa inanmazdın ki, şimdi allaha falan inanmıyorsun diyorsun be adam?

İnanç diyen sen değil misin?

e ben de inanmıyorum işte.

İnanç bu. Somut bir şey değil ki. Eksiklik doğasında var.

Hayır tanrısız evrenler falan mı gezdin de, bu evren için ille de tanrı falan diye sayıklamaktasın?

Referans noktan nedir?

Tanrısız bir evren nasıl olurdu ki, bu evrene tanrılı demektesin?

Akıl var diyorsun somut olarak gösteremiyorsun.hadi yaylan git

Sitelerde Paylaş
  • İleti 174
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

4 minutes ago, DeepBlue said:

ahhahaa

Bunu bilim dünyasına da açıklasana hele :)

Bedevi yardakçısı seni

dünya layık olduğunuz payeyi vermiş zaten size.

1400 senelik kitabınızla orta maymunu gibi gezedurun.

Kuranın ne halt olduğu oradan belli zaten..

Aklın aslı dediğin nedir

somut olanı nedir diyoruz gık yok heriften

Ama hala daha ecinni gibi yazmaya devam ediyor.

Yüzü kayış gibi..

bir de sorulanlara yanıt verememekten hiç rahatsızlık duymaması gibi bir aymazlığı mevcut.

yoksa yoksa, nur mu!! ahhahahaa :)

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, DeepBlue yazdı:

Sen önce geri birikmiş olan mesajlara yanıt ver sonra @teflon'a yaylan dersin

Gerçi teflona yaylan diyebilecek kapasiteye ulaşmana imkan tanımıyorum.

@DeepBlue

Aramıza misyonerlik yapmak için geldin ve sonunda Ateist olma yolunda hızla ilerliyorsun. 

En yakın sürede Tanrıyı reddetmen senin açından en doğru karar olacağı kanaatindeyim. 

Eğer Bilimsel alanda merak ettiklerin varsa sormaktan çekinme

Aramızda profesörler bile var ve eminim sana yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır. 

Sitelerde Paylaş

Ben kalbiniz kırılmasın,kendinizi ezik hissetmeyin diye alttan alıyorum.Ama yok.Aklı göstermiş miş!Ne gösterdin ilerizekalı.Hani kendisi.Dolaylı yöndenmiş.Yarın ruhu da dolaylı yönden gösterirsiniz.

Eee bende dolaylı yönden Tanrıyı gösterdim.Kabul etsene o halde.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, ekonomist yazdı:

Ya şimdi soyleyecem kim oldugumu, şok olacaksin.. tamam söylüyorum.

Ben dindar 07 , değiştim biraz. Bu sefer çok donanimliyim.  İntikam almaya geldim:))) şaka.ne intikamı. Guzelce konuşuruz. Seni çok severim zaten. Dur şu çayın yanına Şok marketten ucuz birşeyler alıp geleyim, moruk:)))

Diğer niklerini de biz sayalım, daha çok şok olsunlar, senin de ne tip bir hasta olduğun iyice ortaya çıksın.

Tatarka

impressivo

Tuman Nogay

Kok Türk

dindar07

BurakTuna67

Şimdi hala aktif olan Tatarka ve Tuman Nogay nickli üyeliklerle beraber seni de atalım. Foruma ne kadın ne de erkek kılığında bir daha sakın gelme, çünkü bir daha hiçbir şekilde burada yazamayacaksın.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, DeepBlue yazdı:

Akıl, kendisi soyut, ama düşünce ve davranışlarla kendini somut olarak gösteren bir kavram. Ahlak gibi hani. Ahlakı eline alıp gösterebiliyor musun? Yok.

Ama var olduğunu, düşünce ve birtakım davranış, eylem vb sonucu ortaya çıktığı için biliyorsun.

Düşünce de aynıdır, değil mi?

Ayrıca hepsi beynin fonksiyonlarıdır ve birtakım kimyasal süreçler sonunda ortaya çıkarlar. Kimi insanların aklı bozuk çalışır, az çalışır vs. Bunu da tespit etmenin ve arızanın ne olduğunu bilmenin yolları vardır. Psikiyatri, nöroloji, psikoloji gibi dallar bununla ilgilenir.

"Akıl hastalıkları" diye bir şey vardır mesela. Hiç duydun mu?

Allah veya Tanrı ise direkt ya da dolaylı yoldan gösterilemez çünkü yoktur. Soyut bir kavramdır ancak yukarıda saydıklarımızın aksine, somut bir karşılığı, bir yansıması yoktur, insanların hayal gücüne dayanarak o varmış gibi yaşaması ve inanması dışında.

Hiçbir yer ve şeyde yok Tanrı. Olması da mümkün değil. Her şeyi kendi doğası içinde gayet açıklıyoruz, bilebiliyoruz. Ama siz, "Yook, bu iş böyle böyle olamaz, olamamalı, olmamıştır. Mutlaka biri yaratmış veya yapmıştır" diyorsunuz. 

Elma tastamam karşınızda duruyor, siz ona ille de rezervuar butonu, inşaat tuğlası, kapı kolu falan diyorsunuz. İnsan basbayağı evrilerek oluşmuş, bin türlü formdan geçmiş ve bu artık kesin olarak biliniyor, siz kalkıp "Yook, öyle olmaz, mutlaka Allah yaratmıştı" diyorsunuz.

Bak sana şimdi aklınızın nasıl da değişik çalıştığını, delilleriyle gösterdim. Bu kıyağımı unutma lütfen. Darılırım...

Sitelerde Paylaş

Ulan sizde (0)sıfır bilgi ve mantık var.Adam; aklı,ahlak gibi soyut sanıyor.Akıl mahluktur kaç kere diyecegim lale.Ahlakı "eeg" de gözlemleyemezsin zırzop.Ama akıl bir tür enerji(nur) olduğu için eeg de çıktılar alabilirsin.İlla küçük mü düşürmem lazım sizi.Ama başka dildende anlamıyorsunuz.İlla cehennemi boylayıp rahat edeceksiniz.

Sonra

Bir- Allah aklı dilediğine verir alır.Kime ne lan.
İki-Rüyada akıl ayrı gider ruh ayrı bu yüzden ruh ile ayrı kaldığından rüyada kendinden haberin yoktur.Zaten akıl ruh ile bir olunca uyanırsın.
Üç-akıl biyolojik bedene bağlanırken beden arızalı ise yine görevini tam yapamaz bu yüzden zihinsel engele takılır.Fakat bu engelli kendinin farkında olsada etraftaki olup biteni tam müşehade edemez.Kendinin farkındadır yer içer ama bir tür rüya hali vardır.
Dört-ulan angut madem akıl soyut/madem sinyallerden ibaret uyur gezerler ne ayak lan.
Beş-Siz beni karacahil sandınız herhalde.Bi b.k bildiğiniz yok.Konuştukça rezil rüsva oldunuz.Battınız lan.Ahirettede rezil olacaksın gel iman et yol yakınken.

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, DeepBlue yazdı:

Ulan sizde (0)sıfır bilgi ve mantık var.Adam; aklı,ahlak gibi soyut sanıyor.Akıl mahluktur kaç kere diyecegim lale.Ahlakı "eeg" de gözlemleyemezsin zırzop.Ama akıl bir tür enerji(nur) olduğu için eeg de çıktılar alabilirsin.İlla küçük mü düşürmem lazım sizi.Ama başka dildende anlamıyorsunuz.İlla cehennemi boylayıp rahat edeceksiniz.

Sonra

İki-Rüyada akıl ayrı gider ruh ayrı bu yüzden ruh ile ayrı kaldığından rüyada kendinden haberin yoktur.Zaten akıl ruh ile bir olunca uyanırsın.
Üç-akıl biyolojik bedene bağlanırken beden arızalı ise yine görevini tam yapamaz bu yüzden zihinsel engele takılır.Fakat bu engelli kendinin farkında olsada etraftaki olup biteni tam müşehade edemez.Kendinin farkındadır yer içer ama bir tür rüya hali vardır.
Dört-ulan angut madem akıl soyut/madem sinyallerden ibaret uyur gezerler ne ayak lan.
Beş-Siz beni karacahil sandınız herhalde.Bi b.k bildiğiniz yok.Konuştukça rezil rüsva oldunuz.Battınız lan.Ahirettede rezil olacaksın gel iman et yol yakınken.

Karacahil senin yanında zemzemle yıkanmış gibi... "Akıl mahluktur" diyen bir akıl yoksunuyla karşı karşıyayız. Sana ne denir ki? Uçmuşsun sen, kaybolup gitmişsin.

Akıl EEG'de nasıl görüntülenebiliyormuş, bi de onu anlatsana? 

Uykuda akılla ruh dediğin şeyin ayrı ayrı takıldığını EEG'de mi gördünüz? 

"Lan, lale, ulan, zırzop, angut" da sensin. Böyle devam etmeni tavsiye etmem. 

Sitelerde Paylaş

İyi de akıl nedir, tanrı nedir, nasıl kavramlardır açıkça söyledim. Söyledim de üstüne basmıyor hiç bu! :D

İşi polemikle götürmekten başka çaresi olmadığını gördüğü için akıllı tartışmalara girmiyor. Ülkede tartışma düzeyi on yıldan fazladır bu şekilde. Düzey diye bir şey yok zaten, yerlerde...

Sitelerde Paylaş
11 hours ago, DeepBlue said:

Sonra

Böyle sen gibi çok geri zekalı gördük forumda, alışkınız sen gibilere.

Akıl nedir, bir fikrin varmı, cahil budala?

Sitelerde Paylaş

Ben ne yaptım siz kendi kendinizi rezil ettiniz.Göremediğiniz aklınızın varlığını kabul ettiniz.Hatta bizatihi varlığını kendiniz "dolaylı yönden"  ispatladınız.Hadi şimdi dağılın.Evli evine köylü köyüne.

tarihinde DeepBlue tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
22 hours ago, DeepBlue said:

Ben ne yaptım siz kendi kendinizi rezil ettiniz.Göremediğiniz aklınızın varlığını kabul ettiniz.Hatta bizatihi varlığını kendiniz "dolaylı yönden"  ispatladınız.Hadi şimdi dağılın.Evli evine köylü köyüne.

Ama sen hala görmediğin süper zencinin yokluğunu gösteremeyip, varlığını kabul ettin. Sende uza şurdan şöyle, süper zenci seni rahat rahat sikebilsin...

Sitelerde Paylaş
On 09.12.2017 at 14:53, DeepBlue yazdı:

Aklın varlığını reddeden mi oldu? Somut herhangi bir nesne gibi görünmüyor diye reddetmemiz gerektiğini sanıyordun.

Aklı gösteremiyor ama var diyorsanız, Allah da öyledir diyorsun.

Üç yaşındaki çocuğun aklı yok sende.

Bi de "akıl mahluktur" demen yok mu deli deli...

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Aklın varlığını reddeden mi oldu? Somut herhangi bir nesne gibi görünmüyor diye reddetmemiz gerektiğini sanıyordun.

Aklı gösteremiyor ama var diyorsanız, Allah da öyledir diyorsun.

Üç yaşındaki çocuğun aklı yok sende.

Bi de "akıl mahluktur" demen yok mu deli deli...

Aklınız yok demek ki göstere miyorsunuz.Adama bak  benim gibi görmediği şeylere inaniyor bana deli diyor.Aklım yok de kurtul.

Sitelerde Paylaş
50 dakika önce, DeepBlue yazdı:

Aklınız yok demek ki göstere miyorsunuz.Adama bak  benim gibi görmediği şeylere inaniyor bana deli diyor.Aklım yok de kurtul.

Akıl nedir biliyor musun?

Anlama, kavrama, düşünme ve bir hükme varma yetisidir. Kendi başına nötr bir kavramdır. Doğru ile yanlışı, yalan ile gerçeği ayırt etmemizi ve görüş bildirmemizi sağlar ayrıca.

Yani kişilere, olaylara, olgu ve nesnelere bakıp onlar hakkında bir yargıya varmak gerektiğinde akıl dediğimiz bu yetiyi kullanıyoruz. Akla sahip olduğunu varsaymaktan başka yolumuzun bulunmadığı insanlara bakınca akıl kavramı nötr olmaktan çıkıyor haliyle. 

Sende akıl olmadığını görebiliyoruz. Burada nötr değil, olumsuz bir kavram halini alıyor.

Bunlar ilkokul bilgileri. Ama sen basit bilgilerle bile işi olmayan, evreni, dünyayı, canlılığı, insanı ve ona ait tüm kavramları 1400 küsur sene önceki bedevilerin "aklıyla" açıklamayı yeğleyen bir akıl yoksunu olduğun için bilmiyor, aklı bir mahluk, yaratık sanıyorsun.

Sizin çocuk filan yapmanız yasaklanmalı. 

Sitelerde Paylaş

Çamura yatmalarınız güldürüyor adamı.Daha birkaç sayfa önce eeg bilmem ne diye görüyoruz diyen sizler değilmiydiniz?Bana maval okuma.Ben DNA'na bak öyleyse tanrı vardır dedim mi?Sizin yaptığınız bundan farksız.

Sen git önce ahlak kavramını aklın oluşturduğunu öğren.

Sitelerde Paylaş
47 dakika önce, DeepBlue yazdı:

Çamura yatmalarınız güldürüyor adamı.Daha birkaç sayfa önce eeg bilmem ne diye görüyoruz diyen sizler değilmiydiniz?Bana maval okuma.Ben DNA'na bak öyleyse tanrı vardır dedim mi?Sizin yaptığınız bundan farksız.

Sen git önce ahlak kavramını aklın oluşturduğunu öğren.

Ya bi git şurdan, akla "mahluk" diyen, cinlere ruhlara inanan manyak kalkmış bana aklı göster hadi diyor...

EEG falan demedim ben, kim dedi onu da bilmiyorum ama EEG beyindeki sinir hücrelerinin aktivitelerini, elektriksel faaliyetleri falan izler. Bazı psikiyatrik değerlendirmelerde de kullanılır. Sana EEG diyen arkadaş her kimse, anlatmak istediği şey, insan beyninin ürünü olan istisnasız her şeyin birtakım fizikokimyasal süreçlerle ortaya çıkmış olduğudur. Ama bu senin için çok lüks bir bilgi, her ne kadar herkesin bildiği basit bir bilgi olsa da.

Cahil kere cahil seni... Kalkmış da akıl mahluktur, bir aklımız bir de ruhumuz vardır diye zırvalıyor şurada deli deli...

Sen bırak aklı, ona kafanın basmadığını zaten biliyoruz, Allah'ı göster.

Neredeymiş bu, ne iş yaparmış? Sen nasıl biliyorsun var olduğunu?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...